i Mii Voor onze OUDERE lezers MODE 1962 VOOR A.S. MOEDERS Na het accoord van Brussel De moderne narcose Spit, Spierpijn VEILIGHEIDSGORDELS De centr-o-thermketel in de keuken TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 19 JANUARI 1962 Nr. 6 Nieuwe produkten van de Amerikaanse industrie Op dokters advies ,Wintergevaren iilllllllSifi s de stelling, UVEMSGEVAARLIJK Bij een botsing krijgt U zelf een kracht te ondergaan die gelijk staat met een'val van Stoom zelf Uw kleding. Er zijn thans apparaten in de handel, die na inworp van een geldstuk de kleding chemisch reinigen. Deze ma chines die grote gelijkenis vertonen met automatische wasmachines hebben hun intrede gedaan in was-automatie- ken, garages, enz. Bij de aanvang van het jaar waren er nog geen 500, thans overschrijdt hun aantal reeds de 15.000. Kleurentelevisie. Verbetering van de ontvangtoestellen, lagere reparatiekosten en uitbreiding van het aantal zenduren voor kleuren televisie heeft de verkoop van de ont vangtoestellen in 1961 vrijwel ver dubbeld. De medische pers heeft in de afgelopen weken de honderdste geboor tedag herdacht van August Bier, een chirurg, die in de analen van de geneeskunde altijd geëerd zal blijven om zijn werk; hij was de eerste chirurg, die de narcose door middel van een injectie in het lende-deel van het ruggemerg toepaste. Echter eerst nadat hij zelf hiertoe als proef persoon had gefungeerd! Deze moedige chirurg, die dus in 1861 werd geboren, luidde een tijdperk in van de moderne narcose waar wij allen de zegeningen van kunnen ondervinden. Pijnstilling bij grotere ingrepen was voor de negentiende eeuw al wel gebruikelijk, maar er werd nog niet „algemene slaap" nagebootst zoals wij die nu kennen. Slaap is maar een als vergelijking gebruikt woord in dit verband, want de narcosetoestand is wel een andere toe stand dan die van de natuurlijke slaap, maar in sommige opzichten lijkt de patiënt in narcose wel op een slapend persoon. Onder een toestand van algemene narcose verstaan we een toestand van gevoelloosheid, waarbij ook het bewustzijn is verdwenen. In de slaap is het bewustzijn wel verdwenen, maar de gevoelloosheid is niet groot. Een slapend persoon is spoedig wakker als U hem pijn doet. Het is zoals gezegd een vergelijking, welke mank gaat, maar voor de leek duidt het naar mijn idee toch wel goed het verschil aan met de plaatse lijke verdoving, waarbij de gevoelloosheid in een bepaald gebied ver kregen wordt niet behoud van het bewustzijn. Ook de plaatselijke verdoving heeft de laatste eeuw zeer veel ver beteringen ondergaan onder invloed van de steeds voortschrijdende vooruitgang van chemische en fysiologische wetenschappen. Oudere mensen onder U zijn misschien wat sceptisch gestemd over deze algemene narcose; zij herinneren zich misschien uit eigen ervaring of uit verhalen de narigheden van het ontwaken uit de aether-narcose, zoals die vroeger werd gegeven. De patiënt had toen een flinke slok eather nodig en hij werd soms erg misselijk wakker en herinnerde zich een zeer benauwd gevoel bij het in narcose gaan. Zoals ik al zei, zijn er de laatste jaren, door de steeds verder gaande ontwikkeling, steeds meer stoffen in de praktijk gekomen, die de nar cose vervolmaken. Belangrijk is, dat tegenwoordig de patiënt wordt voorbereid, zoals wij dat noemen; hij krijgt een tijd voordat de operatie zal gaan begin nen een kalmerend, slaapverwekkend middel. Een arts heeft hem van tevoren onderzocht op hart- en longfuncties en alles is in het werk ge steld om de operatie onder zo gunstig mogelijke omstandigheden