TERUGBLIK OP HET OUDE IA AR 1962 VEENENDAAL ELST Nieuwe Achterbergse predikant deed intrede HIER WORDT GESCHAATST Opruimingsweek AMERONGEN RENSWOUDE RHENEN Sijmen Stienstra Albertus Charles Ferdinand A. Kool E. A. C. REYDON HERVATTEN meegenomen? ^eluk en voorspoed VEENENDAAL MARKTBERICHTEN „MUSKETIERS" BESTAAT 10 JAAR RHENEN ELST AMERONGEN RENSWOUDE SCHERPENZEEL DE LEZER Geen ijspret in de achtergebleven gebieden Doodgaan van de koude, de honger en de dorst EDERVEEN Raadslid E. P. van Dijk stelt vragen over hotel „De Koerheuvel" Rhenen's burgemeester opende aantrekkelijke expositie FAMILIEBERICHTEN Heden nam de Here tot zich, nog onverwacht, onze lieve vader, be huwd-, en overgrootva der, en huisgenoot, weduwnaar van Tjitske Paulusma, in de ouderdom van 76 jaar. Schiedam, IJ. Frijlink-Stienstra Rotterdam, A. G. Stienstra M. Stienstra-Kool P. Stienstra J. H. Stienstra-Kok S. Stienstra E. J. Stienstra L. J. Stienstra- Plandsoen J. Stienstra A. Stienstra-de Jong klein- en achterkleinkinderen H. Witteveen- van der Werff Rhenen, 27 dec. 1961 Utrechtsestraatweg 72 De teraardebestelling zal D.V. plaats vinden op de algemene begraafplaats te Rhenen, op zaterdag 30 dec. a.s., na de rouw dienst, welke gehouden wordt om 2 uur in de Geref. Kerk, Nieuwe Veenendaalsew. te Rhe nen. ,DE VALLEI" UW BLAD Heden werden wij verblijd met de geboorte van onze zoon en broertje H. N. Kool-Veltman Dineke Veenendaal, 21 dec. 1961 Kerke wijk 29 ARTS hoopt donderdag 4 jan. 1962 de praktijk te VERLOOFD: Gjé ^Boer en S-ritA ^Petera Londen, 30 dec. 1961 Wie heeft mijn fiets Gaarne terug te bezor gen bij G. Nijhoff, Lin- denlaan 4, Veenendaal m (nu nog Markt 7) Telefoon 2272 - Veenendaal Het begin van 1961 stond voor Veenen daal in het teken van de bomenrij langs de Veenendaalsestraat. Direct na Nieuw jaar kwam een openbaar forum bijeen, die concludeerde dat het rooien van de bomen niet nodig was. Het heeft weinig gebaat want later moesten de bomen toch het loodje leggen. Hella Haasse zou een lezing komen houden voor de Volksuniversiteit, maar helaas moest zij verstak laten gaan. Eind januari nam burgemeester A. Bakker afscheid van zijn gemeente met een gran dioze avond in het Verenigingsgebouw. Onder de vele geschenken bevond zich ook een fonkelnieuwe auto. De verwikkelingen omtrent de naamge ving van de flats in de Schrijverswijk drongen zover het land in, dat er ook via de radio over werd gepraat. Multatuli was en bleef taboe. Begin februari werd de premie-goedkeuring voor koopflats in de Schrijverswijk verleend en keerden vijf Italianen, die hier niet erg goed konden wennen, naar Bella Italia terug. De splijtzwam in de wandelsport werd uitgeroeid door de oprichting van de Wandelfederatie Veenendaal en tezelf dertijd streed een charmante Veenendaalse om de titel Miss Bril. Half februari herdacht de Jongelings ver. Prediker 12 la" het 70-jarig be staan en werd bekend dat huurders van woningwet-woningen in Veenendaal geen eigenaars konden worden. Begin maart hield de plaatselijke Herv. Jeugdraad een geslaagd jeugdweekend en veroorzaakte de zware mist talrijke verkeersongevallen. Ook de kraaiennesten bij het Stationsplein moesten verdwijnen, terwijl de schietver. „Prins Hendrik" het 60-jarig bestaan her dacht. Half maart stond er in de krant „weer geen overleg bij vaststelling schoolvakan ties" en deelde de Ritmeester Sigarenfa briek mee dat men zich ook in Kesteren ging vestigen. De Paasdagen werden op rustige wijze gevierd. Op de le april werd allerwege gesproken over de sprong van de brand weertoren, doch de matrassen-demonstra- teur kwam niet opdagen In de eerste week van april bestond de VSW 100 jaar en mocht zich toen Konink lijk noemen. Over bedrijven gesproken vrijwel al het onderwijzend personeel nam deel aan de zgn. Industriedag. Eind april klonk voor de zoveelste maal de noodkreet dat het woningprobleem steeds groter werd en kon iedereen kennis ne men van het ontwerp nieuwe Sionskerk. Ds. Heerma nam