Verward voetbal, zwakke leiding bij C.D.N.-Veenendaal (1-1) Prachtig spelend VC Veenendaal dwingt Set Up gelijkspel af GVVV NA RUST PRODUKTIEF TEGEN ZUIDVOGELS (5-1) STRAFSCHOP VOOR DOVO SLOEG GO AHEAD Montfoort - Merino's (1-0) AKTIE BIJSTAND 4 V.R.C. flink op schot tegen Sparta Enschede 6-1 VC Veenendaal kon niet wennen aan Rotterdamse sporthal ARAM De pokken of wel variola major genaamd Officiële bekendmaking KORFBAL D.S.V. II - S.K.F. I (1-5) De Heer der slang en TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 14 FEBRUARI 1962 Nr. 12 Neen, C.D.N. en Veenendaal hebben zondagmiddag op de Akker in Driebergen geen hoogstaande wedstrijd gespeeld. Het was een duel, waarin de slordigheid overheerste en de misère werd groter omdat scheidsrechter Horssius,, vooral in de tweede helft, enkele vreemde en beslist aanvechtbare beslissingen nam, zodat de tijd toen verstreek met het ronddelen van z.g. stuit- of schcidsrechterballen, vrije trappen en aan spelers van beide partijen enkele waarschuwingen, werden gegeven, merkwaardig genoeg soms aan de verkeerde speler. De 1-1 einduitslag was feitelijk het enige normale feit, want beide ploegen konden geen zege bereiken omdat daarvoor het spel te onsamenhangend was. Aanvankelijk was C.D.N. sterker. De meeste Driebergse aanvallen werden over links gelanceerd, waar linksbuiten Elberts de Veenendaalse back G. Hensen keer op keer voorbijsnelde. Dit bracht gevaar voor het doel van v. d. Weyden. Na vijf minuten stopte v. d. Weyden een schot met zijn voet, maar de druk nam toe om dat spil Diepeveen ook al naar de be dreigde rechtse hoek van de verdediging snelde. Uit de zoveelste voorzet van Elbertse schoot H. van Ginkel tegen de lat. Na een kwartier dacht ieder dat aanvoerder C. Gerritsen de bal in uiterste nood in eigen doel had geplaatst, maar de scheids rechter gaf hoekschop. De wapenfeiten van de Veenendaalse aanval waren intus sen op de vingers van een hand te tellen. Een schot van C. Hensen kwam in de handen van keeper van Zanten en mid- voor Derksen schoot nog eens hoog over. Acht minuten voor rust kwam de ope ningstreffer voor C.D.N. Linksbuiten El berts (wat genoot die man een vrijheid), schoot weer eens voor het doel waar een algemene verwarring ontstond en rechts binnen H. van Ginkel de bal in het doel gleed. Geen mooi doelpunt, maar het bracht nu eenmaal de stand op 1-0 voor C.D.N. Na rust kwam Veenendaal eindelijk meer voor het C.D.N. doel. Door slordig plaatsen was het element verrassing ech ter niet aanwezig. Linkshalf P. Muller bouwde op het middenveld en gaf zijn aanvallers de goede pass, maar zij ne geerden dit. Na zeven minuten gebeurde er een ongelukje, toen rechtsbuiten C. Henzen te laag kopte waardoor hij een trap in het gezicht kreeg en met een blessure bij het rechteroog per brancard het veld verliet. Cor Heykamp kwam het elftal completeren. Toen kwamen de vreemde beslissingen van arbiter Horssius het geheel nog som- N.S.V.S. verloor met 4-1 van snel spelend D.E.V. N.S.V.S. kon het in de eerste wedstrijd op haar nieuwe terrein niet bolwerken tegen D.E.V. uit Doorn en verloor met 4-1. De gasten waren voortdurend voor het doel van N.S.V.S. te vinden en speel den ook sneller dan de Neveda-ploeg. Keeper Limbeek, die in het N.S.V.S.