Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Wordt »Batteriien« uniek recreatieoord? D e Wereld van WEEK-tot-WEEK i 5Aelw<(2 Particulier initiatief dreigt verstikt te raken in de bureaucratie Particulier initiatief COMMENTAAR OP HET PLAN WASSINK WAAR IS DE VALLEI-RIKS? KAN CUBA WORDEN BEVRIJD Weer gasvergiftigings-geval ELST AMERONGEN RHENEN Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel 36e jaargang VRIJDAG 5 januari 1962 Nr. 2 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 ïynen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Reeds meer dan drie jaar lang zwerft er bij de diverse instanties in Nederland een (gedegen) plan om van het Fort Buursteeg tussen Renswoude en Veenendaal „in de volksmond beter bekend als „De Batterijen" - een recreatieoord te maken dat uniek is voor geheel Midden-Nederland. Wanneer dit plan in de toekomst verwezenlijkt zou worden, dan zou er tussen Veenendaal en Renswoude een schitterend terrein van ongeveer 7 ha groot ge creëerd worden, uitermate geschikt voor dagre creatie en: voorzien is van een brede kanovijver, zwembad met strand en speelweide voor kinderen. diverse prachtig gelegen standplaatsen voor caravans heeft. geheel omringd is door water en op zeer korte afstand ligt van twee grote verkeerswegen. -8- waarop toiletten, kleedlokalen, aparte kampeerterreinen en een hotel ontworpen zijn. Het meest belangrijke aan dit gehele project - dat voor Zuid-Oost-Utrecht bijzonder interessant moet zijn - is, dat de gehele uitvoering van dit plan een zuiver particulier initiatief is en waar bij men van de overheid geen enkele financiële steun verlangd. Dat het plan desondanks al drie jaar lang in de ambtelijke tredmolen loopt, is niet al leen jammer maar kan tevens het ge vaar inhouden dat de initiatiefnemers van hun voornemen afzien en onze om geving een uniek ontspannings-terrein misloopt. Oud verdedigingswerk Het Fort Buursteeg oftewel „De Bat terijen" wordt ten dele ingesloten door de spoorlijn Utrecht-Arnhem en het fietspad 't Dijkje vanaf de spoorweg overgang aan de Nieuweweg tot aan de Rijksstraatweg richting Renswoude. Het is een oud verdedigingswerk uit het begin van de 18e eeuw en behoor de tot de z.g. Hollandsche Waterlinie. Het heeft overigens nooit dienst ge daan, maar uit oogpunt van natuur schoon (water en heuvels) heeft het in de loop der jaren enige betekenis ge kregen. Vroeger was het eigendom van de Genie, doch aangezien het voor Defen sie geen erxKeie W&*rae moer hacl, is het later eigendom van Domeinen ge worden. Al enkele honderden jaren ligt het fort er doelloos. Plannen voor recreatie Omstreeks 1957 kwam het gedeelte ten noorden van de spoorlijn in huur bij de heer Wassink die vlak bij het Fort woont. Naar verluidt kreeg hij toen het idee om van dit stuk ongerep te natuur een recreatie-terrein te ma ken en dan zeer speciaal voor de dag recreatie. M.a.w. het Fort zou zoveel mo gelijk in de oorspronkelijke staat gehouden worden en ingericht wor den voor „dagjesmensen" die er, ook met hun kinderen, zouden kun nen zwemmen, roeien, kanoën, wan delen, zonnebaden enz. In verband met dit Plan Wassink zijn er ruim twee jaar geleden kontak ten gezocht met allerlei instanties. Functionarissen van Staatsbosbeheer, Domeinen en Planologische Dienst Utrecht hebben meerdere malen per soonlijk een. bezoek aan het Fort ge bracht en men was unaniem van me ning dat de Batterijen zich bij uitstek voor dit doel leende. Het meest enthousiast waren b. en w. van Renswoude die direkt alle moge lijke medewerking toezegde en de Ne derlandse