Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken oen \j&cfarin cle Uerderó Xzc DRIE KERSTVRAGEN OP DE GEVRAAGD EN BEANTWOORD MAN AF 35c jaargang VRIJDAG 22 DECEMBER 1961 Nr. 101 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per weck in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel wat is Wat IS volgens u het Kerstfeest? Wat BETEKENT het Kerstfeest voor u? Hoe denkt u het Kerstfeest te VIEREN? KERSTFEEST VOOR Igftfc jc Die rijk was is arm geworden Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER thoiutm dames- Redaktle en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 HJnen) - Giro 563427 Rcdaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraklprjjzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent KERS TFEES T? KERSTFEEST 1961. Onrust in Berlijn, gevechten in Elisabethstad, dreiging in Nieuw-Guinea. Een wereld vol onrust. Toch gaat iedereen weer Kerstfeest vieren en ieder doet dat op zijn of haar eigen wijze. Wij, in ons land, spreken graag van een witte Kerst, maar of de natuur ons in dat opzicht goed gezind zal zijn, staat nog te bezien. Afgezien echter van deze natuur-omlijiting is veel meer aan de orde de werkelijke beleving van het Kerstfeest. In dat licht bezien hebben wij aan een aantal mensen uit onze omgeving vafi allerlei richtingen en beroepen op de man af de volgende vragen gesteld Wat hieronder volgt zijn de direkte, onverbloemde antwoorden van de diverse geinlervieuwden. Nergens aan gedikt of verzacht. De bedoeling van deze reportage is een globale indruk te krijgen over de Kerstgedacht die bij de mensen leeft. Zo, zonder meer, uit het leven gegrepen! MODINETTE: „Kerstfeest is dat de Heere Jezus op aarde gekomen is voor ons, dat heb ik vroeger uit de kinderboekjes op school gehoord. Mijn vriend en ik zijn van plan leuk uit te gaan. Nee, we gaan niet naar de kerk als ik een vriendin had misschien wel, maar nu niet. De eerste Kerstdag blijf ik thuis, gezellig onder de Kerstboom. Ik weet niet hoe ik dat pre cies zeggen moet, maar ik vind dat je niet alleen aan vrije dagen moet denken, ten slotte kan me dat niet zoveel schelen. Ik Modinette: Bea IVillemsen uit Veenendaal geloof wel dat ik aan Kerstmis geloof. Je kunt het toch overal aan zien en horen? Dat komt toch niet yanzelf?" LANDBOUWERS-ECHTPAAR: „Kerst feest? Daar zit een hoop in, méér dan de meeste mensen begrijpen, 't Is toch een groot feest als er één geboren is? Wat het voor ons betekent? Ach, wij zijn oud, we komen nergens meer. Vroeger zaten we altijd in de kerk en luisterden graag naar de prachtige preken van de dominee. We moeten nou rustig in huis blijven zitten. Ja we krijgen wel een kerstboomeen hele grotein de hoek van de kamer. We doen er spullen in die al zestig Jaar oud zijn. Verder doen we niks als naar de radio luisteren en we hopen maar dat er veel volk komt. Dan kunnen we het echt gezellig maken." XXX ONDERWIJZER: „Kerstmis is voor mij een complex-feest zou ik willen zeggen, met verschillende gedachten. Het is bij voorbeeld een lichtfeest want je hebt de kortste dagen gehad en je gaat uitzien naar de verandering in de natuur. Verder is het een feest van intimiteit en een ver bonden voelen met de gehele mensheid, 't Is ook een feest van sfeer en volgens ,Er waren geen kerstbomen meer, Annie mij kun je dat maar op één kort moment beleven. Kerstmis is van oorsprong een heidens feest en in die zin verworteld met de gemeenschap. Hoe ik het vier? Dat kun je alleen maar in familiekring. Je moet niet buiten gaan et^n of zo want daar lijkt mij het Kerstfeest niet voor aangewezen". XXX GEESTELIJKE: „Kerstfeest is de ver vulling van de Schrift door de geboorte van de Messiash en het betekent dat wy het feit herinneren dat God voor ons niet meer in het abstracte is gebleven maar tastbaar geworden is. Met Kerst feest moeten wjj meer nadenken over de inhoud van ons leven met Christus als