Nieuwsblad voor Veertendaal Omstreken Nieuweweg-bewoners klagen over het slechte drinkwater Voor de KANTONRECHTER MULDER mum optiek B. en w.„Aansluiting dient met spoed te geschieden" Nieuwe predikant Ger. Kerk (Vrijg.) deed intrede Ir. Badings speelde' electronische muziek Nieuws uit de omgeving Karin Deen (Rhenen) won museumprijs DE HISTORIE VAN NIEUW-GUINEA SCHERPENZEEL EDERVEEN RENSWOUDF. AMERONGEN 36e jaargang WOENSDAG 24 JANUARI 1962 Na 7 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Ebt Rhencn Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renrwoude Scherpenzeel A S. DONDERDAGAVOND RAADSVERGADERING Vervanging hek De Amerongsc raad Subsidie muziektent Landbouwer vervoerde varkens VOLKSUNIVERSITEIT Lektuurdienst Rode Kruis liep iets terug EENS WILDE NEDERLAND HET VERKOPEN NEDERLANDS GEBIED Verkoop Wat nu weer Informatieve bespreking over stichting Verenigingsgebouw Benoeming ds. Slingenberg assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redaktie ea administratie: Parallelweg II - Veenendaal Tel. 0 8385-2922 (2 lflnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bjj de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimum per advertentie ƒ4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Wanneer de gemeenteraad van Veenendaal mor genavond in openbare zitting bijeenkomt, prijkt op de agenda ook een voorstel inzake uitbrei ding van het waterleidingnet langs de Nieuwe- weg. Er zijn namelijk zowel van de zijde van een aantal bewoners van de Nieuweweg als van do Inspectie van de Volksgezondheid, ernstige klachten geuit over het drinkwater waarover deze bewoners beschikken. Voornamelijk betreft het hier bewoners van het gedeelte Nieuweweg tussen hotel „La Campagne" en de spoorlijn Utrecht-Arnhem, waar zich nog geen waterlei dingnet bevindt. B. en w. adviseren dan ook dat met de uitbreiding van het waterleidingnet ter plaatse de grootst mogelijke spoed wordt be tracht en stellen derhalve de raad voor een over eenkomst aan te gaan met de N.V. Ned. Water leiding Mij. waardoor een betere drinkwater voorziening tot stand kan komen. Voorts krijgen de vroede vaderen een voorstel te behandelen dat ver band houdt met het verlenen van een krediet (groot 1.400,voor het in behoorlijke staat brengen van een lo kaal in de W. v. d. Westering-school t.b.v. de Stichting Gelderse euterschool alsmede medewerking tot plaatsing van een kachel in dat lokaal. Het be stuur van de Stichting Gelderse Kleu terschool heeft verzocht om het leeg staande lokaal te mogen gebruiken voor speellokaal en b. en w. zijn van mening dat hiertegen geen bezwaar bestaat. De vraag welke kachel in het lokaal moet worden geplaatst, is nog in studie. De kosten hiervan worden geraamd op rond 2.200, Ook in de schoolsfeer ligt het ver zoek van de kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk om financiële medewer king bij de uitvoering van het plan het huidige hek rondom de Patrimoni- umschool door een nieuw laag stenen hek met laag ijzerwerk te vervangen. Momenteel bestaat een gedeelte ook nog uit gaas. B. en w. zijn van mening dat niet geheel aan dit verzoek kan worden voldaan. Volgens hen moet alleen maar gelet worden op de doelmatigheid van dit verzoek en hiervan uitgaande komt de gevraagde medewerking alleen maar in het geding wanneer het gaat over de vervanging van dat gedeelte van het hek, dat thans uit gaas be staat. De gehele door de Kerkeraad ge wenste vervanging van het hek wordt geraamd op 11.000, Een ander voorstel behelst over te gaan tot plaatsing van een hekwerk rondom de Rijk van Gaasbeekschool en het aanbrengen van een springbak. De weg, gelegen tussen