in de eerste week van mei afscheid van de Chr. Ger. Kerk. Op tweede Pinksterdag werd. de Wielingsheu vel bestormd door duizenden motorsport liefhebbers, terwijl er bij de Leersumse Plassen een mooie excursie gehouden werd. Eind mei stelden b. en w. voor een geldlening aan te gaan van één miljoen gulden en vierde het Ritmeesterkoor het zilveren jubileum. In juni werd een figuurlijke schop ge- LANGER WACHTEN De verkeerslichten aan de Kerkewijk zijn wat wacht- en doorrijtijd betreft enigszins verlengd. Een grote verbete ring is ook dat het tweede verkeers licht, gerekend in de richting Rhenen, thans veel eerder op groen springt. VEENENDAAL Eierenmarkt: aanvoer 70.000 stuks. Prijzen van 9,tot 10,50 per 100 stuks. Handel matig. BENOEMING BIJ POLITIE Tot agent van de Veenendaalse ge meentepolitie is per 1 januari a.s. be noemd de heer A. van de Kleut, thans wachtmeester bij de rijkspolitie met als standplaats Vlijmen N.B.). Blijkens een artikel in het club orgaan, herdenkt de Elsterse voet balvereniging „Musketiers" op 2 januari a.s. het 10-jarig bestaan. Ondanks de vele moeilijkheden waarvoor de zaterdagmiddag-ver eniging zich in de loop der jaren heeft zien geplaatst, is de vereni ging geleidelijk aan groter gewor den. Het ledental heeft bijna de 125 bereikt en „Musketiers" kan er prat op gaan in deze tien jaar nimmer geprotesteerd te hebben tegen een scheidsrechterlijke be slissing bij de protestcommissie. Voor zover bekend zal geen bij zondere aandacht aan dit jubileum besteed worden. VERLOREN Mohair shawl en grote kartonnen doos met inhoud; Manchester jack en brui ne leren aktetas. ZIE ONZE KOLLEKTIE VLIEGTUIG- EN SCNEEPS- MODELBOUW Tweede Kerstdag ivas voor de Ned. Herv. Gemeente van Achterberg een vreugdevolle dag. Na een vakature van ruim twee jaar, ontstaan door het ver trek van ds. C. van Viegen naar Overberg, kreeg men weer een eigen herder en leraar. In de morgendienst van 2e Kerstdag werd ds. P. M. Breugem in het ambt bevestigd door ds. J. Wieman van Nunspeet. De kerk was voor deze gelegenheid volledig bezet, w.o. vele belangstellenden uit Delft, Oudewater, Stolwijk en familieleden van de beroepen predikant. Ds. Wieman hield de schriftlezing uit Lucas 2 vers 22-35. De tekst van zijn prediking was uit Lucas 2 vers 34: En Simeon zegende hen lieden en zeide tot Maria, Zijn moeder: „Zie deze wordt gezet tot enen val en opstanding van velen in Israël en tot een teken, dat wedersproken zal worden." Na een persoonlijk woord tot de nieuwe predikant gericht te hebben, had de plechtige handopleg ging plaats, welke verricht werd door ds. Wieman, ds. Ste kelenburg en ds. Vermaas. Na deze plechtigheid zong de gemeente hem staan de toe Ps. 20 1. Voor de middag- dienst, waarin de nieuwe ambtsdrager zijn intrede deed, was grote belang stelling, zowel van Ds P. M. Breugem de gemeente alsmede van diverse af gevaardigden, o.a. uit de ring Doorn, plaatselijke kerken en naburige kerke lijke gemeenten, alsmede wethouder W. Klaassen namens de burgerlijke gemeente. Ook waren aanwezig ambts dragers uit Delft, Oudewater, Stolwijk en de Geref. Studentenvereniging uit Delft, waarmede de nieuwe predikant veel heeft samengewerkt. Ds. Breugem had als schriftlezing 1 Timotheüs 1-17. De tekst van zijn prediking was uit 1 Timotheüs vers 15: „Dit is een getrouw woord en alle aan neming waardig, dat Christus Jezus in de wereld gekomen is, om zondaren zalig te maken, waarvan ik de voor naamste ben." Hierna bracht hij dank aan zijn be vestiger en verder aan alle genodigden, kerkeraad, kerkvoogdij, koster, orga nist, meisjesvereniging „Dorcas", als mede het hoofd der school, voor de ontvangst en verzorging der gasten. Hierna werd nog door verschillende sprekers het woord gericht tot de nieuwe predikant. Weth. W. Klaassen EDERVEEN: De ijsbaan aan de Fliertseweg is geopend. De baan is ver licht en tot 's avonds 10 uur geopend. LEERSUMSE PLASSEN: Op de Leersumse Plassen bij Overberg wordt geschaatst. Het ijs is