Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Historische monumenten zijn langzaam maar zeker aan het verdwijnen De Wereld van WEEK-tot-WEEK r Lezing over „Eleetronisehe Muziek" RHENEN WAAR IS DE VALLEI-RIKS? EEN BLIK IN DE TOEKOMST C.B.T.B. vierde zilveren jubileum Winkeliers overtraden Wet op de Uitverkopen SCHERPENZEEL Agenda 36e jaargang VRIJDAG 12 JANUARI 1962 Nr. 4 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Vëenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzcel Sloop en verbouw de grootste vijanden V. Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER 4 T.E.C.-LEDEN GESCHORST NA INCIDENT IN V'DAAL •ar- - Groslijst raadsverkiezingen PvdA-Rhenen WAARDE 25, AS 323803 TELEVISIE IN DE VERENIGDE STATEN: door Dr. Vladimir K. Zworykin Bach's Johannes Passion in Cunerakerk VOORZITTER KREEG SCHILDERIJ PERSONENAUTO SCHOOF ONDER VRACHTWAGEN &sturuul&U DAMES- Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veencndaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563127 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent De meeste historische monumenten in zuid-oost-Utrecht zijn langzaam maar zeker gedoemd te ver dwijnen. De moderne tijdsomstandigheden schijnen geen genade te kennen met de tastbare herinneringen aan vroeger tijden, die vooral in onze streek toch al zo schaars zijn. Een der meest duidelijke voorheel den waar deze betreurenswaardige ontwikkeling zich afspeelt, is de gemeente AMERONGEN. Bij de ouderen zal ongetwijfeld nog wel de naald op de Amerongse Berg bekend zijn. Een pracht van een monument, temidden van de bossen, dat omstreeks 1948 zonder slag of stoot verdween en waartegen zich geen enkele instantie verzette. Het waarom is nog steeds een grote vraag. De naald die door duizenden wandelaars en niet te vergeten door bos- bessenplukkers werd bezocht, stond toch niemand in de weg? Desondanks von „Unitas" het nodig dit aandenken aan de slag bij Waterloo met de grond gelijk te maken. Overigens in alle stilte, want het is veelvuldig voorgekomen - en het gebeurt nog - dat er door toeristen naar het monument wordt gezocht. De kolom - in de volksmond meestal de naald genoemd - genoot in deze gehele streek een grote bekendheid. Ex- werden fietstochten naar toe gemaakt en er gingen soms de meest roman tische verhalen rond. Dit monument, dat dateerde uit de 17e eeuw en ge plaatst was als aandenken aan de slag bij Waterloo, was bereikbaar en soms zichtbaar vanaf het UMO-rijwielpad. Het voetstuk was opgebouwd uit ste nen die waren aangesmeerd. De kolom zelf was vervaardigd van hardsteen, terwijl de bal boven op de kolom van hetzelfde materiaal was. BIJNA 300 JAAR De Fransen die in 1672 ons land bin nenvielen en ook in deze omstreken erg hebben huisgehouden, verloren in die jaren de slag bij Waterloo. Hoe het precies in die tijd is toegegaan, is niet bekend, maar wel weten we dat de Fransen al vechtende via de „Franse weg" in Eist, de Franse laan (nu Boe- renlaan geheten) in de „Rode Heg" - dat zijn de bossen boven aan de Boe- renlaan - een vreselijk gevecht gele verd hebben en daar een waar bloed bad hebben aangericht. Vandaar ver moedelijk de naam „Rode Heg". Na die tijd schijnt de naald te zijn opgericht. Het monument heeft zelfs de laatste wereldoorlog overleefd en gaf aan dut doel van de Amerongse Berg een geheel eigen cachet. Toen de familie Aldenburg-Bentinck de bosgronden verkocht aan „Unitas", betekende dit het einde van het bijna VLAG HALFSTOK In verband met de begrafenis van de slachtoffers van de treinramp bij Har- melen, hangen vandaag op alle openbare gebouwen in ons land de vlaggen halfstok. Tot de slachtoffers behoren geen per sonen uit onze omgeving. Wel bevonden zich tijdens de fatale botsing een inwoner van Veenendaal en drie uit Overberg in de trein, doch deze hebben geen van allen letsel opgelopen. 