PAUK RIJLES? n 3<£oopt u ^Qlxilipó televióie MARINO! Bertus Minne pftAArSrefet Volop voetbal, mits velden bespeelbaar blijken te zijn Burgerlijke stand KERKDIENSTEN St. Nicolaas verblijdde Renswoudse kinderen SPORTPROGRAMMA: V.C. Veenendaal naast Valboval aan de leiding na zege op Olympia: 3-0 B E R L IJ N dc stad met een muur Onrecht DINSDAGKOOPJES MELKKOKER REGENHOED SPRINGVORMEN Officiële bekendmaking ZONDAGDIENST Ingekomen en vertrokken MARKTBERICHTEN RADIO EN TELEVISIE Rondom ons heen gaan de gemeenlebe- sture nogal te keer teugen et streekplan van de pervincie. Begrijpelijk. Ik heb er indertijd wat van in „De Vallei" magge leeze en toen is me ok wel opgevalle dat et veur verscheije bure een bietjie naar de ongunstigste kant uitviel. Teminste dat docht ik toen. In et Veen heb ik dur in et oopenbaar nog gien woord over hoore valle. En mocht dat wel gebeurd zijn dan heb ik et tot mijn spijt gemist. Mar ik meen veur negen en negentig percent te weete, dat er nog gien meeninge over verscheene zijn. Dat verwondert mijn niks. Zoo op et eerste gezicht leek et plan mijn veur et Veen nogal hebbelijk. En dan hoor je niks. Ok begrijpelijk. Naar onze plaats zei in de toekomst et noodige nieuwe bedrijfsleeve geschoove wurde. We hebben al een mooi begin, waar kennelik op deur te burduure Is. Wij motte in de nebije toekomst een knap plaatsie wurde. In 1980 (et is te hoo- pe, dat we et zonder narigheid hale) zijn we mit z'n veftigduuzend, zegge de pre- feete. Ik mot et eerst nog zien. Nctuurlik we motte planne make. Je ken mar niet zoo in et wilde weg warke, want dan zou et effies een janboel wurde. Daar bin Ik et dus wel mee eens, mar naar mijn smaak durdt dur zoo'n eind in 't veure gewarkt. Zou et nou niet genogt zijn as we eerst op een vijf, of, as dat tekurt is, op hoogstens tien jaar bekeeke? Dan ken ie de plank nog gevoelig mis slaan, want dur is niks zoo grillig as et leeve. Vanzelf ken ie ok zegge: et hoeft niet uit te komme, mar dan hebbe we ten minste ietsies een grond om op te warke. Mar vergeet dan niet dat alles tijd en geld kost. Ok de plannemakerij en as et later niet uitkomt is dat om te beginne weggegooid. En et is jammer, dat ik et mot zegge, mar et komt vandaag den dag nog wel es een keertjie niet uit. Niet alleenig in onze omgeving, mar overal. We leeve in de tijd van de stattestiek en de geleerde prefeete, mar geef mijn mar een nuchter mins, die zeit „dit en dat mot er op staande voet gebeure en daar gaan we eerst es effies an staan". Ik vin et heel prachtig dat ze kenne becljfere hoe- veul huize we in 't Veen in neegentien- tachentig noodig zelle hebbe en hoeveel dur dus in et jaar zelle motte bouwe om alle minse onderdak te helpe. Toch zou ik et meer op prijs stelle as ze mijn koste vertelle hoe we zoo gauw meugelijk die ruim elfhonderd wooning- zoekenden an een eigen stee hielpe. Daar staan we op heede veur en niet veur de toestand zooas die over twintig jaar misschien zei weeze. Da's van later zurg. Liever één man die de hande uit de mouwe weet te steeke en ons mit allebei ze stappers op de grond van de dringende perbleeme afhelpt dan een heel reeziment wijze bolle die bij wijze van spreeke in de koffiedik zitte te koekeloere. Wout Blauwkous. De voetbalsport bevindt zich momenteel In een periode, waarin men enkele dagen tevoren niet kan voorspellen of een vastgestelde wedstrijd wel of niet doorgaat. Zo gooide Pluvius het afgelopen weekend behoorlek wat roet in het (voctbal)etcn. zodat zelfs het gehele amateurprogramma niet doorging. Voor het komende weekend werd weer een omvangrijk programma opgesteld, maar de prognose wordt dus nu gegeven onder voorbehoud dat regen of vorst geen spelbreker zullen worden. Veenendaal krijgt zondag bezoek van Saestum uit Zeist, een club die ergens midden op de ranglijst staat. Bekend is dat Veenendaal een goede positie inneemt, maar een zege op de Zeisterclub kan Vee nendaal