Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veel etagebouw is onvermijdelijk Voor de KANTONRECHTER MULDER Honderd hectare wandel- en vergoed veel sportpark IN ENGELAND VEENENDAAL VAN LINT TOT EI: Zeer grote belangstelling voor Judo-demonstraties 3>£erótkiolzken Amerongse E.H.B.O. vierde zilveren jubileum OVERBERG SCHERPENZEEL AMERONGEN ÊM$ OTOPII Wat nu weer 35e jaargang WOENSDAG 20 DECEMBER 1961 Nr. 100 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongcn Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel ARMSLAG 7.700 huizen Recreatie Eerste begin Uitzonderlijke muzikale prestatie Door Clifford Morsley „DE VALLEI" MET DE FEESTDAGEN TWEE ZILVEREN MEDAILLES Rat stal kanaries MOND EN KLAUWZEER Komende raadsvergaderingen 'assurantiekantoor HYPOTHEKEN EN financieringen Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Veenendaal was in vroeger jaren min of meer een strek dorp, met een lintbebouwing langs de vaarten en sloten. Uit lopers Verlaat en de huidige Valleistraat (vroeger „K* .schutje") de ene kant en de Zandstraat aan de andere zijde. De enige uitstulping in niet-gcstrckte vorm was het stuk tussen Achterkerkstraat en Zandstraat. B.y de spoorlijn foort-Kesteren hield de bebouwing op en daarnv ook oewoonde wereld. Bij de Gasfabriek was men n heel eind buiten de kom van de gemeente. Van lieverlede zijn er meer afgeronde stukken aan de „lin ten" gezet. In de vooroorlogse jaren van zo omstreeks 1900 tot 1940 het Gelderse gedeelte en het Patrimonium. Voor de rest bestond de „aangezette" bebouwing uit hier en daar een parallclstraat of een weg, die haaks op de Kcrkewijk of Hoofdstraat staande diep In de nagenoeg onbewoonde wereld doordrong. Na de tweede wereldoorlog heeft Veenendaal zijn vleugels pas goed uitgeslagen en werd aan enkele kanten enigszins vorm aan het „ei" gegeven. Toch is de verwezenlijking van het structuurplan in de jaren tussen 1945 en 1961 nog belem merd, doordat de verwachte herziening van de gemeentelijke indeling anders: de grenswijzinging slepende bleef. In het Gelderse deel stagneerde de woningbouw tenslotte vol ledig en alleen in het zuid-westen werden flinke complexen woningen gebouwd. Hier kon men eindelijk spreken van een volledig afgerond woonkwartier. De mogelijkheden in de uitbreiding Schrijverswijk worden in het rapport van Ir. Van Embden gering genoemd. De gemeentegrens was verder een hinderpaal voor de industriële ontwikkeling en hoewel een groot industrieterrein kon worden ontsloten, kon toch niet worden voorkomen, dat buiten de gemeentegrens in de woongebieden, die geografisch tot Veenendaal behoorden, nieuwe fabriekscomplexen werden inge richt. Hoe het ook zij, de grenzen van de gemeente Veenendaal zijn inmiddels verlegd en wat de uitbreidingen betreft heeft men thans wat meer armslag. Veenendaal maakt zich thans gereed om weer op een wat grotere schaal de woningbouw aan te pakken en daarvoor lijkt Ir. Van Embden de noord-ooste lijke uitbreiding (in het kert gezegd: het plan Dragonder achter de Julianakerk) het eerst aan de beurt gekomen. Dit kan een behoorlijke wijk worden, maar daarnaast kunnen op kleinere schaal het plan Engelenburg en Mid dellaan worden afgewerkt, terwijl ook een begin zou kunnen worden gemaakt met het Bergkwartier, met een wat duurdere bebouwing. In reserve kunnen dan nog even worden gehouden de gronden ten noorden van de Buurtlaan en het voormalige Renswoudse gebied en een verdere bebouwing zuidelijk van het Panhuis. Reeds eerder deelden b. en