300 jaar oude monument. In alle stilte werd het gesloopt NOG MEER Amei-ongen bezit echter nog meer historische en daardoor waai-devolle stukken. Op Santpoort staat „Clift- wijk" een heel oud huis dat vroeger dienst gedaan heeft als rechthuis. Het moet worden afgebroken want de architecten zitten te springen om grond voor nieuwe bungalows dit typische stukje cud-Amerongen voor het nageslacht bewaard. De toekomst van de z.g. Napoleon huisjes in de Nederstraat is nog min of meer onzeker. Door het gemeente bestuur zijn ze inmiddels onbewoon baar verklaai-d en verkocht aan de burgemeester van Gouda. De koper gaat er natuurlijk aan ver bouwen - temeer omdat hij er na zijn pensionering zelf in gaat wonen - maar Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal, Kanaalweg 2 - Tel. 2918 of dan de oude stijl bewaard zal blij ven is nog maar de vraag. DE POMPEN De historische pompen in Ameron gen vormen een hoofdstuk apart. In de raad zijn nog niet zo lang geleden stemmen opgegaan om het aantal uit te breiden - dit in vei'band met de gespannen internationale toestand en dat bij een eventuele ooi-log de bevol king niet uitsluitend aangewezen is op waterleiding. Het Brugmanspompje vlak bij het kasteel, werkt niet meer. De dorps pomp op de Hof wordt vooral 's zo mers veel gebruikt door vakantiegan gers. Vele gemeenten zouden ongetwijfeld jaloers zijn op zulk een waardevol dorpsbezit. Nu iedereen er vry spel heeft, zou de pomp het vandaag of morgen kunnen begeven. En dan? Wellicht gaat de pomp dan dezelfde weg als de naald die door een on dankbaar nageslacht werd geveld. Vandaar dat voorkomen ook in dit geval beter is als genezen! De Weduwehuisjes worden misschien gerestaureerd. Toen het besluit tot afbraak viel zijn er in Amerongen nog stemmen opge gaan om Cliftwijk te behouden. Men heeft geprobeei-d er een soort cultuur kamer van te maken, doch helaas, de geldmiddelen ontbraken en het tegen nieuwe bungalows opnemen, is een moeilijke zaak. WEDUWEHUISJES De z.g. Weduwehuisjes aan de Gast huisstraat schijnen gelukkig een beter lot beschoren te zijn. Geruime tijd ge leden heeft een Delftse bankdirekteur de in vervallen toestand verkerende huisjes aangekocht, met de bedoeling ze volledig te restaureren en er dan zelf in te gaan wonen. De plannen zijn echter gebaseei-d op een door Monumentenzorg te verstrek ken subsidie en dit neemt uiteraard de nodige tijd in beslag. Hopenlijk wordt Door de KNVB zijn vier leden van de Tielse voetbalvereniging TEC geschorst, naar aanleiding van de onsportiviteit.cn tijdens de voetbalwedstrijd op 18 nov. 1961, op het in gebruik te nemen ter rein van NSVS in Veenendaal. Zoals bekend misdi-oegen twee TEC spelers zich en werden van het veld gestuurd. Nu had TEC in de formu lieren, die op deze wedstrijd betrek king hadden, met opzet foutief inge vuld en een valse naam opgegeven voor de uit het veld gestuurde speler Pluim. De K.N.V.B. geeft nu als mo tief van de schorsing van de vier Tie- lenaren op, misleiding van het Bonds- bestuur. TEC vulde in dat niet rechtsbuiten Piet Pluim uit het veld