Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Paasfestival ULO-scholieren te Driebergen Komt Wim Bleijenberg terug naar zijn geboorteplaats? Voor ds KANTONRECHTER CULTURELE RAAD EN WIK0R ORGANISEREN SAMEN CULTUREEL JEUGD EVENEMENT Vermist 15-jarig Veenendaals meisje weer terecht ël¥T fallus amm MULDER „HOLLANDIA..." (II) Agenda 36e Jaargang WOENSDAG 14 FEBRUARI 1962 Nr. 12 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhencn Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Nieuws uit de omgeving IEDER huis LID van het Rode Kruis! Ds. Kok naar Alphen a.d. Rijn Tweede Herv. Ulo Ds. J. D. Wielenga ziek Het stijlvolle interieur van de Cunerakerk leent zich bij uitstek voor de uitvoering van de Johannespassion. op 7 maart a.s. Naar zaterdagclub! Personeelsavond van Scheepjeswol Loopbaan Uitvoering van „Oranje-Wit" Wat nu weer assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGFN HYPOTHEKEN EN financieringen Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Alle ULO-scholieren uit de hoogste klassen van de provincie Utrecht kunnen op 26, 27 en 28 april a.s. deelnemen aan het grote Paasfestival in het vakantiecentrum „Het Grote Bos" te Driebergen. Dit drie daagse culturele evenement wordt georganiseerd door de Stichtse Culturele Raad dezelfde stichting die ook o.a. in Amerongen de tentoonstelling in het raadhuis bracht en het landelijke WIKOR (Werk en Informatiecentrum voor Kunst ten dienste van het Onderwijs aan de Rijpere jeugd). Het is een experi ment, waarbij men in eerste instantie rekent op de medewerking van de diverse ULO-schoolhoofden en vanzelfsprekend op de belangstelling van de jeugd voor de Kunst in het algemeen. Het WIKOR is op dit idee gekomen naar aanleiding van het grote succes van het jaarlijkse Jeugdfestival te Velp waarvan het WIKOR ook mede-oprich ter is. Daar dit festival uitsluitend bestemd is voor leerlingen van het middelbaar onderwijs en de kweekscholen, werd later ook naar een middel gezocht de ulo-jeugd uit de hoogste klassen, in overeenstemming met hun opleiding en aanleg, op een aantrekkelijke en leer zame wijze te doen kennismaken met de kunstenaar en zijn kunst. De victorie begon in het noorden van ons land waar een enorme be- EDE: De Arnhemseweg te Ede wordt gereconstrueerd tot een brede invals- route en in verband daarmee moeten de beukenbomen gaan verdwijnen. Volgens berichten is het niet alleen de wegconstructie, doch ook het steeds verder gaande rottingsproces van de bomen, die deze maatregel noodzakelijk maken. BILTHOVEN: Een 24-jarige inwoon ster van Bilthoven, leerlinge van de Amsterdamse Kunstnijverheidsschool heeft de eerste prijs gewonnen met haar ontwerp van de feestprentbrief- kaart die in een oplaag van 2 miljoen stuks wordt uitgegeven voor de Jeuedartie, ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van het Ko ninklijk paar. LUNTEREN: Twee inwoners van Lun- teren, de heren S. P. van Assenbergh en R. J. v. d. Hoef hebben hun theo logische studie voltooid en zijn thans beroepbaar als predikant in de Ned. Herv. Kerk. TIEL: Bij het spelen is een 8-jarig jon getje beklemd geraakt tussen de draaideur van het postkantoor. Nadat eerst geruime tijd getracht is de deur van zijn plaats te krijgen, heeft men tenslotte een ruit ingeslagen en moesten er breekijzers aan te pas ko men om het kereltje uit zijn hache lijke positie te verlossen. HARSKAMP: Zondagnacht is een in woner van Harskamp die dronken op de rijbaan lag te slapen, door een auto aangereden en ernstig gewond. De automobilist zag de man op het laatste moment liggen en