Veenendaal: VAN LINT TOT EI VEEL MELK ARAM Nieuwe padvinders telg in Veenendaal Afscheid van Amerongens waarnemend burgemeester „gezondheid KRUISWOORDPUZZEL VIERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 29 DECEMBER 1961 Nr. 102 Hoofdroute Kerkewijk/Hoofdstraat kan op den duur alle ver keer niet meer aan TWEE ANDERE INVALSWEGEN NODIG - RANDWEG(EN) VOORLOPIG OP TWEEDE PLAN Dipo. de donkere dwerg SCHERPENZEEL tegen lage kostprijs is afhankelijk laat Hendrix' voorlichters het Juiste rantsoen voor U berekenen BARNEVELD bekendmaking Officiële Een belangrijke rol zo niet één van de belangrijkste rollen bij de ontwikkeling van Veenendaal speelt het ver keer. In feite wordt al het verkeer van enige betekenis naar de enige verkeersroute van betekenis, de route Kerkewljk- Hoofdstraat, toegetrokken. Volgens het rapport van Ir. Van Embdcn zijn alle verkeersproblemen uitsluitend langs deze route geconcentreerd. Het kruispunt Iloofdstraat-IIoogstraat-Zandstraat wordt ondanks de verkeerslichten een weinig overzichtelijke situatie genoemd, omdat de Nieuwewcg met een scherpe bocht op dit kruispunt toevoert. Een tweede reeks van belemmeringen en gevaarlijke situ aties ligt aan de Kcrkewyk vanaf de Stationssingel tot bi) de Patrimoniumlaan. Tussen deze twee „gevarenzones" is de situatie betrekkelijk bevredigend, als men vernauwing by de Frisia Wolfabriek uitsluit. tenminste de Deze bezwaren in aanmerking genomen zou het misschien momenteel nog gaan met het verkeer over deze hoofdader van Veenendaal, maar men heeft met twee dingen rekening te houden. Ten eerste zal door de ontwikkeling van het stadscentrum het oversteken van voetgangers steeds toene men en zullen bovendien de dwarswegen in betekenis toe nemen. In de tweede plaats moet rekening worden gehouden met een jaarlijkse toeneming van het verkeer met ongeveer 10'/». Dit alles by elkaar genomen komt men tot de conclusie dat binnen afzienbare tijd maatregelen moeten worden ge nomen om het verkeer gaande te houden. Om tot een oplossing te komen zal één van de eerste gedachten zijn: een omlegging van het doorgaande verkeer buiten Veenendaal om. Echter, een niet zo lang geleden gehouden onderzoek van de Provinciale Planologische Dienst heeft uitgewezen, dat de hoe veelheid doorgaand verkeer in Veenen daal volledig te verwaarlozen is. Het gaat hierbij om slechts enkele tien tallen auto's per dag. Belangrijker is het verkeer, dat, van buiten komende, Veenendaal als doel heeft en het verkeer uit de woonwijken naar de industrieën en het centrum. Naar de verhouding tussen de twee genoemde verkeerssoorten is geen on derzoek ingesteld, hetgeen volgens Ir. Van Embden toch de moeite waard zou zijn. Dit zou dan een verkeers telling binnen de plaats moeten wor den. Echter, wat er ook aan gedaan wordt, Veenendaalse centrum zal het meeste verkeer blijven aantrekken, aangezien daar of in de buurt daarvan nagenoeg alle belangrijke industrieën gevestigd zijn. Daarom zou men weinig mogen verwachten van randwegen en andere omleidingen, door middel waarvan het verkeer buiten het centrum zou moeten worden gehouden, tenzijde Hoofd straat voor bepaalde soorten verkeer wordt afgesloten. Een maatregel, waar van men de weinige populariteit inziet, maar die op den duur toch niet te ver mijden zal zijn. Gedeeltelijke afslui ting - voor een bepaalde of enkele soor ten verkeer dus - kan al een grote winst zijn. Vanzelfsprekend is hieraan de voorwaarde verbonden, dat dan de fabriekscomplexen