„HOE STAAT HET MET DE CRIMINALITEIT ONDER DE OUDEREN?" 5 RENSWOUDE Rhenens raad sprak in het geheim over woningbouw plannen ARAM De Heer der slangen AMERONGEN ELST EDERVEEN Drukke afscheidsreceptie van dr. en mevr. Van Ringelestijn PLAN WASSINK GAAT DOOR Jeugdirerkleider A.H. van Pypen: MARKTBERICHTEN „De jeugdcriminaliteit is geste gen, daar valt niet aan te tor nen. En ik wil ook persé niet stellen dat ik dit goed praten wil, of met de mantel der lief de bedekken. De jongelui die bij voorbeeld bij ons in het jeugd- gebouw komen weten best dat we daar juist heel scherp in zijn. Het is juist een groot manco aan het worden in het gehele gezagsapparaat in het GEZIN en in de GEMEENSCHAP dat wij te slap zijn om de fouten te corrigeren. Maar ik zou toch APART „Ja, ik heb dat bericht bij jullie in de krant gele zen," zegt hij als we hem die bewuste regels voor leggen, „maar daar moet ik fel tegen protesteren. In de eerste plaats zet zo'n bericht de jongeren apart van de ouderen. Het gaat dan weer eens echt over die „jeugd-van-tegenwoordig" waar zoveel ouderen de mond over vol hebben. Dat schijnt hét probleem te zijn - de jongeren die het zó slecht doen, dat er telkens over hen geklaagd dient te worden. Maar nu zou ik wel eens een paar achtergronden willen noemen die, als het over de misdadigheid en baldadigheid van de jeugd gaat, helemaal niet ter sprake komen. Waarom wordt er nooit eens iets gepubliceerd of de criminaliteit onder de OUDE REN gestegen is? Hoe staat het met de houding van de oudere tegenover het bezit van een ander, de omgang met de ander, tegenover het gezin, de sociale verhoudingen in de gemeenschap, de eer lijkheid en de waarachtigheid? VOORBEELD Ik zal u eens iets vertellen wat ik zelf heb mee gemaakt en waar het ging om het bezit van ande ren. 't Was op een avond dat er een fiets omwaaide die bij één van de Veenendaalse doktoren voor het huis stond. De eigenaar zat waarschijnlijk in de wachtkamer en wist van het gebeurde niets. Goed er komt iemand langs die om de fiets heen moet lopen om er voorbij te komen. Dacht u dat hij even de moeite nam om die fiets op te rapen? Natuurlijk niet, en na hem denken nog vier andere mensen er net zo over. De vijfde was een meisje van misschien achttien jaar die zich be denkt, de fiets opbeurt en hem tegen het hek zet. Die vijf mensen die er met een boogje omheen liepen waren VOLWASSENEN begrijpt u? TEER PUNT Je moet eens gaan praten met meisjes die op fa briek werken. Laatst heb ik nog eens zo'n gesprek gehad met een aantal van die meisjes en toen ging het over de sexuele verhoudingen in de bedrijven en fabrieken. In één woord bedroevend! In een groot bedrijf waar veel mensen bij elkaar werken is dit een teer punt. Unaniem waren die meisjes van mening dat - als ze last hadden van mannen - dit OUDERE man nen waren en geen jongeren! Als je de gesprekken volgt die veelal getrouwden hebben over huwelijk en sexueel verkeer, dan vraag je je in gemoede af of er nu echt geen andere mogelijkheid is om er over te praten. Kennen de ouderen de schade voor de jongeren daarvan ZAKGELD Een van de knelpunten is ook het gezinsleven dat in deze tijd van mechanisatie onderhevig is aan grote veranderingen." Hij roert lange tijd in zijn koffie en vervolgt dan: „Neem het ploegenstelsel dat kan funest zijn voor het gezin. Zijn er dan in het gezinsleven geen slappe houdingen ont staan die helemaal niet nodig zijn en die pertinent niet gedekt kunnen worden door allerlei motieven? Wat denkt men over zakgelden die ge geven worden aan jongens en meisjes van 15 en 16 jaar die vaak ver boven de tien gulden liggen? Of de zoon wordt 16 en dan kun je hem toch geen brommer meer weigeren! Hoe laat of Jan van twaalf jaar thuisgekomen is? Och, vader en moeder zitten bij de buren televisie te kijken en ze weten h^t niet eens. Overdreven zegt U? Het komt mij meerdere malen voor in het Jeugdgebouw dat ouders van 8-12 jarige kinderen niet eens weten dat