Vijftig jaar geleden voltrok een drama rond de Zuidpool FLORYN DE TWIST RIJ LES? Seller Set Öy MARINO! VEEL DEINING OVER Een goed kostuum: zuiver wol, perfecte zit, comfortabel KRUISWOORDPUZZEL Sanapirin qqq ARAM De Heer der slangen SCHERPENZEEL TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962 Nr. 12 NATUURLIJK IETS VAN een dans NR. 82 DRUK VERENIGINGSJAAR VAN FOK- EN CONTROLEVERENIGING TE EDERVEEN blust snel opkomende griep DE JONGEREN EN DE POLITIEK nylons nu reeds vanaf f 2.50 bij ^5??^ in de nieuwe notenkleuren Wedloop tussen de Engelsman Scott en de Noor Amundsen ..De Oostelijke hemel werd in wiegend dageraad -licht gehuld. Plooi na plooi ontvouwden de bogen en sluiers van trillend licht zich hoog aan de hemel. Het helderste licht scheen te drijven om zich op een bepaalde plaats in grillige plooien te verza melen. waaruit stralenbundels omhoog schoten, om zich vervolgens in golven te verspreiden. Het spreekt tot de verbeelding, doordat het iets volmaakt, gees telijks suggereert. Iets dat bezield is met zwevend etherisch leven. Men vraagt zich af, waarom de his torie geen melding maakt van aurora-aanbidders..." Deze regels uit het dagboek van kapitein Scott doen ons afvragen: Is Scott zelf niet zo'n aurora- aanbidder En hij niet alleen, maar al die waaghateen"Cook Palmer Bellinghausen Wilkes RossShackleton Gerlache Amundsen..., ByrdZijn het eigenlijk niet alle maal aurora-aanbidders Want wat dreef hen naar het onherbergzame land rond de Zuidpool? Wat voerde hen er toe om tot een gebied door te dringen, omringd door woelige zeeën, zeer hoge bergketens en waar de temperatuur verre van aan genaam is? Waarom trachtten deze mensen door te dringen tot het hart van het witte continent, tot de Zuidpool? Het begeerde punt op antarctica „Het is de taal der mystieke tekens en wonderen", schreef Scott, toen hij poëtisch de aurora-australis, het Zuiderlicht, uitbeeldde in een overigens zeei^, prozaïsche omgeving. Het avontuur: Het overschrijden van de grenzen der wereld, zal de mens die van nature alles wil onderzoeken altijd blijven aantrekken. En daar om al die bovenmenselijke inspanningal die durf die moed dat doorzettingsvermogen maar ook, die teleurstelling dat leed Als er iemand is geweest, die dit heeft ondervonden, dan is het wel de Britse marine-officier Sir Robert Fal con Scott WEDLOOP TUSSEN TWEE ONTDEKKINGSREIZIGERS Voordat Scott zijn Zuidpoolexpeditie ondernam in de „Zomer van 1911-1912, had hij al enige ervaring opgedaan omtrent dat gebied en het daar omheen liggende vasteland antarctica. Als 35-jarige kapi tein van de marine, had hij in 1901 al een tocht naar dat deel van de wereld ondernomen. Veel succes had hij toen niet. Maar sindsdien had hij maar één wens: Het planten van de Engelse vlag op het onderste puntje van de aarde. Deze Engels man bezat heel wat eigenschappen, juist nét niet geschikt voor een ontdekkingsreiziger. De bekende schrijver Sir James Berrie zei van hem: „Hij was verstrooid, humeurig, slecht mensenkenner, senti menteel, lichamelijk zwak, een dagdromer en lui Of was deze Engelsman juist wel geschikt voor het ondernemen van waagstukken? Want dezelfde Berrie en wie kende Scott beter dan hij schreef ook: „Hij legde zichzelf een strenge discipli ne op een beschouwde zijn sentimentaliteit en dag dromen als doodzonden. Hij dwong zichzelf zich ervan te weerhouden toe te geven aan zijn luiheid." In ieder geval bleef Scott in zijn vaderland er op hameren, dat het een Engelsman moest zijn, die het eerst de Zuidpool zou bereiken. Hij slaagde er in om een fonds te stichten en om zelfs de