Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Recreatieoord «De Schalm» krijgt al vorm Gemeenten ontstemd over toewijzing bouwvolume lage De Wereld van WEEK-tot-WEEK Agenda WAAR IS DE VALLEI-RIKS? WINKELBEDRIJFSHERVORMING Fabrikantenvereniging onderhandelt over nóg 48 woningen Uit het politierapport Initiatiefnemer Wassink: .kunnen met Pinksteren al veel bexoek hebben....99 '0/M A ELST RHENEN 36e Jaargang VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962 Uitgave: druk!:: .ij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Ebt Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel TOCH GOEDKEURING 12,50 WAARD! 6 QM 026391 Zorg voor de middenstand Bespreking Druk gewerkt Geen aangifte van verduistering FEESTAVOND D.O.V.O. Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER EDERVEEN Helpt het Rode Kruis heiyen 'Qetiouuhaie DAMES- Nr. 12 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonhementen kunnen ook worden opgegeven bjj de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschUning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzcn op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Na enkele jaren wikken en wegen is een paar weken terug eindelijk de toe stemming gekomen om van het fort Ruursteeg tussen Renswoude en Vee nendaal een modern recreatieoord te maken. Luttele uren nadat de initiatief nemer de heer Wassink dit voor hem verheugende nieuws hoorde, waren de eerste bulldozers al bezig om de bjjna vijfduizend kubieke meter grond te verplaatsen. Intussen hebben deze enor me grondverschuivers assistentie ge kregen van nog grotere kollegas. zodat het noord-oostelyk deel van het plan Wassink zeer duidelijk te zien vanaf de overweg in de Nieuweweg al vorm begint te krijgen. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden verwacht men dat met Pinksteren reeds een deel van het recretatieoord in gebruik genomen kan worden. Zoals bekend kwam het plan Wassink begin van dit jaar in het nieuws omdat van de bevoegde autoriteiten steeds maar geen goedkeuring afkwam, ondanks het feit dat de plannen financieel volkomen in orde waren en er ieder moment met de werkzaamheden begonnen kon wor den. Na de publicaties in tal van bladen kreeg de heer Wassink de toezegging dat de toestemming niet lang meer op zich zou laten wachten. Intussen werden er van de zijde van natuurhistorici bezwa ren geuit tegen dit plan. Men vond het ontoelaatbaar om een dergelijk historisch monument te gaan vervormen tot recre- VEENENDAAL Vrijdag: 10x10 avend in Jeugdgebouw, 8 uur. Ontspanningsavond bejaarden in „Eltheto", 7.30 uur. Luxor Theater: Vrijdag t/m zondag: „Chaplins Festival", alle leeft., maandag t/m woensd. „De blanke squaw" 14 jaar, donderdag: „Hun laat ste nacht", 18 jaar. RHENEN Zaterdag: 10 x 10 Winterbal in Badrestau- rant Ouwehand, 7.30 uur. Woensdag: Filmavond Rode Kruis in Eigen Gebouw, 8 uur. ELST Vrijdag: Uitvoering „Crescendo" in zaal Sportlust, 7.30 uur. Dinsdag: Vergadering NCVB in Pniël, 8 uur. AMERONGEN Vrijdag: Vergadering Chr. Metaalbew. Bond in Buitenlust, 8 uur. RENSWOUDE Dinsdag: Jaarvergadering Fok- en Contr. vereniging in Coöp., 7.30 uur. EDERVEEN Dinsdag: Lezing over pony-stamboek in zaal v. d. Linden, 7.30 uur. PRINS ABDOELLAH IN AMMAN GEDOOPT. Maandag is in Amman het Jordaanse prinsje Abdoellah, dc Jordaanse troonopvolger, gedoopt, dat vorige week dinsdag is geboren uit het huwelijk van koning Hoessein en zijn tweede vrouw, Moena al Hoessein, vroeger Toni