Kampeerraad welke onmid dellijk adviseerde het Fort te bestem men voor dagrecreatie. mer bij de N.V. „Grondmij" een teke ning laten maken, welke later enigs zins gewijzigd diende te worden. Deze tekening is reeds voorgelegd geweest aan de Commissie voor Uitbreidings plannen die hiertegen geen bezwaren kenbaar gemaakt hebben. Dit tekenen kostte bjjna twee duizend gulden, welk bedrag de heer Wassink in afwachting van de toestemming reeds betaalde. En omdat alle instanties het plan in feite toejuichten - het Fort heeft er al enkele honderden jaren doelloos ge legen en zou nu een bestemming krij gen waar duizenden mensen ontspan ning zouden kunnen zoeken - was de algemene verwachting dat spoedig de toestemming van Domeinen af zou ko men. Temeer omdat het plan Wassink op zuiver particuliere basis is opgezet en gemeenten noch overheid financiële steun behoeven te verlenen. Tekening Na deze gunstige reacties van de di verse instanties heeft de initiatiefne- reidingen heeft getroffen om, zodra de toestemming afkomt, met de tenuit voerlegging van het plan te beginnen. Mede om aan de financiële verplich tingen te kunnen voldoen heeft hij in de Betuwe ongeveer 20 ha van zijn grond verkocht, terwij! bij het Fort al 2000 ms zwarte grond is gestort. De opzet is om het Fort van binnen zoveel mogelijk in ongerepte toestand te laten. De waterpartijen, waar nu het riet welig tiert, zullen uitgebag gerd worden (gemiddcid 30 cm) tot op de bodem van wit zand, althans dat is het plan. Gebeurt niets! Tot nu toe echter is het nog steeds bij plannen gebleven. De zwarte grond ligt nog steeds op verwerking te wach ten en vooral onze omgeving waar toch al zo'n schreeuwend gekort is aan dag recreatie is nog steeds verstoken ge bleven van dit unieke oord. Het meest deprimerende in deze affaire is dat hier een particulier initiatief dat volledig ten goede komt aan de gehele gemeenschap, verstikt dreigt te raken in de amb telijke tredmolen. Van hogerhand behoeft maar één seintje te komen en de Batterijen is over enkele ja ren een recreatie-oord dat zyn weerga in geheel Midden-Neder land niet kent! V oorbereidingen Uit goedingelichte bron vernamen wij dat de heer Wassink al diverse voorbe- HET PLAN WASSINK Zo zou De Batterijen er in de toekomst uitzien. Het is vrijwel geheel omringd door een gracht waar 's winters een prachtige ijsbaan van gemaakt kan worden. De cirkeltjes zijn geplande staanplaatsen voor cara vans. De gearceerde gedeelten stellen beplanting voor. links op de tekening (de halve maan is het strand van het geprojecteerde zwembad. Op verschillende punten in dit terrein zijn kleedlokalen en stenen toiletten aangebracht. De ge hele oppervlakte van het terrein bedraagt plus minus 7 ha. Bij enkele instanties hebben wij de mening gevraagd van het plan Wassink: INITIATIEFNEMER W. WASSINK: „Ik heb inderdaad het plan om van het Fort Buursteeg een recreatie terrein te maken. De tekening hier voor is ook al klaar. De reden dat ik nog niet met de uitvoering van het plan begonnen ben, kan ik u in dit stadium nog niet meedelen. De zaak berust thans bij de Inspecteur van Domeinen." HOOFDOPZICHTER VAN DE N.V. „GRONDMIJ": „In opdracht van de heer Wassink hebben wij een teke ning gemaakt. Ik heb zelf het be wuste Fort ook gezien en persoonlijk vind ik het een zeer mooi plan. Waar het nu is blijven steken, weet ik echt niet. Wat het gaat kosten? Daar laat ik mij niet over uit." O BURGEMEESTER HOSANG VAN RENSWOUDE: „Het plan Wassink juichen wij van harte toe, vooral ook omdat het in onze omgeving in INTREDE CANDIDAAT WIELENGA De