13e Kerstvolleybalkoernooi met rekord aantal deelnemers wat haalt u voor de feestdagen in huis? FLORYN Sejter Set paar pakjes extra in huis Plaatselijke verenigingen ontstonden uit dit tournooi EDERVEEN Kunst van de Zuid-Veluwezoom in Rhenens museum SCHERPENZEEL Sanapi**"" Raad van Rhenen stelde begroting voor 1962 ongewijzigd vast ARAM VANAF 1,98 Ant. Achterberg JOHAN DITEWIG Tempo natuurlijk iets van ELST Druk bezochte expositie van „De Instuif" (vervolg van woensdag 20 dec.) nylons in de nieuwe notenkleuren Dipo, de donkere dwerg 28 en 29 december zal Veenendaal weer in het teken staan van de na de oorlog als een komeet aan de Nederlandse sporthemel gerezen zaalsport: volleybal. Leerlingen van Gymnasia, H.B.S. en U.L.O.'s, Handelsscholen, Techn. Scholen en zelfs een Kweekschool zullen in een gigantisch tournooi elkaar bestrijden met soms meer enthousiasme dan speltechnische kwaliteiten, soms in duels, die ook qua spel het aankijken volledig waard zijn. Toen de gymnastiekleraren Van Asselt enBuys nu dertien jaar geleden voor het eerst dit toernooi organiseerden, was volleyball een nog nauwelijks be kende sport in onze omgeving. Alleen in Arnhem was een vereniging die in competitieverband speelde. In de eerste jaren waren het dan ook de teams van de Arnhemse scholen, die Prijzen: 1.98 2.95 3.95 4.95 Verfijnd elegante kous Maximale levensduur Gegarandeerd foutloze kwaliteit Zie het kleuren- assortiment Dr. Slot. de Bruïneplein 23 Veenendaal-Zuid TEXTIELHUIS Franseweg 3 - Eist KOUSENHUIS Zandstraat 84 alle prijzen in de wacht sleepten. Deze dominerende rol is vrij spoedig over genomen door het Edese Marnix-college en het Chr. Lyceum uit Veenendaal. Enkele jaren geleden is het toernooi de gestalte gegeven die het thans ook nog heeft: het festijn werd gesplitst in een afdeling voor ulo en techn. scholen en een afdeling voor het Middelbaar en V.H. onderwijs. Hierdoor kwam men tegemoet aan een organisatorisch pro bleem: het groeiende aantal deelnemen de teams maakte het aantal te spelen wedstrijden te groot. Ook zijn de ver schillen in kracht nu minder geworden. Dit jaar hebben ruim honderd teams ingeschreven, wat een rekord aantal deelnemers van ongeveer 700 oplevert. Het aantal te spelen wedstrijden is on- geveer 250. Uit deze cijfers krijgt men I een idee van de enorme organisatie welke dit toernooi vergt. De diverse leraren doen het echter steeds met ge- i noegen, daar het laaiende enthousiasme dat alle wedstrijden kenmerkt, wel 1 enige voldoening geeft voor de vele uren arbeid aan de voorbereidingen be- steed. Trouwens de leerlingen van de beide organiserende scholen assisteren zoveel zij kunnen. Een andere prettige gedachte voor de I organisatoren is, dat zij door dit toer nooi te houden een enorme propaganda maken voor deze zaalsport. Vooral in Ede, Doorn en Veenendaal vormden zich rond een grote kern van oud-deel- i nemers aan deze toernooien, bloeiende J verenigingen als EVV (Ede), Unitas (Doorn) en VC Veenendaal. Resteert nog het maken van een prognose over mogelijke kanshebbers op ereplaatsen. Dit is een uiterst ris kante zaak, daar de doorstroming van leerlingen een uitgangspunt kiezen in de resultaten van vorig jaar niet toe laat. In de M.O. afdeling verwachten wij een finale (jongens A) tussen Kweek school Ede en het Chr. Lyceum uit Veenendaal; in de ulo-afdeling zal de Kon. Julianaschool erg veel moeite hebben met vooral hun tegenstanders uit Doorn en Rhenen. Ten aanzien van de resultaten in de meisjes-afdelingen, wagen we ons zelfs niet aan voorspellingen. Daarvoor