kon hem toen niet meer ontwijken. langstelling voor een dergelijk eve nement bestond. Vrijwel alle scho len namen er aan deel en na af loop was de ulo-jeugd bijzonder enthousiast over hetgeen men te zien en te horen had gekregen. OOK IN UTRECHT De Stichtse Culturele Raad - die o.a. altijd nog hoopt eens een goede ten toonstelling in Veenendaal te kunnen brengen! - kwam in contact met het WIKOR en het resultaat was dat ook de ulo-jeugd uit de provincie Utrecht in staat gesteld werd een dergelijk festival bij te wonen. In het vakantiecenfrum „Het Grote Bos" in Driebergen, dat zich bij uitstek leent voor dergelijke gebeurtenissen, wordt de jeugd op 26. 27 en 21! «pril a.s. verwacht. De voorstellingen worden gegeven in de grote moderne toneelzaal in het hoofdgebouw, terwijl de deelnemers aan het festival onder goede leiding logeren in het bungalowpark. Zeer waarschijnlijk zal de opening worden verricht door de Commis saris van de Koningin in de prov. Utrecht, Graaf Lynden van San- lenburg. De kosten voor deze drie dagen, inclu sief overnachtingen en maaltijden zijn zo laag mogelijk gesteld en bedragen per leerling 15,a 20, PROGRAMMA Er is een uitgebreid en gevarieerd pro gramma opgesteld. Naast demonstraties vanDlclassieke cn moderne dansen door het Scapino-Ballet o.l.v. Hans Snoek, zal ook een éénacter door de Toneel groep Studia opgevoerd worden. Voorts zullen de deelnemers aan het Het sinds vorige week woens dagmiddag vermiste Veenendaalsc meisje Wilhelmina ter Haar (15) is zaterdagavond in Ede terugge vonden en overgebracht naar haar ouderlijke woning. Zij werd door de Edese politie cp de weg aan getroffen waar zij met haar Solex liep te wandelen. Het meisje had op 7 februari om streeks twee uur 's middags de ouder lijke woning verlaten en was sindsdien spoorloos. Daar een ongeluk gevreesd werd, riepen de ouders de hulp van de politie in. Via de radio volgden in de loop van de zaterdag een aantal extra politieberichten waarbij iedereen die inlichtingen kon verschaffen, verzocht werd zich in verbinding te stellen met de politie. Mede door het nauwkeurige signalement kreeg de politie in Ede al vrij gauw diverse telefonische tips van mensen die het meisje in Ede hadden gezien. Zaterdagavond trof de politie haar in een van de straten aan. Het meisje durfde op eigen gelegenheid niet naar huis, zodat haar vader verzocht werd haar bij het station af te komen halen. De dagen dat zij zoek was, heeft zij I kennelijk geen vaste verblijfplaats ge- i had. Zij heeft steeds maar rondgezwor- j ven en heeft o.a. in een fabriek ge- j slapen. De reden van haar verdwijning I zou zijn, dat het woensdagavond laat I geworden was en zij niet meer naar huis durfde. A.H.-PRIJS GEWONNEN In de landelijke prijsvraag van Albert Heijn - het z.g. Kienspel - heeft mevr. Gebhard, wonende aan de Westersingel 27, een handmixer gewonnen t.w.v. hon derdachtenzestig gulden. Ledenwerfactie 12/2-24/2 Paasfestival getuige kunnen zijn van een uitvoering van het Ned. Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel, een Jazz-concert, Paasvuur, Ballet, Volksdansen en voor drachtskunst. BELANGSTELLING De Culturele Raad heeft enige tijd geleden al aan alle hoofden van ulo scholen in de provincie Utrecht een schrijven gericht, ir.ot het verzoek de hoogste-klas-leerlingen van dit festival in kennis te stellen Mede dooi'dat de jeugd de laatste tijd steeds meer belangstelling schijnt te krijgen voor de Kunst, verwachten de organisatoren dan ook oen grote be langstelling. Voor c>e jongeren zelf is dit een unieke kans nader kennis