te doen verlopen. Als nu de patiënt in een andere kamer, liefst dan de eigenlijke operatiekamer, dit kalmerend middel gehad heeft, komt hij soezerig de operatiekamer binnen. Hij schrikt dan niet zo van de me talen instrumenten om hem heen en is met een veel kleinere dosis aether of een ander als nacoticum gebruikte stof helemaal in slaap te krijgen. Behalve dit soort kalmerende middelen kunnen er allerlei andere stoffen worden gebruikt, die maken dat er van het hoofdnarcoticum zo min mogelijk gebruikt behoeft te worden; er bestaan bijvoorbeeld stof fen, welke de spieren slap maken door een werking, welke niets te ma ken heeft met de centrale hersenwerking; waar men vroeger een grotere hoeveelheid van het narcoticum nodig had om deze algehele spierslapte te bereiken, welke zo belangrijk is voor het werk van de chirurg, kan nu volstaan worden met een kleinere dosis plus het spierverslappende middel. Dit betekent een grote winst, immers hoe minder van de stof ge bruikt behoeft te worden des te geringer is de „vergiftigingstoestand" Juist door al deze specifieke stoffen, welke er tegenwoordig bij de nar cose gebruikt worden, wordt de techniek steeds verfijnder en kan een specialist haast een individueel aangepaste narcose geven. Het is niet meer de kunst om de patiënt in een toestand van ge voelloosheid te brengen, maar met zo weinig mogelijk narcoticum alle klippen te omzeilen. Zo kan men tegenwoordig heel jonge zuigelingen en ouden van dagen opereren en mensen, die vroeger juist door de nar cose een verhoogd operatierisico opleverden, veilig te helpen. Het is heel menselijk om een operatie een hachelijke geschiedenis te blijven vinden; niemand zal ontkennen, dat er risico's aan vast zitten, maar de moderne narcose-techniek in handen van een ervaren specialist is wel iets anders dan wat men vroeger onder „wegmaken" verstond. Er valt nog heel wat te vertellen over de ontwikkeling van de narcose. Misschien dat ik hier later nog wel eens op terug kom. (nadruk verboden) ARTS ca. 3meter bijeen snelheid van25 km. ca.10 meter bijeen snelheid van 50km leid wordt vervangen door een supra-na- tionaal. Een bepaald land kan zich een voorstel zien opgedrongen als de anderen er voor zijn. Het heeft geen recht van veto. Tot nu toe konden vijf landen er gens voor zijn. Zolang één land tegen was ging het feest niet door. Voortaan behoeft het voorstel slechts 12 stemmen te beha len; het college telt er 17. Frankrijk, Duitsland en Italië hebben ieder vier stemmen en de Benelux v ij f (België en Nederland ieder twee en Luxemburg één.) In feite betekent zulks, dat de drie gro ten de wet kunnen stellen aan de Bene lux. Wie echter de nationale landbouw problemen kent begrijpt, dat zulks nage noeg nimmer mogelijk is, omdat juist deze drie grote landen het structureel vaak on eens moeten zijn, gezien hun nationale belangen. De Benelux is met vijf stem men de machtigste „natie". Het zou een noodzaak zijn nu intern tot akkoorden te komen om steeds als Benelux op te trek ken. Doch ook zulks is nagenoeg uitge sloten. Na het sluiten van het landbouwakkoord te Brussel ging er door de hoofd steden een zucht van verlichting. Washington seinde: „Een grote overwinning voor het Westen". Adenauer was zeer tevreden. Londen sprak van grote vol doening evenals Den Haag, terwyl de Belgische en Franse pers het algemeen hadden over de versnelde opbouw van Europa, die hiermee was mogelyk ge worden. In vakkringen was men voorzichtiger, soms terughoudend en in enkele gevallen zelfs ongerust. de industrie hogere lonen vreest en aan de