1 DEKENS K.L.M.- Favorita oueraiis 11.90 I Raad van Rlienen stelde begroting voor 1962 ongewijzigd vast ARAM Zonder bedenken gaat allen wat los en vast zit de deur uit! Tegen prijzen die Uw stoutste dromen nog overtreffen LET MAAR EENS OP Let eens op onze EXTRA LAGE PRIJZEN ii u f 59.50 nu f 39.50 6,95 2,24 0,79 1,79 3,45 Rock en Rollkousen ƒ0,98 ondergoed 20, 30, 40 Stapel LUIERS nu f 0.69 119,25 23,75 Partijtje NU (vervolg van 5 januari 1962) De Heer der slangen Op een Pullman alle maten 10 KORTING Enkele licht beschadigde slaapkamer ameublementen PRIMA DIVANBEDDEN MANCHESTER-KLEDING Prachtige fantasie SCHORTEN vanaf 1,89 Om door een ringetje te halen! HOUTVESTEB manchester 't U& MANUFACTUREN BEDDENaLEDIKANTEN VEENENDflftl GORTSTR.39 TEIEF. 2321 Vervolg van de rede van de heer H. J. van Dongen (VVD): Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst; een oude waarheid volgens velen, maar laten we aannemen dat het nu ook nog zo is. Welke aanmerkingen worden op de jeugd in doorsnee gemaakt? Onsociale gedragingen zoals negeren van de verkeersregels, vernielen van ei gendommen van gemeente en burgerij, kapot smijten van lampen en lantaarns, het op straat gooien van afval en rom mel, volkomen gebrek aan belangstelling voor culturele waarden, voor politiek, voor overheid en diverse bestuurlijke or ganen, kortom een lijst die nog met vele dingen aangevuld zou kunnen worden. Ik heb het nogal cru gesteld, M. de Vz. maar men zal mij moeten toegeven dat van al de opgesomde gedragingen er wel één of meerdere uitgehaald kunnen wor den die bijvoorbeeld een onderwijzer van welke school dan ook, bij zijn pupillen is tegengekomen. Men kón zich afvragen of zulks in het verleden ónders is ge weest. Afgezien van deze vraag, die ik persoonlijk ontkennend zou beantwoorden, moeten wij dus stellen dat er maótregelen genomen dienen te worden. Ons gemeenschapsleven M. de Vz., eist, terstimulering van haar groei en ontwik keling, een zeer hechte band en een bete re samenwerking wil zij niet ten onder gaan aan de ontbindende factoren die een steeds verdergaand karakter hebben. Hoe en door wie zal het initiatief moeten uit gaan om aan deze destructie een eind te maken M. de Vz.? Allereerst zal de opleiding en opvoeding zijn maatregelen moeten nemen. Ik denk hier in de eerste plaats aan de ouders en aan de scholen. Wanneer ik de ouders even buiten beschouwing laat, daar kom ik straks nog op terug, zou ik een betere en nauwere samenwerking wensen bij de leerkrachten, zowel van de open bare als bijzondere scholen. Wanneer ik lees in het Alg. Handelsblad van 2 nov. het volgende. „Neutraliteit is onthou ding van geestelijke beïnvloeding. Maar ook dit is beïnvloeden, n.l. in negatieve zin. Er is niet alleen een bewuste over dracht van zielsinhouden door het woord en de les. Er bestaat ook een onbewuste invloed van de opvoeder op zijn leerlin gen, zonder woorden en buiten de lessen om. Onderwijzers besmetten hun leerlin- lingen met de in hun wezen wonende ge voelens van ongodsdienstigheid, hun haat gevoelens en humeurigheid, hun antipa thie en argwaan»»hun jaloezie of zelfzucht. Of ze heiligenden met hun door Chris tus geheiligd karakter, hun innerlijke vroomheid en hun liefhebbend hart." Al dus het Alg. Handelsblad dat hier een stukje citeerde uit De Unie van de School met de Bijbel nr. 90. Hier wordt dus in wezen gesteld dat de leerlingen van het bijzonder onderwijs door hun onderwijzers worden geheiligd en dat de onderwijzers bij het openbaar