DE VALLEI Hoogstraat 14-16 VEENENDAAL Voor de Jeugd Hoogstraat 14-16 Dc EfVCIl Veenendaal Van schaap tot deken Afd. Manufacturen Ontbljtlakens Keukendoeken Baddoeken Theedoeken Vaatdoekjes Washandjes Prima luiers Slopen Wieggarnlturen nu f 3.25 Ledikant garn. nu f 4.50 Baby-pakjes en jurkjes Flanel trappelzakken voor f 1.79 COUPONS FLANEL II Prima graslinnen lakens Grote 2 pers. lakens Zware flanellen lakens Geborduurde lakens 1 pers. f 5.95; 2 pers. lakens 180x240 6.95 Dames-Pyama's nu voor I 6.75 Onderjurken in damesmaten nu voor 3,95 Nylon kousen in moderne kl.f 1,25 Jongens- en meisjes-pyama's Jupons in Nylonf 3,95 In katoen 2,60 Leuke cocktailschortjes1,75 Vlotte bandschortjes 2,25 Interlock slips 69 ct Kinderslips uitz. alle maten 0,55 Damesslips 0,95 Volop coupons JAPONSTOFFEN Volop coupons FLANEL AfdIVoninginrichting Prima Vlokmatras 1-persoons 19,75 2-persoons 37,50 Polyeter matras 1-persoons 47,50 met zware tijk 57,50 Schuimplastic matras, 80 x 190, voor34,50 In binnen vering, diverse opruimingen. Ook in Schuimrubber, enkele iets vuil geworden matrassen VOOR EEN KOOPJE Wollen en zuiver wollen Dekens voor extra verlaagde prijzen, bijv. wollen deken in 150 x 200, moderne kleuren 11,50 en f 14,50 Restanten vitrage en overgordijnstoffen, moeten nu weg Coupons Balatum en Linofelt. Coupons vast tapijt. Zeer speciale aanbiedingen in trap- en ganglopers. Diverse opruimings-karpetten. Opruiming in tafelkleden. Extra reclame-aanbieding in ENGELSE SLAAPKAMERS 1-persoons compleet 79,00 2-persoons 98,00 AfdConfectie In CONFECTIE zeer vele koopjes. We doen maar even een greep uit onze collectie. WINTERMANTELS, van dit seizoen in prima stof, diverse maten nu f 49,00 Nog mooiere stoffen, prima model nu 59,00 en f 69,00 In de etalage ziet u nog vele koopjes, echt de moeite waard WINTER-JAPONNEN van de kleinste tot de grootste maten f 14,75 19,75 f 24,75 Jumpers in Jacquard, alle maten nu 7,95 KINDER-MANTELTJES in corduroy met teddy, alle maten 19,75 KINDER-JACKJES met teddy gevoerd, tot 4 jaar 9,98 Diverse maten COSTUUMROKKEN, strak model, v.a. 4,98 Er zijn fantastische koopjes te halen bij: GEEN ZICHT EN A CONTANT Voor de kantonrechter 11 Kinderzegels op al Uw post I OPRUIMING irerschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal Figuur a. EEN NAAIETUITJE VOOR OP REIS Neem een stukje stijf linnen van 6 x 18 cm en 2 stukjes ander mate riaal, dat 1 cm breder en langer is dan het linnen. Leg een stukje van dat materiaal met de goede kant naar buiten aan elke kant van het stukje linnen en vouw dan ongeveer 1/3 deel van een cm van dat materiaal over de gehele breedte naar binnen, zoals je ziet in figuur 2. Naai dan alles stevig op elkaar met kleine rijgsteekjes. Vervolgens vouw je een stukje van 4 cm aan één kant naar binnen, waar door je een klein zakje krijgt om je rolletjes naaizij de in te leggen. De be doeling zie je in figuur 3. Aan de zij kanten naai je het zakje dicht met kleine rijgsteekjes. Knip vervolgens een stukje flanel uit en naai dat op het overgebleven stukje van je etui, zoals je dat ziet in figuur 4. Op dat flanel kun je dan later je naalden, spelden en veiligheidsspelden steken. Maak dan van hetzelfde materiaal als dat, waarvan je etui is gemaakt, een smal lipje en naai dat vast aan de onderkant van je etui. Aan de an dere kant van het lipje bevestig je de helft van een drukknoop. De andere helft van die drukknoop bevestig je buiten op de andere zijde van je etui, dus daar, waar aan de binnenkant het stukje flanel zit. Dan is je etui klaar en kun je het, als je het dubbel vouwt, ook netjes sluiten. Het etuitje, zoals het moet worden, zie je in figuur 1. Figuur b. EEN CADEAUTJE, DAT JE KUNT GEBRUIKEN IN HET KOMENDE JAAR Een klein scheurkalendertje behoeft niet veel te kosten. Als je dat hebt, lijm het dan vast op een hart, dat je hebt geknipt uit bijvoorbeeld rood karton en waarin je aan de bovenkant een gaatje hebt gemaakt, waardoor je een vrolijk gekleurd lint hebt geknoopt met bovenaan een strik. Dit is een leuk cadeautje voor je oudere zus of voor een ander meisje, dat wat ouder is dan je zelf bent. Figuur c. TWEE CADEAUTJES, DIE JE GEMAKKELIJK KUNT MAKEN 1. EEN KNOPENDOOS Hiervoor heb je een rond kartonnen doosje nodig, dat je beplakt met ge kleurd papier of een lapje goed. Ook het deksel moet je dan natuurlijk be- (vervolg