DRINK ftltö Nederlandse Vereniging van Radio Detailhandelaren Protestants kerkelijk leider bij de paus BLAASAANDOENINGEN Setter Set „HET LANDBOUWWERKTUIG 1962" SCHERPENZEEL AMERONGEN TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 8 DECEMBER 1961 Nr. 97 De kwaliteit van het ei in de toekomst Op dokters advies FA. L. HEY JOHN H. GLENN eerste Amerikaan rondom de aarde De aangewezen weg is en blijft het bij de vakhandelaar kopen van een radio, televisie, platenspeler of bandrecorder. Hij alleen weet U vóór en bij Uw niet-alledaagse aanschaf een gedegen advies te geven op basis van zijn jarenlange ervaring. Van het begin af heeft hij de technische ontwikkeling meegemaakt en op de voet gevolgd. Alles kan hij U vertellen van de bekende merken waaruit hij voor U een keuze heeft gemaakt, opdat U het beste van het beste krijgt tegen de juiste aankoopprijs. Deze deskundige voorlichting en service ook na de koop geeft U een zeker en rustig gevoel. Staat het toestel van Uw keuze eenmaal bij U, dan is U verzekerd van de allerbeste beeldontvangst en geluidsweergave. De erkende vakspecialist herkent U aan het embleem. Publikafie van de leden der GEWEST UTRECHT Uit het kerkelijke leven Na het kort geleden plaats gevonden hebbende formele bezoek van het hoofd van de Engelse staatskerk aartsbisschop Fisher van Canterbury by de paus, met welk bezoek dehele werelpers zich bezig hield, volgde thans een tweede dergelijk bezoek, dat minder de aandacht trekt in Europa, maar niettemin tot de zeer belangrijke ge beurtenissen behoort. Deze week namelijk bracht het hoofd van de Episcopaalse kerk in de Verenig de Staten van Amerika bisschop Arthur Lichtenberger een dergelijk bezoek bij de paus. De Amerikaanse kerk deelt in de pers mee, dat dit bezoek geschiedde „om de houding van goede wil en sympathie, waarmee paus Johannes XXIII allen te gemoet treedt, die de eenheid van de Christenheid nastreven" hoffelijk te waar deren. De Amerikaanse Episcopaalse kerk is een dochterkerk van de Engelse staats kerk en hield evenals deze de hiërarchi sche bestuurswijze in stand. De kerk telt ruim honderd diocesen. Inheemse aartsbisschop Te Rome bestaat het duidelijke streven om in het zwarte werelddeel zoveel mo gelijk de hiërarchie in inheemse handen te leggen. Reeds telt Afrika tal van zwar te bisschoppen. In Kameroen deed thans de eerste zwarte aartsbisschop zijn intree: de abt Joan Zoa werd in deze functie be noemd. Wereldraad van kerken De Wereldraad van kerken, de grote or ganisatie van de niet-Katholieke kerken (men zou ook kunnen zeggen „Protes tantse kerken", maar tal van aangesloten kerken willen zich niet „Protestants" noe men, omdat ze deze naam te negatief vin den), kwam zaterdag 18 november in wereldconferentie te New Delhi in India bijeen. De vergadering zal duren tot 6 december. Er wordt o.a. beslist over de opname van het Moskouer patriarchaat (de Russische kerk), die hiertoe op 11 april 1961 het verzoek deed. Tegen deze opna me bestaat ook verzet. De bekende kerk- president van Hessen dr. Martin Nic- möller verdedigt de opname enthousiast, maar de deze dagen te Frankfurt bijeen gekomen „Russen in ballingschap" ver zetten zich ertegen. Zij zijn van oordeel, dat de tegenwoordige Russische kerk slechts als werktuig van het communisme kan worden beschouwd en niet voldoen de vrijheid van geloof en belijden geniet, om als onafhankelijke kerk te kunnen worden aanvaard. De exiel-Russen her inneren eraan, dat deze zelfde kerk in 1948 samenwerking met de Wereldraad beslist afwees. Thans doet ze het tegen gesteld. De oorzaak is volgens de exiel- Russen: „Stalinisme* in 1948 en thans Croestsjefkoers". De houding van de exiel- Russen vindt steun in de sterk politieke inslag van de Russische kerkleiding op de conferentie van de Orthodoxe kerken van het nabije oosten, onlangs op Rhodos. Indonesische staatsburgers Op wens van de paus vroegen en ver kregen 5 Katholieke missionarissen en een non de Indonesische staatsburgerrechten. De paus schreef aan het Indonesisch epis copaat, dat elke schijn van rassenhoog- moed moet wijken. 