zelfs aan de top brengen. Dan moet concurrent Zeist verliezen of zelfs gelijk spelen tegen Vriendenschaar. Gebeurt dit en wint Veenendaal dan hebben de geel- blauwen voor het eerst de leiding. Deze kans mogen de enthousiaste Veenendalers zich niet laten ontglippen en door zich geheel te geven is de winstkans zondag aan de Bergweg zeer reëel. Van de zaterdagclubs is de wedstrijd van GVVV aan de Buurtlaan tegen lands kampioen Huizen wel de zwaarste op gaaf. Weliswaar verloren de blauwen destijds in Huizen maar met 3-2, maar de positie van Huizen is nu wel zo fraai ge worden dat de gasten er alles op alles zullen zetten om de kostbare punten mee te nemen. Meer dan een gelijk spel, wat al een fraaie prestatie zou zijn, zit er voor GVW niet in. DOVO moet de verre reis naar Vriezen- veen maken om tegen Deeto te spelen. Thuis won DOVO met grote cijfers, maar DOVO ging naderhand wat vreemd doen, vooral in de laatste thuiswedstrijd. Als DOVO zich volledig kan herstellen zou winst mogelijk zijn, maar we houden het voorzichtig op een puntenverdeling. ■fr VRC krijgt aan de Brinkersteeg ook een club uit Vriezenveen op bezoek. Tegen DOS '37 zullen alle registers opengetrok ken moeten worden. Toch bewees VRC SINTERKLAAS BIJ DOVO J.l. donderdagavond verwelkomde een kleine honderd Dovo-pupillen en -ad- spiranten al zingend de Goedheiligman men zijn zwarte knecht in de gymna stiekzaal aan de Hoogstraat. De Sint deelde vermaningen en pluimpjes uit en verraste tenslotte alle jongens met een smakelijk pakket. De voorzitter van Dovo, de* heer P. Hicnsch, had vooraf de Sint en zijn knecht toegesproken. Het verheugde hem dat de kindervriend er van liever lede een traditie van had gemaakt om bij zijn bezoek aan Veenendaal ook bij de Dovo-jeugd aan te komen. VERKOOP GEVONDEN VOORWERPEN Blijkens een officiële mededeling elders in dit blad zullen dinsdagmorgen om tien uur achter het politiebureau de „gevon den voorwerpen" worden verkocht. Hier onder bevinden zich allerlei soorten din gen zoals, fietsen, handschoenen enz. enz. Vorig jaar werd alles door één opkoper opgekocht. Tot tien uur is er voor geïnte resseerden gelegenheid de partij te be zichtigen. De heren van VC Veenendaal staan thans na acht gespeelde wedstrijden, tezamen met het Woerdense Valboval II, aan de leiding van de le klasse. De VCV-ers danken dit fraaie resultaat mede aan hun eigen prestatie in Zeist tegen Olympia, dat met 0-3 kansloos werd geklopt. Valboval II kwam tegen Set Up I niet verder dan een gelijk spel. Beide teams hebben nu drie verliespun- ten. De Veenendalers zullen echter in het tweede deel der competitie de Woerdenaren thuis mogen ontvangen, waarmede echter beslist niet gezegd wil worden, dat dit de enige moeilijke wedstrijd van de VCV-ers is: vrijwel in ieder duel moet op volle toeren gespeeld worden voor de punten, wat het voor deel heeft, dat deze afdeling uiterst aantrekkelijke duels oplevert. Dit kon niet gezegd worden van de 2e klasse afdeling, waarin de VCV-ers vorig jaar speelden, daar waren de krachtsver schillen veel te groot. Rust kenmerkt VCV-team thans Ook in de wedstrijd tegen het Zeister Olympia was de rust waarmede de Vee nendalers ook in moeilijke situaties goed volleybal bleven spelen, opmerke lijk. Ondanks het gemis van VCV's beste aanvaller Dick Bovenschen, domi neerde de VCV-aanval op alle punten: gave set-ups venden gretig aftrek bij Slik, Willemsen en Sipkema, terwijl in het achterveld steeds weer bleek, dat de dit jaar voor het eerst gebruikte 3-2-1 opstelling grote voordelen biedt bij het onderscheppen van plaatsballen over de blocks heen. Met vaak uitstekend spel lieten de VCV-ers Olympia snel tegen een 0-2 achterstand aankijken (10-15, 6-15). Pas in de derde set kwamen de Zeistenaren in schijnbaar gewonnen positie: 13-11. i Fanatiek doorzetten echter van de j VCV-aanval bracht toch ook deze set nog met 14-16 aan de Veenendalers, die hiermede