betrouwbaar en zeer mooi. Er is geen ver lichting. ELST: De ijsbaan bij de Veerweg is geopend. Er zal verlichting aange bracht worden, terwijl er diverse wedstrijden op het programma staan. AMERONGEN: De Amerongse ijsbaan bevindt zich dit jaar op het land goed „Zuilensteyn" en is geopend. Ook hier verlichting en muziek. Zaterdagmiddag worden er wedstrijden gehouden. RHENEN: De Blauwe Kamer onder aan de Grebbeberg is woensdagmid dag geopend. Er zijn aparte banen voor kunstrijden en hardrijden. De baan sluit 's avonds om 10 uur en is verlicht. VEENENDAAL: Hier is geen officiële ijsbaan. Er is er wel een ge ïmproviseerd op natuurreservaat De Hel, bereikbaar vanaf de Greb- beweg. Ook 's avonds verlicht. zegde hem namens het gemeentebe stuur alle medewerking toe. Ook deze sprekers bracht hij dank voor de belangstelling en de vele goede woorden tot hem gericht. Ouderling J. Heimei sprak de dank uit namens de kerkeraad, in het bijzon der tot ds. Stekelenburg, die als con sulent tijdens de vakature veel voor de gemeente Achterberg gedaan heeft. Hij verzocht de gemeente ds. Stekelenburg Ps. 121 4 en ds. Breugem Ps. 134 3 staande toe te zingen, waarmede deze plechtige dienst beëindigd werd. geven tegen de overheidsdeur om een vierde het gouden huwelijksfeest. nieuw raadhuis. ïfjet lang daarna werd eindelijk bekend ^ie de nieuwe burge meester zou woi'den. In de gloeiende zon werd begonnen met de werkzaamheden aan sportpark „Panhuis". Juli zette in met een hitte golf waarbij de zwembaden het zwaar te verduren kregen. Op de aèhtste van die maand werd burgemeester Hazenberg ingehul digd en tien dagen later vond de zoveel ste bijenmarkt plaats. Verder werd een compleet huis verhuisd en vroeg iedereen zich af waar de DS-bok bleef. In de zomermaand bij uitstek werd de omgeving van Veenendaal overstroomd met toeristen en kreeg de gehele raad een loonsverhoging. De streekwerkplaats con stateerde dat ze ruimte tekort kwam en kwam men verder tot de ontdekking dat er een groot tekort was aan vrijgezellen- flats. De bejaarden waren ook weer een dagje uit, terwijl in september het be ruchte streekplan openbaarde dat alle industrie op Veenendaal geconcentreerd diende te worden. De Lampegietersavond had nu eens geen last van ordeverstoring en een even verheugend geluid was de presentatie van het Cultureel Convent. Eind september vierde Dr. J. G. Thoomes zijn zilveren jubileum en zorgde het Veenendaalse Dameskoor met haar eerste optreden voor een complete verrassing. Op 13 november werd bekend dat Vee nendaal van half november tot januari verlicht zou worden, dit alles in het ka der van de winkeliersaktie. Begin november kreeg Gemeentewer ken een nieuwe direkteur in de persoon van de heer G. C. Stuyvenberg. In de politierapporten verscheen het verhaal van een overval en werden bij de Panter dertien employes gehuldigd. De Sint deed wederom zijn intocht en last but not least we zijn al weer in de maand november aangeland wilde de Fabrikantenvereni ging de behoefte van sportminnend Vee nendaal peilen. Al 'met al een jaar met vele hoogte- en dieptepunten, maar toch over het algemeen een jaar van zij het dan soms langzame vooruitgang! Het jaar 1961 is op kousevoeten langs Rhenen heengegaan. Spektakels zijn praktisch niet te noemen. Misschien de zwemwedstrijden tegen lieftallige meis jes uit het verre Amerika, georgani seerd door „De Forellen". Of de aller aardigste uitvoering van „Die Jahres- zeiten" door „Euphonia" in die leuke klederdracht. Dat waren twee evene menten die zich afspeelden op de ter reinen van de heer Ouwehand. Wat zou Rhenen overigens zonder dierenpark en zwembad-geweest zijn? De ingebruikneming van de nieuw bouw voor Landbouwbelang mag dan misschien wel een bijzonderheid wor den genoemd, al is het vrijwel normaal dat na brand de zaak weer wordt op gebouwd. Deze landbouwcoöperatie heeft nu in elk geval een modern op gezet bedrijf. Een winstpunt. Zo zijn er nog meer te noemen. Er zijn nieuwe woningen