Nederl. Studenten Orkest brengt bezoek aan Veenendaal ÓXlPlAijfit Rhenen s kegelbaan wordt verbeterd DE KLOMP Voorlichtingsavond over de varkenshouderij Kennedy's vredescorps werkt thans in negen landen U moet weten; De nieuwe cao voor de Textielindustrie Kunstkring deed goede greep met gezelschap Coos v. d. Velde SCHERPENZEEL Jaarvergadering N.B.P.V. KRUISWOORDPUZZEL MARKTBERICHTEN DE LEZER Op doorreis van Utrecht naar Arnhem, zal het Nederlands Studenten Orkest, van daag een bezoek aan Veenendaal brengen. Het Orkest arriveert omstreeks twaalf uur en kr|jgt in de kantine van de Ritmeester Sigarenfabriek een maaltijd aangeboden met boerenkool en worst naar een echt Vcenendaals gebruik. Omtrent enkele bijzonderheden van dit orkest ontlenen wij aan „Ritmeester- Nieuws": De stichting „Het Nederlandse Studenten Orkest" is opgericht 6 augustus 1952 door leden van erkende muziekgezelschappen der Studenten Corpora in de verschillende universiteitssteden, met het doel de beste musici onder de Nederlandse studenten te stimuleren, in orkestverband tot zeer hoge prestaties te komen. Het stichtingsbestuur, dat is samengesteld uit een zevental studenten van verschil lende Universiteiten, heeft de maanden lange organisatie in handen. De muzikale voorbereidingen voorde tour nees, die steeds in de maand januari plaats- Enorme belangstelling voor O.A.G.-avond Voor de zaterdagavond in gebouw Elthe- to gehouden amateur-muziekavond van de buurtvereniging OAG van de Poll straat, bestond vooral van de z|jde van de jeugd enorme belangstelling. De zaal was stampvol en omdat er geen plaats meer was, moest een groot aantal belangstel lenden teleurgesteld worden. De avond zelf was uitstekend gepland, alleen wat betreft de plaatsbewijzen, had den de organisatoren enkele steken laten vallen. Op zeker moment liep het hen volkomen uit de hand en kon er dankzij kunst en vliegwerk een half uur later als aangekondigd was, begonnen worden. Bur gemeester Hazenberg, die met echtgenote en dochter, alsmede wethouder van Kuyk de avond bijwoonde, sprak het openings woord. Hij zei dit met bijzonder veel ge noegen te doen, temeer omdat het ge meentebestuur het grote nut inzag van buurtverenigingen. De ietwat rumoerige jeugd bond hij op het hart zich ordelijk en rustig te gedra gen zodat het een echt gezellige avond zou worden. Na de toespraak kreeg het burgemeestersechtpaar en wethouder van Kuyk uit handen van de voorzitter van OAG geschenken aangeboden. De rest van de avond werd gevuld met muziek en zang. repetitie vinden, geschieden tijdens de periode van ongeveer 2 weken. 12 tot 14 dagen lang wordt er 's morgens 's middags en 's avonds 9 uur per dag gerepeteerd, waartoe het orkest zich dan in volkomen afzondering terug trekt. het eerste concert van dit tweede lustrum tournee in 1962 gegeven te Bergen, waar na volgen Rotterdam, Eindhoven, Brus sel, Nijmegen, Utrecht, Arnhem, Den Haag, Zwolle, Hengelo, Groningen, Leeuwarden en Amsterdam op 31 januari. Het is moeilijk gebleken een orkest van 82 man samen te stellen met een complete symfoniebezetting, die tot stand komt na een selectie tijdens audities, die in da maand november worden gehouden. De laatste jaren heeft het orkest vrijwel uitsluitend voor uitverkochte zalen ge speeld. De Stichting die in het eerste jaar van zijn bestaan dank zij financiële steun van het bedrijfsleven tot een verantwoorde orga nisatie wist te komen, is tegenwoordig fi nancieel geheel onafhankelijk en is bui tendien zelfs telkenjare in de gelegenheid een belangrijk bedrag afkomstig uit de recettes van de concerten af te dragen ter leniging van de sociale en medische noden onder de studenten. Tot nu toe gingen er grote bedragen naar het Neder lands Studenten Sanatorium en het Uni versitair Asyl Fonds. DIRIGENT Van de tweede tournee af is de artistieke leiding in handen van Jan Brussen, diri gent van het Overijsels Filharmonisch Or kest, die in hoge mate de gave bezit, een studentenorkest tot hoge prestaties te voe ren. Voor een dirigent is het een bijzonde re ervaring om voor een dergelijk orkest te staan. Elk jaar is de bezetting anders en zo ongeveer om de drie jaar is de bezet ting zelfs totaal nieuw. Het