hun zoontje bij ons op de club is. Ja ze hebben hem er wel eens over gehoord, maar ze wisten niet of hij nog ging. „WIJ OUDEREN ZIJN TE SLAP ook wel eens een paar achter gronden noemen, die weinig of in het geheel niet ter sprake ko men, als het gaat over de jeugd criminaliteit!" Dit standpunt met J betrekking tot de gestegen jeugd criminaliteit, dat aan duidelijk heid niets te wensen overlaat, is afkomstig van de bekende Veenendaalse Jeugdwerkleider A. H. v. Pijpen. We hebben hem n.l. gevraagd zijn mening weer te geven over het geconstateerde feit dat - ook ter plaatse! - de jeugdcriminaliteit stijgende is. WIE DE SCHULD? De jeugdwerkleider is er ook van overtuigd dat de verhoudingen in de gemeenschap steeds meer aan getast zijn door de ouderen. „Ja, en ik zal u daar een voorbeeld van geven. Voor de stoplichten aan de Rembrandlaan staan twee mannen en een vrouw, allen volwassenen. Het stoplicht staat op rood. Die twee mannen kijken vlug rond of er geen politie in de buurt is en dan fietsen ze snel naar de overkant, dwars door het rode licht. De vrouw volgt hen maar in arren moede en een sla gersjongen die aan komt fietsen gaat ook maar mee. Toen ik dat zag gebeuren, vroeg ik me af; „Is die jon gen een verkeersovertrcder? Ja! Maar Nu zullen er best mensen zijn die zeg gen: wat heeft dót met de verhoudingen in de gemeen schap te maken. Dan zeg ik prompt - waar dan wel mee? Hoe kan een volwas sene een kind eerbied voor de gemeenschap bijbrengen als er geen regels mogen zijn waarnaar die gemeen schap zich regelt. EERLIJKHEID „Aan eerlijkheid en waarachtigheid, daar ontbreekt het bij ons ouderen ook nog wel eens aan, hè zegt hij meer vragend dan constaterend. „Dat kan ik misschien ook het beste weer met een voorbeeld doen. We weten dat vele ouders bezwaar hebben tegen dansen. Dat past niet in hun kerkelijke of maatschappelijke inzichten en daar kan ik best in komen. Het is tenslotte zeer begrijpelijk dat ouders die van inzicht zijn dat dit te ver gaat, hun kinderen verbieden te dansen. Maar het gekke is dat er massa's jon gelui in Veenendaal zijn, die het wél kunnen. Ik had eens een keer een gesprek met een vader die mij kwam zeggen dat hij er bezwaar tegen had. Ik vroeg hem of hij wist dat zijn dochter het ook kon. Ja, zei hij, maar ze heeft het niet in Vee nendaal geleerd en buiten mijn wil. Toen vroeg ik hem weer of dat iets uitmaakte en zijn antwoord was: Ja want daardoor is de verantwoordelijkheid van mij af. En het meisje was 15 jaar." ZWART-WIT „U begrijpt wel - zoals ik het nu stel is het een zwart-wit tekening geworden en daarom zou ik graag een paar dingen NIET willen beweren. Ten eerste zijn alle ouders gelukkig niet zo, maar de groep die zo leeft wordt steeds groter. Kijk dage lijks maar om je heen. Ten tweede veroorzaakt dit niet alleen een stijgende criminaliteit bij de jonge ren. Daar zijn ook nog vele andere oorzaken voor. Maar laten we als ouderen goed bedenken dat het voorbeeld van ons aan de jongeren van zeer groot belang is. Tenslotte - laten we eerlijk zijn - denk niet dat de jongeren verwachten dat wij ouderen engeltjes zul len zijn die nooit een fout maken. Ze zijn wat dat betreft realistisch genoeg. Maar wel verwachten ze van ons een voorbeeld. Mijn vaste overtuiging is dat onze ge meenschap niet gezond wordt als de jongeren zich wat beter gaan gedra gen. Ze kan het alleen worden als alle mensen, jongeren en ouderen, hun plaats innemen op de juiste wijze. En daarbij mogen wij van de ouderen toch zeker wel verwachten: VERANT WOORDELIJKHEIDSGEVOEL!" Ir. Nes sprak over de wet vervreemding Landbouwgronden Op een door de plaatselijke CBTB georganiseerde vergadering, heeft Ir. G. Nes, consulent voor Grond- en Pachtzaken te Utrecht, gesproken over de Wet: „vervreemding van landbouw gronden." Nadat deze wet, die als doel heeft de pachter te beschermen en ter voorko ming van prijsopdrijving, in 1953 werd aangenomen, vond vijf jaar later na een fel debat