klaar gekomen, nieuwe we gen aangelegd en op het afscheid van het Oudejaar krijgt ook „Dominees- berg" al een nieuw gezicht. We stelden zes Rhenenaren de vraag: noem eens hoogtepunten van 1961 voor de Grebbestad. E)e schouders gingen omhoog. Zij wisten ze niet te noemen. Wij dus eigenlijk ook niet, alhoewel we direct herhalen, dat ze er beslist wel zijn geweest. Verschillende Rhe nenaren werden begiftigd met een Ko ninklijke onderscheiding. Verschillende bekende figuren gingen van ons heen. Dat zijn de wonden die ook dit jaar weer achterliet. Vreugde en verdriet liggen in ons leven zo dicht bij elkaar. Het is ook ergens wel weer een pret tige omstandigheid, dat het rustig bleef. Hoewel een beetje meer vertier ook voor Rhenen in het komende jaar geen kwaad kan. Januari: De tiende telg van het gezin G. Drost werd o.m. verwelkomd met een reuze taart, compleet met ooievaar. Na enkele jaren was er weer een officiële ijsbaan. Februari: Het echtpaar Drost-v. d. Bey propaganda-avond van het Verbond Maart: De voorjaarsactie van de Elster- voor Veilig Verkeer, afdeling Scher- se winkeliers stond in het teken van de 1 penzeel, wegens anderhalf miljoen km Pasen. April: De Stuyvenbefg-mars bracht vele mensen op de been. Op de Renard-Nerts- farm brak een felle brand uit. Mei: Voor 40 jaar trouwe dienst werd de lieer J. W. Jacobs onderscheiden. Juni: De laatste boom langs de Vee- nendaalsestraatweg sneuvelde. Juli: De Elsterse bejaarden maakten hun jaarlijkse uitstapje. Augustus: De trekkersronde 1961 trok grote belangstelling. September: Bij de Pako werden vier personeelsleden gehuldigd. De nieuwe Veenendaalsestraat werd geopend. Oktober: Zuid-Oost-Utrecht hielde haar eerste avond van dit seizoen. November: De ouden van dagen zagen zich nogmaals,, maar nu op de film. Januari: De heer G. Drost werd ge huldigd voor 40 jaar trouwe dienst. Door dc nieuwe stuw werd de fam. v. d. Lee geheel ingesloten door water. Burgemeester Martens ging met ziekte verlof. Februari: Bekend werd dat Ameron- gen slechts vier woningen toegewezen kreeg. Maart: Op het industrieterrein werd het zevende nieuwe bedrijf (Hamebo) geopend. April: De reserve-politie hield een paraatheidsoefening. Voor de zoveelste maal kwam vast te staan dat een gym nastieklokaal zeer urgent was. Mei: Op de Kon. Wilhelminaweg schadevrij te hebben gereden. 28 februari herdacht de heer Sterk de dag dat hij 40 jaar geleden bij de PGEM in dienst kwam. 20 maart werd de bouw van het ver enigingsgebouw achter de Ned. Herv. kerk aanbesteed. 20 maart werd op initiatief van de oudste bewoner van het woonwagen kamp aan de Oude Barneveldseweg uit eigen middelen elektriciteit aange legd naar het kamp. 28 april werd in hotel „De Hertog van Gelre" de aanleg van riolering in de Bomenbuurt aanbesteed. 10 mei werd de sloop van de voor malige gasfabriek aanbesteed. 15 mei werd in verband met zijn 25-jarig ambtsjubileum burgemeester Hoytema van Konijnenburg op grootse wijze gehuldigd en werd hem door de ingezetenen een buitenlandse reis aan geboden. 15 mei werd het gemeentelijke zwem bad aan de Willaerlaan voor het sei zoen geopend. 30 mei werd de jaarlijkse bejaarden- tocht gehouden. 2 juni vierde de oudste inwoner, Bart van de Haar, zijn 97ste verjaardag. 16 juni werd de restauratie van het Hoge Huis, waarvan de gevel op de voorlopige lijst van monumentenzorg voorkomt, aanbesteed. 29 juni secretaris B. v. d. Brink en de heer Veenvliet, beiden werkzaam op het gemeentehuis, herdachten hun 12Vs jarig ambtsjubileum. 