DC-3 viert zilveren KLM jubileum FLORYN li K^Dampo Herenmode: Bronchi letten PUROL in huis! l^o rl Echte auto voor kinderen Voedertijdverkorting in de winter EEN KONINKLIJKE AANMANING Tempo Arbeidsmarktsituatie per eind nov. 1961 wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken half-zware half-zware half-zware TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 15 DECEMBER 1961 Nr. 99 Concurrentie NATUURLIJK IETS VAN een zaak van grotere koopkracht VOOR DE BOER VANAF 1,98 Ant. Achterberg JOHAN DITEWIG Geef uw koe de krant s WERELDS BEKENDSTE VLIEGTUIGTYPE WEET NOG VAN GEEN OPHOUDEN DC-8 VAN VANDAAG /OU TWEE DC-3's KUNNEN VERVOEREN Op 16 december 1936 vertrok het KLM-toestel PH-ALI „Ibis" van Schiphol naar het toenmalige Batavia. Het was een DC-3. de eerste die de KLM in gebruik nam. Nu. 25 jaar later, vliegen toestellen van dit type nog steeds in de kleuren van de KLM. Een uitzonderlijk jubileum, dat te meer betekenis krijgt tegen de achtergrond van de vliegtechnische evolutie gedurende die jaren. Vliegtuigtypen kwamen en gin gen. ze werden groter, sneller, moderner. Vergeleken met het huidige vlaggeschip van de KLM. het gigantische en snelle DC-8 straalvliegtuig, is de DC-3, die in de dertiger jaren de trots van de KLM-vloot was, slechts een nietige dwerg. Maar de DC-3 bleef. Een kwart eeuw lang. Met de DC-3 heeft de Douglas Aircraft Company te Santa Monica (Californië) een van de meest succesvolle vliegtuigen gecreërd, die de geschiedenis van de burgerluchtvaart kent. Een succes, dat door de erenaam „work-horse of the air" duidelijk wordt gedemonstreerd. Als in 1933 United Airlines de in die tijd revolutionaire, geheel metalen Boeing 247 bestelt, vreest TWA (toen nog Transcontinental Western Air Inc.), ernstige concurrentie voor zijn drie- motorige Fokkers en Fcrds. Die vrees wordt bewaarheid. Wanneer de Boeings JONGE EN OUDE GENEVER het in de praktijk uitstekend blijken te doen, zodat United zijn metalen vloot nog uitbreidt, gaat TWA tot tegenmaat regelen over. Contact wordt opgenomen met Boeing's rivaal Douglas, die de op dracht krijgt een verkeersvliegtuig te maken, dat het op kan nemen tegen de 247's van United. Douglas, met grote ervaring cp het gebied van militaire vliegtuigen, ver werkt TWA's wensen in een ontwerp, dat, volgens de verhalen, in vijf dagen gereed kwam. De „Douglas Commercial Nr. 1", een geheel metalen laagdekker, heeft de instemming vfen opdrachtgever en constructeur. Er worden er 14 ge maakt, die alle in gebruik worden ge nomen door TWA. Liefst 19 wereld en/of USA records voor snelheid, be taalde lading en vliegbereik worden door de DC-1 gevestigd. Toch is men nog niet tevreden. Douglas' ingenieur Arthur E. Raymond denkt verder. Hij wil een vliegtuig, dat onder alle om standigheden, op elk vliegveld in de Verenigde Staten, op twee of op één motor kan starten. Het resultaat is de DC-2 die, groter en beter dan zijn voor ganger, de werkplaatsen te Santa Mo nica verlaat. MEEST ONDERZOCHTE TYPE De DC-2 is een succes. Niet alleen voor TWA, ook voor andere luchtvaartmaat schappijen, die inzien dat de tijd van linnen en hout voor de burgerluchtvaart Een sportkostuum met knickerbocker dat vroeger mode was, het niet meer is, maar het misschien toch weer wordt. Er is tenminste vraag naar soortgelijke modellen ont staan. Dusmaakt de industrie ze. Publiek en confectie-industrie, samen maken ze de mode. (Mo del .Stijlgroep Groningen') Er wordt wel eens beweerd en eigenlijk heel vaak dat mannen geen gevoel voor mode hebben. We geloven dat dal niet waar is. Iedere man die van zijn vrouw houdt en dus zij het dan heimelijk een beetje trots op haar is zal het direct onprettig aandoen als haar uiterlijke verschijning te veel van het gangbare mode beeld afwijkt. „Wat heb je nu weer voor een geval aan", zal hij dan zeggen. Hij bedoelt: „Je jurk is niet modieus", maar dat realiseert hij zich meestal niet. Mode wordt na melijk door mannen onbewust waargenomen. Iedere vrouw die haar man een beetje kent, weet dat en uit zijn vage verwijten aangaande haar kleding concludeert ze heel juist dat hij wenst dat ze er modieus uitziet. Op dezelfde manier staan de meeste mannen tegenover hun eigen kleding. „Mode voor mannen? 't Mocht wat" is zo de gangbare mannelijke redenering. Maar iedere de- tailist die herenkleding verkoopt, lacht daarbij in zijn vuistje. Want daar komt dan zo'n „modeverachter" zijn zaak binnen. Naar de statistieken leren in zeven van de tien gevallenmet zijn vrouw. Dat tekent al zijn on zekerheid. Maar dat bewijst ook, dat herenmode voor hem plotseling een zeer serieuze zaak is geworden. Waarom anders zijn vrouwelijke „hulptroepen" in het veld meegenomen? En dan begint hij te kiezen, te passen, te voelen. Hij informeert zélf naar prijs, kwaliteit en afwerking. Hij krijgt er zelfs zoveel plezier in, dat zijn vrouw hem nauwelijks terugkent. Want ook zijn vrouw heeft hij nooit bekend, dat herenmode hem interesseert. Zij mocht hem eens fatterig vindenJa, ja, zoveel kan een man zich inbeelden. Maar in de winkel, waar herenmode een alledaagse zaak is, gooit hij langzamerhand alle remmen los en men staat er dan vaak versteld van hoe actief hij in zijn nieuw te kopen kostuum geïnteresseerd raakt. Korte of lange revers aan zijn colbertje? Hij vindt het plotseling een heel verschil. Want in de spiegel wordt hij geconfronteerd met zichzelf en in een nieuw pak met een soor ideaal-ik. En dat ideaal moet natuurlijk af zijn. Een getailleerd jasje of een recht afhangend? U hoeft hem niet te vertellen dat het eerste hem vlotter, het tweede hem gekleder staat. Wat dacht U, hij heeft zijn ogen toch niet in de zak? Een wijde pantalon? Ha, 't mocht wat: om voor aap te lopen zeker.. Het is duidelijk. Het modebeeld is hem zeer goed bekend en wat meer zegt: hij hanteert dat mode beeld als een hoogst ernstige maatstaf voor zijn eigen uiterlijk. Alleen, dat blijkt pas als hij zelf een pak koopt. Mannen geen gevoel voor mode? 't Mocht wat! In deze jaren van grotere welstand, waarin de mensen meer kleren kunnen kopen, graag willen kopen, derhalve vaker in kledingzaken komen en dus meer vertrouwd raken met het begrip modej zien we ook deze herenmode-schuwheid minder worden. Vroeger, vóór en kort na de oorlog, was dat anders. Herenmode bestond toen eigen lijk niet. Gevoel voor herenmode kon daardoor ook niet ontstaan. Deze „gevoelloos heid" werd bovendien in de hand gewerkt, doordat men wegens de geringe welstand minder geld had, minder kleding kocht (hetgeen kon, omdat in die tijd de kostuum- stoffen zwaar en praktisch onverslijtbaar waren) en derhalve maar eens in de zo veel jaar, wanneer men een nieuw pak kocht, met het begrip „mode" geconfron teerd werd. Nu is dat meermalen per jaar. Bij de „vaders"-generatie van onze dagen komen we die onzekerheid tegenover het verschijnsel „herenmode" dan ook vaker tegen dan bij de jeugd, die kort voor en na het uitbreken van de laatste wereldoorlog geboren werd. Het kleding- en modegevoel van onze jeugd, die in een welstandssfeer is opgegroeid, is dermate fel en uitgespro ken geworden nogmaals: doordat men veel meer geld heeft dat tieners- en twenmode „officieel" konden worden en zelfstoonaangevend. Bekijk ze maar eens, onze jongens en meisjes, als ze hun kleding kopen: hoe onbevangen en nauw lettend op mode ze hun keus maken. Of ze daarin wezenlijk verschillen van hun ouders toen diè jong waren? Beslist niet. Daarvoor staan de oude familiefoto's borg, waarop vader als jonge man in zijn nieuwe pakje trots als een haan poseert, duimen achter de revers. Zeker, hij had geen gevoel voor mode, omdat er toen nog geen (heren)mode was, maar gevoel voor kleding, om er „mooi" uit te zien, had hij wel, precies als zijn zoons van nu. Het verschil is alleen, dat de jongere generaties meer geld hebben, meer moois kunnen kopen en het dusoo k krijgen. De kleding-industrie is immers aan die wensen tegemoet gekomen. voorbij is. De &LM is zo'n maatschappij. De „Vliegende Hollander", sterk in op komst, legt met de DC-2 PH-AJU „Uiver" in 1934 beslag op de eerste prijs in de handicap-sectie van de Londen- Melbourne race. De ogen van de gehele wereld zijn gericht op de jonge Neder landse maatschappij - en op de presta ties van de zilverkleurige DC-2. De naam Douglas is een begrip geworden in de burgerluchtvaart. Meer mensen gaan vliegen. Er is vraag naar een groter verkeerstoestel, met ruimere passagiersaccommodatie. Bij Douglas zit men niet stil. De inge nieurs te Santa Monica hebben een ge zonde basis om op voort te bouwen: de DC-2, door de praktijk getest en goed bevonden. Men gaat grondig te werk. Piloten van verschillende lucht vaartondernemingen worden uitgeno digd kritiek te geven, ideeën naar voren te brengen, hun wensen voor het nieuw te construeren toestel kenbaar te ma ken. Op de tekentafels van Douglas worden technische kennis en vliegers- ervaring in een kundig ontwerp op pa pier gebracht. Er wordt een „mock-up" gebouwd, belangrijk hulpmiddel bij de vormgeving. Een mock-up. die dozijnen malen veranderd wordt. Er is wellicht geen vliegtuigtype, dat zo vaak en zo uitvoerig is onderzocht als de DC-2, uitgangspunt voor wat het meest po pulaire vliegtuig ter wereld zal worden. Zo ontstaat de DC-3. Een vliegtuig met een grotere vleugellengte, een bre dere romp, een verbeterd kielvlak, dat plaats biedt aan 21 passagiers overdag, terwijl tijdens nachtvluchten 14 per sonen - voor ieder een slaapplaats - vervoerd kunnen worden. De traditio nele rustverstoorder uit die dagen, het vliegtuiglawaai, heeft men dankzij ge luiddempende beschotting goeddeels uit de cabine weten te weren: in een trein- coupé zit men niet rustiger. Als eerste niet-Amerikannse lucht vaartmaatschappij neemt de KLM, met „Uiver" ervaringen nog vers in het ge heugen, de DC-3 in haar vloot op. Op 16 december 1936 wordt de eerste lijn dienst ingezet. De frequentie van de dienst Amsterdam-Batavia wordt op gevoerd tot 3 maal per week, de vlieg- duur teruggebracht tot 55 uur. In dec. 1938 maakt de DC-3 PH-ALR „Reiger" de bekende „Dingaan's vlucht" naar Zuid Afrika. OORLOG In de meidagen van 1940 wordt Neder land onder de voet gelopen door de Duitse legers. Vliegtuigen van de Luft waffe voeren vernietigende aanvallen uit. Ook