andere kant, waarom de Franse on gerustheid vooral zetelt bij de tuinders en de fruittelers. Beide groepen vrezen vooral de Italianen en de Nederlanders. Stijgende prijzen in Frankrijk 'ca. 2 2 meter bijeen snelheid van75 km In de Franse vakbladen constateert men met voldoening, dat de Franse land- en tuinbouw nu nieuwe markten kan gaan bewerken. Krankrijk aldus wordt nog eens vastgesteld bezit de helft van de bebouwde grond van Klein-Europa, maar slechts een vierde van de bevolking. Veel al krijgen de Franse boeren minder voor hun produkten dan hun grondgenoten in de andere landen. Het nastreven van de prijsegaliteit brengt dus geld in hun beurzen. Met behulp van andere landen kunnen de Franse boeren minder ontwik kelde landbouwstreken moderniseren. Maar iedereen is er van overtuigd, dat het accoord zal leiden tot een ge voelige stijging van de Franse levens- middelenprijzen, terwijl boter, fruit en groenten goedkoper zullen worden. Dit verklaart aan de ene kant waarom BRILLEN VOOR MENSEN DIE NIET KONDEN LEZEN Vele mensen wier gebrekkig ge zichtsvermogen tot voor kort een leven van bijna volslagen blindheid inhield, kunnen nu goed genoeg zien om boe ken en kranten te lezen en werkzaam heden te verrichten waarvoor een nor maal gezichtsvermogen vereist is. Dit herstel is mogelijk gemaakt door het gebruik van telescopische brillen met dikke lenzen van het type zoals dat door een klein aantal Britse optiek firma's is ontwikkeld en vervaardigd. Een van deze firma's stuurt duizen den van deze brillen naar bijna-blin- den op het gehele Continent, vooral West Duitsland. In Groot Brittannië, worden de brillen, die een lage ge zichtsscherpte corrigeren, door oogart sen in een aantal klinieken aan men sen van alle leeftijden voorgeschreven. Dit zijn voornamelijk mensen wier ogen gezond zijn, maar een gebrekkige bloedtoevoer hebben. Chirurgen en oogartsen die zich met de behandeling van deze afwijkingen bezighouden wij zen er echter op dat slechts betrekke lijk weinig mensen zonder gezichts vermogen bij deze bril baat kunnen vinden. „Wij willen niet dat de mensen gaan geloven dat er een tovergeneesmiddel voor blindheid bestaat. Wij kunnen nog steeds niets doen voor mensen die totaal blind zijn en ook onder hen die niet totaal blind zijn, zijn er velen voor wie wij niets kunnen doen," aldus heeft een oogspecialist van een der klinieken verklaard. Woningbouw. Voor de woningbouw, met uitzondering van de dakbedekking, bestaan thans betere materialen, gereedschappen of werkmethoden dan in vroeger jaren. De belangrijkste daarvan zijn: de toe passing van vloerplaten, waardoor het mogelijk is vloeren van hard hout te leggen, die niet duurder zijn dan be tonplaten; geprefabriceerde scheidings wanden, die een besparing van 500 per huis opleveren; iets nieuws op het gebied van sanitair, waardoor twee badkamers minder kosten dan vroeger één; nieuwe voorzetapparaten, waar door het mogelijk is elke woning van airconditioning te voorzien; snel dro gend pleisterwerk, waarmee de werk tijd met twee derde wordt bekort; be tere elektrische bedrading tegen min der kosten; een nieuw soort deuren, die een besparing opleveren van een derde van de oude prijs. Nieuw soort schrijfmachine. Er is een nieuwe elektrische schrijfma chine op de markt gekomen, die geen beweegbare wagen en geen letterar- men bezit. De letters, cijfers en tekens zijn aangebracht op een metalen bol, ter grootte van een walnoot. Deze is binnen de machine gemonteerd op een meenemer die van links naar rechts schiet en om twee loodrechte assen draaibaar