w. mede, dat in de komende twintig jaar 7.700 woningen moesten worden gebouwd, waarvan rond 4700 arbeiderswoningen. Aan een groot aantal etagewoningen in drie of vier bouwlagen zal niet kunnen worden ontkomen en de meest aange wezen plaats hiervoor is de grote noord oostelijke uitbreiding (de Dragonder). I Ongeveer 2000 woningen zijn nodig voor de iets beter bezoldigde midden groep, die, zo wordt er gezegd, grote voorkeur zal hebben voor het eenge zinshuis tegen een matige prijs. Dit houdt echter nog geen enkele bevesti ging in. Het Bergkwartier, aansluitend aan de bossen zal circa 1000 woningen van een betere klasse moeten bevatten, ruime cengezinshuizen en wellicht een aantal bungalows. Ock bestaat de mogelijkheid cm in deze wijk nog zeer comfortabele flatwoningen te bouwen. De toekomstige woningbouw is in de volgende fasen ingedeeld: 1. Schrijverswijk met 660 etagewenin- gen, Engelenburg met 550 etagewo ningen en 500 eengezinshuizen en Middellaan met 380 eengezinshuizen; 2. Dragonder met 3000 eenvoudige wo ningen, grotendeels etagebouw en 500 ruimere eengezinshuizen en Bergkwartier met een kleine 1000 duurdere woningen. Daarboven blijft er dan nog een derde afsluitende fase, te denken in een uit breiding ten noorden van de Buurtlaan, welke strook kan worden ingericht voor een 1500 woningen. Tenslotte kan na de voltooiing van het plan nog een verdere uitbreiding nodig zijn en deze zou kun nen gaan in westelijke richting, zowel in het gebied bij de Rode Haan als eventueel bij de Hondsenelleboog. De pas vorig jaar opgerichte plaatselijke sportschool v. d. Velde heeft zaterdag avond in gebouw Sola Fide een Judo-demonstratie georganiseerd, die, om het eens op oer-hollandse wijze uit te drukken, klonk als een klok. Ongetwijfeld was dit mede te danken aan het feit, dat een aantal prominente sportfiguren uit ons land mede werking verleende en dientengevolge het gebouw vrijwel tot de laatste plaats was bezet. Opvallend was de grote opkomst van de jeugd, die zich blijkbaar bijzonder interes seert voor deze tak van sport. Judo en jiu-jitsu zijn van oorsprong Japanse spor ten, die na de oorlog ook in ons land steeds meer in de belangstelling zijn ge komen. Behalve dat de demonstratie be doeld was als een soort introductie van de sportschool aan het Veenendaalse pu bliek waarin de leider van de school de heer v. d. Velde overigens uitstekend is geslaagd wilden de craks nu ook eens laten zien dat deze sporten echt niet zo ruw zijn, zoals zo vaak verondersteld wordt. Onder de demonstrateurs bevonden zich Wil Dadema uit Hilversum, kampioen 3e Dan van Nederland en de jiu-jitsu expert J. Nauellaerts de Agé uit Bloemendaal, die o.m. directeur-sportief is van de Europese Judo Unie. Onder de grootste aandacht van het pu bliek lieten de zwarte banders de tech niek van beide sporten zien, waarbij ze als jongleurs over de grote witte mat dartelden om dan plotseling met een of andere heup- of beenzwaai met een ge weldige klap op de mat terecht te komen, zonder zich overigens te bezeren! De heer v. d. Velde, gediplomeerd leraar gaf vooraf een korte algemene toelichting, waarbij o.m. tot uiting kwam dat bij judo de lichamelijke opvoeding de voornaamste plaats inneemt, terwijl het vanzelfspre kend ook een praktische waarde heeft. Bij jiu-jitsu wordt meer het accent op de zelfverdediging gelegd. Dit is ongetwijfeld ook de reden dat de school in de nog korte tijd van haar bestaan, een grote po- Een actie-foto van Je judo- lemonstraties die