een verlenging plaats voor vijf jaar. Dit betekent dat de wet eind van dit jaar afloopt en nu is de grote vraag wat er dan zal gaan ge beuren. Bepaalde landbouworganisaties zijn er vóór om de wet op te heffen, ter wijl weer anderen het daar niet mee eens zijn. Men is n.l. bevreesd dat bij opheffing - waardoor uiteraard vrije prijzen ontstaan - veel grond en lan derijen opgekocht zullen worden door kapitaalkrachtige buitenlanders en dat diverse steden een bod zullen doen voor uitbreidingsplannen, met voor de minder draagkrachtige pachters alle gevolgen van dien. Hoewel er geruchten gaan dat de op heffing een feit zal worden, was Ir. Nes van mening dat er nog wel een verlenging zal volgen. TECHNISCHE AVOND VOOR JONGE BOEREN De CJBTB te Veenendaal en de PJGUte Rhenen houden morgenavond in hotel La Montagne een gecombi neerde vergadering. Het is een tech nische avond welke verzorgd zul wor den door de assistenten van de Land- bouw-voorlichtingsdienst. De heer J. R. v. Popelen, bedrijfsdeskundige bij 't Rijkslandbouwconsulentschap Utrecht, zal dan spreken over „De ontmenging van de gemengde zandbedrijven." Na de pauze zullen discussiegroepen wor den gevormd, terwijl ook de beker zal worden uitgereikt van de gehouden veekeuringswedstrijd. OPBRENGST KINDERPOSTZEGELS Zeventien scholen hebben meegedaan aan de verkoop van kinderpostzegels. De totale opbrengst was 11.057, (1960: 9.524,—; 1959 8.827,—). Onder staand volgt de opbrengst van de scho len afzonderlijk: Pr. Beatrixschool 847, W. v. d. Westeringh School 209, Gr. v. Prinstererschool355, Chr. Nationaal School I 740, Kon. Julianaschool L.O1.077, Kon. Julianaschool ULO1.482, Chr. Techn. School 344,— Rehobothschool f 453, Jul. v. Stolbergschool 598, Willem de Zwijgerschool187, St. Willibrordusschool 239, Rijk v. Gaasbeekschool 477, Palrimoniumschool 1.061, Salvatorschool416, Dr. Hekster School 140, Chr. Nationaal School II1.125, Chr. Lyceum 1.307, Door het comité, alsmede door de stand in het postkantoor en aan de lo ketten, werd voor ruim 3.800,aan postzegels verkocht. De toeslag van deze zegels bedroeg 1.525,—. Het be drag van de verkochte kaarten was ruim 400,Aan giften werd 52,50 ontvangen. DIEFSTAL VAN BROMFIETS Zaterdagavond kwam de Veenendaler K. tot de minder prettige ontdekking da zijn bromfiets, die hij achter hotel Vonk had staan, verdwenen was. In samenwer king met de Edese politie kon de brom fiets later in Ede worden opgespoord. De dader, een 15-jarige knaap uit Ede, had zich in zijn woonplaats ook al aan een dergelijk feit schuldig gemaakt. TIEN-MAAL TIENERS BLEVEN THUIS Vrijdagavond j.l. zou in 't Trefpunt een gevarieerde avond worden gehouden ten bate van de actie 10 x 10. Wie er ook kwa men geen tienmaaltieners. Zonder enig bericht was besloten om de avond niet te laten doorgaan. Geen 10 voor de organisa tie deze keer. JAARVERGADERING C.J.B.T.B. EN C.P.B. Woensdagavond 31 januari (vanavond) wordt in Rehoboth de jaarlijkse vergade ring gehouden onder leiding van de voor zitter Willemsen uit Woudenberg, op het programma staan verschillende punten Opgevoerd wordt een schets in drie be drijven getiteld „Oud en Jong onder één dak". Verder nog declamatie's, samen spraak getiteld „Schaduw en zon". Ook zullen de Bondsliederen ten gehore ge bracht worden. Het slotwoord zal ge sproken worden door ds. L. v. d. Peut. GEEN MELKMONSTEREN In de Gemeente Renswoude is het tot nader order verboden melkmonsters te nemen. Dit als voorzorg voor eventuele besmetting van mond- en klauwzeer. IETS TE VROEG Vrijdagnacht kreeg de politie de telefonische tip dat zich in de Molenstraat een verdacht per soon ophield. Men had de man al enige tijd heen en weer zien lopen en men vertrouwde de zaak niet erg. Hermandad toog onmiddellijk op onderzoek uit en vroeg de man wal deze op dit ongebruike lijke uur (het was half drie) te zoeken had. De brave burger keek de ge- uniformeerde mannen ietwat ge schrokken aan en informeerde hoe laat het