8,10 per liter VLIEGTUIG OP SNEEUWHEUVEL Een C-47 van de Amerikaanse luchtmacht die een weerstation in Alaska moest be voorraden, is ten gevolge van een gefor ceerde landing op een sneeuwheuvel blij ven hangen. De naam van het weerstation is overigens „Bravo". Ondanks het slechte weer waren vrij dag nog velen naar café' Marktzicht ge komen om te luisteren naar de heer R. Brons, eigenaar van het eerste proef bedrijf voor combinatie-onderzoek in Nederland, die deze avond zou spreken over de ontwikkeling van de pluimvee houderij en het rendement. Na de tweede wereldoorlog is de pluimveehouderij geweldig uitgebreid, aldus spreker. Nederland is de grootste eierexporteur, doch kan dit zo door gaan. Komen er niet te veel pluimvee houderijen. Is dit nu wel gewenst? zo vroeg spreker zich af. Deze vraag werd echter al gesteld toen de eerste broed machines kwamen. Aanvankelijk met een olielampje en later elektrisch. Vroeger werden de kippen boven de koeien in de stal gehouden. Later kwa men de hokken en ging de industrie zelfs hokken bouwen voor slachtkui- kens. De boer is het een beetje uit de hand gelopen. We moeten op onze ge mengde bedrijven geen duizenden kip pen gaan houden. Hoe meer dieren van een bepaald soort op een beperkte ruimte hoe groter het bedrijfsrisico is. Met het aantal dieren stijgt het risico. De beste resultaten komen voor op het gemiddelde bedrijf met 500 tot 2000 kip pen. Een bedrijfje met 50 kippen in een hokje op veel te grote afstand van het bedrijf is niet lonend. Wij moeten met onze tijd mee en wat meer mechani seren. Wij moeten streven naar een kip op ons bedrijf te houden met zo groot mo gelijke winst. Dit kan, als men kuikens koopt van goede afstamming. Enkele jaren geleden was er nog geen kip met afstamming, doch wij zijn er trots op de eerste in Nederland te zijn geweest die begonnen zijn met het combinatie- onderzoek. Gaat het nu reeds om de kwaliteit van het kuiken, in de toe komst gaat het ook om de kwaliteit van het ei, aldus de heer Brons. Na de pauze werden prachtige kleu rendia's van het Testcross-bedrijf van de heer Brons vertoond. w - V - w: De vorige keer hebben wij stilgestaan bij een ziekte, die direct door het koudere jaargetijde beïnvloed wordt, namelijk de chronische bronchitis. Ook deze keer wil ik een aandoening met u bespreken, die door de koude verergerd wordt of aan het daglicht komt; de blaasontsteking. In de maanden, waarin we nu weer leven, wordt menige huisarts be zocht door een patiënt, die een kou op de blaas heeft. Kou heeft absoluut een invloed op deze ontstekingen; het kleine meisje dat onvoldoende warm gekleed op het trottoir zit te spelen loopt een fikse kans een blaas ontsteking te krijgen. Afkoeling betekent voor praktisch elk orgaan van ons lichaam een vermindering van de weerstand tegen de altijd aan wezige bacteriën. Zo is het ook met de blaas gesteld. De moderne manier van kleden met veel minder „lagen" en te dun ondergoed, doet in dit op-- zicht veel kwaad. Gelukkig is er de laatste jaren een verandering ten goede opgetreden nu we een mode hebben gekregen, waarbij het niet gek meer is wollen kousen en lange wollen broeken te dragen. Het dragen van warm ondergoed is een zeer belangrijk middel ter voorkoming van blaasinfecties. Het feit blijft echter, dat de ene mens nu eenmaal vatbaarder is voor dit soort van ontstekingen dan de andere. Hiervoor bestaan verschillende oorzaken. Allereerst kan dit liggen aan de algemene weerstand tegen