voorbeeld genomen. HU is arm geboren, heeft het armste gekozen want hy was rijk en heeft daardoor aan ons leven een lijn gegeven. Het Woord heeft vlees aan genomen want er zün doden opgestaan en er is water in wUn veranderd. Dat is de realiteit. Ik vier het kerstfeest in de kerk". WERKMEESTER: „Bij alle mensen van het halfrond is een behoefte ontstaan naar het voorjaar toe te leven. Als gevolg daarvan heeft het Kerstfeest voor mij zin en dus niet in christelijke zin. Je wordt nu een paar dagen uit je intensieve ar- Ingcnieur: Slachter uit Amerongen beid gehaald en je krijgt dan gelegenheid je te bezinnen op diverse dingen. Je kunt zeggen: wat heb ik gedaan en wat ga ik (beter) doen. En op die basis heeft het Kerstfeest zin. Hoe ik het ieder jaar moet vieren, vind ik ieder jaar weer een pro bleem. Ik ben van plan om in een gezel lige gelegenheid een lekker Kerstdineetje te gebruiken en natuurlijk zoek ik een mooie film of een mooi toneelstuk uit". POLITIEAGENT: „Mijnheer, daar kunnen we kort maar krachtig over zijn: daar raak je in feite toch nooit over uitge praat. U vraagt mijn mening nou vol gens mij is het volkomen Bijbels, precies zoals Lucas 2 het weergeeft. Daar kun je lang en breed over praten, maar iemand die dat niet zo ziet, die heeft volgens mij ook geen écht Kerstfeest. Bij een echt Kerstfeest hoort zelfs geen boomik foeri Gagarin glimlachte om die domme, misleide mensen, die naar de kerk gaan en elkaar gezegend kerstfeest wensen. Hij wist op zijn uniformpet glanzend de rode ster, en de witte ster van Bethlehem was hem \reemd en ver. Hij was door gans 't heelal gegaan, dat God geschapen heeft, hij had de miljarden sterren gezien, ver boven al wat leeft, en God, die de handen en hersens gaf om te maken zijn machine, strekte Zijn hand over hem uit, daar in die kleine cabine. En door en over Gods schepping heen joeg foeri Gagarin, want God, die hem geschapen had, gaf dit mensenkind zijn zin. Toen hij weer veilig beneden was, vertelde hij het rond: hoe hij overal gekeken had, maar God noch hemel vond (Nadruk verboden) De sterren schijnen nog iedere nacht. Ook die ene, stralende ster, die eens stond boven Bethlehem, zo wonderlijk schoon en ver. En ook voor foeri Gagarin is die heils-ster opgegaan, maar hij is te kloek, hij is te knap om de boodschap te verstaan, die twintig eeuwen geleden kwam en klinkt ook in deze Kerstnacht: ,,Al wie door ootmoed herboren wordt, die is van het hemels geslacht". heb er ook geen. Ik vier Kerstmis thuis met kerkgang". XXX INGENIEUR: „Tja wat is Kerstfeest, mijnheer. Moeilijke vraag en zo onver wacht Laat ik dit zeggen: Kerst gaat bij mij niet zo diep. Ik vind het veel meer een familiefeest als een kerkelijk feest. Volgens mij is het een oud ge bruik, waarbij de kerkelijke kant nu niet zo naar voren springt. Kijk maar rond speciale kerstkaarten, kerst menu's, kerst-dansant en noem maar opnee, dat wordt een soort Christe lijke industrie. Zo vind ik het bijvoor beeld ook zielig om met Kerst ergens te gaan eten. Moet dat er nou persé bij? Nee, Kerst komt hoe langer hoe meer in het commerciële vlak te liggen. Hoe ik het vier? Wat dacht u natuurlijk in familiekring!" XXX OFFICIER: „Als christen spreekt het Kerstfeest my zeer sterk aan. Immers de geboorte van Christus wordt herdacht, waarby alle mensen nog eens geconfron teerd worden met het eenvoudige Chris tuskind en welke rol hy in het wereld gebeuren heeft gespeeld. Ik vind het het mooiste kerkelijk feest van het hele jaar. Kerstmis is bovendien voor mij een dag van overweging met betrekking tot de wereldproblemen die zich voordoen. Dat het Kerstfeest met zijn eenvoudige en tourage al bijna twintig eeuwen heeft stand gehouden is toch op zichzelf al sprekend voor een feit met inhoud. Kerst mis moet je niet in openbare gelegenhe den vieren of zo. Christus is het kenmerk van de eenvoud en wanneer je daartegen over grote uitgaven