dan wel precies was. „Half drie," bevestigden de agen ten. „Hoe bestaat het" antwoord de de Veenendaler B., „ik dacht dat het zes uur was en dan moet ik beginnen te werken." Vermoedelijk is de wekker de fect geweest en kon B. nog en kele uurtjes van zijn nachtrust genieten Prijsbepaling dure villaterreinen aangehouden In de gemeenteraadsvergadering van Rhenen van dinsdagavond gaf de voorzitter een kort overzicht van enkele belangrijke feiten over het afgelopen jaar, na aller eerst in deze eerste bijeenkomst van 1962 alle raadsleden een gelukkig nieuwjaar te hebben gewenst. Uit het overzicht bleek, dat de bevolking is toegenomen met 358 zielen. Het totale bevolkingscijfer werd niet genoemd. Het aantal woningzoekenden was toegenomen van 498 tot 532. De voorzitter hield vol, dat de regeringspolitiek ten opzichte van de woningbouw niet juist is, hoewel hjj toegaf dat de beste stuurlui ook hier aan de wal staan. In de provincie Utrecht is het wo ningtekort het grootste met 4.4 Lan delijk ligt dit op 3.6 °/o. Over 1961 kwa men precies 100 nieuwe woningen ge reed, waarvan 16 in de woningwetsec tor. Het aantal huizen in Rhenen be draagt thans 3.299. Er zijn er momen teel 75 in aanbouw waarvan 34 in de particuliere sector. In de Rhenense in dustrie zijn 1733 arbeiders werkzaam tegen 1688 in het vorig jaar. Voor de bouw van een Christelijke school in het dorp Eist werd rijksgoedkeuring ontvangen. De opbrengst van in Rhe nen gehouden collecten in het oudejaar beliep een bedrag van 26.500,Spre ker deelde de raad tenslotte mede, dat na de openbare zitting in het geheim zou worden verder vergaderd over nieuwe woningbouwplannen en over de vraag wat er zal moeten gebeuren met de onlangs gedeeltelijk uitgebran de ambtswoning van de burgemeester. VRAAG E. P. VAN DIJK De uit twintig punten bestaande agenda werd vlot afgewerkt, even vlot als de beantwoording van de vraag, ge steld door de heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) over het uitvoeren van herstel werken aan watertoren annex hotel „De Koerheuvel" ten bedrage van ruim 20.000,zonder dat de raad van commissarissen van de waterleiding mij. daarin tijdig zou zijn gekend. De heer Van Dijk kreeg ten ant woord, dat de raad van commis sarissen wél van de zaak in ken nis was gesteld en wél een besluit had genomen om wethouder Klaas- sen een klein deel van het werk te gunnen. De heer Van Dijk ^bestreed dit, door op te merken dat Insiders hem de zaak anders hadden uitgelegd. De heer Deen (PvdA) verklaarde, zelf commissaris zijnde, dat hij een rondschrijven had ontvangen na het tijdstip dat hij door de heer Van Dijk telefonisch was be naderd, waarin machtiging werd ge vraagd om het werk uit te voeren. Hij voegde eraan toe later te hebben ver nomen, dat reeds eerder deze zaak aan de orde was geweest in de raad van commissarissen, doch dat hii toen nog geen deel van die raad uitmaakte. VILLATERREINEN Een ingrijpend voorstel was dat van de bepaling van de prijzen van 13 vil laterreinen op het uitbreidingsplan „Domineesberg" variërend v. 18.775, tot 22.700,per kavel. De heren Griffioen (AR) en Deen (PvdA) waren het niet eens met de voorstellen. Na lang wikken en wegen werd besloten dit punt aan te houden en bij omlig gende gemeentebesturen te informeren naar de prijspolitiek met betrekking tot soortgelijke grond. Er waren reeds twee gegadigden, doch deze hadden zich inmiddels teruggetrokken. Eén van de verschilpunten was b.v. de kwestie of een stuk grond, gelegen bij een bushalte méér of minder waard moest zijn. Velen vonden dat de prijs om die reden laag moest worden ge houden. De heer Deen was een andere mening toegedaan. Hij vond een bus halte bij een villa een attractie. (Grote hilariteit!). ADVIES HINDERWETZAAK Uit een begrotingswijziging bleek, dat 675,moest worden betaald aan het technisch adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten voor uitgebrachte adviezen in de hinderwetszaak met de N.V. Chemische