April Gardiner uit Ipswich in Engeland. Foto: Na de plechtigheid stopt de trotse moeder de kleine toe, terwijl koning Hoessein glimlachend toekijkt. Ik KM atieterrein en in sommige dagbladen werd een oproep gedaan om adhesiebetuigingen. Op deze oproep zijn inderdaad een aantal protesten binnengekomen, doch deze hebben blijkbaar niet kunnen verhinderen dat de be trokken instanties, w.o. Domeinen, plan Wassink. Bulldozers en tractoren van het Grondwerkbedrijf van Ginkel uit Scherpenzeel hadden vanmorgen bijna de 5000 m3 zwarte grond verzet. Dit gedeelte ten noord-oosten van het fort is geprojecteerd als parkeerplaats. De heer Wassink die vrijwel steeds bij de werkzaamheden te vinden is, verklaar de vanmorgen dat wellicht met Pinkste ren de eerste gasten ontvangen kunnen worden. „Laat de mensen maar eens een kijkje komen nemen", was zijn advies, „dan kunnen ze zien hoe het gaat wor den." J Direct nadat de toestemming af kwam om van het fort Ruursteeg een modern recreatie-oord te ma ten, kwam de eerste bulldozer al in aktie om met de grondwerk zaamheden te beginnen! De Valleiriks die vorige week uitgegeven werd by Schoenenma gazijn WACO in Veenendaal is niet gevonden. De vinderspremie heeft dus weer aan aantrekkelijke hoogte bereikt, en de nieuw uit te geven riks met het nummer is TWAALF GULDEN VIJFTIG waard. By inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie con tant uitbetaald. Het is reeds enige tijd geleden, dat de grote „Autobahnen" werden aangelegd, eerst tn Duitsland, weldra ook in andere landen. Het was een verkeershervor- ming en verbetering van enorme betekenis. Het is thans zover, dat het winkel bedrijf hervormingen in dezelfde geest gaat nastreven. De dichtbewoonde wijken schuiven allengs hoe langer hoe verder van het stadscentrum weg, voor het parkeren wordt het centrum bovendien overal hoe langer hoe meer ontoeganke lijk en het winkelbedrijf gaat zich bij deze drang aansluiten. In Amerika is men hiermee reeds vrij ver gevorderd. De bedoeling is om dicht bij de „Autobahnen" vlak bij de grote steden, „Shopping Centers", win kelcentrum aan te leggen, die in een reusachtig complex alles bieden wat de belangstellende koper kan wensen. In de Verenigde Staten heeft men er reeds 4500. Alles is er te koop, levens- Nadat de Fabrikantenvereniging Veenendaal enige tjjd geleden 80 flatwoningen van de N.V. Woning Financiering Maatschappij in de Schryverswyk heeft over genomen men is thans bezig met de juridische uitwerking van de overeen komst zijn er thans weer plannen om nóg 48 woningen beschikbaar te kunnen stellen voor het personeel. Dit naar aanleiding van de grote belangstelling welke er van de zijde van het personeel bestond. Staatsbosbeheer, Utrechts Land schap en Natuurmonumenten, uit eindelijk hun goedkeuring hebben gegeven. Voordat het echter zover was, zijn er nog diverse besprekingen gevoerd met de heer Wassink.. Zo heeft j.l. maandag de Inspecteur van Domeinen, de heer Koop- mans, zelf een bezoek aan de Batterijen gebracht, in gezelschap van andere auto riteiten. Deze bespreking, w>^rb,ij o.m. gespro ken werd over de wijze van overdracht van het fort aan de heer Wassink, werd gevolgd door een tweede die gisteren plaats had. Op speciaal verzoek van de Stichting Natuurschoon en de Ned. Kampeer- raad heeft de heer Wassink zich be reid verklaard, het oorspronkelijke plan min of meer te wijzigen en ge deeltelijk aan te passen aan de wen sen van deze twee instanties. Er wordt thans druk