Schiphol wordt zwaar getrof fen. Vier KLM DC-3's, de PH-ALU, ARX, ARP en AST gaan in vlammen op. Een deel van de vloot wordt ge spaard. Bij het uitbreken van de vijan delijkheden bevonden zich een aantal toestellen buiten Nederland en konden in veiligheid worden gebracht. Zo komen de „Ibis" en de „Buizerd" in Engeland terecht, waar ze in charter voor BOAC dienst gaan doen. De „Ibis" zal het eind van de oorlog niet meer meema ken. Ingezet op de lijn Londen-Lissabon, wordt het toestel boven de Golf van Bis kaje neergeschoten. Later blijkt, dat de Duitsers ten onrechte veronderstelden, dat Winston Churcill aan boord was. On- de:- de passagiers bevond zich ook de En gelse acteur Leslie Howard. Tijdens de oorlog is er grote behoefte aan vliegend transportmateriaal. De geal lieerde vliegtuigindustrie werkt nog op hoge toeren en ook Douglas heeft om vangrijke militaire orders uit te voeren. Duizenden DC-3's krijgen een plaats in de luchtmachten der verbonden landen. De burgernaam DC-3 wordt niet meer gebruikt. De United States Army Air Force spreekt van C-47, andere Ameri kaanse luchtmachtcorpsen gebruiken de codes C-48 t.e.m. C-53. In de Royal Air Force staat hij te boek als Dakota, de naam waaronder dit type ook na de oorlog de meeste bekendheid geniet. Ook in Rus land bouwt men in licentie DC-3's, onge veer 2000 stuks, die daar als PS-84 dienst doen. Zelfs in Japan maakt men ze, de Showda L2D. In totaal zijn er voor en tij dens de oorlog 13.378 DC-3's gefabriceerd, waarvan de oudste nog steeds vliegt, bij North Central Airlines, met het respecta bele aantal van 70.000 vlieguren. De oorlog had de Europese luchtvaart maatschappijen volledig ontwricht. Ook de KLM ziet zich in 1945 voor de nood zaak gesteld haar vloot vrijwel geheel weer op te bouwen. Toestellen, die tij dens de oorlog in het buitenland waren, komen weer terug en vormen met uit luchtmachtdienst vrijgekomen Dakota's de kern van de nieuwe vloot. Dankzij de DC-3, in zo grote getale gefabriceerd, kan men na enkele maanden weer een lijnbe- drijf beginnen. De „Buizerd", de KLM DC-3 die gedu rende de oorlogsjaren Londen-Lissabon en LSnden-Stockholm vloog keert in fe- Een Britse fabrikant van glas vezel maakt thans een getrouwe nabootsing van de Jaguar race wagen van het type „D" voor kin deren. De wagen wordt gemaakt voor chauffeurs tussen de 6 en 16 jaar en heet de „Cheetah Cub". Deze speelgoedwagen heeft een carosserie van glasvezels, die niet licht te beschadigen is en weinig van weersinvloeden te lijden heeft. De wagen is ongeveer 1 meter 90 lang, 90 centimeter breed en weegt ongeveer 149 lbs. Het koetswerk is op een stevig stalen frame gebouwd dat sterke over eenkomst vertoont met dat van skelters. De wagen wordt voort bewogen door een viertakt Vil- liers motor achterin met een cy- linderinhoud van 75 c.c. en een automatische centrifugale koppe ling. De motor heeft een koord voor het „aanslaan en de wagen, die twee pedalen heeft, begint te lo pen wanneer de gaspedaal wordt ingedrukt. Er zijn vijf remmen. De benzinetank heeft een inhoud van iets meer dan een liter en het verbruik is 1 op 40. Een me chanisme zorgt ervoor dat de wa gen niet harder rijdt dan onge veer 23 km per uur. De wagen is eveneens verkrijg baar met een electrische motor van Lucas uit Birmingham. Om de kosten voor uitvoer laag te houden, is de firma van plan de wagen als bouwdoos te leveren met een compleet stel