Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Roode Kruis gaat op huisbezoek Voor de KANTONRECHTER MULDER Grootscheepse actie voor méér leden endonors Nieuwjaarsrede van burgem. Hazenberg Actie-comité zal bouw van Dorpshuis in Ederveen voorbereiden Overbergse inbraak voor de rechtbank Nog steeds waakzaam tegen Mond- en Klauwzeer 36e jaargang WOENSDAG 31 JANUARI 1962 Nr. 9 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei'' Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Enorme kosten Oud materiaal Nieuws uit de omgeving Dodelijk ongeval op de Noord-Zuid Meer vertrek dan vestiging 34 man politie Nieuwe uniformen voor „Caecilia" Vandaag herdenkt H.K.H. Prinses BEATRIX WILHELMINA ARMGARD haar 24e verjaardag. Het luie kind van 4 tot 18 Toneelavond Veenendaals VVandelcomité Eis: DRIE JAAR MET AFTREK Wat nu weer assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGFN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 por kwartaal Losse nummers 15 cent Het Roode Kruis Veenendaal heeft voor de tweede helft van de maand februari een grootscheepse actie op touw gezet, waarbij vrijwel alle Veenendaalse huisgezinnen bezoek zullen krijgen van de khaki-geüniformeerdc Roode Kruiscolonne-leden. Hun instructies luiden: leden werven - noteren - bedanken en weggaan en dit zo van huis tot huis. De eerste twee onderdelen van de korte maar krachtige instructie zijn uiteraard de moeilijkste: of dit zal lukken hangt van de bevolking af. De colonne- leden lopen kans afgescheept te worden met één of andere verontschuldiging, maar ook dan zullen ze na tuurlek correct blijven. Doch er is ook een kans - en daarop is alle hoop gevestigd! - dat vele mensen het nut inzien van een dergelijk lidmaatschap, zodat de colonneleden hun handen vol hebben met het noteren van nieuwe leden en/of donors. Zijn die nodig? Het enige antwoord hierop moet luiden: Ja! Hard nodig zelfs. Het Roode Kruis Veenendaal, dat in 1929 werd opgericht en in de loop der jaren het grote nut voor de ge meenschap wel heeft bewezen, telt thans 2.200 leden. De gemiddelde contributie bedraagt één gulden vijftig per lid zodat het Roode Kruis als enige bron van in komsten heeft (uitgezonderd de spora dische giften) een bedrag van rond drieduizend gulden per jaar. Tegenover deze opbrengsten staan de enorme kosten. In de boekhouding van de penningmeester staan lange rijen materialen met daarachter be paald geen kleine bedragen. Verband- trommels, verband, brancards, unifor men, exploitatie-lasten Roode Kruis- gebouw en nog vele andere. De colonne-leden alsmede de bestuurs leden doen het vele werk geheel be langeloos. Men krijgt er geen enkele geldelijke beloning voor. Van de contributie moet allereerst een gedeelte afgetrokken worden voor het Hoofdbestuur en wat er dan over blijft, daarmee moet het Roode Kruis zien rond te komen en er voor te zor gen dat er in Veenendaal voldoende en goed materiaal is om hulp te bieden wanneer dat nodig is. En daar wringt juist de schoen! Hoe vooruitstrevend Veenendaal ook moge zijn, haar Roode Kruis zit met ruim Maandagmorgen omstreeks ne gen uur zijn op het kruispunt Groeneveldselaan - Industrie laan twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Een bestelau to, bestuurd door Z. uit Wape ningen, verleende ter plaatse geen voorrang aan een vracht auto, bestuurd door v. d. B. uit Rhenen. Door de enorme klap werd de bestelauto omver geworpen, waarbij de wielen als lucifer houtjes afknapten, en totaal ver nield. De 6-wielige