zijn deze ieder jaar weer te grillig. NIEUWE BOEKEN Enkele van de nieuw aangeschafte boeken in de Chr. Openbare Bibliotheek te Veenendaal: Barlow: De patriotten. Brandis: Land voor onze zonen, Canada Bratny: Kruis der dapperen. Brennand: Jacht op de Bismarck Carpentier Alting: Verdroomd seizoen. Cesbron: Vijand tijd. Coolen: Stad aan de Maas. Doyle: Avonturen van Sherlock Holmes Eekhout: Ik, Henry Legasse. Erb: Het snoer om je hals. Ferwerda-van de Berg: Soms dragen kinderen lampen. Gallico: Ada Harris gaat naar New York Gallico: Spoken bij de vleet. Hasek: Avonturen van soldaat Schwejk Huizinga: Van de prins geen kwaad. Leeuwen: Rots der struikeling. Neyssel: De ontluisterde kampioen. Otcenasek: Romeo, Julia en de duis ternis. Panhuysen: De pornograaf. Ravius: Ik zweer en beloof. Romijn: Niet met goed fatsoen. Barneveld en Dekkers: Friesland. Berk: De Bertha, de A-Ford en de mannetjes. Guardini: De zondag. Heitling: Westfalen, een krentenbrood. Key: Woonmogelijkheden en woning- vormen. Liefland: Het geestelijk gehandicapte kind in het gezin. Luning Prak: Industriële vormgeving. Melchior: Wij hebben een mammoet. Minnen: Geloven? Niegeman-Brand: Woninginterieurs. Nigg: Schilders van het eeuwige. Oosterwal: Papoea's; mensen zoals wij. Posthumus: Vrouwen vechten voor de vrede. Reeves: Bloedbad in Sharpeville. Rödelberger: Met spiedend oog door de natuur. Sielmann: Een jaar tussen de spechten. Thielicke: Het gebed dat de wereld om spant. Thielicke: Het leven kan opnieuw be ginnen. Verster: Tin door de eeuwen. PERSONEEL GEMEENTE ALS VERDIENSTELIJKE BLIJSPELERS Na de laatste twee keer een min of meer dramatisch stuk te hebben gebracht kwam de toneelclub van de Veenendaal- se gemeentepersoneelsvereniging vorige week in de zaal van de brandweex-kazerne met een blijspel voor het voetlicht. De titel van het stuk „Het leven is een roulette" gaf niet zozeer de eigenlijke in houd weer, maar dat had weinig of geen invloed op de komische inslag van het stuk in drie bedrijven. Het pension van Japikse herbergde een aantal uiteenlopende en karakteristieke figuren van een afgemeten professor tot een misdadiger van formaat. Een grandioze ontknoping was er niet, hoewel de boef op het laatst werd gepakt. Het draaide echter meer om diverse grap pige situaties en dialogen tussen pension gasten en personeel. Amor schoot er lustig op los met z'n pijltjes en hij kreeg zelfs de professor (de heer Brederveld) en een middelbare dame, van het zeurderige slag (mevr. Van Bruggen) onder schot. Hoe wel ook de andere dames en heren stuk voor stuk zeer verdienstelijk speel den moet toch worden gezegd, dat laatst genoemde uitblonk. De regie was weer in bekwame handen bij mevr. A. F. van der Veen-de Vries, die tevens souffleerde. OUDE- EN JONGE GENEVER N.V. DISTILLEERDER IJ - M. DIRKZWAGER Az - SCHIEDAM AUTO KANTELDE EN GLEED 75 METER OVER DE WEG Door onbekende oorzaak begon zondag avond een personenauto, bestuurd door de 21-jarige militair van H. uit Zeist op het kruispunt Klompersteeg, Rijksweg 24 te De Klomp te slingeren. De auto kwam in de verkeersgeleider terecht, raakt een verkeerspaal, kantelde en raakt nog eeh paal alvorens op de lin kerweghelft tot stilstand te komen. Intussen had de auto 75 meter afgelegd. Zowel de bestuurder als de drie andere in de auto zittende militairen P. uit Am sterdam, B. uit Alkmaar en van H. uit Santpoort kregen snijwonden. Allen wer den overgebracht naar het hospitaal van de Mil. geneeskundige dienst te Ede. De auto werd zwaar beschadigd. BENOEMING TWEEDE GEMEENTEBODE Tot tweede