Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken 25 jaar CBTB in Veenendaal MULDER Hechte boerenorganisatie met een mooie staat van dienst Nieuws uit de omgeving Mm§ oimiEit Dit jaar nieuw station aan De Klomp EDERVEEN Bevestiging en intree kandidaat J. D. W ielenga D.K.zn. Wat nu weer ELST RHENEN Beroepententoonstelling in „Irene" Voor hotel „De Koerheuvel" begint nieuw tijdperk 36e jaargang WOENSDAG 10 JANUARI 1962 Nr. 3 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel VOORZITTER EN EEN LID JUBILEREN MEE Afgekeurd Bietenkoppen A.R.-kandidatenlijst voor verkiezing gemeenteraad Feestelijke herdenking Gestolen auto in Raalte teruggevonden in Ger. (Vrijgem.) Kerk te Veenendaal ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN 10 JAAR „MUSKETIERS" Oorlogsschade Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lünen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Veenendaal heeft verschillende organisaties op het terrein van beroep en bedrijf. Vakorganisaties dus, waarvan de leden gezamenlijk hun belangen verdedigen. Eenzelfde devies heeft de afdeling Veenendaal van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, kortweg de C.B.T.R., in zijn vaan staan. Maar de C.B.T.B. is meer dan een vakorgani satie, het is een hechte band die de boeren in Veenendaal en naaste omgeving bindt. Vanzelfsprekend staat de ge meenschappelijke behartiging van belangen op de voor grond, maar de C.B.T.B. kan men toch moeilijk een kei harde vakorganisatie noemen. Er gaat iets gemoedelijks van uit, een verschijnsel dat de boeren over het algemeen typeert. Echter, in de Veenendaalse C.B.T.B., die deze maand 25 jaar bestaat, is deze gemoedelijkheid niet ontaard in saaiheid. Er zit al 25 jaar lang leven in en men heeft het euvel van een gezapige voortgang, waaraan zoveel ver enigingen lijden, geen kans gegeven. Daarvan getuigt het logboek van de 25-jarige C.B.T.B. in Veenendaal. Op initiatief van de afdeling Rhenen van de C.B.T.B. werd onder leiding van wijlen de heer Griffioen - nu nog een zeer bekende naam in de kring van de Veenendaalse C.B.T.B. - in Veenendaal een oprichtingsvergadering gehouden. Dat was op 21 januari 1937 in „Eltheto", terwijl op de elfde februari daaraan volgend het bestuur werd gekozen, o.m. bestaande uit de heren M. Hoogenboom, voorzitter; D. Jansen, secretaris en G. van Bennekom, penningmeester, als da gelijkse bestuursleden. De naam van de voorzitter springt tussen deze functionarissen uit. Dieren arts Hoogenboom, een bekende en ge ziene Veenendaalse figuur, bekleedt thans, 25 jaar later, nog het voorzitter schap en jubileert dus met „zijn af- deling". Toch is dokter Hoogenboom met de enige die met de Veenendaalse C.B.T.B. mee jubileert. Van de negen leden, die zich op die 21ste januari 1937 aanmeld den is er nu nog één actief lid. Dat is de heer J. Beijer van de Dijkstraat. Het lidmaatschap van de C.B.T.B. geeft de boeren bepaalde voordelen. Reeds in 1937 konden de leden gratis adviezen verkrijgen inzake bemesting en veevoederij en rechtskundige bij stand a raison van... één kwartje. De C.B.T.B. bracht en brengt advie zen uit aan de regering, iets waarvan de leden direct misschien niet zoveel merken, maar wel van het voorrecht, dat zij hun boekhouding - een facet van het bedrijf, dat voor vele boeren een noodzakelijk en soms misschien wel een niet noodzakelijk kwaad is - door het boekhoudkundig bureau van de or ganisatie kunnen laten bijhouden. In de oorlogsjaren werkte de C.B.T.B. voor de bezetters. Een