Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken OUD EN NIEUW I V DEN VREEMDE MEUWJAERSWENSCH 35e jaargang VRIJDAG 29 DECEMBER 1961 Nr. 102 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel r Een reportage totstand gekomen door en handelend over streekbewoners die ver buiten onze grenzen de jaarwisseling vieren Bezoek ieder willekeurig land van de wereld en tien tegen één dat u na verloop van tijd een Hollander tegenkomt. Sterker nog: laten we zeggen twee tegen één dat het onderne mende zonen of dochteren zijn uit dat kleine stipje op de wereldbol dat wij Zuid-Oost- Utrecht noemen! IN DE TROPEN Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER SILVESTERABEND IN DUITSLAND DRUKKE TIJD VOOR CANADESE POLITIE VOLOP ZOMER MET OUD EN NIEUW „SNEEUW'-BRIEF UIT ITALIË GEEN OLIEBOLLEN IN ENGELAND t Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lUnen) - Giro 563427 Redaktie: yv. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Hoewel deze bewering misschien een tikkeltje chauvinistisch klinkt, staat hij toch niet op losse schroeven. Integendeel, want wie zich de moeite getroost om alle uitgezworven Veenendalers, Rhenenaren, Renswoudenaren en noem maar op, te gaan noteren, zal tot de ontdekking komen, dat ze in vrij wel ieder land te vinden zijn, hetzij voor tijdelijk of voor langere duur. Met deze wetenschap én de viering van de jaarwisseling in zicht, kwam de „nieuws"-gierige vraag naar voren: hoe vieren deze „uitvliegers" oud-en-nieuw? Ook net als wij, met knappende oliebollen en een ijskoude noordenwind. Met een veel-heil-en-zegen als de klok twaalf heeft geslagen en nieuwjaar-zeggen bij vrienden en bekenden. Worden in dat land, waarin zij verblijven, ook de gillende keukenmeiden op het nieuwe jaar losgelaten en vliegen de deksels van de carbidbussen metershoog de lucht in? Het gevolg was dat weken geleden al brieven de aardbol over zwermden van Canada tot Italië met het verzoek: vertel ons in het koude kikkerlandje eens, hoe jullie het nieuwe jaar binnenstappen. En dank zij de medewerking van onze vroegere streekbewoners, kon deze reportage, waarvan wij hopen dat zij in het bijzonder bij het afscheid nemen van het oude jaar, een gevoel van verbonden heid teweeg zal brengen, tot stand komen. Uit CURACAO ontvingen wy van het echtpaar Souwerbren-Simon de ze brief: Laten wij beginnen met ons aan de lezers voor te stellen. Mijn echtgenoot heet Ruud Souwerbren, afkomstig uit Rhenen, waar hij is geboren en getogen als zoon van de Direkteur Gemeente werken te Rhenen. Momenteel is Sou werbren Jr. kapitein der Mariniers. Ikzelf, An Souwei'bren-Simon, heb 17 jaar in het toenmalige Oost-Indië ge woond. Tot nu toe hebben wij al twee keer Oud en Nieuw op Curagao gevierd en wij kunnen zeggen, dat in verhouding met de viering van deze feestdagen in Europa, de viering op zich in Europa veel stemmiger en stijlvoller is dan in de tropen. Het is hier altijd „zomer" en hoewel wij momenteel de zogenaamde „regentijd" hebben, blijft het hier toch altijd nog' warm (gemiddeld 30' C.) Het Oude Jaar wordt hier uitbundig gevierd met ontzagiyke hoeveelheden vuurwerk, veel vroiyke Curagaose dansmuziek en vooral niet te verge ten veel drank! CURACAO: echtpaar Souwerbren Weggebruikers Reeds na het gebruik van kleine hoeveelheden alcohol treden be paalde. voor de leek niet waar neembare, afwijkingen op, die van invloed zijn op: het evenwichtsgevoel (wijze van rijden) de reactiesnelheid (remmen) het perspectief (inhalen) het passeren in donker (nachtblindheid) het kleuren-onderscheidingsver- mogen (kleurenblindheid) Mudt daarom het gebruik van al cohol by het verkeer, want: Een ongeluk