Engelse regering te bewegen hem subsidies te verlenen. Scott kreeg dus zijn zin en op 12 oktober 1910 lag de walvisvaarder „Terra Nova", bemand met goede zeelieden en ervaren geleerden, in de Australische haven Melbourne. Deze haven zou het uitgangspunt worden vap de expeditie. Daar hoorde Scott voor het eerst, dat hij een concurrent had. Niemand min der dan de Noorse onderzoeker Roald Amundsen was tezelfdertijd van plan om de Zuidpool te bezoe ken. Amundsen was een ervaren poolreiziger, een avonturier, een doorzetter. Zijn eigenlijke doel was: het bereiken van de Noordpool. Het plaatsen van de Noorse vlag op de Zuidpool was voor hem slechts een middel tot het bereiken van zijn werkelijke levensdoel. Hij was dan ook van plan om met het schip van Nansen. de „Fram" de Ross-zee binnen te varen en verder met sleden tot het gestelde doel te komen. En zo begon de wedloop tussen „Terra Nova" en „Fram", tussen Scott en Amundsen, tussen Enge land en Noorwegen. Scott zette koers naar de Mc. Murdo zeeëngte, waar hij het basiskamp „Evans" inrichtte. Vandaar voer de Terra Nova naar de Walvisbaai. Amundsen was toen reeds gearriveerd in de buurt van Klein-Amerika, alwaar hij zijn uitgangskamp „Framheim" opbouwde. De Noren waren ruim 160 kilometer dichter bij de Pool dan de Britten. De Wedloop was nu in volle gang. Amundsen vertrok op 19 oktober 1911. Scott ging elf dagen later op pad. De Engelsman volgde ongeveer het pad, dat Ernest Shacleton had betreden. Een toch van maar liefst 1475 kilometer. Om de 100 km. werd ten voorraaddepót aangelegd, voorzien van brandstof en voedsel. Met motorsleden, Mantsjoerijse ponny's en hondenspannen werd het materiaal vervoerd. Hulp groepen begeleiden Scott en zijn vier helpers, die tenslotte als vij fling de laatste etappe zouden afleg gen. Het zat Scott van het begin af al niet mee. Drie ponny's verdronken, een orkaan overviel de pool reizigers, daarna was het buitengewoon „warm" weer, waardoor de mannen dagenlang door de ge smolten ijspap moesten waden. Eindelijk werd hard blauw ijs bereikt. Het ging nu wat sneller. De groep bereikte het plateau, 2.000 meter boven de Ross-ijsbank verheven. Op 4 januari 1912 keerden de laatste begeleiders terug. Scott en zijn vier met gezellen maakten zich op voor de laatste tocht. Nog „slechts" 240 km scheidden hen van de Zuid pool. Het weer was goed, de reizigers verkeerden in prima condidtie, de stemming was uitgelaten. Spoe dig zou het doel van de onderneming zijn bereikt. Dan zou de marine-officier Robert Falcon Scott de Engelse vlag planten op de Zuidelijkste plek van de aarde. En met Scott zouden zijn reisgenoten be roemd worden. De sergeant Edgar Evans, een boom van een kerel, speciaal aangetrokken om het zware werk te doen, kapitein L. E. C. Oates, een officier- met veel eergevoel, dr. E. W. Wilson, een bekwaam en moedig arts en luitenant H. R. S. Bowers, een marinier van het goede soortEen klein, maar taai groepje. Nadat de mannen de 88ste breedte graad hadden gepasseerd en nog maar 100 km van het zo begeerde eindpunt verwijderd waren, deden ze een voor hen zeer ontstellende ontdekking. Op eens zagen zij verse sledesporen in de sneeuw. De mannen keken elkaar aan, niemand zei een woord, maar ze dachten hetzelfde. Ze wisten het nu met trieste zekerheid: Amundsen was hen voor... Alle moeite, alle ontberinghet was tevergeefs ge weest. Toch zetten de Engelsen de tocht voort. Op 17 januari kregen ze een tent in 't zicht. Ze be hoefden niet te raden op welke plaats die tent stond. Boven op de top van de tent woei fier een vlag. Rood met blauw kruisDe Noorse