kwalijk riekende bond dus? Integendeel, want het was meer werken tegen de bezetters, want vele paarden die gevorderd waren wer den door bemiddeling van de C.B.T.B. voor het werk van de bezetters „afge keurd". Dat was dan ook het enige werk, dat EDE: De gemeente Ede is voor het jaar 1962 een bouwvolume van 150 woning wetwoningen toegekend. Acht hiervan zijn verstrekt voor krotopruiming. DOORN: Een inwoner van Doorn heeft een apparaat uitgevonden waarmee de „fall-out" gevaren bij een eventuele atoomaanval bestreden kunnen worden. De prijs van het complete apparaat zal omstreeks 100,— gaan bedragen, in clusief plaatsing. BILTHOVEN: Het spoorwegstation te Bilthoven is aan de beurt om grondig gerestaureerd te worden. Er komt o.a. centrale verwarming en TL-verlichting. De kosten zijn geraamd op 150.000, Er zal zo spoedig mogelijk met de werk zaamheden worden begonnen. SOEST: Sinds 1 januari van dit jaar kent het Soester politiekorps een vrouwelijke agent. Voorlopig zal zij niet geünifor meerd optreden. Het ligt later in de bedoeling dat zij verkeerslessen op de scholen zal geven en assisteert bij de werkzaamheden van de kinderpolitie. UTRECHT: Van 12 tot en met 24 januari a.s. treedt in de Jaarbeursgebouwen (Margriethal) aan de Croeselaan de „Wiener Eisrevue 1962" op. Voorver koop van de plaatsen kan geschieden op tel. 030-14767. de C.B.T.B. in de bezettingsjaren deed. Vanaf 14 januari 1941 tot 26 augustus 1946 werd niet meer vergaderd. Toen Nederland in 1946 weer een beetje op orde was gekomen deed ook de C.B.T.B., en met name de afdeling Veenendaal, weer van zich spreken. Geijverd werd voor een lagere land bouwschool en de bemoeiingen blijven niet onbeloond. Op een vergadering in 1947 was de burgemeester aanwezig en men sneed terstond het punt „verbete ring van wegen in het agrarische ge bied" aan. Als andere activiteiten kunnen wor den genoemd: heroprichting van de Veenendaalse eiermarkt, een gemeente- waag in Veenendaal, de oprichting van de afdeling Renswoude door zijn Vee nendaalse broer en de grote bieten koppen-campagne in de uitzonderlijke droge zomer van 1959. Militairen brach ten dit „nood-veevoeder" naar Veenen daal en dit werd verdeeld over drie kwart van de landbouwers. De C.B.T.B., die thans bijna 80 leden telt, is vertegenwoordigd in de markt- commissie te Veenendaal, het water schap Grebbe, de commissie streekbe- langen voor Zuid-Oost-Utrecht en het De Veenendaalse A.R.-kiesvereni ging heeft tijdens een ledenvergade ring in het O.C.B.-gebouw de kandi datenlijst voor de op 30 mei a.s. te houden verkiezing voor de gemeente raad vastgesteld Deze A.R.-lijst zal enige verande ringen in de toekomstige raadsfractie teweeg brengen. De heer S. Kroesber- gen. de nestor van de Veenendaalse gemeenteraad, heeft zich niet herkies baar gesteld, in verband met zijn leef tijd en zal dus niet meer in de raad terugkomen. Vier zitting hebbende leden staan aan de kop van de lijst in deze vol gorde: 1 C. N. van Kuijk (wethouder), 2 mr. J. F. van Leeuwen, 3 E. C. Die- peveen en 4 Jac. Slok. Op »nr. 5 komt voor de heer L. R. A. Ester, plaatselijk vertegenwoordiger van de Chr. Tex- tielarbeidersbond „Unitas." Gerekend naar het huidige aantal A.R.-raads leden (5) heeft de heer Ester ook een goede kans op een zetel. De lijst ziet er verder als volgt uit: 6 H. van Manen, 7 J. F. van Kooten, 8 B. J. Vrieling, 9 T. de Haas, 10 W. van Braak, 11 L. van Harten, 12 W. F. de Vries, 13 H. Dekker, 14 D. J. Bouman, 15 C. C. Boers, 16 G. van Kooten, 17 W. van de Pol, 18 C. van Amerongen. S. Kroesbergen - op eigen verzoek - niet meer op lijst. Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerkewijk 28 - telef. 2307 OP WERKDAGEN VAN 2-3 UUR Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL Het stationsgebouwtje aan De Klomp gaat voor de vlakte en in de plaats hiervan komt een nieuw gebouw voor het station Veenendaal - De Klomp, dat nog dit jaar in gebruik zal worden genomen. Geen formidabel stationsgebouw, maar toch een dat de treinreizigers uit de omgeving van De Klomp en die zullen wel voornamelijk uit Veenendaal komen beter kan opvangen. Het is maar de vraag hoe men dit be sluit van de Nederlandse Spoorwegen in Veenendaal opvat. Men kan hieruit aflei den, dat het omleggen van de spoorlijn Utrecht Arnhem, jaren achtereen een veelbesproken punt, van de baan is en er daarom niet zo zeer mee ingenomen zijn. Anderzijds zullen zij, die tot de vaste treinreizigers behoren, de bouw van een nieuw station *wel toejuichen. Een behoorlijke wachtkamer, dat nog na de oorlog werd verbouwd, vindt men in het huidige stationsgebouw eigenlijk niet. Het is er primitief en ongezellig. Het loket of bij drukte: de twee lo ketten werkt een vlotte gang van za ken niet in de hand. Daarmee is nog niet gesproken over de ruimte waarin het per soneel moest werken. Donker en niet erg ruim. Voor dit alles in de plaats komt nu een modern gebouw met aan de westelijke kant de wachtkamer, die 's winters zal worden verwarmd door middel van olie kachels. Vanuit het behoorlijke wachtlokaal zal een entree komen naar de loketten, twee in getal. Aan de noordkant van het ge bouw, waar het stationskantoor komt, zal royaal glas worden toegepast. Aan de noordzijde komt één grote glaswand. In nog twee zaken, die dringend om verbetering vroegen komt thans verande ring. De rijwielstalling, veel te klein om alle fietsen en bromfietsen te bergen, wordt uitgebreid en in het gebouw zelf komt een behoorlijk toilet. Tot nu toe kan men hiervoor terecht in een apart ge bouw, op enkele meters van het stations gebouw. Bij deze verbouwing is niet voorzien in de perronsituatie. De perrons blijven zoals ze op dit moment zijn. Het nieuwe gebouw wordt geheel ge lijkvloers, zonder verdieping. districtsbestuur van het landbouwschap. Het huidige bestuur bestaat uit de heren: M. Hoogenboom, voorzitter; A. van Veldhuizen, 2e voorzitter; A. van 't Voort, secretaris; J. van Ee, penning meester en E. Hasselaar, algemeen ad junct. Bij een jubileum hoort een feestelijke herdenking. Het jaarfeest van de C.B.T.B. en de Chr. plattelandsjongeren organisaties, de C.J.B.T.B., zal een bij zonder karakter dragen. Het feest wordt hedenavond in 't Trefpunt gehouden en de verschillende onderdelen worden be kendgemaakt in een keurig uitgevoerd programmaboekje. Zo zal de oud-voorzitter, de heer R. Lokhorst, thans hoofd van de Chr. V.G.L.O.-school te Gencmuiden, een vraag op de man af richten, n.l. „bent u ook uithuizig?" Het zangkoor zal zin gen en onder regie van Gijs Groeneveld wordt een toneelstuk in drie bedrijven „Het leven gaat door" opgevoerd. De 2e voorzitter, de heer A. van Veld huizen, zal de avond openen en de C.P.B. een welkomsttablau brengen. De heer P. A. van Schuppen miste maandagmorgen j.l. zijn auto, terwijl hij zeker wist dat hij hem de avond tevoren vóór zijn woning aan de Dr. Colijnstraat had geparkeerd. Vanzelfsprekend deed hij in de eer ste plaats aangifte bij de Veenendaalse politie, die via de telex alle politiebu reaus in