>ar OBSTIPATIE PAST U BETER HOTEL - RESTAURANT Biedt u- in een intieme kerstsfeer exclusieve kerstdiners van 8,tot 17,50 RESERVEERT VROEGTIJDIG MENU OP AANVRAAG Tijdens diner muziek. DERDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 20 DECEMBER 1961 Nr. 100 Het aantal patiënten, die over hun stoelgang klagen, is zeer groot. We willen deze keer eens nagaan, waar de oorzaken hiervan liggen en of er iets aan te doen is. Allereerst heersen er enorm veel misverstanden over ivat men moet verstaan onder een normale stoel gang. De een vindt, dat hij een trage stoelgang heeft, als hij niet na elke maaltijd ook weer iets kwijt raakt, terwijl een ander een darmontledi- ging eens in de drie dagen als vol komen normaal beschouwt. Ligt de waarheid van wat we normaal moe ten noemen hier tussen in? Zelfs dat behoeft niet eens. Ook op dit gebied van menselijke functies bestaat een grote .variatiebreedte. Het is zeker onjuist om alleen op de tijd te let ten dat er een darmlozing plaats vindt. De samenstelling van de ontlasting zegt namelijk veel meer over het feit, dat iemand geconstipeerd is, ja dan neen. Als de ontlasting niet hard droog en zeer moeilijk kwijt te raken is, spreken we niet van constipatie of obstipatie. De pas sage van het voed sel door het spijs verteringskanaal wisselt in snel heid nogal van persoon tot per soon en ook onder verschillende om standigheden kan dit bij dezelfde mens enorm variëren. De functie van het spijsverterings kanaal is er primair op gericht het opgenomen voedsel zo goed mogelijk te verteren en geschikt te maken voor opname in het bloed om zo aan de bouw of energie-levering van het lichaam tegemoet te komen. Over wat er precies gebeurt in de ver schillende delen van het spijsverte ringskanaal zou een heel boek te schrijven zijn, daar zullen we dan ook maar niet in extenso op in gaan. In de mond heeft een grove mecha nische verdeling plaats, al zijn hier ook fijnere mechanismen aanwezig om het voedsel „klein" te krijgen. In de maag heeft dan onder invloed van zuurgraad en fermenten een verdere bewerking plaats, die in de dunne darm verder ter hand wordt genomen. De voedselmassa is onder invloed van deze bewerking vloei baar geworden; de darmwand kan uit deze vloeibare massa de nuttige stoffen voor het lichaam resorberen. Wat over blijft na dit proces van resorptie, de onverteerbare bestand delen van de voeding en een grote hoeveelheid vocht, komt in de dikke darm terecht. In de dikke darm wordt nu de dunne brei ingedikt door vochtopname, tot gevormde maar toch niet harde ontlasting, als OP DOKTERSADVIES het goed is. U begrijpt nu wel, dat de consistentie (vastheid) van de ont lasting in hoge mate afhankelijk is van de tijdsduur, die de passage door de dikke darm in beslag neemt. Ver blijft de massa lang in de dikke darm, dan zal de ontlasting droger en harder zijn. Is de passage daaren tegen snel dan krijgt de darmwand niet de kans het vocht te resorberen en blijft de onverteerbare rest week tot soms dunvloeibaar toe. Dit is de ontlasting zoals we die kennen bij diarrhee. Het voedsel verblijft in de maag enkele uren en gaat dan naar de dunne darm, waar het ook weer en kele uren verblijft. Uit de aard der zaak is deze tijd. sterk afhankelijk van de aard van het opgenomen voedsel; een sardientje verblijft uren langer in de maag dan bijvoorbeeld een appel. De passage door de dikke darm neemt veel langer in beslag; bij de meeste mensen varieert die duur van één tot drie dagen. Grote individuele verschillen zijn mogelijk. Er zijn mensen die enkele malen per dag volkomen nor maal gevormde ontlasting produ ceren; bij zulke mensen spreken we dan natuurlijk niet van diarrhee. Daarvan spreken we, gezien het bo venstaande, pas als er iets mis is met de consistentie van de ontlasting. Andere mensen voelen zich volko men lekker bij een ontlasting eens in de drie dagen. Er is dus een enorm grote variatie breedte binnen wat wij het normale noemen. Als u hier dan nog bij optelt, dat de darmontledigingsfunctie wel ten dele onder de wilscontrole ligt, maar voor het allergrootste deel in de on bewuste, vegetatieve sfeer verloopt, waar emoties gemakkelijker haar in vloed doen gevoelen, dan is het u wel duidelijk op wat voor een glib berig terrein we ons bevinden. Veel mensen knoeien te veel met allerlei middeltjes tegen een echte of vermeende constipatie. Het is een terrein waarop veel ge dokterd wordt en heel vaak is dat fout gerichte aandacht. Iets anders ligt de zaak als men ineens van stoelgangsgewoonte ver andert; dan is er werkelijk iets aan de hand, maar dan komen er wel andere symptomen bij, die de des betreffende patiënt om raad en hulp doen vragen bij een deskundige. ARTS. (Nadruk verboden). Handige nieuwe brandblusser Door een firma te Naarden is een nieuwe, praktische brandblusser ont wikkeld voor huishoudelijk gebruix. Het apparaat, dat de afmeting heeft van een normale thermosfles, kreeg de naam Automax, omdat het zo bijzonder geschikt is voor het gebruik in auto's, caravans, jachten e.d. Het blust elektri- citeits-, gas-, vloeistof- en chemische branden met droogpoeder, dat een blus- kracht