1 juli verdronk in het gemeentelijke kwam een 6-jarig kind onder een auto zwembad aan de Willaerlaan de plm. terecht. j 16-jarige jongen Joop Sinke uit L^us- Juni: Het zwembad kon nog niet ge- (jen opend worden. j g juli herdacht dr. Renken het feit Juli: Tijdens de hittegolf was het j dat hij 25 jaar geleden de praktijk van langs de Rijn een drukte van belang. dr \y. van Gulden overnam. Door pa- In verband met de opruiming is het gewenst voor de kranten, verschijnende in de week aan de opruimingsweek voorafgaande, de daarvoor bestemde advertentie- copie eerder te ontvangen en wel als volgt: Voor de Vallei van woensdag 10 januari 1962: op maandag 8 januari. Voor de Vallei van vrijdag 12 januari 1962: op woensdag 10 ja nuari. Naar aanleiding van het boven staande zullen wjj U ook tydig bezoeken. De Uitgevers Nieuwsblad „De Vallei" Aug.: Het gehele dorp stond weder om in het teken van de lichtweek. Sept.: Genodigden bezochten het be jaardencentrum „De Ridderhof". Okt.: Een alleenwonende man werd zwaar ziek in huis aangetroffen. Nov.: Het Nut maakte programma voor het nieuwe seizoen bekend. De Ridderhof werd officieel geopend. Februari: Ontvluchte jongens namen een auto mee, waardoor schade ontstond van 600,—. Maart: Op de 20e werd de algemene ledenvergadering gehouden van het Groe ne Kruis. April: Van overheidswege werd geen bouwvolume beschikbaar gesteld. Mei: Bij het monument vond de doden herdenking plaats. Juni: De voetbalver. Renswoude hield een geslaagde muzikale avond. Juli: Op de Utrechtseweg ontstond een zware botsing waarbij een trekker vol komen werd vernield. Augustus: De Commissaris der Konin gin bracht een werkbezoek. September: Het kinderkoor „De Lof- stem" gaf een uitvoering die op hoog peil stond. Oktober: T.I.P. bracht een spannende spooktrein. November: Geheel onverwacht overleed ds. Molenaar in de leeftijd van 50 jaar. 14 januari stortte de in aanbouw zijnde fabriekshal bij de N.V. Overeem metaalwaren-'en knopenfabriek aan de Utrechtseweg in. 17 en 18 februari presenteerde de muziekvereniging Caecilia zich tijdens de jaarlijkse uitvoering in de Sociëteit in hun nieuwe uniformen. 21 februari viel de heer H. v. Santen, in dienst bij de firma De Haas te Vee nendaal, de eer te beurt tot Ridder van de weg te worden benoemd tijdens de Ik hoor U al zeggen, dat is toch heel gewoon, daar zijn wel ernstiger vraag stukken op te lossen. Wie haalt het in zijn hoofd, daar nu over te schrijven. Maar wacht, voor u oordeelt, nog even verder lezen. Wat voor een achtergebleven gebied is dat waar men gaarne schaatsen wil. Men behoeft dan niet zo heel ver van huis te gaan, het is een heel vooruit strevende plaats, gelegen in het mid den des lands. Het wordt steeds gek ker, hoe kan dat nu? De oplossing van deze vraag kan men aan alle jonge mensen richten, die o zo graag de schaatsen zouden willen onderbinden, maar bij gebrek aan ijs, dit nu niet kunnen doen. Voorheen was er een goede baan, maar vaak geen ijs, nu is er overal ijs maar geen baan. Kan nu de gemeente van deze plaats er niet voor zorgen, dat het verschil in pachtsom (want daar gaat het om) betaald wordt. De gemeente zal er heus niet armlastig door worden, en alle jon ge, en veel oudere mensen, zullen hen daar zeer dankbaar voor zijn. U. mijn heer de redakteur, dankend voor de verleende plaatsruimte in uw veel ge lezen blad. G. Burgstede Groenelaan 16, Veenendaal De aanhoudende strenge vorst ver eist niet alleen extra zorg van de mens voor zichzelf, wat verwarming, voedsel en vloeibaar drinken betreft, maar vooral ook voor de dieren. De mens kan onder deze koude omstandigheden voor zichzelf zorgeh, maar vele andere levende wezens moeten een vreselijke dood ondergaan als u hen niet helpt. Vanzelfsprekend zorgt u ervoor dat uw huisdieren door deze koude niet te lijden hebben, u geeft hen een warm rust- en slaapplaatsje en u geeft hen warm en stevig voedsel. Indien er heus INENTING POKKEN IN AMERONGEN EN OVERBERG „Wat krijg je voor een kilo oud papier, Emma?" Van gemeentewege zal op dinsdag, 9 januari 1962 gelegenheid worden gegeven tot kosteloze inenting tegen pokken, en wel: te Amerongen in het Groene Kruis- gebouw te kwart voor twee tot kwart over twee; te Overberg in het Observatie- en op vangcentrum „Kamp Overberg" te 3 uur. Een en ander voor kinderen in de leef tijd van 2 maanden tot 2 jaar. Echter bij voorkeur zo vroeg mogelijk, met het oog op het feit, dat dan de