Nederland waarschuwde. La ter op de dag trof' de politie te Raalte een auto onbeheerd langs de weg aan, terwijl drie jongen:: in de omgeving van Raalte met een passerende poli tieauto naar Ommen waren gelift. De politie in Ommen vertrouwde de knapen niet en bij informatie in Raalte kwam aan het licht dat daar een on beheerde auto was aangetroffen. Men bracht dit met elkaar in verband en hield het drietal vast. Later bekenden zij uit het observa tie- en opvangcentrum Overberg te zijn gevlucht en de auto te hebben ge stolen. Zij zijn thans te Veenendaal in gesloten. MILITAIR Uil' EDERVEEN VERONGELUKT NA AANRIJDING Maandagavond is de 21 jarige dienst plichtige soldaat E. Boonzaayer uit Eder veen toen hij op wacht stond bij het schietkamp van de luchtdoelartillerie in Den Helder door een binnenkomende mi litaire vrachtwagen aangereden. De heer B. werd tegen een betonnen paal geklemd. Hij werd naar een zie kenhuis vervoerd waar hij in de nacht van maandag op dinsdag aan de bekomen verwondingen overleed. Het slachtoffer was ongehuwd. GESLAAGD Aan de modevakschool te Haarlem slaagden voor het diploma costumière de dames Jannie Methorst en Willie Koudijs beiden uit Ederveen en mej. Jannie v. d. Lagemaat uit Veenendaal. Zij ontvingen hun opleiding bij mej. C. Hendriks te Ederveen. De beroepententoonstelling te Rhenen in gebouw „Irene", die tot 24 jan. a.s. is te bezoeken, werd dinsdag officieel geopend door de burgemeester van Rhenen. Op de foto in 't midden de burgemeester tydens de bezichtiging. Kandidaat J. D. Wielenga D. Kzn. uit Rotterdam zal zondagmiddag 21 januari a.s. om half drie, na vooraf 's morgens om half negen te zijn bevestigd door zijn vader, ds. D. K. Wielenga J. Dzn. uit Rotterdam, intree doen als predikant van de Gereformeerde (Vrijgemaakte) Kerk van Veenendaal, waar hij beroepen is in de vakature van ds. C. J. Smelik, die op 25 juni van het vorige jaar naar Bunschoten-Spakenburg is vertrokken en die daar twee dagen later intree heeft gedaan. Kandidaat Wielenga werd op 21 juli 1935 in de gereformeerde pastorie te Bellingwolde in Groningen geboren. Hij bezocht eerst het Marnix-gymna- sium te Rotterdam en studeerde daar na verder nog aan de theologische ho geschool, Broederweg 15 te Kampen, waar hij op 30 juni van het vorige jaar (1961) zijn kandidaatsexamen af legde. Nadat de heer Wielenga kort daarna na praeparatoir examen door de classis Rotterdam was beroepbaar verklaard in de Gereformeerde (Vrij gemaakte) Kerken in Nederland werd hij op 13 december van het vorige jaar door de classis Amersfoort peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot de bediening der Sakramenten in genoemde Kerken. Kandidaat Wielenga is de eerste pre dikant van de vierde generatie van het predikantengeslacht Wielenga. Zijn overgrootvader, prof. D. K. Wielenga, overleden in 1902 diende eerst de Ker ken van Oldehove, Amsterdam en Nieuwendijk. Daarna was hij nog vele jaren hoogleraar aan de theologische hogeschool te Kampen. De tweede ge neratie waren de zes broers: G. Wie lenga, overleden in 1924. Hij diende de Kerken van Katwijk a.d. Rijn, Delft, Zwolle en die van Rotterdam. Dr. B. Wielenga, overleden in 1949 stond te Westmaas, Arnhem en te Amsterdam. D. K. Wielenga, overleden in 1942 was eerst missionair predikant van de Ge reformeerde Kerk van Hogeveen op Soemba en stond na zijn terugkeer in KERKEWIJK 167 TC t. 3000 V E E N E N O A A L Nederland nog te IJlst en te Diemen. J. J. Wielenga, overleden in 1951 dien de de kerken van