OPENING Groentehal St. Huibers komt dit jaa.x*: weer 10%> en betere waar! Speciale 1 A. v. d. Loosdrecht Zn, en betere waar èn lien procent alléén De Gruyter ST. NICOLAAS-AANBIEDINGEN Gewassen en gesneden groenten tempo Een chauffeur en bijrijder Adverteren doet verkopen! Enige leidsters Liefde kent Lichaamsgebrek 1 kg gewassen en gesneden rode kool voor 20 ct. 1 kg gewassen en gestifte koolraap voor 20 ct. r VANAF 1,98 JOHAN DITEWIG Ant. Achterberg Fa. J. v. STEMPVOORT en Zonen RAIFFEISENBANK RHENEN Elisabeth Taylor AUTO-DROP De Varaflame regelaar- direct de goede vlamhoogte ONSON Zoals elk jaar zijn de Gruyter's winkels en zelf bedieningszaken tjokvol gevuld met St. Nico- laas-specia'iteiten. Maar... al maaKi de Gruyter er daarvan zoveel als kan, elk jaar weer büjkt dat nog te weinig. Schrijf daarom nu gezellig Uw St. Nicolaas- boodschappenlijst en doe Uw inkopen vandaag of morgen. En - op alle St. Nicolaas-boodschappen verdient U bij De Gruyter bovendien immers 10%! Wacht niet tot het uiterste Drukkerij „De Gelderse Vallei11 59 ct. rfol n surprise Kijk eens wat U (buiten de 10%) met St. Nicolaas bij De Gruyter nog méér besparen kunt! 10 cent goedkoper samen 3 pullen bier of 3 flesjes Super Pilsener I f 1.15 DE GRUYTER8 ct(k Bij élke aankoop van f 4.- De Gruyter artikelen hebt U recht op het Snoepje van de Week voor slechts 15 cent: ...elke week 'n andere lek kernij met steeds een leuke attractie erbij.- Natuurlijk maakte De Gruyter daarvan voor St. Nicolaas Op donderdag 30 november's morgens om 9 u. hopen wij onze geheel nieuwe GROENTEHAL te openen. Ter gelegenheid hiervan geven wij op 30 no vember, 1 en 2 december als Openings-reklame: SPECIAAL ADRES VOOR: SLEUTELS: Blikgrocntcn en Conserven GEURTS: Vruchtenconserven HERO: Babyvoeding en Limonades IGLO: Diepvries Uw bezoek zal door ons op hoge prijs worden gesteld. Nieuweweg 156 - Telefoon 3337 Vanaf de openingsdatum is de winkel op Nieu weweg 157 gesloten! met het J ENKALON poesembleem de volledige sortering in alle maten en uitvoeringen TEXTIELHUIS Franseweg 3 - Eist Dr. Slot. de Bruïneplein 23 Vfeenendaal-Zuid KOUSENHUIS Zandstraat 84 Veenendaal Voor direct gevraagd: Expeditiebedrijf Zandstraat 9 - Veenendaal Met het oog op het invoeren van de 45-urige arbeids week (2 vrije dagen per week) zoekt de stichting „De Opbouw", algemene instelling voor kinderbescherming, voor haar tehuis voor zwakbegaafde meis jes „Persijn" te Maartensdijk (bij Utrecht). Leeftijd niet beneden 23 jaar. Salaris van 2.500,tot 3.500,per jaar, boven vrije voeding, inwoning en bewassing. Het beginsalaris is afhankelijk van opleiding en ervaring. Voor hen, die geen opleiding hebben genoten, bestaat de mogelijk heid tot het volgen van een cursus kinderbescherming. Sollicitaties schriftelijk te richten aan het bestuur, Burg. Reigerstraat 86 te Utrecht. m Uw toekomst schuilt in Uw SPAARBANKBOEKJE RENTE 3,5 o/0 huurde enige tijd geleden in Beverly Hills een bun galow, die haar 20.000, per maand kostte. Aardig hutje. In een rol AUTO DROP vindt U op elke ta bletverpakking een interes sant verhaal. Vraag naar van V.S. Leeuwarden. Per rol 25 ct. Met het exclusieve Varaflame systeem kiest u de vlamhoogte die u wenst door een lichte draal aan de regelaar. Alleen Ronson - 's werelds mo dernste gasaansteker - heeft Varaflame regeling. Hoofdstraat 112 - Tel. 3200 Patrimoniumlaan 36. Telefoon 