de P. P. Ru bensstraat en de Dijkstraat en lopende vanaf de Adr. v. Ostadelaan in weste lijke richting tot aan de Aart de Gel- destraat, willen b. en w. de „Karei Fabritiusstraat" gaan noemen. Dit was een „Gouden-Eeuw" schilder van 1622- 1654 en deze naam hoort dus thuis in het complex dat na.?r schilders uit de Gouden Euw is vernoemd. Tenslotte vinden b. en w. het drin gend noodzakelijk dat op zeer korte termijn wordt overgegaan tot verhar ding van de parkeerruimte achter het gemeentehuis. „Bij regenachtig weer is deze ruimte voor auto's onberijdbaar", delen b. en w. mee. De raad wordt ver zocht 2.500,— beschikbaar te stellen. Vrijdagavond 26 januari zal de ge meenteraad van AMERONGEN even eens bijeen komen. De agenda telt tien punten en één hiervan handelt over een bijdrage in de kosten, verbonden aan het houden van de beroepenten- toonstelling in Rhenen. Verder wordt de aandacht van de raad gevraagd voor de voorziening in de vakature in het bestuur van het Bejaarden tehuis „De Ridderhof". Op het financiële vlak ligt ook het punt verhoging jaarlijkse bijdragen aan de Vrijwillige Brandweer. De laatste twee punten van de agen da vermelden een begrotingswijziging en de rondvraag, waarin wellicht nog andere vragen aan de orde zullen ko men. Tegelijk met Veenendaal is er in RENSWOUDE ook een raadsvergade ring. Naast de gebruikelijke agenda punten komt ook de subsidie muziek tent ter sprake. De muziekvereniging „Ons Genoe gen" is namelijk bezig met de bouw van een verplaatsbare muziektent, een karwei dat zo'n kleine tweeduizend gulden kost. Omdat de vereniging niet in staat is alles alleen te betalen, stel len b. en w. voor, boven het jaarlijkse subsidie, een éénmalige bijdrage te verlenen, groot 350, Om subsidie hebben verder ook ge vraagd de Nederlandse Astma Stich ting te Utrecht en de Stichting voor Prot. Chr. Zox-g en Nazorg op de Ve- luwe „Vezona" te Errnelo. Zaterdagmorgen is landbouwer J. van de Dijkstraat aangehouden, die in strijd met de huidige bepalingen varkens ver voerde. Zowel de auto ais varkens wer den in beslag genomen. AMBTSWONING BURGEMEESTER GEREED De ambtswoning van w burgemeester mr. dr. J. Hazenberg is zo goed als gereed, zodat het burgemeestersgezin binnenkort in Veenendaal zal wonen. De nieuwe predikant van de Ger. Kerk (vrijgemaakt) te Veenendaal, ds. J. D. Wielenga, heeft zondagmiddag in het O.C.B.-gebouw zijn intrede gedaan. Deze dienst werd o.m. bijgewoond door afgevaardigden van de classis, predikanten uit naburige gemeenten en het voltallige gemeentebestuur van Veenendaal. In de morgendienst was ds. Wielenga bevestigd door zijn vader, ds. D. K. Wielenga uit Rotterdam. STIJGENDE JEUGDCRIMINALITEIT Uit een politioneel rapport is geble ken, dat de jeugdcriminaliteit zich in stijgende lijn beweegt. Het grootste aantal misdrijven werd gerapporteerd bij de jongeren in de leeftijdsgroepen van 10 tot 16 jaar, terwijl dit accent voordien lag bij de jeugd van 16 tot omstreeks 20 jaar. Als tekst van deze bijzond*" dienst had ds. Wielenga Mattheus 13 3Ï ën 32 geko zen, waarin Jezus het Koninkrijk der He melen vergelijkt met een mosterdzaad," hetwelk wel het minste is onder de zaden, maar wanneer het opgewassen is, dan is het meester van de moeskruiden en het wordt een boom alzo dat de vogelen des hemels komen en nestelen in zijn takken". Volgens de predikant troost Christus zijn discipelen hier met de uiterlijke gering heid van het koninkrijk der Hemelen. In zijn predikatie ging ds. Wielenga na, het motief van die troost, het geheim en het uitzicht. Toen de Messias kwam, aldus de predi kant, bleek dat de grote massa hem ver- Het is maar weinig