komt praktisch niet voor, dat de stu denten beroepsmusici worden. De dirigent moedigt dit ook niet aan. Volgens de heer Brussen is de konkurrentie groot. Alleen de allerbesten verdienen behoorlijk hun brood. REPETITIEPERIODE Het orkest en de dirigent zijn onderge bracht in het Oranjehotel te Bergen, ter wijl in de Ruïnekerk wordt gerepeteerd. De repetities duren van 4 tot 17 januari De tournee, die hier op volgt zal dan de 10e tournee worden. Op 17 januari werd NAAR VEENENDAAL Wat hebben wij in Veenendaal nu met dit Nederlands Studenten Orkest te ma ken? Uiteraard vraagt de verzorging van dit orkest het bestaat uit 88 personen grote financiële offers. Naast de enorme RESULTATEN onkosten, zijn er die van het reizen, lo gies en de maaltijden. In veel gevallen neemt het bedrijfsleven één der maaltijden voor zijn rekening en zodoende zal Ritmeester het gezelschap ontvangen op woensdag 24 januari, (he den) wanneer, het orkest op doorreis is van Utrecht naar Arnhem. 8,10 per liter JEUGDAPPEL IN CHR. GER. KERK HOOFDSTRAAT Zaterdag 27 januari a.s. wordt in de Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat een Jeugd- appèl gehouden. Ds. J. Keuning zal deze avond spreken over „Geloven is ook wei geren". Medewerking verlenen de orga nist N. v. d. Berg en de zingende nichtjes Een kwartier voor de aanvang is er sa menzang. Onder auspiciën van de Stichting Varkens Inkoop Organisatie, kortweg V.I.O. werd woensdagavond in Hotel Hupkes te De Klomp een voorlichting gegeven over de varkenshouderij, ver duidelijkt door dia's. De belangstelling was zo groot dat er zelfs mensen in de serre van het Hotel een plaats moesten zoeken. De voorlichtingschef van bovenge noemde organisatie sprak een ope ningswoord waarin hij beklemtoonde dat de V.I.O. eigenlijk een vertegen woordiging is van de vleeswarenfa- brieken in ons land. Waarom de V.I.O. dan aan varkens houders, mensen uit de praktijk dus, voorlichting wil geven werd door de heer A. Verburg uiteengezet. Hoewel de belangen van de vleeswarenfabri- kanten uiteraard anders gericht zijn dan die van de fokkers en mesters liggen hun belangen toch ergens paral lel. Ze raken elkaar op het punt van kwaliteit en afzet. Er moet een blij vende vraag naar varkensvlees e.d. zijn. Door steeds grote aandacht te be steden aan de kwaliteit van het pro- dukt houdt men de markten intact. Meer dan 40 van het varkensvlees is voor export bestemd en het buiten- j en mensen, wie men de eenvoudigste Het is nu een jaar geleden, dat Presi dent Kennedy van de Verenigde Staten zijn originele idee lanceerde, een Ameri kaans vredescorps te vormen, dat op ba sis van vrijwilligheid de wereld in zou trekken, om te helpen met alles waarmee andere volken konden worden geholpen. B|j de oprichting zei president Kennedy, dat de vrcdescorps-vrjjwilligers niet zou den worden betaald, „op het zelfde niveau zouden leven als de mensen, onder wie z|j gingen werken, daar hetzelfde werk zou den doen als de bevolking, er hetzelfde eten zouden eten en dezelfde taal zouden spreken". Precies gehouden heeft men zich aan deze opzet niet. Het bleek nodig de pio niers een „zakgeld" te geven, dat bepaald werd op het minimum volksinkomen van het land waarheen men ging. Ook was de bedoeling van de president, dat alleen jonge mensen zouden gaan, maar in de praktijk bleken ook ouderen goede krach ten te zijn. Momenteel zijn er 532 vrij willigers uitgezonden naar 9 verschillende landen, staan er 197 volgenden gereed en zijn er 16.000 aanmeldingen in behande ling, terwijl het congres 30 miljoen dol lar voor het corps voteerde. President Eisenhower vond de hele idee een „wat jongensachtig experiment", maar, al doen deze pioniers geen werk, dat de wereld situatie verandert, het is toch gebleken, dat de idee vruchtbaar en goed is en uit nemend werkt. Alle vrijwilligers doorlo pen eerst thuis een trainingscursus, o.a. voor de taal en voorts voor de praktijk, waaraan ze gaan meehelpen. Ze verbinden zich voor 2 jaar en krijgen na goed vol brachte werktijd een bonus van 1800 dol lar. Het grootste succes had men in Colum bia in Zuid-Amerika, waar het platteland buitengewoon achterlijk is; enkele dozij- nenwerken hier. Men is in