is: hierdoor kan de gewenste letter op de juiste plaats worden ge bracht. Naar verluidt kan met deze machine sneller worden gewerkt. HET HAD ERGER KUNNEN ZIJN Het eindprodukt van de Duitse boeren en tuinders is nu eenmaal aanzienlijk duurder dan dat van de Fransen, Italia nen, Nederlanders en Belgen. Iedere Duit se boer vréest, dat hij slachtoffer zal worden. Een woordvoerder van een land bouworganisatie, die ongeveer een mil joen Duitsers vertegenwoordigt die hun brood verdienen in de landbouw, zei woordelijk: „Voorlopig kan ik alleen maar zeggen, dat het nog veel erger had kun nen zijn De Duitsers rekenen op de reddings boei: men kan de grens sluiten, indien de binnenlandse prijzen inéénstorten tenge volge van de invoer. De Fransen hebben veel minder plezier van deze clausule. De Franse angst richt zich voornamelijk op uit Italië en Neder land komende groente- en fruitsoorten. Het sluiten van de grens voor groenten en fruit duurt dagen en dagen. Men voor ziet er nu al, dat de Franse perziken in de Rhöne zullen zijn geworpen alvorens deze clausule de invoer van Italiaantjes kan tegenhouden. ca. AOmeterbi snelheid vanK en reumatische pijnen wrflft U eveneens weg met ca. 51 meter bij een j snelheid van125 km. gjjMfP P$) I ca.88meter bijeen I snelheidvan150km. :<n bA^|%&èer GEREKEND OVER EEN BOTSING TEGEN EEN'STILSTAAND OBJEKT frp]ë| SOEST: Omdat er een grote behoefte be staat aan speelplaatsen voor de jeugd, zullen b. en w. aan de raad voorstellen over te gaan tot het aanleggen van een viertal speelplaatsen. Hiervoor is een bedrag nodig van 49.400, BENELUX? Men behoeft de Italiaanse landbouw- rubrieken maar vluchtig in te zien om te constateren, dat de voldoening algemeen is. Zijn de Italianen inderdaad de grote winnaars? Ze hebben het voordeel van lage prij zen en uitstekende klimatologische omstandigheden. Ze krijgen er nu nog het voordeel bij, dat de partnerlanden gaan mee betalen om de achtergeleven Itali aanse landbouwgebieden te ontwikkelen. Vooral in Zuid-Italië en op het eiland Sicilië hoopt men nu op snelle modernise ring. De Belgische pers is traag in de re acties, zodat we genoodzaakt waren dins dag j.l. vijf landbouwleiders en twintig boeren en tuinders op te bellen. Overal ontdekten we angst voor Nederland en Italië, vaak echter ongefundeerd. MACHINAAL MELKEN VERTIENVOUDIGD Het aantal op Nederlandse veehoude rijen gebruikte melkmachines is in tien jaar vertienvoudigd: in 1950 waren er 3800, in 1960 38646. Hoe groter het aantal stuks melkvee op het bedrijf hoe groter het percentage dat machinaal wordt ge molken. Van de bedrijven met meer dan 70 melkkoeien bijvoorbeeld zelfs 93°/o. Op de kleine (minder dan 10 melkkoeien) wordt nog slechts 8 procent machinaal gemolken. Over het geheel genomen komt thans 42 procent van de melk langs me chanische weg in de bussen. SUPRANATIONAAL LANDBOUWBELEID De grote betekenis van het huidige ak- Wanneer een auto in volle snelheid te- koord is wel gelegen in het feit, dat met gen een vast of stilstaand voorwerp vliegt ingang van nu het nationale landbouwbe- gebeuren er overigens even vreselijke als In de ruim vijf jaar dat de Nederlandse Modart N.V. nu kleding voor a.s. moeders maakt, heeft zich een wonderbaarlijke ontwikkeling voorge- 'W?J A - 1 - daan. Een ontwikkeling, die tegen alle voorspel- fl lingen en alle schijnbare zekerheden is ingegaan. W De vrijwel unanieme overtuiging, dat positiekle- tP» JgllllllPl^^illl. ding in Nederland niet te verkopen en in ieder IËf<S <- 1-A geval niet lonend te produceren zou zijn, heeft Mo- s*- dart reeds in