onderwijs hun leerlingen besmetten met ongodsdienstigheid, haat gevoelens, humeurigheid, jaloezie en zelf zucht. Op deze manier M. de Vz. kunnen we de schoolstrijd weer tot leven roepen i.pl.v. de samenwerking te bevorderen en samen trachten uit de moeilijkheden te komen. Het lijkt me dus juist dat de wet houder die de portefeuille van onderwijs beheert, zich bezint op de taak die hem t.o.v. deze samenwerking en tot het komen van opbouwende voorstellen, wacht. Als ik in deze richting, misschien enige suggesties mag geven, dan denk ik o.a. aan: jeugdparlement, maatschappelijke vorming, organisatie van wedstrijden en tentoonstellingen, excursies etc. Dit is wel een zeer kleirfe greep uit een grote reeks van mogelijkheden die hier liggen, maar dit heeft alleen kans van slagen als het goed voorbereid, goed doordacht en goed georganiseerd wordt! Waarover M. de Vz., beschikt het ge meentebestuur om tot een bewuster ge meenschapsleven te komen. Ik heb het zojuist gehad over de ouders. Deze ouders zijn mede de steunpilaren van dit ge meenschapsleven. Wanneer dus ook de ouders bereikt worden door de maatrege len, hopen we dat hier tevens de kinde ren de goede invloed zullen ondervinden. Mag ik enige suggesties naar voren bren gen, die ongetwijfeld maar een paar drup pels zijn op de gloeiende plaat van moge lijkheden: Nationale feesten en herdenkingen, jubi lea, onderscheidingen, verlenen van ere burgerschap, stichten van wijkraden en/of comité's, ouderraden, sportraden, maat schappelijke raden, officiële openingen van bedrijven en gebouwen, officieel in- gebruiknemen van nieuwe huizen in uit breidingsplannen, voorlichtingsavonden, studiegidsen, de nieuwingekomenen met een gericht schiftuur welkom heten en wijzen op de mogelijkheden die hun nieuwe woonplaats biedt, het aanmoedigen van bezoeken van openbare raadsvergade ringen, verbetering dus van accomodatie voor het publiek, pers en raadsleden (een kopje koffie voor raadsleden en bezoekers ware sterk aan te bevelen), bevordering en overleg tot samenwerking van de mid denstand, voldoende sportaccomodatie en gymnastiekzalen. M. de Vz., ik zou nog veel en veel meer suggesties kunnen doen, maar ik voel dat, wanneer dit onderwerp uitputtend behan deld zou moeten worden er als het ware wel een hele raadsvergadering aan gewijd kan worden. Voor dit moment genoeg hierover maar ik kom hier, wanneer de mogelijkheid zich voordoet, t.z.t. tóch weer op terug. Ik kom nu tot een meer gerichte be schouwing van de begroting. Omdat het streekplan nog vers in ons geheugen ligt, wil ik hier nog even op aanhaken. Hoe wel ik ervan overtuigd ben, dat U de raad volledig op de hoogte zult houden van het verdere verloop van deze voor onze gemeente zo uitermate belangrijke zaak zou ik toch een voorstel willen doen, een voorstel dat er op neerkomt, dat uit de raad een commissie wordt benoemd, welke aanwezig zal zijn wanneer straks in Den Haag, indien gedeputeerden en provinciale staten niet aan onze verlan gens tegemoet komen, onze bezwaren te gen dit plan in hoogste beroepsinstantie worden behandeld. Het volgende punt betreft het museum. Voor mij ligt een krantenartikel van sept. '61 waarin nog allerlei tekortkomingen worden opgesomd met betrekking tot de inrichting van het museum. Uit een door mij ingesteld onderzoek is mij gebleken, dat de inhoud van dit artikel ten volle met de werkelijkheid overeenkomt. Ik zou zelfs nog verder willen gaan met erop te wijzen, dat zo spoedig mogelijk die maat