plaatsen zon der telegraaf of telefoon, zelfs zonder postkantoor, te midden van analfabeten zeer sterk onderdeel van de training; het is begrijpelijkerwijs ook een van de moeilijkste punten. Naar Sierra Leone is een groep onderweg. Naar Japan wilde men 200 man zenden om de mensen daar Engels te leren, maar Japans leraarsunie wees het af. Bijeengenomen is het vredes corps een reëel succes. VEILIGHEIDSGORDELS dat in Zweden meer dan 700.000 auto's vrijwillig met één of meer diagonaal- riemen zijn uitgerust; dat één riem u hoogstens V20 cent per km kost (benzine 4 ct., banden 1 ct.); dat goede veiligheidsriemen de gemiddel de auto-levensduur (100.000 km.) ruim schoots overleven; dat meer kinderen tussen 1 en 14 jaar door auto ongevallen om het leven ko men dan door ziekten; dat kinderen van 4 tot 12 jaar een diago naalborstriem onder beide armen kun nen dragen; dat u 2 x meer kans heeft gewond of ge dood te worden indien u uit de auto ge slingerd wordt en dat bij 50®/o van de ongevallen deuren openvliegen; dat zeker drie van de vier doden bij au to-ongevallen dit hadden kunnen over leven wanneer zij op hun zitting waren vastgebonden; dat meer dan 50®/o van verwondingen is te wijten aan stoten tegen het auto-in- BONDSVOORZITTER TEO DE JONG SPRAK OVER: Tijdens een „gemoedelijk praatje", zoals hij het zelf uitdrukte, heeft de algemeen voorzitter van de ABTK „De Eendracht" zaterdagmiddag in de bovenzaal van „De Korenbeurs", aan het kaderpersoneel uit dit district uitleg gedaan over de totstandkoming van de nieuwe CAO voor de textielindustrie. Deze CAO is ter goedkeuring voorgelegd aan het College van Rijksbemiddelaars en men verwacht deze of volgende week de uitslag. Kort samenvattend zijn de meest be langrijke punten uit deze nieuwe CAO die met terugwerkende kracht vanaf 1 januari van kracht zal worden: 0 Het uurloon van tariefwerkers is voor geschoolden met 8 cent, voor geoefen- den met 9 cent en voor ongeschoolden met 10 cent verhoogd. Dit geldt zowel voor vrouwen als mannen. 0 In de loontabellen is de leeftijdsgrens voor volwassenen verlegd van 24 naar 23 jaar. Daarnaast is de afspraak ge maakt dat jongeren van 21 jaar of ou der, die hetzelfde werk doen als een volwassene, ook het loon van een vol wassene uitbetaald zal krijgen. 0 Het aantal vakantiedagen is verhoogd met een halve dag en in totaal geko men op 13 werkdagen per jaar. Voq» jeugdigen beneden de 18 jaar is dat 15 werkdagen. 0 De werkgevers hebben toegezegd om de pensioenregelingen nader onder de loupe te nemen. TELEURGESTELD De heer de Jong die vanzelfsprekend een aandachtig gehoor had, sprak uitvoe rig over de pogingen van De Eendracht om een gelijke beloning voor mannen en vrouwen te verkrijgen. „Wij hadden ech ter de confessionele partijen niet achter ons, maar er is wel beloofd dat er in ver band met het EEG-verdrag opnieuw ge praat zal worden," zo verzekerde hij. „De halve dag vakantie die wij er bij hebben gekregen, vinden we ronduit kleinzielig. Tegen de werknemers zeggen de werkgevers: als het maar mocht, maar nu kunnen jullie zeggen dat ze zelf alle maal „teugen" "waren. Wij hebben steeds gestreden voor 15 werkdagen vakantie. Immers er is vrijwel geen enkele in dustrie waar zoveel mensen op tarief moe ten werken als bij ons. Daarom hebben al deze mensen recht op minstens twea we ken vakantie waar ze dan zowel lichame lijk als geestelijk goed kunnen uitrusten. De werkgevers voelden daar echter niets voor en op dit punt zijn we zeer teleurge steld". Waarmee De Eendracht zich evenmin kan verenigen is het afwijzende stand punt van de werkgevers t.o.v. de uit kering aan weduwen. De heer de Jong zei hierover o.m. „Wij hebben er op gehamerd dat in de nieuwe RITMEESTER TWEE WEKEN VAKANTIE Bij de Ritmeester Sigarenfabrieken te Veenendaal is de vakantie voor 1962 als volgt samengesteld - de vakantie begint op 23 juli en eindigt 3 augustus. Dit betekent dat het gehele bedrijf twee aaneengesloten weken gesloten zal zijn. Op de maandagen 24 decem ber en 31 december zal er worden ge werkt, tenzij deze worden ingehaald. De uitgestelde personeelsavonden zullen nu worden gehouden op 22, 23 en 24 februari a.s. CAO een regeling komt voor een