stelt, is dat een scherp contrast. Je moet het thuis in intieme kring vieren, zonder veel uiterlijk gedoe". XXX TYPISTE: „Mag ik eens even over die vragen nadenken: wat is Kerstmis nou dat lijkt me een eenvoudige vraag. Het is de geboorte van de Heere Jezus, dat staat in de Bijbel en dat wordt ieder jaar verkondigd. Wat het voor mij bete kent? Nou, ik ga er geen twee dagen over zitten, nadenken en dat is volgens mij niet nodig ook. Ik heb juist gevraagd om beide Kerstdagen te mogen werken, dan ben ik met oud en nieuw vrij. Er is hier, waar ik werk, met de Kerst een korte kerk dienst, daar ga ik ook heen". Typiste: Atty Mulder uit Overberg HOTELHOUDER: „Het spijt me, maar ik wil me daar liever niet over uitspreken. Ik heb een zaak begrijpt u? Wat ik er wel van wil en kan zeggen is dit: de kerst dagen zijn voor mij net als alle andere dagenik heb het waarschijnlijk zelfs nog drukker. Ik zou het ook veel liever in huislijke kring vieren of ergens heer lijk aan een kerstdiner gaan zitten, maar wat wilt uzaken gaan voor het meis je. Als een schip op zee is, dan viert de schipper het op het water en de restaura teur in zijn zaakof niet soms? Eén ding hoop ik nog en dat is dat vóór de Kerst niets op Njeuw-Guinea gebeurt". (zie verder pag. 2) WANT GIJ WEET DE GENADE VAN ONZE HEERE JEZUS CHRISTUS, DAT HIJ OM UWENTWIL IS ARM GEWOR DEN, DAAR HIJ RIJK WAS, OPDAT GIJ DOOR ZIJN ARMOEDE ZOUDT RIJK WORDEN2 Corinthe 8:9 Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal, Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Bij de kribbe van Bethlehem past ons alleen grote verwondering. Want terwijl de herders in de vel den van Efratha omschenen worden door de heerlijkheid Gods, is het in de stal van Bethlehem donker. En terwijl de engel spreekt van die grote blijdschap omdat de Zaligmaker geboren is en Hem vol eerbied noemt: Christus de Heere, ligt Hij daar in doe ken gewonden in*die kribbe. Een stal was zijn geboortekamer, ter wijl de heuvel Golgotha straks zijn sterfkamer zal zijn. Een kribbe was zijn wieg en een hou ten kruis zal straks zijn sterfbed zijn. En dat is nu juist de heerlijkheid van het Kerstfeest, zoals ook de apostel Paulus schrijft: Want gij weet de ge nade van onze Heere Jezus Christus, dat Hij om uwentwil is arm geworden... Om uwentwil. Bij de kribbe van Bethlehem mogen we nimmer als toeschouwers blijven staan. We moeten bij het Kerstgebeuren zelf betrokken worden want we horen erbij. Wanneer de Heere Jezus Chris tus niet arm geworden was, zou er voor ons geen sprake kunnen zijn van een feest. Want zonder Hem zijn we doodarm. Zonder HemrüTdchi~rm$. een eeuwige nacht. Daarom^Jaifirien, we ól- leen als verbroken en vfcrgla0qk^\zpj\- daars tot de kribbe komen.' Er zijn in onze tijd zoveel toeZChou- worden, dan dringt het nog wel eens tot ons door. Maar van nature leven we er toch weer overheen. Maar wat baat het een mens al gewint hij de ge hele wereld en hij lijdt schade aan zijn ziel? En daarom moeten we leren, dat we arme en verloren zondaren zijn. Dat we doodarm zijn en een grote en onbetaal bare schuld bij God hebben. We moeten ontdekt worden aan onze zonde en schuld op de leerschool Gods. We moe ten ontmaskerd worden door de Heilige Geest opdat we onszelf als zondaar zien en opdat we weten dat het met ons ver loren is, dat we gescheiden zijn van God, terwijl in Hem alleen het leven is. Maar dan wordt de Kerstboodschap een heerlijke boodschap: Hij is om uwentwil arm geworden. Hij was rijk, Hij leefde in de gemeenschap met God, maar Hij is naar deze aarde gekomen. Hij is arm geworden, opdat Hij ons rijk zou kunnen maken, opdat Hij zijn volk zalig zou maken van hun zonde. Hij is om ons vlees geworden. Hij is om ons als een hulpeloos Kind naar de aarde gekomen en verschenen in slavenge- stalte. Om ons was Hij in die stal en in die kribbe en in die doeken, omdat wij wers van het evangelie. len van Prisma