eventuele entingen tegen difterie, kinkhoest en tetanus en die tegen kinderverlamming hier niet op hoeven te wachten. Het is beslist noodzakelijk het oranje inentingsboekje mee te brengen. Vroegtijdige pokkenvaccinatie heeft het voordeel dat de algemene reactie van het kind geringer is dan op oudere leeftijd. Degene die tot op heden niet aan hun verplichting tot inenting hebben voldaan, of geen verklaring hebben overlegd, waar om deze inenting achterwege is gebleven, dienen alsnog aan deze verplichtingen te voldoen. Bedoelde verklaringen moeten worden gesteld op een ter gemeentesecretarie verkrijgbaar formulier. Amerongen, 27 december 1961. nog on-menselijke „mensen" zijn die er een „kettinghond" op nahouden, dan zullen zij hun levenslang vastgekluis- terde „bewaker" nu zeker goed hebben te verzorgen, de dierenbescherming en de politie ziet hier op toe en boven dien wordt ook uw medewerking ge vraagd. De natuur is er voor de mens, ook daarom zult u in deze koude-periode wel eens rondgekeken hebben en dan is het u opgevallen dat u nu bijzondere vogels ziet heel dicht bij uw huis. Het zal u ook opgevallen zijn dat veel kop pels vogels ons koude land hebben ver laten om minder koude streken te gaan opzoeken. Het is hen onmogelijk om in bevroren weilanden en hard-bevroren gronden voedsel te pikken, als er nu nog sneeuwval komt wordt het voor nog meer vogels heel erg moeilijk. Zelfs in eigen tuin kunnen wij heel veel vogels helpen, door voer te strooien op een sneeuwvrije, beschutte plaats, waar de verkleumde dieren niet door katten kunnen worden bespron gen. Strooi geen geweekt voer, geen aardappels. Wel stukjes bruinbrood, kruimels hondebrood, havermout graan stukjes van de kaasrand en van de ap pelschil, klokhuizen, spekzwoerd. Aan een koordje geregen pinda's, vetbollen die kant en klaar te koop zijn, worden door kool- en andere mezen op prijs gesteld. Zet er enkele malen per dag een bakje lauw water bij. Het beste is het voer en drinken te plaatsen op een voertafel. Zo kunt u dieren in nood helpen en mocht de koude nog langer aanhouden, dan zaj Dierenbescherming weer grote voer-akties opzetten voor de grote vo gels die in velden en sloten blijven. Dierenbescherming Veenendaal G. M. RECTER. KINDERFEEST VAN DE RING Drie Renswoudse winkeliers die ringzegels aan hun afnemers verstrek ken, geven in samenwerking met deze organisatie op zaterdag 6 januari a.s. in gebouw Rehoboth een filmmiddag voor kinderen. INZAGE REKENINGEN Als slot van de onlangs gehouden Sint Nicolaasaktie voor de kinderen worden allen die aan het welslagen hiervan hebben meegewerkt, dank ge bracht. Tevens wordt meegedeeld dat alle rekeningen en inkomst-opgaven van 1 t/m 31 januari ter inzage liggen bij H. v. Voorst. tiënten en oud-patiënten werd hem een buitenlandse reis aangeboden. 3 augustus trok de radio-reportage wagen „Man en paard" met Goos Kamphuis door het dorp. 12 augustus werd het terrein van de Scherpenzeelse voetbalvereniging op Wittenberg door de burgemeester of ficieel geopend en in gebruik genomen door een wedstrijd Hilversumse Boys Scherpenzeel. 7 september opening van de jaarlijk se Floraliatentoonstelling in de gem. Eierhal. 23 september werd voor de eerste maal, op initiatief van drie jongelui, in de gem. Eierhal een Teenagershow. 'georganiseerd, die klonk als een klok. 2 november werd het 50-jarig be staan van de textielfabriek C. en S. Valkenburg herdacht met een receptie in de Witte Holevoet. 3 november aan G. Velthuizen werd door burgemeester Hoytema van Ko nijnenburg de Orde van Oranje Nas sau in zilver uitgereikt wegens 50 jaar trouwe dienst bij de firma C. en S. Valkenburg. 6 november J. Veer en D. A. Veer- van Santen, Oosteinde 133, herdachten het feit dat zij 60 jaar geleden ge trouwd waren. 