minima le uitkering aan weduwen van drie maan den loon. Naar onze mening hebben de weduwen hier volledig recht op en het kost de werkgevers vrijwel niets. Ze heb ben dit echter niet aan willen nemen en wij zijn hier ontzaglijk over teleurgesteld". Ook wat betreft de winstdelingsregeling is de CAO niet helemaal naar de zin van De Eendracht. Toch is er nu meer vrij heid gekomen, alhoewel het verplichtend karakter volledig uitgesloten is. M.a.w. de werkgevers zijn vrij dit wel of niet te doen en in het gunstigste geval tot een maximum van 3®/» van het jaarloon. Morgenavond Raadsvergadering (Sluitende) gemeentebegroting 1962 wordt aangeboden behandelinggcn ontwerpen nieuwe Politie- en Brandweerverordening Bij de voorstellen die b. en w. van Veenendaal de gemeenteraad hebben gedaan en die morgenavond ter tafel zullen kernen zijn enkele belangrijke punten. In de eerste plaats wordt de gemeen tebegroting voor 1962 aangeboden. Een sluitende begroting, waaruit men ech ter volgens b. en w., niet de indruk moet putten, dat de financiële positie van de gemeente nu ineens zoveel zou zijn verbeterd. Indien men aan het be gin van het jaar weet waar men wat de financiële verhouding met het rijk betreft aan toe is dan is het mogelijk de begroting sluitend te maken. De begroting wordt slechts aange boden, hetgeen betekent, dat er nog geen woord over zal worden gerept. Eerst volgt nog het afdelingsonderzoek, waarop b. en w. vervolgens zullen ant woorden. In twee vergaderingen in februari komt het stuk dan in behan deling. In de eerste vergadering de al gemene beschouwingen van de fractie voorzitters en in de tweede de meer gedetailleerde behandeling. Wel zullen in de vergadering van morgenavond worden behandeld de door b. en w. ingediende ontwerpen van een nieuwe politie- en brandweer verordening. Deze ontwerpen zijn reeds ter tafel gebracht in een speciale raadscommissie van voorbereiding, waarin alle fracties waren vertegen woordigd. Voor de tweede maal in dit winterseizoen kwam de Kunstkring N.V.V. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan met een gevarieerd programma met goede ca baret- en variétéstukjes. Daarom was het jammer, dat zo weinig leden en andere be langstellenden aan de uitnodiging van de Kunstkring gehoor hadden gegeven. De zaal was nog niet voor de helft bezet. Coos van de Velde bracht met zijn gezelschap „Alle Hens" aan dek en de leider zelf had wel het grootste aan deel in het programma. Hij verzorgde de conferences op een gezellige manier, maar beduidend beter was hij in zijn manipulatieshow „in de bar", waarin hij o.m. uit één karaf leidingwater een respectabel aantal verschillende drankjes schonk; vervolgens uit een leeg vat afwisselend licht en donker bier om te besluiten met een aantal „fris" dranken uit een - weer leeg - televisietoestel. De halve finale „Zeg het met bloe men" van Coos van de Velde was wel groots, maar een beetje uit de oude doos. Greet je van Schaik was een vlot te cabaretière met fijnzinnige liedjes en een rijk aandeel in de - gelukkig - korte sketchjes. Voor komisch sneltekenen en -schil deren zorgde Nick Nicholls, die van zijn laatste optreden zelfs enigszins een clownsnummer had gemaakt. Acroba tiek door de Broytons, die na de pauze nog wat in de komisch sfeer presen teerden. Zij bleken vakkundige krachts- en evenwichtskunstenaars te zijn. Coos van de Velde werd geassisteerd door Emmy Rijnbergen, terwijl radio musicus Henk Baving een gedegen mu zikaal aandeel in het programma had. Hij speelde op virtuoze wijze accordeon en begeleidde de artisten aan de piano en op de accordeon op een manier, die van vakmanschap getuigde. De finale bestond uit een zangspel- GESLAAGDE NCVB-AVOND In een goed bezette zaal van hotel De Korenbeurs luisterden de leden van de Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Veenendaal j.l. donderdagavond naar mevr. H. van Vostveen-Bosch uit Zeist. Zij boeide de aanwezigen van het begin tot het einde met haar declamatie. De verschillende fi guren stelde zij voor op een manier dat zij voor iedereen tot leven kwamen. Met het uitnodigen van deze kunstenares heeft de NCVB aan het begin van het nieuwe seizoen dan ook een goede