omdat SKODA langer meegaat door uitzonderlijke degelijkheid SKODA Antwoord aan de heer Wassink HET RECREATIE OORD Gezellige familieavond van Chr. Besturenbond S.K.F. MICRO-KAMPIOEN VAN UTRECHT renswoude eTTe amerongen Dokter P. Vergouwen ^J-oncjóte. cjeweeót &uclóte cjeworden EEN VEILIGE KEUZE Geweldig drukke feestavond Boeren jeugd te Ederveen HOLLANDIA. „A/s ik het over moest doen werd ik weer arts!'' 99 Dokter J. P. VERGOUWEN, op een paar maanden na veertig jaar onafgebroken arts in Veenendaal, is in alle stilte uit zijn drukke praktijk gestapt. Op zekere dag - het zal begin november geweest zijn - was zijn naam op het witte emaille bord in de voortuin van zijn woning aan de Kerkewijk vervangen door een ander. Dit en nog een noodzakelijke be kendmaking in de plaatselijke bladen, waren in feite de enige openbare verschijnselen dat dokter Vergouwen géén dokter meer was. Zijn patiënten wisten het natuurlijk wél - bij hen zou geen grote zwarte auto meer voorrijden waar de chauffeur zo snel mogelijk het portier opende om de dokter te laten in- of uitstappen. Er zijn mensen die de dokter niet altijd helemaal begrepen, maar dat is het risico van mensen die in hun werk met mensen te maken hebben. Zij staan voortdurend bloot aan kritiek doch oogsten ook wel eens bewondering en aan dat laatste heeft dokter Vergouwen - al zal dat misschien zelden tegen hem gezegd zijn - geen gebrek gehad. Bewondering - niet alleen als arts, maar mis schien meer nog als de man die in het plaatselijk maatschappelijk leven een verwoed pionier is geweest. Laat het bij dit afscheid eens gezegd zijn: hoe men ook over de persoon van dokter Vergouwen mag denken - zijn kennis, zijn bekwaam heid en zijn doorzettingsvermogen, allemaal factoren die hij buiten zijn medische taak om demonstreerde, zijn voor Vee nendaal van grote betekenis! Dokter J. P. Vergouwen, een ras echte Zeeuw, doch in Friesland gebo ren,, was op 27-jarige leeftijd afgestu deerd aan de Rijksuniversiteit te Lei den. Even stilzwijgend als hij zich nu teruggetrokken heeft, begon hij in 1922 zijn praktijk in Veenendaal. Op de fiets ging hij zijn patiënten af - hij is nu nog in het bezit van zijn derde fiets! - en toen hem dat een beetje moeilijk ging vallen, huurde hij een auto. Om zelf te rijden, voelde hij niets voordat lag hem eenvoudig niet. DE OORLOG In de oorlog is het leven van deze arts met zijn ietwat gedrongen figuur di verse keren in gevaar geweest. Er is zelfs tegen hem een aanklacht inge diend door een Hollandse(!) kollega over het verstrekken van valse ver klaringen. Hij zorgde er voor dat Jood se gezinnen te eten kregen en menige zoon en vader heeft hij van deportatie naar Duitsland gered. Dokter Vergouwen was ook de man die als commandant van de Transport- kolonne Rode Kruis op de gedenkwaar dige 10e mei 1940 de leiding ha*L van de evacuatie van de Veenendaalse be volking. Het Rode Kruis - ook daaraan heeft de rustende arts zich met hart en ziel gegeven. Hij was oprichter van de afd. Veenendaal, colonne-commandant en negen jaar lang voorzitter. Het Groene Kruis - vijftien jaar secretaris, veertien jaar voorzitter en stichter van het nieuwe Groene Kruis- gebouw. Nog tal van andere functies heeft hij bekleed: voorzitter van de Veenendaal se Zwemvereniging, voorzitter van de afdeling Veenendaal van het Kon. Wil- helminafonds, bestuurslid van de Chr. Ver. tot uitzending van kinderen naar Vakantiekolonies, voorzitter van Ver. Volksmuziek, lid van het Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen en naast al deze drukke werkzaamheden, zag hij ook nog kans enkele publicaties op me disch gebied te doen. Zijn leven heeft zich voornamelijk afgespeeld bij de talloze ziekbed den en in de beslotenheid van zijn studeerkamer. In de huiskamer kwam hij vrijwel nooit. ONDERSCHEIDEN We hebben de arts op een middag op gezocht. Hij rookt de ene sigaret na de ander en zegt: „Mijn dokter