voor het zware ver keer op een andere manier redelijk be reikbaar moeten zijn. DRAAI Bij het zoeken naar mogelijkheden om de hoofdroute (Kerkewijk/Hoofdstraat) te ontlasten is het reeds opgevallen, dat het inkomende verkeer niet in het verlengde van deze hoofdroute binnen komt. M.a.w. het verkeer vanaf het noorden komt via de Nieuweweg „met een draai" in de Hoofdstraat en het „prVpor uit het zuiden met. een onge veer gelijke „slinger" vanaf de Cunera- weg. Wanneer twee nieuwe invals wegen zouden worden aangelegd dan zou het verkeer uit het noorden zon der de hoofdroute te belasten in de westelijke helft van Veenendaal kun nen komen en het verkeer uit het zui den op dezelfde manier in oost-Vee- nendaal. Twee hoofdroutes dus, die parallel lopen aan de reeds bestaande hoofd route Kerkewijk/Hoofdstraat. De wes telijke parallolroute - voor het verkeer uit het noorden - zou kunnen lopen via Nieuweweg, een doorbraak naar de Julianastraat, het te verbreden Kost- verloren en de Kastanjelaan met zo mogelijk een spoorwegovergang naar het Franse Gat. Voor de oostelijke parallelroute - voor het verkeer uit het zuiden - is een nieuwe verbinding nodig ongeveer via de Brinkersteeg naar de Groeneveldse- laan en vandaar langs een in de plan nen Engelenburg en Schrijverswijk op genomen randweg. VOORDEEL De verbinding tussen deze parallel- routes zal bestaan uit Hoogstr/Zandstr. in het noorden en Stationssingel/Indu- strielaan in het zuiden. Op de Indu strielaan sluit dan de ontworpen ver binding met Wageningen en Benne- kom aan. Deze dwarsroutes bieden nog een ander voordeel. Hierdoor zullen de ge deelten aan beide zijden van de Hoofd straat bereikbaar zijn zonder de hoofd route te gebruiken. Eigenlijk is het dan pas mogelijk om de Hoofdstraat te re serveren voor het kleine verkeer en het vrachtvervoer en inkomend snel verkeer naar behoefte te weren. Een nadeelpuntje blijven de zwaar belaste kruispunten bij de Hoogstraat en de Stationssingel. Het is daarom zaak deze zo ruim mogelijk in te rich ten. TOEKOMSTMUZIEK Door deze oplossingen zou men voor lopig voldoende armslag hebben, maar in het rapport wordt hiervan onmid dellijk toegevoegd, dat het voorgestel de verkeersstramien het beste zou wer ken als het inkomende verkeer gecon centreerd blijft op do Nieuweweg en als zowel het verkeer uit Rhenen als uit Eist zou worden binnengevoerd via de Brinkersteeg. Een omlegging van de Veenendaalseweg naar Eist zou de provinciale dan moeten bezien. Tenslotte wordt dan nog gedacht aan de verdere toekomst en twee complete randwegen om Veenendaal. Aan de oostkant zou de Groeneveldselaan hier in op te nemen zijn en deze zou aller eerst voor uitvoering in aanmerking komen. Zou deze de verkeersstroom ook niet meer aankunnen dan is er nog altijd de mogelijkheid van een weste lijke randweg, die bovendien van be lang zou zijn als stamweg voor een eventuele verdere uitbreiding van Vee nendaal in westelijke richting. Maar dit is verre toekomstmuziek. En in de verwezenlijking van de plan nen voor de nabije toekomst tot 1980 zit voorlopig muziek genoeg. (44) Toen de kleine stoet in het paleis terugkeerde, was het echter reeds te laat. El Akbar was over leden, zonder nog bij bewustzijn te zijn gekomen. Het was een grote slag voor Kiruna en slechts het feit, dat niets haar huwelijk met Gallash thans meer in de weg stond was haar enigszins een troost. Dank zij Aram's voorspraak en bemoeiingen werd de jonge legeraanvoerder door de Raad der Ouden tot