hun ongeslagen debuut in de le klasse voorlopig weer veilig stelden. Uitslagen van deze week: Heren: Olympia I VC Veenendaal I: 03 Setst.: 10-15, 6-15, 14-16. VCM II VC Veenendaal II: 13 Setst.: 4-15, 16-14, 5-15, 14-16. AANRIJDING MIDDELBUURTSEWEG Toen de knecht van bakker J. woens dagmiddag op de Middelbuurtseweg ach teruit reed zag hij een geparkeerd staande auto te laat en botste er tegen op. Er ontstond lichte materiële schade. GESLAAGD Dezer dagen slaagde voor het diploma Algemeen Secretaresse mej. J. H. van de Loosdrecht te Rhenen. Voor Ned. stenografie „Groote", met de snelheid van 130 lettergrepen per minuut, slaag den voor het erkende diploma van de Ned. Unie de dames M. E. Grijs, Vee nendaal, G. Hovestad, Rhenen en G. E. van der Kolk te V/ageningen. Voor het praktijkdiploma machine- schrijven van de Ned. Unie slaagden mej. W. H. van Beek, dhr. R. Bruis, dhr. M. van Burken, mej. Chr. Gazenbeek, dhr. J. van Geest, mej. G. Hovestad, J. van Leeuwen, mej. V. C. M. van der Molen, mej. K. Niessen, mej. A. van Schaik, mej. W. van Schuppen, mej. C. P. van Woudenberg. De geslaagden werden opgeleid door het Handelsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal. UITSLAG VERLOTING Onderstaand volgt de uitslag van de verloting der Veenendaalse Konijnen fokkers Vereniging „V.K.V.": 352 - 324 - 1420 - 256 - 2250 - 500 - 2532 - 1218 - 1081 - 740 - 257 - 1952 - 2570 - 3058 - 787 - 1316 - 2529 - 1865 - 865 - 2564 - 1869 - 894 - 1466 - 2301 - 2161 - 1847 - 1191 - 2526 - 1289 - 2845. Prijzen kunnen afgehaald worden tot 30 december 1961 bij: J. G. v. d. Lust- graaf, Valleistraat 79, Veenendaal. in vorige ontmoetingen dit elftal uit Twente te kunnen verslaan en we hou- houden het nu ook op twee punten voor de Racing Club. Ook de afdelingsclubs komen binnen de lijnen. Merino's moet persé van Chefana winnen aan de Wageningselaan. De D.S.- ploeg kan zich dan wat omhoog werken vanaf die fatale onderste plaats. Verliest Merino's van de gasten uit Naarden dan wordt de toestand beslist precair. Dit is de kans Merino's, dus grijpt hem en ver slaat Chefana dan is er nog goede hoop. •fr Kulan zal in Rhenen tegen Sportclub veel tegenstand ondervinden, maar moet winnen om de kopplaats te behouden. De kansen voor Kulan achten we iets groter dan voor de gastheren. ■ö- NSVS speelt op haar nieuwe terrein te gen Advendo uit Ederveen. In Ederveen won de Nevedaploeg maar met 1-0 en zal ook nu flink moeten spelen om zich Advendo van het lijf te houden. Toch is er winst voor NSVS in het verschiet. ■fr Sportvereniging Panter heeft een moei lijke uitwedstrijd in Barneveld tegen het sterke SDVB. Hoewel het altijd onzeker is wie er wint lijkt ons dat de Pantermen- sen een kleine nederlaag zullen lijden. ■fr Voor de zondagcompetitie heeft R.K. Unitas een vrije dag. Het zondagelftal van DVSA krijgt Rens woude op bezoek. Het terreinvoordeel wettigt de veronderstelling dat de Ame- rongers de meeste punten zullen behalen. -tt- De min of meer plaatselijke derby Rhe- nusOranje Wit zal ongetwijfeld weer grote publieke belangstelling trekken. Theoretisch zijn de groen-witten sterker doch of dit overwicht ook binnen de wit te lijnen tot uiting zal komen, is nog zeer de vraag. Misschien weten de Elstenaren wel een gelijk spel af te dwingen. ■fr In Amerongen is zaterdagmiddag ook al een thuiswedstrijd, n.l. DVSA-SOVA. De DVSA-ers doen het de laatste tijd niet zo best, zodat het vermoedelijk weer ver liezen wordt. Musketiers spelen een uitwedstrijd te gen Veslaco. Hier houden we het maar op winst voor de Elstenaren. (Vervolg van pag. 1) Allengs zie je de verschillen met het westen. Uiterlijke verschillen, weliswaar, maar het ontgaat je niet: minder verkeer en vertier op straat, zwijgzame mensen, geen reclames, wel veel rode spandoeken en borden met communistisch politieke leuzen. Op het enorme plein voor de nog steeds verwoeste Dom is een kermis opgebouwd, met