heeft ge zegd je moet er mee ophouden, dat is beter. En dat heb ik gedaan". Zijn laat ste ziekte heeft hem niet geheel los gelaten, maar dat schijnt hem niet te deren. Over zijn ervaringen als medicus is hij gesloten - vanzelfsprekend. Wél dit: „Als ik weer zou beginnen, zou ik weer arts worden, maar dan graag kinder arts. De huisartsenpraktijk was vroeger veel mooier. Je was raadgever want de mensen zeiden: dokter ik wil een huis kopen, waar kan ik hypotheek krijgen. De kinderen kwamen bij je met hun schoolrapport en je was een raadgever op allerlei gebied. Nu niet meer - het is nu veel meer gepolijst. Misschien wel beter ook." Over zijn bij-functies praat hij echter graag, zonder overigens zelf op de voorgrond te willen treden. Hij zet een FEESTAVOND HOLLANDIA-TRICO Het personeel van de Hollandia Trico- tagefabrieken te Veenendaal krijgt op vrijdag 9 maart a.s. in het Verenigings gebouw aan de Eikenlaan een feestavond aangeboden met een aantrekkelijk pro gramma. De directie is er namelijk in ge slaagd het complete orkest van „The Sky- masters" te contracteren met Joke v. d. Burg en Jan v. d. Most. Verder zullen ook Johnny Kraaikamp en Tobi Rix van de partij zijn. Het is voor de eerste maal dat het personeel in eigen woonplaats een feestavond aangeboden krijgt VEEL UITNODIGINGEN VOOR HOLLANDIA-KOOR Het Hollandia Meisjeskoor krijgt nu al diverse uitnodigingen om het a.s. seizoen medewerking te verlenen aan diverse evenementen. Zo zal het koor a.s. vrijdag avond optreden voor de Veenendaalse be jaarden en op woensdag 21 februari voor de bejaarden van het Oosterbeekse be jaardentehuis „De veilige haven." Op 15 maart presenteert het koor zich op een propaganda-avond in Barneveld. Rode Kruisasbak op tafel, een helm en armbanden - allemaal dierbare herin neringen aan de voorbije tijd. Hij laat foto's zien waar hij Prins Hendrik begeleid bij zijn bezoek aan het Rode Kruis in Veenendaal. In 1939 kreeg hij van de toenmalige Prinses Juliana het Kruis van Verdienste van het Rode Kruis, maar dat vertelt hij zelf niet eens - dat moet eerst ge vraagd worden en dan nog doet hij dat met enkele korte zinnen af. De Knutselcursus is een onderwerp waar Dr. Vergouwen graag over praat. Hij vertelt: „In 1936 liep Veenendaal vol met werkloze jongens. Daar moes ten we iets aan doen en toen hebben we een comité gemaakt. Ik ben aan het bedelen geslagen en we kregen een lo kaal van de Tekenschool. Daar konden alle werkloze jongens komen om aan de Knutselcursus mee te doen. We heb ben ruim tweehonderd jongens gehad en we hebben ze allemaal aan 't werk gekregen. Ze repareerden er speelgoed, en teen de 10.000ste inwoner werd ge boren, kregen de ouders een ledikantje aangeboden dat door de K.K. was ge- staat vast. maakt. Als je namen wilt noemen, zet dan de heer Jarings en wijlen de heer Van Kreel in de krant, want die horen er ook bij." Sommige mensen hebben Dr. Ver gouwen wel eens een wonderlijk type genoemd. Wellicht kwam dat omdat ze hem niet kenden. Maar wat deze dokter achter de scher men heeft gepresenteerd, verdient hulde. Zijn oud-patiënten hebben hem bij zijn afscheid niet vergeten. Zij stuurden hun dokter geschenken die ook bedoeld waren voor zijn vrouw, die al die jaren haar man trouw terzijde heeft gestaan. Zij en haar vijf kinderen - drie zoons zijn technici en twee dochters - hebben hun man en vader vaak, heel vaak moeten missen. Ze leven nu rustig, maar of dat lang duurt is de vraag. Want dokter Ver gouwen is geen man om stil te zitten. Hij moet aktief zijn. Bepaalde plannen heeft hij nog niet, maar dat ze komen „Aquarium" - na verbouwing - heropend Het „Aquarium" - de parochiezaal l>y de R.K. kerk aan de Nieuwewex dat als ontspanningslokaal dient voor de plaatse lijke R.K. jeugdclubs - is zondagavond na een grondige verbouwing en uitbreiding op officiële wyze heropend. De zaal is nu meer dan de helft groter geworden en biedt thans plaats aan hon derd personen. Voor de heropening be stond grote belangstelling van de zijde van de jongeren. De secretaresse van de Diocees Utrecht, mevr. van Geels, ver richtte de opening, waarna de voorzitter van de afd. Veenendaal van de R.K. In stuif, de heer Paul Philips, dank bracht aan alle instanties die hun medewerking hadden verleend. Hierna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. 