wat haalt u voor de feestdagen in huis? FLORYN J3ato Paul Cammermans met kamers meer mans De persoonlijke expressie in de ontwerpen van architect Victor Lundy 9Nr lempo Dienstuitvoering bij P.T.T. gedurende de Kerst- en Nieuwjaarsperiode TWEEDE BLAD „DE VALLEI' VRIJDAG 1 DECEMBER 1961 Nr 95 VANAF 1,98 Ant. Achterberg JOHAN DITEWIG RHENEN,S K.N.M.I. Voorrang van rechts algemene regel in België Officiële opening van het grootste ziekenhuis binnen de poolcirkel De verkoudheid in het nauw gedreven natuurlijk iets van „Heden ten dage", aldus Walter Gropius, „schijnt de keus van de potentiële ele menten voor de vormgeving van gebouwen beperkt te zijn". De geldigheid van deze uitspraak wordt door het ene gebouw na het andere in de Verenigde Staten en elders aangetoond, maar deze zijn zelden zo doordrenkt met de romantische, men selijke sfeer, die men vindt in de gebouwen, die door een der oud-leerlingen van Gropius, Victor Lundy, zijn ontworpen. Ofschoon noorderling van geboorte en opvoeding, had Lundy zich aanvankelijk aangesloten bij de groep architecten in Florida, van wie Paul Rudolph de intellectuele „Stravinsky" is genoemd. Indien wij de vergelijking op Lundy zouden doortrekken, zou hij met recht de „Ravel" genoemd kunnen worden. Elk ontwerp van Lundy is de concretisering van één enkel impressionistisch, treffend en in de grond ro mantisch thema. „Waarom moeten we ons schamen voor het ontwerpen van gebouwen die per soonlijk en individueel zijn indien ze hun wezen aan onze cultuur ontlenen? vraagt Lundy. „Voor mij is scheppende bouwkunst een alles omvattende kunst: het is schilderen en beeldhouwen, inge nieurswetenschappen, expressie van on- te cultuur, schoonheid ontsproten aan het praktisch nut, doelbewuste bouw, tech nologie allemaal dingen waar wij mee te maken hebben". Lundy voegt aan deze „totale expres sie" de flair en geestdrift toe, die aan zijn persoonlijkheid ten grondslag liggen. Hij heeft een prettig voorkomen, hij is gevoelig, wat zwaartillend, geneigd een situatie donker in te zien wanneer hij veel aan zijn hoofd heeft en dan plot seling, om stoom af te blazen, een vrolij ke noot aan te slaan. Hij is gesloten voor zover het zijn persoonlijk leven betreft, maar als hij eenmaal over architectuur begint weet hij niet van ophouden. Voor het personeel op sQn beide bu reaus is hU veeleisend, maar nog meer eist hy van zichzelf: vaak werkt hy tot diep in de nacht, zodat zün vrouw en twee kinderen hem maar weinig te zien krygen. Hij werd in 1923 in New York geboren en begon zij bouwkundige studie al toen hij nog pas zestien was. Zijn vooroplei ding sloot hij af voordat hij tijdens de Tweede Wereldoorlog in het leger dienst nam. Nadat hij bijna een jaar in een zie kenhuis had gelegen om te herstellen van in de oorlog opgelopen verwondingen, liet hij zich inschrijven aan de Harvard Archi- tectenschool. Hij werkte daar onder Breuer en Gropius. Reeds op deze school vestigde hij de aandacht op zich en hij verwierf een reis beurs. Dank zij deze toelage was hij in staat met zijn vrouw gedurende twee jaar de architectuur in Europa, Turkije, Syrië, Libanon, Frans en Spaans Marokko, Tunis Algerije en Egypte te bestuderen. Tijdens deze reis werd hij zich bewust van de richting die zijn talent zou nemen. Lundy werkte korte tijd met een com pagnon in Florida en begon daarna, in 1953 uitsluitend voor eigen rekening te werken. Zijn eerste bouwwerk, dat hem i Verfijnd elegante kous™ Maximale f levensduur f Gegarandeerd foutloze kwaliteit I Zie het kleuren- s: assortiment KOUSENHUIS Zandstraat 84 Veenendaal Dr. Slot. de Bruïneplein 23 Veenendaal-Zuid TEXTIELHUIS Franseweg 3 - Eist een prijs bezorgde van het Amerikaanse Intituut voor Bouwkunde, lovende artike len in Italiaanse en Argentijnse vaktijd schriften opleverde en aan zijn naam al gemene bekendheid verleende was een „drive-in" kerk in Florida, een gebouw dat herinneringen aan de gothiek op roept. Hier paste hij voor het eerst goed zichtbare