zit in een klein glaasje. föetzcruMihale .WEKKERS VA. voor betere uurwerken mE HQ0FD5TP 91 VEENENDAAL Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbchcer Taxaties Beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal, Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Men begint hier al met vuurwerk af te steken ver vóór de Kerstdagen en ge durende de hele maand januari hoor je nog overal geknal. Als men in die dagen in de auto door de stad rijdt (uiteraard staan de ruiten altijd open in deze warmte), moet men oppassen, dat men geen vuurwerk door de bal dadige Curagaose jeugd in de auto krijgt gesmeten. Tijdens Oudejaars avond wordt er veel gedanst en dan hoor je overal vrolijke dansmuziek. Sommige echte Curagaose families hebben hun huizen versierd met kleu rige lampjes, zowel binnen- als bui tenshuis en zijn er grote luidsprekers in de „porch" aangebracht, waardoor de Curagaose muziek schallend klinkt, waarvan iedereen reeds op grote af stand kan „genieten"! Uiteraard wordt er overal veel ge danst en gedronken en vlak vóór mid dernacht is het op het gehele eiland een oorverdovend lawaai en geknal van voetzoekers, vuurpijlen en ander vuurwerk. Na middernacht gaan de Curagaose families meestal per auto naar hun familie en kennissen om ze een „Bon4 Anja" (Gelukkig Nieuwjaar) te wensen, wat uiteraard weer gepaard gaat met de nodige drank en feest muziek. Op straat is het $an weer een druk geloop en gerij van in feesttooi uitgedoste mensen. De Hollandse families vieren Oud en Nieuw meestal bij elkaar thuis en blij ven het Nieuwejaar tot vroeg in de morgen, ook met de nodige drank en muziek, bij elkaar vieren. Dit jaar gaan wij met Oud en Nieuw naar een collega van Ruud en zijn familie, om daar te- samen met nog acht andere echtparen, vrijgezellen en vrijgezellinnen, de jaar wisseling te vieren. Wij willen graag onze diverse ouders, te weten: de fam. J. F. C. J. A. Simon te Amsterdam, de fam. N. Souwerbren te Rhenen en al onze familieleden, vrienden en kennissen in Nederland, een heel Voorspoedig en Gelukkig Nieuwjaar in goede gezondheid toe wensen. An en Ruud Souwerbren. De gezusters v. d. Kuinder uit Vee nendaal, thans werkzaam by Britse families in Osnabrück (DUITS LAND) schreven: Zoals te verwachten was stonden wij wel een beetje verbaasd bij de ont vangst van uw brief, maar niettegen staande hebben wij ons best gedaan en zoveel mogelijk gegevens verzameld. De viering van Oud en Nieuw in Duitsland heeft erg veel weg van de manier waarop wij het doen. Oude jaarsavond heet hier „Silvesterabend". In iedere provincie wordt het weer an ders gevierd, b.v. Oldenburg heeft spe ciale gebruiken: (op het platteland) Op Oudejaarsavond trekt de jeugd er zingend op uit, met grote zakken op de rug om de goede gaven in te doen, want in vrijwel ieder huis worden de kinderen op koekjes, noten, kleine geldstukjes, warme chocolademelk en andere kleinigheden onthaald. De lied jes die de kinderen zingen zijn vrijwel allemaal kerstliederen en oude Duitse nieuwjaarsspreuken. Dit wordt het „Neujahr singen" genoemd. De volgende dag is het de beurt van de ouderen: die gaan dan weer op hun beurt alle buren en kennissen cn na tuurlijk niet te vergeten de familie langs om een Gelukkig Nieuwjaar te wensen en worden dan op heerlijke „hörnchen" getrakteerd. Dat zijn ho rentjes van zoet knapperig bladerdeeg gemaakt. Er zijn ook oliebollen, die hier Berliner Pfannkuchen genoemd worden. 