RIJLES? En woensdag zou hij voetballen!... MARINO! Raad van Rlienen stelde begroting voor 1962 ongewijzigd vast DE NIEUWE RENAULT 4 „SCHADUW VAN DE BOEMERANG" Voorlopige aanmelding Chr. Kweekschool te Ede Goud en zilver in de zee ARAM TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 5 januari 1962 Nr. 2 (vervolg van 29 december 1961) RECTIFICATIE JUIST t ^ot no<*'S heeft is een veilige, veelzijdige VOLLEYBAL: S.O.S. V.C. Veenendaal HONDENWEE CEFA PRESENTEERT: (Ingezonden) TER AANSTERKING en handen ruw? PUROL DE HOUTlPECIAUST De Heer der slangen Vervolg van de rede H. Griffioen (AR): Wanneer dat nodig mocht zijn wenste hij verhoging van de steunnormen. Met het onderwijs voor het zwakzinnige kind moet een aanvang worden gemaakt. Hij be treurde het dat de desbetreffende ouders niet meer gebruik maakten van de b.l.o.- school, waarvoor gratis vervoer aanwezig is. De heer P. Kosters (Vrije Partij) miste de post „opbrengst verpachting kersen boomgaard" in het dorp Eist. De voor zitter kon er geen antwoord op geven. De heer Kosters vestigde er de aandacht op, dat de pachter tot tweemaal toe ten ge meentehuize had willen betalen, maar dat het geld geweigerd was. Deze zaak zal nader worden onderzocht. De heer D. de Jong (P.v.d.A.) sprak als volgt: Mijnheer de voorziter, Allereerst moge ik namens mijn fractie de waardering uitspreken over de tech nische uitvoering en de overzichtelijkheid van de ons voorgelegde begrotingsstukken. Dat er mede dankzij de nieuwe financiële verhoudingswet de begroting sluitend kon worden gemaakt met een post voor on voorziene uitgaven van 88.356,99 stemt tot tevredenheid. Dat deze al reeds bij 1ste wijziging gehalveerd zal worden door zeer urgente werken n.l. nodig voor bouw en inrichting scholen. Wij hebben nu een overzicht van de bij dragen welke wij in de komende jaren van het rijk zullen ontvangen. De onwe tendheid omtrent deze alles beheersende factor was vorige jaren een hinderpaal om tot plannen te komen ter ontplooiing van de mogelijkheden. Het bedrag van de rijksbijdrage valt mee; het algemene aspect van de begro ting lijkt gunstig. We mogen ons hierop niet verkijken. In 1962 zal een noodzake- Zee tot onze spijt is in het ver volgartikel over de Algemene Beschouwing van de Rhenense begroting een storende fout ge slopen. Midden in de rede van Mr. Deen (P.v.d.A.) is namely k de regel „De heer H. J. v. Don gen (V.V.D.)" terecht gekomen, waaruit te concluderen viel dat de heer v. Dongen de zegsman was van de mening van een an dere politieke party. Met deze rectificatie hopen wy dit mis verstand uit de weg geruimd te hebben en bieden de betreffende sprekers onze excuses aan. Red. lijke verhoging van de ambtenarensalaris sen worden doorgevoerd. Er komt een huurronde met looncompensatie. Te ver wachten is dat de uitgaven dientengevolge de raming zullen overtreffen. Wij weten financieel waar wij aan toe zijn. De provincie heeft voor de Heuvel rug een Streekplan, dat over 20 jaar loopt, ontworpen. Het ligt in de lijn dat nu onze gemeente een gemeentelijk ontwikkelings plan maakt op langere termijn. De nodige uitbreidingen, voorzieningen moeten plan matig worden voorbereid en niet te hooi en te gras al naar het al dan niet uit komt worden voorgelegd. Mijn fractie stelt voor dat b en w een gemeentelijk ontwikkelingsplan aan de raad voorleggen. Bij de voorbereiding daarvan zou een be roep gedaan kunnen worden op geschikte leden uit de burgerij. Dit zou in brede kring de