opvolger aangewezen. Drie maanden na de dood van de Heerser trad hij met Kiruna in het huwelijk. Aram was al die tijd gebleven om Gallash zoveel mogelijk terzijde te staan. Presto, die inmiddels ge heel genezen was, week geen ogenblik van zijn zijde en Dipo. de dwerg, beloofde Aram plechtig, dat hij zijn nieuwe heer even trouw zou dienen, als hij het Akbar gedaan had, terwijl Gallash maar al te blij was, dat de vertrouweling van de grote Ak bar aan het hof wilde blijven en hem met raad en daad terzijde wilde staan, fta het huwelijk, dat in alle stilte voltrokken werd, nam Aram afscheid, waarbij hij de grootste moeite had een einde te maken aan de eindeloze vloed van dankbetuigingen van Gallash en Kiruna. Begeleid door een troep krijgers van Gallash reed hij met Presto naar de kust en op een prachtige ochtend scheepten zij zich op een der schepen van Gallash' vloot in om naar huis terug te keren. EINDE AANRIJDING Vrijdagavond had op de Moorsterweg een aanrijding plaats tussen een auto bestuurd door de heer Bakker en een bromfiets be stuurd door de heer v. Velzen, beiden uit Scherpenzeel, tengevolge waarvan de bromfiets behoorlijk werd beschadigd en de bestuurder aan zijn hoofd werd ge wond. De bestuurder van de bromfiets schijnt te zijn afgeleid door kennissen die hij in de omgeving zag en ongemerkt op het midden van de weg ging rijden. Er komt een nieuwe telg in de Veenendaalse padvinderswereld. Gezien de steeds voortschrijdende uitbreiding van Veenendaal en de vele verzoeken tot opneming van adspirant-leden heeft de Plaatse lijke Commissie in overleg met de Districts-commissaris en de leiding besloten tot het in het leven roe pen van een tweede N.P.V. groep. Voorlopig zal deze groep alleen be staan uit een verkennerstroep van twee patrouilles. De groep zal de naam dra gen van „Vallei-Jagers". De daskleur zal zijn: blauw met een gele rand. De Veenendaalse kleuren dus. Voorlopig zal Oubaas Welker als wnd. Groepsleider optreden. De feite lijke leiding zal in handen zijn van vaandrig G. van Kooten. De Oubaas heeft zijn functie als groepsleider van „De Zwervers" (thans Veenendaal groep 1) in verband met de oprichting van de nieuwe groep overgedragen aan: Hopman W. A. J. de Winkel. Hopman De Winkel is een oude beken de in de padvinderswereld. De leiding van „De Zwervers" be staat thans uit: Hopman J. J. van den Brand, Vaandrig E. H. Feith, Akéla C. J. de Ruiter, Baloe Jac. van Wagens- veld en de nieuwe assistenten, de da mes S. B. J. Aalberts, N. Roor en de heer H. Huibers. Dank zij de medewerking van de heren Hiensch en De Koning, heeft de nieuwe groep een voorlopig onderdak gevonden. De „Vallei-Jagers" kregen toestemming om de stamhut van de Voortrekkers aan de Kanaalweg voor lopig óók als troeplokaal te gebruiken. Ook de meisjes van het Ned. Pad- vindsters Gilde lieten de laatste tijd veel van zich horen. Er is dus een ge zond leven in de Veense padvinders wereld. Men hoopt een steentje te kun nen bijdragen aan de groei van de jeugdbeweging in Veenendaal. AKTIE ROODE KRUIS De afdeling Scherpenzeel van het Ne derlandse Roode Kruis heeft ook dit jaar weer haar traditionele kerstaktie voor zieken gehouden. De zaterdagmiddag voor kerstmis zijn de bloembakjes en fruit- mandjes uitgedeeld. ,In totaal werden 71 zieken bezocht. Deze aktie werd allerwege wederom zeer op prfls gesteld. NIEUW WINKELPAND Aan het Oosteinde, waar vroeger enke le krotwoningen stonden, die bij binnen komst van het dorp vanaf de Renswoude- kant