beroepen predikant van de Ger. Gem. (Vrijg.) te Veenendaal, candidaat Wielenga, zal op zondag 21 januari a.s. zijn intrede doen. In de morgendienst die om 8.45 uur begint zal hij worden bevestigd door zijn vander, ds. D. K. Wielenga, terwijl de intrede 's middags om half drie plaats heeft. een grote behoefte voorziet. Het sluit tevens prachtig aan op het Streek plan de Utrechtse Heuvelrug en wij wachten dan ook met belangstelling de ontwikkeling af." SECRETARIS VAN DE NED. KAM PEERRAAD: „Wij hebben direkt ge adviseerd dit terrein voor dagrecre atie te bestemmen. Dit positief ad vies hebben wij ook uitgebracht aan het gemeentebestuur van Renswou de. Ik zou ook wel eens willen we ten waar dit plan op blijft hangen." STAATSBOSBEHEER HOUTVES TERIJ „UTRECHT": „Wij hebben tegen de plannen, zoals wij die ge zien hebben, geen enkel bezwaar. Het is echt niet te hoog gegrepen en dit standpunt hebben wij trou wens ook aan andere instanties ken baar gemaakt. Het plan Wassink is geheel aanvaardbaar." INSPECTEUR VAN DOMEINEN: „Ik kan er op het moment weinig van zeggen. De hoogste instanties zyn het plan momenteel aan het be oordelen en ik persoonlijk geef een goede kans op slagen. De beslissing valt zeer waarschijnlijk op korte termijn." GROSLIJST P.v.d.A. BEKEND Tijdens een woensdagavond gehou den vergadering van de Partij van de Arbeid Veenendaal, is voor de komen de verkiezingen de groslijst samenge steld. Deze ziet er als volgt uit: 1. R. Koppenberg 2. J. v. Hardeveld (weth.) 3. T. Verkuyl 4. B. v. Remmerden 5. J. H. H. Jansen 6. W. L. Spies 7. H. W. Hannink 8. C. G. v. Hal 9. A. J. Bekkerman 10. A. v. d. Weerd 11. P. v. Barneveld 12. B. v. d. Bovenkamp 13. K. Geerlof 14. F. II. Bekkerman 15. L. Weyers 16. A. H. v. d. Pol Alle leden van de P.v.d.A. hebben deze lijst toegezonden gekregen. De de finitieve verkiezingslijst zal vermoede lijk begin februari bekend zijn. RECTIFICATIE In een deel van onze oplaag staat op pag. 2 bij „Het woord is aan" een sto rende fout. In alinea drie staat: een eeuw is tenslotte zo volge- maakt". Dit moet natuurlijk zijn: een kwart-eeuw enz. WAARDE ƒ22,50 De Valleiriks, vorige week uitge geven bij hotel „Het Wapen van Rhenen" is niet gevonden. De vinderspremie is hierdoor weer gestegen, zodat de nieuw uit te geven riks met het rode nummer: AS 323803 22,50 waard is. Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur wordt de pre mie a contant uitbetaald. BRAND IN VOGELKOOI Bij de fam. H. aan het Panhuis is een vogelkooi in brand gevlogen. Oor zaak was een petroleumstel dat in de kooi stond. Omstanders blusten de brand, zodat de inmiddels gealarmeer de brandweer geen dienst behoefte te doen. Uitgeweken leiders zijn het niet eens Raast de bloedige geschiedenis van Cuba naar een nieuw hoogtepunt? Men zou het zeggen. Want in verscheidene landen bereiden in totaal een kleine twee honderdduizend Cubaanse vluchtelingen een nieuwe invasie voor. Allen zijn er van overtuigd, dat hun exil nog maar korte tijd zal duren. Straks zullen ze met een goed getraind leger opnieuw landen en Costro de zee in drijven. Wanneer de dag X zal zijn aangebroken weet intussen nog niemand. Ook de vluchtelingen- leiders zelf tasten nog in het duister. VLUCHTELINGENSTROOM HOUDT AAN Fidel Castro heeft ondanks zijn ter reurmaatregelen niet kunnen voorko men dat ook zijn trouwste grenswach ters te koop zijn. Vandaar, dat er per boot en per vliegtuig nog steeds hele gezinnen uit Cuba arrjveren in Miami, de op 150 km afstand gelegen Ameri kaanse badplaats. Deze vaak zeer wel gestelde gezinnen krijgen bovendien