Katerdagavond in gebouw Sola Fide zijn gehouden. pulariteit heeft gekregen en leerlingen telt van 5 tot 60 jaar. Bovendien werden op deze avond de finales van de clubkampioenschappen ge houden, waarbij de humor niet ontbrak. Zo was het o.m. hartverwarmend te zien toe twee kereltjes van een jaar of acht elkaar op sportieve wijze te lijf gingen en hun uiterste best deden hun tegenstander é-la-Anton-Geesink te vloeren. Al met al was het een interessante avond, waarop zelfs het dames-pudo niet ontbrak en waarmee de plaatselijke sportschool zich op waardige wijze heeft geintroduceerd. Met een stijging van het aantal in woners van Veenendaal naar de uit eindelijk in de eerste 20 jaar verwachte 50.000 stijgt vanzelfsprekend ook de be hoefte aan recreatiegebieden. Het rap port noemt de bossen, ten zuiden, die op betrekkelijk geringe afstand liggen, maar verdoezelt toch niet dat het zwaartepunt van de bebouwing zich meer naar het noorden verschuift. De behoefte aan nieuwe wandelparken wordt daardoor groter. Deze zijn gedacht bij de plannen Schrijverswijk en Engelenburg en bij het plan Dragonder. Bij de eerstge noemde plannen is reeds een wandel park ontworpen en dat kan tegelijk tot uitvoering worden gebracht. De tweede fase /.ou kunnen worden afgesloten met een wandelpark bij de voormalige Buurtsteeg (thans Buurtlaan-cost). Een derde park zou dan tenslotte neg kunnen komen in het noord-westen en daarvoor ligt nog voldoende grond naast de begraafplaats. Om de gebruikswaarden van deze drie parken zo groot mogelijk te maken dienen zij onderling te worden verbon den door een stelsel van groene dreven, die de verschillende woonbuurten tege lijkertijd scheiden en verbinden. De to- I)c heer F. Roks (I.) biedt hier het ju bilerende ElfBO-bcstuur een geschenk aan, dat later een grote verrassing bl(jkt te bevatten. tale oppervlakte park kan worden ge steld op ca. 50 ha. Onder recreatie is ook de sportbeoefe ning te rekenen en met name wordt re kening gehouden met de veldsport, die de meeste grond vraagt. Het eerste gemeentelijke sportpark is in aanleg, doch deze 14 ha. kan niet veel meer zijn dan een eerste begin. Op een vergroting van dit park moet wor den gerekend en daarnaast nog een tweede sportpark, bij voorkeur in de omgeving van de Groeneveldselaan. Als beide sportparken op 25 ha wor den gesteld dan heeft Veenendaal in de toekomst 50 ha. wandelpark en 50 ha. sportpark. Oppervlakkig gezien mis schien overvloedig, maar de gemiddelde normen hiervoor aanhoudend, ziet men dat Veenendaal hiermee op de duur niet zal kunnen volstaan. Er is nog een be langrijke verdere uitbreiding van re creatieterrein te verwachten. Hiervoor kan de strook tussen de Rijksweg en de toekomstige bebouwing ten noorden van de Buurtlaan werden gereserveerd. Aan verkeersproblemen en op dit punt te nemen maatregelen, zullen wij een volgende keer aandacht besteden. De jeugdige Veenendaler M. v. Scher- renburg (19) van de Koninginnelaan heeft op een te Uchelen gehouden so listen-concours, als enige uit de vijfen veertig deelnemers een puntcnaantal weten te behalen van 99. Het hoogst aantal punten wat te behalen was, be droeg 100. Deze muzikale plaatsgenoot begon op zijn tiende jaar klarinet te spelen. En kele jaren later schakelde hij over op hobo en sinds die tijd is hij een ver woed amateur-hoboïst. Hij volgde een opleiding aan de muziekschool te Arn hem en speelt momenteel in de muziek klas van dit Lyceum. Op het tweedaagse solisten-concours te Uchelen kwam de heer