bouwplan nen. Het arbeidsprobleem werkt ook door in de stalperiode. Men bezint zich op midde len, die het mogelijk maken behalve melken, ook uitmesten en voeren in korter tijd te verrichten. Het in ons land meest gebruikelijke voedersysteem is de grupstalvoe- dering. Hieronder is te verstaan, dat het vee twee keer per dag een maaltijd krijgt, waarin elk voedermiddel beschikbaar wordt gesteld. Is bijv. per dag per dier 8 kg. hooi en 10 kg. kuil beschikbaar, dan geeft men 's morgens en 's avonds 4 kg. hooi en 5 kg. kuil. De kans op onnauwkeurige voederver strekking is hierbij vrij groot. De oorzaak ligt in het grote verschil in eetsnelheid van dier tot dier. Metingen in Heino ga ven aan, dat één kg hooi door het ene dier in zes, door het andere in tien minuten wordt opgenomen. Voor 10 kg kuil liggen deze tijden bij ruim 37 en 50 minuten. Een afdoende oplossing voor dit pro bleem is het toepassen van individuele voedering. Niet alle staltypen lenen zich voor de daartoe nodige voorzieningen, maar waar dit wel gaat, verdient het aan brengen van voerschotten overweging. Dit nog temeer, waar men op de proefboer- derij in Heino heeft vastgesteld, dat in dividuele voedering een aanmerkelijke tijdsbesparing oplevert. Deze besparing is echter alleen reëel als de veehouder ge wend is het krachtvoer in koekjesvorm te geven en stuk voor stuk aan het vee te voeren. Het lijkt waarschijnlijk dat zo'n voeder systeem met het groter worden van de melkveestapels aanhangers zal verliezen. Hoewel deze feiten individuele voede ring aantrekkelijk zouden moeten maken, gaat de ontwikkeling in de praktijk niet in die richting, ondanks een reeds jaren lang wijzen op de voordelen van dit voe dersysteem. Veel meer aantrekkingskracht voor de praktijk blijkt het voedersysteem te be zitten. waarbij elk voedermiddel één keer per dag wordt gevoerd. Ook dit is een variant op de grupstalvoedering. De ver andering bestaat hierin dat elk voeder- middel niet meer verdeeld wordt over twee maaltijden. Het aantal maaltijden per dag blijft hetzelfde, n.l. twee. Van het eerder genoemde rantsoen wordt bijv. 's morgens de 10 kg kuil en 's avonds de 8 kg hooi gevoerd. Het krachtvoer wordt meestal wel over beide maaltijden ver deeld. Ervaringen, opgedaan in de prak tijk en in voederproeven op verschillende proefboerderijen geven geen aanwijzingen van betekenis, dat het vee ongunstig re ageert op deze wijze vpn voeren. Mis schien mag de vrees voor spijsvertering storingen e.d. of produktiedalingen niet helemaal ongegrond zijn, als 't gaat om bij zondere omstandigheden, zoals zeer gro te hoeveelheden saprijk voer, bevroren of zeer koud voer, e.d. Maakt men verder gebruik van eenvou dige technische hulpmiddelen als voerkar- ren, voerschotten, die in het algemeen geen grote investeringen vragen, dan valt in het in ons land bestaande staltype een merkbare arbeidstijd bij het voeren te be reiken. GROSLIJST P.v.d.A. VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN 1962 Kiesdistrict Utrecht 1 A. C. Verhoef, Utrecht 2 C. J. van Dam, Utrecht 3 J. W. Stassen, Zeist 4 mevr. U. Tegelen-Veldstra, 5 dr. J. Grashuis. Hoogland 6 F. Henkei, De Bilt 7 dr. P. Vinke, Zeist 8 C. H. Letschert, Amersfoort Maarssen Het is misschien een schrale troost maar zo'n twintig eeuwen voor onze jaartelling bestonden er ook al belastin gen. De beroemde koning Hammurabi, die als een der grootste wetgevers de geschiedenis