10x10 AKTIVITEITEN In het jeugdgebouw aan de Industrie laan wordt vrijdagavond een muziek avond gehouden voor de 10 x 10 actie. Tevens wordt dan het bekende Bingo- spel gespeeld, waarmee prachtige prijzen te winnen zijn. Zo is de hoofdprijs een draagbare radio. Het entree-geld is bepaald op 1,en komt ten goede aan de 10 x 10 Antie- Honger-Actie. De organisatoren rekenen op een grote opkomst van de jeugd. Kaar ten zijn verkrijgbaar aan de zaal of bij Ineke v. Huisstede, Ferd. Bolstraat 12. De R.K. Jeugdclub „De doortrekkers" heeft j.l. zondagmorgen een ballonnen- race georganiseerd, waarvan de opbrengst eveneens bestemd was voor de 10 x 10 actie. Er werden honderdvijftig ballonnen opgelaten waarvan er al enkele gevonden zijn in de omgeving van Zevenaar. DE LEZER SCHRIJFT D.E.O.S start met spaaraktic Dc christelijke sportstichting D.E.O.S. is deze week gestart met een primeur op het gebied van de spaaracties in vereni gingsverband. In het officieel orgaan van D.E.O.S. wordt de leden uiteengezet op welke wijze de spaaractie werkt. Het systeem is uit gedacht door de N.V. Persil Fabrieken en bestaat uit het sparen van z.g. „emmer tjes" die op een kaart geplakt dienen te worden. Behalve dat de spaarders diverse voor werpen kunnen verkrijgen, ontvangt de vereniging tachtig cent voor elke volge plakte en ingeleverde spaarkaart. In „Pa rabola" worden de leden opgewekt zo veel mogelijk spaarkaarten bij het pu bliek te plaatsen. Voor het lid dat de meeste spaarkaarten inlevert is een extra prijs ingesteld. TE JONG Zaterdag is proces-verbaal opgemaakt tegen de 14-jarige H. E. omdat hij bene den de 16-jarige leeftijd een bromfiets be reed. De bromfiets is aan de eigenaar te ruggegeven. Geachte Redactie, Dankbaar ben ik U, dat U de heer Was sink in de gelegenheid stelde mijn be zwaren tegen zijn plan te becommenta riëren. Want zodoende heb ik zijn argu menten en motieven leren kennen, zodat onze gedachtenwisseling zuiver zakelijk kan blijven. Ik herinner mij woorden van Henriëtte Roland Holst, die weliswaar zinspeelden op de sociale en politieke strijd, maar m.i. gelden voor vele pole mieken: De strijd is zoet aan 't hart bij [oogenblikken maar vele teed're dingen doet hij [lijden; hij vraagt niet wat wij minnen, wat [wij mijden en komt in vormen die ons soms verschrikken. Moge onze strijd van dergelijke vormen gevrijwaard blijven! Dit mag mij echter niet weerhouden de heer Wassink van re pliek te dienen in de volgende punten: 1. Hij beroept zich op de eisen van het algemeen welzijn. Ook ik beroep mij daarop! Ik zal hem niet vermoeien met de uitkomsten en toepassingen van een wijsgerige gemeenschapsleer, maar hij zal mij moeten toegeven, dat het algemeen welzijn een rangorde kent. De noodzaak recreatieterreinen aan te leggen is van lagere waarde dan het behoud van het geen schoon, onvervangbaar, karakteris tiek, merkwaardig of historisch is. Het lijkt wel, of hot a.w. de laatste tientallen jaren een vrijbrief is voor het dempen van grachten, singels, moerassen en ven nen, het slopen van wallen, bolwerken, stadspoorten, het slechten van molens, het openbreken van oude steden, het norma liseren van beken, de afschuwelijke lint bebouwing. tot het voeren van oorlog en het gebruik van de atoombom toe! De Slaperdijk wilde men afgraven, de Hel dempen met het huisvuil van Veenendaal. De bomen langs de Elsterstraatweg sneu velden. de Cuneraweg werd aangepast aan het verkeer, alles uit naam van het a.w. Hoe meer dat geschiedt, des te onbe woonbaarder