16 november werd door burgemees ter Hoytema van Konijnenburg de Ulo school aan de Pr. Marijkelaan officieel geopend. In Ederveen verliep het nu byna afgelo pen jaar in vele opzichten rustig, maar werd daarentegen toch enkele belangrij ke zaken tot stand gebracht. Zo mochten in 1961 weer 13 gezinnen een nieuwe wo ning betrekken op de T. C. Hootsenstraat en van Wamelijweg en werd op de Schras een zeer fraai sportterrein geopend, dat zich kan meten met terreinen in veel gro tere plaatsen en aan de vereniging Adven- do onderdak verschafte. Hoewel deze fei ten uiteraard verheugend zyn moet toch worden geconstateerd dat een tweetal an dere niet minder belangrijke verbeterin gen, die wel voor 1961 waren geprojec teerd, niet konden worden uitgevoerd. De verbetering van de in een desolate toestand verkerende hoofdverkeersader, de Hoofdweg, werd uitgesteld tot 1962 en ook de reeds enkele jaren bestaande plan nen tot de bouw van een nieuw wijkge- bouw werden niet gerealiseerd. Hopen- lijk worden dit in het oog springende ge beurtenissen in 1962, waarbij dan tevens een verenigingslokaal nog op het ver langlijstje blijft staan. De vooruitgang van het dorp Ederveen voltrekt zich feitelijk in een wat langzaam tempo, maar er mag toch geconstateerd worden dat er in ieder voorbijglijdend jaar belangrijke verbete ringen tot stand komen. Een terugblik op het nu bijna vergle den 1961 laat duidelijk zien dat er op al lerlei gebied wel aktiviteit was. Zo begon 1961 met de ijspret en eindigde er mee. In januari trokken drommen schaatsliefhebbers naar de prachtige ijs baan in de Fliert om te genieten van de ijsvreugde en terwijl dit jaar gereed staat De heer E. P. van Dijk, fractievoor zitter van „De Vrije Partij" in de ge meenteraad van Rhenen, heeft de vol gende vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders: 1. Zijn de geruchten juist die in onze gemeente de ronde doen, dat de re paraties aan Hotel „De Koerheuvel" volop aan de gang zijn, zonder dat daarover de Raad van Comissaris- sen een beslissing heeft genomen, terwijl de voorzitter van de gemeen teraad in de laatste vergadering me dedeelde, dat» die reparaties ruim 20.000,zouden kosten? 2. Indien het onder 1 gevraagde juist is, zijn burgemeester en wethouders dan niet met mij van mening (te meer daar één der wethouders com missaris is en de voorzitter presi dent commissaris) dat het werk on middellijk moet worden stop gezet en eerst de Raad van Comissarissen der N.V. Waterleiding Maatschappij bespreken en beslissen moet? 3. Zijn burgemeester en wethouders bereid de beslissing van de Raad van Commissarissen aan de gemeen teraad mede te delen? om afscheid te nemen zwierden weer dui zenden over de baan. Januari bracht voorts nog een brand aan de Meikade en de oprichting van een mannenvereniging van de Ned. Herv. Kerk Op het einde van deze eerste maand stonden grote stukken weiland van Eder veen blank tengevolge van een overvloe dige regenval. De imkersvereniging hield in februari een filmavond over bijen en de Fok- en controlevereniging had een druk be zochte jaarvergadering. In maart gebeurden er enkele ongeluk ken tijdens een dichte mist en werd bij de fokvereniging Ederveen het 1000ste kalf ingeschreven. In april maakten de Ederveense bejaar den een prachtige tocht naar de bloeiende bollen en bleek dat het aantal leerlingen van de Kon. Julianaschool was gestegen tot 219. Een groot verlies voor de imkersvereni ging was het overlijden van haar voor zitter, de heer W. van Kessel. Vele figu ren uit imkerskringen uit het gehele land waren vertegenwoordigd bij de teraarde bestelling. In mei werd een grote, nieuwe garage aan de zakengebouwen van Ederveen toe gevoegd. Juni begon met het visseizoen, waarvan men in het Spinnemeer kon profiteren. Ook op 1 juni was de wijkzuster ni,et meer in functie van het Groene Kruis. Talrijke leerlingen van de scholen haal den hun verkeersdiploma's en voor de kleuters van Ederveen was het een pretti ge dag toen zij het oude lokaal vaarwel zegden en een fraaie, nieuwe kleuter school betrokken aan de Hoofdweg. In juli gingen de schoolkinderen van diverse scholen hun zomerreisjes maken en gaf de muziekvereniging