gewerkt aan het De eerste 80 weningen welke door de fa. Fennis worden gebouwd, waren oor spronkelijk bestemd voor de verkoop aan particulieren. Aangezien de aan trekking van arbeidskrachten op de diverse bedrijven moeilijkheden op leverde met betrekking tot de huisves ting van werknemers, besloot de Fa brikantenvereniging 80 woningen over te nemen. Deze 80 woningen werden verdeeld over de volgende bedrijven: Ritmeester Vrijwel alle gemeenten in zuidroost-vtrecht ongetwijfeld ook daarbuiten zijn op zijn zachtst uitgedrukt ontevreden over het door gcd. staten toegewezen bouwvolume voor dit jaar. Er zijn gemeenten die van plan zijn te gaan protesteren tegen deze gang van zaken, ter wijl weer anderen zich gelaten bij de situatie neerleggen, wel wetend dat g.s. ook geen ijzer met handen breken kan. Om een indruk te krij gen van de reacties van de betrokken instanties, volgen onderstaand een aantal beknopte commentaren. VEENENDAAL: Wethouder van Volks huisvesting Joh. van Hardeveld: „Tachtig woningen is veel te weinig. Er zullen door ons pogingen in het werk worden gesteld een hoger aan tal te verkrijgen. Ik kan me er op het ogenblik niet verder over uit laten." RHENEN: Wethouder Klaassen: „Zeventien woningen veel te wei nig.' Het is een druppel op de gloeien de plaat en wij zullen hiertegen pro testeren. Deze woningen moeten we gaan verdelen over Achterberg, Eist en Rhenen. Voor de woningcommissie wordt het een onmogelijke taak. Het is een wanhopige situatie!" Door een foutieve mededeling is zowel in ons blad als in tal van anderen, vori ge week een bericht geplaatst, waaruit bleek dat door de Ederveense zakenman v. d. P. bij het Veenendaalse politiebu reau aangifte was gedaan wegens ver duistering van een nieuw rijwiel door de heer Van G., eveneens uit Ederveen. Aan gezien dit, naar later bleek, volkomen be zijden de waarheid is en wjj de betrok kenen gaarne van alle blaam zuiveren, volgt onderstaand dc ware toedracht van dit voorval. Zoals bekend was de heer Van G. door omstandigheden zijn rijwiel verloren, dat hij pas enkele dagen daarvoor van de Ederveense rijwielhandelaar had gekocht. Op verzoek van de heer Van G. is de rijwielhandelaar v. d. P. toen op onder zoek uitgegaan en heeft hierbij de Vee nendaalse politie gevrnagd hun medewer king te verlenen bij de opsporing. Deze normale mededeling is door een onjuiste informateur opgevat als een of ficiële aangifte van verduistering, waar door het kon gebeuren dat in vele bladen een volkomen foutief bericht verscheen. De heer v. d. P. heeft alleen op verzoek zijn diensten verleend om de verdwenen fiets op te sporen en bij de heer Van G. j pr'0paga""ndTstis"ch gezien weer een goede Gisteravond was, zoals ieder jaar, de DOVO-familie bijeen in het Verenigings gebouw waar het Cabaretgezelschap van Frans Dumee en The Three Happy's een luchtig programma brachten. De zaal was geheel bezet en geen der aanwezigen zal spijt hebben gehad de gang naar de Eikenlaan te hebben ge maakt. Frans Dumee slaagde er wonder wel in al heel gauw de zaal aan het la chen te krijgen. Hij kondigde o.a. een verrassing aan waarover men voor radio en t.v. nog wel meer zou horen. Hij be doelde hiermede de zangeres Truus Bor- ding die op verrassend goede wijze enkele opera en operette-aria's bracht. Zo was het Vilja-lied ronduit een succes. Ook The Three Happy's, in Veenendaal welbekend, mochten er zijn. Dit trio komt er steeds beter in en zal op de duur nog meer allure krijgen. Tijdens