nog kans hun voornaamste bezittingen mee te nemen en ze beschikken ook in de states over voldoende kapitaal om onbezorgd te kunnen leven, een grijpstuiver naar de minder bedeelde vluchtelingen te kunnen werpen en belasting te betalen voor de komende invasie. Overal in Miami hoort ge nu Spaans spreken. Volgens een voorzich- GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: muntbiljet van 2,50; zwarte dames glacé's, bruin lederen portemonnaie met inhoud van ƒ7,50; muts; ceintuur; grijze sjaal en een paar donker blauwe heren handschoenen. Nadat verleden week het gehe le gezin B. aan de Helling bewus teloos raakte door ontsnapping van gas uit ondergrondse leidingen, trof maandagmiddag het personeel van drogisterij R. Kok aan het Gelderland eenzelfde lot. De heer C. Kok werd op de zolder van de drogisterij plotseling onwel, doch kon nog naar bereden komen. In de winkel aangekome: zag hij echter ook de winkel juf frouv ^wusteloos lig gen en toen even Ir d- ,'htor van de heer Kok binnen fcwam ging ook deze buiten westen. Dr. Rademaker uit Ederveen verleen de geneeskundige hulp en uitsluitend de winkeljuffrouw had nadelige gevol gen van haar val ondervonden. Zij viel een tand uit haar mond. De oorzaak moest weer worden ge zocht in gasontsnapping. Dit had tot 10 X 10 ACTIECOMITÉ GEÏNSTALLEERD Vrijdag 29 december is het comité van de 10x10 actie in Amerongen, door de waarnemend burgemeester Mr. Bosch Ridder van Rosenthal geïnstal leerd. In zijn toespraak zei de burge meester, dat dit nu een actie is waar aan iedereen, welke opvattingen hij ook heeft, aan mee moet doen. Het comité doet daarom een dringend be roep op de jeugd van Amerongen, haar medewerking te verlenen aan het wel slagen van de 10x10 anti-honger actie. Zij die nog niets hierover gehoord hebben, via een vereniging of bedrijf, kunnen zich opgeven bij een van de leden van het comité. Deze leden zijn: Wim Eimers, Kon. Wilhelm, weg 83, Dick van Engelenburg, Prins Bern- hardlaan 63, Frans van der Heijden, Industrieweg N. 8 en Jan van Oeveren Del 9. gevolg dat de N.V. Ned. Gasmij nog diezelfde middag de zaak ter plaatse inspecteerde, terwijl men nu bezig is de leidingen te repareren. JEUGDKERK IN RHENEN De Hervormde Jeugdraad in Rhe nen heeft met toestemming van de Kerkeraad besloten een Jeugdkerk in het leven te roepen. In de hal van de Christelijke U.L.O. vlak bij de Val- leiweg, zullen de jongens en meisjes van 12 t.e.m. 16 jaar ongeveer twee keeir per maard een dienst kunnen bijwonen, die geleid wordt door vel schillende mensen uit de gemeente. Op deze wijze krijgen al deze jongeren de gelegenheid een dienst te volgen, die geheel afgestemd zal zijn op hun leef tijd. De eerste keer vindt dit plaats op 7 januari (a.s. zondag) om 10 uur. Rhenense IJsclub op rand van Failissement Nadat het yselubbestuur alles in het werk had gesteld om de onbruikbaar geworden ijsbanen op de Blauwe Ka mer in de Grebbe onder water te zet ten, waaraan ongeveer een dag en een nacht werd gewerkt, viel de dooi op nieuw in. Dit betekende, dat al het werk met de daaraan verbonden finan ciële consequenties vergeefs was ge schied. De kas van de vereniging heeft een flinke aderlating gehad. De onkosten die zijn gemaakt zijn dit jaar niet te rug gekomen uit entreegelden voor de baan. Het gevolg zal zijn dat surseance van betaling zal moeten worden aan gevraagd. De contributie is namelijk door het zéér lage bedrag van 1,50 per lid van dien aard dat de daaruit verkregen gelden niet toereikend zijn om de gemaakte kosten te dekken: De enige hoop is nu nog gevestigd