Scherrenburg voor de moeilijkheid te staan het reper toire uit zijn hoofd te spelen, daar hij door allerlei tegenslagen niet tijdig in het bezit was gekomen van de vereiste muziekstukken. Zodoende besloot hij uit het hoofd te spelen, hetgeen hem desondanks een puntenaantal van 99 opleverde, waardoor hij als enige van de bijna vijftig deelnemers aan de top stond. De jury, bestaande uit Jan Zwager mans en Henk Aalders, had veel lof voor de prestaties van de hoboïst. De heer Scherrenburg, die thans in militaire dienst is, heeft plannen om beroeps-musicus te worden. Overigens zit de muzikaliteit wel in de familie, want behalve dat zijn vader paukenist is bij de Edese Harmonie, zijn nog drie familieleden muzikant bij het Canadese leger. Groot-Brittannië staat reeds eeuwenlang bekend om zijn vele klokketorens en de ijver van de klokkeluiders. De affectie van de Engelsman voor zijn kerk komt vaak tot uitdrukking in de naam van de dorpsherberg. Te Kelsale in Suffolk b.v. hangen acht klokken in de kerktoren en er is dan ook een „Eight Bells" herberg. De klokkeluiders van tegenwoordig zijn even enthou siast als hun voorzaten en een van de meest karakteristieke geluiden op het platteland is de mollige toon van een aantal klokken, die vanuit een oude dorpskerk over de velden klinkt. De luiders houden zich nog steeds aan de oude regels van de luidkunst en in vele plaatsen draagt degene die de leiding heeft nog de oude titel van „Captain of the Ringers". December is verreweg hun drukste maand want de kerstklokken spelen een belangrijke rol in de feestelijkheden in Groot-Brittannië. De klokken van St. Paul's kathedraal kondigen in Londen de komst van Kerstmis aan op de middag voor Kerst, met een half uur durend klokgelui dat uitklinkt over de daken van de City. Het verhoogt de Kerstverwachting in de laatste koortsachtige uren voor de winkels en kantoren hun deuren slui ten. Kort nadat St. Paul's zijn stem ver heft, volgen de klokken van Westmin ster Abbey. De klokken van St. Paul's RIJVERBOD OPGELEGD Zondagnacht heeft de politie een rij verbod opgelegd aan de automobilist L. uit Rhenen, omdat hij naar het oordeel van de politie teveel aan Bachus ge offerd had. Per taxi is de Rhenenaar toen huiswaarts getogen. In verband met de a.s. feestdagen maken wij er onze lezers op attent, dat DE VALLEI in de week van 25-30 dec. alleen verschijnt op VRIJDAG 29 december Onze H.H. adverteerders en corres pondenten verzoeken wij beleefd doch dringend rekening met deze verschijningsdata te houden. Copy voor het vrijdagnummer van 29 dec. dient uiterlijk donderdag 28 dec. 10 UUR in ons bezit te zijn Red. Met een zeer drukbezochte receptie, j.l. zaterdagmiddag in hotel „Het Rode Hert" gehouden, en een gezellige feestavond in het Clubhuis, heeft de E.H.B.O. afdeling Amerongen het 25-jarig bestaan herdacht. Wegens hun kwarteeuw lidmaatschap van deze afdeling kregen mej. E. Overeem en de heer E. Brevé de C. B. Tilanus-medaille in zilver uitgereikt, terwijl het bestuur 's avonds een prachtig jubileumboek aangeboden kreeg, dat samengesteld is door de heer Brevé. Afgevaardigden van vrijwel alle plaat selijke verenigingen en uit de naburige gemeenten kwamen op de receptie hun welgemeende gelukwensen aanbieden. Ook waren er vertegenwoordigers van het hoofdbestuur en districtsbestuur aanwezig. oprichter, dr. Benders, verhinderd was aanwezig te zijn. 