een rommelig aanzien gaven, zijn in het afgelopen jaar vier woningen plus een winkelpand gebouwd. Nauwelijks waren de woningen klaar of de bewoners namen hun intrek. Het winkelpand, huurder de heer Middendorp, werd donderdag in ge bruik genomen. Velen kwamen hem hun gelukwensen aanbieden, evenals de bur gemeester, secretaris B. v. d. Brink en 's avonds wethouder Valkenburg. Jaren had Middendorp zijn winkeltje in de krot woning op de hoek en tijdens de afbraak en nieuwbouw in een noodwinkeltje. Dat hij tevreden was met zijn nieuwe aan winst laat zich begrijpen. Vrijdagavond j.l. werd in de raads vergadering bekendgemaakt, dat bur gemeester W. Martens, na een ziekte periode van bijna een jaar, wederom zijn werkzaamheden als burgemeester van Amerongen zal hervatten met in gang van 1 januari 1962. De agenda voor deze raadsvergadering werd vlot afgewerkt. De verkoop grond voor de vestiging van een nieuwe industrie werd goedgekeurd. NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND PUZZEL Nr. 57 HORIZONTAAL: 1 gem. in Gelderl., 5 gem. in Gelderl., 10 meisjesnaam, 11 foei, 13 gem. in Gelderl., 15 kanton in Zwitserland, 17 strak op één punt kijken, 20 stok, 22 muzieknoot, 23 iemand de achting geven, welke hem toekomt, 24 af korting op visitekaartjes, 25 bouwland, 27 provincie van Nederl., 29 smalle weg, 30 leeftijd (Fr.), 32 scheikundig element (afk.), 33 morsdoekje, 35 kubieke meter, 37 eiland van Griekenland, 39 jaargetijde, 40 gem. in N.-Brab., 42 koor van zan gers, 43 scheikundig element (afk.), 45 telwoord, 47 bijrivier v.d. Rhöne, 49 hals gordel van een trekdier, 52 gesloten, 54 deel van het jaar (afk.), 55 Europeaan, 56 Ezechiël (afk.), 57 eikenschors, 59 gem. in N.-Brab., 61 eer, 62 lied, 64 stoom schip (afk.), 65 puntig voorwerp, 67 gem. in Gelderl., 68 dorp in Gelderl. onder Winterswijk. VERTICAAL: 2 hogepriester te Silo, 3 water in Friesland, 4 sluiskolk, 6 telwoord, 7 de dato (afk.), 8 achting, 9 gem. in Gelderl., 11 hoofddeksel, 12 strijdperk, 14 dorpje in Gelderl., 16 kippenloop, 18 voorzetsel, 19 boomloot, 21 familielid, 26 zes blaadjes postpapier, 27 telwoord, 28 gem. in N.-Brab., 29 uit stekend, 31 gindse, 34 wrok, 35 sus loco (afk.), 36 behoudens vergissingen (afk. Lat.), 37 dam langs een water, 38 meisjesnaam, 41 gem. in Gelderl., 43 meisjes naam, 44 gem. in Groningen, 46 dorp in Gelderl., 48 dorpje onder de Dr. gem. Vries, 50 vaarwel, 51 eind, 53 aardsoort, 58 rund, 59 laag schoven op de dors vloer, 60 gem. in Gelderl., 61 als 51 vert.. 63 titel (afk.), 66 bekende afkorting. In zijn afscheidstoespraak legde de waarnemend burgemeester de nadruk op de bijzonder prettige samenwer king met de wethouders, raadsleden en gemeentepersoneel. „Amerongen", zo verklaarde spreker, „is mij lief gewor den en al waren we het niet altijd eens, toch heb ik altijd met plezier in Amerongen gewerkt." Namens de gemeenteraad sprak het oudste raadslid, de heer Wildeman. Deze merkte o.a. op dat de waarnemend burgemeester er veel goeds doorheen gekregen heeft en kans gezien heeft het vertrouwen van de gehele raad te winnen. Wethouder G. J. v. Barneveld sprak ook namens de in het ziekenhuis ver blijvende wethouder K. de Bonte. Ook deze spreker had niets dan lof en vroeg zich o.a. af, of Amerongen de waar nemend burgemeester haast nog niet liever geworden was als de gemeente Rhenen. Tijdens de koffie besloot de raad om wethouder K. de Bonte in het zieken huis enkele boekwerken te zenden als bijzondere attentie. De