Ufij staan voor nieis meer Let maar eens op! S. de Man veertig jaar bij het onderwijs Officiële bekendmaking RENSWOUDE OPRUIMING spotkoopjes! Nationaal huldeblijk Koninklijk eclitpaar in Rhenen SCHERPENZEEL Lezing over Nieuw-Guinea in Eist trok grote belangstelling Jaarvergadering Geld. Mij. van Landbouw in Seherpenzeel Geslaagde uitvoering van „Accordeonctte" te Overberg EDERVEEN Oranje Wit - Seherpenzeel (1-1) AMERONGEN John W. McCormack Ambtswoning burg. van Rhenen groten deels uitgebrand nu 119,- nu 92,50 MARKTBERICHTEN LAATSTE NIEUWS MANUFACTUREN BEDDENaLEDIKANTEN 1 januari j.l. was het precies veertig jaar geleden dat het hoofd van de Pr. Beatrixschool - in de volksmond beter bekend als de Boerselandseschool - de heer S. de Man, zijn loopbaan bij het onderwijs begon. Dit jubileum zal volgende week woensdag in gebouw Eltheto gevierd worden - 's middags Joh. Slok geen bestuurslid meer van C.H.-kiesvereniging Op de gisteravond gehouden verga dering van de CH Kiesvereniging heeft de heer Joh. Slok die vanaf de oprich ting van de CH in 1945 bestuurslid is geweest, wegens drukke werkzaamhe den bedankt voor deze bestuursfunctie. In zijn plaats werd benoemd de heer B. v. Hal. De heer C. v. Genderen, secretaris, was aftredend, maar werd bij acclamatie herkozen. De hoofdschotel van deze vergade ring vormde de bespreking van de groslijst voor de verkiezing van de Prov. Staten. Hierop kwamen drie per sonen uit Veenendaal voor t.w. de he ren A. Visser, C. v. Genderen en J. H. Budding. De vergadering heeft bij stemming besloten dat de heer van Genderen naar voren gebracht dient te worden op de komende groepsvergade ring te Utrecht. Voorts werd besloten op 27 februari a.s. bijeen te komen om de verkiezings lijst van de gemeenteraad te bespre ken. Aan het slot van de avond hield de secretaris een referaat over vroeger, nu en de toekomst van de CH. Wat het laatste betreft legde spreker de na druk op de toekomstige nauwe samen werking met andere prot. chr. partijen in Nederland. PAARD SCHROK Zaterdagmorgen is de in de Juliana- straat geparkeerd staande auto van dhr. v. B. beschadigd door een paard-en-wagen, doordat het paard schrok van een stuk papier op de weg. De schade werd onder ling geregeld. Gemeente Veenendaal Van gemeentewege wordt er nogmaals met nadruk op gewezen, dat de kaarten voor de controle van het bevolkingsregis ter/aangifte hondenbelasting worden op gehaald en dus niet per post of op andere wijze aan de gemeentesecretarie moeten worden terugggezonden. Als men één dezer dagen niet thuis is en de kaart is nog niet opgehaald dan wordt men verzocht de kaart, zo mogelijk, bij buren af te geven. Dezen kunnen dan de kaart overhandigen aan de persoon die de kaarten ophaalt. Dit bespaart de laat ste een tweede bezoek. VEENENDAAL Eierenmarkt: Aanvoer 70.000 stuks. Prij zen van 9,50 tot 10,50 per 100 stuks. Handel traag. Veenendaal met een feestmiddag voor de kinderen en 's avonds met een receptie, waar ongetwijfeld velen de sympathieke leerkracht zullen gaan feliciteren. De heer de Man werd in 1902 te Ede geboren. Hoewel hij geenszins uit een onderwijzersfamilie stamde - zelfs nu nog heeft hij niet één familielid dat bij het onderwijs betrokken is - voelde hij zich na de lagere school toch aan getrokken tot dit beroep. Vier jaar lang volgde hij de z.g. Nor maallessen en werd toen op 19-jarige leeftijd onderwijzer aan de Christelijke school in het naburige Lunteren. Op 1 januari 1926 verruilde hij deze plaats voor Ede waar hij onderwijzer