mensen nog gegeven een recensie te leveren over de electronische muziek, om de eenvoudige reden, dat deze vorm van muziekmaken nog maar in de kinderschoenen staat. Er is maar een klein aantal ingewijden en één van dezen is Ir. H. Badings te Bilthoven, die zich op het terrein van deze muziek een zekere be kendheid heeft verworven. Het was daarom interessant de heer Badings gisterenavond te horen spreken voor de Veenendaalse Volksuniversiteit en te horen „concerteren" via een band-op- name apparaat. Ir. Badings stelde voorop om even tuele misverstanden uit de weg te rui men dat electronische muziek geen geluid is, dat uit een muziekautomaat komt of dat via een electrisch muziekin strument wordt voortgebracht. Populair gezegd is electronische mu ziek het langs electrische weg verkrijgen van geluiden en het combineren daar van. Dit zou men niet moeten beschou wen als een definitie; een definitie van het begrip is zelfs moeilijk te geven, hoe wel er wel één bestaat. Deze is samen gesteld door een speciale commissie, maar is dermate ingewikkeld dat men er al zijn tong over breekt, laat staan zijn hersens ervan in de kronkels werkt. De componist speelt bij de electronische muziek een veel grotere rol dan bij de traditionele, omdat hij in feite het gehele muziekstuk „speelklaar" levert. Hij heeft dus ieder geluid voor het werk wordt uit gevoerd reeds gehoord en levert een ge speelde compositie af in plaats van een RENKUM: Burgemeester en wethou ders van Renkum willen overwegen wat betreft de gasvoorziening over te gaan op aardgas, mits zij het gas gekraakt zouden kunnen distribu eren en zij het zouden kunnen be trekken van de gemeente Arnhem. Aan de Ver. v. Ned. Gemeenten is verzocht hierover advies uit te bren gen. ZEIST: Een vijftal Zeistenaren hebben het initiatief genomen een Vereni ging van buspassagiers op te richten. Zij zijn als buspassagiers niet tevre den over de gang van zaken en men hoopt hierin verbetering te kunnen brengen door medezeggenschap der passagiers. EDE: Een inwoner van Ede die een dagje in de Vinkeveense plassen ging vissen, verschalkte maar liefst acht snoeken, waarvan er twee resp. 20 •n 16 pond wogen. Het duurde rond een half uur eer de fortuinlijke vis ser zijn buit op het droge had. geschreven bij de traditionele muziek. Het zou veel te ver voeren en ook niet mogelijk zijn hier het gehtle systeem to men kan spreken van een systeem uit de doeken te doen. Ir. Badings gaf een erg eenvoudige inleiding met klankbeel den en zei o.a. dat de muziek ontstaat door het maken van electrische trillingen, waarvoor weer diverse methoden zijn om deze voort te brengen. De componist vervult bij de electronische muziek ook de functie van dirigent. Het vibrato o.a. wordt door de componist zelf geregeld. Van de vele mogelijkheden die er zijn liet ir. Badings er enkele horen. Als eerst een klein werkje voor viool en twee klanksporen en als tweede en kele delen van het ballet „Evolutionen". Beide werken werden door ir. Badings geschreven. Voor een buitenstaander zul len mogelijk de reacties op deze muziek dikwijls interessanter zijn dan de op bouw van de werken zelf. Weinig verwachtingen had de heer Ba dings zelf van de ontvangst van zijn bal letmuziek in Hannover en Wenen. De reacties vielen totaal anders uit. Wenen was zelfs enthousiast, ondanks de afkrakende voorbeschouwingen in de pers. De reacties liggen ver uiteen: mooi en lelijk. De ene groep zegt: dit is het einde van de menselijke cultuur, en de andere: hemelse muziek, eindelijk eens iest nieuws. wierp. Men had zich iets veel grootser voorgesteld en men vond hot optreden var. Jezus zo gering, zo weinig direct