vrachtauto kwam er iets beter af. Persoon lijke ongevallen deden zich niet voor. BENNEKOM: De Stichting Zwembad Bennekom is al geruime tijd bezig gelden bijeen te brengen voor de bouw van een zwembad. Afgelopen herfst hebben vele dorpsgenoten huis bezoeken afgelegd en ook de winke liers hebben de actie financieel ge steund. Momenteel is er een werk kapitaal van bijna 30.000, ZEIST: Voi*ige week woensdag heeft de Zeister politie een bijzonder drukke dag gehad wat betreft de plaatse lijke verkeersongevallen. Op die ene dag kwamen namelijk acht aanrijdin gen voor waarbij diverse slachtoffers naar het ziekenhuis overgebracht moesten worden. EDE: Een onlangs overleden Edese dame heeft aan de Gereformeerde Kerk 4000,gelegateerd. De diaco nie en de zending ontvingen even eens ieder 2000, BARNEVELD: Een grote katuil die via een raampje een kippenhok binnen drong, is er de oorzaak van geweest dat bijna tweehonderd jonge hennen in een panische schrik door verstik king om het leven zijn gekomen. Men heeft de dieren onmiddellijk ge slacht en aan een diepvries-instal latie toevertrouwd. SPREEKBEURT KNAPENVERENIGING Op uitnodiging van de Knapenvereni- ging „Bidt en werkt" spreekt ds. H. v. Leeuwen uit Arnhem donderdagavond a.s. in de Chr. Ger. Kerk, Hoofdstraat. Het onderwerp voor deze avond luidt „Een teleurstellend neen zeggen, een verrassend ja zeggen". 20' primitieve brancards die dringend om vervanging vragen. Men wil 20 nieuwe kopen (kosten 1.600,er moet tevens voldoende voorraad ver band zijn Zoals gezegd - de enige bron van inkomsten is de contributie. Vandaar dat het Roode Kruis de rollen nu eens omdraait. In plaats van dat de bevol king een beroep doet op haar, bij ver keersongevallen, bij wedstrijden, bij wandeltochten, bij rampen, bij optoch ten enz. doet het Roode Kruis van 12 tot en met 24 februari a.s. een beroep op de bevolking. Een beroep dat eenvoudig neer komt op het verzoek lid te wor den van het Veenendaalse Roode Kruis. De minimum contributie bedraagt f 1,per jaar, nog geen twee cent per week, en het maxi mum bedrag is onbeperkt. Er zijn in onze plaats ruim 5000 ge zinnen. Meer dan de helft hiervan is nog geen lid» van het Roode Kruis. Midden februari komen de bekende „soldaten" bij iedere deur aanbellen in het volste vertrouwen niet eerder weg behoeven te gaan alvorens „geno teerd" te hebben! Vrijdagavond omstreeks zes uur vond op de noord-zuid verbinding nabij het Julianaziekenhuis een aanrijding plaats, waarbij de 69- jarige mevr. T. Langeler-Hoge- boom uit Veenendaal om het leven is gekomen. Het slachtoffer had een bezoek gebracht aan het Julianaziekenhuis. Zij liep op het zuidelijk gelegen rijwielpad in de rich ting van La Montagne. Even voorbij het ziekenhuis stak zij in het donker de snel weg over en heeft daarbij vermoedelijk de naderende personenauto, bestuurd door v. V. (42> uit Veenendaal, niet op gemerkt of de afstand verkeerd geschat. De chauffeur kon haar niet meer ont wijken. Zij werd aan de voorkant van de wagen gegrepen en was op slag dood. Daar het slachtoffer geen identiteitspa pieren bij zich had gaf de identificatie nogal enige moeite. Eerst een uur na het gebeuren was daaromtrent zekerheid. Dit is het zevende slachtoffer op deze weg sinds de opening in november 1957. Burgemeester mr. dr. J. Hazenberg was nog geen vol uur Veenendaler, toen hij donderdagavond j.l. aan het begin van de vergadering van de Veenendaalse gemeenteraad zijn nieuwjaarsrede hield. Het burgemeestersgezin had namelijk