was gestuurd, maar de oud-speler Jan van Gessel. Naar aanleiding van deze misleidende opgave van de Tielse voetbalclub heeft de K.N.V.B. vier TEC'crs geschorst in afwachting van een dfiinitipve beslis sing. De geschorsten ~ZTjn:' Aanvoerder Jacob van Gerwen; bestuurslid en wedstrijdleider Willem Reuser; oud speler Jan van Gessel en de speler Piet Pluim. De schorsing is 3 jan. j.l. ingegaan. Volksuniversiteit brengt: Op uitnodiging van de Volksuniver siteit Veenendaal komt Ir. H. Badings uit Bilthoven op donderdag 18 januari a.s. in gebouw 't Trefpunt een lezing houden over eleetronisehe muziek. Sinds een tiental jaren is er een nieuwe loot ontsproten aan de reeds veelvertakte stam van de muzikale kunsten, waaraan men de naam „elec- tronische muziek" heeft gegeven. Deze geluidskunst heeft vooral de laatste tijd sterk de aandacht getrokken. Wat is eleetronisehe muziek eigenlijk? Hoe wordt zij samengesteld? Welke tech nische en artistieke mogelijkheden biedt zij? Leidt zij wei'kelijk naar een ontmenselijking, naar een vermechani- sering van de muziek, zoals sommige liefhebbers van de traditionele muziek vrezen? Vei-oorzaakt zij een muzikale revolutie of vormt zij een logische voortzetting van de ontwikkelingsgang der muziek in de twintigste eeuw? Dit zijn enkele van de vragen waar de beschouwer van electi-onische mu ziek zich voor gesteld ziet. In de luttele jaren van haar bestaan heeft de eleetronisehe muziek al een hele ontwikkeling doorgemaakt, waar in zich thans zelfs duidelijk stromin gen aftekenen. Klankvoorbeelden zul len hiervan een indruk kunnen geven. ?$SS? De Naald op de Ame rongse Berg, die na de oorlog met de grond Cwerd gelijk gemaakt. ,C- Tijdens een gecombineerde ledenver gadering van de afdelingen Rhenen en Eist van de Partij van de Arbeid, woensdagavond gehouden in hotel „Het Wapen van Hardenbroek", werd de volgende groslijst samengesteld voor de komende gemeenteraadsverkiezin gen: 1 D. de Jong, Eist; 2 G. van Gesink, Achterberg; 3 J. Deen, Rhenen; 4 C. Hensen, Eist; 5 D. Dirkse Rhenen; 6 M. Landman, Rhenen; 7 P. C. Zachte - Vijverstra, Eist; 8 W. Roelofsen, Rhe nen; 9 J. R. Bor, Eist; 10 C. H. Otting, Rhenen; 11 H. Bosch, Rhenen; 12 A. Hovestad - van Mourik, Rhenen; 13 G. Hulsman, Eist; 14 II. Otting - van Mastrigt, Rhenen; 15 A. Kamerman, Eist; 16 W. v. d. Pol, Rhenen; 17 L. Baars, Rhenen; 18 G. Nellesteijn, Eist; 19 L. Veenstra - Baas, Rhenen; 20 J. H. Roelofsen, Rhenen. Omstreeks eind januari zal na een schriftelijke stemming door de leden de definitieve lijst worden samenge steld. Vorige week is de Vallei-riks uit gegeven bü Woninginrichting Van Hierden te Ederveen, en niet ge vonden. De vinderspremie is hier door weer gestegen, zodat de nieuw uit te geven riks met het rode nummer 25,waard is. By inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdag middag 12 uur, wordt de premie a contant uitbetaald. Uitvinder van het beginsel der elektronische telévisie (1925) Televisie is met de cultuur en levensgewoonten der Amerikanen nauw verbon den. In 86 procent van de 50 miljoen woningen staat een ontvangtoestel, soms twee of meer. Voor de verstrooiing, voorlichting en verdieping van het leven dezer talloze miljoenen zorgen 594 televisiezenders; elke kijker kan een keus maken uit een grote verscheidenheid van programma's. Het ontvangen dezer uitzendingen staat een ieder vrij: de kosten worden gedragen door de adver teerders, die het grote publiek door dit wijd verbreide