van pag. 1) relaas zelfs, dat wij U niet willen ont houden. In de wollen-deken-industrie speelt de dessinateur, of, zoals tegenwoordig met meer ontzag wordt gezegd: de dessin-ontwerper, een grote rol. Al die tinten, kleurencombinaties en compo sities zijn aan zijn creatief brein ont sproten. Terwijl de dekenfabricage in grote lijnen een zuiver mechanische proces is, waar de machine het laatste woord spreekt, is de ontwerper een schepper, een man, die met zijn nieu we ideeën moet komen. Van zijn in ventie en fantasie, van zijn durf en on dernemingsgeest hangt de kleur en vorm van de nieuwe deken af. Want ieder jaar komt de fabrikant met nieu we dekens op de markt, ieder jaar op nieuw gaan de vertegenwoordigers van de fabriek met hun stalenboeken op plakken. Midden op dat deksel naai je een knoop en op het doosje zelf kun je een gezicht maken of een bloem van knopen, terwijl je voor de mond of voor de blaadjes stukjes ge kleurd vilt gebruikt. 2. EEN NOTITIEBLOK OM NAAST DE TELEFOON TE LEGGEN Knip een stukje karton, dat net iets groter is dan de onderkant van het notitieblokje. Dat stukje karton moet namelijk de overslag vormen, die bovenop het blok komt. Bedek je karton met een aardig stukje gekleurd papier of met dun leer, dat je in een lange strook knipt, even breed als het blok. Dat papier of leer lijm je op het karton, aan weerskanten, name lijk zo, dat je aan de binnenkant van je kartonnetje begint, over de onder kant heen de bovenkant beplakt, en dan, terwijl je zorgt, dat het karton stevig bovenop je notitieblok ligt, door trekt en vast maakt op de onderkant van je blok. Nu is dus je met papier of leer overtrokken omslag vanzelf aan het notitieblok bevestigd. Een potlood of een niet te dure ballpoint maak je met een stukje koord aan het blocnoot vast en wel, door dat koordje aan de binnenkant van het onderlegblad van je notitieblok met een stukje door zichtig plakband vast te plakken. bezoek bij winkeliers en zullen de win keliers moeten bepalen, wat zij hun klanten zullen voorzetten. Deze ont werper moet dus een kunstenaar - laat ons zeggen een „gebonden kunste naar" - zijn. Dat „gebonden" houdt dan verband met de technische beper kingen, die de machine hem oplegt. Zijn ontwerpen zullen ook technisch uitvoerbaar moeten zijn, want de wol len deken is een mussa-produkt, dat juist door rationalisatie, tegen een aan vaardbare prijs op de markt moet wor den gebracht. De ontwerper moet daarom een de gelijke technische scholing hebben doorlopen. Hij moet weten, waartoe de weefgetouwen in staat zijn. Want van zijn tekening worden kaarten geponst, die het patroon op het weefgetouw overbrengen. Wat echter ook zeer belangrijk is: zijn schepping zal de goedkeuring van de technische staf enniet te ver geten de verkoopleiding van het bedrijf moeten wegdragen. Uiteindelijk hebben de zakenmensen het laatste woord. Zo zal ergens in het produktieproces een ontmoeting tussen ontwerper en fabri kant plaats vinden. We zouden dit kun nen noemen het brandpunt of.... de demarcatielijn. Gezamenlijk zullen zij moeten bepalen of het ontwerp kans van slagen zal hebben bij het publiek. Want het publiek is en blijft steeds de Grote Onbekende, de mysterieze Sfynx waarom alles draait. Een deken fabrikant is - ook al zal hij openstaan voor goede vormgeving - geen avant gardist. Dat staat hem de economische bedrijfsvoering niet toe. Wanneer een bepaalde kleur of een bepaald dessin het bij dat publiek niet „doet", zal het moeten verdwijnen. Men moet dus samenspel van dessinateur en fabrikant zien als een gesprek, waarbij van beide zijden concessies gedaan moe ten worden en als resultaat een aan vaardbaar dessin in de handel wordt gebracht. Men begint ook bij ons de laatste ja ren de betekenis van de industriële vormgever in te zien. Hoewel hij nog niet de sociale status van zijn collega in Scandinavië heeft bereikt, toch be gint zijn werk in onze industrie steeds meer waardering te vinden. Op onze kunstnijverheidscholen krijgt hij een gedegen opleiding. Hij wordt ingewijd in de estetica, leert schilderen, tekenen en boetseren en later, als hij zijn richting bepaald heeft, krijgt hij onderricht in de diverse technieken. Zo moet de textieldessinateur in staat zijn, om zijn eigen ontwerp op het weefge touw uit te werken. Wil de ontwerper fris blijven, dan zal ijh moeten