interesse voor de gemeente ver hogen. In zo'n plan voor langere termijn zou op dezelfde wijze als nu de begroting in hoofdstukken ingedeeld moeten zijn. De burgerij moet in ruime mate bij het wel en wee van de gemeente worden be trokken. De verhouding waarin de inwo ners op de overheid tot elkaar staan is evenzeer bepalend voor de levenskracht van onze democratische instellingen. Want juist de gemeente biedt veelal de moge lijkheid tot rechtstreeks contact tussen burger en bestuur. Ik denk hierbij aan een openhartige be spreking met de belanghebbenden of een voorlichtingsavond voor diegenen welke grond af moeten staan voor wegverbete- ring of iets dergelijks met betrekking tot het uitbreidingsplan. Zoudt U mijnheer de voorzitter de raad willen inlichten wat de plannen van het college zijn omtrent de inkomsten van de Stichting Gast- en Weeshuis. Het betreft hier een jaarlijkse bate van ruim 10.000,die toch zeer zeker voor een bepaalde doelstelling zou moeten worden aangewend. Op allerlei gebied zullen veel uitgaven van de gemeente worden gevergd. Ik denk aan de sporthal, aan het bejaarden vraag stuk, aan de uitbreiding van de sport terreinen, zowel te Eist als te Rhenen; aan de voorzieningen voor de riolering. Verhoging van de inkomsten uit de plaat selijke belastingen zal onvermijdelijk zijn. Een periode van hoogconjunctuur zoals nu is bij uitstek geschikt deze verhogin gen door te voeren, ook als dit tot vor ming van enige reserves leidt. Kunt U reeds mededelingen doen omtrent de werkzaamheden van de belastingcom missie? Wij zijn er ons zeer wel van bewust dat de noodzakelijke algemene voorzieningen slechts naar behoren vervuld kunnen worden indien de gemeente over de no dige geldmiddelen kan beschikken. Thans zijn die middelen nog onvoldoende. Wat de punten 14, 15, 16 en 17 van de kapitaalswerken betreft deze stel ik op de voorgrond, boven de punten 10, 11 en 12, mede hierom. Nu wij op het ogenblik in een tijd leven waarin de levenskracht van de democratie meer dan ooit op de proef wordt gesteld en een krachtige democratie geen ongelijke ontwikkelingskansen van haar leden verdraagt, dient ook de ge meente een zo groot mogelijke persoons vorming en ontwikkeling van elk van haar inwoners na te streven. Dit kan in de eerste plaats door goed onderwijs en goede lokaliteiten. De herbebossing welke is geraamd en welke een bijdrage is tot verhoging der recreatie mogelijkheid juich ik ten zeerste toe. Tot slot wil ik nog de aandacht vragen voor het steeds intensiever worden van het verkeer. De gemeentelijke overheid zal meer dan ooit in dit opzicht hebben vooruit te zien. Met waardering kan ge sproken worden over de verkeerslessen en het verkeersexamen voor de school gaande jeugd. Gedacht zal moeten wor den aan voldoende parkeer mogelijkheid en aan de juist voor een recreatiegebied zo wenselijk optimale verkeersveiligheid. Ten zeerste beveel ik het college aan aan dacht te besteden aan de straatverlichting. Op verschillende plaatsen zowel te Rhe nen, Eist en Achterberg laat deze ver lichting veel te wensen over. Behoudens enkele punten welke hoofd- stuksgewijs aan de orde komen kan de fractie van de Partij van de Arbeid zich met deze begroting accoord verklaren en spreekt de hoop uit dat deze voorzienin gen welke in deze begroting zijn aange duid tot een ieders tevredenheid zullen worden uitgevoerd. De heer H. J. van Dongen (VVD): Al enige malen heb ik de gelegenheid waargenomen, M. de Vz., te spreken