medium willen bereiken en op aangename wijze de aandacht willen vestigen op hun produkten. Derge lijke „betaalde" programma's worden verzorgd door particuliere omroepmaat- schappijen, die zich bewust zijn van hun verantwoordelijkheid tegenover de kijkers en van het feit dat de Federal Communications Commission hun licentie verleend heeft en daarmee in zekere zin met een overheidstaak heeft belast: voorlichting en de presentatie van educatieve en culturele uitzendingen Ofschoon de televisie in de Verenig de Staten een belangrijke rel in de samenleving speelt, zijn toch nog niet alle mogelijkheden op dit gebied ge realiseerd. Daarom zullen wij in het onderstaande nagaan wat in de toe komst van dit jonge medium nog kan worden verwacht. Het zal van groot belang zijn het zwart-wit beeld, dat thans nog over- Woensdag 7 maart belooft een belang rijke dag voor Khencn en omgeving te worden. De C.O.V. Euphonia geeft name lijk weer een uitvoering van de Johannes Passion. Daarvoor zijn behalve het Radio Bach wegend te zien is te vervangen door Orkest ook zes vocale solisten geënga- een in ^e natuurlijke kleuren, liet is geerd. Goede wijn behoeft geen krans, duidelijk dat kleur in uitzendingen van zodat we kunnen volstaan met de namen balletten, toneel en alles wat met de te noemen die voor zichzelf spreken t.w. natuur te maken heeft, de vreugde van Annette de la Bye sopraan; Aafje het zien in sterke mate zal verhogen. Heynis alt; Jan Waayer tenor; Ge- Bovendien zijn voor bepaalde uitzen- rard Konig tenor; David Hollestelle dingen kleuren bijna een conditio sine bas; Herman Schey bas. j qua non. Wij denken hierbij in het Ge zien de grote belangstelling bij de vorige uitvoering op 10 maart 1960 zijn niet alleen voor de kwantiteit van belang stelling maar ook voor de kwaliteit van bijzonder aan de scheikundelessen in het programma „Continental Class room", waarbij de verandering van kleur vaak een aanwijzing is voor het de uitvoering de verwachtingen hoog ge- verloop van een reactie. spannen. Kleuren-televisie is in de Verenigde Woensdagavond vierde de afdeling van de C.B.T.B. in Veenendaal in een overvolle zaal van 't Trefpunt, haar 25-jarig bestaan. De avond werd gecombineerd met het jaarfeest van de C.J.B.T.B. en C.P.B. Onder de bezoekers waren aanwezig de voor zitter van het prov. bestuur van de C.B.T.B., afgevaardigden van de afdelingen Achterberg en Renswoude en de P.J.G.U. uit Achterberg. Dc door ziekte verhinderde 2e voorzit ter werd vervangen door de heer E. Has selaar. In zijn kort openingswoox-d heette hij alle aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder de heer R. Lokhorst uit Gene- muiden en de afgevaardigden van andere afdelingen. De voorzitter zei o.m. dat het afgelopen jaar ondanks alle op- en neer gang toch veel redenen tot dankbaarheid gaf. Vervolgens sprak de oud-voorzitter van de C.J.B.T.B. de heer Lokhorst uit Gene- muiden, over het onderwerp „Bent u ook uithuizig?" Het fundament van „thuis" is de moeder. Want een vrouw die huiselijk is aangelegd maakt van het huis een thuis. Spreker veroordeelde het uit werken gaan van de gehuwde vrouw, behalve Chauffeur naar Ziekenhuis Pastoor J. A. v. S., afkomstig uit Deest bij Nijmegen, is woens dagavond in Rhenen omstreeks kwart voor zeven, met zijn per sonenauto onder een stilstaande vrachtwagen gereden, eigendom van de heer C. v. S. uit IJzendoorn Pastoor v. S. moest met acht ge broken ribben en een hersen schudding in