'In andere delen van Duitsland verkleden de kinderen zich alvorens er zingend op uit te trekken. Nu iets over de manier waarop het hier in Osnabrück gevierd wordt. Op Oudejaarsavond gaat men eerst naar de kerk. Als men thuis komt is er een speciaal Oudejaarsdiner, waar naar traditie karper gegeten wordt. Nog een ander gebruik is het „Blei giessen". Dat gaat als volgt: Men neemt een stukje lood en legt het op een lepel, dan houdt men er een kaars onder en wacht tot het lood vloeibaar wordt. Als het dan eindelijk zover is gooit men het in een schaal met koud water. Door de plotselinge afkoeling wordt het lood, dan direkt weer massief. Het grappige ervan is dat het lood al- WÊÊÊÈm DUITSLAND MÊM. mej. v. d. ilgl Kuinder lerlei gekke gedaanten aanneemt, waar je van alles van maken kunt, n.l. een boot of een zak met geld enz. De bedoeling ervan is dat het de toekomst voorspelt, de boot kan betekenen dat de persoon die het lood in het water gegooid heeft een zeeman wordt, met een zeeman trouwt, of een schip wint, enfin, u ziet zelf ook wel dat daar van alles van gemaakt kan worden. Tot zover de oude gebruiken. Verder zijn alle dancings tot in de morgen open, te middernacht gaan er net als bij ons, alle fabriekssirenes, de kerk klokken, en natuurlijk is er ook nog vuurwerk. Wij hebben er zelf nog helemaal geen idee van hoe we het dit jaar zullen vieren. Zeer waarschijnlijk op de En gelse manier, d.w.z. zo goed als niet. Wel zouden we er langs deze weg ge bruik van willen maken al onze fa milieleden, vrienden, kennissen, buren en ex-klasgenoten, een heel Gelukkig Nieuwjaar te wensen. Hoogachtend, Mej. J. A. E. v. d. Kuinder. P.S. We hebben net besloten om met een paar Hollandse vrienden echt gezellig Nederlands Oud en Nieuw te vieren, we gaan zelfs heel mis schien oliebollen bakken. De fam. A. v. Kooten uit Vee nendaal, die deze reportage „een reuze leuk idee" noemden, schre ven uit CANADA: De wijze waarop men hier Oud- en Nieuw jaar viert is niet veel verschillend dan in Holland. De donderbussen en vuurwerk vliegt hier op deze avond ook rond. Er worden geen olie- of appelbollen ge bakken. Maar des te meer gedronken door de meeste Canadezen. De mensen vinden deze avond meer geschikt om uit te gaan en veel drinken en plezier maken,'dan een familiefeest. Kerkdiensten worden op Oudejaarsavond of Nieuwjaarsmorgen niet gehouden. De, van afkomst Hollandse kerken, houden dit nog steeds in ere. Evenals de olie- en appelbollen nog steeds door de Hollandse moeders gebak ken worden. Veel valt er niet meer over te zeggen. De politie heeft het erg druk. Daar de meeste mensen een beetje te diep in het glaasje hebben ge keken en de wegen erg glad zijn gebeuren er nogal veel ongelukken. In deze tijd van het jaar is het erg koud en ligt er ook veel sneeuw, hoewel wij in een gunstige streek van Ontario wonen. Als je 70 mijl noord gaat zijn er complete sneeuwbergen. Zelfs 20 mijl foto te plaatsen van de baby, de enige Canadees in onze fan ilie Richard is hier geboren en z'n ooms en tantes kennen hem niet. De hartelijke groeten van de fam. A. van Kooten. Namens G rie van Kooten. De naar AUSTRALIË geemigreerde Amerongse familie van Barnevcld begint met: Wij woonden in Amerongen, Burg. v. d. Boschstr. 55 en wij zijn geëmigreerd 18 juli 1958. Na de gebruikelijke kampen zoals Bonyilla en een Hostel zijn we nu op een vaste plaats aangekomen naar ik hoop! Ik ben hier truckdriver, dus ik kom overal. Het bevalt mij hier best maar mijn vrouw verlangt erg naar Holland. Haar familie woont het meest in Rhenen. 