in fecties, die van individu tot individu sterk wisselt, verder kunnen kleine anatomische variaties maken dat de drager ervan minder weerstand heeft en tenslotte zijn er blaasafwijkingen, die de patiënt veel gevoeliger maken voor een infectie. De afwijkingen, die het ontstaan van een blaasontsteking sterk bevor deren, zijn de blaassteen en de blaaspoliepen. De blaassteen is een afwijking, die al heel lang bekend is. Op oude prenten ziet men nog wel van die opwekkende afbeeldingen van de „steen snij der". Vroeger, op grote marktdagen, was er altijd wel een kraam waar een deskundige aan het publiek zijn diensten beschikbaar stelde om van de blaassteen af te geraken. De moderne geneeskunde behandelt de patiënt in elk geval discreter en ook pijnlozer. Bij de blaassteen heeft de patiënt vage pijnen in de onderbuik, die het ergst gevoeld worden bij beweging; zodra de patiënt rustig in bed ligt vermindert de pijn meestal. Bovendien kan dan bij de urinelozing de straal ineens, buiten de wil van de patiënt zelf, onderbroken worden. Als duidelijk zichtbaar symptoom is er dan voorts het bloed in de urine. Soms is de hoeveelheid bloed in de urine zo klein, dat het alleen bij microsco pisch onderzoek zichtbaar is. Voor dit microscopisch onderzoek wordt de' neerslag van de urine geconcentreerd. Hiertoe wordt de urine gecentri fugeerd; de urine wordt in een buisje in een zeer snel draaiende trommel gebracht. Door de middelpuntvliedende kracht worden alle vaste be standdelen uit de urine by elkaar gebracht. Dit gevormde neerslag is nu verder toegankelijk voor microscopisch onderzoek. Van het neerslag wordt op een glaasje een preparaat gemaakt en zo kan de deskundige laborant bloedlichaampjes en dus „bloed" zien, dat met het blote oog niet te zien is. Als men dan eenmaal aan een blaassteen denkt wordt er tegenwoordig cystocopie verricht. Dit vreemde woord wil letterlijk zeggen: „in de blaas kijken". Bij dit onderzoek kijkt de arts inderdaad in de blaas. Het instru ment, waarmee hij dit doet, is een heel dun buisje dat een lampje bevat, dat licht genoeg geeft om de binnenwand van de blaas te bekijken. Kleine blaasstenen kunnen wel uitgespoeld worden, grotere zullen langs opera tieve weg verwijderd moeten worden. Wat ik voor de blaassteen heb geschreven geldt ongeveer ook voor de blaaspoliep, het gesteelde gezwel aan de binnenkant van de blaas. Ook hierbij is een microscopisch urine-onderzoek en blaaskijken het middel om de kwaal op het spoor te komen. Beide aandoeningen moeten behandeld worden, niet alleen om de pijn en de bloeding te bestrijden, maar vooral ook om de steeds weerkerende infectie van de blaas tegen te gaan. Deze blaasinfectie kan namelijk op stijgen, zoals dat heet, en een bedreiging vormen voor de nier. U, die dit alles leest, moet niet denken, dat blaaspoliepen en blaasstenen zo verschrikkelijk veel voorkomen, zoveel als blaasontstekingen, dat is niet zo. Voor u is het eigenlijk het belangrijkste er nog eens op gewezen te zijn, hoe belangrijk warm ondergoed is en vooral bij kleine en jonge meisjes er goed op te letten, dat aan dit onderdeel van de kleding niets ontbreekt. (Nadruk verboden) ARTS. GEEF UW KOE DE KRANT Wat voedingswaarde betreft, zo schrijft de Wall Street Journal, het gezaghebbende blad voor het zakenleven, bevatten kran ten negentig procent cellulose evenals hooi. In de maag van de koe wordt deze cellulose omgezet in opneembaar zetmeel. Het blad schrijft, dat in de Scandinavi sche landen reeds krantenpapier door het veevoer wordt gemengd. Amerikaanse on derzoekers zijn doende uit krantenpapier een veevoer in korrelvorm te vervaardi gen. Het wordt door toevoeging van mine ralen en vitaminen tot een hoogwaardige voeding veredeld, aldus de „Trogge". kies uw nylons bij rin de^^j