het eerste jaar duidelijk en afdoende 'W' fA'f naar het rijk der fabelen verwezen. De algemene hI- vjuv i opvatting, dat slechts populair geprijsde modellen N te verkopen zouden zijn, bleek na enige tijd al «wlpP evenmin houdbaar. Het ogenschijnlijk redelijke ar- f 'A'Y*' - gument dat deze kleding immers maar voor korte llllf lllll lillÉli V '<2 tijd wordt aangeschaft, (vijf a zes mnd. is voor in tensief gedragen kleding echter nog altijd een be- I hoorlijke krachtproef), bleek in de praktijk al even min geldig. Er ontstond een interessante en steeds L groeiende afzet in duurdere, soms zelfs luxueuze mo- :f dellen voor f a.s. moeders. M jÉffT7 W& Tenslotte is - ~..s dat men een 1. «PÈÉgP eigen mode tÊÈÈÊëF voor de a s' moeder zou moeten creëren, een mode die aan zeer veel beperkingen onder- WmÊ hevig zou moeten zijn, na enkele jaren een rustige dood gestorven. Het was een verras- #sende ervaring bij het ontwerpen van positiekleding, dat het zeer goed mogelijk bleek te zijn de recente mode-ontwikkelingen op de voet te volgen, zonder dat de speciale eisen, die de coupe stelt, ook maar enigszins in het gedrang kwamen. Modart heeft altijd een oplossing weten te vinden, die zowel de practisehe draagbaarheid als de modieuze toets tot hun recht laten komen. Het gevolg hiervan is dat de collectie tegenwoordig rokken, blouses, pakjes en mantels in modieuze lijnen, kleuren en materialen omvat. Wat men vroeger voor onmogelijk zou hebben gehouden, is tegenwoordig een feit. Po- sitie-kleding kan heden ten dage de vrouw ertoe brengen meer aandacht aan haar kleding in het algemeen te besteden. Duidelijk was dit resultaat bij een ervaring in Eindhoven, waar een eenvoudige boerenvrouw moeder van reeds zeven kinderen en opnieuw in ver wachting, met haar moeder en twee oudere zusters een speciaalzaak binnenstapte. Voor een feestelijkheid, die zij moest bijwonen, wilde zij zich een positiepakje aanschaffen. De stomme verbazing, die zich bij deze familie manifesteerde over de mogelijkheden, die goede kledihg voor het uiterlijk biedt! Toen de vrouw in kwestie met het eerste pakje uit jaay de kleedkamer stapte, vielen de monden open en klonk een bewonderend; „Nou ben-de krek 'n mevrouw!" Deze tekenende uitdrukking werd telkens herhaald wanneer een ',x m nieuw model werd gepast. Het resultaat was dan ook de verkoop van verschillende mo- f dellen. Eén van de pakjes hield deze cliënte direct aan Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, hoe belangrijk het voor een vrouw is, zich tijdig Wj0% te voorzien van a-s. moeder kleding. Heel verstandig blijkt het te zijn, wanneer zij daar bij haar man meeneemt. Die heeft evenveel belang bij een goed verzorgd uiterlijk van zijn echtgenote als deze zelf. Wanneer hij zich er persoonlijk van kan overtuigen wat Modart kleding voor zijn vrouw kan doen, zal hij de eerste zijn, die de fout inziet van zuinigheid WBKbMÊ; op dit gebied. Er zijn in Nederland tegenwoordig tal van speciaalzaken, waar men dank zij de uitgebreide en gevarieerde Modart collectie, een ruime keus heeft uit modieuze mo dellen in velerlei materialen. Voor de zomer vindt men daaronder vanzelfsprekend veel tlllf» katoen, zowel bontgeweven als gedrukt, in zijdeachtige typen. Daarnaast natuurlijk poly- ester weefsels in 55/45 (met wol) en 70/30 (met rayonvezel) samenstelling; ook hoge kwali teit licht wollen stoffen zijn voor deze zomer verwerkt. Uni materialen zijn belangrijk. llPilii Wat de modellen betreft, zal men gerende rokken en plooirokken tegenkomen, zoals die JllreP in de huidige modelijn