wordt ons lieve landje 2. Het aantal mensen dat geniet van natuurschoon of cultuurgoederen speelt een ondergeschikte rol. Het gevoel voor deze zaken is bij ons Nederlanders matig ontwikkeld. Het onderwijs heeft hier een taak de ogen te openen. Bovendien valt het aantal bezoekers van de Batterij nog al mee. Maar. nogmaals, het is niet het belangrijkste. Een park of plantsoen wordt ook niet door duizenden wandelaars be zocht. En de musea kennen gewoonlijk ook geen drommen bezoekers. Moeten wij daarom de parken en plantsoenen maar onverwoestbare motor - 1089 cc - 43 pk - 125 km/u oersterk buisliggerchassis - knikweerstand 70.000 kg geheel stalen carrosserie van 1 mm dikke staalplaat H. ENGLEBERT N.V. - OOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010* DEALER: Autobedr. H. W. STRAATMAN, Vergersweg 42, Wageningen, tel, 3492 Een vreugdelied'! en niet zo kalm! na een tijd van schrijven en bespreken: het Recreatieoord komt in de Schalm, 't plan Wassink it gelukkig goed gebleken! Het valt onder de gemeente Renswoude en de natuur blijft ongeveer bij 't oude. Men maakte zich al druk om plant en dier - dus mensen moeten dan maar leven als de mier Een recreatieoord, zou dan niet nodig zijn alhier, wanneer de mens zo jvng en verdraagzaam was als de bedoelde mier. Het plan Wassink wordt derhalve toegejuicht en de gekozen plaats die vind ik juist. Dus nu geen klachten meer van berouw begonnen moet er worden met de bouw! Hoe eerder klaar - voor velen des te liever Dan kan genoten worden door een ieder! D. v. Schaik Nieuwe weg 275 ■491 bestemmen voor de aanleg van wijken met flatwoningen? Moeten wij de musea maar sluiten en inrichten als huizen voor wo ningzoekenden? Moeten wij het linnen en de panelen der schilderijen, de steen der beeldhouwwerken, de edele en onedele metalen van andere kunstwerken, alle maal dingen door weinigen bewonderd, bestemmen voor iets nuttigers, zoals in de vorige eeuw de keien der imposante hune bedden door de boeren kapotgeslagen werden, om het puin te doen dienen voor dijk- en wegenbouw? 3. De heer Wassing ontkent het voor komen van zeldzame planten. Botanici hebben echter op de Batterij de zeer zeld zame maanvaren met zijn fraaie pluim van sporendoosjes ontdekt. Ook de kever- orchis, een orchidee dus, met groen-geel- rode bloementros. Voorts de gagel, een heester met katjes, waarvan de bloemen, takken en bladeren bezet zijn met goud gele of rode kliertjes, die een sterk aro matisch geurende stof afscheiden. Onder de vele vogels is de grauwe klauwier nu juist geen alledaagse verschijning. Naast het gewone waterhoentje is hier een veel kleiner exemplaar gesignaleerd, dat óf het klein óf het kleinst waterhoentje is. 4. Dat de vogels het in de toekomst rustiger zullen krijgen, valt sterk te be twijfelen. Men zie maar naar terreinen die eens rijk waren aan planten en dieren, maar na bezoek van dagjesmensen „uitge woond" zijn en een woestijn dreigden te worden, afgesloten werden om de natuur zich te doen herstellen, b.v. Gerrits Flesch cp de Veluwe. 5. Zulk een funest gevolg heeft het jagen niet. De jacht die maar enkele maanden is toegestaan, werkt vaak sane rend op de dierenwereld. Vernielingen, brandjes e.d. kunnen voorkomen worden door intenser politietoezicht. 6. Dat een gemeentebestuur enthou siast wordt voor het plan Wassink is be grijpelijk. Maar stelt het zich niet te spoe dig tevreden met een bord linsensoep (een recreatieterrein, tourisme, rechten) terwijl het het teloorgaan van het eerste- geboorterecht, het bezit van een uniek onvervangbaar moirument, nauwelijks be merkt? 