gelamelleerde houten dakspan ten toe en het patroon der gepunte bogen vond een herhaling in de beplanking aan de buitenzijde. Sindsdien heeft hij tal van prijzen ge wonnen en zijn daken werden nu eens „stoutmoedig" dan weer „levendig" ge noemd. De oorspronkelijkheid en durf van zijn bouwwerken, waarvan de daken vaak de blikvanger vormen, en de gelamelleer de houten spanten, die de charme van een beeldhouwwerk vertonen, verlenen Lundy een aparte plaats in de bouw wereld. Hij heeft verscheidene kerken in Florida gebouwd, maar daar tussendoor ontwierp hij woningen, kantoorgebouwen, een toerinstencentrum en een school-uit- breiding, waarvan een foto op het om slag van het tijdschrift Architectural Re cord werd opgenomen. In 1959 opende hij een tweede bureau in de stad New York, teneinde de op drachten te behandelen, die hem vanuit het noorden bereiken tot de eersten behoorden een kerk en een schóól. In 1960 werd hem door de Commissie voor Atoom energie opgedragen een demonteerbaar ge bouw te ontwerpen dat een reizende ten toonstelling en een filmtheater kan her bergen teneinde in vier Zuidamerikaanse landen demonstraties te geven over de vreedzame toepassingen van de kern energie. Lundy moest daarvoor een bouw werk ontwerpen dat niet uit de toon mocht vallen, verplaatsbaar en betrekke lijk goedkoop moest zijn. Het resultaat van vele besprekingen met de Commissie was een „gebouw", opgetrokken uit twee lagen met plastic bedekt nylon en met een dak dat per vierkante meter nog geen 25 kg weegt; het heeft een silhouet van twee grote bogen. Het bleek zeer prak tisch in het gebruikt te zijn. Reeds aan de ingang bemerkt men die speciale, aan Lundy eigen trekjes: als een portiek van een Romaanse kerk welven zich 12 met lucht gevulde, gebogen kokers in een hal ve cirkel van de ene naar de andere kant. In 1960 bereikte hem van de zijde van het State Department de opdracht een ambassadegebouw te ontwerpen voor Co lombo. Het ontwerp is nog niet gereed, maar men mag veilig aannemen dat Lundy ook aan dit gebouw een persoonlijke sfeer zal geven. „Er is niets gekunstelds in mijn ontwerpen", aldus Lundy. „Ze zijn stoutmoedig en onverhuld. Als ik er niet in slaag iets goeds te maken, ligt dit voor een ieder open een bloot". Tot dusver schijnen echter al zijn wer ken geslaagd te zijn. Wie in Rhenen woont, heeft nooit lgedacht Dat 't weerbericht van 's morgens acht Eens op de tweede plaats zou komen Voor hen, die thans in Rhenen wonen Want 'smorgens half acht kan men [horen Of het in Rhenen heeft gevroren Dit geval is landelijk wel uniek Is dat nu service aan 't publiek? Persoonlijk ben ik er mee gebaqt Zoals dat, ouder wordend, gaat Als ik 't carillon half acht niet hoor Pit ik nog fijn een poosje door Heeft 't K.N.M.I. het soms eens mis Eén ding is er, wat zeker is 't Carillon reageert heel erg secuur De bewezen service is niet duur Want 't kost de Rhenenaar geen cent Al zijn we met 't carillon verwend Wanneer 't niet speelt, vinden velen l't fijn Vooral als 't zaterdag mocht zijn Draait men zich nog eens lekker om Want bij vorst zwijgt het, carillon Maar komt de zon Cunera warmen (Hoe fijn men ook rust in Morpheüs [armen) Dan weet men, 't ts de hoogste tijd Hoe erg dat velen soms ook spijt Wel is het zo, met eventueel los weer Hoort men geen weerberichten meer Wel uit De Biltdoch niet uit Rhenen Uit is het dan met service verlenen. J. M. Het interieur van de St. Paul's kerk in Florida naar een ontwerp van Victor Lundy. Aangezien Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag op een maandag vallen, zullen ten einde een zo goed mogelykc uitvoering van de PTT-dien- stcn te bereiken enige byzondere maatregelen moeten worden ge nomen. Hieronder geven wy daarvan een overzicht. Postdienst zaterdagen 23 en 30 de cember In het algemeen zal de dienst worden uitgevoerd als op normale zaterdagen. Echter zullen ook aangetekende stukken, briefpakjes en (zoveel mogelijk) massa drukwerken worden besteld. Tevens zal een