werd aan dezelfde school waar hij als kleine jongen op geweest was. Ruim zeven jaar later werd hij be noemd tot hoofd van de Herv.' Lagere School in Ter Aar bij Alphen aan de Rijn en nog voordat hij in 1945 naar Veenendaal kwam als hoofd van de Boerselandseschool, was de jubilaris nog negen jaar hodfd van de Chr. Nat. School in Vinkeveen. OPBRENGST VERJAARDAGBUSJES GER. KERK Vrijdagavond j.l. zijn op de Gebeds kring v. d. zending de verjaardagsbus jes geledigd. Deze vier busjes hadden in totaal opgebracht een bedrag van 000,00. Hiervan komt 50 °/o ten goede aan de Ger. Zending en 50 °/o voor vernieuwing van het interieur van de Ger. Kerk. BENOEMING DOMINEE .ü2rl Vrijdagavond a.s. is ér in de Ger. Kerk een vergadering voor alle belij dende leden. Op deze avond zal men zich beraden en van gedachten wisse len over een te benoemen dominee. Het plan bestaat ds. Slingenberg van Ede te beroepen. Een Deense firma gaat etalagepoppen maken die een gelijkenis vertonen met Jacqueline Kennedy. Ze kosten 750 gul den per stuk. tij KLEEFSMAN'S BOEKHUIS betekent Onze OPRUIMING duurt slechts enkele dagen en is alleen in Zandstraat 3 De burgemeesters van alle gemeenten in deze provincie ontvingen van de Cimmis- saris der Koningin in de provincie Utrecht een verzoek te willen bevorderen, dat met ingang van 7 jan. 1.1. een actie zou worden ondernomen voor de inzameling van gelden voor een NATIONAAL HUL DEBLIJK, hetwelk bij de huldiging in de maand mei a.s. zal worden aangeboden aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden i.v.m. hun zilveren hu welijksfeest. DAMMEN De Scherpenzeelse dammers speel den maandagavond hun laatste compe titiewedstrijd tegen dé sterke Rhenen- se dammers. De wedstrijd eindigde voorlopig in een 7-7 stand, de vermoe delijke uitslag wordt waarschijnlijk 10-10. De persoonlijke uitslagen waren: J. Visser - J. Tollenaar afgebr. D. J. Iprenburg - J. van Setten 1-1 H. G. Valkenburg - K. van de Pol 0-2 B. Valkenburg - J. Keiman.. afgebr. M. Inkenhaag - J. C. van Doorn 1-1 A. Dusschoten - G. Huiberts 1-1 J. Brandt - Jos Tollenaar afgebr. W. van Schaik - W. de Bruin 2-0 A. Stuivenberg - H. de Jong 2-0 J. Jansen - W. van Walsum0-2 Indien deze wedstrijd in een gelijk spel eindigt deelt S.D.V. 1 met R.D.V. 1 de derde en vierde plaats in de eind stand. Atueler onderwerp had de Cult. Nat. Hist, vereniging „Zuid-Oosl-Utrecht" nimmer zyn leden kunnen brengen dan een lezing over Nieuw-Guinea. Het eiland dat mo menteel in de wereldbelangstclling staat en nu nog meer omdat het er maandag reeds tot een treffen kwam tussen vlooteenheden van Nederland en Indonesië. De zaal van hotel Stuyvcnberg was dan ook tot de laatste plaats bezet, toen de avond door de heer Budding werd geopend, die de aanwezigen welkom heette en toen het woord gaf aan de heer J. H. Hut uit Den Dolder. De heer Hut heeft vUf jaar op dit veelomstreden eiland doorgebracht en daar veel prachtige dia's en enke le films gemaakt, die uitmuntend geslaagd bleken en getuigden van een waar vak manschap. DE RAMP IN PERÜ. - Op deze lucht foto is duidelijk te zien hoe de ver schrikkelijke ramp in Peru zich heeft voltrokken. De massa van ijs, rots blokken en puin heeft, het woongebied Ranrahirca, waarboven de opname werd gemaakt, geheel van de kaart ge veegd. Allereerst vertoonde de heer Hut de dia's en vertelde over dit met veel na tuurschoon gezegende land, maar dat te vens onherbergzaam en zeer moeilijk be gaanbaar is, want 95°/o van het land be staat uit bergen en moeras. Het wordt