7. De meningen van de hoofdopzichter van de Grondmij en de secretaris van de Ned. Kampeerraad lijken mij niet meer dan particuliere meningen van ambtena ren en niet die van de instanties zelf. Bij informatie bleek de houtvester van Staatsbosbeheer onkundig van het plan. De Stichting Menno van Coehoorn weet ook van niets. Lees ik goed. dan zegt de De Christelijke Besturenbond Veenendaal heeft zaterdagavond in een geheel bezet Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan haar jaarlijkse „familie-avond" ge houden. Dit vrij late tijdstip was te wijten aan bijzondere omstandigheden, maar ondanks dat is het weer een gezellige en sfeervolle bijeenkomst geworden met als hoofdschotel het spannende toneelspel „Het verleden spreekt" dat door de Renswoudse toneelvereniging op zeer goede wijze werd opgevoerd. Alvorens tot het ontspanningspro gramma over te gaan, sprak de voor zitter van de Chr. Besturenbond, de heer L. R. A. Ester, een korte wel komstrede. Hierbij vroeg hij traditie getrouw de aandacht van de aanwezi gen voor enkele belangrijke feiten op het gebied van de christelijke vakbe weging. LOONBELEID Vrij uitvoerig stond hij stil bij de hui dige loonpolitiek, waarbij, volgens de heer Ester, nog tal van hindernissen te nemen waren. „Er zijn enkele moei lijkheden gerezen en het loopt nog vrij stroef", zo betoogde hij. Als winstpunt van de vrije loonvor ming (het CNV is voorstander van het tot stand komen van de vaststelling van de lonen in onderling overleg met de werkgever en georganiseerde werk nemers, waarbij de overheid dan pas mag ingrijpen, wanneer het algemeen belang geschaad zou worden, bijvoor beeld als de prijspolitiek van de rege ring in gevaar komt) zag spreker dat bij een loonstijging een zeer geringe prijsstijging volgt. Dit in tegenstelling tot de huidige geleide loonpolitiek waar de loonstijging prompt gevolgd wordt door een prijsverhoging. De voorzitter betoogde voorts dat het NVV altijd een heftige tegenstander is geweest van de vrije loonpolitiek, „maar in die kringen moet men toch ook wel inzien dat het zo niet langer gaat. Het NVV geeft de confessionele partijen de schuld omdat het niet gaat zoals het NVV dat zo graag zou willen, doch wij hebben niet in het minst be hoefte aan de hand van het NVV te wandelen. Nog minder hebben wij er behoefte aan de dupe te worden van de door het NVV geuitte halve waar heden, die erger zijn dan hele leugens", aldus de heer Ester. Om weerstand te bieden aan derge lijke „propaganda" wekte hij aan het einde van zijn toespraak de aanwezi gen op al het mogelijke te doen aan de uitbouw van de christelijke vakbewe ging. De rest van de avond konden de aanwezigen genieten van goed toneel. KINDERFEESTEN In de middaguren was er een apart feest voor de jeugd. Meer dan duizend kinderen woonden een tweetal film voorstellingen bij, waarbij ze even eens rijkelijk werden getrakteerd. ALGEMENE VERGADERING D.E.O.S. Donderdagavond 15 februari a.s. wordt in het Rode Kruisgebouw aan de Verl. Helling een algemene vergadering ge houden van de "Chr. Sportstichting DEOS. Het bestuur heeft geen agenda opgesteld daar het de bedoeling is om eens van gedachten te wisselen. Men hoopt ook dat talrijke ouders van leden deze avond zullen bezoeken. BOTSINGEN BIJ STOPLICHTEN Bij de verkeerslichten op de Kerkewijk hebben zich vrijdag een tweetal botsingen voorgedaan, waarbij alleen materiële schade ontstond. In het eerste geval be trof het een autobus van de fa. de H. die door de gladheid van de weg door gleed en tegen een NBM-bus botste. Niet lang daarna werd een bus van de fa. de H. die voor de stoplichten stond te wach ten van achteren aangereden door een vrachtauto, welke, ook niet tijdig tot stil stand kon komen. JONGENS NAMEN DE BENEN Zondagavond heeft de politie geruime tijd gespeurd naar twee jongens die wa ren weggelopen uit Kamp Overberg. Men ontdekte het tweetal liftend langs de Rijksweg, maar bij nadering van de po litieauto, namen zij vlug de benen. Later konden zij in Doorn worden aangehouden. Een enigszins verzwakte ploeg van SKF slaagde er afgelopen za terdag in de Bernhard-hal te Utrecht toch weer in de puntjes te be machtigen. De Veenendaalse korfballers en -sters moesten zonder de sterke troeven