kleuren DE GROTE OVERWINNING HET DROEVIG EINDE Op 18 januari 1912 betreedt Scott de tent van zijn voorganger. Daar vindt hij het schriftelijk bewijs van zijn nederlaag. In de tent ligt een brief van zijn rivaal: „Polheim, 15 december 1911. Waarde kapitein Scott. Daar u vermoedeliik de eerste zult zijn, die deze plek na ons bereikt, wil ik u vriende lijk verzoeken deze brief aan koning Hakon VII te doen toekomen. Wanneer u iets van de artikelen, welke wij in deze tent hebben achtergelaten, kunt gebruiken, aarzel dan niet dit te doen. De slede, die wij buiten hebben achtergelaten, zou u misschien van nut kunnen 2ijn. Met beste groeten wens ik u een behouden terugkeer. Hoogachtend, Roald Amundsen." Hoe was het de Noren vergaan? Na een mislukte start waren ze, zoals reeds is gezegd, op 19 oktober 1911 weer vertrokken van basiskamp „Framheim". De Noor ondernam de tocht met vier anderen en vier sleden, licht geladen en getrokken door hon den. Ook zij hadden met moeilijkheden te kampen. Mist en ander slecht weer was ook hun deel. Geest driftig zetten ze echter door. Eenmaal op het ijs- plateau gearriveerd ging het stukken beter. Het weer werd goed, de bodemgesteldheid was prima. Op iedere vijf kilometer werd een sneeuwbaken ge maakt om terugkeer te vergemakkelijken. Per 100 km. werd een voedselopslagplaats ingericht. Ge middeld werd 24 km per dag afgelegd. Voort ging het van de Axel Heiberg-gletscher af landinwaarts. Op 8 december werd het punt bereikt tot waar Shackleton was gekomen. Op 14 december kwamen de mannen op het punt waar de zon „stilstaat". De Noren bivakkeerden vier dagen op de Zuidpool. Zij plantten de vlag op de preciese plaats. De te rugtocht verliep letterlijk van een leien dakje. In 1913 nam de Noor Amundsen de hulde van zijn land in ontvangst. Hij was de overwinnaar van de Zuidpool Hoe anders is de terugtocht van Scott en zijn mannen. De sergeant Evans, waarvan Scott zoveel verwachtte, blijkt het minst bestand tegen de ont beringen, die de ontgoochelde poolreizigers onder gaan. Het weer is zeer slecht. De lange sergeant krijgt te weinig voedsel voor zijn grote lichaam. Op zekere dag valt hij, een hersenschudding is het gevolg. Hij kan niet verder. De anderen besluiten bij hem te blijven. Kort daarop sterft Evans. Het volgende slachtoffer is kapitein Gates. Met zijn be vroren ledematen kan hij moeilijk vooruitkomen. Hij is de andexen tot last. Dat wil hij niet. In zijn zak zit een opium-tabletje. Hij heeft het witte pil letje maar door te slikken om in te slapen voorgoed. Op een nacht, wanneer de mannen weer eens in de tent moeten schuilen voor een orkaan, verlaat Oates heimelijk de schuilplaats Niemand heeft hem ooit weer teruggezien. De overige drie strompelen nog enige dagen ver der in de hoop het eerstvolgende voedseldepöt te bereiken. Een nieuwe orkaan steekt op. De mannen ki-uipen voor het laatst in hun tent en gaan in hun slaapzakken liggen. Het is eind maart 1912. Hoe lang zij hebben geleefd weet niemand. Scott ge draagt zich voorbeeldig. Hij schrijft brieven aan de vrouw van dr. Wilson en aan de moeder van luite nant Bowers. Niemand denkt aan zelfmoord. Scott schrijft met zijn bevroren vingers nog een laatste verantwoording. Hij tracht het falen van zijn missie te verklaren, maar hij weet er zelf geen weg mee. Dan sterven, het moet omstreeks 29 maart 1912 zijn geweest, de drie Engelsen. Zij hadden alles tegen. Zij vinden de dood op 240 km afstand van de Mc Murdozeeëngte op 169° 15' O.L. en 79° 38' Z.B. op 21 km. afstand van één der voedselplaatsen Acht maanden later vindt een opsporingsploeg