2494 Nu kunt U nog gezellig rondneuzen en winkelen. Nu hebt U nog de eerste keus. Nu zijn alle speciale aanbiedingen er nog volop. it.. doch bestel heden, zodat alle zorg aan Uw drukwerk besteed kan worder Zowel voor familie- als handelsdrukwerk naar Parallelweg 10 tel. 2022* Veenendaal (17) Gedurende de veertien dagen, dat Berend in bed lag, kwam moeder An dagelijks een uurtje naar haar zoon kijkén en hielp hem dan zo goed en zo kwaad als het ging. Maar voor de rest ging er geen dag voorbij, dat Gootje niet alleen dienster beneden was, maar ook verpleegster boven. Ze maakte be neden de lekkerste hapjes voor hem klaar, bracht een paar maal per dag een bord krachtige soep boven, kookte eieren en bakte karbonaden, ondanks de protesten van de kok, want Gootje zei slechts: „Het is voor de baas. Die moet zo gauw mogelijk weer beter wor den." En toen de man bleef protesteren, sloeg ze zijn muts van het hoofd en zei: „Er is wapenstilstand tot de baas weer beneden is. Dan kun je aan hem je be klag doen." En daarmee kon de kok het door MAARTJE ZELDENRIJK. doen. Berend had altijd de gewoonte ge had om 's avonds, als de deur gesloten was, de bonnen van de dienster en de bedrijfsleider mee naar boven te ne men en op te tellen. Het totaalbedrag moest dan kloppen met het geld in het kasregister, dat iedere avond mee naar boven ging. De volgende morgen, als het personeel dan weer kwam, stond het kasregister weer op zijn plaats met voldoende wisselgeld erin. Het restant was boven in de kleine brandkast ge borgen. En ééns in de week werd het naar de bank gebracht, nadat de leve ranciers betaald waren. Reeds de eerste avond ontstond er een conflict tussen de bedrijfsleider en Gootje, wie nu het werk van Berend zou overnemen. Maar Jager moest met de laatste bus - half twaalf - naar huis en Gootje woonde in de Voorstad en ging altijd op de fiets. Het argument van Gootje, dat Jager zijn bus zou mis sen, als hij de kas ging controleren, gaf de doorslag. Zodat Gootje 's avonds met de kas naar boven ging en samen met Berend de bonnen en het geld telde. Daarna kreeg ze de sleutel van hem en borg het geld in de brandkast en ten slotte zat ze nog even bij zijn bed te praten over de dingen van de dag. Voor ze naar huis vertrok, sloot ze alles ste vig af, bracht nog een glas sinaasappel sap boven voor de nacht en vertrok dan naar de Beemster. Dat was doorgaans rond middernacht. Berend had al eens gezegd, dat ze 's morgens best een paar uur later mocht komen, maar daar wilde Gootje niet van weten. Om negen uur was ze weer op haar post en op Marktdag al om zeven uur. Het meisje bleek onvermoei baar te zijn. In de dagen, dat Berend in bed lag, kreeg hij grote bewondering voor haar. Na twee weken constateerde de dok ter, dat Berend aardig opgeknapt was en adviseerde hem een paar uurtjes per dag op te staan. „Maar op de kamer blijven". Er ging nog een week voorbij en toen mocht Berend weer kalmpjes aan. be ginnen. Toen Gootje de laatste avond de kas boven had gebracht en alles klopte, greep Berend haar hand en zei: „Gootje, meid, ik weet niet, hoe ik je danken moet voor alles. Je krijgt er zaterdag een extraatje voor, reken maar". Gootje had verlegen haar hand terug getrokken en had met een rode kleur op haar frisse gezicht geantwoord: „Dat moest er nog bij komen. Er is niks te bedanken. We zijn toch zeker in de wereld om elkaar te helpen." Die