regelen worden genomen, die ertoe zullen leiden, dat wij een museum zullen hebben waarop we trots kunnen zijn en dat door iedereen mag worden gezien. Dit moet niet op een klein-dorpse manier worden aangepakt, M. de Vz., zoals dat tot heden het geval was. Het is mij bekend dat er veel belangstelling voor bestaat, ook van de zijde van de jeugd door inschakeling van de leerkrachten. Er ontbreekt echter nog zeer veel aan de outillage. In dit ver band noem ik verlichting, constante ver warming, vitrines en in het algemeen een betere inrichting, waardoor de aantrekke lijkheid zal worden verhoogd en de voor werpen niet meer onderhevig zullen zijn aan inwerking van vocht en wisselende temperaturen. Op de begroting heb ik er slechts een bedrag van 800,voor uit getrokken gezien. Met klem dring ik/erop aan dit bedrag met 2000,— te verhogen. Tenslotte vraag ik mij af: wordt het be langeloze werk van een uitermate des kundige als mej. v. d. Bunt toch is, wel voldoende gewaardeerd? Een groot stuk waardering van de kant van de gemeente t.o.v. haar activiteit zou al zijn te zor gen, dat het interieur op de door mij ge noemde punten worden verbeterd. Mocht het museum nog eens overgeplaatst wor den, dan kunnen de Interieur-aanwinsten zonder meer opnieuw worden gebruikt en is er geen sprake van weggegooid geld! Mijn volgende onderwerp, M. de Vz., is het vreemdelingenverkeer. Naar mijn me ning is op VW-gebied samenwerking in streekverband dringend noodzakelijk. De plaatselijke vereniging is te klein om iets van formaat te kunnen bereiken. De sub sidie op de begroting, incl. de nevenin komsten is er ook niet naar. Die zou ik graag verhoogd zien, onder voorwaarde, dat duidelijk zal blijken, dat er in grote mate bereidheid is tot samenwerking in streekverband. In eerste instantie zou het komende jaar in dit opzicht als graadme ter kunnen worden beschouwd. Mijn stre ven is dus gericht op een actieve plaatse lijke afdeling, die zeer nauw contacten onderhoudt met de heer van Helbergen. M. de Vz., voor zover ik heb kunnen na gaan ontbreekt er op de begroting een post, waaruit de onkosten moeten worden bestreden tengevolge van verkeersonge vallen. Herhaaldelijk wordt een beroep gedaan op de plaatselijke Rode kruis-co- lonne voor de verzorging en vervoer van i vraag me ai noe au in auuere ge- :nten is geregeld. W^uineer ik bedenk in de grootste steden'eén G)0to aan- ig is, zou het dan #éveSPgevraagd zijn slachtoffers. Het Rode Kruis geeft steeds prompt gehoor aan dergelijke oproepen en ik kan verklaren, dat, de colonne steeds onmiddellijk in staat van paraatheid is na zo'n oproep, die dan meestal afkomstig is van de plaatselijke politie. Uiteraard brengt dit kosten met zich mee, die tot nu toe nergens konden wofden verhaald en die naar mijn mening'Jofh niet altijd door het Rode Kruis behoeven te worden ge- dragen. j Ik vraag me af hoe ait in andere ge meenten is geregeld, dat wezig om in een gemeente als de onze een post je uit te trekken Voor de'* door mij be doelde gevallen. Ik zal het zeerf op prijs stellen, M. de Vz., wanneer hiernaar eens een onderzoek wordt ingesteld. Inhakende op het rapport v^n de com missie van onderzoek wens ik naar voren te brengen, M. de Vz., dat het ook my is opgevallen dat de plaatselijke verenigin gen naar willekeur worden gesubsidieerd. Er zijn verenigingen bij, die het ene jaar honderd gulden meer en het andere jaar honderd gulden minder aan subsidie ont vangen. Ik stel voor dat de Raad vaste regels opstelt