bewoond door ruim 700.000 papoea's, die een enorme verscheidenheid van talen spreken. Het komt voor aldus spreker dat twee dorpen die ongeveer een twintig km van elkaar liggen elkaar niet kunnen verstaan. Een dorp wordt bestuurd door twee dorpshoofden, de ene is het adat- hoofd en de ander is door het gouverne ment aangesteld. De Papoea is een slechte werker maar is niet lui. Doch de man is in hoofdzaak krijgsman en als hij zou werken dan zou het kunnen voorkomen dat wanneer er plotseling strijd zou moe ten worden geleverd dan hij niet vol- Traditioneel werd de jaarvergadering van de Gelderse Maatschappij van Land bouw, die vrijdagavond in café Marktzicht werd gehouden, begonnen met het zingen van het Scherpenzeelse volkslied. Begeleid door een koortje van de Plattelandsjongerenorganisatie uit de provinciè Utrecht. Gewoonlijk door de aanwezigen in de zaal uit volle borst meegezongen, bleef het ditmaal stil in de zaal. Achteraf bleek, dat wegens onbekendheid van dit lied, het koortje hierbij een andere melodie had gefantaseerd. Al was de voorzitter, de heer Houterman, volgens zijn zeggen niet muzikaal aangelegd, het was hem wel opgevallen dat het wat vreemd klonk, al was het hem best bevallen. Hij schetste Seherpenzeel als een van de mooiste plekjes in de Gelderse Val lei. In zijn openingswoord zei de heer Houterman dat er vele redenen waren tot dankbaarheid. Misgewassen of hon gersnood, zoals in andere landen, ko men bij ons met de technische en che mische hulpmiddelen haast niet meer voor. Hij bracht dank aan God, die in het afgelopen verenigingsjaar alle le den van de G.M.v.L. had gespaard. Laat ons duidelijk voor ogen stellen dat wij ons niet kunnen behoeden voor rampen, aldus de voorzitter. Wij vra gen ons wel eens af wat het komende jaar ons brengen zal; verdriet, voor- of tegenspoed of algehele vernietiging, doch laten wij bidden en werken en ons inspannen voor het goede. Het kan en moet anders en laat ons bij ons zelf beginnen, aldus de voorzitter. Voor het komende jqgr, zal er veel van ons gevraagd worden en de hoog ste punten van welvaart konden wel eens bereikt zijn. Niet de grootte van het bedrijf, doch de uitkomsten geven de doorslag. Tot slot higld hij een plei dooi voor eenheid. Vooraf had hij de vele aanwezigen welkom geheten, in het bijzonder de ere-leden Van de Vliert en van Om- mering en mevr. Zwaan als afgevaar digde van de Plattelandsvrouwen. Een teleurstelling was, dat de ere-voorzit- ter, burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, niet aanwezig kon zijn, daar hij gedwongen is enkele we ken rust te nemen. De secretaris van de afdeling, de heer J. v. d. Vliert, maakte in zijn jaar verslag melding van een gunstig jaar, waarin ondanks de natte zomer veel gegroeid was, doch enige moeilijkheden opleverde voor het binnenhalen van de produkten. Het saldo van de penningmeester, de heer A. Werkman, was nog nooit zo hoog geweest 493,08) en het ledental was gestegen tot 107. Voor het aan werven van leden mocht hij een mooie schrijfmap van het hoofdbestuur in ontvangst nemen. De heer A. Hooyer bracht een gunstig rapport uit van de kascommissie en voor het komende verenigingsjaar werd hieraan toege voegd de heer W. van Ginkel. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende heren F. Harthoox-n, A. van Ginkel en A. Wei'kman herkozen. De avond werd verder gevuld met het koortje „Verenigingsjeugd" leden van de Plattelandsjongerenorganisaties in de provincie Utrecht.. In de plaats van de door de ere-voorzitter te hou den inleiding over: „Onze reis naar vreemde landen" werden door de heer Koudijs enkele filmpjes vertoond en door de heer Van Laar hersengym nastiek gehouden. doende fit zou zijn om de strijd aan te binden. De vrouwen werken er het hardst. Het valt daarom niet mee om deze mensen die voor enkele tientallen jaren terug nog in het stenentijdperk leefden in het keurs lijf van onze moderne maatschappij te passen. Het gebeurde wel vertelde de heer Hut dat er een weg aangelegd moest worden en dat de mannen van een na burig dorp moesten helpen, de eerste dag kwamen zij maar de andere dag lieten zij verstek gaan. Toen men op onderzoek uit ging bleek dat het hele dorp was ver huist. Elke kampong heeft zijn eigen kerk je tenminste in de gebieden die door blanken worden gecontroleerd. Tot het Christendom waren deze mensen getrok ken omdat zij overal feesten aan verbin den. Zo gebeurde het wel dat het kerstfeest anderhalve maand duurde. Toch zijn de papoea's ook bijzonder vindingrijk. Wij gaan bijv. ratten en muizen met vallen te lijf de papoea slaat er niet een dood maar hij vangt er een, schildert die in de fel ste kleuren bindt er een belletje of zo iets aan en laat dan die rat weer los met het gevolg dat deze weer naar zijn soort genoten gaat die schrikken vreselijk en gaan er vandoor en de papoea is van de plaag verlost, aldus spreker. Ook liet de heer Hut veel van de na tuur zien waarmee dat land bijzonder rijk is gezegend. Zo zagen we o.a. prachtige kleurenfilms over Hollandia en zijn om geving. De papoea's bezig met het sago kloppen, een handwerk dat zeer interes sant is om te zien hoe die mensen met hun primitieve middelen de sago uit de sago palmen weten te bereiden, wat hun hoofdvoedsel is. Ook verschillende dansen waren in de film te zien, de dansers ge tooid met de prachtige paradijsvogelveren. De specifieke woningen van de kust- papoea's die allen boven water staan, wat een natuurlijke hygiëne betekent want alle afval wordt door het water wegge spoeld. Prachtig waren bovenal de opna men van de vele soorten orchideën die daar in dat land groeien in de vrije na tuur. Verder kwam het zeer duidelijk naar voren dat het in dat land niet meevalt om over land van het ene gedeelte van het eiland naar het andere gedeelte te komen omdat het zo verschrikkelijk berg achtig is. Al met al was het een zeer ge slaagde avond over een land dat zo in de algemene wereldbelangstelling staat, te meer daar de heer Hut een uitstekend causeur bleek WAT DRAGEN WE IN DE KOMENDE LENTE EN ZOMER? Voor de komende lente en zomer heeft het Nederlands instituut voor de dames mode een internationale kleurenkaart sa mengesteld. Een en ander is het resul taat van verwachtingen in elf Europese landen. Veler voorkeur blijkt voor da meskleding uit te gaan naar licht marine, amiral, warm rood (dus met gelige inslag), begonia (in donkerder tint als de meest modieuze voor dit jaar aangewezen), don ker rose, donker geel, écru, licht-havana, lichtgrijs. - (Dia). De burgemeester verzocht aan het be stuur van de vereniging „Oranjedag", voor zoveel betreft het stedelijk deel de zer gemeente, deze taak ter lffitad te ne men, aan welk verzoek werd voldaan. Er is een comité van aapbeveling opge richt, waarin alle bevolkingsgroepen zijn vertegenwoordigd, namelijk: Jhr. Mr. L. II. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal - J. J. Altcna - D. J. Boven- schen - Mr. J. Deen - D. Dirksc - G. van Gesink - K. J. A. ten Iloope - W. Klaas- sen - Ds. N. Kooreman - W. Stolk - S. J. Vleer - Ds. II. Volten - R. C. A. v. Voort- huiscn - Pastoor J. A. Wielens - Th. van der Willik - L. van Wijngaarden. Tet nadere toelichting van het doel, waarvoor de gelden bestemd zijn, citeren wij uit een aan de Commissaris der Ko ningin gericht schrijven van de Stichting „Nationaal Huldeblijk": „Het Nationaal Comité voor het Zilveren Huwelijksfeest van Koningin en Prins der Nederlanden wil de woorden van Koningin Juliana uit haar toespraak tot de Nederlandse jeugd op 12 sept. '53 in de Koopmansbeurs te Amsterdam: „DOEN KUNNEN WE AL LES - MAAR DAN OOK ALLEEN AL LEN SAMEN" van toepassing brengen op de plannen, welke Koningin en Prins heb ben bekend gemaakt omtrent het stichten van jeugdcentra in ons land, één op een terrein bij de Hunneschans te Uddel en één op een terrein in de nabijheid van Veere. Een stichting zal in het leven wor den geroepen voor het beheer van deze jeugdcentra, voor welke stichting Konin gin en Prins een aanvangskapitaal ter be schikking stellen. Daartoe wil het Natio naal Comité het Nederlandse Volk op wekken van zijn kant ook een kapitaal bijeen te brengen. Dit kapitaal zal als blijk van verbondenheid v an ons volk met het Oranjehuis bij de viering van het zilveren huwelijksfeest aan Koningin en Prins worden aangeboden, opdat Zij hun plannen in ruime mate kunnen verwezen lijken. Door dit te doen zal het Nederland se Volk tonen, dat de woorden van Ko ningin Juliana begrepen zijn en weer klank hebben gevonden." Het is echter niet de bedoeling dat col lectes worden gehouden. De ingezetenen worden opgewekt hun bijdrage te depo neren in een twaalftal bussen, welke zul len worden geplaatst op banken, openbare gebouwen en enige winkels. Bovendien zullen postgirohouders wor den verzocht hun bijdrage over te schrij ven op de postrekening 377807 van de Raiffeisenbank alhier. Ook de besturen van verenigingen zullen worden aange schreven. Voor de eerste maal in dit seizoen heeft de Overbèrgse accordeonvereni ging „Accordeonctte" zaterdagavond in de zaal van EltHeto een uitvoering ge geven, ditmaal met medewerking van het toneelgezelschap N.A.O. uit Vee- zet met belangstellenden w.o. afgevaar digden van de commissie „Strcckbclangen Leuke feestavond van P.J.G.U. Zaterdagavond gaf de afd. dames- en heren van de plattelandsjongercngemeen- schap een geslaagde feestavond in het Buurtschapshuis. De zaal was volledig be- tellc >rami Zuid-Oost-Utrecht", C.J.B.T.B. afd. Vee nendaal, U.L.G., G.V. Excelsior en de be schermvrouwe van deze vereniging mevr. Bosch Ridder van Rosenthal. Mej. Regtering voorzitster van de afd. dames sprak een kort welkomstwoord in het bijzonder tot de afgevaardigden en richtte zich tot allen, die medewerking verleend hebben hij de voorbereiding van de feestavond. Muzikale medewerking verleende een jeigd-ensemble uit Lang broek. Het optrelen van dit gezelschap met hun populaire liedjes, viel bij de aanwezigen zeer In de smaak. Door leden van de vereniging werd het toneelspel „Antje' voor het voetlicht ge bracht. Met dit cnooie spel oogstten zij een verdiend applfeus van de aanwezigen. Aan het slot van de avond dankte de voorzitter de spelers onder aanbieding van k van waardering. Te vens bracht hij <Jank aan de schenkers van de talrijke prijzen voor de verloting. VOORLIC VARKE Woensdag(heder$a de Inkoop Organi a weg I.V.O. een ven in Hotel Hupk ander wordt met vergadering begin dere belanghebbe gang is vrij en HTING OVER SHOUDERIJ vond |y$fdt, vanwege tie van vkrkens, kort- rlichtingsavond gege- s