pakketpostbestelling plaatsvinden. Aan busrechthouders zal gelegenheid wor den gegeven naast de gewone correspon dentie ook de voor hen bestemde aange tekende stukken en postpakketten af te halen. Zondag 24 t.e.m. dinsdag 26 de cember, zondag 31 december en maandag 1 januari De dienst zal worden uitgevoerd als op normale zondagen. Ten einde vol raken van brievenbussen te voorkomen zullen op deze dagen zo nodig extra buslichtin gen plaatsvinden. Woensdag 27 december De bestelling zal plaatsvinden als op maandag. Zo nodig zullen op de kanto ren extra-maatregelen worden getroffen om te bereiken dat alle tijdens de feest dagen geposte correspondentie uiterlijk met het dagnet wordt verzonden. In ver band met de te verwachten extra drukte aan de loketten zal op deze dag op de postinrichtingen, waar de behandeling van sommige geldzaken tot 15.00 uur plaatsvindt, ook na dit tijdstip, tot het normale sluitingsuuigelegenheid bestaan tot het verrichten van alle geld zaken. Donderdag 28 december De dienstuitvoering is als op andere donderdagen, behoudens dat voor het verrichten van geldzaken hetzelfde geldt als voor woensdag 27 december. TELEVISIE NU VIA DE DRAAD Als uitvloeisel van een order voor tele visie distributie apparatuur die de Ne derlandse PTT bij een Britse firma heeft geplaatst zal een speciale kabel met een lengte van meer dan vijftien mijl televisie en VHF radio programma's in meer dan 5000 huizen in Den Haag brengen. Het signaal van dit systeem maakt antennes overbodig. Wanneer er nieuwe program ma's bij komen zijn geen nieuwe antennes of omvormers nodig, ook al worden de programma's op andere golfbanden uitge zonden. Draad televisie-apparatuur wordt in Groot Brittannië reeds veelvuldig ge bruikt. Behalve dat het de weinig fraaie antennes op de daken van huizen over bodig maakt, heeft het systeem ook het voordeel dat er in de randgebieden een beter signaal wordt ontvangen; daar kan dan de distributiekabel uit het beste ont- vang-centrum naar het televisietoestel van de bewoners worden geleid. Dinsdag 2 januari Ten aanzien van de briefpostbestelling en -verzending geldt hetzelfde als voor woensdag 27 december. De loket-open- stelling is als normaal op dinsdag. Nieuwsbladen, periodieken c.d. Met de uitgevers van nieuwsbladen en andere periodieken zal door de postdi- recties zoveel mogelijk contact worden op genomen omtrent een zeer tijdige ter postbezorging van hun bladen. Hierbij kan als richtlijn dienen dat pe riodieken, welke voor Kerstmis resp. Nieuwjaar moeten worden besteld, op donderdag 21 december resp. donderdag 28 december a.s. uiterlijk te 18.00 uur moeten zijn ter post bezorgd. Telegraaf- en Telefoondienst Op beide Kerstdagen en op Nieuwjaars dag wordt de dienst op de hoofd-, bij- en hulpkantoren en stations uitgevoerd als op zondag. Met ingang van 1 december 1961 zal als basisregel voor de voorrang van rechts het volgende gelden: in de stad zowel als buiten dient de doorgang te worden vrijgelaten voor alle bestuur ders die van rechts komen, of het nu fietsers, motorrijders of automobilisten zijn. De trollybussen en autobussen zijn aan dezelfde voorschriften onder worpen. Nochtans dient te worden ge let op: 1. voor de spoorvoertuigen, deze blijven in elk geval voorrang behouden; 2. voor de verkeerstekens, a de omgekeerde driehoek of het STOP-teken verplichten tot het verlenen van voorrang aan alle bestuurders, zelfs al komen zij van links; b de rechtstaande driehoek met bre de zwarte pijl verleent (op dat kruispunt) voorrang op alle voer tuigen, al komen die ook van rechts; 3. Iemand die van een pad op een open bare weg met een 'rijbaan komt, moet op de kruising eveneens de doorgang vrijlaten. Dit zijn de enige uitzonderingen: Er mag echter niet uit het oog worden ver loren dat de bestuurder die stopt, zijn voorrang verliest. Washington. Op 30 november zal het grootste gebouw onder één dak dat zich binnen de poolcirkel bevindt officieel worden geopend. Het is een ziekenhuis met 