de stoffelijke restenRobert Falcon Scott had zijn leven opgeofferd voor een ideaal. In zijn ver antwoording schreef hij: „Doch daar wij bereid zijn geweest ons leven in te zetten bij deze onderneming voor de eer van ons land, doe ik een beroep op onze landgenoten ervoor te zox-gen, d»>t or voor hen, die van ons afhankelijk zijn, behoorlijk wordt gezoi-gd. Wij buigen het hoofd voor de voorzienigheid, vast besloten ons best te blijven doen tot het einde De „Union Jack" ging halfstok, want de Engels man Scott was een man, die de vlag van zijn land tot het laatst hooghield. (Nadruk verboden). JONGE EN OUDE GENEVER HULDEBLIJK VOOR 23 NEDERLANDERS OP VALEXTIJNDAG 1962 Op 14 februari is het weer Valentijndag, de „Dag van de Vriendschap". Een in de Angel-Saksische landen reeds druk ge vierde dag, in Nederland een snel aan be kendheid winnend gebeuren. Dit is voor al gekomen door de traditionele, jaarlijk se aanbieding van een nationaal Valen- tijnhuldeblijk aan een aantal Nederlan ders, die zich op bijzondere wijze ver dienstelijk maakten voor hun medemen sen. Dit jaar koos het Valentijn Comité 23 Nederlanders, verdeeld over het gehe le land, uit om op 14 februari a.s. gehul digd te worden. De namen van de be trokkenen blijven echter tot die dag ge heim. Er is de laatste tijd veel deining ontstaan over de uit Amerika komende dans: de twist, één van de jongste onder de grillen van de dansvloer. Slechts weinigen in ons land kunnen de twist dansen, al hoeft men er niet meer voor te doen dan wiegen en draaien op een eindeloos ritme van allerlei soort. Voor zover thans bekend, wordt de twist op geen enkele dansschool in ons land onderricht en zelfs op een dansvloer zelden gesignaleerd. De stand van zaken in ons land is thans zo, dat wie het waagt te twisten of ernstig wordt vermaand of met een geringschattende grijns wordt aange gaapt, omdat men in ons land nog niet rijp is voor de twist en dat mis schien wel nooit wordt ook. Anders is dit in het buitenland, waar vooral in Amerika, Frankrijk, België en Duitsland de rage hand over hand toe neemt. De film en de verschillende gram mofoonplaten werken dit nog aanzienlijk in de hand. BEWEGINGEN De twist is als het ware een probleem geworden, waarmee - hoe kan het ook anders - vooral de dansleraren zich in tensief bezighouden. Onlangs werd dan ook in Den Haag een studiedag over de twist gehouden welke uitsluitend toegan kelijk was voor dansleraren. Juist hier is een duidelijk verschil van opvatting naar voren gekomen. Er is een groep ontstaan die de twist vulgair noemt en die er niet voor terugdeinst te bewe ren, dat de nieuwe dans de mensheid naar de „morele ondergang" voert, terwijl een tweede groep van mening is, dat er niets vulgairse aan de twist zit. De grondslagen van de twist zijn: a. Wordt het ons mannen op het stuk van kleding eigenlijk niet te moeilijk gemaakt? Is de variatie in stoffen, dessins, kleuren en ook wel modellen tegenwoordig niet zodanig groot, dat wij onze zekerheid beginnen te verliezen als het op het kopen van een kostuum aankomt? Het is ontegenzeggelijk waar dat herenmode werkelijk j herenmode is geworden. Dat betekent dat ieder jaar, en soms wel vaker, nieuwe kleuren verschijnen, nieuwe dessins, andere modellen. Maar al maakt dat het kiezen niet gemakkelijker, een grcot voordeel is toch dat tegenwoordig praktisch iedex-e man iets van zyn strikte privé-smaak in al die collecties kan vinden. SCHAAKNIEUWS Maandag 5 februari j.l. speelde het 2e tiental van de Veenendaalse Schaak vereniging een competitiewedstrijd te gen OSV I uit Oosterbeek. Deze wedstrijd was