't Is zomer hier, en al vroeg ook. De heetste maanden vallen in januari en fe bruari, dan kan de temperatuur oplopen tot 110 of 120° F. We hebben nu ook al in geen 2 maanden regen gehad alles droogt uit, temperatuur 90° F., terwijl Sydney een grote regenval heeft en dat is maar 600 mijl hier vandaan. Wij wonen 30 mijl van Melbourne in de bergen. Er wonen hier ontzettend veel Hollanders in de buurt d.w.z. in een st aal van 20 mijl. AUSTRALIË: MMI. mevr. v. Barnevcld CANADA: de jongste telg van het gezin v. Kooten noord van St. Thomas krijgen de mensen veel meer sneeuw, daar is de z.g. snow- belt, wat letterlijk vertaald sneeuwriem is. De temperatuur is hier lager dan in Holland maar toch is het hier niet zo koud. Het is hier een droge kou. Veel re gen of wind hebben we hier ook niet. Onze familieleden die grotendeels in Veenendaal en Rhenen wonen, worden hartelijk gegroet, alsmede vrienden en kennissen. Een speciale groet aan Opa van Kooten. U vroeg ons een familiefoto, maar wilt U ons het genoegen doen om een Wij vieren Oud en Nieuw met een paar Hollanders en een paar Aus- traliëers. Doordat hier zo'n hoop Hollanders zitten vieren twe de Kerst intensiever en de Australiërs komen dan ook graag, want Kerst feest vieren zoals wij dat gewend zijn kennen ze niet. Nu werkt het weer ook niet mee met de kerst is het heet, dus dat geeft geen sfeer. De vakanties vallen met de Kerst en wel van 21 dec. tot 10 januari voor de volwassenen. We nokken af de 21ste 12 uur en dan geeft de baas een party, dat is een volks gebruik, maar geen mooie, want de Australiër drinkt bier in grote hoeveelhe den. De gevolgen kunt U raden. Met de Kerst wens je elkaar Merry Christmas en met de Nieuwjaar Happy New Year we doen dat als we van het werk weggaan maar je gaat geen nieuwjaar zeggen bij elkaar thuis. Wij gaan dan met de Kerst en Nieuwjaar naar de Kerk en voor de rest moet je het zelf gezellig maken. Met de jaarwisseling, geen klokken, geen sirens, geen vuurwerk, 't is een dag als alle andere. Gelukkig zijn we allemaal gezond. We hebben een dochter van 12 jaar die gaat na de vakantie naar de High School, dan hebben we nog een dochter van 10 een boy van 7 een dochter van 5 en een doch ter van bijna 4 jaar. Met de Kerst en Nieuwjaar hebben we dan een Hollandse kerkdienst en 's middags Kerstfeest voor de kids. Ik hoop dat ik U tëvreden gesteld heb en dat U er wat van maken kunt. Ook willen we dan van deze gelegenheid ge bruik maken om al onze familie, vrienden en kennissen een gelukkig Nieuwjaar toe te wensen. Met hartelijke groeten M. v. Barneveld. De heer J. L. v. Raay uit Renswou de en, al geruime tyd woonachtig in ITALIË schreef ons: Hartelijk dank voor uw invitatie, en ik vind het leuk dat ik de gelegenheid krijg om iets over Italië te vertellen. Italië is een groot land vergeleken bij Holland (ca. 10 x Nederl.) en daarom valt het niet mee om nu het klimaat te beschrijven in een paar woorden, want in het noorden is het min of meer als in Holland en in het zuiden is het altijd volop zomer. We zullen ons dan nu houden bij waar ik woon, n.l. 30 km van de Adriatische Zee. Voor mij een prachtige omgeving, vlak bij Rimini, dus de Adriatische Rivièra en San Ma rino, Cesenatico en tal van andere mooie plaatsen. Mijn dorpje zelf ligt op de top van een heuvel op 300 m. hoogte. Ik heb hier nu een kuikenbroederij samen met een Italiaan en woon alleen in een nieuw huis en ben vrijgezel, 't Is nu al bijna zeven jaar geleden dat ik uit Renswoude vertrok cm hier wat op te bouwen. In de eerste paar jaar heb ik veel kunnen reizen en heb ik ook aar dig wat gezien van Europa. Nu ik zelf een zaakje heb wordt het moeilijker om er uit te gaan. Tot nog toe ben ik ook altijd nog twee of driemaal in een jaar naar huis geweest, maar ik zie nu wel dat het steeds moeilijker wordt, toch hoop ik met Oud en Nieuw thuis te zijn. Er is hier een gezegde dat, vrij vertaald hierop neerkomt „Pasen uit, Kerstmis thuis". Zo wordt