gemeentebode van Veenen daal hebben b. en w. benoemd de heer P. Achterberg te Veenendaal. De heer Achterberg, die op 1 februari a.s. in dienst zal treden is thans ambte naar bij de huishoudelijke dienst van het zogenaamde kamp Overberg. Het is zeker geen toeval dat de Zuid-Veluwezoom steeds een grote aan trekkingskracht heeft uitgeoefend op kunstenaars in het algemeen en beel dende kunstenaars in het bijzonder. Dit behoeft op zich zelf niet te verwonderen. Landschappelijk gezien zijn er maar weinig streken van ons land die op een zelfde rijkdom aan natuurschoon zich uitend in een rijke variatie van landschappen, kunnen beroemen. Indien dit een bron is waar veel kun stenaars hun inspiratie uit putten en voor een deel van hen ook het klimaat verschaft waarin zij kunnen werken, dan was en is hun aanwezigheid hiermede reeds volledig te verklaren. Was dit een halve eeuw geleden reeds zo, ook thans werken er vele beeldende kunstenaars aan „de groene zoom aan een vaal kleed" zo als een schrijver van een bekend boek over deze streek het noemde. Een dertigtal, die men zonder de wer kelijkheid geweld aan te doen de repre sentanten zou kunnen noemen, besloten te gaan exposeren in het bescheiden en intieme Streekmuseum te Rhenen. De daarin beschikbare ruimte maakt het noodzakelijk in groepen van 6 a 8 kunstenaars te gaan tentoonstellen gedu rende een drietal weken per groep. Op deze originele wijze zal er dan tot medio maart '62 tentoongesteld kunnen worden. De tentoonstelling zal op vrijdag 22 de cember 1961 te 15 uur in het Streekmu seum te Rhenen worden geopend door de burgemeester van Rhenen. De tentoonstel ling zal dagelijks geopend zijn van 13.30 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. (Op 25 en 31 december 1961 gesloten.) Bij de namen van degenen die aan deze expositie deelnemen treft men zowel beeldhouwers en schilders als edelsmeden en pottenbakkers aan. Al met al een tentoonstelling die de aandacht zeker verdient. In de aller eerste plaats om hetgeen er getoond zal VOETGANGERSOVERSTEEKPLAATS Over de voetgangersoversteekplaats over het Fred. v. d. Paltshof is al veel gespro ken en geschreven. Onlangs werd er een meisje op aangereden, dat plotseling van achter de muur op deze zebra verscheen. Ook met de NBM-halte geeft deze zebra moeilijkheden. De commissie van onder zoek van de gemeentebegroting heeft er ook het hare van gezegd en thans hebben burgemeester en wethouders besloten advies hierover te vragen aan de ANWB. Straks zal dus blijken of deze VOP in derdaad op de juiste plaats ligt- of niet. worden en een indruk geeft van wat de kunstenaars aan de Zuid-Veluwezoom presteren en ten tweede omdat het tevens de gelegenheid biedt om nog eens een bezoek te brengen aan één van de mooiste streken van ons land. KERSTZANGDIENST MET MUZIEK GAAT NIET DOOR In ons blad van vorige week vrijdag werd gemeld dat op zaterdag 24 dec. een kerstzangavond zou worden gehouden in een der gebouwen van de Ned. Herv. Kerk, waaraan de muzïekver. „Irene" me dewerking zou verlenen. Van de zijde der Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk kregen wü bericht dat de Kerkvoogdij geen toe stemming gaf het lokaal van de kerk te gebruiken, zodat deze avond dus niet doorgaat. sioen als directeur van de stichting De Schothorst, het instituut voor moderne veevoeding, maar verklaarde zich bereid juist voor die dag nog een lezing te ver zorgen te De'Klomp. Door zijn praktisch inzicht in verschillende problemen heeft hij steeds een aandachtig gehoor. De ver gadering begint om half acht. VERKIEZING