's Avonds werd de jubileumviering voortgezet in het Clubhuis, waar het gezelschap Jaap Bloemhof uit Amers foort dc stemming er al gauw in had. Dit amateur-gezelschap beantwoordde volledig aan de verwachtingen, zodat de aanwezigen zich bijzonder hebben Namens het hoofdbestuur der Kon. EHBO bracht de heer Frederiks zijn gelukwensen over. Hij hoopte dat de geTj. H EHBO op dezelfde weg zou voortgaan Tijdens de pauze weid er een ver- en overhandigde daarna de voorzitter >otm« gehouden, waardoor bij de trek- een vaantje om in het verenigingsge- ^liek "ve^ulsde™" Op deze avond vond eveneens de aan- zwijgen tijdens de avonddienst, om het gelui te vervolgen zodra de dienst afge lopen is. Op Kerstmorgen, om tien uur, worden de klokken nogmaals een half uur lang geluid en tegen één uur laten de klokken van Westminster zich even eens weer horen. Sommige delen van het land hebben hun eigen traditie bij het klokluiden op Kerstmis. Het meest opmerkelijke gebruik wordt wel gehandhaafd te Dewsbury in Yorkshire, waar men op Kerstavond te middernacht de „Devil's Knell" - de doodsklok van de duivel - luidt. Deze speciale „knell" of aankon diging van de dood, verkondigt dat de duivel is gestorven bij de geboorte van het Heilige Kind. De ceremonie werd vele eeuwen geleden ingesteld door Thomas de Sothill, die een tenor-klok ten geschenke gaf aan de parochiekerk van All Saints. Hij deed deze schenking als een bewijs van berouw en wroeging voor het vermoorden van een bediende 1 en hij maakte bekend dat de klok elk jaar met Kerstmis een „Devil's Knell" moest luiden, één slag voor ieder jaar van de Christelijke jaartelling. De klok zelf staat bekend als „Black Tom". VERBODEN Behalve in de jaren van de laatste wereldoorlog, toen het dagelijkse luiden van kerkklokken verboden was (ze zou den alleen worden geluid als waarschu wing voor een invasie), schijnt het dat men zich trouw gehouden heeft aan de wens van Thomas de Sothill. Vele jaren bestond er bijgeloof betreffende de „Devil's Knell" en tot aan de tegen woordige eeuw waren er nog mensen in Dewsbury die er heel vast van over tuigd waren dat de „knell" weer een jaarlang de duivel uit de stad weghield. Dit jaar zal de doodsklok worden ge luid tijdens de nachtmis en het aantal slagen zal precies eenduizend negen honderd eenenzestig bedragen. Te Crowland, in het Fen district van Lincolnshire nemen de klokkeluiders deel aan de Kerstceremonie in de Abbey Church. Op Kerstavond begeeft het koor zich naar de oude kantelen en begroet de kersttijd met geliefde gezangen. Als het gezang afgelopen is zenden de klokken hun eigen lied de nacht in. De klokken van Magdalen College in Oxford, luiden op Kerstavond om mid dernacht als de traditionele bijeenkomst in de collegehal, waar een groot open vuur brandt en een zeven meter hoge Kerst boom staat, op zijn eind loopt. De feeste lijkheden worden besloten met het uit brengen van een Kerst-toast uit een zil veren feestbokaal, door de leden van het college en hun vrienden. En dan, nadat de koorknapen enige traditionele „carols" bouw te plaatsen. Dr. v. d. Waal-Malefijt, geneesheer directeur van het Stad- en Academisch bieding plaats van het jubileumboek ziekenhuis te Utrecht kon, zoals hij zei, fn,het b*stuur' A1 m.et "1 vormde deze geen ongelukken aanbieden, „die komen I stavend een waardig slot van deze helaas vanzelf wel". Daarom bood hij namens het districtsbestuur een com plete verbandkoffer aan met daarin tevens een opgerolde spalk. Wethouder A. van Barneveld kwam namens het gemeentebestuur zijn ge lukwensen aanbieden, terwijl de heer Magendans het secretarie vertegen woordigde. De