greep gedaan. VEENENDAAL Eierenmarkt: Aanvoer 73.000 stuks. Prijzen vanaf 9,tot 10,20 per 100 stuks. Handel traag. Jubileumuitvoering van „Prins Bernhard" Ter gelegenheid van het 25-Jarlg be staan van het Chr. Tamboer- en P|jper- corps, wordt a.s. zaterdagavond in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan, een jubilcumuitvoering gegeven. Speciaal hiervoor is een rijk gevarieerd programma opgesteld, dat veel ruimte laat voor bekende en minder bekende marsen. Zo zullen nummers als „Eurovi siemars" en het beroemde „When the Saints" ongetwijfeld bij het publiek in de smaak vallen. Na de pauze is het motto Historisch gedeelte, dat uiteraard begint met „Zo begon heten eindigt met „Bevrijdingsfeest". De opening zal ge schieden door de voorzitter, de heer D. J. Bouman. letje met liedjes, costuums en een de- cortje uit „De Jantjes". Het was een uitstekend slot van een goede avond. Kunstkring-voorzitter Jonker deelde aan het begin van de avond mee, dat voor zaterdag 17 maart 162 de toneel groep „Studio" is geëngageerd. Deze toneelgroep brengt dan het stuk „Ver keerd begin", dat in opdracht van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen is geschreven en op andere plaatsen reeds een goed ont haal heeft gehad. INTREDE DS. WIELENGA In verband met de komst van de nieuwe predikant der Ger. Kerk (Vrij gemaakt) ds. J. D. Wielenga, vond maandag j.l. een gemeentevergadering plaats waar ds. en mevrouw Wielenga welkom werden geheten in Veenen daal. Namens de oudere leden van de kerk boden de heren Verkerk en v. d. Burgt aan mevr. een staande lamp aan, terwijl ds. Wielenga een bedrag aan geld ontving ter aanvulling van zijn bibliotheek. In een „A.B.C."-spel bo den 26 leden van de jeugdverenigingen elk een geschenk aan dat achtereen volgens begon met de letters A.B.C., zodat de 26 geschenken tesamen het alfabet vormden. land is evenals hier gebrand cp een kwaliteitsprodukt. Dus niet alleen de fabrikant heeft belang bij een kwali teitsvarken, ook de fokker, want bij aflevering wordt zijn varken hoger geklasseerd en dus ontvangt hij een bepaald bedrag als kwaliteitspremie. Hoe tot eên kwaliteitsvarken te ko men werd door dia's toegelicht. In een filmserie getiteld „Van boerderij tot slachterij" toonde de heer Verburg en kele varkensrassen, werden de stam boeken toegelicht en iets verteld over de selectie-mesterijen. Voorts kwam de verzorging van het varken ter sprake, de opfok, voedering en huisvesting. De dia's toonde iets van het werk op de slachterijen de classificatie enz. Tot slot werd gesproken over de afzetmo gelijkheden op verschillende export markten. Van de gelegenheid tot vragen stel len, maakten slechts weinigen van de talrijke aanwezigen gebruik. Met een korte uiteenzetting van de voorlich tingschef, de heer Verburg, werd de vergadering besloten. hygiëne nog bijbrengen moet; men haalde er de kinderen over (met behulp van klontjes) om hun handen en gezicht te wassen, bouwde zelf een school en een houten brug en hielp in het boerenwerk, met zoveel succes, dat de regering aan Kennedy vroeg er nog 62 te willen zen den. Naar de Philippijnen vertrokken er 128; velen van hen leren de bevolking le zen en schrijven. Deze gratis-krachten zijn er reeds bui tengewoon populair. In Nigeria werd de groep door de regering ontvangen. In Ghana stelde de regering er prijs op het zakgeld van de groep te betalen. (163 dol lar per maand). Dit zakgeld varieert van 60 dollar in Nigeria tot 182 in Tanganyika. In Pakistan zijn er 57 corpsleden. Moe ten de pioniers in Columbia zich toeleggen op bestrijding van de erosie, op bouw van alles en nog wat en op hygiëne, in de meeste landen leggen ze zich toe op de bestrijding van het analfabetisme en voe gen daaraan dan allerlei praktische ar beid toe. De landstaal te kennen is dus wel een Onder leidins' v,an presidente mevr. en wat er gedaan kan worden om zich Zwaan-den Hertog, hield de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen, woensdagavond in Marktzicht haar jaarvergadering. In haar openings woord wenste zij de 128 leden een goed 1962 toe. Na het zingen van het Bonds lied las mevr. Ter Maaten-Meerveld het op rijm gestelde jaarverslag voor. Bij de bestuursverkiezing ontvingen de aftredende dames J. v. d. Brink- Roedema en S. Groenend''k-Lugten- burg, die niet herkiesbaar waren, een herinnering aan hun bestuursfunctie. Mevr. G. Veenendaal-Kerkhoven werd herkozen. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de dames E. Hooyer- Baggel en J. G. Werner-Blanken. Na de pauze gaven de heren P. Dijk stra hoofd BB Gelderland, kring A en R. van Ginkel, plaatselijk hoofd BB, voorlichting over de Bescherming Be volking. De heer Dijkstra gaf een uit eenzetting van de organisatie en de taken van de diverse groepen. Daarna behandelde de spreker de individuele zelfbescherming. De heer Dijkstra wees op de grote gevaren en ernstige gevol gen van de atoombom. Hij vertelde, welke verschijnselen optreden, wanneer zo'n bom ontploft hiertegen te beschermen. Uit deze le zing bleek, dat veel meer bescherming te vinden is, dan in het algemeen wordt aangenomen. Zij die reeds de bekende aan wijzigingen ter harte nemen, zul len beter weerstand kunnen bieden te gen deze verschrikking. De vele vragen, die hierop gesteld werden, bewezen dat deze voorlichting op prijs werd gesteld. Na de beant woording der vragen sprak de heer Van Ginkel over de speciale taak voor de dames bij de hulpverlening BB. De ze taak. de Dienst Sociale Verzorging, die in Scherpenzeel nog moet worden georganiseerd, werd nader toegelicht. De heer Dijkstra besloot met een be roep op de aanwezigen, medewerking te verlenen om deze dienst voor de hulpverlening ook te doen slagen. Muziek en voordracht in de raadzaal In de raadzaal van het gemeentehuis zijn de belangen van de gemeenschap woensdagavond op andere wijze ge diend als normaal het geval is. Op de plaats waar anders raadsleden debat teren, werd nu voor een kleine honderd belangstellenden muziek en voordracht gebracht door een drietal kunstenaars. Op uitnodiging van het Nut verzorg den de zangeres Dora Tsonewa, de voordrachtskunstenares Do van der Ben en de pianist Kees van der Ben een Slavisch programma. De pianist leidde de verschillende muzikale ge deelten van het programma met een kort woord in, wat zeker tot een beter begrip van de Oost-Europesche muziek heeft bijgedragen. Het pianospel van Kees van der Ben, op een niet al te beste vleugel, mocht gehoord worden. Zo ook zijn begelei ding van de zangeres Dora Tsonewa. Deze Bulgaarse zangeres, die negen jaar verbonden was aan de opera van Sofia, beschikt over een mooi en vol stemgeluid. Zij zong Russische, Bul gaarse en Servische volksliederen op knappe wijze, en kreeg daarvoor her haaldelijk veel applaus. Last but not least moet waardering uitgesproken worden voor de voor- PLEZIERIGE VRIJETIJDSBESTEDING Steekproeven hebben uitgewezen dat de vrije zaterdag er in belangrijke mate toe heeft bijgedragen dat het tuinieren drachtskunstenares Do van der Ben die volop in de belangstelling is komen te staan. Velen zien het vertoeven in de buitenlucht in een eigen tuin als een ideale wijze van vrijetijdsbesteding. Ook dan kunnen zich echter proble men voordoen. Een daarvan is hoeveel mest er gegeven meet worden. Het is uitermate moeilijk om hiervoor een al gemeen advies te geven omdat er grote verschillen in de bodemvruchtbaarheid voorkomen. Wil men een juiste bemesting toepas sen dan zal deze gebaseerd moeten zijn op de resultaten van het grondonder zoek. Dit wordt verricht door het Be- drijfslaboratorium voor Grond- en Ge- wasonderzoek te Oosterbeek. Een der gelijk advies blijft vijf jaar geldig. Door het toepassen van grondonderzoek kun nen veel narigheden op het gebied van de bemesting worden voorkomen en uit dien hoofde kan de vrije tijd een ple zierige tijd worden. haar deel in het programma eveneens grotendeels Slavisch had gehouden. Na de pauze droeg zij voor van twee Ne derlandse schrijfsters, nl. van Annie M. G. Schmidt en Ina van der Beugel. Het waren een tweetal luchtige en speelse verhalen. Het Nut heeft met deze muzikale avond een groot aantal leden veel ple zier gedaan. Amerongen GROSLIJST P.v.d.A. Tijdens een woensdagavond in hotel De Holevoet door de P.v.d.A., afdeling Scherpenzeel, gehouden ledenvergade ring, is de groslijst voor de komende gemeenteraadsverkiezingen als volgt