ingrij pend. Het was een betrekkelijk weinig schokkend optreden en zijn discipelen be grijpen dat niet erg best. Daarom sprak Jezus tot hen in gelijkenissen „Met de vestiging van het koninkrijk der Hemelen zal het gaan zoals met dat mosterdzaadje" zegt Jezus. Het wordt gezaaid maar niet direct geoogst, daar zit een ruimte tussen en dat het einde nog niet daar is, aldus de predikant, is voor de tegenwoordige mens een reden tot grote blijdschap. Het geheim en het uitzicht van die troost is dat Gods woord van een mos terdzaadje een boom wordt. Het breidt zich uit over de ganse aarde. „De wijzen van deze eeuw mogen lachen", zo zei de predikant, „doch het zaad is niet te stui ten. Zegevierend trekt het Evangelie over de aarde en ook wij zijn betrokken in de greep van het Woord. De goddelozen zeg gen: er is geen God het mosterdzaad moet als onkruid uitgeroeid worden. Ne- bukadnezar wilde een universele wereld heerschappij en deze machten zijn er nu VERDACHT VAN DIEFSTAL Mej. S. uit Ede, werkzaam op een der Veenendaalse bedrijven, is vrijdagmorgen door de politie aangehouden, verdacht van diefstal van een horloge ten nadele van haar collega's. GEEN VOORRANG VERLEEND Op de hoek Kerkewijk-Sandsbrinkstraat j deed zich zaterdagavond een aanrijding voor tussen twee personenauto's waarbij materiële schade ontsiond. Dr. T. wilde de Kerkewijk oprijde^.n gaf hierbij geen voorrang aan de links door de bocht gaande E. ook. Maar Cristus zegt: deze concurrentie zal op niets uitlopen. Het zaad zal een boom v/orden." TOESPRAKEN Na de predikatie werd ds. Wielenga toe gesproken door de preases de heer Ver kerk namens de Kerkeraad. Deze zei zeer verheugd te zijn een nieuwe herder en leider te hebben ontvangen en hij ver zocht de gemeente de nieuwe predikant staande toe te zingen Ps. 27 vers la en 2b. Ds Smelik sprekend namens de classis Amersfoort, zei blij te zijn voor de ge- meente dat het niet zo lang heeft ge duurd had eer zijn opvolger kwam. „En dat u juist déze dienaar ontvangt, stemt tot nog grotere vreugde", sprak hij tot de gemeente. Tot slot werd nog het woord gevoerd door ds. Vink als consulent van Veenen daal, ds. Rouwkema van Ede en ds. Wie lenga zelf die alle sprekers dank bracht. Ter gelegenheid van de tentoonstelling van werken van kunstenaars, werkzaam aan de Zuid-Veluwezoom, werd door de directie van het streekmuseum Rhenen en Omstreken een prijsvraag uitgeschreven voor de jeugd. De opdracht luidde: „Zoek de verspreid hangende werken van Ben van Londen bij elkaar." Maan dagmiddag mocht Karin Deen uit Rhenen de eerste prijs in ontvangst nemen uit handen van de Rhenense kunstenares mevrouw Radstaak-Van den Bosch. De lektuurdienst van geheel ons land geeft een stijging te zien blykens de volgende cijfers: Tijdschriften - 1961: 691.661 kg; 1960: 653.746 kg; 1959: 610.724 kg. Boeken: 1961: 131.400 ex.; 1960: 125.996 ex.; 1959: 177.242 ex. Wat gebeurt er nu met deze boeken en tijdschriften? Wel in ongeveer 300 inrichtingen in ons land zijn bruikleen bibliotheken gevestigd, terwijl ca 550 inrichtingen wekelijks van lektuur worden voorzien. Voorts wordt aan ca 2000 langdurig thuisliggende patiënten wekelijks lektuur toegezonden. Het resultaat in Veenendaal is ver geleken met 1960 ietwat teruggelopen. In het aantal boeken echter zeer sterk, doch het cijfer van 1960 was dan ook uitzonderlijk hoog. De cijfers zijn over de jaren 1961, 1960 en 1959 resp.: 4.508 kg, 5.887 kg en 5.159 kg tijdschriften en 311, 1232 en 196 ex. boeken. Rangnummers resp.: 13, 4 en 9. De verplaatsing van de lektuurbus aan de Markt is hieraan mogelijk niet vreemd. Het Roode Kruis blijft de be volking gaarne