is ingegaan, legde zijn on derdanen met allerlei wetten en voor schriften (die nu nog voortleven in onze wetboeken) ook een fiks en goed ge reglementeerd belastingstelsel op. Een nadeel hierbij was dat hij, mis schien omdat hij zijn inspecteurs en ontvangers niet vertrouwde, zijn Meso- potaniërs verplichtte hun belasting zélf in de hoofdstad van het land te komen voldoen. Zo kreeg op een kwade dag het hoofd van de wolhandelaren in Sippar, die kennelijk met tegenzin betaalde, een persoonlijke brief van de koning, ge schreven op een tablet klei: „Waarom zijt gij niet in Babyion verschenen met de wol? Schaamt ge u niet zo te hande len? Zodra ge mijn kleitablet ontvangt, zend mij dan uw wol als een hulde en eerbetoon, naar Babyion". Dit klinkt dus wel wat anders dan de Hoestdrank in tabletvorm.95ct bruari 1946 bij zijn eigen maatschappij te rug, waar hij op L?t Europese net wordt ingezet. Vlootvernieuwing maakt enkele maanden later definitief een eind aan zijn KLM-loopbaan. Nog in augustus van het zelfde jaar wordt de trouwe „Buizerd" verkocht aan Skyways Ltd., die hem om doopt tot „Skyhawk". Na vervolgens nog diverse malen van eigenaar te zijn ver wisseld, komt het toestel tenslotte te recht bij de Joegoslavische maatschappij JAT, als YA-ABM. De laatste berichten, in 1950, meldden een totaal van 20.000 vlieguren! De voortschrijding der luchtvaarttech niek heeft de DC-3 als passagierstoestel naar de achtergrond gedrongen hoe wel er ook thans nog kleinere maatschap pijen zijn, die hem als zodanig gebruiken. Bij de KLM hebben de DC-3's nu uit sluitend een functie als vrachtvliegtuig, op het Europese luchtvrachtnet. Onder deze bevinden zich ook enkele oorlogsve teranen, die het ondanks hun indrukwek kende staat van dienst, nog prima doen. De DC-3, ééns een reus, valt in het niet tegenover de geweldige DC-8 straalvlieg tuigen, waarmee de KLM thans haar voornaamste intercontinentale luchtdien- sten onderhoudt: het laatste woord van Douglas in zijn succesvolle reeks DC- types. In zijn gloriedagen dwong de DC-3 met een snelheid van 285 km per uur, een laadvermogen van 2350 kg en een vliegbe reik van 1800 km, de bewondering af van iedereen, zowel binnen als buiten de we reld van de luchtvaart. Met een laadver mogen van 18.000 kg kan een DC-8 zonder moeite twee DC-3's, die slechts 8200 kg per stuk wegen, meenemen. Om een ge lijk aantal passagiers van een DC-8 te kunnen vervoeren, zouden maar liefst 5 tot 6 DC-3's nodig zijn. Het vliegbereik van 1800 km, waarvoor een DC-3 ruim 6 uur nodig heeft, kan door een DC-8, die zelf een vliegbereik heeft van 7000 km, binnen 2 uur worden gehaald. EEUWIGE JEUGD In totaal maakten 235 luchtvaartmaat schappijen gebruik van de DC-3, waarvan er nu nog 1408 operationeel worden inge zet. Op vrijwel iedere luchthaven van be tekenis, over de gehele wereld, kan men de Nestor van de burgerluchtvaart aan treffen, beschilderd in de kleuren van on dernemingen, die net als de KLM. het volste vertrouwen hebben in de kwalitei ten van een vliegtuig, dat ruim een kwart eeuw geleden ontworpen werd. Het jubilerend „werkpaard van de lucht" lijkt, ondanks zijn leeftijd, over eeuwige jeugd te beschikken. 