50 bedden dat in Kotzebue in de staat Alaska werd gebouwd, 40 km ten noorden van de poolcirkel en op 240 km afstand van de Bering Straat. Het ziekenhuis biedt medische ver zorging aan de 7500 inwoners van Alas ka, meest Eskimo's, die in een gebied van rond 200.000 vierkante km wonen. Het ziekenhuis is intussen reeds in ge bruik genomen. Weersomstandigheden en terreinmoei lijkheden hebben de bouwers van het ziekenhuis voor talloze problemen ge plaatst. Allereerst waren er de moei lijkheden bij de aanvoer der materialen. Aangezien Kotzebue slechts eens per i jaar door een vrachtschip wordt aange- daan, moesten, toen het ijs begin juli 1959 begon te smelten extra schepen worden ingeschakeld. Daar er in dat gebied geen diepe havens zijn, moesten de bouwmaterialen met lichters naar j de kust worden gebracht, waarbij zwa- re stormen aanzienlijke vertraging ver oorzaakten. Bij de inval van de winter moest alle arbeid worden gestopt. Eerst in de volgende zomer kon het werk, dat nog weinig gevorderd was, worden her vat. Grote moeilijkheden werden ook on dervonden door de permafrost - de eeuwig bevroren bodem - die zich in die streek tot op grote diepte uitstrekt. Ter plaatse is deze samengesteld uit twee delen water en een deel slib; bij dooi veranderde het terrein in een grote modderpoel, zodat het graven van de fundatiesleuven in de winter moest ge beuren, waarbij de permafrost met stoomslangen tot ontdooiing werd ge bracht. Watervoorziening en riolering dien den eveneens aan de uitzonderlijke om standigheden te worden aangepast. Aangezien op geen voldoende aanvoer van zoet water onder alle omstandig heden kan worden gerekend, wordt het benodigde zoet water verkregen door distillatie van zeewater. Door de afgelopen ligging van de meeste der 28 dorpen in dat gebied en het vervoer over sneeuw en ijs zeer be zwaarlijk is, wordt een groot deel der lichtere gevallen via de ether behan deld. Elke avond om zes uur vindt van uit Kotzebue een radio-uitzending plaats, waarbij een arts de diagnose stelt en de behandelingsvoorschriften der zieken doorgeeft aan de school meester van het dorp. Wanneer specialistische hulp nood zakelijk is worden de patiënten per vliegtuig naar het ziekenhuis in Ancho rage overgebracht. Dit gebeurde nog dezer dagen toen een 86-jarige Eskimo door een val op het ijs zijn heup had gebroken en met een 3-jarig meisje dat lijdt aan ruggemergtuberculose. Voor het meisje werden maatregelen getrof fen om haar onder behandeling te plaatsen van een specialist in Iowa. Britse geleerden onder leiding van Sir Christopher Andrewes hebben een grote stap vooruit gedaan naar een ver- koudheidsvaccin. Het is een van de boeiendste klopjachten uit de geschie denis van de geneeskunde, zo betoogt J. D. Ratcliff in het decembernummer van het maandblad „Het Beste". Wellicht is het nu mogelijk dat er een einde komt aan de snuffel- en proestmisère die miljoenen mensen teistert. Het komt er op neer dat de geleer den de ziekte in een reageerbuis heb ben gestopt om haar diepgaand te be studeren. Ze hebben een stof geprodu ceerd, die wel eens de grootste me dische doorbraak sedert de penicilline kon blijken. Maar in tegenstelling tot penicilline en andere antibiotica, die voornamelijk werkzaam zijn tegen bac teriën, bevecht de nieuwe stof - „inter feron" geheten - virussen. OUDE- EN JONGE GENEVER N.V. DISTILLEERDERIJ - M. DIRKZWAGER Az - SCHIEDAM Daarachter, gescheiden door Venetiaanse blinden, heeft hy een eenvoudige slaapkamer gesitueerd. Graag had hij het allemaal zelf getimmerd en geschil derd. Maar de tijd ontbreekt ten ene male. In gedachten ziet hij de maskers, die hij tijdens een toernee in Congo kadoo kreeg, al aan zijn muren hangen. Hij wil ook nog enkele kleine antieke meubeltjes kopen. „Maar het moet vooral gezellig zijn. De meubels die straks uit Antwerpen komen, zijn wel modern Zweeds, maar zij hebben toch iets. Voor mij moet „modern" niet „koud" zijn. En dat kan heus wel. Kom maar eens kijken als alles ingericht is." 