opwekken de lektuur dienst bij voortduring te steunen. FAMILIEAVOND CHRISTELIJKE BESTURENBOND De destijds uitgestelde familie-avond van de Chr. Besturenbond Veenendaal zal nu worden gehouden op zaterdag 3 februari a.s. in het Verenigingsge bouw aan de Eikenlaan. De avond zal worden verzorgd door de toneelvereni ging „Renswoude" met het stuk: „Het verleden spreekt." De kinderen worden 's middags vergast op een speciaal filmprogramma en bovendien getrac- teerd. De kwestie rond Nieuw-Guinea is door het treffen tussen de Indo nesische Marine en onze Koninklijke Marine in een extra actueel daglicht komen te staan. Vandaar dat het interessant is de ge schiedenis van dit gebied met betrekking tot Nederland eens na te gaan. Het is iets meer daii een halve eeuw geleden, dat deze kolonie aan Nederland werd opgedrongen. In 1898 werd boven Nieuw- Guinea de Nederlandse vlag gehesen, om reden de vage status van het gebied inmenging van vreemde machten dreigde uit te lokken. Zo simpel was het in 1898. Eerst in 1953, ruim drie jaren nadat Nieuw-Guinea was uitgezonderd van de soevereiniteitsoverdracht aan Indonesië, werd serieus een begin gemaakt met de óntwikkeling van land en volk. In 1828 werd Nieuw-Guinea bij pro clamatie tot Nederlands gebied ver klaard. Tot afbakening van de oost grens bij verdrag (met Engeland) kwam het echter pas in 1895 en de eerste permanente bestuursposten wer den weer drie jaar later gevestigd. De proclamatie van 1828 had niet veel meer betekenis dan die waarbij som mige Zuidamerikaanse landen gewel dige stukken Zuidpoolgebied voor zich plegen op te eisen. De bestuursposten van 1898 waren het eerste zichtbare en internationaal erkende bewijs van daadwerkelijke be sturing. Tezelfdertijd werd in het noordelijk deel van Oost-Nieuw-Guinea grote ac tiviteit ontplooid door enige Duitse ko lonisatieverenigingen van suspecte aard, die hun arbeidsterrein steeds meer in westelijke richting gingen uit breiden. In 1899 nam het Duitse rijk formeel de nieuwe kolonisatie in deze streken onder zijn hoede, maar in 1914 moest het er afstand van doën omdat de Duitse kolonie Australisch gebied werd en later een mandaat van de Volkerenbond. De stichting van Hollandia in 1910 was een rechtstreeks antwoord op die van het Duitse „Germania" even over de oostgrens. Nederland moest iets doen met het westelijk deel van Nieuw-Guinea of het kon de dag tege- moetzien, waarop het door Engeland en Duitsland weggedrukt zou worden. Het eerst werd aan verkoop gedacht, want het was in die dagen nog niet zo heel lang geleden, dat Nederland een kolonie had verkocht. In 1871 was de verkoop van de factorij en de aan spraken op het gebied daaromheen te Elminia in de Goudkust (Ghana be grepen in het bekende accoord met Engeland over Atjeh en de koeliewer- ving in Brits-Indië ten behoeve van Suriname. De prijs werd met Neder landse nauwgezetheid bepaald: 3790 pond, één shilling en 6'/t pence, de waarde van de voorraden in de Neder landse handelsmagazijnen. Ook bij de bestemming van 'Nieuw- Guinea indertijd is aan verkoop ge dacht, waarvoor het kolonie-hongerige Duitsland het meest in aanmerking kwam. De koop is echter nimmer door gegaan. Spoedig na het oprollen van de deel staten van Westerling en van Ambon in 1950 kwamen er al gauw aanwijzin gen dat het tussen Nederland en Indo nesië niet goed zou gaan. Na enige mis lukte onderhandelingen stond in 1952 vast, dat, gezien de gegroeide politieke verhoudingen cn stemming in Neder land en Indonesië beide, geen overeen stemming over Niew-Guinea mogelijk j zou zijn. Van toen af aan is het con flict met Indonesië één van de belang- i rijkste feitelijke gegevens geweest bij het bepalen van de toekomst van Nieuw-Guinea. NIEUWE WEGEN Naar aanleiding van door B. en W. gehouden besprekingen met de Ned. Heide Mij en de heer Houterman, waarbij volledige overeenstemming werd verkregen tot aanleg en recon structie van landbouwwegen, is de Ned. Heide Hij opgedragen de navolgende wegen met een totale lengte van plm. 5 km bestedingsgereed te maken: 1. Reconstructie Goorsteeg (verbinding tussen Moorster- en Haarweg). 