9 Th. Harteveld, Utrecht 10 mr. dr. T. Kruyff, Utrecht 11 P. L. Hessing, Utrecht droge aanmaningen van vandaag, maar 12 M- Sixma, Utrecht de strekking blijft dezelfde. Laten we in 13 drs- J s van Hessen. De Bilt ieder geval maar blij zijn, dat de Ne- 14 drs w- Hoebink. Utrecht derlandse belastingplichtigen zich niet 15 w- Koek. Utrecht persoonlijk bij minister Zijlstra hoeven 16 J- A- Goddefroy, Utrecht te vervoegen en ook niet met wol hoe- 17 mr- J- w Masman, Utrecht ven te betalen. We zien ze al op de 18 c- van Doorn. Utrecht stoep van het ministerie liggen: onze 19 c- de Kievit, Jutfaas colbertjes, jassen en hópen breiwol. En 29 mr- Deen, Rhenen dat in ons klimaat! Kiesdistrict Amersfoort NIEUWE VOORZITTER K.V.K. In verband met het aftreden van Jhr. L. Huydecoper van Nigtevecht als voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht en Omstreken, is tot nieuwe voorzitter gekozen de heer J. M. Fentener van Vlissingen, presi- dent-direkteur van de Steenkolen Han delsvereniging n.v. te Utrecht. Tot ondervoorzitter werd gekozen Drs. J. de Vries, direkteur van n.v. Bredero's Bouwbedrijf te Utrecht. 1 A. C. Verhoef, Utrecht 2 C. J. van Dam, Utrecht 3 J. W. Stassen, Zeist 4 mevr.- U. Tegelen-Veldstra, Maarssen 5 dr. J. Grashuis, Hoogland 6 F. Henkei, De Bilt 7 dr. P. Vinke. Zeist 8 C. H. Letschert, Amersfoort 9 P. Daming. Bilthoven 10 F. J. Swets, Amersfoort 11 C. Boon, Benschop 12 mevr. mr. C. Venzelaar-de Boer, Bunnik 13 R. Koppenberg, Veenendaal 14 mr. A. J. Schouwenaar, Bilthoven Het bestuur is thans als volgt samen- 15 W. Huslage, Amersfoort gesteld: voorzitter J. M. Fentener van 16 mei- R- A- Koperberg, Baarn Vlissingen, ondervoorzitters: Ir. A. F. C. J AmSooT de Pont, J. Serton, R. J. F. Staffhorst 19 p. Oosterhuis, Amersfoort en Drs. J. de Vries. 20 W. G. Vendrig, Houten Prijzen: 1.98 2.95 3.95 4.95 Verfijnd elegante kous e Maximale levensduur e Gegarandeerd foutloze kwaliteit Zie het kleuren- ossortiment Dr. Slot. de Bruïneplein 23 Veenendaal-Zuid TEXTIELHUIS Franseweg 3 - Eist KOUSENHUIS Zandstraat 84 Veenendaal KIPPEN IN DE DRAAIMOLEN In de buurt van Denver (U.S.A.) wordt een moderne „eierfabriek" gebouwd waar in 100.000 kippen in individuele kooien ondergebracht kunnen worden. Per dag denkt men hier gemiddeld 80.000 eieren te produceren. De kooien staan zeven-hoog op ronden stalen constructies die lang zaam om een mast ronddraaien. De kip pen komen elke twee uur gedurende twee minuten voorbij voer- en drinkbakken. De rest van het uur hebben ze niets anders te doen dan kakelen en eieren leggen. De eieren rollen in een goot die aan de bewe gende kooien is bevestigd en kunnen dus op één punt verzameld worden. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven. Ruwe handen. Schrale huid. Geef uw koe de krant, niet om te lezen Dat zou natuurlijk nonsens wezen De voedingswaarde ervan is hoog Wordt in Wall Street Journal betoogd 't Voornaamste bestanddeel cellulose Zal men hopelijk niet verwaarlozen Ongeveer, las ik, negentig procent Wat voorheen nimmer was bekend 't Geen 'n boer niet kent, dat eet hij niet 't Is de koe, die het heel anders ziet Zij eet de kranten maar wat graag 't Wordt tot zetmeel in de koeienmaag 't Experiment staat nog in het begin Doch denkt u zich eens even in Wat een ommekeer dat wel zal geven Vooral ook in het koeienleven 'k Stelde mezelf de stereotype vraag Waarom lusten de koeien ze zo graag 'k Weet als leek daarvan niet veel Van omzetting cellulose tot zetmeel Soms denk ik, 't is haast al te mooi 'n Voedingswaarde, gelijk aan hooi Zit er nog in een oude krant Iets voor de boeren in ons land? Wil dus geen kranten meer verknoeien Da