Kaspers en Diepgrond aantreden tegen achtereenvol gens Kameo, Altius 2 en Austerlitz en slechts na veel moeite slaagde de ploeg erin de sterkste te blijven, zodat aan het einde van deze dag SKF zich dc trotse micro-korfbal-kampioen der GUKB mocht noemen. De eerste wedstrijd tegen Kameo bracht dadelijk aan het licht dat de ploeg naar de vorm van de 6e januari liep te zoeken toen de 2e klasser (KNKB) Altius met 8-1 werd verplet terd. Het ging nu allemaal erg stroef en het tempo lag veel te laag om de geroutineerde Kamo-ers van de wijs te brengen. Zij namen zelfs de leiding en het was maar goed dat P. de Jong een strafworp keurig benutte, waardoor nog juist op tijd een gelijk spel (1-1) werd bereikt. De tweede wedstrijd tegen Altius 2 was weliswaar iets beter maar de over winning (2-1) was weinig overtuigend. De „veteranen" Farber en v. Jaars veld konden het duo Kaspers-Dicp- grond niet doen vergeten en zeker aan vallend schoten zij letterlijk en figuur lijk tekort. SKF kwam dank zij een subliem doelpuntje van Henny van Jaarsveld toch weer als overwinnaar uit deze matige strijd. De laatste wedstrijd tegen de oude rivaal Austerlitz dat eveneens prach tige resultaten had geboekt (winst op Altius I) en merkwaardig genoeg slechts van Altius II had verloren, moest tenslotte de beslissing brengen. In een meer spannende dan fraaie wedstrijd kreeg SKF tenslotte ook deze ploeg op de knieën. Door een fraaie doorloopbal van A. van Rossen kwam SKF aan de leiding. (J.-0), waarna Tine ke de Haan adft de aridete kant succes had (1-1). Het was Austerlitz dat na enige vergeefse pogingen door J. v. d. Laars 1-2 scoorde en SKF zag aanvankelijk geen kans hierin verandering te bren gen. Tenslotte was het Van Jaarsveld, die - zoals het in een goed huwelijk be taamt! - door Hennie van Jaarsveld uit een vrije worp in staat werd ge steld de partijen op gelijke voet te brengen. Alles wat de Veenendalers een goed hart tOOTroeg haalde verlicht adem, want een gelijk spel was im mers voldoende! A. van Rossen.kwam, naarmate de avond verder vdrderde, steeds beter op dreef, ondernam echter nog één maal een prachtige ren in de richting van de korf om vlak voor tijd met een schitterende doorloopbal aan alle on zekerheid een einde te maken (3-2). Ook de reserve» en de junioren be reikten op deze laatste micro-compe titiedag mooie resultaten. Beide ploe gen eindigden als nr. 2 op de ranglijst. Het marktgebouw aan de Schras te Ederveen was zaterdagavond tot de nok gevuld met (meest jonge mensen), bijeen voor de propaganda-feestavond van de Chr. Plattelandsvrouwen- en Meisjesbond en de Chr. Jonge Boeren- en Tuinders Bond van de afdelingen Lunteren en Ederveen. Volop genoten de honderden aanwezigen van het gebodene, een toneelspel in drie bedrijven, getiteld „Cupido in 'n speelse bui" en van de muziek van de Ambone- zenband „The Ruby's". De voorzitter van de C.J.B.T.B. de heer T. Borren sprak een kort openingswoord, waarin hij de vorming van de jeugd in de christelijke organisatie een belangrijk en noodzakelijk punt vond. De jeugd moet een verantwoorde ontspanning wor den geboden en daarvoor zou ook deze Uitvoering T.I.P. Op zaterdag 24 februari houdt de toneel groep T.I.P. haar jaarlijkse uitvoering, terwijl deze gelijktijdig haar 10-jarig be staan viert. Hieromtrent wordt het toneelspel „De Rebel" ingestudeerd door de beroepsre gisseur de heer v. Oordt uit Utrecht. Deze was vol lof over de prestaties van de groep. In die 10 jaar van het bestaan van de groep heeft men veel gepresteerd. Vele coulissen en schijnwerpers zijn aange schaft. Dit is wel te prijzen als men weet dat deze groep geen donateurs heeft en alles dus gefinancieerd wordt door de leden en de opbrengst van de uitvoerin gen. Ouders, waakt voor de gezondheid van uw kinderen! Momenteel wordt een laatste gelegen heid geboden, uw kinderen, die i.v.m. ziekte of andere redenen, of wellicht doordat aan de