diezelfde dag de ambtswoning a. d. Kerkewijk betrokken en zich daarmee defini tief in Veenendaal gevestigd. De burgemeester constateerde dit feit met vreugde bij de aanvang van zijn toespraak en liet hierop onmiddellijk zijn dank volgen voor de gelukwensen die hem ter gelegenheid van de jaarwisseling hadden be reikt. Wederkerig wenste hij via de gemeenteraad alle ingezetenen een goed 1962. Moge het Gode behagen, aldus burgemeester Hazenberg, ons in het jaar dat nog grotendeels voor ons ligt de gelegenheid te schenken die werkzaam heden te verrichten die op onze schoders zijn gelegd. De dank van de burge meester ging ook uit naar de ambtenaren voor hun in 1961 gegeven krachten, de betoonde ijver en het initiatief. Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerkewijk 28 - telef. 2307 OP WERKDAGEN VAN 2-3 UUR Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL Hierna gaf burgemeester Hazenberg traditiegetrouw een overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen in het af gelopen jaar. Het afscheid van de heer A. Bakker als burgemeester van Veenendaal werd gememoreerd, evenals dat van de heer F. P. Stal als raadslid. Pensionering van een aantal ambtenaren en interne reorganisaties brachten de benoemin gen van anderen met zich mee. De bevolking nam met 253 (tegen 319 in 1960) toe en de „gehele loop der bevolking" in 1961 gaf het volgende beeld te zien (de tusen haakjes geplaat ste cijfers zijn aantallen van 1960): Aantal inwoners op 1 januari 1961: 23.667. Aantal ingekomen personen 701 (749).. Aantal vertrokken personen 826 (819). Meer vertrokken dan ingekomen 125 (70). Geboren 509 (515). Overleden 131 (126). Geboorteoverschot 378. To taal aantal inwoners per 1 jan. 1962: 23.920. Totale toename v. d. bevolking 253 (319). Aantal voltrokken huwelijken 214 (193). Aantal ingeschreven echt scheidingen 5 (1). Voor de tweede maal (namelijk in 1960) vertrokken meer personen uit Veenendaal dan zich hier vestigden: In 1959 was er nog een vestigingsover schot van 138 personen. In 1960 ver trokken 70 personen meer dan zich hier vestigden en in 1961 waren dit 125 personen. Veenendaals oudste inwoonster me vrouw de wed. G. van Ojik-van Rem merden vierde 9 maart 1961 haar 101ste verjaardag. De oudste inwoner de heer W. C. van Doorn vierde 21 februari zijn 98ste verjaardag. Op het „stuk dienstgebouwen' moest de burgemeester met leedwezen me dedelen, dat helaas nog geen toestem ming werd verkregen voor de bouw van een raadhuis, maar daar tegen over staat, dat met vreugde het ge reedkomen van de nieuwe werkplaats voor gemeentewerken, annex brand weerkazerne kon worden gemeld. De financiële reorganisatie eiste een ver bouwing van de gemeentesecretarie. Bij de politie deden zich enkele be langrijke bevorderingen voor en door het aantrekken van nieuwe krachten kwam de Veenendaalse politie op zijn organieke sterkte van 34. Een positie, die welhaast in Nederland tot de uit zonderingen zal behoren, volgens de burgemeester. Politie en gemeentewerken kwamen beter in hun materieel door verschil lende aanschaffingen. Bij het onderdeel gemeentewerken aangekomen noemde de burgemeester het vaststellen van de uitbreidings- (zie verder 2e blad) Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" op Koninginnedag (30 april a.s.) in gloednieuwe uniformen op straat ko men. Deze mededeling werd gedaan op de j.l. maandag gehouden ledenvergadering waar dit punt een belangrijk onderwerp van bespreking was. De verwachting is dat de al