het ziekenhuis wor den opgenomen. Zijn auto was aan de voorzijde totaal vernield. ONVERLICHT? Het ongeluk gebeurde op het gedeel te van de provinciale weg tussen het Viaduct en de Rijnbrug. Daar was de vrachtwagen wegens een motordefect tot stilstand gekomen. Terwijl men be zig was de wagen weer op gang te brengen, naderde pastoor v. S., komen de uit de richting Veenendaal en schoof achter onder de vi-achtwagen. Uit een ingesteld onderzoek wordt als vermoedelijke oorzaak van dit on geluk verondersteld, dat tijdens het starten van de vrachtwagen de ver lichting is uitgevallen, zodat de pastoor de wagen te laat opmerkte. Dr. Rienstra uit Rhenen verleende eerste hulp en bracht de heer v. S. persoonlijk ever naar het Julianazie- i kenhuis. in noodgevallen bjjv. wanneer zij we duwe is of de man invalide. In de meeste gevallen gaat zij uit wer ken voor luxe en nog meer luxe, met het gevolg dat de kinderen vaak nozems wor den. volgens spreker. Uithuizig zijn is vaak nodig maai-, de eerste taak van man en vrouw ligt in het gezin. De jaarverslagen werden op originele wijze door de secretarissen en secretaresse weergegeven. De heer A. van 't Voort Sr. gaf een overzicht van het belangrijkste gebeuren in de afgelopen 25 jaar. Hierna sprak de heer Hasselaar de voor zitter dhr. Hoogenboom toe en bracht hem dank namens alle leden voor het vele werk dat hij voor de C.B.T.B. in deze 25 jaar heeft gedaan. Als blijk van waardering bood hij de heer Hoogenboom een schil derij aan. Dit schilderij toont een boerderijtje in de Middelbuurt en is geschilderd door mevr. Remme uit Veenendaal. De heer J. Beyer die 25 jaar lid is ontving een doos sigaren. BAANBREKEND WERK Vervolgens sprak de heer H. Griffioen, zoon van de oprichter van deze vereni ging en voorzitter van de afdeling Rhenen. Spreker zei o.m. dat vooral onze ouders baanbrekend werk ten aanzien van kerk, school en organisatie hebben verricht. Spreker feliciteerde de voorzitter en af deling met han 25-jarig bestaan' en sprak hierbij de wens uit dat deze organisatie nog veel mocht doen voor haar boeren. Als laatste spreker feliciteerde de heer A. van 't Voort jr. voorzitter en bestuur van de C.B.T.B. namens de C.P.B. en C.J.B.T.B. Tot slot dankte de heer Hoogenboom al le sprekers voor hun woorden en het mooie cadeau. Na de pauze werd een toneelstuk op gevoerd onder de bekwame regie van de heer G. Gx-oeneveld. Tijdens het toneel spel was het vrij rustig in de zaal, hetgeen helaas niet gezegd kan worden van het officiële gedeelte van de avond. De heer A. van 't Voort Jr. dankte de spelers voor het gebrachte spel. 3UR6HANS PRISMA !t7yïPONTIAC OM EG» A voor betere uurwerken Hm SCHERPE POLITIE-CONTROLE De politie heeft gisteren en van daag proces-verbaal opgemaakt tegen tientallen Veenendaalse win keliers die de Wet op de Uitver kopen en Opruimingen hebben overtreden. Naar verluidt zouden de meeste zakenmensen niet vol ledig op de hoogte zijn van deze ingewikkelde wet. Bij informaties bij de Utrechtse Ka mer van Koophandel bleek dat de uit verkoop officieel op 13 januari 1962 's morgens om 9 uur mag aanvangen. Wel is er een mogelijkheid om voorverkoop te houden, maar deze mag niet open baar aangekondigd worden. Tal van winkeliers hadden bijvoor beeld al een mededelingskaart in hun etalage staan met: OPRUIMING, ech ter zonder de aanduiding VERKOOP BEGINT ZATERDAG 13 JAN. OM 9 UUR. Aangezien bedoelde Wet zich niet leent voor publicatie in ons blad, doen de