een taptoe. De imkersvereniging kreeg op de bijen- marktreen wisselbeker omdat het de groot ste ledenaanwas (15) van alle landelijke verenigingen boekte. Op de jaarvergade ring van de voetbalver. Advendo werd be kend dat het nieuwe veld spoedig werd geopend en dat men de zwartwitte shirts voor roodwitte zou omruilen. Op een vakantiereis overleed de heer E. Vlastuin, een actief ingezetene op im- kersgebied alsmede van de Chr. vakbond en het Chr. onderwijs. In september werd het fraaie sport terrein in gebruik genomen met toespra ken (o.a. door burgemeester Oldenhof) en muziek. Advendo kreeg een fraai voetbal veld maar verloor de eerste wedstrijd te gen het Veenendaalse NSVS met 1-0. In november werd een EHBO cursus georganiseerd, waaraan 30 cursisten deel namen. De onenigheid tussen twee huur lieden aan de Luntersekade over het recht van uitweg trok even «de aandacht. De rechter beslist nu. Dokter van Ringelestijn, die sinds 1947 in Ederveen werkzaam was en veel ach ting verwierf, is voornemens de praktijk neer te leggen. Zijn opvolger, dokter Ra demaker arriveerde reeds in Ederveen en werkt zich nu in. Rond de Kerstdagen begon de ijspret weer en kon de jeugd haar hart ophalen Resumerend kan gezegd worden dat men in Ederveen op velerlei gebied niet stilzat, maar dat er nog wensen en ide alen overblijven. Maar goed ook want een ideaal voor ogen stimuleert tot daden drang en dan komt er ook wat tot stand. Moge 1962 de overblijvende wensen ver vullen en in alle opzichten voor de Eder veense gemeenschap gunstig en gezegend zijn. hoewel het interieur van het kerkgebouw danig naar de rook stonk. VERNIEL GEEN VERKEERSBORDEN In Rhenen worden zoveel verkeersbor den vernield en omgedraaid, dat de politie heeft besloten ernstig toezicht te zullen gaan houden en daders onmiddellijk zul len aanpakken. Eventueel aangerichte schaden aan kostbare borden zullen op grond van wettelijke aansprakelijkheid op de ouders van de jeugdige daders worden verhaald. Er wordt dan ook een beroep gedaan op de ouders zoveel mogelijk mede te werken dat er paal en perk aan de vernielingen wordt gesteld. BRAND IN KERKGEBOUW IN KIEM GESMOORD Vrijdagmiddag werd brand gemeld in het kerkgebouw van de Oud Gereformeer de Gemeente aan de Bantuinweg te Rhe nen. Voor een avonddienst was de olie kachel ontstoken. Tengevolge van een lek in het mechanisme was de onderuit- de kachel gelopen olie gaan branden. De vrijwillige brandweer sloot de olietoevoer van de kachel af en de brand was uit. De schade bleef beperkt tot de kachel, al- In tegenwoordigheid van de voorzit ter van de streek-WV „Zuid-Veluwe- zoom" (de burgemeester van Renkum), wethouder Van Gesink van de gemeen te Rhenen, verschillende raadsleden en talrijke genodigden, opende de burge meester van Rhenen, Mr. L. Bosch rid der van Rosenthal, vrijdagmiddag in het streekmuseum aan de Molenstraat een tentoonstelling van werken van beeldende kunstenaars, werkzaam langs de Zuid-Veluwezoom. Nadat Jhr. O. E. C. M. I. van Nispen tot Pannerden namens de kunstenaars een kort woord had gesproken, waarin hij zijn grote voldoening uitsprak over de aanwezigheid van het voor deze ge legenheid unieke gebouw in Rhenen en waarbij hij de hoop koesterde, dat ook Wageningen en Renkum nog eens zo ver zouden komen, sprak Rhenens bur gemeester. Hij vond het bijzonder prettig, dat zijn gemeente als gastheer mocht op treden. Een woord van dank bracht hij aan mej. v. d. Bunt, die zoveel werk van voorbereiding had verricht tot het welslagen. De burgemeester was zeer verheugd de kunstenaars uit eigen streek, uit eigen omgeving in Rhenen te kunnen begroeten. In vier zalen van het museum kan men de kunstwerken van schilders, beeldhouwers, edelsmeden en potte- bakkers bezichtigen. Er zijn talrijke inzendingen, die in verschillende groe pen zullen worden geëxposeerd in ver band met de ruimte. Een meervoudig bezoek aan liet Rhenens museum is alleszins de moeite waard.

De Vallei | 1961 | | pagina 12