te maken met de culturele doelstellingen. Ds. R. Kok, die jarenlang predikant te Veenendaal is geweest en sedert enkele jaren aan de Chr. Geref. Kerk van Ede verbonden was heeft het beroep van de Chr. Gerf Kerk te Alphen aan den R(jn aangenomen. Tot hoofd van de tweede herv. Ulo school is benoemd de heer C. Burggraaf te Oldebroek. Met de bouw van deze tweede herv. Ulo zal worden begonnen als de eerste school in gebruik kan wor den genomen. Deze, welke gebouwd wordt aan de Westersingel, begint zijn voltooiing te na deren. Het is een omvangrijk complex ge worden. Aan de school is een gymnastiek lokaal gebouwd. Reeds thans is bekend, dat dit ene ge bouw niet voldoende capaciteit heeft om alle leerlingen te bergen. „EEN STAD GEHAVEND EN GESCHONDEN IN EEN ZEE VAN TIJD, DIE HET NIMMER HEEFT GEBONDEN; EEN STAD ZONDER GRENZEN ONDER BODEMLOZE HEMELEN." (Vervolg van woensdag 7 febuari 1962) Wanneer je bU avond door Hollandia dwaalt, kan het soms de allure aannemen van een havenstad van enig formaat. Gaande door de dokken bijvoorbeeld, langs het nieuwe ziekenhuis, langs de stijgende en dalende weg, die zich naar de nieuwere wooncentra, zoals het Varenplan of het Van Heutzkamp, kronkelt, heb Je onver moede uitzichten op de stad. Tcrrasgewijs tegen de hellingen van de Cycloop en zijn uitlopers liggen de woonhuizen met hun matte lichten, de oranjeachtige straat verlichtingen, de rode, blauwe en groene lichten van een sporadische neonreklame of baken. Sporadisch, maar juist daardoor opvallend in kleur. De achterste huizen van het Van Heutz kamp liggen tegen, ja bijna in het oer woud. Nog duidelijk is te zien, dat hier een bulldozer heeft gewérkt, tonnen aarde opwerpend om het eeuwige bos te over winnen en een stevige ondergrond voor de huizen te leggen. De takken der woud reuzen reiken soms tot over de daken van De „Oranjelaan" - de hoofdstraat van Hollandia, gezien va.iuit de richting van de Humboldt-Baai. WEER TIEN SPANJAARDEN BIJ KV.S.W. Vrijdagavond zijr^ »onieuw tien Span- jaaiden bij de ill dienst getre den. In totaal zijn er nu bij dit bedrijf 30 Spanjaarden en 8 Italianen in dienst. Donderdag j.l. moest ds. Wielcnga plot seling worden opgenomen in het Juliana- ziekenhuis te Veenendaal, waar h(j vrij dag werd geopereerd. Omdat de operatie aanvankelijk niet die verbetering in de toestand van ds. Wielenga bracht die er van verwacht mocht worden, zal hij zijn ambtswerk, dat hij nog zo kort geleden aanving, wel enige tijd moeten onderbreken. Naar wij vernamen is er kans dat de bekende middenvoor van Blauw Wit, Wim Bleyenbcrg, naar zijn geboorteplaats Veenendaal zal terug keren. De bekende aanvalsleider van de Amsterdamse Eredivisieclub, die in oktober j.l. 32 jaar werd zocht contacten in Veenendaal om te pogen een bestaande zaak over te nemen. Bleyenbcrg wil zijn betaalde voetballoopbaan besluiten als hij nog goed in conditie is. In het ama teurvoetbal denkt hij dan nog enkele jaren mee te kunnen en dan eventueel als trainer-speler aan een club verbonden worden. Logisch, dat Bleyenberg dan in Veenen daal weer amateur wordt. Zijn gedachten gaan uit naar een toetreding tot een Vee- nendaalse zaterdagclub, omdat hij even als zijn vrouw nu reeds vele zondagen zagen voorbijgaan zonder een huiselijk leven. Tot welke club Bleyenberg zich eventueel zal wenden is nog in het ge heel niet bekend. De jaarlijkse personeelsavond van de Kon. Schcepjcswolfabricken zal ditmaal op vrijdag 16 februari a.s. worden gehou den in het Verenigingsgebouw aan de Ei kenlaan. Het programma voor de pauze wordt in eerste instantie