voor beide teams van groot belang, daar OSV in degra datiegevaar verkeerde, terwijl Veenen- daal de kampioenskansen niet mocht verspelen. De Veenendalers hebben zich echter niet laten verrassen en hun tegenstanders met een 6-4 nederlaag naar huis gestuurd. De individuele uit slagen waren: VSV II OSV I C. v. Genderen R. v. d. Zee 10 L. Ebskamp J. Janse 10 C. Beijer H. Bergman W. v. Dam J. Roza 01 E. v. Ravenswaay H. Mentink 10 M. de Kleuver L. Wagenvoort 10 Chr. ter Hogt C. Huls '/»-'/» A. Blankespoor C. v. Rijn01 Dr. M. v. Dam J. v. Doorne 10 H. v. Aller Dr. J. Noorlander 01 De uitslagen voor de 19e ronde van de onderlinge competitie waren: J. N. Elenbaas J. W. Boelens 01 H. Heikamp G. A. Blankestijn Vt-Vt J. Griffioen v. d. Bovenkamp G. Heikamp G. R. Kets»/»->/« C. J. Vink C. Wijnberger 1—0 R. Sukkel F. Luchsinger01 Maandag 12 febr. speelt het 3e tien tal tegen ESV II uit Ede. HORIZONTAAL: 1 kalm, 6 ri vier in Engeland, 9 godin v. d. twist, 10 bergplaats, 11 lans, 13 voorwerp om te malen, 14 gem. in N.-Brabant, 15 platte gebak ken steen, 16 ontkenning (Eng), 17 roodachtig, 18 voorzetsel, 20 atmosfeer (afk.), 21 wilde haver, 23 voorzetesel, 24 dorp in Gel derland, 26 bekende afkorting, 28 vruchtje, 29 muzieknoot, 30 geestrijke drank, 32 mandje, 33 pret, 34 houten klepper, 36 slaapt men op, 37 langwerpig rond, 38 spijker, 40 Nederlands dichter uit de 19de eeuw, 41 tijding, 42 voorvoegsel, 43 gem. in Gelder land. VERTICAAL: 1 woud, 2 dorp in Gelderland, 3 oorlogsgod, 4 schijn, voorkomen, 5 rijschool (afk.), 6 dorp in Gelderland on der Vuren, 7 lieden van adel, 8 telwoord, 10 plomp, 12 Neder lands dichter, 13 voorwerp om te snijden, 15 kruisnet, 16 kor ter, 17 vis, 19 hijswerktuig, 21 gewicht, 22 onderricht, 25 kippenloop. 27 zich verstouten. 29 ontgonnen land. 31 maand van het jaar, 32 schel, 33 schrijfkosten, 35 deel van een boom, 36 nors, 37 familielid, 38 zot. 39 deel van het oor, 41 soort onderwijs (afk.). Maandagavond hield de Fok- en Melkcontrolevercniging Ederveen en Omstreken haar jaarvergadering in Hotel Hupkes aan de Klomp. De leden werden weer voor gelicht over de gang van zaken in het afgelopen verenigingsjaar, dat weer tal van aktiviteiten telde. De voornaamste feiten waren wel het schetsen van het 1000ste kalf en de gehouden fokdag, waar -'e leden met hun beste dieren verschenen. Voorzitter W. den Hartog memoreerde deze gebeurtenissen in zijn openingswoord en wees op het grote belang van oordeel kundig fokken en het doen van controle. In cijfers gaat de Ederveense vereniging steeds meer de weg van de kwaliteit op! In Gelderland zijn 214 controleverenigin gen. Daarvan staat Ederveen op de der tiende plaats, na van de 23ste plaats te zijn opgeklommen. Dit geldt het werk van de fokvereniging. De melkcontrole bezette de 62ste plaats. Waren er vorig jaar zes bedrijven, die een vetgehalte bereikten van 4 nu zijn het er 20. Deze cijfers wijzen op een ver betering van het gehalte, een resultaat van een gedegen fok- en controle arbeid. Het aantal leden daalde met drie tot een getal van 101. Het aantal geregis treerde koeien steeg echter met 34 tot een getal van 1030. Aan de orde kwam voorts de contribu tieregeling 1962. In verband met grotere uitgaven (o.a. voormonsternemen) werd de contributie voor hen, die alleen lid zijn van de Melkcontrolevereniging verhoogd met 1,per koe. Voor leden van de fokvereniging met 0,50. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heren M. Hupkes, G. Lagerwey en A. Boers herkozen. De penningmeester G. Lagerwey bracht een goed verslag uit van de financiële basis der vereniging. Na de pauze werden aan de kampioenen van de gehouden fokdag op 23 aug. 1961 de prijzen uitgereikt, meest bestaande uit fraaie bekers en medailles. OPLOSSING PUZZEL Nr. 12 HORIZONTAAL: 1 Eijgelshoven, 8 An. 9 na, 10 To, 12 teems, 15 n.d., 16 Ems, 18 sla, 19 toe, 20 Let, 22 ter, 24 odol, 25 doch, 26 oir, 28 Dee, 29 ijlt, 31 aar, 33 Pim, 35 N.S., 36 stram, 38 Ne, 39 pt, 40 es. 42 Nederasselt. VERTICAAL: 1 Est-en-Opijnen, 2 ga, 3 ent, 4 spel, 5 ons, 6 v.a., 7 Nederhemert. 11 om, 13 Est, 14 mat, 15 no, 17 sloot, 19 troep, 21 Eli, 23 Ede, 27 rat. 28 dra. 30 L.S., 32 aria, 34 in, 36 sté, 37 mes, 39 pd, 41 Se. VOETSPOREN GEVONDEN 100 MILJOEN JAAR OUD In een steengi-oeve in de buurt van Swanage, in het Engelse graafschap Dor set, zijn voetafdrukken van een Dinosau rus ontdekt die meer dan honderd mil joen jaar oud zijn. De voetstappen, die zich over een afstand van 26 voet op de bodem van de steengroeve uitstrekken alvorens onder een rotsmassa te verdwij nen, zijn, volgens de deskundigen, het langste Dinosaurus-spoor dat ooit in Gr. Brittannië is blootgelegd. Dr. Alan Charig, de conservator van de afdeling fossiele reptielen van het British Museum heeft verklaard dat het opmer kelijk is dat dit enorme schepsel, een tweevoeter die wellicht van neus tot staart twaalf meter mat en zes meter hoog was, zulke verbazingwekkend klei ne stappen deed: De afstand tussen de af drukken is slechts een vijf en veertig cen timeter. EXTRA LANDBOUWSUBSIDIE IN ENGELAND De Britse minister van Landbouw heeft onlangs in antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag verklaard dat de totale landbouwsubsidie, die voor het lopende begrotingsjaar oor spronkelijk was geraamd op ongeveer 2.660 miljoen gulden, waarschijnlijk met een bedrag van 780 miljoen gulden zal moeten worden aangevuld. Dit is voornamelijk te wijten aan de geringe re financiële opbrengsten in de vee teeltsector. Volgens een bericht in „The Financial Times" zullen deze extra uitgaven mogelijk veel stof deen op waaien doordat de lage marktprijzen voor vlees (speciaal rundvlees), die als de voornaamste oorzaak worden be schouwd. niet tot uiting zijn gekomen in lager winkelprijzen, aldus „Land- bouwwereldnieuws". Er is een ding, dat - althans in de z.g. „betere confectie" - niet veranderde: Stijl! En stijl is sterk gebonden aan voor treffelijke stofkwaliteit, zorgvuldige mo dellering en de beste wijze van confec tionering. Een goed gesneden en goed ge fabriceerd kostuum, van een voortreffe lijke stof, zal de drager er èltijd chiquer doen uitzien dan het weliswaar goede, maar toch altijd mindere (en dan ook goedkopere) massa-produkt. Een goed „ge sneden' zuiver wollen kostuum, zorgvul dig geconfectioneerd, hééft dat stijlkarak ter. Voor het komende voorjaar zullen we die „stijlkostuums" overal in de eta lages weer tegenkomen. De kostuums van de Groningse confectie-industrie en meer in het bijzonder van een deel van deze industrie, die zich georganiseerd heeft in de z.g. „Stijlgroep Groningen," zullen daarbij zeker weer een belangrijke plaats innemen. Wat men aan zo'n beter kostuum over het algemeen niet ziet, is het feit, dat het veel langer meegaat en - wat men eigen lijk nog beter in het oog diende te hou den - dat het ook veel langer móói blijft. Of in een herenkostuum het best denk bare vakmanschap is geïnvesteerd, kan de leek bij zijn aankopen meestal niet be oordelen. De detaillist kan dat al veel beter. Pas na enkele jaren dragen wordt dat vakmanschap „zichtbaar", doordat zo'n kostuum zich voortreffelijk blijkt te hou den. De tendens naar lichtere stoffen voor