voorkomen, dat hij door de mechanisatie wordt aangetast. Hij zal 3,60 - 3,90 - 4,25 0,89 - 0,98 - 1,25 0,89 - 0,98 - 1,28 0,79 - 1,10 0,25 4 voor 1 gulden 6 stuks voor 5,50 1,25 - 1,59 - 1,98 iets vuil geworden, vanaf 1,50 1-persoons 3,98 180x220 /4,98 1-persoons 4,40 nu extra voordelig daarom - hetgeen ook in de meeste ge vallen gebeurt - zelf blijven tekenen en schilderen in zijn vrije tijd - en con tacten moeten onderhouden met schep pende kunstenaars. Want het is merk waardig, maar de nieuwe kleuren en kleurencombinaties, die kunstenaars als Karei Appel en Dick Elffers in hun schilderijen toepassen, vinden wij in de industriële vormgeving terug. Kunst en ambacht; ergens vinden zij elkaar, ook in de deken die onze slaapkamers ver siert en ons 's nachts heerlijk warm houdt Van S., een 24-Jarige fabrieksarbeider uit Wageningen, had op de Prof. van Uvenweg in zijn woonplaats de maximum snelheid overschreden. Volgens het pro- ces-verbaal zou hij met zijn bromfiets 45 km per uur gereden hebben, maar vrijdag voor het kantongerecht ontkende Van S. dit ten stelligste. Wel had hij harder gere den dan de uiterlijk toegestane 30 km, maar zeker was hij niet boven de 35 km geweest, zo betoogde hij. Even te voren was ik uit een zijweg gekomen en daar had ik nog moeten stoppen om voorrang te verlenen aan een andere brommer. In dat kleine stukje van de zijweg tot het punt, waar ik aange houden werd, kan ik onmogelijk 45 km gereden hebben. Zo snel kan mijn brom fiets eenvoudig niet optrekken, verdedigde Van S. zich. Daar het hele geval zich in Wageningen afgespeeld had, kon onmiddellijk de ver balisant als getuige opgeroepen worden. Deze vertelde, dat hij ruim 200 meter ach ter verdachte gereden had. Zijn eigen ge ijkte teller gaf aan, dat Van S. over die afstand inderdaad een snelheid van 45 km had gevoerd. Onmogelijk, zei verdachte nog eens Mijn teller gaf 35 km aan. Eis 30,— of 6 dagen. Wel een beetje veel voor die 5 km te veel, vond Van S. Geen officier. 5 maar 15 km, corrigeerde de De maximum-snelheid wordt door brom fietsers zo dikwijls overschreden, dat er streng tegen moet worden opgetreden. 40,— of 8 dagen, besliste rechter v. d. Brand. (13) Jacob was wel bang, toen hij over de verschrikke lijke reus hoorde vertellen, maar hij herinnerde zich, dat de fee beloofd had hem te zullen helpen. Ook de vrouw van de reus wilde Jacob wel helpen. Zij zei hem dus haar te volgen en toen gingen zij door een aantal mooie gangen en kamers. Tenslotte kwamen zij echter aan een lange donkere gang met aan de kanten ijzeren tralie. Achter die tralies bevonden zich gevangenen, zo dat de reus dus altijd mensevlees in huis had. (14) De vriendelijke vrouw bracht Jacob in een grote, gezellige keuken, daar zij hem te eten en te drinken gaf. Maar juist toen hij bezig was van zijn maaltijd te ge nieten, was er buiten de deur een verschrikkelijk la waai te horen, dat het huis deed schudden. De vrouw verborg Jacob snel in een grote oven, voor zij de deur ging open doen om haar man binnen te laten. Jacob hoorde toen de reus met een afschrikwekkende stem uitroepen: „Ik ruik vers mensevlees!" „Neen, mijn beste man," zei de vrouw, „het moeten de mensen in de ge vangenis zijn, die je ruikt!" Gelukkig was de reus met dat antwoord tevreden. (wordt vervolgd) MARSEILLAISE Toen de Franse club Reims in de strijd om de Europa-beker van het Belgische Sandard Luik had gewonnen, verklaarde de leider van de Franse club dit succes te danken aan het zingen van de Mar seillaise voordat de wedstrijd begon. Toen Frankrijk in Milaan door de Boelgaren werd verslagen en voor de wereldkam pioenschappen uitgeschakeld, verklaarde de leider: het zingen van de Marseillaise heeft onze benen verlamd. In de Canadese plaats Auden heeft een groep zwerfhonden een zes jarig meisje verscheurd. De wereldbekende figuur Mickey Mouse is door de Oostduitse com munisten gebrandmerkt als een vij and van de vrede. SERGE De schilder Serge Mendjisky is verrukt uit Hollywood teruggekomen. Een opening van een tentoonstelling dat is daar iets, zei hij opgewonden: er komen 9.000 men sen, die 4.000 flessen champagne en 800 flessen whiskey drinken en die daarna al m'n 47 schilderijen kochten. Opbrengst tussen 6 en 16.000 gulden per stuk. Onder de kopers waren Harry Bellafonte, Joan Fontaine en Marlon Brando.

De Vallei | 1962 | | pagina 6