over de houding en verhouding van de be- stuurderen der Gemeente t.o.v. de in gezetenen resp. burgerij tot bestuursap paraat. Dat hier in onze gemeente nu eindelijk eens meer begrip zal moeten uit gaan van het college met zijn dienaren t.o.v. de burgerij staat bij mij zo vast, dat ik het langzamerhand ridicuul ga vin den wanneer wij bedenken dat wij met open ogen de steeds groter wordende af stand niet willen of misschien in sommi ge gevallen niet kunnen overbruggen. Ik wil, M. de Vz. vanavond niét langer uit weiden over dit in Rhenen acuut gewor den probleem, doch, daar ik van de zijde van het College geen enkele poging om tot verbetering te komen zie, U enige po sitieve gedachten in overweging geven. Liefde, M. de Vz. moet doorgaans van twee kanten komen, wil het product van deze liefde van een kwaliteit zijn, dat de toets der critiek kan doorstaan. Welnu, ik meen dat dus met name vanuit de be- bestuurders der gemeente de volgende ge dachten dienen te worden uitgewerkt resp. verwezenlijkt. (Wordt vervolgd) Jan komt van school thuis.- Heeft wat hoofdpijnis rillerig Opkomende verkoudheidGriep? En woensdag zou hij nog wel in een schoolwedstrijd meespelen! Wat te doen? 't Maar aanzien tot woensdag? Zo'n lang verwachte wedstrijd mislopen Of pijnstiller, met snelle doeltreffende werking. 'ASPRO' werkt snel: zie hoe het direkt ia water uiteenvalt. Zó snel wordt het ook in Uw lichaam opgenomen. 'ASPRO' werkt doeltreffend: door zijn wetenschappelijke samenstel ling verzacht 'ASPRO' ogenblik kelijk de pijn. 'ASPRO' is veelzijdig: juist door deze wetenschappelijke samenstel ling kan ASPRO' zo veelzijdig worden toegepast. Hoofdpijn, ver koudheid, griep, keelpijn, koorts... vlug 'ASPRO'! 'ASPRO' is veilig: veilig voor maag, hart en nieren. Zelfs voor kinderen (als U zich aan de juiste doseringen houdt). ZATERDAGAVOND: Het hoofdklasse-damesteam van VCV zal zaterdagavond de volleybal-degens moeten kruisen met het Utrechtse SOS. Beide teams hebben in deze competitie nog maar weinig gedaan, dat hun sup porters in verrukking kon brengen. SOS kwam tweemaal tot winst en de VCV-sters hebben zelfs nog geen enke le wedstrijd gewonnen. Het zal in het Utrechtse Parochiehuis beslist geen topwedstrijd worden, doch wellicht vergoedt de spanning veel. Prognose: een kleine overwinning voor SOS. Voor de andere VCV-teams ligt deze week de competitie nog stil. Het eerste heren-team kan deze rust benutten om zich voor te bereiden op de belangrijke uitwedstrijd tegen Phylos op 12 jan. in Utrecht. V.C.V. en Phylos delen met één punt achterstand op Valboval de tweede plaats, zodat de verliezer voor lopig de aansluiting met de top gaat verliezen. 'ASPRO'helpt direkt - U voelt zich weer prettig en opgewekt. Ja, 'ASPRO' doet méér! HOOFDPIJN, VERKOUDHEID, GRIEP...? Ter vervanging van de beroemde Renault 4 welk model vanaf 1947 in produktie is, heeft Renault op de Paryse auto-tentoonstelling de nieuwe Renault 4 ge ïntroduceerd. Deze nieuwe ster aan het (populaire) auto-firmament is een vier- deurs, vierzitswagen, met vier zyruiten, een klapdeur achterin, waarby de voorwielen worden aangedreven door een 750 cc motor. Het nieuwe „viertje" kan prat gaan op een lage aanschaffingsprijs en dank zij een compacte samenbouw van alle mechanische componenten is een royaal interieur ontstaan. Zodoende is de nieu we Renault behalve vo&r het vervoer van 4 personen, ook uitermate geschikt voor het transport van lichte goederen wanneer men de gemakkelijk