geruime tijd lopende Oud-Papier- Actie dan 4000,— opgebracht zal hebben, terwijl de uniformkas nog bijna 300,— rijk is. Het resterende bedrag hoopt men door middel van een kollekte bijeen te brengen. Over dit laatste zijn thans nog besprekingen gaande. Het nieuwe uniform bestaat uit een blauw colbert met lichtgrijze pantalon. Het tamboercorps krijgt een andere uit monstering. Vrijdagavond vond in Ederveen een bespreking plaats tussen ver-, tegenwoordigers van enkele verenigingen enerzijds en een deputatie van het gemeentebestuur, bestaande uit de wethouders Rozenhoom en Jansen, anderzijds. Over de vorm van een te stichten verenigingslokaal werd eerst ge sproken door wethouder Jansen. Een echt Dorpshuis, met een goede accommodatie voor uitvoeringen enz., zal een groot kapitaal vergen. De wethouder was van mening dat een dergelijke opzet in de toekomst wel te realiseren is, doch niet op een korte termijn. (Foto MAX KOOT) Spreker stelde voor een actie-comité te vormen dat dan de bouw van een dorpshuis bij de gehele bevolking van Ederveen moet aanbevelen en dan eventueel een beginkapitaal vormen. Zo kan een en ander wel tot stand ko men. Wethouder Rozenboom stelde voor - in verband met het feit dat en kele verenigingen om een onderkomen zitten te springen - voorlopig een ge bouw tot stand te brengen van onge veer 40 x 50 meter en de verenigingen, die nu beslist onthand zitten daar in korte termijn een onderkomen te ver schaffen. De bouw van het definitieve dorpshuis kan dan tot een latere da tum worden opgeschoven, omdat hier voor de financiële basis te gering is. Er werd voorgesteld een zaal te bou wen aan het te stichten Groene Kruis- gebcuw, maar daaraan kleefden teveel bezwaren zodat dit idee geen ingang vond. Op de vraag van Dr. Hey of het wet telijk niet verplicht is om de jeugd gymnastiek onderwijs te geven ant woordde wethouder Jansen dat zulks inderdaad het geval is, maar de ge meente Ede schreeuwt al om dergelijke gelegenheden. Als er dus toestemming afkomt tot de bouw van gymnastiek lokalen zullen er enkele urgenter ge vallen voorgaan. Bovendien zou een gymnastiek lo kaal, dat een andere, meer op de sport gerichte inrichting behoeft, niet ge schikt zijn voor het vergaderen of hou den van uitvoeringen. Een gymnastiek lokaal is dus weer een ander hoofd stuk aldus wethouder Jansen. Ook kwam ter sprake dat het marktgebouw geschikt zou zijn, maar dit gebouw is te oud om dienst te kunnen doen. Daar vooral dc muziekvereniging „Irene" dringend behoefte heeft aan een oefenlokaal besloot men in overleg met de aanwezige heer Veldhuizen van gemeentewerken, te komen tot de bouw van een lokaaltje voor dit doel, VOLKSUNIVERSITEIT BRENGT: Over bovengenoemd interessante on derwerp zal mevr. Dr. R. J. Jessurun Cardoso morgenavond in gebouw 't Trefpunt voor de Volksuniversiteit Veenendaal een lezing houden. Luiheid betekent volgens het woorden boek: afkerig van inspanning. In de Wes terse wereld wordt dit gezien als afkeu renswaardig. Als een kind lui is, plegen we dat in de opvoeding ook min of meer als een probleem te zien. En een pro bleem, waar men moeilijk vat op krijgt. We hebben voor luiheid in het geheel geen objectieve maatstaf: waar de ene mens de andere lui noemt, zal een tweede niets bijzonders aan hem opmerken, ter wijl een derde van beschouwelijk of dro merig zal spreken. Dat velen in de ene situatie lui, en in de andere actief zijn, toont aan, dat luiheid niet een vaste ei genschap of karaktertrek hoeft te zijn. Als