2. Reconstructie Vlieterweg vanaf So ciëteit tot de Vlieterbrug. Met be trekking tot de uitvoering van het rioleringsplan zal door de Ned. Hei de Mij contact worden opgenomen met het ingenieursbureau Dwars Heederik en Verhey te Amersfoort. (De Ned. Heide Mij reconstrueert de weg in het ingenieursbureau legt een streng riolering aan de westzij de dezer weg achter de bomen). Ge tracht zal worden deze weg door te trekken naar de Broekerweg. De Ned. Heide Mij zal terzake contact opnemen met de Utr. instanties. 3. Reconstructie van de zandweg van af Berkhorst, via Ruwinkel, Nap, boerderij van Barneveld naar Hein tjeskamp en vandaar naar de Bar- neveldse-straat. 4. Reconstructie van de zandweg van af de Gooswilligenweg naar vier sprong Breeschoten met aftakkingen naar Hooyer Breeschoten en Veld huizen Breeschoten. L., technisch adviseur te Westervoort, moest vrijdag voor het Wagenings kan tongerecht verschijnen omdat hij op de Lawicks Allee te Wagenlngen met zijn auto de maximum snelheid zou hebben overschreden. Twee politiemannen had den over een afstand van 200 meter achter hem gereden en de geijkte snelheidameter van hun auto wees daarbij 65 km aan. De politiewagen kan onmogelijk 200 meter op gelijkmatige afstand achter me gereden hebben, meende verdachte. Ik heb op die weg een keer bijna gestopt om ander verkeer voorrang te verlenen en later nog een paar maal sterk afgeremd voor overstekende mensen. Ik heb dus met wisselende snelheden gereden en kan me niet voorstellen, dat ik daarbij boven de 50 km gekomen ben. Bovendien ben ik de politieauto op de Ritzema Bosweg bij het begin van de maximum snelheid gepas seerd. De wagen etond atil en het heeft dus even geduurd voor hij mij ingehaald had. De verbalisanten vonden, dat u op de Ritzema Bosweg al zo hard reed en daar om zetten ze een achtervolging in. Waar schijnlijk hebt u daar de maximum snel heid ook al overschreden, antwoordde rechter v. d. Brand. Een van de verbalisanten, de hoofdagent T., bleek juist op het politiebureau te zijn en het was dus mogelijk hem onmiddellijk als getuige op te roepen. Inderdaad hebben we verdachte eerst in moeten halen, gaf T. toe, maar bij de verkeerslichten hebben we achter elkaar staan wachten en daarna is er geen ver andering meer gekomen in de afstand tussen ons. L. heeft éénmaal afgeremd, maar desondanks bereikte hij een snel heid van 65 km. Het was donker en mistig weer voer de verdachte aan. Mogelijk werden de verbalisanten daardoor in hun waarne ming belemmerd. Zo zwaar was de mist beslist niet, wierp de getuige tegen. Het was alleen wat heiïg. Te hard rijden is nu eenmaal een kwalijke zaak, zo reide de officier in zijn requisitoir, en over welke afetand dat ge beurt doet niets ter zake. Eis 35,of 7 dagen. Het vonnis luidde 40,of 8 dagen. Van Z., een scholier uit Wassenaar, stond vrijdag voor het Wagenings kan tongerecht terecht omdat hij op het fiets pad langs de Edeseweg te Lunteren het verkeer gehinderd had. Eerst had een da me hem nog maar Juist kunnen ontwij ken en daarna was hij ondanks belsigna- len naast zijn meisje op het pad blijven lopen, terwijl een bromfietser, R. uit Lun teren, naderde. R. had een botsing niet meer kunnen voorkomen. Hij was geval len en had zijn bromfiets en kleding be schadigd. 