'a Avonds zal Paul Cammermans niet vaak van zijn nieuwe huis kunnen genieten. „De Getatoueerde Roos" houdt vermoedelijk nog maandenlang programma. Maar als hij geen repetitie heeft zal hij achter zijn bureautje zitten en nieuwe televisie-programma's gestalte geven. Als hem bij het afscheid op de trap gevraagd wordt, hoe hij eigen lijk aan dit flatje gekomen is, klinkt het luid lachend door het kale trappenhuis: „Och, dat is unne kwestie van unne goeie makelaar. De mijne heette Ank van der Moer". DOOR HENK HERMANS „lek gheloof dat er unne roelement kapot ies", zingt Paul Cammermans boven het zoemen van zijn hel rode Porche uit. Achter in de motor bonkt er iets. „Morgen ga iek naar den garagiest. lek heb er ghe- woon gheen tijd voor. Het toneel, den t.v., den nieuwe produkties en nu dat nieuwe huisTies eighenlik teveel. Maar iek ben er ghelukkieg meemee m'n werk en vooral mee dat nieuwe huis." Paul Cammermans, sinds januari 1961 in Amsterdam, heeft eindelijk een woning gevonden. Tot dusverre had hij bij vriendelijke vrienden een zijkamer bewoond in Zuid, onder de rook van de Wolkenkrabber. Tien maanden lang heeft hij lopen zoeken. En met een ze ker heimwee gedacht aan zijn kleine, gerieflijke flatje op de Handschoenmarkt in Antwerpen, vlak tegen over de Kathedraal. Nog steeds bonkend stopt de rode Porsche op de Stad houderskade. Aan de overkant klimt de hoge muur van het Huis van Bewaring uit het grachtwater. Links raast het verkeer van het Leidsebosje langs het Von delpark naar de Hobbemastraat. Op dit stukje Stadhouderskade heerst nog een zekere rust. Op de eerste etage van een herenhuis dat ge doemd is over 5 of 6 jaar gesloopt te worden, is de timmerman nog bezig. „Tja, iek heb het toch maar ghenomen", haalt Paul zijn schouders op, „het creatieve werk ben iek ghe- woon thuis te doen. Iek moet er een zekere rust en sfeer voor hebben. Over 5 jaar zien wij wel weer Paul Cammermans weet al precies hoe zijn nieuwe home er uit gaat zien. Het gestucte plafond in de zij kamer laat hij zo. Het, krijgt alleen een vers sausje. De ouderwetse zwarte schoorsteenmantel wordt weg gewerkt achter prachtig getekend hout. De muren aan weerszijden hiervan heeft hij al af laten bikken en zul len hun eerlijke bakstenen laten zien. Zijn schildersezel krijgt een mooi plaatsje bij het linker raam. „Misschien krijgh iek den tijd om weer eens wat te schilderen." De kersenhouten ronde tafel krijgt een plaatsje bij het rech ter raam. Vier zwarte stoelen komen er omheen. „De meeste meubelen heb ik al. Die staan nog in Ant werpen. Maar verschillende dingen moet ik nog bijkopen. Zo is het vaste tapijt, dat in mijn vorige kamer lag, te klein voor deze ruimte. Het is antracietgrijs. Ik heb het idee om er stroken van een andere kleur bij te kopen, hard rood of zoiets". Tegen de lange muur zal het kersenhouten dressoir, dat lager is dan wij gewend zijn, geplaatst worden. De suitedeuren tussen de beide kamers heeft Paul weg laten halen. Hij sluit de beide ruimten nu af met een meubel, dat enerzijds bureau, aan de andere kant bar is. Daarachter komt een kleine „kitchenette", een bescheiden kookgelegenheid. Geen winterse kou die u nog deert! Zwarte i suède laars met hoge rits, stevige zool en kou-werende ja voering. Mod. 20:11.95 Na gedane arbeid lekker rusten! Dit is vaders pantoffel van geruit kameelhaar die warme voeten garandeert, soepele zool Mod 10:3.95 Heerlijk voor in (en om) huis! Elegant pantoffelschoentje van effen fluweel met goudgarnering. Stevige zool. Mod 64;4.95 Comfortabele kraagpantoffel van geruit kameelhaar. Vrolijke pompoen-versiering en prettig-stroeve zool. Mod 20<6.50 Droge en warme voetjes, de hele winter! Kinder laarsje van leer met bontvoering, sterke zool, veters met haaksluiting. Mod 65: v.a. 11.95 Kies bij Bata modieuze nylons, warme maillots, herenanklets en leuke kindersokjes uit een verrassend rijke sortering. DOOR SINT „WARM'' AANBEVOLEN

De Vallei | 1961 | | pagina 3