te de monteren achterbank verwijdert. Ecdnomisch interessant is voorts dat de nieuwe R 4 geen doorsmeerbeurten meer vereist. Alle belangrijke chassi- scharnierpunten en verbindingen zijn voor de duur van hun leven gesmeerd en verzegeld of van een zodanige con structie, dat zy door de toepassing van rubber en plastic geen smering behoe ven. Het lage gewicht van de wagen waar borgt niet alleen een goede acceleratie, doch eveneens een laag benzineverbruik en geringe motorische slijtage. Belangrijk zijn eveneens de goed kope reparatie-mogelykheden. Het praktisch carosserie-ontwerp met de gemakkelijk te demonteren spat bordpanelen betekenen, dat even tuele aanrijdingsschade snel en goedkoop kunnen worden hersteld. TECHNISCHE GEGEVENS: Gewicht: Leeg 540 kg, max.: 950 kg. Vloeistof: Gekoeld (géén water) en biedt bescherming tot -40° C. Versnellingen: Drie, waarvan twee gesynchroniseerd, bediend door een handel op het dash- bord. Wielophanging: Onafhankelijk. Benzinetank: 26 liter. Zittingen: Vóór- en achterbank zijn gemakkelijk demon teerbaar (o.a. pick-nicken). Banden: maat 135 x 330. Accu: 6 Volt. Topsnel heid: 110 km. Kruissnelheid 80 km. Verbruik: 1 17. Aanschaffingsprys: vanaf 3.995, Dierenbescherming, steeds paraat Als het om dierenmishandeling gaat Doet, volgens elkeen, nuttig werk Zij ter inleiding opgemerkt Men schrikt als dierenvriend wel even Dat in deez' buurt nog mensen leven Die zich van 'n hond, die 't erf bewaakt Niets aantrekken, als 't vriest dat 't [kraakt Geen woorden zijn daarvoor te vinden Zo denken alle dicrenvrinden Die leven met het wel en wee En de toestand van hurr dieren mee 't Is heel moeilijk om uit te leggen Wat van zo'n marteling te zeggen Als in Lunteren heeft plaats gehad Mensonterend vindt men dat Men schrikt ervan, zo iets te horen A's het plm. 13 gr?dw>-gevroren Zo'n beest dan buitenshuis te laten Kon zo'n arme hond eens praten Dan zou hij zeggen, en ook wensen Aan de ketting die ontaarde mensen Voor zo'n toestand schiet m'n pen [tekort 'k Hoop dat er ingegrepen wordt Wanneer zo iets zich weer herhaalt Verheffend is het niet bepaald Wat hierboven is geschreven Aangaande 't kettinghondenleven J. M. Zaterdagavond 6 januari a.s. vertoont de Cefa de kleurenfilm „De Schaduw van de Boemerang," onder regie van Dick Ross. In de hoofdrollen Georgia Lee en Dick Jones. Voor de farmer Prince in het verre Westen van Amerika is het een hele onderneming geweest aan het andere eind van de wereld een veestation te kopen. De beste oplossing lijkt hem zijn zoon Bob er heen te sturen en hem het beheer over het Australisch bedrijf te geven. Met Slim Rogers, de voorman van de ranch, worden de nodige voorbereidin gen getroffen. Bob's zuster Katherine was de bedrijvigheid om haar heen niet ontgaan en toen zij vernam dat Bob naar Australië zou vertrekken, stond zij er op met hem mee te gaan om voor het huishoudelijke werk te zorgen. De kennismaking met het bedrijf viel niet tegen al waren er verschillen de dingen die dringend verandering be hoefden. De zondagse kerkgang bete kende door de grote afstanden dat het bedrijf praktisch het gehele weekend stil lag, wat een aanzienlijk produktie- verlies betekende. Bovendien zinde Bob de amicale omgang van kleurlingen en blanken niet en hij verbood de kleur lingen nog langer in de keuken te eten. De climax komt als Bob zijn voor man Johny (een kleurling) verbiedt de bijeenkomst in het naburige hospitaal bij te wonen waar een uitzending van Billy