verzorgd door de drum band van het Harmonieorkest met de Van Heutz-mars en „Buggies and drumms". Het orkest brengt een drietal marsen, als mede de ouverture Wilhelm Teil en de wals Aufforderung zum Tanz. Een noviteit is het onderdeel „teenager- muziek" waarbij onder de titel „Ken je die een zestal bekende songs zullen worden gebracht, die door de dirigent, de heer M. de Graaff voor harmonieorkest zijn gearrangeerd. Na de pauze volgt de daverende film „En dat we toffe jongens zijn" met o.a. de Engelse komiek Norman Wisdom. Er rijzen echter nog wel enkele vragen en voornamelijk komt de vraag boven of Blauw Wit haar eminente middenvoor zo gemakkelijk zal loslaten. Gaat Bleyen berg naar het amateurvoetbal over dan zal hij een jaar op non-actief staan zoals de reglementen aangeven. Zoals bekend begon Bleyenberg zijn voetballoopbaan in de voetbalver. Veenen daal, waar hij reeds op jonge leeftijd bij zonder succesvol was. Ieder herinnert zich nog de titanenstrijd tegen Vitesse toen Bleyenberg viermaal door de gerenom meerde Vitesse-verdediging, met inter nationals als Wim Hendriks en Jaques Alberts wandelde. In die periode werd Bleyenberg reeds in verschillende vertegenwoordigende elf tallen gekozen. Nadien vertrok hij naar de semi-profclub Wageningen, waar hij eveneens lauweren oogstte. Van Wagenin- gen-ging het naar Rigtersbleek in Ensche de, waar Bleyenberg in die periode vier maal werd gekozen in het Nederlands elftal. Later speelde Bleyenberg in het Am sterdamse Ajax, waar hij onder de En gelse trainer Vic Buskingham een geheel nieuwe speelwijze tentoonspreidde. Van een doorzetter-middenvoor werd hij nu meer een elegante spelverdeler en top scorer. Hy bracht Ajax in 1960 het lands kampioenschap in de beslissingswed strijd tegen Feyenoord door driemaal te doelpunten. Nu speelt Wim al twee seizoenen in Blauw Wit waarmee hij vorig jaar naai de Eredivisie promoveerde en ook dit seizoen staat Bleyenberg hoog genoteerd op de lijst van topscorers. Al met al een succesrijke voetballoop baan van deze in Veenendaal geboren en getogen voetballer, die nu voornemens is zijn laatste voetbaljaren al zijn (niet ge ringe) capaciteiten te geven aan een echte Veenendaalse club. De plannen verkeren nog maar In het beginstadium, maar zullen wellicht in de nabije toekomst realiteit worden daar Bleyenberg zelf reeds de contacten zocht om deze plannen te verwezenlijken. In de komende twintig jaar wil men in Denemarken vijfhonderd nieuwe lagere scholen bouwen. de net afgebouwde huizen. Vandaar uit vormen de lichtjes van de stad geen strak ke lijnen meer maar een vluchtige rij van twinkelende lichtjes. De huizen zijn bijna allen gestandari- seerd. Hele wijken van huizen naar het zelfde model. Een woonkamer, twee tot drie slaapkamers, de onontbeerlijke man diekamer, een keuken, een goedang of bediendenverblijf. In Nieuw-Guirer. v bijna geen hul«| te vinden met een trap. Alles is gelijkvloers gebouwd. De huizen doen weinig denken aan de gangbare types in Nederland. Het benauwende wonen op flats kent men hier niet. De ramen zijn bijna allemaal voorzien van muskietengaas en eventueel dan af te sluiten met louvres (glazen strippen gevat in een aluminium frame, welke gesloten en geopend kunnen wor den). De vloeren zijn overwegend van cement, zonder vaste vloerbedekking. De ijskast is een meubelstuk geworden in de woonkamer. De eerste indruk, die men van Hollan dia krijgt, is een vriendelijke. Of men nu door de Humboldtbaai binnenvaart of de stad nadert over de zeer bochtige weg, die van de Sentanistrip (vliegveld) naar