wij een kind het stempel „lui" op drukken, dat doen wij dat vaak op grond van wat wij uiterlijk waarnemen. Het kind ontplooit niet de activiteiten, die wij meenden van hem te mogen ver wachten, en wij gaan er dan niet verder op in, waarom hij dat niet deed. Met de uitspraak: Als hij het wel kan, maar niet doet, dan is hij dus lui", zijn wij niet klaar en komen wij in de praktijk niet veel verder. Achter dat gedrag kan zich een groot aantal oorzaken verbergen. Uiteraard spreekt de leeftijd van het kind hierin een belangrijke rol. Hierop zal in de causerie van 1 febr. verder wor den ingegaan. Eerst als wij iets meer van de achtergronden van het verschijnsel luiheid vermoeden, kunnen wij besluiten, hoe onze houding in verschillende situa ties zal moeten zijn. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van het Veenendaalse Wandelcomité wordt a.s. vrijdagavond in gebouw Elthe- to een muziek- en toneelavond gehouden. Op het programma staat een blijspel j „Een baby van 1000 weken" dat gebracht i zal worden door een gezelschap uit Ede. Behalve leden zijn vanzelfsprekend ook verdere belangstellenden van harte wel kom. Voor de Utrechtse rechtbank heeft vorige week de Amsterdamse inbreker I. P. terechtgestaan, verdacht van diefstal van twee horloges, subsidiair poging tot diefstal bij landbouwer v. d. G. aan de Haarweg te Overberg. De Officier van Justitie, mr. G. W. von Meyenfeldt, achtte poging tot diefstal met geweldpleging bewezen en eiste drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Eind juli van het vorige jaar kwam landbouwer v. d. G. 's morgens om een uur of zes terug van het melken. Ge woontegetrouw wilde hij toen een ge klutst ei klaarmaken maar zag toen plotseling dat een vreemde sleutel in de woonkamerkast stak. Dit was zeer on gewoon want zijn vrouw placht deze sleutel altijd bij zich te dragen. Van G. liep argwanend naar de kast, trok hem open en kreeg toen een forse klap in zijn gezicht. In de kast zat na melijk de 36-jarige bouwvakarbeider I. P. uit Amsterdam, die bij de politie bekend staat als een man die meer dan eens boerderijen binnensluipt op het tijdstip dat de boeren aan het melken zijn. De boer was, nadat hij de klap ge ïncasseerd had, met de insluiper gaan worstelen en het gevecht werd in de keuken voortgezet. Daar greep P. een gevulde melkkoker, sloeg zijn tegen stander er mee op het hoofd en zag kans op zijn fiets te ontsnappen. Na zijn vertrek werden twee horloges ver mist. MET PLEZIER Voor de rechter ontkende P. alles wat hem tenlaste gelegd was. Daartegen over stond de verklaring van de boer, die P. bij confrontatie had herkend, terwijl een speurhondproef het tweede bewijs had geleverd. De Officier achtte poging tot diefstal met geweldpleging bewezen en eiste drie jaar met aftrek. De raadsvrouwe van de verdachte, AUTO OVER DE KOP Op Rijksweg 12 is maandagmorgen een personenauto, bestuurd door v. d. W. uit Driebergen over de kop geslagen. De oor zaak hiervan was een klapband, zodat de bestuurder het voertuig niet meer in be dwang kon houden. De auto werd flink beschadigd doch v. d. W. liep wonderwel geen letsel op. mr. De Jong, ging bij de verdediging uit van verdachtes standpunt. Volgens hem had de boer hem eerst niet her kend van de foto - later wel uit een aantal mensen - doch toen was P.'s haar niet gekamd en droeg hij geen schoenen. Ook de hondenproef achtte P. geen deugdelijk bewijs. De raadsvrouwe zei verder dat ver dachte vrijspraak wilde en anders „met plezier" ging