nacht lag Berend lang wakker. Van z'n prilste jeugd af was hij de bochel geweest: de kleine kriek. De jeugdige Wimmie Tromp was de eerste geweest, die hem zo had genoemd. Een buurmeisje, Trijntje Butter, had hem eens over zijn bult gestreken en ge vraagd: „Wat hew-jij op je rug? Hew jij je pet eronder stopt?" En geleidelijk aan had de kleine Berend begrepen, dat hij anders was dan andere kinderen. Niet alleen wat kleiner van stuk, maar met iets op zijn rug, dat een ander niet had. Een bochel noemden ze dat. En dat was nog het minst erge scheldwoord. Op de school was hij op de achterste bank gezet. Als kleine jongen had hij de portée van deze gedragslijn van de onderwijzeres niet begrepen, maar later toen hij groter werd, had hij de diplo matieke takt van juffrouw De Bondt verstaan: als hij op de achterste bank zat, zou niemand in de klas zijn mis maakte rug kunnen zien. Doch op de speelplaats zag men het wel: „Hé, dat jong van Bongert het een bult in z'n nek Hoeveel keer had hij dat niet ge hoord? En hoewel zijn broers Arie en Douwe hem zoveel mogelijk in bescher- min namen, had dit een averechtse werking ten gevolge. Men begon een hekel te krijgen aan de kleine mis maakte jongen, vooral wanneer de juf frouw of de meester strafwerk gaf aan hen, die hem om zijn mismaaktheid bespotten. Die antipathie kwam op een keer tot uitbarsting bij de Beemster- brug, waar een hele troep jongens de drie gebroeders Bongert opwachtten en alle drie een pak slaag kregen, de mis maakte het meest. Sedert die strafoefening was Berend wantrouwend geworden tegen iedereen, die niet tot zijn naaste familie behoor de. Alleen voor Tinus Waaijboer maak te hij een uitzondering. Tinus had nooit één woord gezegd over zijn hoge rug. En daarom was er vriendschap ont staan tussen Berend en de als dorps gek gedoodverfde Tinus. Ook gedurende zijn zwarthandelaars praktijken had hij het soms zwaar te verduren gehad. Tientallen malen was hij tijdens onderhandelingen over be paalde partijen goederen of levensmid delen uitgescholden door opvliegende collega's in het vak. Maar Berend had vroeg geleerd te zwijgen en te berus- en. Maar aan de andere kant werd hij wraakzuchtig en als hij de man, die hem eens of vaker had uitgescholden, een hak kon zetten, deed hij het. Hoewel hij van nature zacht en te ruggetrokken was, ontpopte hij zich in de oorlogsjaren als een keiharde koop man. „Met Berend Bochel was niet veel te versieren", heette het onder zijn col lega's. Met andere woorden: Hem kon je niet voor de gek houden. Maar ze deden desondanks graag zaken met hem, want hij had een fijne neus voor allerlei business, die in de oorlogsjaren winstgevend waren, en door zijn mis vormde gestalte glipte hij vaker door de mazen van de vele netten, die rond de zwarthandelaren gespannen werden, dan menig collega. En doordat hij alles, wat hij kocht, meestal binnen de vier en twintig uur doorverkocht, nam hij praktisch geen risico's, maar hij ver loor ook nooit. Zijn kapitaal groeide langzaam maar zeker en hij deed nooit zaken, waaraan meer dan normaal ri sico aan verbonden zat. fondantborstplaat, smaken: marasquin, citroen, framboos, mokka, chocolade doosje 200 gr. BorstplaatjesNeem een doosje mee Room of fondant? Wel alle twee! Ze smelten heerlijk in de mond En delen zo gezellig rond! roomborstplaat, smaken: mokka en chocolade, doosje 150' gr. 60 ct. KituYlir