in het midden een boven alles uitste kende verlichte kerstboom. We lopen door en bereiken de schaars verlichte hoofdstraat van Oost-Berlijn, de vroegere Stalin-allee. Het beeld van Sta lin is verdwenen en de allee heeft een nieuwe naam. In HO-Gaststatte „Warschau" betalen we voor een kopje koffie 1.35 DM- west, maar de ober is desondanks niet bereid tot een gesprek. Hij heeft alleen belangstelling voor ons west geld en voor onze west sigaretten, althans hij vraagt erom! Is het verbeelding dat je tenslotte blij bent als je weer in de Friedrichstrasze terug bent, en na de kwitantie voor de 2 kopjes koffie die je gedronken hebt te hebben ingeleverd bij de VOPO's de muur achter je laat? Verbeelding? Op een of andere manier is het daar aan de overkant toch heel anders dan hier. En als je je afvraagt wat is dan dat andere, dan het misschien toch wel het verschil tussen de vrije wereld en de dwang wereld, tussen het vertrouwen en het wantrouwen, tussen het recht en het onrecht. Want wat een onrecht is er gepleegd en wordt er gepleegd door die trieste som ber grauwe 42 km. lange muur. Tientallen kransen en vele kruisen die aan de westzijde van de muur zijn vast gehecht getuigen van de slachtoffers, voor wie de vlucht de dood werd. De volgende dag bezoeken we een gym nasium in West-Berlijn. Tot voor kort volgden hier 90 leerlingen uit de oost sector de lessen. 50 van hen zijn na de 13e augustus niet meer teruggekeerd. De 40 die er nu nog zijn hebben hun ouders in het oosten moeten achterlaten. En hoewel ze op enkele kilometers afstand van hen af wonen hebben ze elkaar sinds eind au gustus niet meer kunnen zien of spre ken. Natuurlijk ze worden liefderijk op gevangen door pleegouders. Maar de muur maakt het onderlinge contact anders dan per gecontroleerde post onmogelijk. Zo zijn er nog 200 andere leerlingen. En hoe lang zal dit nog duren, een maand, een jaar, nog langer? Nie mand die het weet. 20 leraren, die in oost-Berlijn woonden en op west-Berlijnse scholen werkzaam waren, zijn na de sluiting van de muur in concentratiekampen opgesloten. Zo weven zich onrechtvaardige mense lijke drama's door de grote politieke pro blemen heen. Berlijn is een stad met een muur. Flinke maat, 2 ltr. Aluminium met koelstof handvat. Geen aanbranden van uw melk meer. Q 4Q Koopjesprijs 7 Beschermt uw kapsel tegen regen en sneeuw, ln etui. Gemakkelijk mee te (I C4 nemen, slechts Prima vertind, 24 cm. „Doe het zelf". Maak uw cake en gebak thuis voor de feestdagen. Extra II QU koopje W70 Alleen dinsdag 12 dcc. Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3193 Sinterklaas heeft woensdagmiddag een officieel bezoek gebracht aan de kinde ren van Renswoude. Omstreeks half twee arriveerde hü vanuit de richting De Klomp en onder groot gejuich van de jeugd maakte de Spaanse gast eerst een rondrit door het dorp. Inmiddels zaten in gebouw Rehóboth de kleuters met kloppende hartjes vol spanning op zijn komst te wachten. Toen hij eindelijk ter plaatse arri veerde, werd de Sint verwelkomd door enkele leden van het gemeentebestuur. Deze leidden de Sint en zijn Piet naar zijn zetel in het gebouw, waarna de lo co-burgemeester een welkomstwoord sprak. Deze zei o.m.: „Sinterklaas, aan al die ronde hoofdjes en schitterende oog jes ziet u wel wat er bij de kleintjes leeft. Ik geloof niet Zwarte Piet dat hier stoute kindjes bij zijn." Tot slot sprak de loco-burgemeester de wens uit, dat de Sint volgend jaar Renswou de met groot genoegen zal bezoeken. Hierna werd spontaan voor de Sint gezongen en zelfs loco-burgemeester J. F. Wolleswinkel en gemeentesecretaris N. v. 