zitten. Uitspraak vrijdag 9 februari. eventueel te plaatsen op of bij het sportterrein aan de Schras. De bouw van een groot dorpshuis dat naar een verdere toekomst dient verschoven te worden, zou kunnen worden gestimuleerd door een te vor men actie-comité. Dit comité zal spoe dig worden gevormd, zodat de aktivi- teiten dan kunnen beginnen. Voorlopig zal de muziekvereniging worden gehol pen. IIET GIF UIT DE ANGEL VAN DE HONINGBIJ ONDERZOCHT Een methode om het gif uit de angel van de honingbij te halen, die door een technicus uit de midlands is ontwikkeld, heeft de belangstelling opgewekt van we tenschappelijke werkers van dc universi teit van Birmingham die zich bezighou den met het rheuma-onderzoek. (Volgens het „oude-wyvenpraatje" zouden de ste ken van de by heilzaam zijn voor lijders aan rheumatiek). Tot dusverre moest men om het gif uit de angel te verkrijgen de bij geheel „uit persen". Maar met de nieuwe apparatuur kan dit gebeuren zonder dat de bij er door wordt geschaad. De bijen worden bijzonder hongerig en eten grote hoe veelheden honing voor zij worden losge laten. En hun vermogen om de weg naar huis te vinden wordt er niet door aange tast. De technicus, de heer D. J. Palmen uit Codsall, is een enthousiaste bijen houder; twee jaar geleden besloot hij te onderzoeken hoe hij bijengif kon ver krijgen om in de behoefte van de we tenschappelijke onderzoekers te voorzien. Het voornaamste probleem was dat wanneer een bij steekt, het dier zijn an gel verliest en sterft. Hij ontwikkelde een apparaat waarmee hij bijen aan zachte electrische schokken kon blootstellen. Hierop reageren de bijen onvrijwillig door te steken en hun gif in speciaal ge prepareerde dunne laagjes silicon te spui ten, waaruit zij hun angels kunnen te rugtrekken. Het gif kristalliseert in mi- niscule bolletjes uit, en is min of meer gereed voor de laboratoria. De opbrengst van dit nieuwe procédé is klein 10.000 honingbijen produceren ongeveer een gram gif,maar het is voldoende voor de experimenten van de wetenschappelijke onderzoekers. Dr. S. A. Barker van de scheikunde-afdeling van de Universiteit van Birmingham heeft verklaarde dat het werk van de heer Palmer wellicht een grote bijdrage kan leveren tot de behan deling van rheumatiek. Het bijengif, aldus Dr. Barker, bevat een enzyme dat werkt op de vloeistof die zich in de knie en an dere gewrichten vormt. „Dit is een geval waarin de moderne wetenschap wellicht de waarheid van de oude-wijvenpraat zal bewijzen", aldus Dr. Barker. Een Italiaanse dameskapper heeft de grootste pruik ter wereld ver vaardigd. Het „ding" is 1.58 hoog en 97 cm breed. VERLOTING DOVO WINKELDIEFSTAL De hoofdprijs (een bromfiets) van d# De Veenendaalse politie heeft maandag verloting ten bate van DOVO's Jeugd- middag de 14-jarige B. uit Ede aange- fonds is gevallen op lot no. 369. houden. Hij wordt verdacht van winkel- De houd(st)er van dit lot gelieve zich diefstal bij een winkelbedrijf aan de bij één der bestuursleden te vervoegen. Markt. In geheel Nederland is men nog steeds uitermate waakzaam tegen de mond- en klauwzeer. Het ministerie van Landbouw en Vissery deelt mee dat sinds half januari het aantal be smette veehouderij-bedrijven is toege nomen van 334 tot 463. Het aantal dieren dat sinds het be gin van de epidemie wegens de ziekte geslacht is, bedraagt 18.850 varkens, 830 runderen, 285 schapen en 5 geiten. Op de Utrechtseweg in Oosterbeek had K., assistent-analist, met zijn auto bij het inhalen twee rechts rijdende