er in Hol land toch ook over gedacht en daarom is ook hier Kerstmis en Oud en Nieuw een famliefeest. Er wordt dan extra veel zorg aan de maaltijden besteed en voor de kinderen zijn er meestal wel enkele kleinigheden aan de kerstboom gehangen. Een oude gewoonte is ook om een miniatuurvoorstelling te maken met poppetjes en schaapjes van Chris tus' geboorte in de stal van Bethlehem. Verder is het gewoonte dat men bij zakenrelaties en cliënten een cake laat bezorgen. Terwijl ik dit hier schrijf sneeuwt het en ligt er bijna 30 cm. Onder in het dal regent het en ook op het vlakke land. De radio zei dat het cp 't ogen blik 37°C. is in de schaduw op Sicilië. Tenslotte wens ik alle bekenden en vrienden een gezellige jaarwisseling toe. J. L. van Raay. Mej. Gé Boer uit Veenendaal, mo menteel verbiyvend in ENGELAND gaf haar indrukken alsvolgt weer: Op verzoek van Uw redaktie hoop ik U enig idee te geven van de Oud- en Nieuw jaarsviering in Engeland. In de eerste plaats is de Oudjaars- avond hier niet te vergeiyken met de gezellige feesten in Holland. Na alle drukte en gezelligheid met Kerst mis vindt men de jaarwisseling schyn- baar niet belangrijk genoeg. Het typische is echter, dat men in Schot land een rustig en intiem familiefeest maakt van Kerstmis, (ongeveer hetzelfde als in Holland) doch daar zet men met Oud- en Nieuwjaar de bloemetjes wel buiten. Grote getalen Schotten, die in Engeland wonen, reizen dan naar hun geboorteland, waarvoor speciale treinen rijden. Zelfs de 2c januari feest men nog door. In Holland beschouwt men de le ja nuari in het algemeen als een zondag, doch hier is het een normale werkdag, zijn de winkel open enz. 3 jaar geleden verbleef ik in Birming ham, bij een Engelse familie. Deze fami lie ging op Oudjaar, zoals normaal om ±11 uur naar bed, waar wij (toen 4 Vee nendalers) het helemaal niet mee eens waren. Dit jaar echter hoop ik deze dagen met mijn verloofde in Londen door te bren gen en daar is het gebruikelijk om in ieder geval een kijkje te nemen op Tra falgar Square. Vele Londenaars en toe risten wandelen daar rondom de grote fontein en vooral de jeugd danst erop los cn er zijn ieder jaar weer enkele studen ten die ondanks de winterkou in de fon tein springen en daar dus drijfnat rond lopen. Een speciaal gerecht, zoals bij ons de oliebollen, kent men hier niet en ook van het afsteken van vuurwerk e.d. is geen sprake. Daarvoor houdt men de 5e no vember n.l. Guy Fawkes-day. ENGELAND: mej. Gé Boer Naar mijn bescheiden mening gaan veel Engelsen op Oudjaar op normale tijd naar bed en wensen elkaar de volgende morgen een „Happy New Year" en doen verder niets en de rest „zit" het oudejaar wel „uit", doch zonder enige festiviteiten. En kele minuten vóór 12 uur gaat dan de oudste persoon de achterdeur uit en na de sirene of klokgelui van 12 uur, belt hij/zij aan de voordeur en wenst de fami lie als eerste een' gelukkig Nieuwjaar toe. Het enige wat wel overeenkomt met Hol land, zijn de vele Oud- en Nieuwjaars bals, die ook hier druk bezocht worden. Tenslotte wil ik van deze gelegenheid graag even gebruik maken om mijn ouders en broer in Veenendaal, de familie Peters in Ulft cn al m'n vrienden en kennissen een heel Gelukkig Nieuwjaar toe te wen sen en voor alle lezers Hartelijke Groeten vanuit Engeland van Gé Boer. Zo, dit was dan in het kort onze reis om de wereld. U ziet, beste lezer, 's lands wijs, 's lands eer, maar om een echt gezellige jaarwisseling te vie ren, daarvoor moet men toch wel in ons landje zijn. Laten we daarom afspreken dat we bij het vallen van het oude jaar even denken aan hen die in andere landen vertoeven en bij de oud en nieuw viering