bestrijding van deze zo gevreesde ziekte geen waarde werd ge hecht, nog niet of niet volledig tegen kin derverlamming zijn ingeënt, deze inen tingen alsnog te laten ontvangen. In een vorig artikel werd nog eens uitvoerig in gegaan op de zo succesvolle bestrijdings middelen. welke men heden ter beschik king heeft. Men mag dan ook niet verzuimen, aan de oproep tot inenting gehoor te geven, daar uw verantwoording i.v.m. de toe komst van uw kinderen hierbij zeer groot is. Daar voor deze inenting de hulp en sa menwerking van vele instanties vereist is, mag men zeker verwachten, dat u van deze oproep tot inenting van uw kinderen ter dege kennis neemt en als gevolg hier van uw kinderen in laat enten. druk bezochte feestavond gelegenheid bieden. In het jaarverslag werd de groei van beide verenigingen benadrukt. Hierna volgde de feestelijke gedeelten van de avond. Na het succesvolle optre den van „The Ruby's" kwam het blijspel van Han de Beukelaere „Cupido in 'n speelse bui". Onder intense stilte werd het stuk gevolgd. Naarmate het spel vor derde bleek dat Kees Nijburg in de rol van Gerrit de Bottelier een naar ama teurbegrippen prachtige vertolking liet zien. Ook mej. Marie Huisman als Martha en Jan Veldhuizen als Manuel Mooiweer kwamen met goed spel. De overige rollen werden vervuld door mej. Clara Lage- maat, mej. Riek Bos, mej. Jannie van Eek en de heren Weynand Veldhuizen en Gert Hardeman. Tijdens de pauze vond een attractieve verloting plaats. Ook werden de Bonds liederen van beide organisaties gezamen lijk gezongen. Bij het einde van deze bij zonder geslaagde feestavond verleende muziekver. „Irene" medewerking bij het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus. Inspecteur der Domeinen niets van het plan. Hij geeft het alleen een goede kans. Hoe denken Menno van Coehoorn,. de Genie, het Staatsbosbeheer zélf, het Utrechts Landschap, de Vereniging tot be houd van Natuurmonumenten er over? Wat de heer Wassink bedoelt met de Stichting Natuurschoon, is mij niet dui delijk. Een dergelijke stichting bestaat niet. U, geachte Redactie dankend voor de vele plaatsruimte blijf ik D. Philips RECTIFICATIE In mijn geschiedenis van de verdedi gingswerken in onze omgeving is het geen over de linie van de Juffrouwenwijk staat onduidelijk. Men leze: Naar de linie uit 1799 veert het zeer schilderachtige dijkje enz. Aan het slot van de bedoelde alinea moet staan: De linie zelf loopt van het Watertje, Juffrouwenwijk of Veenen daalse Vaart geheten, naar de Emmikhui- zerlaan. HEUGLIJK FEIT De heer Wassink heeft z'n fiat gekregen Om de Batterijen, bij Renswouw gelegen Te bestemmen voor recreatieoord Nadat erg lang niets was gehoord Zeer velen vergaat het zoals mij En zijn met het plan Wassink blij Daar het in een grote behoefte voorziet Wat recreatie betreft in dat gebied Een pluspunt is, dat 't oude fort Zoveel mogelijk intact gelaten wordt Zodat er van de vroegere staat Niet al te veel verloren gaat Zo gaan dan oud en nieuw tezaam En vangt het werk dus eerstdaags aan Van de historie gaat niet zoveel verloren Al moet ik wel van sommigen horen Hoe kun je zoiets als aanwinst zien En nog verheerlijken bovendien M.i. 'k schreef het boven reeds Is er een groot gebrek nog steeds Aan recreatie in geheel het land Vandaar een beroep in dit verband Voortgang achter 't werk te zetten En niet te veel op kritiek te letten Want als de vakantie's zijn aangebroken Zijn velen nog maar al te vaak verstoken Van goede 'recreatie in deez' contreiën Waar jong en oud zich kan vermeiën Want elke vermeerdering van recreatie Is 'n aanwinst voor geheel de natie Welhaast ieder vindt het een heuglijk feit Dat 't recreatiegebied weer wordt [uitgebreid J. M. EEN PLUIM VERDIEND! Een pluim op de pet van Gemeentewei ken die in een mum van tijd het Slot. de Bruïneplein omtoverden in een ijsdorado voor de jeugd. En de kinderen hebben zich dan ook niet onbetuigd