't Wout ontkwamen hieraan niet. Na een half uur film kreeg ieder kind uit handen van de Sint een cadeau. Vervolgens was het de beurt aan de kinderen van de l.o. school die even eens een film, traktaties en geschenken kregen aangeboden. Dank zij de mede werking van het onderwijzend perso neel verliep alles vlot en perfect. Deze voor de kinderen van Renswou de onvergetelijke middag, is groten deels te danken aan het idee van mevr. v. Voortst en de heer W. Jongetjes die hiervoor reeds maanden bezig zijn ge weest. Hopenlijk groeit deze St. Nico- laasviering uit tot een traditie met een zo groot mogelijke medewerking van alle ingezetenen. Gemeente Veenendaal Burgcn#ester en wethouders van Vee nendaal maken bekend: dat de aangiften van het hebben van destructiemateriaal (gestorven dieren), met ingang van 1 de cember 1961 niet meer moeten plaatsvin den bij de heer C. van Amerongen, Bea- trixstraat nr. 55 alhier, maar op het Po litiebureau, Hoofdstraat nr. 34 (telefoon: 2441). Veenendaal, 29 november 1961 Burgemeester en wethouders voornoemd: J. Hazenberg, burgemeester. D. Blankespoor, secretaris. Verkoping gevonden voorwerpen Op dinsdag, 12 december 1961, om 10.00 uur, wordt door een ambtenaar van de Gemeente Veenendaal publiek en bij op bod verkocht gevonden voorwerpen, die bij de Politie zijn gedeponeerd en tot op heden nog niet zijn afgehaald. Bij deze gevonden voorwerpen bevinden zich een 15 rijwielen, zowel dames- als herenrijwielen, van verschillende merken o.a. Sparta, B.S.A., Veeno, Gazelle, Sim plex en Juncker. Degene die al enige tijd hun rijwiel missen, kunnen alsnog na vrijdag, 8 de cember 1961 tot en met dinsdag, 12 decem ber 1961, 10 uur, op het Politiebureau komen kijken of hun rijwiel er soms bij is. De andere gevonden voorwerpen zijn te bezichtigen op dinsdag, 12 december 1961 tot en met 10.00 uur. De brig, van Politie, J. van Muijden. INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING A.s. woensdag 13 december, 's middags van twee tot kwart over vier wordt in het Groene Kruisgebouw aan de Eiken laan weer gelegenheid gegeven tot in enting tegen kinderverlamming. Ouders van kinderen, geboren in de eerste helft van 1961, hebben voor deze inenting van gemeentewege een oproe ping ontvangen. Bovendien kunnen worden ingeënt kin deren, geboren in andere jaren, die tege lijk met de kinderen, geboren in 1961, voor de eerste of tweede keer zijn gevacci neerd. Eerste injecties worden bij deze gelegenheid niet gegeven. Voor inlichtin gen over inentingen tegen kinderverlam ming kan men zich vervoegen ter gemeen tesecretarie, Hoofdstraat 92, afdeling be volking, van 9 uur 's morgens tot half één 's middags. VEENENDAAL Geboren: Teuntje d. v. J. Legemaat en M. Rijksen (geb. te Ede); Rijk z. v. W. Sukkel en G. van de Haar (geb. te Rhe- en); Hendrik Jan z. v. J. Henken en J. Bouman (geb. te Rhenen); Hendrika Anna Hubertina d. v. L. J. Welkzijn en H. M. Möller; Hendrikus z. v. R. Donkelaar en T. van Ginkel; Marinus z. v. G. Lansing en D. Donkelaar; Dirk Aalbert z.v. J. Schot en M. Ariessen; Marina d. v. W. de Gooijer en J. J. W. Adams; Gijsbert z. v. A. H. van Wakeren en J. van Doorn. Ondertrouwd: J. Oosterbeek en W. Schoeman; J. van Beek en T. van den Heuvel; A. C. Slijkhuis en D. Prette; D. van der Poel en E. van de Weerdhof; B. Eeltink en E. E. A. Ariessen; J. Klum- penaar en M. M. Heuvelman; F. van de Bovenkamp en J. C. van de Craats; C. Rebergen en M. P. van de Craats; C. Bouman en W. van Dijk. Gehuwd: F. Coumans en N. Meijer; A. C. Göbel en M. van de Weerthof; L. G. Driessen en A. Clark; W. Roseboom en A. van de Haar. Overleden: Cornelis Bolderman, oud 51 jaar, ongeh.; Lammert Ariessen, oud 69 jaar, echtg. van: J. van den Heuvel, (over leden te Rhenen); Hendrikje van Harde- veld. oud 81 jaar echtg. van: J. Bruis, overl. te Rhenen). Neeltje Gerarda van Doorn, oud 75 jaar, wed. van: H. J. Ko- nings (overl. te Brummen). RHENEN Geboren: Jan z. v. J. Bredius en J. van Dijk, Amerongen; Carola d. v. J. Drost en J. W. van Hunnik; Jacob z. v. A. M. van Hasselaar en W. van den Bovenkamp, Ede; Rijk z. v. W. Sukkel en G. van de Haar, Veenendaal; Hendrik Jan z. v. J. Henken en J. Bouman, Veenendaal; Hendrik Jan z. v. T. Kwint en