tkostelijk voedsel voor de koeien Bewaar ze maar voor de schillenman Die u daaromtrent inlichten kan Maar naar waarheid moogt u weten Geen „Waarheid" zal 'n koe ooit eten. J. M. NOODRAKET VOOR RUIMTEVAAR DER. - Deze suggestieve tekening toont de raket, waarmee ruimtevaarder John Glenn zich zal kunnen redden, als er by de start van zyn grote ruimteraket iets mocht misgaan. Men ziet de grote „Atlas"-raket, met daarop de „Mercu- ry"-capsule. Op de top daarvan staat een pyramidevormig staketsel met daarop de z.g. „ontsnappingsraket". Mocht er by de start iets mislukken, dan kan Glenn deze raket in werking stellen; de raket rukt dan de capsule los van de atlas en trekt hem hoog ge noeg op, om een ontsnapping per pa rachute mogeiyk te maken. Eind november stonden rond 100 man nen als werkzoekend ingeschreven, te gen het eind van de vorige maand 96. Deze geringe (seizoen)stijging werd veroorzaakt door afvloeiing van enig horeca-personeel. Sedert 1957 is dit voor de maand november het laagste cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve. De spreiding van de ingeschrevenen over de vijf onder het gewest Veenen daal resorterende gemeenten komt in VELE MOGELIJKHEDEN VOOR NIEUWE BATTERIJ Een nieuw type lichte batterij die voor vele doeleinden kan worden ge bruikt, wordt thans door een Britse firma op de markt gebracht. Het meest opmerkelijke omtrent deze batterij is dat deze alleen begint te werken wan neer hij in zeewater wordt ondergedom peld. De batterij wordt reeds gebruikt voor de verlichting van boeien en red dingsvesten op schepen en vliegtuigen. Onlangs werd een batterij van dit type, die slechts 18 gram woog, in Australië gebruikt om een weerballon te verlichten, die zodoende op grote hoogten kon worden gevolgd. Andere toepassingen voor de batterij zijn de verlichting van noodlandingsbanen op zee en lichtvoorziening en handschoen- verwarming voor onderwater zwem mers. De batterij bestaat in hoofdzaak uit een huls van polytheen met een stel platen. Voor gebruik in zoet water kan onderstaand overzichtje tot uitdrukking: Gem. Amerongen5 man(ncn) Leersum 12 Renswoude 1 Rhenen40 Veenendaal42 De vraag naar mannelijk personeel liep. sedert de vorige maand, enigszins terug, namelijk van 479 tot 457; overi gens voor deze tijd van het jaar een normaal verschijnsel. De behoefte aan mannelijke arbeids krachten is het grootst in de bedrijfs- klassen aardewerk (15); bouwnijverheid (90); chemische nijverheid (15); hout enz. (40); metaalnijverheid (80); textiel nijverheid (85); voedings- en genotmid delenindustrie (75) en in de groep losse werknemers (30). De vraag naar vrouwelijk personeel beweegt zich eveneens op hoog niveau, namelijk 280; hiertegenover stond een aanbod van 18, waaronder 8 jeugdigen tot 19 jaar. CRISIS IN ITALIAANSE VEEHOUDERIJ De Italiaanse veehouderij verkeert in een crisisstemming daar de boeren als ge volg van een toenemend gebrek aan ruw- voeder gedwongen worden steeds meer vee af te stoten op een markt die volgens de Italiaanse mening reeds overvoerd wordt met geimporteerd jongvee. In de eerste zes maanden van 1961 werden 240.000 stuks rundvee geïmpor teerd. tegen 180.000 in dezelfde periode van 1960. Van de zijde van de producenten-orga nisaties werd by de overheid dan ook een capsule met zout worden bijge- I sterk aangedrongen op een algehele grens- leverd. sluiting voor slachtvee en vlees.

De Vallei | 1961 | | pagina 3