Hollandia-haven voert. Vooral in het laatste geval, een weg zich slingerend Voor leden en donateurs geeft de Elster- se Sportvereniging „Oranje Wit" a.s. vrij dagavond haar jaarlijkse uitvoering. Dit maal wordt het een cabaretavond, verzorgd door het cabaretgezelschap Jan Plezier uit Utrecht met als extra attractie de t.v. artist Joh. Welker met zijn vlie gende schijven. Na afloop is er bal bij de muziek van The Clifft's Band uit Eist. VEENENDAAL: Donderdag: Vergadering D.E.O.S. in R.K. ge bouw, 8 uur. Vrijdag: Personeelsavond D.S. in Ver. ge- i bouw, 7.30 uur. RHENEN Woensdag: Filmavond Roode Kruis in Eigen Gebouw, 8 uur. ELST Vrijdag: Uitvoering Oranje-Wit in de Ei kelkamp, 7.30 uur. AMERONGEN Donderdag: Uitvoering Ons Genoegen in J Clubhuis, 7.30 uur. Voor het Wagenings kantongerecht stond vrijdag B., fabrieksarbeider te Rhenen terecht, omdat hij als bestuur der van een vrachtauto een bus zou zijn gaan inhalen, terwijl deze reeds bezig was een stilstaande auto te pas seren. Daardoor was een aanrijding ontstaan. Het was gebeurd in Achterberg en H. had nu twee getuigen meegebracht - collega's, die bij hem in de cabine gezeten hadden - om zijn onschuld aan het gebeurde aan te tonen. De voorzijde van mijn vrachtauto was al ter hoogte van het portier van de bus, toen die pas naar links begon te zwenken, betoogde H. Het was dus de schuld van de buschauffeur en niet van mij. Ook de twee getuigen verklaarden, dat de vrachtauto al naast de bus ge reden had op het moment van de aan rijding. De bus had dan ook met de linkerzijde van de voorbumper de rech- terachterzijde van de vrachtauto inge deukt. Tegen de politie hadden de mannen destijds dezelfde verklaring afgelegd en derhalve achtten rechter en officier het bewijs tegen H. niet geleverd. Het werd dan ook vrijspraak. Van de P., patates-friteskraamhouder te Wageningen, verscheen vrijdag voor het kantongerecht in zijn woonplaats omdat hij, toen hij met zijn auto over de Hoogstraat reed, geen voorrang ver leend had aan een van rechts, van de Markt komende politiewagen. Boven dien had hij even verderop niet vol doende rechts gehouden bij het linksaf- slaan naar de Schoolstraat en hij had richting aangegeven zonder ook inder daad van richting te veranderen. De twee verbalisanten bevestigden het nog eens toen zij als getuigen opge roepen werden, maar verdachte vaagde alle drie de overtredingen met een handbeweging weg. Er klopt niets van, betoogde hij, de getuigen plegen meineed. Bovendien vraag ik me af waarom ze me niet me teen aangehouden hebben, nadat ik zo genaamd geen voorrang verleend zou hebben. Pas nadat ze me de hele stad door hadden laten rijden gaven ze mij een stopteken. Ik zette mijn wagen achter de hunne neer, maar er kwam niemand uit en toen ben ik maar weer doorgereden. Even verderop lieten ze me toen nog eens stoppen. We konden verdachte in de smalle Hoogstraat niet passeren, vertelde een der getuigen en konden hem dus ook geen stopteken geven. Juist nadat we beiden tot stilstand waren gekomen kregen we een mobilofonische oproep van het bureau, die we eorst beant woorden moesten. Vandaar, dat we niet dadelijk uitstapten. Hoe, waar en wanneer u aange houden bent doet er overigens ook wei nig toe, meende de officier. De over tredingen, die u ten laste zijn gelegd, zijn in ieder geval wel bewezen. Eis (Zie verder pag. 2) door het oerwoud, langs ravijnen en af gronden, pittoreske kamponghuizen met hun specifieke geuren, langs rotswanden en moerassen met kleine waterstroompjes, ligt achter iedere bocht een nieuwe ver rassing. Hier is