herenkostuums handhaaft zich en tal van kostuums, die wij dit voorjaar kunnen kopen, zijn dan ook gemaakt van „light- Op dc foto ziet U een kostuum, waaruit men, aangaande dc stof kwaliteit, de kleur en het dessin niets kan aflezen. Toch „zit" dit kostuum en het zit zelfs voortref felijk. Het heeft st(jl. Wanneer de fabrikant van goede stoffen ge bruik maakt, een uitstekende cou peur heeft en een goed confec- lionerings-apparaat, zal zo'n kos tuum nog na jaren dragen die stijl behouden hebben. (9) Voordat zij die avond de poort uitrijden, roept Aram de kermisklanten bij zich. Hoog gezeten op zijn paard spreekt hij het bonte groepje mannen, acrobaten en dierentemmers toe: „Ik nodig u allen uit morgenavond uw kunsten te komen vertonen op het kasteel. Spijs en drank zijn vrij en ge zult ruim beloond worden voor uw prestaties." Het ge juich, dat op deze woorden volgt, klinkt nog na, als Aram en Presto de poort al uit zijn en huiswaai'ts rijden. Dicht bij de burcht, tussen de dennen, die daar op een rotsplateau groeien, hurkt een gestalte, pijl en boog in de hand. Gespannen kijkt hij omlaag naar de landweg. In de verte klinkt het getrappel van paardenhoeven „Daar komen ze", mompelt de man, en als even later Aram en Presto in galop om de bocht van de weg verschijnen, legt hij blik semsnel de pijl op de pees en mikt (Wordt vervolgd) weight" en „mediumweight" stoffen. De zuiver wollen stoffen geven hierbij de toon aan, hoewel de wol-mohair weefsels zeker niet vergeten mogen worden. Zij zorgen vaak voor een bijzonder verfijnd cachet. „Lichtgewichtkostuums" voor de zomer, vervaardigd van de mooiste materialen, en dan denken wij in de eerste plaats aan wol, verdienen ook om reden van behagelijke dracht een zekere voorkeur. Wollen kleding, al is zij dan ook nog zo licht en verfijnd, bepaalt als geen ander materiaal zozeer ons huidklimaat, dat - en wie onzere realiseert zich dat eigen lijk nog - in zo grote mate verantwoorde lijk is voor ons humeur en onze stem ming. Die functie is pas een vanzelfspre kendheid, als men bedenkt dat wol - vóór we over de andere eigenschappen van dit materiaal spreken - in allereerste instantie" tot taak heeft om de huid van een ander levend wezen - het schaap - tegen invloeden van buitenaf te bescher men. In wol voelt een schaap zich pret tig de mens dus ook! Dit zijn dan de drie „eenvoudige" eisen, de voornaamste, die men aan zijn pak moet stellen: een prima wollen stof, voor een zomerpak wat lichter dan voor een winterkostuum, een goede „zit" door een betere wijze van confectioneren en een behagelijk „klimaat". Deze eisen zult U vrijwel altijd in zuiver wol gerealiseerd kunnen zien. Met de enorme keuze uit dessins, kleuren en ook wel modellen van de tegenwoordige herenconfectie zult U het moeilijker hebben. Maar dat dient pas op de tweede plaats te komen. Dat U ook daarbij slagen zult is overigens ze ker! een pedaalbeweging met vast op de grond blijvende benen, de armen gespreid voor zich uit en de houding losjes doch recht op; b. tijdens deze pedaalslagen een voort durende draaibeweging met de heupen; c. een golvende beweging van het boven lichaam, van voren naar achteren en te rug genaamd „de golf." Op deze grondbeginselen zijn vele va riaties mogelijk, zodat men spreekt van een heuptwist, een knietwist en een voe- tentwist. Technisch gezien wordt de dans gedragen door een verjazzt mambo-ritme, in 4. 