G. van Donselaar; Be- rendina d. v. T. Kwint en G. van Donse laar; Rijkje Marjolijn d. v. G. van den Berg en Aartje van de Meent. Ondertrouwd: G. van Voorst, Veenen daal en W. C. H. Kok; G. Vos, Wagenin- gen en H. van Gelderen; Th. H. Vos, Ren- kum en J. A. Verhaar; V. Pierani en M. L. C. M. Nienhuis. Gehuwd: E. J. van den Berg, Ede en D. F. Baars; A. van den Scheur en J. C. van den Hatert; L. van Setten en M. Blok; J. B. Helms, Veenendaal en N. Mol. Overleden: Peter Aart Reinard Kleijer, 23 jaar ongeh., Ede; Lammert Ariessen, 69 jr., echtg. v.: J. v. d. Heuvel, Veenen daal; Hendrikje van Hardeveld, 81 jaar, geh. m. J. Bruis, Veenendaal; Adrianus de Groot, 65 jaar geh. gew. m. C. van Westrhenen; Johannes Beekhof, 47 jaar echtg. v. H. van den Brink. DE KLOMP EDERVEEN Geboren: Heintje d. v. T. Robbertsen en B. Hardeman; Albert C. z. v. L. van Beek en N. van de Meent. Ondertrouwd: D. Latumahina en M. M. Maitimu; A. Poeiert en M. B. ten Böh- mer uit Veenendaal. AMERONGEN Geboren: Evert Hendrik Jan z. v. E. H. J. den Hartog en N. van Wakeren. Ondertrouwd: R. Sleutel en N. Klein; J. Huibers en M. Smit. DOKTOREN EN APOTHEKERS VEENENDAAL: Dr. J. H. Kets, tel. 3056. Apotheker vanaf zaterdagmiddag 6 uur Apotheek Zuidersma, Hoofdstraat 53, tel. 2123. RHENEN: Dr. T. Almekinders, tel. 432. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. ter Velde te Renswoude, tel. 08387- 450. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Prak tijken Kars, v. Ommeren, Bakker. Dr. Bakker te Leersum, tel. 03434-295. Praktijken Rijnten, Buning: Dr. Buining, te Leersum, tel 03434-388. SCHERPENZEEL: Dr. v. Vulpen, telef. 03497-220. 5£et woord ia aan ik schrok me naar 's KIJKENja, 't was op een zaterdagavond. Ik denk dat 't tegen elven was, toen we naar bed gingen, mijn vrouw en ik. Ik was net zo'n beetje weggedoezeld toen de honden begonnen te blaffenIk zei niks want dat gebeurt wel meer dat ze aanslaan als ze bijvoorbeeld iets op de weg horen of zo. Even later stoot m'n vrouw me an en ze zegt: hoor es d'r is vast volk. Ja, dat gebeurt wel meer hier. Soms komen ze d'r snachts om één of twee uur nog in. Affijn, ik er uit. Niks te zien door 't raam, hardstikke donker was het. Ik zeg tegen de honden - kop houcn en ik was blij dat ik weer onder de wollen dekens lag. Ik probeerde te slapen maar dat wil dan niet hé. Mijn vrouw trou wens ook niet, we lagen doodstil te luisteren en we hoorden alleen maar de wind die om het huis gierde, ver der niks. Ik denk net bij mezelf 't zal wel loos alarm zijn en daar be ginnen die honden wéér! Ik as de wind m'n sloffen en m'n broek an en in het pikkedonker naar beneden. Héél zachies ging ik de achterdeur uit, op de hondenren an, de hond d'r uitik zeg: Hier! want hij wou er direkt van door gaan. Ik denk, d'r is wétik kon het aan de hond merken, met de hond ging ik op mijn kousen om het huis heen, maar er was niks te zien! Ik had het inmiddels knap koud gekregen. Ik zag niets dus ik doe de hond weer in het hok en ik ga weer naar boven. Zit mijn vrouw recht overeind in bed en zegt: ik zag er één hollen hij ging de hoek om, de straat opDus er was iets niet in orde. Toen ben ik op de rand van mijn bed gaan zitten, dan kun je door het raam zo naar buiten kijken en warempel om een uur of één, daar gaan me die honden tekeer! Net even tevoren zat ik te denken aan die inbraak die nog niet zo lang geleden in de buurt was gebeurd. Ik weer héél voorzichtig naar be neden, de achterdeur uit, naar het hondenhok. En net dat ik buiten kom, vliegt er iemand de hoek van het huis om. Ik brulde tegen m'n hond: stéllen die kerel! Onder de straatlantaarn had ie 'm te pakken, de hond scheurde hem de broek van zijn lijf. Ik was de hond achteraan gehold, ik greep die kerel vast en in éénkeer schiet ieeen klap man ik schrok me dood! Plotseling zag ik wie het was een goeie bekende van me. Eén van de hondenclub, een pakwerker uit Barneveld en