Pontiac Omega voor betere uurwerken H00FDSTR 91 VEENENDAAL ¥¥et Kerstverhaal heeft vele elemen- ten, maar degenen die daarin het sterkst op de voorgrond treden, dat zijn de herders. De kinderen vinden dat ook altijd het mooist, dat verhaal van de herders, die de kudde weidden, en alles achter lieten om de geboren Heiland te zoe ken in de kribbe in Bethlehem. Die herderfiguur komen we later weer tegen, wanneer Christus tot Zijn jon geren zegt: „Ik ben de goede Herder." Dat is merkwaardig. Christus zelf is in een andere omge ving opgegroeid. Zijn vader was timmer man en Hij zelf zal in het vak wel zijn opgeleid. En Zijn jongeren? Voor een deel waren het vissers, van anderen weten we liet beroep niet, maar we lezen nergens 'at Hij een hunner wegriep van de kudde. En toch, bij de vele beelden waarin Hij zijn boodschap tot de mens bracht, is die gelijkenis van de Goede Herder wel het meest ingeslagen. Wij moeten natuurlijk oppassen, dat we niet al te veel gaan romantiseren en daar hebben we, wanneer het over herders gaat, nogal eens last van. Op de grote stille hei de dwaalt de herder eenzaam rond met zijn witgewolde kudde. Och, ja, daar kun nen we heel aardig over zingen. De her der met zijn schaapjes is altijd sterk aan de romantiek onderhevig geweest. Marie Antoinette, voor zij haar leven eindigde op het schavot, had er plezier in, met zorg vuldig schoongewassen lammetjes aan zij den linten rond te huppelen en herderin netje te spelen Maar nóch de herders in de velden van Bethlehem, nóch de Goede Herder, zoals Christus hem ons deed zien, zijn de brave kousenbreiende lieden, die mijmeren bij witte lammerkens. Dat die herders in Bethlehem de nacht wacht hielden, vond zijn oorzaak in de ge- varen die de kudde bedreigden, gevaren van rovers op twee en op vier benen, en die herders waren ruwe klanten, die hun mannetje stonden in 't gevecht. Wanneer Christus ons het beeld tekent van de Goede Herder, noemt hij als het kenmerk van deze, dat hij „zijn leven in zet voor de schapen," en heeft Hij het tel kens over dieven en moordenaars, die de schaapskooi inklimmen, en over wolven, die de kudde bedreigen. Wanneer wij de dingen zo, in het licht van de werkelijkheid gaan zien, dan is die werkelijkheid ook veel meer in over eenstemming met ons eigen bestaan. Geen romantiek, geen zachte, rode schijn, geen imitatiesneeuw op sparrengroen. Daar staat ons hoofd op het ogenblik helemaal niet naar. Zo is de wereld van vandaag- de-dag niet! Wij voelen ons, en te meer wanneer wij denken aan de toekomst van onze kinde ren, veel meer verwant aan die herders uit Bethlehem, die 's nachts hun ogen wijd open hielden om tijdig de gevaren te zien, gevaren die hen van alle kanten bedreig den hen, maar ons ook. En daarna verliest dat beeld van de Goede Herder ook al de zoetelijkheid van de schoolliedjes. Dan wordt die Goede Her der Eén, die met Zijn leven borg staat voor ons in een bedreigde wereld, die ons niet overlaat aan dieven en moordenaars en grijpende wolven. En zo kunnen wij er dan misschien ook toe komen, om, met de herders uit Bethle hem, eens, al is het maar één ogenblik, onze zorgen en bezorgdheden te vergeten. Om alles los te laten in het vertrouwen op Eén, die beloofd heeft en volbracht heeft. Eén, die niet getracht heeft te be goochelen, maar die in het beeld van de Goede Herder zijn eigen leven liet zien, dat Hij heeft gegeven tot heil der wereld. Wanneer bij ons de gerechtvaardigde neiging opkomt, ons wantrouwend en wre velig af te wenden van de Kerst-roman- tiek, laten we dan bedenken dat nóch de herders uit Bethlehem, nóch de Goede Herder romantische figuren waren. Zij wa ren als wij. En Hij is wat wij ook thans nog iedere dag nodig hebben: De Herder die ons met Zijn leven beschut en behoudt. (Nadruk verboden) En rondom het Kerstfeesten Mr tibp- wel honderdmaal zoveel dan anders. Want alle mensen nog wel vieren. Maar