heer F. Roks van de afdeling Eist tenslotte, bood de jubilerende afdeling een houten embleem aan met daarop het bekende blauwe EHBO-kruis, het symbool van naastenliefde en hulp aan de medemens. De grootste verrassing kwam toen het bestuur werd mede gedeeld, dat er aan de achterkant twee schroefjes losgedraaid konden worden. Onder grote spanning werd deze raad geving opgevolgd en toen de middelste balk uit het kruis weggenomen was, kwam er een geldbedrag tevoorschijn dat door het bestuur in grote dank werd aanvaard. In zijn dankwoord sprak de voorzit ter van de jubilerende afdeling de hoop uit dat er vooral in dit rayon een goede samenwerking zou mogen blijven bestaan. Teleurstellend was het dat de EHBO-jubileumviering. Een inwoner van Overberg kwam afgelopen week tot de minder prettige ontdekking dat ongeveer 23 van zijn beste kweekkanaries verdwenen waren. Na een grondig onderzoek bleek een rat de boosdoener te zijn, want in het nest vond men het overschot van de kanaries. Met dit voor het knaagdier waarschijnlijk goede maal, had de eige naar een schadepost te incasseren van circa driehonderd gulden. Ondanks de door de regering genomen voorzorgsmaatregelen, zoals het verbod van vervoer en het houden van varkens- markten, is, naar w(j vernemen op een paar boerderijen In de omgeving van Scherpenzeel toch het monds- en klauw zeer onder de varkensstapel uitgebroken. Aan R., monteur te Ede werd vrijdag voor het Wagenings kantongerecht ten laste gelegd, dat hij op de Grotestraat in zijn woonplaats linksaf geslagen was of In ieder geval een zwenking naar links ge maakt had, terwijl achteropkomend ver keer dicht genaderd was. Beiden hadden een bromfiets bereden. Er was een bot sing ontstaan, waarbij de inhalende man gevallen was. Ik was wel van plan om linksaf te slaan naar de Markt, vertelde R., maar toen ik achterom keek zag ik die andere bromfietser naderen. Zowel hij als het meisjes dat hij achterop had, keek naar de Markt, waar een muziekkorps stond te spelen en waarschijnlijk heeft hij mij pas op het laatste ogenblik gezien. Ik zag, dat ik niet meer veilig afslaan kon en heb daarom alleen wat afgeremd. Ik ben dus normaal rechtdoor blijven rijden. Tegen de politie hebt u gezegd: Mis schien heb ik bij het achteromkijken wel een zwenking naar links gemaakt, bracht rechter v. d. Brand verdachte in herinne ring. Ook de andere bromfietser heeft verklaard, dat u dat gedaan hebt. 't Is best mogelijk, dat ik zoiets ge zegd heb, gaf R. toe, maar ik weet voor me zelf zeker, dat ik dat niet gedaan heb. Het meisjes, dat bij de andere bromfiet ser achterop gezeten had, had van het hele geval niets gezien en er waren ook geen andere getuigen geweest. De ver klaringen van de twee bromfietsers ston den dus tegenover elkaar en de officier achtte het bewijs dan ook niet geleverd. Conform de eis werd het vrijspraak. gevonden. Om daar rond te mogen rijden had hij een toegangskaart moeten kopen en hij trok dan ook de openbaarheid van deze wegen sterk in twijfel. Dat zegt niets, meende de officier. Een stationsperron is ook openbaar ter rein, maar u kunt er niet op komen zon der een trein- of perronkaartje te kopen. De zaak werd echter voor nader on derzoek aangehouden. Op het kruispunt Compagniesweg-Hout- kampweg, binnen het terrein van het na tionale park De Hoge Veluwe vond deze zomer een botsing plaats tussen twee per sonenauto's. Een daarvan was een les auto en de instructeur hierin, B., werk tuigkundige te Leersum, stond vrijdag voor