nieuwe bella-ltalla] Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26, Telefoon 3044 De 40-jarige Amerikaan John II. Glenn Jr. is nu officieel aangewezen als de man die met een Mercury-capsule de ruimte reis rondom de aarde zal maken de eerste Amerikaan die dit voorproefje van de echte ruimtevaart te beurt zal vallen. John Glenn met zijn rode haren, groene ogen en uitdagende glimlach is sinds jaar en dag een bekende figuur in het Amerikaanse ruimtewereldje. In 1959 werd deze luitenant-kolonel van de Ame rikaanse Mariniers uitgeleend aan de National Aeronautics and Space Admini stration, de instantie die de ruimtevaart activiteiten bundelt. John Glenn bleek een goede keus te zijn al zou hij niet de eerste van de zeven adspirant-ruimte- vaarders zijn die de ruimte per raket zou kiezen. Alan Shepard en Virgil Grissom gingen hem voor maar hun tochten zijn maar kleine sprongetjes vergeleken bij de cirkelvormige reis die Glenn rondom de aarde zal afleggen. Een goede keus want overste Glenn is jarenlang testpiloot van het vliegtuig- beproevingscentrum van de Marine ge weest en heeft drie jaar lang meegewerkt aan het ontwerpen van nieuwe vliegtui gen voor de Marine. Daarom is hij ook de man geweest die het laatste woord had te zeggen over de inrichting van de ruim tecapsule en die moest beslissen hoe de bedieningspanelen gerangschikt moesten worden: een verantwoordelijke taak, want de ruimtevaarder, belemmerd in al zijn bewegingen, moet met zo weinig moge lijk moeite het instrumentarium van zijn kleine ruimtevoertuig kunnen bedienen. Men zou kunnen zeggen dat Glenn de binnenhuisarchitect van de ruimte-cap sule is. Overste Glenn, getrouwd en vader van twee kinderen, heeft een langdurige vlie gerservaring. In de Tweede Wereldoorlog maakte hij 59 oorlogsvluchten en tijdens de Koreaanse oorlog 63. Verschillende malen werden zijn toestellen door vijan delijk vuur doorzeefd maar zelf is hij nooit geraakt. Zijn moedig gedrag tijdens beide oorlogen is vijf maal beloond met de Distinguished Flying Cross en negen tien maal met de Air Medal. De kleine John Glenn was een van de jongens die op school al zeker weten dat zij vlieger willen worden. Het beroep van astronaut leek hem natuurlijk nog mooier maar toen John zijn dagen in de school banken in New Concord, Ohio, sleet kwam dat beroep alleen nog maar in de science fiction verhalen voor; niemand geloofde dat het ooit nog eens werkelijkheid zou worden. Hij was twintig jaar toen Ame rika door japan werd aangevallen. John onderbrak zijn studie, meldde zich bij de Marineluchtvaartdienst en werd twee jaar later als officier-vlieger bij de Mariniers ingedeeld. Vanaf dat jaar begon John een carrière die hem nu in 1961 op de voorpagina's van de wereldpers heeft ge bracht. PAARDEMELK GENEESMIDDEL Dat melk gezond is weten wij allen, maar dat paardemelk ook voor de mens goed kan zijn, och waarom eigenlijk niet? Een halve eeuw geleden trokken onder nemende lieden met een ezelin langs de herenhuizen van Amsterdam en verkoch ten ezelinnemelk. Zo, vers van de ezelin want ze werd duidelijk voor iedereen zichtbaar voor de stoep van het heren huis gemolken. Men wist dan in elk ge val dat men volle melk kreeg en vermoe delijk zonder T.b.c.