Fabriek „Rhenus". De heer Deen infor meerde of er geen mogelijkheid be stond een bepaling in de legesverorde ning op te nemen om deze en soortge lijke gelden te kunnen verhalen. De voorzitter antwoordde ontkennend, hoewel hij eraan toevoegde de menta liteit van de heer Deen in dit opzicht te kunnen delen. UITBREIDING SPORTVELDEN Geheel overeenkomstig het voorstel besloot de vergadering 22.610 m2 grond aan te kopen, gelegen oostelijk van het sportcomplex „Candia" voor de prijs van 28.262,50. De voorzitter deelde mede, dat het voor het dorp Eist nog steeds niet was gelukt terrein aan te kopen (7) „Maar iemand moet hier toch debegint Aram, maar zijn woorden worden afgebroken door een luid gekrijs en gekwetter uit een hoek van de tent. „De aap!" roept Suleikah, verschrikt terug deinzend. „De aap maakt de kisten open!" En in derdaad, het aapje, kwetterend van opwinding, heeft kans gezien een der kisten open te krijgen en springt schreeuwend achteruit, als een slang haar voor sportaccomodaties, maar dat er naarstig aan doorgewerkt ivordt. Voor de uitbreiding van „Candia" zullen plannen worden ontwikkeld. De heren Verwoert en Wisgerhof (SGP) wensten aantekening tegen het voor stel te zijn, omdat op zondag sport wordt beoefend en omdat de sportver enigingen er zo bitter weinig voor over hebben. ONDERWIJS Medewerking werd verleend aan het R.K. Schoolbestuur tot uitbreiding van de St. Cuneraschool voor de bijbouw van twee leslokalen, bouw van een fietsenstalling, bouw van een berg ruimte voor gymnastiekmateriaal, aan leg centr. verwarmingsinstallatie, uit breiding van betegeling schoolplein en plaatsing van een hek langs de zuid kant van het terrein. De voorzitter deelde mede, dat het tweede lokaal voorlopig zal worden gebruikt als kleu terschool. Tot onderwijzeres aan de o.l. school Acacialaan werd in vaste dienst be noemd mej. T. Bos te Amersfoort, reeds tijdelijk aan deze school werkzaam. Ten behoeve van de Christelijke school aan de Achterbergsestraatweg werd medewerking verleend voor de aankoop van een evenwichtsbalk in het gymnastieklokaal aan de Prins Bern- hardstraat. j Op een vraag van de heer De Jong (PvdA) om over te gaan tot invoering van de schooltandverzorging voor kleuters moest de voorzitter ontken nend antwoorden. Er zal worden ge ïnformeerd of dit mogelijk is. De resultaten van de schooltandver zorging bewegen zich nog steeds in op gaande lijn. VERKIEZINGEN Het voorstel om de presentiegelden voor leden van stembureaus te verho gen tot vijftien gulden voor een hele zittingsdag en 20,voor een hele zittingsdag indien loonderving wordt geleden vond bij de raad geen genade. De heer Deen vond dat bepaalde ar beid wordt verricht ten dienste van de gemeenschap. Spr. vond voor twaalf uur werken 20,het minst, maar dan in beide gevallen. Dienovereen komstig werd besloten. De heer Van Dongen (VVD) was van mening dat raadsleden dit werk vrij willig doen en daarvoor geen betaling mogen verlangen. De voorzitter deelde mede, dat ook niet-raadsleden erbij zijn betrokken zodat een regeling in dit opzicht onmisbaar is. SPREEKUUR IN ELST Teneinde haast te maken met grond aankopen in het dorp voor nodige weg- verbeteringen zullen de voorzitter en de raadsleden afkomstig uit Eist in het dorp zitting gaan houden om door ge sprekken met betrokkenen eventuele bezwaren weg te werken. GAST- EN WEESHUIS De begroting voor de stichting Gast en weeshuis voor 1962 werd goedge keurd. De heer Deen drong erop aan een actieve beleggingspolitiek uit te voeren. Hij had geconstateerd dat er weer grote bedragen op spaarbank boekjes staan hetgeen hij niet juist achtte. Voor de jaarlijkse opbrengst van 10.000,dezer stichting wenste hij spoedig een bestemming te zien. De voorzitter zei dat er instuifwerk van wordt betaald, maar dat naar een so ciaal doel zal worden gezocht. De he ren Griffioen en Deen adviseerden nog uit deze gelden een goed bejaarden centrum te stichten. VRAAG MR. DEEN De heer Deen informeerde of het juist was," dat wethouder Klaassen als vertegenwoordiger van het gemeente bestuur tijdens een nieuwjaarsbijeen komst van de brandweer zich dene- grerend had uitgelaten over de raads leden. De wethouder zou hebben ge sproken van een in één van de plaat selijke bladen voorkomende „rubriek, waarin raadsleden naar de bekende weg vragen." De heer Klaassen ant woordde, dat hij had gezegd: „waarin één raadslid naar de bekende weg vraagt." Het zou foutief in de krant zijn gekomen. De heer Deen vond dit ondermijnend voor de leden van de raad. Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor dat raadsleden vragen stellen om ophelde ring over bepaalde zaken en hij vond het onjuist daarop toespelingen te ma ken. De voorzitter noemde het geen schampere opmerking. Het is een goed parlementair gebruik, aldus spr., dat vragen gesteld worden over zaken waarop men het antwoord wel weet, men wil daarmee alleen bereiken dat de zaken publiek worden. kop naar buiten steekt. Met een gesmoorde ver wensing springt de fakir naar voren, grijpt zonder aarzelen de slang beet en werpt het dier terug in de kist, die hij zorgvuldig afsluit. „Dus jij bent de dader", snauwt hij tot het aapje, dat woedend krijst als het in een kooitje wordt geduwd. „Zie daar dan maar eens uit los te breken!" „Dat raadsel is dus opgelost!" zegt Aram lachend. „Wij gaan eens een kijkje nemen op de jaarmarkt, Presto. En gij, El- Kazar, indien ge schadeloos gesteld wil worden voor het verlies van uw slang, kpm dan morgen avond op mijn kasteel uw kunsten vertonen. Ik zal u er goed voor belonen." „Het zal mij een eer zijn, Messire." antwoordt de fakir, en met een diepe buiging doet hij zijn gasten uitgeleide. (Wordt vervolgd) SCHAPENDRIFT GEREED Het is een hele verbetering en een lust voor het oog om te zien hoe het modderige pad, wat men Schapendrift noemde, nu in een prima verharde weg is herschapen. Ongetwijfeld betekent dit voor de bewoners van de Kerseweg en verdere omgeving een grote verbe tering. Zwolse vierling wordt negentien. De Zwolse vierling: Riny, Dorothe, Elly en Han Kiffers (v.l.n.r.), viert op 6 febr. a.s. zijn negentiende verjaardag. Zoals gebruikelijk betekende dat poseren voor de fotograaf. Elly en Riny werken op een kantoor, Dorothe is jeugdleidster en Ilan hoopt dit jaar eindexamen te doen aan de ulo-school die hij bezoekt. VOGELLIEFHEBBERS UIT ELST EN VEENENDAAL BEZOCHTEN BRUSSEL De Elstersc Kleurvogelvereniging, de Vogelvereniging „De Gelderse Vallei" en de Veenendaalse Volière vereniging aan gesloten by de Bond van Nederlands Vo gelliefhebbers, uit Veenendaal, hebben za terdag gezamenlyk Brussel bezocht. Daar werd een bezoek gebracht aan de inter nationale vogeltentoonstelling, (de tiende wereld vogel-show) in de zalen van het centraal station. Het gezelschap arriveerde een half uur nadat, koningin Fabiola de expositie of ficieel had geopend. Duizenden gevleugelde vrienden waren in de zalen bijeen gebracht, in allerlei kleuren en variëteiten Eén van de kleinste vogels was een ko librie van twee cm. ter grootte van een hommel. Zijn vleugels bewegen tijdens het vliegen zo snel dat zij niet meer te zien zijn. Met recht was het een inter nationale tentoonstelling want meer dan een twintigtal landen was op deze exposi tie vertegenwoordigd o.a. Verenigde Sta ten van Amerika, Brazilië, Portugal, Joe goslavië, Argentinië, Canade enz. Ook Nederland was op deze expositie sterk vertegenwoordigd, o.a. met inzendin gen uit Veenendaal en Rhenen. Over het algemeen sloeg ons land geen slecht fi guur op deze internationale expositie, want drie wereldkampioenen waren Ne derlandse inzendingen. 