- doel debuteerde kon niet veel doen aan de vier Doornse doelpunten, waarvan de middenvoor van Dijk er voor de rust al twee van produceerde. Na de rust wist rechtsbuiten Schuurman de stand op 3-0 te trekken en toen kwam N.S.V.S. dan aan een tegenpunt zij het uit een strafschop. Middenvoor v. d. Waal wist deze penalty oordeelkundig te be nutten en de stand op 3-1 te brengen. Hoe N.S.V.S. het ook probeerde het luk te niet want de gasten reageerden juist even vlugger dan de spelers van de thuis club. Juist voor het scheiden van de markt vloog een schot van rechtsbinnen Roelofsen nog in de Newo-touwen, 4-1. berder maken. Hij gaf twee C.D.N.-ers, waaronder de keeper een waarschuwing en ook een Veenendaalse speler. Hij on derbrak vele malen het spel en liet dan op een geheel andere plaats de bal vallen voor een arbiterbal. De vrije trappen die hij kwistig uit deelde waren voor de helft tegen de ver keerde ploeg gericht. Dit leidde tot fluit concerten tegen hem en uiteraard kwam een en ander het spel niet ten goede. Na 25 minuten kreeg Veenendaal dan einde lijk de wel verdiende gelijkmaker. Een vrije trap heel listig door Piet Muller ge nomen, zeilde over de C.D.N. muur en kwam voor de voeten van Boelie Konings, die van dichtbij in het doel mikte, 1-1. Beide ploegen deden nog wel pogingen om alsnog te winnen, maar slaagden niet. Tegen het einde liep spil Engelenburg pardoes tegen A. Muller op. Geen vrije trap het spel ging gewoon door. Toen Muller wilde uitvallen mocht dat niet van scheidsrechter Horssius zodat Overeem, die al in het veld stond als invaller weer buiten de lijnen moest en Muller strom pelend het einde haalde. Jammer, maar geen wedstrijd om lang over na te praten of te denken. Overigens kon Veenendaal een puntje op het leiden de Quick inlopen dat onverwachts ver loor. De stand werd nu: Quick A12 17 Zeist 12 17 Veenendaal 12 15 H.M.S11 14 S.E.C12 14 Vriendenschaar 11 13 De Zebra's 12 11 C.D.N11 10 Saestum 11 10 Ultrajectum 10 7 Holland 11 7 Hercules 12 7 Vreeswijk 11 6 Jeugdzorg Gezinszorg Wi|k- en Buurtwerk Gebrekkigenzorg G.V.V.V. heeft weer eens getoond op eigen veld een niet gering te achten te genstander te z(jn. Zuidvogels uit Huizen ondervond dat zaterdag door een 5-1 ne derlaag te moeten incasseren. De over winning van G.V.V.V. kwam pas na de rust tot stand want met de 1-0 ruststand was nog veel mogelijk. tekening in toen na een kwartier de al tijd ijverige J. v. d. Bovenkamp een voor zet van Kroesbergen zeer fraai inschoot, 2-0. Zes minuten later nam linksbuiten Scholts de bal, die na een hoekschop voor hem neerviel, ineens op de wreef en ko gelde nummer drie in de Huizer touwen. Een goede aanval van Zuidvogels werd TAFELTENNIS Woensdag meest Climax naar Ooster- bcck om de strijd aan te binden met hek- kesluitcr Heveadorp. Daar dit team nog geen winstpuntje veroverd heeft, lag een overwinning voor Climax in de lijn der verwachtingen en de Veenendalers won nen dan ook met 7-3. Het spel was voor de rust vrij matig, na 25 minuten besloten door een zuivere omdat beide ploegen slordig plaatsten. Middenvoor Hennie van Essen gaf G.V.V.V. na een kwartier een 1-0 voor sprong, maar voorts valt over die eerste helft weinig te vermelden. Een buiten spel doelpunt van G.V.V.V. vond geen genade in de ogen van de