Graham beluisterd zal worden. Hij neemt hem mee het veld in voor het verrichten van enkele werkzaam heden. Daar worden zij aangevallen door een wild zwijn, waarbij Johny ernstig gewond raakt en later in het hospitaal overlijdt. De wijze waarop Johny zijn baas beschermde heeft een diepe indruk op Bob gemaakt en bete kende een ommekeer in zijn leven. KRIJGT HELMCASUARIS KUNSTSNAVEL? Tengevolge van een speling der na tuur heeft één van de helmcasaurissen in Ouwehands Dierenpark een scheve en te korte bovensnavel. Nu de vogel - uit het geslacht van de struisvogelach- tigen - wat ouder wordt gaat dit moei lijkheden geven met zijn voeding. Onze gevederde vriend kan namelijk steeds moeilijker zijn graantje meepikken, hetgeen de directie van het park veel hoofdbrekens bezorgt. Ten einde raad heeft men het advies ingewonnen van de parkarts Dr. Gouda Quint te Heelsum, die als enige oplos sing van deze moeilijkheid ziet het aan brengen van een kunstsnavel langs de weg van plastische chirurgie. De vogel zal daartoe worden overgebracht naar „De Wagerenk", het streekziekenhuis voor dieren in Wageningen. Er bestaat een kleine hoop, dat het experiment zal gelukken. Om tijdig de nodige voorzieningen te kunnen treffen, is het nodig, dat het bestuur van de Stichting „Chr. Kweekschool o.d. Veluwe" thans reeds een over zicht krijgt van het toekomstig aantal leerlingen. Het nodigt u daarom uit in de maand januari uw zoon of dochter die lust heeft het chr. onderwijs te dienen en over goede studiecapaciteiten beschikt, op te geven aan onderstaand adres. In de komende jaren zal de grote behoefte aan onderwijzers(essen) zeker nog bly- ven bestaan. Aanmelding voor het eerste leerjaar is mogelijk voor leerlingen, die het examen mulo A of B (met wiskunde en 3 vreemde talen) hopen te doen en voor hen, die straks overgaan naar de 4e klas van een lyceum, gymnasium, h.b.s. of m.m.s. Met einddiploma van een school voor v.h.m.o. is toelating tot het 3e leerjaar mogelijk. Door het rijk worden voor leerlingen met een goede aanleg studietoelagen be schikbaar gesteld. Het aanvraagformulier hiervoor is verkrijgbaar bij het hoofd (rec tor) van de onderwijsinrichting, die thans door de leerling bezocht wordt Volledige en juiste invulling van de staat van in lichtingen is noodzakelijk. De aanvraag moet beslist vóór 1 februari ingezonden zijn bij de afd. rijksstudietoelagen van het Ministerie van Onderwijs K. en W., (J. P. Coenstraat 1), 's-Gravenhage. Doordat er een nijpend tekort is aan onderwijzers(-essen) van hervormd-gere- Uit het jaarverslag van de Nij- kerkse schoolartsendienst blijkt, dat de oorzaak van de regelmati ge slaperigheid van een van de kinderen was gelegen in het feit, dat het elke morgen voordat het naar school ging een eitje met cognac kreeg. Ter aansterking formeerde huize, reikt het H.G.O. fonds nog speciale beurzen uit aan leerlingen uit hervormd-gereformeerde gezinnen. In Ede zijn nu reeds meer dan 50 leerlingen gehuisvest. Ze komen uit alle delen van het land. Inlichtingen over het H.G.O.