op een nieuwe langdurige ijsperiode. Verloren. Bruine gebreide heren hand schoen. AUTO'S BOTSTEN Zaterdag vond er om ongeveer 10 uur, nabij de School weg een aanrijding plaats tussen twee personenauto's be stuurd door D. en M. Er ontstond al leen materiële schade. De bestuurder M. verleende geen voorrang. INBRAAK Van maandag op dinsdag is er ingebro ken in het kantoor van de steenfabriek te Remmerden. Ook de woning van de heer H. werd met een bezoek vereerd. De ongenode gast(en) verschaften zich toegang door een ruit aan de ach terzijde van het kantoor te verbrijze len. Vermist werd een portemonnaie en eig los geld. Een week eerder is er ook te Rem merden ingebroken in de bungalow cf'. i .let CC.ixVpc.Ul i.C J v v_.i »i.,xC»t een portemonnaie en een gouden zak horloge. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. FINALES BILJARTEN A.s. zondag 6 en 7 januari worden op het biljart de districts-finale 2e klasse Libre Klein van de Koninklijke Nederlandse Bil jart Bond verspeeld van de afdeling Vee nendaal en omstreken. Dit kampioenschap wordt georganiseerd door de Biljart-ver eniging Mogenster, Rijksstraatweg 5 te Eist (U.). De kampioen van dit tournooi, zal ons district gaan vertegenwoordigen in het Gewest Het Oosten, welk zal wor den gehouden in Doetinchem. De kampioen van het gewest Het Oosten gaat naar de Nationale kam pioenschappen van Nederland. De deelnemers in ons district zijn de heren: Smit (B.V. Smit) uit Doorn; Vlot (B.V. Excelsior) uit Leersum; van de Linden (B.V. B.V.R.) uit Rhenen en onze plaatsgenoot Jan Henzen van de B.V. Zeldenrust, Eist. Deze vier deelnemers zullen elkaar betrijden op het groene laken. Aan be langstelling zal het niet ontbreken. JEUGDKAPEL AMERONGEN Onder auspiciën van de Kerkeraad der Hervormde Gemeente wordt zon dag 7 jan. des morgens om half elf in het Clubhuis aan de Kon. Wilhelmina- weg de eerste Jeugdkapel-dienst ge houden. Deze zal geleid worden door een zus ter van het Zendingsdiaconessenhuis. De dienst is bedoeld voor alle 12-16 jarigen der gemeente. Bij toerbeurt zullen des zondags deze jeugdkapel- diensten geleid worden door de heer Postema (Oude Wei 16) de heer en me vrouw Riepma (Kersweg) en de Zusters Heilina en Heieen van het Zendings diaconessenhuis. Opdat zoveel mogelijk jongeren in aanraking gebracht worden met het Evangelie wordt medewerking der ouders ten zeerste op prijs gesteld! De jongeren worden verzocht een Psalm-gezangen boekje mee naar de dienst te brengen. VEEL VALPARTIJEN Tengevolge van gladde wegen heb ben zich vanmorgen tal van valpar tijen voorgedaan., echter niet van ern stige aard. De strooiwagens zijn on middellijk uitgerukt. DE VALLEI EN DE OPRUIMING H.H. adverteerders, Wy maken U er nog even op attent dat wy de copie voor het a.s. woens dagnummer, gaarne uiterlijk a.s. maan dag 8 jan. in ons bezit moeten hebben en voor het a.s. vrydagnummer a.s. woensdag 10 jan. Hiertoe zullen wjj U a.s. maandag ko men bezoeken. De uitgevers. ROULETTE. Een 36-jarige geldmagnaat uit Hollywood heeft de 51.000 dollar die hij in een rekenapparaat had ge stoken via de rechter van de uitvinder teruggeëist. De rech ter heeft hem in het gelijk ge steld. Maar daarmee heeft hij zijn dollars niet terug, want de uitvinder, een Liechtensteiner, was reeds naar Europa terug gereisd, daar failliet verklaard en loopt nu ergens in Duits land op een houtje te bijten. De machine was een appa raat waarmee men onfeilbaar bij het roulette-spel de winst kon binnen halen. Vorig jaar had de maker er by een Duit se roulette 100.000 gulden mee verdiend, welk