Zuidbroek, Waddinx- veen en die van Alblasserdam. J. D. Wielenga, overleden in 1938 stond te Leek, Middelburg, Anna Jacobapolder, Hoofddorp en te Franeker. De enige van de tweede generatie, die nog in leven is, is C. J. Wielenga te Zaandam. Hij diende tot zijn eme ritaat in 1951 de Kerken van Ruhrort, Hazerswoude, Zierikzee en die van Zaandam. De derde generatie bestaat uit vier predikanten, die allen nog in leven zijn, n.l. dr. D. K. Wielenga Gzn. eme ritus predikant van Bandoeng en wo nende te Wassenaar, J. L. Wielenga Bzn. predikant van de Gereformeerde Kerk van Hilversum, D. K. Wielenga J. Dzn. predikant van de Gereformeer de (Vrijgemaakte) Kerk van Rotterdam en D. K. Wielenga C. Jzn. predikant van de Gereformeerde Kerk van Kol- lumerpomp in Friesland. 8 Een inwoner van Hardinxveld die 10.000,uit de Sporttoto won heeft zijn club 100,geschonken. ■8 Twintig landen hebben de Argen tijn Omar Sivori die voor Juven- tus-Turijn speelt, de beste voetbal ler van 1961 genoemd. -8 Tot 's werelds best geklede vrouw van 1961 is uitgeroepen de echtge note van de Amerikaanse president Jacqueline Kennedy. 8 Een Engelse kolonel heeft zijn hond een bedrag van 25.000,nagela ten om het dier tot zijn dood te kunnen onderhouden. 8 Bij de politie van, Leicester is bij de gevonden voorwerpen een houten been en een stel krukken gedepo neerd. 8 In Denemarken zijn t.v.-toestellen in huurkoop verkrijgbaar die pas werken als geld in de gleuf ge gooid wordt. Voor 50 cent kan men een half uur televisie kijken. In het kader van het 10-jarig bestaan hield de v.v. „Musketiers" vrijdagavond j.l. voor de senior-leden met hun da mes een feestelijke bijeenkomst in hotel Boszicht. Daar men deze mijlpaal toch niet zonder meer voorbij wilde laten gaan had het bestuur besloten een ge zellige avond te organiseren, zy het dan minder officieel. Voor de junior-leden werd zaterdagmiddag een filmmiddag gehouden, eveneens in hotel Boszicht. Daar de voorzitter, de heer v. d. Pol, door ziekte verhinderd was werd vrij dagavond het openingswoord gesproken door de tweede voorzitter, de heer Ei- mers. Hij heette allen welkom en in het bijzonder de heren Labee en Wil- derbeek met hun dames, die gekomen waren om het in Amerika en Engeland zo populaire Bingo-spel te introduce ren. Voorts wenste hij de voorzitter vanaf deze plaats een spoedig herstel toe. Als tweede spreekster trad naar vo ren mevr. Quint. Zij had het genoegen het bestuur op deze bijzondere avond een prijzenkast aan te bieden, zij het dan voorlopig nog in de vorm van een tekening. Deze prijzenkast zou zo spoe dig mogelijk gemaakt worden en op de - inmiddels traditioneel geworden to neelavond - op 20 januari a.s. defini tief worden aangeboden. Tevens over handigde zij de tweede voorzitter een enveloppe met inhoud, hetwelk een ge schenk was van de ouders en echtge noten der leden. Daarna ging men over tot het feeste lijk deel van de avond, die gevuld werd met het spannende Bingo-spel, afge wisseld door een vrolijke noot, gespeeld door de „Cliff Band." Aan het eind van de avond sprak de tweede voorzitter nog een dankwoord uit tot allen, die medegewerkt hadden deze feestavond tot een bijzonder geslaagde avond te maken. DE TREINRAMP BIJ WOERDEN: Te- i zoeken twee redders zich met midden van een onvoorstelbare chaos draagbaar een weg. In gebouw „Irene" aan de Grutterstraat te Rhenen wordt tot en met 24 januari een beroepententoonstelling gehouden. Het initiatief daartoe ging uit van de commissie voor de streekverbetering „Zuid-Oost-Utrecht", waarvan de burge meester van Rhenen voorzitter is. Er is nauw samengewerkt met het Gewestelyk Arbeidsbureau te Veenendaal met betrekking tot deze organisatie. Dinsdagochtend vond de officiële opening plaats, die door talryke personen werd bygewoond, meest uit kringen van de landbouwende bevolking, die uiter aard het nauwst by deze tentoonstelling is betrokken. Daarnaast merkten we on het vol tallige college van burgemeester en wethouders van Rhenen, de burge meester van Amerongen en Leersum. vertegenwoordigers van het bedrijfs leven, de industrie en de middenstand. Rhenen's burgemeester, Mr. L. Bosch ridder van Rosenthal, sprak als voor zitter van de organisèrênde commissie de openingsrede uit. Hij legde daarin de nadruk op het probleem, dat zoons van gevestigde landbouwers vaak geen emplooi meer vinden op het bedrijf van hun vader en een andere weg moeten kiezen om in hun levenson derhoud te kunnen voorzien. Vroeger was het zo, dat de zoon van de boer boer werd, dat de zoon van de smid smid werd en de zoon van de bakker bakker werd Deze tentoonstelling wil er toe bij dragen van voorlichting te dienen bij het kiezen van een beroep, met name welke mogelijkheden daartoe alzo zijn. Nadat de burgemeester de tentoon stelling voor geopend had verklaard, sprak nog een vertegenwoordiger van het rijksarbeidsbureau. Deze spreker wees er nadrukkelijk op, dat is gebleken, dat ook in de niet- agrarische sector van onze samenle ving behoefte wordt gevoeld aan des kundige voorlichting bij de keuze van een beroep. In dit verband bestaat het voorne men dit soort tentoonstellingen ook te brengen in de steden. Men werkt reeds aan beroepenfilms en -dia's ter ver betering van deze voorlichting, die nog in een ontwikkelingsstadium verkeert. Deze tentoonstelling in „Irene", die elke dinsdag-, donderdag- en vrijdag avond voor het publiek ter bezichti ging openstaat, is zeer interessant en leerzaam. De bezoekers worden in groepen rondgeleid en krijgen daarbij deskun dige toelichting op alle mogelijkheden die er met betrekking tot dit punt in onze maatschappij bestaan. Zeer duidelijk komt bijvoorbeeld naar voren het verband tussen oplei ding en beroep. Er is een meisjes- zowel als een jongensafdeling, met dus ook afzon derlijke rondleidingen. Daarbij wordt ook gewezen op alle bijzonderheden rond de talrijke beroepen. Tijdens de openingsplechtigheid zorgden de leerlingen van de land- bouwhuishoudschool voor gebak. Deze interessante tentoonstelling is een bezoek alleszins waard. Hotel „De Koerheuvel" staat leeg. Maar dat wil niet zeggen dat dit enorm hoge bouwwerk leeg zal blijven. Dat in geen ge val. Er is hier slechts sprake van pachterswisse ling. De nieuwe hotelier wordt de heer C. L. Roe landschap uit Amersfoort, een man uit het vak. Aan het interieur wordt hard gewerkt om nog voor de aanvang van het komende toeristenseizoen gereed te zyn. „De Koerheuvel" is een watertoren annex ho tel, gelegen op een van de hoogste punten van Rhe nen. Er bevindt zich een liftinstallatie in, die uit komt op een ruim plat form vanwaar men prach tige vergezichten heeft tot in Duitsland. Het ge heel is eigendom van de N.V. Waterleiding Maat schappij „Rhenen", in welke N.V. de gemeente Rhenen de grootste be langhebbende is. „De Koerheuvel" werd voor de oorlog gebouwd. Onmiddellijk na afkondi ging van de mobilisatie in augustus 1939, werd de uitkijktoren van het hotel, alsmede het hotel zelf, in beslag genomen door de militaire luchtwachtposten en door