's Avonds om ongeveer 11 uur kwam men te Eist voldaan weer aan en konden de drie organiserende verenigingen terug zien op een zeer geslaagde dag. Markante persoonlijkheid en zorgzame arts vertrok Dat dokter van Ringelestyn in de streek rond Edervecn en in het hart van zyn (talrijke) patiënten een grote plaats innam bewees de grote belangstelling op een af scheidsreceptie, die zaterdagmiddag en avond in zaal v. d. Linden in Ederveen werd gehouden. De scheidende arts, die vyftien jaar in Ederveen werkzaam was en nu van een welverdiende rust gaat genieten, werd door enkele sprekers gekenschetst als een markante persooniykheid, die uiteriyk wel eens de indruk wekte een wat stuurse persoon te zyn, maar inneriyk diep meeleefde met het wel en wee van de aan zyn zorg toevertrouwde patiënten. Enkele honderden kwamen dan ook naar de receptie om hun dokter te danken wat hy in de loop der jaren voor hun welzUn deed en hem en zyn echtgenote een goede wens mee te geven nu zij zich metterwoon te VVezep gaan vestigen. Dc voorzitter van het afscheidscomité, dat gevormd was uit ingezetenen van Ederveen, Ds. K. Schipper, wees er op dat de dokter met de stille trom wilde vertrekken, omdat hij wars is van uiterlijk vertoon. Men meende dat dit onmogelijk kon en begon te trom te roeren, waarop de grote kring van patiënten de dokter een onvergetelijk afscheid kon bereiden. Ds. Schipper zei dat de scheidende arts van zijn Schepper een grote kunde en wijsheid ontving, waardoor hij in staat was de juiste diagnose te stellen. Dat nam niet weg dat dokter van Ringelestijn er ook van overtuigd was dat in moeilijke gevallen de weg naar het ziekenhuis moest worden betreden en hij dan zijn patiënten aan een specialistische behandeling over droeg. Met medeleven en zorg heeft dr. van Ringelestijn zijn patiënten omringd en voor velen was hij een grote steun in moeilijke ogenblikken. U was een eerlijk mens en stuurde de aan uw zorgen toe vertrouwden niet met een kluitje in het riet. Met tederheid en zachtheid trad U op de ziekbedden toe. Ds. Schipper hoopte dat Dr. en Mevr. van Ringelestijn een goede tijd in Wezep zouden hebben en bij het klimmen der jaren Gods licht over hen moge schijnen. De patiënten uit Renswoude kwamen hun dankbaarheid uiten door het voor dragen van een toepasselijk gedicht door mevr. v. d. Broek en boden aan de ver trekkende dokter een rijwiel aan. Namens de Veenendaalse patiënten sprak de heer Kuiper waarderende woorden. Ook in Veenendaal betreurt men het dat de dokter vertrekt. Ten bewijze van de algemene achting van de Veenendaalse patiënten werd een electrisch kookfornuis aangeboden. Tenslotte kwam Mevr. Lagerwey na mens de patiënten uit Ederveen de dokter met een persoonlijk woord danken voor de trouwe zorg. De mensen uit Ederveen schonken uit dankbaarheid een fraaie mo derne koelkast. WONDEREN Namens de Arlsenkring uit de afdeling in het verenigingslokaal achter de Ger. Kerk in vergadering bijeen. De op komst was minder goed want van de veertig leden waren er slechts vijftien gekomen. Besproken werden o.a. het algemeen politiek wereldgebeuren en de politieke gebeurtenissen hier te lande. Uitvoerig werd ook van gedachten gewisseld over de kwestie Nieuw- Guinea. Bij de bestuursverkiezing was de secretaris, de heer P. Schouten, af tredend en niet meer herkiesbaar-. In zijn plaats werd met algemene stem men gekozen de heer A. Hooimeijer. Tenslotte werd besloten op 22 februari a.s. de kandidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing samen te stel len. AR. KIESVERENIGING VERGADERDE De A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" kwam j.l. donderdagavond RUILBEURS VAN 'T NUT Uitgaande van het Nutsdepartement Amerongen wordt zaterdagmiddag a.s. van drie tot vijf uur voor de jeugd weer gelegenheid geboden postzegels, sigarenbandjes, suikerzakjes enz. te ruilen. Ook anderen zijn op deze beurs, die vooral vorig jaar groot succes had, van harte welkom. De ruilbeurs vindt plaats in het zaaltje van Huize Lieven- daal. VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 70.000 stuks. Prijzen van 9,— tot 10,25 per 100 stuks. Handel traag. LAATSTE NIEUWS Naar wij uit betrouwbare bron vernemen is dezer dagen van de betrokken autoriteiten de toestem ming