gelaten. Honderden jon gens en meisjes hebben deze unieke ge legenheid aangegrepen en zolang er vorst was, volop van de ijspret genoten. Namens alle jongens en meisjes van Veenendaal-Zuid: heel hartelijk bedankt voor deze snelle handeling van onze Dienst Gemeentewerken! D. Rijnders, Veenendaal-Zuid WEINIG BELANGSTELLING VOOR NUTS RUILBEURS De ruilbeurs welke zaterdagmiddag door het Nut was georganiseerd werd hoofd zakelijk door de jeugd bezocht. Erg druk was het er echter niet, het meest werden suikerzakjes, postzegels en sigarenband jes ter ruiling aangeboden. Vorig jaar was de verscheidenheid echter veel gro ter. Naar wij van bestuurszijde vernemen zal er dit seizoen nogmaals een ruilbeurs worden gehouden. Hopelijk is de belang stelling dan groter. In de baai liggen enkele kleine eiland jes, terwijl aan de kust hier en daar kam pongs liggen, gedeeltelijk op palen in het water staande. Hollandia heeft in latere jaren een zeer uitgestrekt gezicht gekregen. Wijd en zijd verspreid liggen de huizen en wooncentra; van Dok 9 tot achter Berg en Dal en nog weer verder het land in Kota Baru of Hollandia-binnen. Tegen het massief oprijzende en sterk begroeide Cyëlopgebergte en zijn uitlo pers ligt in een kloof de kern van Hol landia. Een verzameling van soms schil derachtige, overjarige puonsets, haveloze vreemdsoortige bouwwerken van golf platen met daartussen de nieuwere ge bouwen der handelsmaatschappijen, een koelhuis, woonhuizen, de politiekazerne, het nieuwe hoofdbureau van politie, de talrijke toko's en helemaal achterin, aan de voet van het gebergte een mariniers kamp. Daarin loopt de Oranjelaan, de hoofdstraat, dood. Meer naar de baai toe staat het bank gebouw van de Nederlandse Handelmaat schappij en zyn de boven de harde ku- ranggrond uitstekende geheide palen voor het Parlementsgebouw te zien, een shop ping-center met in zijn midden het „voor lopige" Parlementsgebouw voor de Nieuw- Guinea Raad en het verwaarloosde mo nument „Hollandia 50-jaar" en natuur lijk ook de quonsets, die men trouwens ook overal elders in Nleuw-Guinea te genkomt. Zo'n kleine 20 jaar reeds die nen zij als magazijn, als woonruimte, als polikliniek of als kazerne voor militairen, hun tijdelijke opzet ten spijt. Ergens, mid den in de kloof, ligt weggescholen achter hoogopschietend struikgewas een echte kampong. (vervolg van pag. 1) 's Avonds hoor je vaak het eentonige slaan op de Tifa en het monotone, voor onze oren weinig melodieuze zingen der autochtonen, begeleid door voetgestamp. Zo tegen het danker worden zie je de mannen naar de baai lopen. Met z'n tweeën of drieën, gewapend met een felle gaslamp en een speer. In hun uitgeholde ranke boomstammen pagaaien ze de baai op. de lamp met zijn felle licht voor op de boeg geplaatst. Achter de lamp staat de man met zijn speer en tuurt in het door de lamp helder verlichte water, de speer stootklaar. De anderen peddelen. Soms begeleiden ze zichzelf met oeroude gezangen. Wanneer al die scheepjes in de baai of nog verder weg tot achter de uiterton en over het rif liggen te deinen, met allemaal een brandende lamp op de boeg. is het alsof daar een geweldige vloot voor anker ligt. Uitgerekt tot een kilometers lange rij deint daar de vissers vloot. Tegen de ochtend, als de „koperen ploert" ontwaakt, keren ze huiswaarts. Op de passar liggen dan de verse vissen in alle variëteiten van kleur en vorm te wachten op kopers. (wordt vervolgd) KOFFIEMELK IN „SUIKERZAKJES" Wanneer deze nieuwigheid opgang maakt, zal men in Duitsland bij het kopje koffie in restaurants en derge lijke geen kannetje room krijgen, maar een zakje gecondenseerde melk. Het zakje dat aan een suikerzakje doet denken en ongeveer even groot is, wordt geopend door het afscheuren van een hoekje. Het „melkzakje" is gemaakt uit plas ticfolie en aluminium. Het is voldoen de gas- en waterdampdicht, steriliseer baar en vetbestendig.

De Vallei | 1962 | | pagina 2