het Wangenings kantongerecht te- hiermee voor het Wagenings kantonge recht omdat de onder zijn toezicht rijden- recht. B., fabrieksarbeider te Wageningen was in september bekeurd wegens openbare dronkenschap. Het was de eerste herha ling en vrijdag verscheen B. in verband de dame geen voorrang verleend had. B. erkende dit vlot, doch voegde er omiddellijk aan toe, dat hij naar zijn me ning niet strafbaar was omdat de botsing binnen het raster van het park had plaats Ik gebruik tegenwoordig beslist geen sterke drank meer, zei verdachte. Er wa- (zie verder 2e blad) Eind deze maand staan er nog een tweetal raadsvergaderingen op het pro gramma en wel in Amerongen en Scherpenzeel. In Amerongen wordt de vergadering gehouden op vrijdag 22 december a.s. De uit elf punten samengestelde agenda vermeldt o.a.: een wijziging kinderbij slagverordening en aankoop grond van de heer Wielenga te Rijsoord. Punt drie behelst de verkoop van grond aan de fa. Priem te Amsterdam ter grootte van bijna 3000 m2. Op dit industrieter rein wil genoemde firma een bedrijf vestigen dat aan een tiental mannelijke krachten employe zal bieden. De hoofdmoot van de Scherpenzeelse agenda is het verstrekken van een kre diet van 50.000,voor het bouwen van een aula op de algemene begraaf plaats en het aanleggen van het nieuwe gedeelte van de begraafplaats. Verder zal er o.m. gesproken worden over verkoop van grond aan de N.V. Bouwkas Ned. Gemeenten en vaststel ling van het bedrag per leerling voor het o.l. onderwijs voor het jaar 1962. De raadsvergadering in Scherpenzeel is op donderdag 28 december a.s. ,v .-.r 1 alle ve rz e kering fn KEPKEWUK Ift? TEl.JOOO VEE NE N DAAL Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerke wijk 28 - telef. 2307 OP WERKDAGEN VAN 2-3 UUR Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL ten gehore hebben gebracht zoals „The First Nowell" en het klagelijke „Coventry Carol", luiden de klokken van de 15e eeuwse klokketoren. OM ZES UUR Sommige klokkeluiders zijn de laatste die hun bed kunnen opzoeken op Kerst avond, andere moeten heel vroeg uit de veren op Kerstmorgen. Te Bristol b.v. be geven de klokkeluiders van de beroemde St. Mary kerk zich op weg naar de klok ketoren als het nog donker is. Reeds om zes uur verheffen de klokken hun stem men over de stad en het gelui houdt een uur lang aan. Onder degenen die dit jaar weer van de partij hopen te zijn is Fred Leasker, die nu tachtig jaar oud is en die de klokken van de Redcliffe toren zestig jaar lang geluid heeft. Het grootste deel van deze periode was hij „Ringing Mas ter" en later werd hij benoemd tot „Steep le Keeper". Ook in Newbury in Berkshire worden reeds om zes uur 's ochtens de Kerstklokken geluid. Hier is het traditie dat Burgemeester en Wethouders de elf uur dienst bijwonen. Deze hoogwaardig heidsbekleders komen in processie de kerk binnen. Te Hadleigh in Suffolk worden even eens vroeg in de ochtend de klokken ge luid en deze gewoonte dateert van 1715. Om dit te bewijzen zullen de klokkelui ders U de datum aanwijzen als deel van de inscriptie op hun massieve „Ringer's Jug", die in de kerk wordt bewaard. Het is een grote kruik van aardewerk met een inhoud van 9 liter. Behalve de namen van acht klokkeluiders staat er een ge dicht opgeschreven dat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. If you love me, due not lend me, Euse me ofton and keep me clenly, Fill me full, or not at all, If it be strong, and not with small. Jaren geleden vulden de klokkeluiders