heeft die 4 tot 5 maal zo groot is als van andere apparaten van dezelfde afmetingen. Door een nieuwe samenstelling van het poeder is het thans voor het eerst mogelijk ook branden in vaste stoffen - zoals autobekleding - afdoende te doven. Zulke branden ontstaan heel ge makkelijk door kortsluiting, een wegge gooide sigaret of een lucifer die uit de hand valt. Eén druk op de knop van de vlot hanteerbare Automax is voldoende om een dergelijk begin van brand effec tief te kunnen bestrijden. De Automax is verkrijgbaar» in een plastic hoes of met een beugel, waarin het apparaat overal waar dit gewenst is kan worden opgehangen. (42) Zwijgend vochten de beide mannen verder. Plotseling gleed Gallash' voet weg over een ronde kiezelsteen en van die ene seconde aarzeling bij zijn tegenstander maakte Aram gebruik. Hij maakte een bliksemsnelle schijnbeweging naar Gallash' hoofd en toen de ander het zwaard ophief om de slag af te weren, gaf Aram van onder af een krachtige houw tegen het wapen, die zó aankwam, dat het zwaard Gallash uit de handen vloog. Vliegensvlug wilde hij zich omdraaien om het weer op te vangen, doch daarbij verloor hij het evenwicht en sloeg achterover op het zand. In de volgende seconde was Aram bij hem, plantte hem de punt van zijn zwaard op de borst, en zei: „Wilt ge thans naar me luiste ren?" Gallash wendde het hoofd af en snauwde: „Ge hebt de strijd gewonnen! Maak er een einde aan!" Doch nu ging er een dreigend gemompel op onder de krijgers, die Gallash vergezeld hadden. Langzaam drongen zij op en reeds flitsten hier en daar de zwaarden uit de schedel. Aram begreep, dat hij snel moest handelen. „Terug daar!" donderde hij. „Nog één beweging en Uw aanvoerder is er ge weest!" Zijn woorden misten hun uitwerking niet. Zwijgend weken de krijgers terug. Plotseling wierp Aram zijn zwaard neer, greep zijn gevallen tegen stander in de borst en zette hem met één ruk op de benen. „Zo," zei hij, „en thans zult ge luisteren, naar wat ik U te zeggen heb, en waarvoor ge me daarnet niet de tijd wilde laten." (wordt vervolgd) Ingebroken op Kerke wijk In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken bij de gemeente-secreta ris van Veenendaal, de heer B., wonen de aan de Kerkewijk. Op het tijdstip van de inbraak was er niemand thuis. Aan de achterzijde van de woning heeft men een ruitje ingedrukt en is zodoende binnen ge komen. De daders hebben alles over hoop gehaald, terwijl beneden alle lichten aangedraaid waren. Er wordt een geldbedrag aan buitenlands geld vermist. De politie stelt een onderzoek in. Gaan de schaatsen weer uit 't vet? 'k Weet het nu nog niet zo net Als ik m'n bevroren ruiten zie En de berichten hoor van 't KNMI Denk ik, zou 't er nu van komen Waar jongeren zo vaak van dromen Wat dat voor velen wil zeggen Kan iedereen je wel uitleggen Want hoewel ik zelf geen schaatsen rijdt (Behalve een scheve, op z'n tijd) Leef ik toch steeds ten volle mee Daarvan heeft u soms geen idee Mijn jeugd was in de tijd van Eden Nu ruim een halve eeuw geleden Dat was destijds een phenomeen Aan de top stond hij destijds alleen Iats, wat de jongeren nu niet weten Maar de ouderen zijn het niet vergeten Momenteel is menig oog gericht Op de prestaties van H. v. d. Grift En van nog vele anderen meer Die kampen gaan om de hoogste eer De liefde voor schier elke sport (Al bereikte ik nimmer een record) Is nog precies als vroeger jaren (Toen er nog echte winters waren) Want, zie ik de jeugdigen van heden rijden Dan is 't, als leef ik in vroeger tijden. Kinderzegels op al Uw post Blijspel besloot GeHa-feest Als sluitstuk van het 60-'jarig bestaan van de Veenendaalse IJzer industrie, werd vrijdagavond in Eltheto een to neelavond gehouden, die op voortref felijke wijze georganiseerd was door de personeelsvereniging van het bedrijf. Vanzelfsprekend was het een blijspel en het talrijke publiek - alle plaatsen waren bezet - heeft zich dan ook kos telijk geamuseerd. De avond, die o.m. werd bijgewoond door de direkteur van Kamp Overberg, Elegant pumpje met spitse neus. In zwart en bruin. Vlot halfhoog pumpje !n ex tra fijn kalfs. In zwart. Carré de grote mode! En let ook eens op het hakje. In granada. 7r Prachtig kozakkenlaarsje met koket hakje. In zwart en bruin. -» r Charmante damesbootie met verrukkelijk warme vacht- vcering. In zwart en bruin. Heerlijk warne damesboo tie. Absoluut waterdichte zool. Echt iets voor kille natte dagen. In bruin. Zeer luxe mocassin in geel •n blauw. r qp v De schoen voor de goed ge klede man, dit klassieke Italiaanse model 36-39 Oersterk sportmodel, prak tisch onverslijtbaar! In pri ma juchtleder. 77 7r (Comfortabele bootle. Zeer geschikt voor automobilis ten etc. Geheel gevoerd. In bruin, nr 7c Iets aparts, deze moliere met carréleest. In zwart. Werkelijk oersterk kinder laarsje met echte vachtvoe ring dus lekker warm. In bruin. 21-23 J 24-26 9.75, 27-30 11.75 31-35 13.7S Voor de kleinen óók een echte bootie. Lekker warm gevoerd en de zool abso luut waterdicht. 24-26 Filialen in het gehele land, w.o. VEENENDAAL, Hoofdstraat 71-72, ARNHEM, Roggestraat 1 en EDE, Grotestraat 17.

De Vallei | 1961 | | pagina 5