ongetwijfeld heimwee zullen hebben naar het oude, ver trouwde moederland. Afge sproken? Veel heil en zegen dan! Bij het eynde van het Oude Jaer en het begin van het Jaer onses Heeren MCMLXII van d'Opsteller van het Nieuwsbladt. Wy wenschen, naer ghebruyck, oock ditmael weer elckaer van ganscher harte een gheseegent Nieuwe Jaer. Maer tussche/i hu/idglsedhick in vtitndelyke lach syn wij het ons bewust: Wy leeven by de Dagh. Int ajgheloopen Jaer ervoeren wy de Dreygingh, ons Leeven hangt slegts af van menschelycke neygingh; weet men de crachten, die men weckte, nyet te temmen, dan houdt het Leeven op, dan swijghen alle Stemmen. Wij leeren danckbaer syn voor yedre Morgenstondl, die ons weer Leevend vondt en crach tig en ghesondt, wij leeren Leeven, wat oock bangh maeckt en verveert, bij 't weeten dat er Een is dit het Al rhegeert. Hoe ernstig dit Begin! Maer kan het anders syn? Toch vieren wy dit Jaer weer blyde dit Festyn. Een Jaer syn wy ghespaert, een Nieuw Jaer doel zich oopen en oock Uw Courantier wil slegts het beste hoopen. Hij heeft sich afg.hesloofl om U maer telckenmaelen van alles wat gheschiedt d'essentie te verhalen. Och, daer ghebeurt soo veel, men vliegt reeds door 't Heelal: een tocht Jen naer de Maen, wij vind ent nyet meer mal. En wat is dan, wat hier, in d'eygene Contrijen geschiedt, toch luttelwie isser die 't op sal st rijen? Hoe drock besteeden wy d'ons toegemeeten Uren aan al 't vergaeren van commissies en Bestuuren van Raedt en Polder-, Vack- en Kiesvcreenigingh en dat gaet steeds maer door. 1st nyet een aerdigh ding? Hoe moet de winckelier maer steeds weer adverteer en opdat de clant Syn waer, geen andre, sou begheeren! Hoe beedelt yeder Jaer men weer omt goede Geldt, dat sooveel Leedts versacht, dat sooveel Ramps herstelt, hoe moet men coopen en vercoopen, huuren, veylen. D'een wordt geboren en d'ander is reeds wylen; de bruylojt van den Een is nauwelycks aen kant of d'ander viert de Echt in Goud of Diamant. Hier leest men van de Lien die grootsch gehuldigt worden met Goud Horlogie of selfs Koninklycke Orden, daar staet het droef berigt van wie oneerlyk was en speelde 't mooye Weer uyt anderman syn Kas. En al dit Lief en Leed, die Droefheydl, dat Pleysier, dat slaagen en dat faelen staet op dit Papier, dat simpel stuck Papier, bij ons Courant geheet en. Wanneer ghy die neyt leest, Ghy kunt'et nyet en weeten. Verliest G'er nyet veel aen? Ghy moet U nyet vergissen; beken het toch opregt, Ghy kunt Uw Krant nyet missen. Want och, die kleynigheen, die menicheen nyet telt, in Londen of Parijs of Moskou nooyt vermeld, die syn 'et dickwerf juyst waerom ons Leeven draeyt; het is het kleyn berigt, dat ons het duidlyckxt praeyt. Wat in de eyghen Kringh ghebeurt, is van meer Waerde dan al 't gerommel v'an de Grooten deeser Aerde. En 't is Uw Courantier, die yverigh, voortdurend, vaeck al het Nieuws voor uyt, reedt s om het Hoeckjen glurent, steeds wacker op syn Post u meldde alle Dingh; 't geringste was voor hem voorwaer nyet te geringh. Hier leeft Uw eyghen Plaets, hier leeft Uw eyghen Streeck, Uw eyghen blad brengt U bet Nieuws steeds, weeck nae weeck en sal dit blijven doen wanneer, als Godt het geeve, wij blyven by de Vree en houden ons het Leeven. U Burgemeesteren, Schepens en OverUen, Polderbestuurderen, Heeren en Magistraaten, Gij Burghers, altemael, Policie en Soldaeten, Uw Courantier wil U syn beste wenschen bi en. Ghy, reeds bedaeghden, en Ghy, Jonge mans en vrouwen Gy vrjghesellen en die 't voorregt hadt, le trouwen: Gesondheyt, kragt en lust voor al Uw arrebeyt sy U geschonckeh als in 't Jaer, dat van ons scheydt.

De Vallei | 1961 | | pagina 1