agenda voor deze openbare raads vergadering liep vlot van stapel. Enige discussie ontstond bij de behandeling van de verkoop van een industrie terrein aan de firma Pruim uit Am sterdam, zijnde een groothandel in meubelmakers-, behangers- en stof- feerders-fournituren, groot 2700 m*. De heer Wildeman (onafh.) was de enige die tegen dit voorstel was. Deze industrie leverde Amerongen naar de mening van spreker, niets op. De kern van zijn lang betoog lag hierin, dat al te veel agrarische gronden aan de In dustrie waren verloren gegaan. De heer Blankestein (PvdA) echter en ook de heer v. d. Dikkenberg (SGP) waren voor, omdat vooral de laatste er voor Amerongen toch wel heil in zag. Tot slot werd de heer A. A. v. Doorn als nieuw bestuurslid benoemd in het bestuur van het bejaardencentrum „De Ridderhof" namens de Diaconie der Ned. Herv. Kerk. PERSDELICT Tot dertig gulden boete, subs, zes da gen hechtenis veroordeelde de Utrechtse Politierechter de heer D. R., hoofdredac teur van de „Barneveldse Crt". te Bar neveld, wegens belediging van de heer Koekoek, voorzitter of leider van de or ganisatie van de „Vrije Boeren". In een polemiek met de heer K., tevens redacteur van het periodiek „De Vrije Boer", had de heer R. zijn tegenstander „een grote leugenaar" genoemd. Ter zit ting van de Utrechtse Politierechter stelde de hoofdredacteur, dat hij zich in voren bedoeld artikel wel zeer duidelijk en scherp moest uitdrukken in het belang van een juist begrip van zijn lezers en anderen. Zijn tegenstanders plegen ook geen blad voor hun mond te nemen. Ove rigens was zijn scherpe uitlating wel een noodzakelijk verweer voor zijn eigen per soon, die bloot staat aan verdachtmakin gen, beledigingen en zelfs bedreigingen. Zo wordt o.m. in de „Vrije Boer" ge suggereerd, dat hij door het Landbouw schap wordt betaald voor zijn bestrijding van het standpunt van de „Vrije Boeren", met andere woorden wordt hij voor „pro fiteur uitgemaakt. Het verwonderde de hoofdredacteur tenslotte, dat de heer Koekoek, die anders zo wars is van al wat met gezag of politie heeft te maken, nu opeens in het onderhavige geschil die zelfde instanties te hulp roept. Zowel de Officier van Justitie als de Politierechter, ofschoon het recht op cri- tiek in de pers volmondig erkennende, waren van oordeel dat de heer R. in zijn polemiek wat te ver was gegaan toen hij zijn tegenpartij voor leugenaar uitmaakte. „Men mag nu eenmaal zelfs tegen een leugenaar geen „leugenaar" zeggen, even min als „dief" tegen een dief of „moorde naar" tegen een moordenaar", luidde hun commentaar. Naar wij nog vernemen is de heer R. voornemens op zijn beurt tegen de heer Koekoek een proces wegens smaad aan hangig te maken in verband met diens ar tikelen in de „Vrije Boer". Gemeente Rhenen HINDERWET Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen om hinderwetsver gunning van Handels- en Produktieon- derneming ,De Kroonsteen' N.V., Utrecht sestraatweg 188, Rhenen tot het oprichten van een inrichting voor het vervaardigen van betonkeien. Schriftelijke bezwaren tegen het verle nen van de vergunning kan een ieder ge durende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het ge meentebestuur. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op dins dag 9 januari 1961 om 11.00 uur in het gemeentehuis. Rhenen, 21 december 1961. De burgemeester en wethou ders voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal, burgem. Th. v. d. Willik, secretaris.

De Vallei | 1961 | | pagina 7