voor deze subsidiering, waarvan naar mijn mening de plaatselijke verenigingen op de hoogte moeten worden gebracht, opdat zij weten waar zij aan toe zijn. Als laatste punt van mijn beschouwing, M. de Vz., wil ik nog even ingaan op het geen het College heeft gezegd over een eventueel te bouwen spórthal. Evenals de commissie van onderzoek vraag ik mij af waar de middelen vandaan zullen moeten komen om een sporthal te bouwen. An derzijds is het mij opgevallen, dat bij eer dere begrotingen al wensen naar voren zijn gekomen, die tot op heden nog steeds niet in vervulling zijn gegaan; ik denk b.v. aan de verbreding van de Nieuwe Veenendaalseweg welk, plan er al enkele jaren op voorkomt. Natuurlijk ben ook ik geporteerd voor een sporthal annex gym nastieklokalen, maar ik"Vraag mij af of het wel verstandig is zoveel hooi op de vork te nemen. Ik zou liever minder wen sen zien, die echter met de regelmaat van de klok in vervulling gaan. Al eerder is door mij de aandacht erop gevestigd dat het hoog tijd is bijv. eens contact op te nemen met het ijsclubbestuur om te ko men tot een veilige en vlugger te gebrui ken ijsbaan. Daaromtrent heb ik echter nooit meer iets gehoord. En toch zullen met dergelijke voorzieningen niet zoveel geld gemoeid zijn en dus vlugger te ver wezenlijken. M. de Vz., het grote object van het jaar: de begroting met de verschillende neven begrotingen en rapporten, ziet er weer keurig verzorgd uit. Ik deel dan ook vol komen de door de vorige sprekers geuite loftuigingen aan het ambtenarencorps. Rest mij, M. de Vz., U en Uw familie, de Wethouders en de ambtenaren veel succes voor het komende jaar toe te wen sen; en last but not least U mijn per soonlijke waardering te doen blijken voor hetgeen U ook weer in het afgelopen jaar hebt weten te bereiken bij de verschillen de departementen in Den Haag; en niet in het minst bij het Departement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. M. de Vz., ik Hoop dat het U in het komende jaar weer gegeven mag zijn op dit laatst genoemde departement de nodige succes sen te behalen. De voorzitter antwoordde vervolgens in één adem alle sprekers. Hij noemde het een moeizame en moeilijke taak een ge meente te besturen. Over het algemeen was hij niet ontevreden. Veel lof had hij voor de ambtenaren, ook voor het onder wijzend personeel. Spreker verheugde zich erover, dat de heer Souwerbren, di recteur van gemeentewerken, weer her steld in dienst terug was gekomen. Wat de woningbouw betreft kon spr. medede len dat in 1962 waarschijnlijk maar 14 wo ningen zullen worden toegewezen. De re gering heeft zich uitgesproken voor bouw in de vrije sector. Het bouwen in de sec tor van betaalbare huren noemde hij niet mogelijk. Als de huidige regering zo door gaat, ziet het er voor een gemeente ter grootte van Rhenen somber uit. Aan GS is inmiddels een lange brief geschreven om verhoging van de toewijzing. Spr. bestreed de opvatting van de heer Van Dijk dat de wethouder niet aanwezig mag zijn bij de vergaderingen van de woningcommissie. Dit verbod geldt alleen voor vorderings commissies. Hij was het wel eens met Van Dijk dat de waterleidingtarieven spoedig moeten kunnen worden herzien door de verbruikers. Over de Herenstraat is een uitgebreide nota geschreven aan GS. Aan de chemische bewerking van de plantsoe nen wordt aandacht besteed. Het bejaar dencentrum was ook voor B. en W. een belangrijk probleem. Over de verbouwing van het rusthuis was spr. ontevreden. Volkshuisvesting had geweigerd mee te werken aan nieuwbouw. Er zou een ver bouwingsplan worden opgesteld, maar on danks herhaalde aanmaningen is er nog niets binnen. Er zal persoonlijk contact worden opgenomen. Aan de verbetering van de Franseweg wordt een jaar gewerkt. Er gingen 78 aanschrijvingen uit. Met 34 aanwonenden werd overeenstemming ver kregen. 