op zichzelf! DE GRUYTER Sint Niklaas en U, die weten: chocolade neergezet is speelgoed dat je öp kunt eten: 'n stoomboot - auto of raket! grote melk-chocolade figuren: auto, helicopter, stoomboot, raket 45 ct. Chocolade harten voor gelieven: in elke doos zitten er tweeïj Bezorg er Uw hartedieven, 'n „hartelijke" surprise mee! 2 grote chocolade harten in doosje, melk of puur 65 ct. Echt geld is voor grote mensen, kassabons spaar je daarvoor! Dit geld is voor kleine mensen, De Gruyter's chocolade hoor! Gouddraadnetje met melk-chocolade munten: rijksdaalders, guldens, gouden tientjes, etc 50 Ct. Met melk-chocolade-speelfiguren is weer 'n kinderwens vervuld! Bezorg de kleintjes leuke uren. Er wordt danig van gesmuld! melk-chocolade figuurtjes: Sint, Piet, indiaan, sneeuwman, konijn in fleurige staniol-verpakking 15 Ct. geldig tot 6 december Bij aankoop van f8.- De Gruyter artikelen hebt U recht op 500 gram koffie een gulden goedkoper (of mar wens 100 gram oploskoffie - een gulden goedkoper) grote fles KOFFIE-MELK van 92 of 72 cent en de koffiespecialisten van De Gruyter weten precies hoe echte koffie-melk moet zijn! 3 CL Alll goed voor 7 ferme glazen tintelend vers bier I VOor het veredelde, volmondige feestbier bij uitstek I 'h dfhhci luwlt+lj De Gruyter's chocolade letters: melk of puur - 't is altijd raak, vallen bij de schoenenzetters „letterlijk" zeer „in de smaak"! Flinke letter melk of puur: M - w 70 ct. A-B-C-D-E-F-G-H-K- N - O - P - R - S - U - V - Z 65 ct. I-J-L-T 60 Ct. Extra grote letter melk of puur: B-D-E-H-K-M-N-R-S-W 135 ct. A-C-F-G-J-L-P-T 120 Ct. Grote poppen - kleine popjes, taai-taai hoort bij 't feest! ledereen is in z'n nopjes, maar de kinderen 't meest! grote pop Zoete Lieve Gerritje 20 Ct. taai-taaipopjes 6 stuks in zakje 30 ct. speelgoed-taai-taai, zakje 50 Ct. 'n Plastic auto vol met flikjes: een surprise, kant en klaar! Alleen 't gedichtje nog, en strikjes, in de auto rijden maar! plastic speelgoedauto beladen met 50 gram chocolade musketflikjes 50 Ct. Amandelstaaf dat is je ware, iedereen smult mee! Van De Gruyter,echt zo'n zware met amandelspijs voor twee! amandelstaaf 250 gram 145 ct. Zo'n doosje chocolade diertjes daar komt zowat heel Artis uit De Gruyter's dierentuin-pleziertjes zijn zelfs nog leerzaam voor Uw spruit! melk-chocolade beestjes, doosje 70 ct. Klompen in de schoen gekregen Hoe dat kan, dat snapt U vlug! Pieter kwam De Gruyter tegen en bracht choco-klompjes terug! melk-chocolade klompjes, doosje a 100 gram 65 ct. De Gruyter's strooigoed gaat Piet halen. Door de korting scheelt dat gèld. Waarom elders meer betalen? èlk voordeel in december telt! figuur-strooigoedschuimpjes, zakje met 100 gram 28 ct. strooigoed, grote zak met speelgoedsuikerwerk - pepernoten en schuimpjes500 gram 98 Ct. Wat is het feest van Sinterklaas zonder echte speculaas De Gruyter bakt ze goed en geurig en verpakt ze vers en fleurig. amandelspeculaas pak 500 gram 135 Ct. 250 gram 65 Ct. speculaas pak 500 gram 100 Ct. 250 gram 45 Ct. Fijne harten van fondant 3 grote bij elkaar „harten-troeven" in de hand voor de Sint dit jaar! Fondant-harten: framboos - chocolade - mokka 3 stuks in doosje 45 Ct. Leuke marsepein-figuren 12 soorten - welgeteld Laat de Sint maar flink wat sturen Kinderen zijn er op gesteld. marsepein-figuren 12 verschillende soorten per stuk 25-50 o/60 ct.

De Vallei | 1961 | | pagina 8