passen. Het voordeel van deze roktypen is, dat de bewegingsvrij- heid veel groter is dan bij rechte modellen, wat natuurlijk voor de toch reeds enigszins gehandicapte vrouw in verwachting dubbel telt. Een verwarmingsketel kan een sieraad zyn De ontwikkeling in de wijze van huis verwarming is groot en het wordt ons steeds^ gemakkelijker gemaakt onze wo ning te allen tijde behagelijk warm te doen zijn. Wil men in staat zijn alle ver trekken te verwarmen, dan zal er een centrale verwarming aan te pas moeten komen, hetzij een olie, hetzij een kolen- verwarming. Maar bij de woorden „cen trale verwarming" denken wij direct aan de ketel en waar die te plaatsen. In de moderne wonningen staat deze veelal in de keuken, maar mooi is het niet en een sta-in-de-weg zeker. Wij waren daarom aangenaam verrast bij het zien van een betrekkelijk nieuw volautomatisch cen trale olieverwarmings-systeem „centr-o- therm", met een verwarmingsketel die beslist is te bouwen als een modern or nament in de keuken. Installatie en rookgasafvoer De ketel is inclusief een kamerther mostaat geheel gebruiksklaar. De in stallatie omvat het maken van aanslui tingen voor rookgasafvoer, de olieleidin gen, de elektrische leidingen en de wa terleidingen. De wateraansluitingen kunt u krijgen zowel links als rechts aan de ke tel. Het is derhalve een systeem met ra diatoren waarin warm water circuleert. De rookgasafvoer kan eenvoudig zijn, daar de ketel vrijwel ongevoelig is voor schoorsteentrek, maar natuurlijk moet er toch de nodige aandacht aan worden be steed. Het rookgasafvoerkanaal wordt op de bovenzijde van de ketel aangesloten, zodat deze praktisch tegen de muur kan staan. Een olietank van 2 a 3 duizend liter in de tuin, tenzij u in een flatgebouw woont met centrale olie-distributie, dan kan uw verwarming daarop worden aan gesloten. De installateur zal u ook hier omtrent te allen tijde met raad en daad terzijde staan. Dat behoeft niet De klacht van vele ouderen in de te huizen is: „wij zitten maar te zitten". Het is een beetje dwaas om daarop te ant woorden: „Maar loop dan toch te lopen". Dat zitten is zo slecht voor de bloedsom loop, voor de spieren, voor de gewrich ten, voor het hart, voor de longen, kort om voor alles. Ik zal proberen niet iedere week te animeren om naar buiten te gaan, maar ik zou wel heel graag willen, dat U het deed. Regent het? Is het mistig? Goed, dan lopen we binnen. Oefening 1 Als er ruimte voor is. Loop een vierkant in de kamer, vooruit en achteruit. Bij dit achteruitlopen moet U zich vasthouden aan iemand anders of aan de wanden. Is dit achteruitlopen te moeilijk, draai dan langzaam om en loop dezelfde route terug. Oefening 2: Als er geen ruimte voor is. Loop dan op de plaats, wikkel de voeten goed af. Trek de knieën op, eerst weinig, later meer. Het hoofd blijft rechtop. Maak deze oefening moeilijker met een losse armzwaai. (Nadruk verboden) Albertine Vellenga. Voor een woning tot 5 a G kamers De ketel is een geheel gesloten, goed uit gevoerde verwarmingsketel, 30 cm breed en 1 m hoog en dus kan met een minimum aan plaatsruimte worden volstaan. In de keuken is voor die 30 cm breedte altijd wel ruimte! Hij wordt afgeleverd in de grondkleur (grijs) en kan de door de vrouw des huizes gewenste kleur krijgen. In de meeste gevallen wordt de voor keur gegeven aan deze grijze kleur. Deze verwarming is geschikt voor woningen van twee tot 6 kamers. Kosten Wat wordt nu zo per seizoen verstookt. Wel, de ondervinding heeft geleerd, dat dat gemiddeld een 350,zal zijn, maar dan is ook het gehele huis steeds behage