OUDERLINGEN EN DIAKENEN Op de deze week gehouden verkiezing voor ouderlingen en diakenen van de Ned. Herv. Kerk werden de heren G. van 't Boveneind en D. v. d. Meyden herkozen als ouderling en als diakenen de heren G. v. Grootheest en A. G. Hendriks. Als nieuwe ouderling, in de vacature van de heer P. van Harten werd nu gekozen de heer L. Post. LEZING DR. GRASHUIS VOOR GECOMBINEERDE VERGADERING De besturen van de CBTB Ederveen, de Fok en Controlevereniging Ederveen, de Geld. Mij. van Landbouw, de Klomp en de TBC bestrijdingsvereniging hebben be sloten voortaan op het gebied van lezingen samen te werken. Op het gebied van cur sussen was dit al reeds het geval. Nu heeft men op vrijdag 29 dec. een lezing op het programma staan in Hotel Hupkes te De Klomp, waarin Dr. J. Gras huis, direkteur van De Schothorst een lezing houdt over het onderwerp „Bodem, Plant, Dier. Dr. Grashuis gaat met 1 jan. met pen- SCHIETEN Op de dinsdagavond gehouden onder linge competitie werden door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel de vol gende resultaten geschoten: M. Berendse en E. v. d. Werk 46; N. Klumpenaar, C. J. Koudijs 42; G. van Eist en H. Berendse Valkenburg jr. en A. van Dusschoten 43; 41; J. van Eist en P. Engelenburg 40 pnt. MIJNHARDT U raakt pijn en pijntjes kwijt. 90 c» De postduivententoonstelling die za terdag door de Elsterse postduivenver. „De Instuif" te Eist werd gehouden in de garage van de heer J. de Kievid, is een groot succes geworden. De expositie werd door velen bezocht en dat was het doel van de organiserende vereniging, want de toegang was gratis. De mooiste duif van de tentoonstel ling was van de heer G. Hartman. Ver der werden de volgende prijzen door de bondskeurmeester, de heer Van der Zanden uit Vlaardingen, toegekend: Oude bevlogen doffers: 1. G. Hartman 2 Poel-Viegen, 3. J. M. Brienesse, 4. A. Stuyvenberg, 5. G. Hartman, 6 Poel- Viegen, 7. Z.E.V. G. Hartman, 8. E.V. W. van Zetten, 9. E.V. Boelhouwer. Oudé, onbevlogen doffers: 1. Poel- Viegen, 2. A. Stuyvenberg, 3. Poel-Vie gen, 4. A. Stuyvenberg, 5. B. Vervat. Oude duif innen bevlogen: 1. M. Brou wer, 2. G. Hartman, 3. G. Hartman, 4. A. Stuyvenberg, 5. G. Hartman. Oude duif innen onbevlogen: 1. A. Stuyvenberg, 2. G. Hartman. Jonge doffers: 1. G. Hartman, 2. Poel- Viegen, 3. B. Vervat, 4. M. Riemsdijk, 5. M. Boelhouwer. Jonge duifinnen: 1. M. Riemsdijk, 2. A. Stuyvenberg, 3. G. Hartman, 4. M. Brouwer, 5. B. Vervat, 6. Z.E.V. G. Hartman. Late jongen: 1. A. Stuyvenberg, 2. W. E. van Laar, 3. W. E. van Laar. Serie van vijf: 1. Poel-Viegen, 2. G. Hartman, 3. C. Brienesse, 4. W. van Zet ten, 5. M. Riemsdijk. Voor de eigenaars van de winnende duiven waren prachtige bekers en ere prijzen te winnen. Al met al was het een expositie die zeker herhaling ver diend. ,Een vinding van mijzelf Emma: één draai aan de kraan en de boom is uit." Over de gemeente-arbeiders kunnen we tevreden zijn. Laten we dan ook alles doen om dit zo te houden We hebben kunnen lezen dat de begroting sluitend is. Zou het niet mogelijk zijn om deze men sen, wat in zoveel bedrijven gebeurd, een kerstpakket te geven?. ZONDAGSHEILIGING De heer G. J. Verwoert (SGP) kon het beleid niet in alle opzichten delen. Hij brak een lans voor de zondagsheiliging en drong er op aan op zondag b.v. geen gemeentelijke sportvelden te verhuren. De aanleg van sportvelden in Eist en de bouw van een sporthal in Rhenen vond hij niet zo noodzakelijk als de uitvoering van veel urgenter kapitaalswerken, die al veel eerder op de begroting hadden ge staan. De stimulering