altijd als toeschouwer en n iemand die erbij betrokk Maar Hij is om uwentwil d worden. En wat is dan die armtfede Christus eigenlijk? Neen, die moeten we niet zoeken in de menswording als zodanig. Ook niet hierin dat Hij in een stal geboren is en in een voerkribbe van de beesten is neergelegd. Hierin is de armoede van Christus, dat Hij vlees geworden is en voor ons tot zonde gemaakt is. En vlees dat is die zwakke door de zonde ontluisterde menselijke natuur waarvan de psalmist klaagt: Alle vlees is gras. Dit is de ar moede van de Heere Jezus Christus, dat Hij in de plaats van zijn volk is gaan staan, de zonde en de schuld op Y zich genomen heeft, de vloek en de straf gedragen heeft, die wij door onze zonde hebben verdiend. Hij is om uwentwil arm geworden. Hij wilde immers om onze ongerech- - tigheden verbrijzeld worden en Hij heeft als Borg de last van de toorn Gods tegen de zonde willen dragen. De kribbe en het kruis horen bij el kaar. De planken van de kribbe en van het kruis zijn van dezelfde boom ge zaagd. Zijn vernedering, zijn armoede en zijn lijden is onze vernedering, onze armoede, ons lijden. Hij is om onzent- wil arm geworden. Maar alleen als we dit zien, zullen we echt Kerstfeest kunnen vieren. De mens laat zich van nature verblinden door de wereld en haar begeerlijkheden, hij laat zich verleiden door de duivel en de zonde en zo dwalen we steeds verder van God en van de zaligheid weg. De mens laat zich in beslag nemen door de vele beslommeringen van dit leven en hij heeft nauwelijks tijd om aan God te denken. Maar daarom zijn we ook zulke on gelukkige mensen. We menen immers dat we het van deze wereld moeten hebben. Maar deze wereld gaat voorbij met al haar begeerlijkheden. En juist wanneer we troost nodig hebben laat ze ons in de steek. Als we ziek worden voelen we daar meestal wel iets van. Of als we in zware rouw gedompeld :n> gt verdiend heb ben ~Ue ^acfrt-.van de ar - (j^tef iiis, erfr-attenza&m- uwentwil ürWQ'eworden. de kriJUfój/tia'h Bethlehem moeten --j uitf oo^^B^^ejltezen. Daar moe- n, daar moeten chuld kennen. Al- echte evangelie Tezus Christus 'ren zalig te ma- kennen het eerste ineef weten van onze znde, Jian zullen we ook oefte hebben aan een Zalig maker. Er zal geen ware Kerstvreugde kunnen zijn, wanneer we niet kennen het verdriet vanwege onze zonden en ons verderf en onze nood en onze el lende. Maar wanneer we dat verstaan, dat Hij om onzentwil arm geworden is, zullen we ook leren van de rijkdom die Hij schenkt. Wannéér we als arme zon daren naar Bethlehem gaanop dit Kerstfeest en neerknielen by de kribbe, dan zullen we daar vinden een Zalig maker en Verlosser. Dan zullen we door de armoede en door de vernedering van Christus heenzien en een heerlijkheid aanschouwen en een zaligheid die alles te boven gaat. Want dat Kind komt im mers de schaduwen beschijnen ,de zwarte schaduw van de dood, de nacht der zonde zal verdwijnen, genade spreidt haar morgenrood. Voor zondaren, voor verbrokenen en verslagenen van hart, voor armen en ellendigen, voor mensen die geen weg meer zien, voor mensen die de dood en het verderf voor zich zien, is Hij ge komen om hen te redden en om hen zalig te maken, om hen eeuwig rijk te maken. En dit mogen we weten: Waar het licht van het Kerstfeest in ons hart is gevallen en waar we door een waar achtig geloof dit Kind in de kribbe hebben aangenomen als onze Borg en Middelaar, als onze Redder en Zalig maker, daar wordt het eeuwig Kerst feest, eeuwig feest van gemeenschap met God. Straks zal deze wereld voorbijgegaan zijn met al haar nood en ellende en moeite en verdriet. Dan komt er een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, het nieuwe paradijs Gods. Dan zullen al Gods kinderen eeuwig in die heerlijkheid wezen. En dat alleen door die Christus, die arm geworden is om zijn volk eeuwig rijk te maken. Ds. A. Vroegindeweij.

De Vallei | 1961 | | pagina 1