lijk warm. U kunt met de centr-o-therm kennismaken in het Bouwcentrum te Rot terdam en op de a.s. jaarbeurs te Utrecht T.N.O. keurde hem goed en begin 1962 wordt hij zelfs opgesteld is een Bouwcen- I Jtrum in Wenen. Er is thans reeds een Enige technische bijzonderheden behoorlijke export naar Duitsland en Bel- Zal de vrouw des huizes op vorm en gië, terwijl die naar Oostenrijk, Frank- kleur van de ketel letten, mijnheer zal rijk en Zwitserland in ontwikkeling is. meer belangstelling centr-o-therm is voor- f f j zien van een hogedruk verstuivingsbrander maakt practisch geen geluid, wat ook heel 'mè Als brandstof kan P H.B.O. 1 of 2 worden gebruikt. De ketel bestaat uit een verbrandingska- WKÊ mer zonder bemet- Hk seling met een daar- 411 v achter gebouwde |l v warmtewisselaar. Daarboven zijn het 1^» v-^ mechanisch gedeelte en de apparatuur gemon- teerd. Alle elektrische en mechanische onder- i delen zijn beschermd J:,, - 'öijk f door een plaatstalen Door wegne- men van deze kap zijn alle onderdelen ge- makkelijk bereikbaar. lÉliiiWB FRISDRANKEN UIT DE TAPKRAAN Frisdranken uit de tapkraan, dat was één van de nieuwtjes gebracht op de Horecava 1962. De Pre-mix buffet tap installatie maakt het mogelijk fris dranken te tappen uit een kraan op het buffet. De installatie maakt niet alleen flessen overbodig, maar levert de verfrissing op de juiste temperatuur gekoeld af. In de stand van „Coca-Cola" en „Fanta" kon men een demonstratie zien van deze buffetinstallatie. De tanks zijn roestvrij met een inhoud van 18 liter; zij worden gevuld en verze geld geleverd en op eenvoudige wijze aan de tapkraan aangesloten. Een uit komst dus voor de Horeca-zaken, buf fetten op toeristenschepen ed. De in stallatie kan 800 gekoelde „drinks" binnen één uur afleveren. Een tweede nieuwtje is de „Glasco" bekerautomaat, die na een inworp van een geldstuk naar verkiezing „Coca- Cola" of „Fanta" gekoeld levert. 1. Deze groepsfoto, van links naar rechts: ILONA trois- pieces, gemaakt uit zuiver wollen kamgaren met mousbrylle, in de kleuren: grijs, blauw en bruin, geheel op zijde gevoerd, terwijl de voering van het jasje hetzelfde materiaal is als de charmante blouse, die daaronder gedragen wordt n.l. witte ponché-zijde in de bijpassende kleuren genopt. De asymetri- sche lijn met de daaronderuitspringende plooien van de „Correct"-rok, geven dit complet een bijzonder modieus effect. Vervolgens de japon OLIVIA. Deze japon geeft volkomen de nieuwe modelijn aan, namelijk de iets gerende rok en een kraag als pellerine verwerkt, van achteren in een punt toelopend. Het materiaal: een zeer fraai gedessineerde Bem- bergzijde geeft dit model een zeer chic karakter. zowel in zuiver wollen Shetland in de modieuze kleuren, als wel in grijs flanel. In beide materiaalsoorten behoort dit model tot de uitgesproken gedistingeerde japonnen, welke vele dames zeer goed zullen afkleden, terwijl ondanks het slanke uiterlijk de groeimogelijkheid hierin bijzonder groot te noemen is. De naadverwerking, uitlopend in de plooien, maakt zeer slank, terwijl het fruittrosje onder de kraag een zeer apart tintje geeft. 2. ERNA. Deze chemisier-blouse uit een zeer fraai gedessi neerde Bembergzijde met lange manchetmouw behoort ze ker bij de eerste aankoop voor de garderobe in deze periode, Gelijktijdig beelden wij op deze foto onze nieuwe model „Correct"-rok af, hetgeen betekent: onze bestaande rok met elastieke inzet of kleefbare sluiting, doch nu met twee voor- plooien. Geheel rechts: LISETTE-japon. Deze japon is verkrijgbaar,

De Vallei | 1962 | | pagina 3