fietsers aan gereden. Het werd een valpartij, waarbij nog een derde wielrijder betrokken werd, doch het bleef gelukkig bij wat lichte verwondingen en wat schade. K. vertelde vrijdag voor het Wagenings kantongerecht niet veel van de botsing gemerkt te hebben. Het regende, er stond een sterke wind en er naderde een bus als tegenligger. Misschien had een van de fietsers plotseling een uithaal naar links gemaakt. Al zou hij niet geheel rechts gereden hebben, dan nog had er geen botsing be hoeven te ontstaan. Men moet er nu een maal rekening mee houden, dat wielrij ders wel eens kleine zwenkingen maken oordeelde rechter van de Brand. Er wer den enkele getuigen gehoord, doch hun verklaringen klopten niet op alle punten. Het werd bijvoorbeeld niet duidelijk of twee van de drie fietsers nu naast of achter elkaar gereden hadden. Wel kwam vast te staan, dat verdachte best wat meer ruimte had kunnen houden tussen zijn auto en de fietsers. Eis 80,— of 16 dagen; vonnis 75,of 15 dagen. G., koopman te Renkum verscheen vrij dag voor de balie van het Wageningse kantongerecht, omdat hij op de Veen- steeg te Wageningen met zijn bestelauto in botsing w.as gekomen met de langs de kant van de weg neergezette fiets van 14-jarig Wagenings meisje, dat samen met haar 13-jarig vriendinnetje in een weiland bloemen aan het plukken was geweest. Er onstond een schade aan het rijwiel van ƒ31,75. G. beweerde, dat de fiets een paar meter uit de kant en vrijwel midden op de rij baan had gestaan. Hij had het rijwiel te laat gezien, waardoor afremmen niet meer mogelijk was. Hij had slechts de keus gehad tussen een botsing met de fieta of een duik de sloot in. De twee meisjes werden als getuigen gehoord en zij vertelden, dat de rijwielen goed rechts op de grens van weg en berm waren neergezet. G. reed echter zo slin gerend met zijn auto, dat één van de fiet sen gegrepen was. Hij was daarna ge stopt, doch hij en een medeinzittende had den zo lelijk gedaan, dat de meisjes niets terug hadden durven zeggen. Later had den ze de bestelauto in het dorp zien staan en hadden ze de politie gewaarschuwd. De /iets stond stil, dus er was geen enkele reden tot een botsing, zei de of ficier. Verdachte had op tijd moeten kun nen stoppen of er omheen moeten rijden. Eis 35,of 7 d. Rechter v. d. Brand ver hoogde tot 50,— of 10 d. met toewijzing van de civiele vordering van 31,75. Op een half opgebroken weg te Veenen daal was Van de L., expediteur te Vee- (zie verder 2e blad) Ook in Zuid-Oost-Utrecht wordt al het mogelijke gedaan om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Zo heeft men op een boerderij aan de Spoorlaan het erf afgesloten met een hefboom waaraan een (verkeers)- bord hangt met het duidelijke opschrift ONTSMETTEN. De pijl wijst naar een bij het hek staande teil met ontsmet tingsvloeistof waar de meelrijder, de veearts enz. zich eerst dienen te ver voegen. *Een vooraanstaand Pools blad heeft de bevolking dringend aangeraden minstens tweemaal per maand in bad te gaan. Voor het drukken van een speciale editie van de New York Times zullen via een coderingssysteem per telefoon duizend woorden per minuut over gezonden worden. Sinds kort is het in Amerika moge lijk een extra telefoonaansluiting voor kinderen te krijgen. De nieuwe modedans „twist" is, even als grammofoonplaten met deze dans, in Syrië verboden. In de afgelopen tien jaar zijn in Joegoslavië 230.000 wolven afgescho ten. KEPKf V.IJK 167 - TE 1.3000 vei U r N OA At

De Vallei | 1962 | | pagina 1