de pauze was er de traditionele verloting. Zowel de lo ten als de prijzen gingen grif van de hand. terug te bezorgen. M in beurt van DOVO. BENOEMD Aan de Pr. Wilhelminaschool. Chr. school voor B.L.O., is met ingang van 1 juni a.s. benoemd mej. A. A. Boes, thans onderwijzeres in Edam. AMERONGEN: Secretaris woningad- viescommissie C. T. de Boer: Amerongen heeft niets toegewezen gekregenin één woord droevig. Het aantal woningzoekenden stijgt ieder jaar en daar staat geen enkele woning tegenover. We hebben 113 woningzoekenden. Er is niets aan te doenwe zullen het moeten accep teren." RENSWOUDE: Secretaris Woningad viescommissie Van 't Woud: „Vorig jaar is hier ook al niet ge bouwd en nu krijgen we weer geen enkele woning toegewezen. Het aan tal woningzoekenden is nu 35 en het loopt 'steeds op. Het is een zeer som bere situatie en ik zie maar één mo gelijkheid zélf bouwen!" SCHERPENZEEL: Gemeentesecretaris v. d. Brink: „Het is moeilijk er een mening op na te houden. De mensen die dat ver delen, doen dat ook zo eerlijk moge lijk. Als wij zouden gaan protesteren, dan zou dat toch ten koste gaan van andere gemeenten." EDERVEEN: Wethouder Rooseboom: „De gemeente Ede heeft 150 wonin gen toegewezen gekregen en hoeveel of er hiervan in Ederveen gebouwd zullen worden, is nog niet bekend. Wij zijn niet tevreden met dit aantal - het is ten enemale volkomen on voldoende om de steeds toenemende woningnood het hoofd te kunnen bieden." Sigarenfabrieken, D. S. van Schuppen, K.V.S.W., Panter Sigarenfabrieken, N.V. Boxal, Hollantor N.V., Veenen daalse IJzerindustrie, Hollandia Tricot, SKF en Brooks Instrument. (De twee laatstgenoemde bedrijven zijn geen lid van de Fabrikantenvereniging). De twee flats welke thans in aan bouw zijn, komen vermoedelijk deze zomer gereed. Op enkele bedrijven is inmiddels al bekend gemaakt welke personeelsleden voor deze woningen in aanmerking komen. Daar de vraag het aanbod verre overtrof zijn er nu al weer nieuwe plannen ontworpen voor de volgende 48 woningen. Deze plannen moeten echter op langere termijn worden ge zien, zodat een eventuele realisering hiervan* pas volgend jaar een feit kan worden. AVOND VAN N.C.V.B. Onder leiding van haar presidente, mevrouw I. Bos-Dikken, zal donder dagavond 15 tisbr.' de afdeling Veenen daal van de Ned. Chr. Vr. Bond haar maandelijkse vergadering houden in hotel „De Korenbeurs". De spreker van deze avond is de heer H. W. Hofmeester uit Hilversum met als onderwerp „Regeert God de wereld", een onderwerp dat zeer zeker de belangstelling verdient. Het bestuur rekent er dan ook op dat de opkomst goed zal zijn. Ook niet-leden zijn van harte welkom. Woensdagmorgen \yerd de Veenendaler v. D. die op de Kerkewijk fietste van achteren aangereden door een passe rende Volkswagen, bestuurd door v. K. uit Ede. De fietser kwam te vallen en werd op advies van ds. Remme naar zijn woning overgebracht. Op de Groeneveldselaan verleende de automobilist H. uit Ede geen voorrang aan de van rechts komende personen auto, bestuurd door v. B. Door de bot sing kwam H. met zijn auto in de Pol dersloot terecht, terwijl B. door het geopende portier op de weg viel en naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Woensdagavond had de automobilist R. uit Amersfoort blijkbaar te laat in de gaten dat een voor hem rijdende auto, bestuurd door v. D. uit Brielle, via de Kerkewijk, de Bilderdijkstraat wilde inrijden. Bij de botsing ontstond alleen materiële schade. Bewoners van de