't Was wal verstandiger geweest als u en uw meisje in ganzepas achter elkaar waren gaan lopen, vond rechter v. d. Brand. Waarom bent u niet aan de kant gegaan toen er gebeld werd? Er kwamen sieeds fietsen en brom- (Zie verder Ze blad) SOUVENIR-SNU(I)FJE. Een kran tenverkoper in West-Berlijn is op het idee gekomen „echte West-B erlijnse lucht" in blikjes te verkopen. Het schijnt, dat hij onder toeristen nog klanten vindt ook voor zijn waar, wel ke verpakt is in blikjes ter grootte van een blikje gecondenseerde melk. Op de wikkel staan enkele beziens waardigheden van de stad afgebeeld. De prijs? D.M. 1,50 per stuk. Een 22-jarige vrouw in Belgrado heeft het leven geschonken aan een vierling, twee meisjes en twee jon gens. Russische geleerden hebben een elektrische lamp ontwikkeld die op een hoogte van 300 meter een ha grond kan verlichten. Een groep Engelsen wil de verou derde Dartmoore-gevangenis kopen en het dan openstellen voor touris- ten. In Oostenrijk bestaan plannen om langs de grote verkeerswegen bloedplasma-depöts in te richten voor eerste hulp bij ongelukken. In de eerste elf maanden van het vorige jaar werden in ons land 83.122 huwelijken afgesloten. Om het tandenborstelen niet zo ver moeiend te maken, hebben de Ame rikanen een elektrische tandenbor stel uitgevonden. In de Sowjet-Unie zijn bijna 48 mil joen vrouwen in het arbeidsproces opgenomen. Omstreeks 1967 zal in Tokio een nieuw keizerlijk paleis gereed ko men. DR. VAN RINGELESTIJN NEEMT AFSCHEID VAN PATIËNTEN De arts W. M. van Ringelestijn, die zijn praktijk in Ederveen op 1 febr. a.s. neerlegt, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd zal op zaterdag 27 januari afscheid nemen van colle ga's, patiënten en verdere belangstel lenden. Daartoe is in de zaal v. d. Lin den te Ederveen een afscheidsreceptie belegd, waarin gelegenheid bestaat om van de dokter en mevrouw, die men node ziet vertrekken, afscheid te ne men. De receptie wordt gehouden van 3 tot 5 uur 's middags en van 7-9 uur 's avonds. Reeds geruime tijd bestaan er in Ederveen plannen om te komen tot de stichting van een verenigingsge bouw, waarin diverse verenigingen hun clubavond of vergadering kunnen houden. Men nam contact op met het college van B. en W. der gemeente Ede en dit college zegde toe een en ander nader te overdenken. Thans is men zover dat op vrijdag avond 16 januari half acht in zaal v. d. Vrijdagavond j.l. is in het Ver. Ge bouw achter de Ger. Kerk een leden vergadering gehouden om te komen tot benoeming van een predikant. De leiding was in handen van Ds. v. Veen van Scherpenzeel in zijn kwa liteit als consulent. Het liep alles zo vlot en met algehele goedkeuring, dat binnen een half uur Ds. Slingenberg uit Ede per aclamatie beroepen kon worden. Linden een informatieve bespreking wordt gehouden, waaraan deze vereni gingen en ook overige belanghebben- deif worden verwacht. Van de zijde van het gemeentebestuur van Ede zul len de wethouders Roseboom en Jan sen alsmede de directeur van Gemeen tewerken deze vergadering bijwonen. De bijeenkomst staat onder leiding van de heer G. Hardeman te Ederveen. UITVOERING „D.V.S.A." Vrijdagavond 23 februari a.s. zal DVSA de jaarlijkse uitvoering geven in het Clubhuis. Medewerking verlenen o.m. de Happy Players uit Doorn. Na dere bijzonderheden hieromtrent vol gen nog. KERKCWUK 16? -Ttl. JOOO Vt Nf N OAAl Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerkewijk 28 - telef. 2307 OP WERKDAGEN VAN 2-3 UUR Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL

De Vallei | 1962 | | pagina 1