te De Klomp. Een en dia's verduidelijkt. De om half acht en ie- i de is welkom. De toe- ele consumpties gratis. enk OPENING jNIEUWE ZAAK Heden(woensdag wordt het nieuwe pand van woning nrichting van Hierden aan de Nieuwewe^ te Ederveen geopend. De receptie is 'sl middags van half drie tot vijf uur. Overide inrichting van deze moderne showroom berichten wij nog na der. In een zeer matige wedstrijd heeft koploper Seherpenzeel moeten toe staan dat Oranje Wit 1 punt thuis hield. Hiermede kregen de gasten ei genlijk meer dan hun toekwam want het vinnig spelende Elster team heeft het grootste deel van de wedstrijd een veldmeerderheid gehad doch wist dit niet in doelpunten uit te drukken. De doelpunten waren, evenals de wedstrijd, van matig gehalte en ont stonden voor Seherpenzeel uit een vrije trap en voor Oranje Wit uit een fout van de Scherpenzeelse verdediging. Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat het een matige wedstrijd zou worden, Seherpenzeel startte in een stevig tempo en trachtte het doel der gastheren onder druk te zetten. Dit leidde in de 5e minuut tot een tref fer, toen een door Verwij genomen vrije trap tot ieders verbazing langs de O.W.-keeper in het net belandde. Dit doelpunt inspireerde de thuis club en zij wist geleidelijk aan het spel naar de Seherpenzeel helft te ver plaatsen. Veel kansen ontstonden er echter niet meda door het goede ver dedigen van Veldhuizen en van Brug gen. Na de thee eerste kwartier nu weer wist d< tief over te nerq ?n. Bij een ongevaar lijke Elster aanv back der gasten linksbuiten wist af Seherpenzeel het ,e toon aan doch ook thuisclub het initia- 1 treuzelde de rechts- met wegwerken, de ie bal te bemachtigen en zijn tamme schot verdween in de Seherpenzeel gd il. Na deze treffer trachten de gasten wel de bakens te verzetten, doch een stug verdedigend O.W. gaf de halve buit niet meer uit handen. nendaal. Verheugend was voor „Accor- deonette", dat voor het eerst in Vee nendaal voor het voetlicht kwam, de zeer grote belangstelling. Bij gebrek aan zaalruimte in Over berg - de Ossenberg staat vol met cara vans - zijn wij naar Veenendaal geko men, aldus de heer Hasselaar in zijn welkomstwooi-d. Hierna volgde het muzikale gedeelte van de avond, de marsen en walsen en de bekende pot pourri van Ria Valk, werd met grote aandacht gevolgd en meegezongen. Een langdurig applaus van het publiek was wel het bewijs dat het eerste entree van de accordeonvereniging in Vee nendaal in de smaak was gevallen. In de pauze gingen de loten vlot weg en menigeen kon een mooie prijs in ontvangst nemen. Hierna kwam de toneelvereniging N.A.O. voor het voet licht met een klucht in drie bedrijven: „Je moet er niet mee spelen", door Hans Nesna. De lachspiei'en kwamen goed in be weging. De dames en heren waren bij zonder goed op dreef en zonder ande ren tekort te willen doen verdient het spel van de heer C. Slok als advocaat een .aparte vermelding, alsook van zijn kameraad Casper, gespeeld door de heer Joh. v. d. Weerdhof. Ook de huis houdster mevr. v. d. Heuvel was zeer goed op dreef, als laatste willen wij vermelden de debutante van het ge zelschap mej. Scholtus. De souffleur de heer v. d. Kraats wist alles in goede banen te leiden. Verkeersprobleem doet zich ook in Amerongen gelden Een modern tijdverschijnsel het ver keersprobleem begint zo langzamer hand ook het rustige Amerongen in zijn greep te krijgen. Het meest duidelijke be wijs hiervan levert de Ovcrstraat, de ei genlijke winkelstraat van Amerongen, die