- fonds worden gaarne verstrekt door de heer G. Verheul, Burg. Prinslaan 1, Ede. (tel. 9673). Wenst u nader ingelicht te worden over de tegenwoordige onderwijzersopleiding, dan kunt u bij de directie aanvragen het boekje „Zal ik onderwijzer(es) worden?". De Chr. kweekschool te Ede, in 1954 tot stand gekomen door interkerkelijke sa menwerking, is een kweekschool der ge reformeerde gezindte. Door haar voor spoedige en snelle groei telt zij nu reeds 14 klassen met 335 leerlingen, terwijl in 15 avondcursussen 100 onderwijzers(-es- sen) in functie, voor een lagere akte (mo derne talen, wiskunde, handelkennis) op geleid worden. Met het oog op de te nemen maatrege len bij de vorming van parallelklassen voor de te verwachte toevloed van leer lingen is een voorlopige aangifte uiter mate gewenst, gaarne vóór 1 februari. Het adres voor aanmelding en inlich tingen is: A. Beversluis, directeur der chr. kweekschool o.d. Veluwe, Brouwerstraat 19, Ede, tel. 9091. vervolg van woensdag 3 jan. j.l. Merensky verkreeg later de concessie om in dit gebied naar diamanten te speuren. En hij vond ze! Er was een „blink-klip" (steen) bij van 16,6 karaat! Hij stichtte zijn eigen maatschappij, welke met stijgend succes werkte en die hij drie jaren later aan de Staat verkocht voor twaalf en een half miljoen guldens! Dit gebied is thans afgesloten en wordt zwaar bewaakt en voortdurend bepa- trouilleerd door politie met speurhonden. Ovenstone vertelt ook, dat hij en zijn ge- gekoeld in grote hoeveelheden naar Ameri- Ka verscheept wordt, herder op vis in blik en vismeel. Voorts op trawlvis (tong kabel jauw klinkklip en knorhane). Er schuilt nog veel geheimzinnigs in het verschijnen en plots verdwijnen van de scholen vissen en het arbeidsveld van de wetenschap is nog lang niet uitgeput. Met ryke vangst op weg naar de fabriek. Hongerige zeemeeuwen omzwermen de vissersboot. TRIPLEX BOARD VRUGTI ZIE ONZE KOLLEKTIE VLIEGTUIG- EN SCHEEPS- MODELBOUW li- Van de dienstplichtigen, die bij het Turkse leger worden ingelijfd kan de helft lezen noch schrijven. •B- Volgens een Deens blad is Dene marken tijdens de bietenoogst prak tisch weerloos omdat dan alle sol daten uitgeleend zijn voor werk op het land. zin vaak met dr. Merensky meereden, toen de laatste door dat terrein een weg had aangelegd. Zij zagen dikwijls diaman ten. Een keer kwamen zij langs een heu vel, waar zij binnen het uur zoveel dia manten opraapten, dat zij er een blikje, waaruit de gecondenseerde melk was op gebruikt, half mee konden vullen! DRIJVENDE GOUDVELDEN Zo mag men de visserijgronden wel noe men. Want enorme scholen vissen trek ken heen en weer. De blauw-groe- ne wateren bevatten voedzame zou ten o.a. fosfaat, welke uitgestrekte velden plankton, mikroscopisch klei ne plantjes, hebben doen ontstaan. Daarvan en daarin leeft weer een i miljardenmassa minuscule diertjes, als zeewormen en kleine schelpdie ren. En in dit fantastische domein, dat heen en weer gestuwd wordt door de golven en dat rijst en zinkt met de veranderende temperatuur van het water, Wonen ongelooflijk grote scholen vissen. Het is een sprookjesachtig gezicht, als men op een kalme maanavond langs de zee wandelt en op enige afstand dui zenden vissen waarneemt, welke zilverig fosforiserend de aandacht trekken. Op het ogenblik werken er vier onder- zoek-vaartuigen van de Regering en één van de Universiteit van Kaapstad bij de visgronden. Er valt nog een leuk grapje te vertellen over dit onverwachts verschijnen van de vis. In een vissersdorp is op zondagmor gen dominee vol vuur aan het preken. Plotseling komt er een man de kerk bin- De fabriek van de „Southern Sea Fishing Enterprises (pty.) Ltd." Luchtfoto van het Kaapse schiereiland nen, neemt een ogenblik plaats op de ach terste bank en fluistert z'n voorman in: Die snoek het gekom! Meteen is hij weer weg. Het opwindende bericht gaat van mond tot mond en wie het doorgegeven