winkeliers die nadere inlichtingen hieromtrent wensen, goed, zich in ver binding te stellen óf met de plaatse lijke politie óf met de Kamer van Koophandel in Utrecht. WIJZIGING VOETBALPROGRAMMA Door een te late opgave van de KNVB is het elders in dit blad afgedrukte voet balprogramma voor Scherpenzeel foutief. Het juiste programma ziet er als volgt uit: Oranje Wit Scherpenzeel; Scher penzeel NRC (Nijkerk); Ter. Boys Valleivogels. VLIEGFIETS. Binnenkort fietsen we naar de maan: een Engelsman heeft een fietsvlieg vervaardigd waarmee hy enige dagen geleden een proefvlucht maakte van 160 meter op een hoogte van 1,80 van dc grond. By deze vliegfiets zit men op een zadel en brengt men met twee trappers een roterende ket ting in beweging precies als bü een gewone fiets. Het instru ment is gebouwd in een drie hoekige vleugel, die veel lükt op een staartstuk van een echt vliegtuig en waarbü de schroef zit aan de top die hoog de lucht in steekt. Deze schroef wordt in beweging gebracht door flink op de trappers te trappen. De constructeur, de heer Ja mes Philips heeft er de prijs van 500 mee gewonnen, die was uitgeloofd door de heer H. H. Kremel voor de eerste mens die op eigen kracht de lucht in zou gaan. Staten niet iets van de laatste tijd. Reeds van 1954 af vinden uitzendingen in kleuren geregeld plaats en onge veer 2/3 van de met de „networks" verbonden zenders bezitten installaties voor het uitzenden in kleuren. Alleen reeds de NBC verzorgt voor de aange sloten zenders gemiddeld 18 uur kleu- renuitzendingen per week. Het aantal kijkers, dat in het bezit is van een kleuren-ontvangapparaat heeft het half miljoen reeds overschreden. Er is geen twijfel aan, dat op den duur de zwart-wit uitzendingen door die in kleuren zullen worden verdrongen. Zo positief durven wij ons niet uit te laten over de toekomst van de con- tributie-TV. De grondgedachte van dit soort TV is dat de kijker moet betalen voor bepaalde uitzendingen van hoge kwaliteit, die niet door reclame wor den onderbroken. Dit soort uitzendin gen kunnen in principe behalve via de ether ook via een draad worden over gebracht, die de woning van de kijker met het zendstation verbindt. In het laatste geval zal invoering van een muntmeter-systeem het eenvoudigst zijn, waarbij dus voor ontvangst ge durende de uitzendtijd het inwerpen van een of meer munten noodzakelijk is. Bij transmissie via de ether is de zaak iets ingewikkelder: het uitgezon den beeld of het bijbehorende geluid of beide moeten „vervormd" uitgezonden worden, zodat ze, ongevangen op een gewone ontvanger, ongenietbaar zijn. Wil men het programma goed ontvan gen dan dient er een voorzetapparaat aangesloten te worden, waarmee het vervormd beeld en/of geluid weer wordt teruggevormd. Op dit gebied werden reeds een tweetal proeven genomen, maar cm economische redenen moesten ze na korte tijd worden gestaakt. In Canada werden dergelijke proeven in een voor stad van Toronto in het begin van 1960 begonnen en deze schijnen met succes te zijn bekroond, zodat ze konden wor den voortgezet. Met veel meer vertrouwen kan de komst van de wereld-televisie tege moet worden gezien - de onderlinge verbinding tussen de TV-zenders over de gehele wereld, zodat elke gebeurte nis van meer dan gewone betekenis naar alle delen van de wereld kan worden doorgegeven. Tot op zekere hoogte is dit reeds verwezenlijkt door de uitwisseling van films en, in ge bieden met een zelfde aantal beeld lijnen, van