te smal wordt om al het verkeer in de spitsuren te verwerken. De vele geparkeerde auto's belemmeren het uitzicht en bovendien wordt het voor het rijdend verkeer steeds moeilijker om er tussendoor te komen. Rekent men hier bij de talrijke voetgangers, vooral be jaarden (Bejaardencentrum!) voor wie het steeds meer een waagstuk wordt veilig de weg over te komen, dan is in deze enkele zinnen de huidige situatie wel getekend. Een der meest voor de hand liggende oplossingen zou zijn, speciaal voor de voetgangers, een of meerdere beschermde oversteekplaatsen aan te leggen, doch hiermee is het kwaad in feite niet ver holpen, terwijl de Overstraat zich hier voor ook niet leent. Een veel doeltreffen der oplossing is de invoering van een par keerverbod voor één zijde van de straat. Hierdoor ontstaat een veel beter over zicht, blijft er veel meer ruimte over en is het ook voor de voetgangers veel ge makkelijker de overzijde van de straat te bereiken. Men zou zelfs de parkeertijd nog kunnen beperken. Dit zijn uiteraard enkele suggesties en de definitieve maatregelen kunnen beter overgelaten worden aan de deskundigen. In het belang van geheel Amerongen is het te hopen dat op korte termijn een juiste oplossing van het verkeersprobleem wordt gevonden. nieuwe speaker' van het Am. Huis van Afgevaardigden Washington De nieuwe „Speaker" voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, John W. McCormack, heeft veertig jaar ervaring als volksver tegenwoordiger, zowel in zijn staat (Mas sachusetts) als in het Amerikaanse Con gres. Hij volgt in deze belangrijke positie Sam Rayburn op, die tijdens de vorige zitting van het Huis op 79-jarige leeftijd is overleden. Sam Rayburn had deze func tie bijna onafgebroken sinds 1940 op emi nente wijze vervuld. De voorzitter van het Huis is een van de belangrijkste mannen van het Amerikaan se gouvernement en hij wordt beschouwd als een van de invloedrijkste figuren in het Congres. Mocht de President tijdens zijn ambtstermijn overlijden dan komt de voorzitter van het Huis na de Vice-Pre sident in aanmerking voor opvolging. Hij legt groot gewicht in de schaal als woordvoerder voor de meerderheidspartij. Indien de President van dezelfde partij is als de meerderheid van het Huis zo als thans het geval is levert de speaker een belangrijke bijdrage tot de uitvoering van het regeringsprogramma, voor zover dit in het wetgevende vlak ligt. Een groot deel van zijn macht berust op het feit dat hij beslist wie op een ge geven moment het woord krijgt. Bij de samenstelling van commissies van het Huis bepaalt zijn opinie voor een groot deel welke leden van zijn eigen fractie worden benoemd. Een nog groter deel van zijn macht ligt in zijn overredingskracht. Sam Rayburn heeft eens gezegd: „Je kunt mensen niet leiden door ze te duwen. Overredingskracht en redelijkheid zijn de enige middelen". De heer McCormack heeft een salaris van 45.000 per jaar, plus onkosten ver goeding. Hij verdient dus evenveel als de Vice-President en twee keer zoveel als Senatoren en Afgevaardigden. De heer McCormack is een bekwaam redenaar en onderhandelaar met een uit gebreide kennis van de wetgevende pro cedure. Hij staat bekend als een geestig spreker, wie soms een bijtend sarcasme niet vreemd is. Zijn medewerkers hebben veel waardering voor hem en zijn invloed op hen doet zich duidelijk gelden. Voordat hij door zijn Democratische collega's in het Huis lot „Speaker" werd gekozen was hij fractievoorzitter van de Democratische partij in het Huis. Voor