14 wensten nadere inlichtingen. De rest liet niets van zich horen. Daaron der is ook het raadslid C. Hensen, aldus spr. (De heer Hensen verklaarde door fa milieomstandigheden nog niet te hebben geantwoord). De voorzitter zei opnieuw deze zaak terhand te zullen nemen, maar wees er nadrukkelijk op, dat de schuld hier niet bij het gemeentebestuur ligt. Met het sportveld in Eist ligt de zaak precies zo. Hij deed nogmaals een beroep op de raadsleden uit Eist om medewerking te verlenen. Aan de uitbreiding van „Can- dia" wordt gewerkt. Er is een bod voor de aankoop van nieuw terrein. Aan het uur werk van de toren wordt gewerkt. „Wat klokken betreft schijnen we in Rhenen niet gelukkig te zijn," aldus de voorzitter, „misschien komt dat omdat we boter op ons hoofd hebben." (Klokkenverkopers). Indien nodig zal het studiefonds worden verhoogd. Kerstpakketten uitdelen aan ambtenaren is bij rijk en gemeente niet mogelijk. De bevordering van de zondags rust is neergelegd in de zondagswet. Spre ker verzocht de vertegenwoordigers van de politieke partijen in de raad hun par tijgenoten in de provinciale staten te wij zen op de bezwaren voor Rhenen wat be treft het streekplan. De heer Drost maak te hij erop attent, dat deze in de vorige vergadering met het protest had moeten komen met betrekking tot de omlegging van de weg ten zuiden van Rhenen. Nu is het te laat. Overigens noemde de voor zitter dit een zaak op de lange baan. Over de jeugd was spr. niet somber gestemd. De gelden uit het Gast en Weeshuis zullen worden bestemd voor het jeugdwerk. Hij wekte de raad op, nu er over het museum is gesproken en over schoolzwemmen en schoolsportdagen, daar ook eens belang stelling voor te tonen door er eens een kijkje te komen nemen. De verlichting van het museum zal in orde worden ge maakt. Het is de bedoeling dat het mu- (2) Nog vóór Aram zijn paard weer in beweging heeft gebracht, hebben de eersten van het opge wonden troepje hem al bereikt. „Messire een monster er is een reusachtige draak in de stad!" stoot een der mannen vol ontzetting uit. „Een draak?" vraagt Aram ongelovig, „Onzin, man! Verklaar je nader!" „Het is zoals hij zegt, Heer", roept een tweede. „Het is een afschuwelijk ondier! Het kwam plotseling het marktplein opge kropen!" Zonder verder nog acht te slaan op de verwarde uitroepen van zijn onderdanen, geeft Aram zijn paard de sporen. Maar nauwelijks is hij de stadspoort gepasseerd, of achter hem klinkt de opgewonden stem van Presto! „Daar! Daar op het marktplein!" Arams paard begint wild te steigeren en verstard van schrik kijkt Aram in de aangegeven richting. (wordt vervolgd) seum wordt ondergebracht in het oude raadhuis op de Markt, nadat dit gerestau reerd en verbouwd is. Aan de bioscoop exploitant is een scherpe waarschuwing gezonden om geen bezoekers onder de leeftijd toe te laten. Wordt dit weer ge constateerd dan wordt de bioscoopver gunning ingetrokken. Over de subsidiever deling plaatselijke verenigingen zal aan de raad een nota worden overgelegd. Dit jaar zal de zaak worden rechtgetrokken. De klachten over de dienst gemeente werken zijn een conjunctuurverschijnsel. De uitvoeringen van