sensationeel nieuwtje tot over de oceaan Hollywood bereikte. De geld magnaat, tuk op nog méér, liet de man overkomen en gaf hem geld om nog enige verbete- ringen aan het apparaat aan te brengen. Daarna begaven zy zich tesamen naar de speelzaal en verloren 51.000 dollar. Tevens kwam toen de geld schieter te ore dat zyn com pagnon zyn opzienbarende winst in Duitsland niet te dan ken had gehad aan zyn reken machine, maar aan een hape ring in het roulette-mechanis me! JEANS. Een Amerikaanse moeder van vier kinderen in de Amerikaanse staat Tennes see kon haar werklozenuitke- ring niet in ontvangst nemen omdat zij zich aan het loket vervoegde in jeans. De ambte naar bleek ook niet te ver murwen toen zij verklaarde geen tijd te hebben gehad om zich te verkleden, maar wees haar op een artikel in het re glement, waarin te lezen stond „dat werklozenuitkering alleen wordt gedaan aan lieden die „behoorlijk" gekleed gaan op dat zij wanneer de mogelijk heid zich voordoet direct aan het werk kunnen gaan." FILM. Er zijn onlangs te Parijs enige korte films ver toond van de Franse filmpio nier Méliès. Ter gelegenheid van de sterfdag van deze ge niale man zei Jacques Tati: „Méliès heeft de grondslag ge- rijk zijn, terwijl de andere 470 zich in het bezit van een Ame rikaan bevinden, die ze in zijn bezit kreeg toen de nalaten schap van Méliès onder de ha mer doorging. Deze Ameri kaan, zei hij, houdt deze films zorgvuldig opgeborgen om ze, wanneer de rechten verjaard zullen zijn, op de markt te brengen. WIMPER. De voox-uitgang staat niet stil (in New York): Er zijn nu ook valse wimpers voor honden verkrijgbaar. En •voor wie van rekenen houdt is er een rekenmachine in de handel gebracht in zakfor maat. Met dit apparaatje van legd voor alles wat sindsdien .slechts 370 gram op het for- in de filmmakerij is bereikt." maat van een pakje sigaretten Een andere spreker betreurde kan men alle berekeningen het dat van de 500 films van maken tot en met worteltrek- Méliès er slechts 30 in Frank- ken. DINSDAG U.S.O.-CONCERT Op dinsdag 9 januari 1962 komt het Utrechts Stedelijk Orkest wederom in Veenendaal concerteren. Het programma voor dit concert, dat onder leiding van de dirigent Frits Knol zal worden gegeven en waaraan Marius Rpysink (fluit) als solist zal meewerken, luidt alsvolgt: 1 Symfonie 101 D gr. t. („De Klok") van Jos. Haydn 1732-1809. 2 Concert voor fluit en orkest. D gr. t. K.V. 314 van W. A. Mozart 1756-1991. 3 Symfonie C gr. t. (1855) van G. Bizet 1838-1875. Omtrent kaartverkoop en plaatsbe spreken wordt verwezen naar de in dit nummer voorkomende advertentie. CENSUUR Consternatie onder de Italiaanse jon gelui: volgens een uitspraak van het hoog gerechtshof te Rome is het verboden el kaar in een auto te kussen. Telkens als menn 's avonds een auto met twee jonge lui langs de weg ziet staan, kan men zich afvragen of die twee zich nu afvragen: kussen of niet kussen? tige raming vertoeven er ongeveer honderd duizend Cubaanse vluchtelin gen. Nog steeds houdt de stroom aan. Iedere nieuwkomer doet de hoop bij de anderen stijgen. Hij brengt berich ten of verhalen mee over de stijgende terreur, de groeiende werkloosheid, het toenemende verzet tegen Castro. An dere tienduizenden vluchtelingen groe peren zich in verschillende Zuid-Ame rikaanse landen, en in Porto-Rico en Guatemala. Zelfs in Spanje zou een Cubaanse invasiekern bestaan van on geveer tien duizend personen. Volgens de vluchtelingenleiders in Miami ver toeven er momenteel ongeveer twee honderdduizend vluchtelingen in de di verse landen. Ze dromen allen van