van de woningbouw noemde hij belangrijk. Het streekplan was naar zijn mening onuitvoerbaar. De heer P. Kerkstra (CH) vond, dat er altijd wel wat te wensen zou overblijven. Veel aandacht wenste hij te besteden aan het jeugdwerk in de gemeente. De ver goeding voor stembureauleden wenste hij verhoogd te zien van 10,op 20,— per persoon. Met voldoening nam hij kennis van de uitbreiding van de straatverlich ting in Achterberg. De heer T. van Lienden (CH) vroeg om KONTAKTAVOND SCHOOL LITZ Op maandagavond j.l. werd de ouders van de kinderen, die de o.l. school Nw. Veenendaalseweg bezoeken, de gelegen heid geboden zich op de hoogte te stel len van de vorderingen die hun kin deren op school gemaakt hebben. De oudercommissie schonk koffie in de hal van de school, waarvan door de aanwezigen gretig gebruik werd ge maakt. De ouders konden tevens kennis ne men van de vele vernieuwingen die het schoolgebouw ondergaan had en ieder een was zeer kontent met de aange brachte verbeteringen. Leerkrachten en oudercommissie kun nen terugzien op een goed bezochte en in alle opzichten geslaagde kontakt- avond. nu reeds vanaf f 2.50 bij: FA. L. HEY Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26, Telefoon 3044 Het is zo lekker met Remia Ja, ja, december is de maand van de lelckere hapjes. Dan willen uw huisgenoten wel eens verwend worden met een ditje en een datje. Drukke tijd voor Wat zegt u? U hèbt al wat extra Remia genomen? Prachtig, mevrouw. Dan is uw maaltijd al bij voorbaat een fééstmaaltijd! Smakelijk eten. Pasteur garantiemerken zijn tevens waardevolle spaarmerken. Vraag de nieuwe Remia geschenkenfolder! Remia MARGARINE FABRIEKEN N.V. DEN DOLDER (43) „Het is mijn enige wens," voegde Aram de verbouwereerde Gallash toe, „om zo vlug mogelijk naar mijn land terug te keren! Hoezeer ik Akbar's dochter ook acht en bewonder, er is geen spoor van liefde in mijn hart en nimmer zal ik toegeven aan Akbar's wensen om met haar in het huwelijk te treden en zijn opvolger te worden. Die taak kunt gij beter van mij overnemen!" „Maar maar stotterde de jonge legeraanvoerder verbaasd. „De Heerser zal U nimmer laten gaan! Hij zal U liever ter dood laten brengen, wanneer ge niet doet wat hij verlangt!" Aram maakte een luchtig gebaar. „Ik vrees Akbar niet!" sprak hij. „En ik ben ervan overtuigd, dat wij hem gezamenlijk wel tot andere gedachten kunnen brengen! Bekommer U thans lie ver om Kiruna. Zij popelt van verlangen om U te omhelzen!" Snel trad Kiruna naderbij. „Ik popel van verlangen om U te danken, dat gij Gallash' leven gespaard hebt!" sprak zij tot Aram. „Het heeft mij anders moeite genoeg gekost!" antwoord de de jonge krijger lachend voor zich uit kijkend. „Akbar's woede zal verschrikkelijk zijn!" mompel de hij. „Hij zal hen beide laten ombrengen, Gallash en Aram, alle twee!" Doch op hetzelfde ogenblik verscheen een ruiter in jagende galop boven aan de rand van de kuil. „Keert onmiddellijk terug!" schreeuwde hij naar beneden. „El Akbar is door een hartaanval getroffen!" (wordt vervolgd) wachthuisjes bij de bushalten in Eist en een onderzoek dat zal leiden naar een betere opbrengst op de Remmerdense Waarden. „Deze waard is een erfenis der vaderen, hij is niet goed aangelegd." De heer D. Dirkse (PvdA) vroeg zich af waaraan de critiek op de dienst van ge meentewerken was te wijten, aan gebrek aan organisatie of aan personeelstekort. Verder wenste hij steunnormen op te trekken, zodra de AOW-premie omhoog gaat. De heer mr. J. Deen (PvdA) gaf enkele korte beschouwingen over de onderwerpen