de kruik als ze goed betaald waren voor het luiden van de klokken tijdens een grote bruiloft. Op kerstmis vulde de her bergier van de „Eight Bells Inn" te Had leigh gewooniijk de kruik met een zwaar soort bier dat „Good King William" heet. Ver in het zuidwesten van Engeland is een dorp waar heel vroeg de Kerstklok ken klinken, waarna dë klokkeluiders te- samen ontbijten. Dit gebeurt te St. Ke- verne bij Helston in Cornwall. De kerk, op de top van een steile heuvel, heeft een toren die beroemd is als baken voor de schepen in Het Kanaal. De klokken luiden van zes tot zeven en als de laatste slag weerklonken heeft begeven de klokkelui ders zich naar de pastorie, waar een lek ker vuur brand, een Kerstboom staat en waar hen het traditionele Kerstontbijt wacht. Na het ontbijt gaat het weer te rug naar de klokketoren om nog een half uur te luiden voordat de vroegdienst be gint. Daarna wordt er weer geluid voor de Morgendienst en Avonddienst op Kerst dag. Het luiden van Kerstklokken blijft ech ter niet beperkt tot de klokketoren. In sommige parochies worden kerstliederen gespeeld op handklokken door mensen die de streek doortrekken in de laatste week voor Kerstmis. In het oude stadje Laven- ham in Suffolk, bekend om de schilder achtige halfhouten huizen en mooie kerk, maken de handbel-luiders er altijd een gewoonte van op Kerstavond een bezoek te brengen aan het Swan Hotel, om hun traditionele muziek voor de gasten ten ge hore te brengen. Een harmonieus groepje handkloklui- ders kunt U aantreffen in Wadhurst in het graafschap Sussex waar ze door de stra ten trekken en naar de geest van Kerst mis nodigen de dorpelingen ze in hun huizen om ze geschenken, meest etenswa ren, te geven. Op Kerstavond besluiten zij hun jaarlijks programma met, wande lend door het hele dorp, hun kerstliede ren te luiden. Een Kerstmis in „The Ringing Isle", zo als Groot-Brittannië in de Kersttijd wel wordt genoemd, is een vreugde voor ieder een die houdt van de muziek van de klok ken en daarbij moeten we de carillons niet vergeten, welke in sommige steden het verstrijken van het uur aangeven met de melodie van een hymne of volkslied. De carillons klinken natuurlijk het hele jaar door en Kerstmis is voor hen een gewone werkdag. Maar als we de bekende melodieën horen, kunnen we alleen maar dankbaar zijn dat ze niet rusten in de Kerstdagen, zoals de meerderheid van ons. De direkteur van de Londense voet balclub Chrystal Palace heeft een boete ingesteld van 60,— voor elke zoen die de spelers elkaar op het speelveld geven. Omdat er in zijn blad een artikel over Chroetsjef is verschenen, is een Franse journalist gelast Rusland te verlaten. President Kennedy brengt oud en nieuw door in een landhuis op Palm Beach, voorzien van een verwarmd zwembad en een tropische tuin. Een theater-eigenaar in Las Vegas heeft tegen Louis Armstrong een eis tot schadevergoeding ingesteld van 11 miljoen dollar. Achtentachtig schilderijen van Goya die in Parijs worden tentoongesteld, zijn verzekerd voor 100 miljoen gul den. Op de autobaan Keulen-Frankfort kwam een vrachtauto met 120.000 eieren in botsing, waardoor het ver keer tien uur lang gestremd werd. Op een Engelse school eisten de oudere leerlingen van de jongere een kwartje per week als „verzeke ring" tegen een pak slaag. In de eerste elf maanden van dit jaar heeft Cuba bijna zes miljoen ton suiker uitgevoerd. De Westduitse regering gaat de strijdkrachten opvoeren van 361.000 tot 375.000 man.

De Vallei | 1961 | | pagina 1