het de guirlande van de helder rood opvlammende „Flame of forest" in een boom, afhangend tot op de grond; daar is het een verzameling kampong huizen onder palmbomen, op palen, waar tussen kinderen, varkens en honden spe len en wroeten tegen de achtergrond van het Sentanimeer. Of ook een onverwacht uitzicht, dat je doet denken aan de Schot se hooglanden, de Pyreneeën of het Schwartzwald. Zelfs heb ik ogenblikken gekend aan de stranden van Base-G, dat ik aan Hawaii- dacht, dat ik ooit mocht bezoeken. Een land vol tegenstellingen, Nieuw-Guinea. De ontspanningsmogelijkheden in Hol landia zijn - alhoewel qua peil en outil lage niet te vergelijken met Nederland - toch alleszins redelijk. Indien men er geen schouwburg of concertgebouw verwacht, valt het wel mee. Er zijn, vergeleken met andere plaatsen in Nederlands Nieuw- Guinea, twee redelijke bioscopen en de mogelijkheid om in die bioscopen plaats te bespreken. Het gehalte van de films beweegt zich, een enkele uitschieter daar gelaten, op het niveau van schietende cowboys, gillende Indianen en oorlogs films, vooral veel oorlogsfilms. De toe gangsprijs voor dit alles bedraagt één simpele rijksdaalder. Voorts kan men er naar hartelust zwem men. Aan het strand van Base-G, in het Sentanimeer, waaraan de uitspanningen „Bellevue" en „Meerzicht" zijn gelegen, in de diverse poelen en kali's met koel en helder bergwater. Men kan er snorkelen en onderwatervissen. Bovendien is bij de twee genoemde uitspanningen de moge lijkheid aanwezig om tegen redelijke prij zen te leren waterskiën of speedboot va ren. En dan het zeilen op de Humboldt baai met zijn wisselvallige winden, die het zeilen zo verschillend maken van dat op de Loosdrechltse Plassen of een rivier in Nederland. Er is gelegenheid om te tennissen, te voetballen, te judoën, te schermen, kort om elke sport, die men wenst te bedrij ven. Men kan zich aansluiten bij diverss sportclubs en sociëteiten, die op hun beurt gezellige avonden organiseren, hun eigen filmavonden hebben en gelegenheid geven tot roulettespel. Het zo hoog en mooi gelegen Sentani meer, huisvest - naar men In Hollandia zegt - als enige zoetwaterpias te wereld een klein soort zaagvissen en ander ge dierte, dat normaliter alleen voorkomt in zout- of liever zeewater. Geen vrees ech- (zie verder pag. 2) De- fiscus in ons land heeft in het afgelopen jaar het recordbedrag van ruim 10 miljard gulden ontvangen. Een 32-jarige Nigeriaan die twee vrouwen en vele kinderen heeft, heeft 100.000 gulden in de voetbal pool gewonnen. Doordat een verkeerde operatie op haar was toegepast, heeft een ver pleegster van de stad New York een schadevergoeding van 80.000 dollar ontvangen. Nadat in Napels de arbeiders in de vleesindustrie in staking waren ge gaan, hebben zij een aantal koeien en stieren losgelaten. In Mexico is een 40-jarige Italiaan zes keer in het huwelijk getreden, terwijl zijn echtgenote in Sicilië in eenzaamheid op hem wachtte. Engelse geologen hebben de over blijfselen van een dier gevonden, dat volgens hen 180 miljoen jaar oud is. Twee Amerikaanse jongedames heb ben reeds 10.000 blikjes met echte Londense mist verkocht 1,25 per stuk. Bij het brengen van een serenade aan hun geliefde zijn twee jonge Italianen zodanig door de vader van het meisje afgeranseld, dat ze in het ziekenhuis opgenomen moesten wor den. Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerke wijk 28 - telef. 2307 OP WERKDAGEN VAN 2-3 UUR Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL O 4 KEQKEWUK 167 - TC 1.5000 VEE MEN CA AL

De Vallei | 1962 | | pagina 1