verschillende hoofd-officieren van de in Rhenen en omgeving ge legerde oorlogsonderdelen van de Nederlandse weer macht, zodat het hotel di rect al tot een middelpunt van het militairisme werd omgetoverd. Dit heeft zo voortgeduurd tot aan de oorlogsdagen van mei 1940. Onmiddellijk na de terugkeer van evacuatie was de uitkijkpost overge nomen door de Duitse luchtwachtposten en bij het vertrek van dit onderdeel legde het hoofd van de plaatselijke luchtbe schermingsdienst beslag op de toren ten behoeve van de uitkijk- en alarmerings- post van de luchtbescherming. Deze post heeft van de toren gebruik gemaakt tot onmiddellijk voor de evacuatie in okto ber 1944. Intussen werd het hotel in 1943 gevorderd voor a.s. Duitse moeders, daar na door de Duitse weermacht dit was even voor de tweede evacuatie van Rhe- r.en en nadien zonder vordering door S.S. en andere Duitse „elite" troepen. Vooral dit laatste had het gebouw geen goed gedaan. Bij de terugkeer na de be vrijding werd het in de volgende staat teruggevonden. Een dertigtal ameuble menten was verdwenen. Het sanitair was grotendeels vernield of gestolen. Van de rest der inventaris was eveneens al niets meer terug te vinden. Sporen van grana ten waren er echter bij de vleet, evenals glasscherven. En zo moest in de zomer van 1945 een begin worden gemaakt met de wederopbouw. ENIG IN EUROPA De combinatie hotel-watertoren is enig in Europa. In het hotel bevinden zich niet minder dan 22 kamers, waarin 35 personen kunnen worden ondergebracht. Boven de hotelruimte bevindt zich het waterreser voir met een inhoud van niet minder dan 700.000 liter. In dit reservoir hadden de Duitsers „ter bevordering van de volks gezondheid" closetpotten(i) gedeponeerd. De Canadezen hebben hier als reini* gingsdienst gefungeerd en het reservoir aan een grote en grondige schoonmaak onderworpen. Al het drinkwater dat in Rhenen wordt gebruikt komt uit de Koer heuvel. Het wordt gewonnen aan de Reu- mers bij de waterbomen, vanwaar het opgepompt wordt naar deze grote vergaar bak hoog boven Rhenen. Hotel „De Koerheuvel" geniet buiten Rhenen grotere bekendheid dan wellicht in de gemeente zelf. Sinds 1937, toen het hotel werd geopend, tot aan 1946 werd reeds aan 36.000 personen nachtlogies ver strekt. Dit aantal moet worden gerekend over negen seizoenen en dus niet over negen jaar, daar tot nog toe het hotel uitsluitend van 1 mei tot 1 oktober was geopend. Cijfers vanaf 1946 zijn ons he laas niet bekend. Zeer vele bekende persoonlijkheden bezochten in de loop der jaren „De Koerheuvel" zoals oud-minister Deckers, wijlen minister-president Colijn, de oud opperbevelhebber van land- en zee macht generaal Rijnders, Baron van Voorst tot Voorst en vele anderen. Ook vele artisten van naam zijn er al neergestreken. Daarvan noemen wij Buziau, Lou Bandy, Piet Muyselaar, Willy Walden enz. Dit is slechts een greep uit een keur van bezoekers. Als verdere bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat men vanaf het platform in zes provincies kan kijken. Men ziet onder andere de Kathedraal van Den Bosch, het kasteel Mook in Limburg, de plaatsen Meerkerk en Leerdam in Zuid-Holland, de verschil lende radio- en televisiemasten, de Dom in Utrecht en een groot gedeelte van de provincie Gelderland. Ook het Reichs- wald in Duitsland is met het blote oog te onderscheiden. Met de nieuwe pachter gaat dit prachtig gelegen hotel, van groot belang voor het toerisme in en rond Rhenen, een nieuwe toekomst tegemoet.

De Vallei | 1962 | | pagina 1