onderwijs, sport, cultuur, verenigingsle ven en maatschappelijke zorg. Met waardering kan gewag gemaakt worden van verschillende vooruitgan gen die bij het onderwijs zijn geboekt. Zo is daar het bedrag voor de leer middelen per leerling verhoogd, er is subsidiëring gekomen voor godsdienst onderwijs op de openbare scholen en talrijke extra kredieten zijn verleend voor noodzakelijke verbeteringen. De raming voor de uitkering van het studiefonds worden met 1000,— ver hoogd. Deze dingen stemmen weliswaar tot tevredenheid, maar voldaan is mijn fractie niet. In de vorige raadsvergadering heb ik in het kort opgemerkt dat het on derwijs in onze gemeente relatief achteruit is gegaan. In 1920 was hier een Muloschool en een normaal school buiten de gewone lagere scholen. Van ver uit de omtrek kwamen hier leer lingen uit andere gemeenten. Sinds dien hebben de omliggende gemeen ten er allerlei scholen bij gekregen. Ook wij gingen vooruit. Wij kregen twee Muloscholen een school van het Utrechts Landbouwgenootschap. Maar ik herhaal, relatief zijn wij er op ach teruit gegaan. Er is in Rhenen geen middelbare school, er is geen gelegen heid tot het volgen van technisch on derwijs. Het komt zijn fractie voor, dat het nodig is dat alle inspanning moet worden gedaan om de relatieve achterstand in te halen. Wij zijn wellicht te passief en wach ten te veel af wat de Rijksoverheid met ons wil. Het gevolg is dat de in woners van Rhenen en speciaal de jeugd te kort komen voor wat de mo gelijkheden van onderwijs betreft. Dringend wordt aan het gemeente bestuur in overweging gegeven, in na volging van wat andere gemeenten doen, en hebben gedaan, in Den Haag aandrang uitoefenen en de stap pen te nemen dat ook de soorten en mogelijkheden voor onderwijs voor Rhenen worden uitgebreid. Zolang de mogelijkheid voor onderwijs in Rhe nen beperkt zijn tot lager onderwijs is het een absolute noodzakelijkheid dat een belangrijk bedrag ter beschikking wordt gesteld voor het studiefonds om ouders die minder draagkrachtig zijn en die toch hun kinderen studie willen laten volgen, op ruime schaal daarin tegemoet te laten komen. Er is nu een bedrag van 1000, meer uitgetrokken dat echter gezien het aantal aanvragen verre van vol doende is. Mijn fractie dringt er dan op aan dat het uitgetrokken bedrag aanmerkelijk, met tenminste nog eens 1000,zal worden verhoogd. Het is aan mijn fractie bekend dat het onderwijzend personeel zowel van de openbare scholen als van de bijzon dere scholen in onze gemeente met enthousiasme zijn taak vervult. Wij hebben in het personeel bijzonder veel vertrouwen. Het ligt op de weg van onze gemeente het onderwijzend per soneel en de oudercommissies te schragen en te steunen. Terecht heeft de begrotingscommissie aangedrongen op verhoging van de subsidie voor de oudercommissie. De begrotingscom missie vraagt verdubbeling van het bedrag. Mijn fractie vraagt zich af of deze verdubbeling wel voldoende zal zijn en zal gaarne zien dat een groter bedrag b.v. het driedubbele van het geraamde zal worden uitgetrokken. Wij weten dat de hoofden van scho len en het onderwijzend personeel worstelt met problemen. Daar is in de eerste plaats nog steeds de zeer hoge leerlingen schaal. Het tekort aan schoolruimte, het probleem van de kinderen die beter bijzonder lager on derwijs zouden moeten genieten en dat van de groep van zwakbegaafden, die met moeite het lager onderwijs kunnen volgen. In het algemeen wor den deze leerlingen in het arbeids proces opgenomen als „ongeschool den." (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 4