de invasie. Uit eigen kring kunnen ze een leger op de been brengen van ongeveer 45.000 man Eerst algemene staking Ze maken er ook geen geheim van, dat deze 45.000 man momenteel een in vasie opleiding krijgen, afgerond met lessen in de guerilla-techniek. De mis lukte invasie van José Miro Cardona heeft overigens de meningsverschillen in het kamp der vluchtelingenleiders hevig doen toenemen. De gevluchte leiders van de vakbeweging onthouden hem alle steun en andersom. Julio Garceran, die vroeger lid was van het Hoog Gerechtshof in Cuba, nu ook vluchtelingenleider, wil slechts met hem en met de vakbeweginsleiders sa menwerken indien tevoren alle par tijen zich akkoord verklaren op zijn programma, gebaseerd op de democra tische constitutie van voor 1940. Over één zaak zijn de drie vluchtelingen- groepen het eens: een invasie heeft slechts zin als de arbeidersmassa in Cuba zelf het sein geeft via een alge hele staking. Washinton betaalt Niet alle Cubaanse vluchtelingen in Miami hebben geld. Velen zochten bo vendien tevergeefs naar werk. Zij zijn afhankelijk van ondersteuning, Was hington kent alleenstaanden 60 dollar per maand toe, gehuwden 100 dollar. Lij vormei. v)Trgtm;i de i.ti' i - uiï do honderdduizend. De andere helft heeft voldoende middelen, doch schiet maar karig af om de werkloze landgenoten te helpen. Ze helpen liever met goede raad. De meeste behoeftigen krijgen het advies om te pogen in Amerikaan se legerdienst te komen. Het voordeel er van is, dat ze dan tevens getraind worden. Het is de Cubanen in Miami verbo den om openlijk op Amerikaanse bo dem invasievoorbereidingen te treffen of troepen te trainen. Het gebeurt na tuurlijk toch. Vooral de laatste maan den wordt er in dit opzicht intensief geweerkt, zo intensief, dat nagenoeg alle vluchtelingen rekenen op een in vasie in het voorjaar. Agenten van Castro Het aantal Castro-ogenten onder de vluchtelingen valt bij geen benadering te schatten. Een feit is, dat Havana steeds van alles op de hoogte is. Enige malen al bleken Castro-agenten te zijn opgetreden in de vluchtelingenraad met het doel de onenigheid in de lei ding nog te vergreten. Daarin zijn ze dan ook inderdaad geslaagd. De drie vluchtelingenpartijen bevechten elkaar bijna even hard als Castro. Ortegas, een vierde leider zoekt te bemiddelen. Daarbij heeft hij twee scherpe pijlen op zijn boog. „Het so ciaal verzet in Cuba neemt hand over hand toe. Als straks de arbeiders over gaan tot een algemene staking moet ons invasieleger gereed staan. Anders verliezen we ons krediet op Cuba en daarmee onze kans. Pijl twee: „Een invasie zonder overeenstemming zal een bloedige ontgoocheling worden. We moeten het samen eens zijn wat we straks van ons dierbaar eiland gaan maken". De kans Niet alleen de vluchtelingen geloven in de herovering van hun suikereiland. Ook de Amerikanen in Miami zijn er van overtuigd, dat hun verblijf in de badplaats slechts tijdelijk is. In de ver enigde Staten baseert men zich daarbij meer op het verzet tegen Castro in Cuba zelf dan op de kwaliteiten van een eventueel invasieleger. Het staat wel vast, dat de ontevre den heid op Cuba met de dag toeneemt. Met een invasieleger in de rug zul len de Cubaanse arbeiders eerder tot massaal sociaal verzet komen dan an ders. Zodra dat verzet is uitgelopen op een georganiseerde aktie moet het mo gelijk zijn het invasieleger te laten lan den. WANDKLOKKEN voor betere uurwerken H00FDSTR 91 VEENENDAAL Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal, Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1962 | | pagina 1