8 of 16 maten. LEVENSUITING Ook in het land van herkomst. Amerika, wordt er over de twist zeer verschillend gedacht. Sommige deskundigen beweren, dat de twist de grootste dans is sinds de charleston, hetgeen sommige andere des kundigen betwisten. Leidende figuren in de show-wereld verheffen de twist tot iets groots, deels gedreven door zakelijke be langen. Zij beweren zelfs, dat men zich door het dansen van de twist kan ont spannen en zich op deze manier tijdelijk kan ontdoen van de dagelijkse zorgen. Artsen in Amerika hebben personen bo ven de veertig echter ontradende twisten, omdat de twist evenals de verdwenen hoe lahoep ontwrichtingen, hernia, verrekte spieren en beschadiging van het heilig been tot gevolg kan hebben. Boven alles staat echter vast, dat de twist een dans is en een dans is een vol komen natuurlijke levensuiting van de mens. Ieder mens is geneigd elke ge beurtenis in zijn leven, zowel uiterlijk als innerlijk tot uiting te brengen in be weging, dus een vorm van dans, al is deze nog zo primitief. Dit moet gezien worden als een po ging invloed uit te oefenen op de om geving, waarbij onbewust een magische kracht aan deze beweging wordt toege schreven. Ook de twist is een uitings vorm, vooral van de hedendaagse jeugd. Mogelijk wordt er onbewust de levens blijheid en zorgeloosheid van deze tijd mee uitgebeeld. De ARJOS van Scherpenzeel- Wou- denberg-Renswoude hield maandag avond in het verenigingsgebouw aan de Molenweg haar jaarvex-gadering. Nadat deze bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze door de afdelings voorzitter, de heer C. Bakker, was ge opend en hij hun had gewezen op de plicht zich voor te bereiden als zij straks stemplichtig worden, werd het het woord gegeven aan de spreker van die avond, de heer G. A. Kieft, lid van de tweede kamer, met als onderwerp: „De hedendaagse politiek". Veelal zit ten de jongeren vol met idealen en heb ben zij veel kritiek op de voorgaande en huidige generatie. Voor de jongeren is het ook moeilijk om de weg te vin den. De situatie wordt er niet gemak kelijker op in de wereld, aldus spre ker. Voor de jongeren is het moeilijker om de weg te vinden. Door de be schikking over meer geld vinden zij dat net leven er plezieriger op wordt. Vergeleken met vroeger is het dage lijks leven ook niet zo beroerd. Wij be schikken thans hoe langer hoe meer over technische middelen om het leven zo prettig mogelijk te maken. Er be staat niet veel meer dat volkomen on bereikbaar is. Vroeger schaamden wij ons niet om met een gelapte broek te lopen. Nu schamen wij ons omdat wij nog geen auto hebben. Het lijkt er soms op dat wij honger lijden, ondanks de volle schalen die voor ons staan. Ondanks al deze materiële voorde len is er toch een bepaald gevoel van onbehagen, aldus spreker. Waar wij vroeger geboren werden bleef men wo nen, doch onze horizon is een stuk bre der geworden. De laatste jaren zijn in snel tempo veranderd. De gebeurtenis sen komen nu direct bij ons. Het over spoelt ons nu. Wij hebben nauwelijks meer tijd om al deze prikkels te verwerken. De slachtoffei's van de beschaving zijn le gio. Hoe moeilijk en hoe fout het soms kan gaan wij weten in welke richting wij moeten koersen. Laat ons altijd sa men naar een concrete oplossing zoe ken. Met de aansporing om in de Chris telijke politiek eerlijk te blijven en eendrachtig samen te werken, besloot spreker zijn inleiding. DAMUITSLAGEN Voor de onderlinge competitie van SDV werden maandagavond de vol gende partijen gespeeld: W. v. Schaik D. J. Iprenburg 20 H. G. Valkenburg A. ter Burg 20 B. Valkenburg A. Dusschoten 11 J. Brandt M. Inkenhaag 02 N. Wallet D. Valkenburg 20 J. Visser J. Jansen 20 FA. L. HEY Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26, Telefoon 3044

De Vallei | 1962 | | pagina 3