heeft, verdween naar buiten, zodat tien minuten later de kerk leeg was. Toen dominee zelf een harts tochtelijk amateur visser dit later ver telde, zei hij: Ek gee nie om, dat die kerk leeg was nie. Maar hullen het die beste visplekkies uitgesoek, vóór- da tek daar kon kom! HET HOLLANDSE AANDEEL Ook onze landgenoten pikken een visje mee, om precies te zijn: 55.000 ton visjes gedurende 1961. Er be staat n.l. te Saldanha aan de West kust een maatschappij, de Southern Sea Fishing Enterprises, waar de meerderheid van het kapitaal in Nederlandse handen is. Deze maat schappij legt zich toe op de vangst van maasbankers, makreel, kreeft en snoek. De hoofdproducten zijn vismeel, visolie en visconserven, welke over de gehele wereld wor den verkocht. Zoals uit een bijgaan de foto blijkt, dragen de vaartui gen van deze maatschappij Neder landse namen. Het bedrijf maakt een welvarende indruk. Een van de schippers is een Scheveninger. Verder langs de kust zijn voor andere maatschap-' pijen nog enkele Scheveningers en Katwijkers werkzaam. De techni sche staf van de fabriek bestaat hoofdzakelijk uit Hollanders. De di rectie meent, dat er geen betere combinatie mogelijk is dan dit van Nederlandse en Zuidafrikaanse vak lieden. Als de Hollandse degelijk heid en de Zuidafrikaanse vinding rijkheid samengaan, dan komt men tot goe de resultaten. Ook hier legde men er de na druk op, dat de Nederlandse emigrant zich dient aan te passen aan zijn nieuwe omge ving, wil hij zich thuis voelen en slagen. De Nederlanders zijn in Saldanha begon nen met het kopen van een ouderwets fa briekje. Dit is echter in tien jaar tijd ge moderniseerd en opgewerkt, zodat thans zo wel de fabriek als de vloot en het ver koopapparaat een eervolle plaats innemen in de Zuidafrikaanse visserijstructuur.. v' (1) Langs het brede pad, dat van de slotpoort van Barranca omlaagvoert naar het dal, gaan stapvoets een tweetal ruiters. Het zijn Aram, de kasteelheer, en zyn jonge schildknaap Presto, die in dit vroege morgenuur de weg naar de stad inslaan. Hoewel de zon nog dicht aan de kim ligt, zyn er reeds ver scheidene mensen op de been. Herhaaldelyk passe ren de ruiters boerenkarren, die, zwaar beladen met de oogst van akker en boomgaard, stadswaarts rol len. De oorzaak van deze vroege bedrijvigheid is de grote jaarmarkt, die nu reeds enkele weken in Barranca gehouden wordt Presto, vol van de vreemde zaken, die hij op de markt verwacht te zien, praat honderd uit. „Gaan we kijken bij de tenten van de pottenmakers en de narren, Heer Aram? En naar de wilde dieren? Marco, de mars kramer, heeft me verteld, dat er een zigeuner is, die een grote beer op een rollende ton kan laten lopen;" Aram luistert lachend naar het gesnap van zijn jonge vriend. Maar plotseling, bij een bocht van de weg. houdt hij met een ruk zijn paard in De muren van de stad liggen voor hen en uit de stadspoort komt eensklaps schreeuwend van angst en opwinding, een aantal burgers naar buiten ge stormd! (wordt vervolgd) Wat een verschil met Nederland, waar de binnenwateren meer vis sers dan vissen rijk zijn. Trotse vissers ziet men thuiskomen met een baarsje van een paar pond. Hier vangt men aan de lijn tuna's tot honderdvijftig pond elk! En de pleziervissers komen niet zelden voor een paar dagen per vliegtuig van Amerika over. Waarop berust de visserij-indus trie? Op maasbankers, harders, pil chards (sardientjes) en bokkums; op rock lobster, een kreeft, welke

De Vallei | 1962 | | pagina 3