samengesteld: 1 J. H. Renken, 2 P. de Jonge, 3 J. v. d. Weert, 4 mevr. Boer- Casimir, 5 A. van Bruggen, 6 G. Aar- sen, 7 T. van Rootselaar, 8 D. Plaisier, 9 N. Wallet, 10 A. C. ter Burg. SOEST: B. en w. van Soest hebben de raad voorgesteld een krediet van 8000.beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een nieuwe kast op de afdeling Interne Zaken in het raadhuis. Het is een z.g. paternoster- kast die bij een vloeroppervlak van 1.73 bij 0.83 meter een opbergcapaci- teit oplevert van 10 a 12 kasten. terieur (dashboard, stuur, ramen, uit steeksels etc.); dat één montagepunt van de riem een kracht van 1500 kg (meer dan het auto gewicht) moet kunnen opnemen; dat met een „seat-belt" (vliegtuig), aan de zitting gemonteerd, een ander doel wordt nagestreefd dan de „auto safety- belt", welke aan de carosserie wordt vastgezet; dat de riemlengte snel en goed instelbaar moet zijn en de riem niet te los mag zitten; dat veiligheidsriemen geen ongeluk voor komen, maar de gevolgen met meer dan 50% verminderen; dat u tijdens het rijden nooit OP maar IN de veiligheidsriem moet zitten. Aangifte Hondenbelasting' Het zijn maar vreemde kaart jes waarmede onze goede ge meentebestuurders ons elk jaar weer verrassen! Daarop mogen wij dan ons be roep invullen en vermelden wel ke honden en welke godsdienst wij hebben. Foei foei, wat een combinatie! Verder worden we eens gezel lig aan het quizzen gezet, im mers, enerzijds wordt ons be loofd de kaart „over een week" weer op te halen doch anderzijds de verplichting opgelegd de kaart „behoorlijk ingevuld en ondertekend" terug te zenden. (Om het even of wij al dan niet houders van een hond zijn!). Wellicht doen wij het verstan digst ons aan het laatste te hou den. Een „verhoging tot het vijf voud van de aanslag" lijkt my lang niet mals! J. M. H. van Sterkenburg Veenendaal Een dubbeltje kan raar rollen Dit is een goed oud-hollands spreek woord, uit een tijd toen het dubbeltje grotere waarde vertegenwoordigde dan nu het geval is. Aan de dubbeltjes, die u in de loop van 1961 gestopt hebt in de bekende Hemava-busjes, die hier regelmatig rondgaan, hebt u waar schijnlijk heelmaal niet meer gedacht. Maar ze rolden, na uw portemonnaie verlaten te hebben, via het landelijke bureau van Hemava naar de drie grote protestantse centra voor kinderbe scherming: de HEldring Stichtingen te Zetten, de MArtha Stichting te Alphen aan den Rijn en de Stichting VAlken- heide te Maarsbergen. Het is een stroom van twee miljoen zes honderd tachtig duizend dubbeltjes geworden. Want de landelijke actie, waaraan 10.000 kinderen meehielpen, heeft over 1961 268.000,opgebracht Uw dubbeltjes zijn wel raar gerold, maar in een bijzonder goede richting. Er is en wordt kinderleed mee ver zacht in de vele tehuizen van genoemde stichtingen, waarin pl.m. duizend kin deren wonen. Kinderen, wier droeve geschiedenissen kunnen worden sa mengebracht onder één begrip: „Ze missen de normale gezinsopvoeding door eigen ouders." Daarom bevelen wij deze eenvoudige en onopvallende actie - die in tegenstelling tot de open bare collecten niet huis aan huis wordt gevoerd, maar slechts onder hen, die zich als vrienden van bedoelde kinde ren in nood willen beschouwen - van ganser harte aan. Het landelijk adres is: Hemava - Amersfoort, Johan van Oldenbarne- veltlaan 44, postrekening 4846, In Ach terberg berust de leiding bij: mej. M. Henken, Snijdersteeg 17. Een Zweedse scheidsrechter heeft het gepresteerd een gehele wedstrijd (goed) te leiden zonder één keer de midden cirkel te verlaten. Jean Marais heeft gezegd dat men het dansen van de „twist" voor lieden bo ven de vijfentwintig moet verbieden. De kegelclub „Paul Krüger" kwam dinsdagavond in jaarvergadering bij een op de kegelbaan achter hotel „Het Wapen van Rhenen" onder voorzitter schap van de heer W. Verbeek. Als belangrijkste besluit mag wor den opgetekend de vorming van een commissie bestaande uit de heren S. Heijn, architect, B. de Kroon en M. Schoemaker, die als opdracht mee kreeg zowel het interieur als het ex terieur van het kegelhuis te verbete ren, waarbij de nadruk werd gelegd op een efficiënter accomodatie. In de competitie van de Arnhemse Kegel Bond had