-bacteriën. En voor de dames hielp het tegenzomersproeten! (blanke huid, lelieblank was toen de mode). Te vroeg geboren babies kunnen volgens de laatste onderzoekingen uitste kend worden gevoed met merriemelk. In sommige streken van de Sovjet-Unie houdt men grote kudden merries welke worden gemolken. De melk wordt ge bruikt om er z.g. kumyss van te bereiden wat een werkzaam geneesmiddel moet zijn tegen tuberculose en maagziekten, aldus de „Trogge". NIEUWE RIJWIELZAAK GEOPEND De waarnemend burgemeester van Ame- rongen heeft j.l. woensdag de nieuwe rij wielzaak van de gebroeders Stap aan de Burg. v. d. Boschstraat onder veel be langstelling geopend. De gebroeders Stap, die vele jaren in het gebouw „Cliftwijk" hun bedrijf uit oefenden, n.l. verkoop en reparatie van rijwielen, moesten dit gebouw, dat nu voor de afbraak is bestemd, verlaten. Een gloednieuw woonwinkelhuis is nu aan de achterzijde van „huize Cliftwijk" gelegen aan de Burg v. d. Boschstraat verrezen. Deze nieuwe fietsenwinkel werd woensdag door de waarnemend burgemeester L. Bosch van Rosenthal onder veel belang stelling geopend. Veel bloemen en een keur van onderde len en rijwielen waren er in de winkel te zien, en het geheel was dan ook zeer overzichtelijk opgesteld. Achter het woon winkelhuis is de moderne werkplaats ge bouwd, waar de toekomstige cliënten een vlotte service kan worden geboden. Tentoonstelling van land- en tuinbouwwerktuigen in de nieuwe RAI te Amsterdam Van maandag 22 januari tot en met zaterdag 27 januari 1962 zal, na twee jaar, we derom in Amsterdam, maar nu in het nieuwe RAI-gebouw, onder auspiciën van de Federatie „Het Landbouwwerktuig", een tentoonstelling worden gehouden van land en tuinbouwwerktuigen. Hiervoor bestaat van de zijde van fabrikanten en importeurs zoveel belangstelling, dat het gehele oppervlak van het complex, groot 40.000 m2 (4 bunder), zal worden benut. De omvang van deze tentoonstelling is echter ook weer zo, dat iedere bezoeker in één dag ruimschoots de gelegenheid heeft al het geëxposeerde te bezichtigen en de nodige inlichtingen te verkrijgen. Bovendien is er op verschillende plaatsen gelegenheid even te rusten en de inwen dige mens te versterken. Naast een volledige collectie trekkers en werktuigen voor land- en tuinbouw, is ook een grote plaats ingeruimd voor de z.g. varia, zoals kunstmeststoffen, zaden, brandstoffen en de vele andere artikelen die in land- en tuinbouw worden gebruikt, terwijl ook aan de financiering van de aanschaffingen aandacht is besteed. Voor de bezoekers zal deze tentoon stelling alle gelegenheid bieden, in één groot overdekt en verwarmd gebouw de enorme keurcollectie te overzien. Boven dien is het tijdstip gunstig, omdat de ten toonstelling valt in een periode, dat het mogelijk is er een dag uit te breken om op de hoogte te blijven van het niéuwste op het eigen vakgebied. Ook de plattelandsvrouw vindt wederom op deze tentoonstelling haar afdeling en wel in de fraaie Glazen Zaal. Het hoofd motief van deze speciale afdeling is dit jaar „de textiel". Op dit gebied, maar ook op ander, zullen voorlichtsters alle in lichtingen geven die verlangd'worden, ter wijl men hoopt, mede door het houden van een modeshow „de vrouw" in dit totale gebeuren te betrekken. Op de tentoonstelling bevinden zich vele voorlichtingsstands op het gebied van land- en tuinbouw, de vakopleiding, het leven op het platteland, inrichting van landbouwbedrijfsgebouwen enz. Deze stands zijn tot stand gekomen dank zij de medewerking van „Wageningen" en tal van officiële en semi-officiële instan ties. „Het Landbouwwerktuig 1962" zal bij zonder aantrekkelijk zijn door het zeer vele nieuws dat zal worden getoond, door de overzichtelijkheid en door de gemakke lijke oriëntatie. Bovendien valt zij in een periode, dat gedacht moet worden aan de aanschaffing van trekkers, landbouw werktuigen e.d. voor het nieuwe seizoen. Er is alle aandacht aanbesteed de ten toonstelling gemakkelijk te kunnen berei ken o.m. door een speciale regeling die werd getroffen met de N.V. Nederland- sche Spoorwegen. Gezien het grote succes dat 1960 heeft gebracht, is het te verwachten, dat ook 1962 velen er toe zal brengen, het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam te bezoeken. DIT LIGT OP DE WEG VAN DE VAKSPECIALIST

De Vallei | 1961 | | pagina 3