afgekomen voor de uitvoe ring van het plan Wassink. Zoals bekend beoogt dit plan om van De Batterijen tussen Veenen daal en Renswoude een dagrecre atie-verblijf te maken. Met de werkzaamheden zal zeer waar schijnlijk begin volgende week een aanvang genomen worden. De ver moedelijke naam van het recreatie oord luidt: DE SCHALM RENSWOUDE. Wageningen van de Kon. Mij. tot bevor dering der geneeskunst waren aanwezig de doktoren v. d. Scheur uit Lunteren, dokter Hey te De Klomp, dokter Rooden- burg uit Veenendaal, dokter Staring uit Bennekom en dokter Huisman uit Wage ningen. Dokter Hey, die namens bovengenoemde artsenkring het woord voerde wees er op dat Dr. van Ringelestijn zes jaar als bestuurslid van die kring werkzaam was en zich steeds verdiepte in de problemen rondom de medische vraagstukken. Als er sprake was van een medisch, technisch probleem of bij het volgen van artsencur sussen was Dr. van Ringelestijn erbij. Sprekende over het verschil van taak en waardering voor het werk van de huis arts van vroeger en thans beklemtoonde dokter Hey het voortschrijden van de me dische techniek en dat brengt mede dat men van de huisarts soms wonderen ver wacht als een soort genie. Daarentegen had men thans meer middelen ter vast stelling van diagnose en toepassing van therapie. Als diepste waarde erkende Dr. Hey de verhouding arts-patient, gezien in een menselijke relatie. Deze menselijke ver houding zoch Dr. van Ringelestijn steeds te vinden en hij zei dan waar het op stond. Dokter Hey dankte de scheidende arts namens collegae voor de vriendschap en collegialiteit. Ook sprak dokter Hey namens de afde ling Ederveen van het Groene Kruis, waarvan Dr. van Ringelestijn jarenlang voorzitter was. De beginperiode was het moeilijkste want de woning van de dok ter moest toen dienen voor consultatie bureau, opbergplaats voor materialen enz. Hoewel de bouw van het Groene Kruis- gebouw nog steeds in het planmatige sta dium is en langzamerhand een lijdensweg wordt hoopte dokter Hey dat dit spoedig zal verrijzen. Ook namens het Groene Kruis werd hartelijk dank gezegd voor het werk en aan Mevr. een tule orchideën geoffreerd. Tenslotte sprak dokter Hey als collega en vriend. Hoewel onze karakters ver schilden was onze verhouding hartelijk en collegiaal. Spreker hoopte dat ook de op volger Dr. Rademaker zich spoedig in deze streek zou inleven. Als vriend sprak tenslotte Dr. Steenis uit Doorn, die vond dat Dr. van Ringele stijn de rust verdiende al speet het hem als vriend dat de dokter nu ruim 80 km. verder ging wonen, wat echter geen af breuk zou doen aan de bestaande vriend schapsbanden. DANK De scheidende arts dankte allen voor hun welgemeende woorde. Hij vond dit een moeilijk uur, en was een tikkeltje verrast. Ons hart blijft by Ederveen zo zei Dr. van Ringelestijn. Hij verzocht de collegae en patiënten zijn opvolger hetzelf de vertrouwen te schenken. Mijn vrouw en ik zijn geroerd door dit afscheid en ik mag hier verklaren ook aan mijn echtge note een deel van de lofuitingen te schen ken want zij was mijn trouwe assistente. Hierna trokken honderden langs de tafel, waaraan de familie van Ringelestijn was gezeten om vele goede wensen mee te dragen naar hun toekomstige woon plaats. De muziekvereniging „Irene" bracht de scheidende arts een serenade, die hij en zijn vrouw dankend aannamen. Onder degenen, die afscheid namen van de scheidende arts ontdekten we behalve honderden patiënten nog enkele collega's en een drietal predikanten. De persoon van Dr. Ringelestijn zal ongetwijfeld nog lang in de gedachten van vele ingezetenen leven als iemand die hen bijstond als er een critieke situatie was ontstaan en dan met zijn kunde en men selijkheid de helpende hand bleef bieden. IJSBAAN MORGEN OPEN? Bij aanhoudende vorst zal de Ederveen- se ijsbaan aan de Fliertseweg zeer waar schijnlijk morgen opengesteld worden. Over de andere ijsbanen zijn nog geen bijzonderheden bekend.

De Vallei | 1962 | | pagina 2