bestellingen laat heel lang op zich wachten. Een HBS is voor Rhenen niet te bereiken, daarvoor zijn we nog te klein, evenmin als een technische school. Relatief is Rhenen op onderwijsgebied inderdaad ten achter ge bleven. Er komt een beroepententoonstel- ling, waar voorlichting wordt gegeven, ook voor zwakbegaafden. De plannen voor een sporthal komen neer op een combina tie van 2 tot 3 gymnastieklokalen. Er moet nog een studie van worden gemaakt. Sportverenigingen met 5 of 6 leden, die allen een goed inkomen hebben, volledig te subsidiëren, noemde spr. waanzin. Deze categorie zal zelf een offer moeten bren gen. Een watersportcentrum zal pas kun nen worden gesticht wanneer de stuwen in de Rijn zijn aangebracht. De belasting commissie komt in januari met een rap port in de raad. Er zijn nog verschillende aanvragen om industrievestigingen lopen de. Er moet echter voorzichtig tewerk worden gegaan in verband met de krappe arbeidsmarkt. Over het VVV-werk was spr. tevreden, De raad zal meer worden voorgelicht op dit gebied. De resultaten bij de middenstand zijn niet bekend en moei lijk uit te zoeken. De Koerheuvel werd in een deplorabele toestand aangetroffen. De toestand was schrikbarend. Er moet voor 21.000,— aan worden verbeterd. Het is een enorme tegenvaller. In jaren is er niets aan gedaan. Het wordt geen winst object. Toch moet het hotel in behoorlijke staat worden gehouden. Spr. juicht een grotere binding met de burgerij toe. Ge tracht is contact te houden met de fa brikantenkring, maar door tijdgebrek was dat niet meer mogelijk gebleken. Aan een gids voor nieuwe inwoners zal worden ge dacht. Voor een ijsbaan is moeilijk ter rein te vinden. Alle gronden zijn zo lek als een mandje. thou^er K tc zijn in metje te gaan spelen. Wanneer de raad wil dat hij zijn mond houdt, moet een an der het werk maar overnemen. Bovendien noemde hij het onaangenaam werk en on dankbaar. De heer E. P. van Dijk zei, dat het voor de woningzoekenden even onaangenaam was. Wethouder van Gesink beloofde prij zen beschikbaar te gaan stellen voor de schoolsport. Het testen van leerlingen zal doorgaan. De steunnormen zijn al ver hoogd. De voorzitter antwoordde de heer Van Dijk nog, dat gedacht zal worden over speelruimten voor de jeugd in de nieuw bouw. Wethouder Klaassen verklaarde niet van plan te zijn in de woningcommissie stom- WIJ STAAN VOOR NIETS HIER! gaat U rustig onder zeil! Prima 2-persoons BEDDEN met volle garantie Prima 1-persoons BED met volle garantie Mooie lakens geborduurd 180 x 240 Bijpassende slopen, nu Pracht kwaliteit theedoeken, nu Sterke royale baddoek, 0,89 - 1,29 Mooie tafellakens van 5,90 nu GROTE ZUIVER WOLLEN DEKENS, 2-persoons, vanaf32,50 MOOIE GESTIKTE DEKENS prachtige DAMES PYAMA'S Schitterende HEREN OVERHEMDEN iets vuil SPOTPRIJS. RESTANTEN iets vuil ONDER DE PRIJS PARTIJTJE LAPPEN VITRAGE EN OVERGORDIJNSTOFFEN BIJNA VOOR NIETS. Verder een hele partij andere artikelen tegen SPOTPRIJZEN Teveel om op te noemen en alle artikelen buiten de uitverkoop Overtuigt u ervan bij: Compleet bestaande uit: 2-persoons ledikant, 1 tafel, 2 stoelen, 1 nachtkastje. Samen voor l-persoons ledikant, 1 tafel, 1 stoel, 1 nachtkastje. Samen voor QO CA ALLES MET 15 JAAR GARANTIE. 7 Ly3V 4 Zo bent U gekleed ln een FAVORITA-schortKleur- en wasecht, fijne tinten in aparte dessins, óersterk door meer in betere garensWéés ook charmant gekleed én goed beschermd in schortjes - schortensto* Qem««kt van verkrijgbaar" bij:

De Vallei | 1962 | | pagina 4