deze functie dierit men ook gekozen te wor den. McCormack deed zijn intrede in het Huis in 1929. Hij! is sedertdien elke twee jaar herkozen. Hij vertegenwoordigt een Congresdistrict in de staat Massachusetts. Hij staat algemeen bekend als een uit gesproken partijman, die regeringspro gramma's steunt wanneer een democraat President is. Hij is een expert in belas tingwetgeving en zal een belangrijke rol spelen bij de behandeling van de voorstel len van President Kennedy. Het pad naar deze hoge functie ging Vanmorgen omstreeks half vijf is brand uitgebroken in de ambts woning van de burgemeester van Rhenen. De b/andweer is met groot materieel uitgerukt om de vuurhaard te bestrijden, die woed de aan de achterkant van het ge bouw op de eerste verdieping. Met man en macht is de inboe del uit het huis gesleept en over gebracht naar het belendende ge meentehuis. Na ongeveer een uur was de brandweer de brand mees ter. De bovenverdieping aan de achterzijde is geheel uitgebrand en er is enorme waterschade. Ver moedelijke oorzaak van de brand is kortsluiting. Verzekering dekt de schade. MINDER TOERISTEN NAAR FRANKRIJK? In Parijs zijn de verwachtingen van het komende toeristenseizoen niet op timistisch. Men verwacht iets minder buitenlandse gasten dan in de afgelo pen jaren. In Bretagne, de Auvergne, Haute Savoie en aan de Rivièra re kent men beslist op meer buitenlan ders dan ooit tevoren, hoewel men er rekening mee houdt dat hun verblijf gemiddeld iets1 korter zal zijn. niet altijd over rozen. Hij moest op 13-ja- rige leeftijd de school vaarwel zeggen toen zijn vader stierf. Hij hielp zijn moeder door kranten te verkopen, schoenen te poetsen en als loopjongen op een advo catenkantoor te werken, 's Avonds ging hij naar school. Na zijn rechtenstudie werd hij toegelaten tot de balie en begon hij zijn eigen advocatenpraktijk. In zijn woonplaats staat hij bekend als de „Ierse vechtjas uit Zuid-Boston"; hij werd daar 21 december 1891 geboren. Zijn grootouders kwamen in 1840 uit Ierland naar Amerika. In 1917 werd McCormack gekozen in de volksvertegenwoordiging van Massachu setts welke zich bezig hield met grond wetsherziening. Daarna ging hij in het leger en in 1920 werd hij als lid van het Huis van Afgevaardigden in de staat Mas sachusetts gekozen. Van 1923 tot 1926 was hij lid van de Se naat in Massachusetts, waar hij van 1925- 1926 optrad als fractievoorzitter van de Democratische partij, die toen de meer derheid had. De heer McCormack is Rooms-Katholiek. ZONDER BEDENKEN GAAT ALLES WAT LOS EN VAST IS DE DEUR UIT, TEGEN PRIJZEN DIE AL UW STOUTSTE DROMEN NOG OVERTREFFEN! Mooie Lakens, ijzersterk 180x240 van 8,95 nu voor 6,45 Bijpassende Slopen van 2,30 nu1,59 Pracht kwaliteit Theedoeken van 0,95 nu0,69 Sterke royale Badhanddoeken vanaf0,89 Mooie Tafellakens nu 3,45 Rock en Rollkousen, alle maten0,89 Interlock voor dames en heren VER BENEDEN DE PRIJS Prachtige Favoriet Schorten, nu voor3,24 Grote wollen Dekens, 2-pers. vanaf32,50 Prima Bedstellen, met volle gar., 2-pers. nu 59,50 1-persoons, nu 7.39,50 Mooie Ruitoverhemden, vanaf 4,95 Prachtige complete Slaapkamer Ameublementen best. uit een 2-pers. ledikant, 1 tafel, 2 stoelen, 1 nachtkastje Samen met 15 jaar garantie. 1-pers. compleet Verder een hele partij andere artikelen tegen SPOT PRIJZEN, teveel om op te noemen. En alles buiten de uitverkoop 10% korting, behalve op enkele merkartikelen. Die nu koopt kan zyn handen dichtknepen bij: VEENENDfiflL GORTSTR.39 TEIEF. 2321

De Vallei | 1962 | | pagina 2