toen snapte ik ineens alles. Ze hadden me een poets willen bakken en dat was wonderwel ge lukt, want waar al dat publiek mid den in de nacht vandaan kwam, dat weet ik niet. We zijn gauw naar bin nen gegaan, met zijn kornuiten die slap lagen van het lachen. Maar ik zat een hele tijd in huis te rillen als een rietje en zélf was ie ook ge schrokken, want de hond had door het leer heengebeten, 't Is allemaal prima afgelopen, maar ik had net zo goed een stuk ijzer of zo in mijn hand kunnen hebben. Mijn vrouw vergeet het nooit, zegt ze Deze spannende geschiedenis heb- i ben wij opgetekend uit de mond van l| Albertus Minne, die aan de Prins Bernhardlaan 112 in Veenendaal woont. Een joviale en vitale kerel die uit een jachtopzienersfamilie stamt en die al bijna vijfentwintig jaar lid is van de Veenendaalse Po- litichondendressuurclub. Vijftig jaar geleden werd hij op Groot-Ginkel bij de Edese schaaps kooi geboren. Zijn vader was jacht opziener en zes van zijn broers wer den het later ook, „Ja, ik kom uit een nestje van eenentwintig", zegt hij lachend. Als er jacht was, moest de kleine Bertus heel wat keertjes mee om te drijven en toen al voelde hij zich aangetrokken tot de honden. Zijn vak werd slager en het slach ten houdt nauw verband met zijn Politiehondendressuur. „Zal ik u vertellen", zegt hij, nadat we een sigaret hebben opgestoken. „Mijn broer had in de oorlog een goeie hond, die hij kwijt wilde voor een geit. Zodoende kocht ik die hond. Een hele tijd later - we waren in het achterhuis bezig met clandestien slachten - stond er onverwacht een politieagent aan de deur. Nou zijn we er aan, dacht ik, maar hij vroeg alleen maar of hij die hond kon ko pen. Wat doe je, ik was al lang blij dat hij niks van dat slachten had gemerkt en ik verkocht de hond. De andere dag had ik er berouw van en met veel moeite heb ik m'n hond weer terug kunnen kopen." Vanaf die tijd heeft Bertus Minne al zijn vrije tijd opgeofferd aan het africhten van politiehonden. In re cordtijd heeft hij vier certificaten gehaald. Zelf noemt hij dat zeer be scheiden een leuke prestatie, maar een insider weet wel hoeveel beheer sing, geduld, tijd en tact het kost, alvorens een hond zover is, dat hij een certificaat haalt. Niet minder dan 63 oefeningen moeten er wor den afgedraaid, voordat de hond klaar is. „Ik heb nooit rust hé. Eer lijk ik droom er 's nachts van." Ja, zo is Bertus! Uren kan hij over de dressuur vertellen. Hoe je soms bijna twee jaar met een hond bezig bent en dat hij het dan tijdens de keuring („dan ben ik altijd nerveus en dat voelt een hond") vertikt. Maar als de hond het niet vertikt en alles in de prak tijk brengt wat zijn baas hem ge leerd heeft, dan is het certificaat voor Bertus net zoveel, alsdat een voetbalploeg kampioen wordt. Voor de Belgische herder .Robby' (zie foto) die hij in 7 maanden tijds klaar maakte voor het certificaat, boden ze hem onlangs nog meer dan vijf honderd gulden. Meer dan tien jaar is Bertus nu leider van de Politie Honden Vereni ging Veenendaal en in de dressuur- wereld is hij alom bekend. Vandaar ook die slapeloze nacht met het schot in de duisternis. Ze waren helemaal uit Barneveld gekomen om zijn hond te proberen, „maar ze hebben het geweten zegt hij zelf met vol doening. En dèt zal wel! RHENEN Ingekomen personen: C. de Roos van Renkum; G. Berck van Rotterdam; H. W. Veld van Arnhem; R. D. J. Wolterbeek van Driebergen-Rijsenburg; A. van Cap- pelle v. Wijk bij Duurstede; G. J. Rouwen- horst (gez.) van Apeldoorn; M. Achter kamp van Zeist. Vertrokken personen: D. F. Baars (e.v. van den Berg) naar Ede; A. ter Haar naar Rhenen; E. Wijzenbroek (e.v. Berg man met gez.) naar Schiedam; J. G. Ste vens naar Arnhem. AMERONGEN Ingekomen personen: A. A. van den Berg van Rotterdam; M. Rouwendal van Deventer; A. L. van Dam van Rotterdam. Vertrokken H. J. C. Unk-Dix naar De Bilt; G. J. Vogelaar-Don naar Zeist. SCHERPENZEEL Aanvoer eieren 1.100.000 stuks. Prijs kip- peeieren 11,— tot 12,—; henneeieren ƒ9,50 tot 11,50. Allen per 100 stuks. Han del vlug. Aanvoer biggen 210. Prijs 48,tot 62,per stuk. Handel traag. VEENENDAAL Eltheto 9 en 10.30 uur ds. A. Vroegin- deweij, 5 uur ds. J. Vermaas. Julianakerk 9.30 uur ds. D. v. d. Berg. 5 uur ds. P. de Jong. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. J. Ver maas, 5 uur ds. A. Vroegindeweij. Sionskerk 9.30 uur ds. P. de Jong, 5 uur ds. D. v. d. Berg. Veeneind 3 uur ds. D. van den Berg. donderdag 14 dec. 7.30 uur dhr. Vos man van Rijssen. Dijkstraat 2.45 uur ds. A. Vroegindeweij. Ger. Kerk Petrakerk 9.30 uur ds. Volten van Rhenen, 5 uur ds. Overduin, 7.30 uur zaterdagavondstilte. Ger. Kerk Vaartbrug 9.30 uur ds. Over duin. 5 uur ds. Volten van Rhenen. Ger. Kerk geb. O.C.B. 9 en 3 uur Prof. Veenhof van Kampen. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds. Langbroek. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds. Keuning. Sionskerk 3 uur ds. Langbroek. Ger. Gem. syn. geb. O.C.B. 10.40 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. in Ned., Fluitersstraat 9.30 en 5 uur ds. Mallan. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Van der Vange van Winterswijk. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst, 7.30 uur verlos singssamenkomst. R.K. Kerk, Salvatorkerk, Patrimonium laan. 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. Willibrordkerk, Nieuweweg, 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 uur ds. Bos, 7 uur ds. Goedhart, Open-Deur- dienst. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur ds. Van Dorp van Zeist, 5 uur ds. Wolters van Eemnes-Binnen. Herv. Gem. 16.50 uur ds. W. Th. Hoek van Doorn (Jeugddienst). Prot. Bond „Het Wapen van Harden- broek" 10.30 uur ds. J. de Pree van Veenendaal. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. E. H. Nagel te Brussel. Ger. Gem. synodaal 10 en 5.30 uur lees dienst, donderdag 14 dec. 7 uur ds. A. Kok van Leerdam. Ger. Gem. Plantsoen 10 en 5.30 uur lees dienst. vrijdag 15 dec. 7.30 uur ds. v. d. Woesteijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. R.K. Gedachteniskerk 8 uur Vroegmis, 10.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. ELST Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Steke lenburg. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. De Jager, 6.30 uur ds. Baas van Leersum. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Zwaan. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Vuyck van Oosterbeek. Ned. Gem. Bond donderdag 14 dec. Clubhuis ds. Oostveen. R.K. Kerk 8 uur Vroegmis, 10.15 uur Hoogmis. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 3 uur ds. Schipper. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst, vrijdag 8 dec. 7.30 uur ds. v. d. Poel van Ede. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. Jansen van Andelst, 6 uur ds. Van Slooten van Voorthuizen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 3 uur ds. Wiersinga van Baarn. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Klootwijk. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. v. d. Veen. Vrijz. Herv. 7 uur Boszicht, ds. Monné. Dat is een wijs besluit. Doch een ketting is niet sterker dan de zwakste schakel. Blijf daarom verstandig en stapt U (als het zover is) naar RADIO BALLEGOYEN. Want bij een betrouwbaar toestel behoort een vakkundige handelaar. PHILIPS TELEVISIE reeds vanaf 645, De betaling kunnen wij, indien ge wenst, op een prettige wijze met U regelen. Komt U gerust eens kijken! U bent van harte welkom in onze zaak en wij staan altijd voor U klaar. Niet alleen nu, maar ook wanneer dat nodig mocht zijn) over vele vele jaren. Philips officiële erkenning staat borg voor Uw vertrouwen. MOLENSTRAAT 16 - TELEFOON 579 - RHENEN Ter plaatse de enige door Philips erkende Radio en Televisie service werkplaats.

De Vallei | 1961 | | pagina 2