magnetische banden. Aangezien de beste kijk-tijd in de verschillende delen van de wereld vele uren van elkaar kan afwijken, is de vertraging, die een gevolg is van het verzenden van film en band met de zeer snelle moderne vliegtuigen, van minder belang. Niettemin is men reeds doende voorbereidingen te treffen voor de dii'ecte overbrenging van TV-sig- nalen over de Atlantische Oceaan naar Groot-Brittannië en vandaar naar Eu ropa, Azië en Afrika. Bij een door Wm. S. Halstead voor gesteld systeem, het NARCOM (North Atlantic Relay Communication), zullen de signalen een noordelijke route ne men en via Baffin Eiland. Groenland, IJsland en de Faroer Eilanden Europa bei-eiken. Hierbij is het grootste ge heel over water lopend traject 467 km, dat door troposferische „scattei-" voort planting (overdracht van signalen af komstig van punten over de horizon) kan worden overbrugd. Technisch is deze ovei-brenging nog niet geheel in kannen en kruiken. (woi'dt vervolgd) TE WAPEN! Op een reclame- strook op het raam van een wa penhandelaar te Parüs staat te lezen. „Komt u 's avonds vaak laat thuis? Gaat u gauw met vakantie? Of zelfs kamperen? Beveilig u zelf dan door hier een pistool of een automatische revolver te kopen!" Wanneer men regelmatig de kranten leest, kan men deze re clame nauwelijks misleidend noemen HOND(S). De vooruitgang staat niet stil (in Amerika): de nozems hebben een nieuw mid del bedacht om aan geld te ko men: geen kidnapping maar hondnapping. Zij stelen honden van rükc mensen en vragen daarna een losgeld (van gemid deld 250). IIOND. Tijdens de familie maaltijd van het gezin Ballast te Soultz (Frankrijk) heeft de huishond een witte lou-lou vlees ruikend zich vergist en de neus afgebeten van het dochter tje Fina (13). Het meisje is in het zieken huis opgenomen, de hond afge slacht. GEZOCHT. Naast dc zorg over dc atoombommen die de lucht van hun land dreigen te vergiftigen hebben de Japan ners nog iets dat hen met grote zorg vervult: het kiezen van een vrouw voor prins Yoshi, dc jongste zoon van hun keizer. Er zün vijftien kandidaten die vol doen aan de eisen die worden gesteld: zü mag niet langer zün dan 1 meter 59 en niet zwaarder dan 55 kilo; bovendien mag ze niet intelligenter of even intel ligent zün als haar schoonzusje, dc vrouw van dc kroonprins. LEVEN, 's Werelds beste voetballer, de Braziliaan Pele, heeft zijn autobiografie (hg is al vóór in de twintig!) voor 300.000 gulden verkocht aan een Engelse uitgever. Het boek is ge schreven door twee journalisten, zogenaamde ghostwriters, wier namen niet bekend worden ge maakt, maar die voor een lief prijsje biografieën schrijven voor j beroemdheden die zelf niet kun- I nen schrijven (in letterlijke en figuurlijke zin). VEENENDAAL Dinsdag 16 januari: Lcdenvergadei-ing CHU in Korenbeurs, 7.30 .uur. Woensdag 17 januari: Forumbijeenkomst in Korenbeurs, 8 uur. Luxor theater: Vrijdag t.e.m. zendad: Het be gon met moord, 14 jaar; maan dag t.e.m. woensdag: De ver leiding kwam 's nachts, 18 jr.; donderdag: Gevaarlijk spel, 18 jaai-. ELST Dinsdag 16 januari: Vergadering NCVB in Pniël. Avond over N. Guinea in hotel Stuyvenbei'g, 7.45 uur. RHENEN Bio Rhenen: zatei'dag en zondagmiddag: Gorga het duivelsmonster, 14 jaar; zondagavond: En zij schaamden zich niet, 18 jaar. OVERBERG Zaterdag 13 januari: Uitvoering Accordeonette in Eltheto te Veenendaal. ACHTERBERG Zaterdag 13 januari: Feestavond PJGU in Buurtschapshuis.

De Vallei | 1962 | | pagina 1