Eenvoudlaan waar schuwden gisteren de politie dat zij bij een woning een sterke gnslucht had den waargenomen. Bij onderzoek bleek de lucht echter afkomstig te zijn van dieselolie uit de riolering. Op het gemeentehuis te Veenendaal werd woensdagmiddag om kwart over twaalf het huwelijk voltrokken tussen mej. S. Th. J. de Ruiter (31) uit Veenen daal en de heer J. H. Threels (32) uit Ederveen. Aangezien de bruid voordien verkoopster was in een groot Veenendaals warenhuis, werd het bruidspaar bij het verlaten van het gemeentehuis opgewacht door een aantal vrouwelijke collega's die voor een prachtige ereboog hadden gezorgd. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal, Kanaalweg 2 - Tel. 2918 KORTER. Na een week te hebben gestaakt hebben de 9.000 werknemers van de elek trische centrales te New York het werk hervat. Zij hebben echter „slechts" voor de helft hun zin gekregen: zij eisten verkorting van de werkweek van 30 tot 20 uur. De nieuwe c.a.o. houdt in dat zij van nu af 25 uur per week zullen werken. TEMPO. Zo'n kort werk- weekje is helemaal niet meer iets om ons over te verwon deren. De hoge levensstan daard van de Amerikanen werd bereikt doordat in 120 jaar (1839-1959) de levens standaard met gemiddeld 1.64 procent per jaar steeg. Geen enkel modem geïndustriali seerd land stelt zich heden ten dage met een dergelijk tempo tevreden. In Frankrijk (en dat geldt ongeveer in ge lijke mate voor Nederland) steeg de levensstandaard in de laatste tien jaar met ge middeld 3.5 procent per jaar. Dit betekent dat het bestaans- niveau in twintig jaar met 100 procent zal stijgen, en in honderd jaar met 31 maal 100 procent baar is. wat onvoorstel- NIEUWIGHEID. Het nieu we van onze tijd is dan ook dat elk regeringsprogram en elk program van een vooruit strevende politieke partij zich concentreert op het versnellen van het verhogen van het le vensniveau. Dat kwam zo'n paar honderd jaar geleden op gang zonder dat men zich het eigenlijk goed bewust was. Sinds men zich het wel be wust is heeft men zich er met alle krachten opgegooid om het te versnellen. SPIJKER. De vooruitgang staat niet stil (in Moskou): men vervaardigt er „spijkers" uit een mengsel van plastic en menselijk bloed (om gebroken botten aan elkaar te spijke ren). DURE TIEN. De tien mi nuten die Brigitte Bardot op Oudejaarsnacht voor de Fran se t.v. is opgetreden zijn voor 700.000 gulden verkocht aan de Amerikaanse t.v. VLUCHT. De Engelse of ficier Douglas Nayler is zijn land ontvlucht voor zijn aan bidsters. Hij heeft een half miljoen geërfd van een drie maanden geleden overleden 91-jarige vriendin, die echter heeft bepaald dat hij het al leen krijgt als hij nooit zal trouwen. De 40-jarige vrijgezel heeft bij zijn vertrek verklaard: ik verkies het geld en de vrij heid! middelen, textiel, sieraden, lederwaren enz., met insluiting van bankfilialen, kappers, restaurants, reisbureaus, kin derbewaarplaatsen, speeltuin, zwem bad, ja ook tentoonstellingen, schoon- heidswedstrijden, carnaval zowel als een kapel voor godsdienstoefeningen, kortom alles. Het gevolg is in Amerika overtuigend; het stadscentrum wordt ontlast en aan de buitenkant van de steden groeien overal deze winkel centra. Uiteraard komen ze ook naar Europa over; ze zijn er reeds in het klein en ze komen ook in het groot. De Cana dese miljonair D. E. Bennet pakt het momenteel in Duitsland aan. Vlak voor Frankfort komt een „Main-Taunus- Plaza", dat 37 miljoen Mark gaat kos ten en o.a. 80 