de vereniging geen slecht figuur gemaakt. In de B-klasse werd de derde plaats op de ranglijst bereikt. In vroeger jaren werd in dit opzicht wel eens een minder gunstig geluid gehoord. De periodiek aftredende bestuursle den, zijnde de voorzitter, de penning meester de heer A. J. v. d. Schaaf en de baancommissaris de heer Wijnands, werden met algemene stemmen her kozen. Het ledental bedroeg zes en twintig, waarvan 12 leden kegelen op dinsdag avond en 14 op woensdagavond. Het contact met de verenigingen buiten Rhenen is prima. „Paul Krüger" geniet algemene bekendheid in kegelkringen. Dit dateert van de laatste vijf jaar. Uit de uitgebrachte verslagen bleek nog eens duidelijk, dat het kegelen in Rhenen op een hoger plan is gekomen. OPGAVE NR. 59 HORIZONTAAL: 1 gem. in Gelderl., 5 dorp in Gelderl. onder Wisch, 10 lied, 12 meisjesnaam, 13 handeling, 14 uit of betreffende Ierland, 16 water in Z.H., 18 dorp in Gelderl., 21 scharnier (Z.N.), 23 gekheid, 25 uitruster van schepen, 26 gem. in Limb., 27 enig, 29 ontkenning (spreekt.), 30 vlegel, 31 schoorsteen- zwart, 33 jongensnaam, 35 verheffing van de ziel tot God, 36 muzikaal toneel spel, 38 gast, 40 zoon van Jacob, 42 de gezamenlijke hoeveelheid, 45 lichaamsdeel, 47 bloem, 50 gem. in Limb., 51 gem. in N. Brab., 53 ongaarne, 54 eer, 55 dorp in Gelderl. onder Valburg, 57 als 45 hor., 58 sap van run, 60 slot, 62 wiel, 63 rivier in Engeland, 64 stad in Gelderl., 65 gem. in Gelderl. VERTIKAAL: 1 dorp in Gelderl. onder Haaf ten, 2 uitgestorven vogelsoort, 3 gem. in N.H., 4 bereide dierenhuid, 6 titel van Turkse landvoogden, 7 meisjes naam, 8 soort café, 9 gem. in Gelderl., 11 vermoeid, 13 landschap op de O.-kust van Sumatra, 15 teug, 17 telwoord, 19 kraam, 20 hoepel, 22 eer, 24 dorp in Gelderl. onder Brummen, 26 gem. in Gelderl., 28 rijtuig, 30 vlaskam, 32 gem. in Gelderl., godin v. d. dageraad, 37 gem. in Gelderl., 39 stuur van een schip, 40 slede, 41 dorp in Gelderl. onder Groesbeek, 43 oude lap, 44 ovenkrabber, 46 kant van een stroom, 48 metaalsoort, 49 wereldtaal, 51 troep, 52 glijvoertuig, 55 heg, 56 beest, 59 vlaktemaat, 61 achterdeel v. d. hals. Reegeit onder NBM-bus Op de Grebbeberg, tussen Ouwe hands Dierenpark en de militaire be graafplaats is een overstekende ree geit aangereden door een N.B.M.-bus van de lijndienst Rhenen-Arnhem. Het prachtige dier was op slag dood. Aan het begin en aan het einde van de route over de Grebbeberg staan de waarschuwingsborden „overstekend wild." Het gebeurt gelukkig niet vaak dat een ree wordt aangereden. Is dat wel het geval, dan komt dat omdat de dieren dan zo onverhoeds de weg kruisen, dat ontwijken welhaast niet meer mogelijk is. Daarbij komt nog dat de dieren praktisch uitsluitend bij duisternis op pad zijn. Dat was ook nu weer het geval. De aanrijding vond plaats 's ochtends om half zeven. Overeenkomstig de be staande voorschriften werd de reegeit in beslag genomen en verkocht in op dracht van de officier van justitie aan een erkend poelier. DERDE PLAATS VOOR RIIENEN'S E.H.B.O. In Mijdrecht nam een Rhenense E.H.B.O.-ploeg deel aan districtswed strijden in het verlenen van eerste hulp bij ongelukken. Het team bestond uit de dames Blankesteijn, Stomphorst en de heer Vermeulen. Met 301 punten werd beslag gelegd op de derde plaats. Zuilen I werd eerste met 310 punten en Zuilen II werd tweede met 307 punten. GESLAAGD Na een schriftelijke cursus bij het N.T.I. te Rotterdam slaagde de Rhene- naar D. Baars voor het diploma loon administratie-sociale wetgeving. OPLOSSING PUZZEL NO. 85 HORIZONTAAL: 1 deel, 4 sok, 6 eend, 9 vete, 11 rond, 13 er, 15 ver wend, 17 r.i., 18 lijn, 20 riant, 22 Sem, 24 ert, 25 sim, 26 stram, 28 etser, 30 Groesbeek, 31 steil, 33 kraag, 35 one, 36 met, 38 eng, 39 dos, 40 gelag, 42 ten, 44 on, 45 verdrag, 47 No, 48 pose, 49 olie, 51 stal, 52 lak, 53 leeg. VERTIKAAL: 1 doel, 2 e.v., 3 lev, 4 serie, 5 krent, 6 end, 7 ed, 8 drie, 10 ter, 12 ont, 14 rijst, 16 Warnsveld, 17 Rome, 19 nergens, 21 riskant, 23 Marie, 25 stère, 26 sas, 27 mol, 28 eek, 29 rog, 32 toon, 34 Agen, 36 merel, 37 tarok, 39 dons, 40 ges, 41 gal, 43 Norg, 45 vol, 46 gil, 48 pa, ongenummerd hokje: Ee.

De Vallei | 1962 | | pagina 2