verschillende bedrijven op een oppervlakte van 200.000 vier kante meter gaat bevatten. Met de bouw is een begin gemaakt. De par keerplaats zal hiervan 64.00 vierkante meter in beslag nemen en 2600 wagens kunnen plaatsen. Men rekent de bouw in een jaar klaar te hebben. De groot ondernemer heeft geen gebrek aan geld. Zijn Canadese familieconcern Principal Investments Ltd staat voor Vit miljard te boek. Hij brengt voorts zijn Amerikaanse ervaring mee. Van slagen is hij krachtens deze ervaring rijk verzekerd. Zijn systeem werkt aldus: dat hij tegen aandeel in de winst en een goede huur de bedrijfsruimten aan winkeliers verhuurt (voor 10-25 jaar). Op dit eerste grote Bennet-winkel- centrum (Berlijn heeft reeds een klei ner) zullen volgens de plannen van de ondernemer een hele serie andere vol gen. Op zijn lijst staan allereerst: Lud- wigshafen, Keulen, Düsseldorf, Ham burg, Hannover, Neurenberg en Mün- chen. Op de duur omvat zijn plan: alle grote steden! De nood van het ver keerswezen in de grote steden, zijn voornaamste bondgenoot, verplicht tot haast, zegt hij. Hij begon met Frankfort (het cen trum wordt begin 1963 geopend) omdat men hier dan met dc bouw van de ondergrondse banen begint en nierdoor het stadscentrum voor auto's 10-12 jaar jaar onbegaanbaar wordt. De merkwaardige ontwikkeling, die in deze plannen tot uiting komt, is lo gisch. Ze zal overal plaats vinden. VERGADERING N.C.V.B. De Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Eist houdt dinsdagavond 13 februari a.s. een bijeenkomst in gebouw Pniël. De heer A. N. M. W. Meigaard zal dan spreken over individuele zelfbescherming. De N.C.V.B. hoopt op een trouwe opkomst. OOK VERLOSKUNDIGEN IN LUNTEREN F.N EDERVEEN In Lunteren noch in Ederveen is een verloskundige gevestigd. De ziekenfonds raad heeft nu de Edese verloskundigen zr. C. H. Leyenhorst en zr. T. H. J. v. d. Vlerk gemachtigd ook in deze plaatsen praktijk uit te oefenen. Voorlopig houden ze nog te Ede spreekuur en wel iedere dinsdag en woensdagavond van 6 tot 7 uur in het gebouw van de G.G.D. aan de Brouwerstraat. Dit geldt dus ook voor het dorp Ederveen. De afdeling Rhenen van het Neder landse Roode Kruis verzorgt komende woensdag in Het Eigen Gebouw een film avond voor leden en bloedgevers. Op het program staat: „Geeft hem het licht te rug" (een ontroerende film ter bekend making van de mogelijkheden dèr hoorn vliestransplantatie en de noodzaak van steun voor deze Roode Kruis taak), „S.O. S."-Kongo (het Roode Kruis mobiliseert tal van Roode Kruisverenigingen om hulp aan de Kongolezen te bieden), „Kleine moeite, grote vreugde" (een film waarin het grote belang verhandeld wordt van het beschikbaarstellen van lectuur voor patiënten), „In nood" (een ernstige op roep tot deelname aan het werk van het Roode Kruis) en „Nog ligt het geld op straat" (spaaractie oud materiaal voor jeugdigen invaliden). Tevens zullen er op deze avond 12 Land- steinerpenningen voor 5 maal bloedgeven en 11 speldjes voor 10 maal bloedgeven worden uitgereikt. DAADWERKELIJKE HULP AAN MUZIEKVERENIGINGEN Kapper Van Ingen heeft besloten de mu ziekverenigingen daadwerkelijke steun te verlenen, op grond van het feit dat deze categorie van het verenigingsleven van wege de dure Instrumenten aan chronisch geldgebrek lijdt. Die steun komt er op neer, dat hij - mocht zo'n plaatselijke ver eniging een toneelavond geven - koste loos zal grimeren. voor betere uurwerken 3UN6HAH5 PRISHA 1 PONTIAC OMEGA

De Vallei | 1962 | | pagina 1