scheidsrechter. Even voor de rust moest de Zuidvogels keeper uitvallen toen hij zijn pols be zeerde. Zijn plaatsvervanger moest na de her vatting nog viermaal de gang naar het net maken. Het spel was het eerste kwar tier nog wat rommelig, maar er kwam DOVO 11 15 WHC 11 11 Enter Vooruit 13 11 DES 11 10 SVZW 11 10 Deeto 11 9 Go Ahead K. 13 9 Owios 13 9 Rechtshalf B. v. d. Pol van DOVO moest in de wedstrijd van DOVO tegen Go Ahead in Kampen wel de uiterste kalmte betrachten toen hy met een dubbcl- blankc stand en met nog een kwartiertje te spelen op de elfmeterstip stond om een strafschop te nemen. Htf deed het feilloos en joeg de penalty in het doel. Naar later bleek zou het de winnende goal worden. Overigens was in deze vrij spannende wedstrijd de verdediging van DOVO het sterkste deel van de ploeg. De aan val speelde wat aarzelend, was wel iets beter dan die van Go Ahead, maar het ging niet zo vlot. De tegenstanders speelden fors, zonder daarbij de perken te buiten te gaan. Bij de Go-Ahead aanvallen voor rust was spil v.d. Kraats een voortdurend struikelblok en ook keeper van Hardeveld was steeds pa raat. Uit de aanval van DOVO kwam voor rust niet meer dan een schot van Mol, dat over de lat scheerde. Rust stand 0-0. Na de rust was DOVO wat meer aan vallend, maar de verdediging van Go Ahead zwichtte niet. Toen kwam dan na een half uur het ogenblik dat K. van Hal zijn midvoor Schoeman vrij zag staan. Er volgde een voorzet, Schoe man wilde zijn hoofd onder de bal zet ten, maar een verdediger van Go Ahead sloeg de bal boven zijn hoofd met de hand weg. Tot grote vreugde van de DOVO aanhang benutte v. d. Pol de toegestane strafschop. 0-1. Go Ahead zette nog eens alles op alles en daar mee steeg de spanning. De jeugdige J. van Manen schoot nog eens rakelings naast en een hoog schot van Go Ahead werd door keeper Hardeveld gestopt. De strafschop had beslist 1-0 voor DOVO Daar de kopploegen onver wachts verloren kreeg DOVO opeens meer perspectief en nadert nu de lei der Genemuiden op drie punten, zoals hieronder blijkt. Genemuiden 11 18 DOSK 13 16 Veslaco sloeg driemaal snel toe tegen Panter Sportver. Panter heeft in Harderwijk tegen het sterke Veslaco goed partij ge geven, maar moest een 3-1 nederlaag lij den. Dat kwam omdat de Panterploeg zich niet meer kon herstellen van een drietal snel achter elkaar gescoorde Ves- laco-goals, geboren uit misverstanden bij de Panter-verdediging. Tot 20 minuten ging het nog gelijk op toen dan dat offensief van Veslaco kwam. Rechtsback Sas en Spil van Kooten wei felden even en driemaal sloeg Veslaco toe in zes minuten tijds. Dat was dus 3-0 en dat kon Panter niet meer te boven komen. Toen de Panter-doelman een trap tegen zijn voet kreeg moest hij op halve kracht verder spelen. Hij kon de bal slechts uit gooien. Nog voor rust wist rechtsbuiten van Riesen een voorzet van Remmerde in een doelpunt om te zetten en de stand op 3-1 te brengen. Na rust was Veslaco iets sterker, maar er kwamen geen doelpunten meer omdat Kulan won met 4-0 van Advendo In de wedstrijd tegen Advendo bleek dat zowel Kulan als Advendo lange tjjd rust hadden, want het spel kon geen gro te hoogte bereiken. Kulan wist met 4-0 te winnen en behield de leiding met een punt voorsprong op Rubo en D.E.V. Advendo met windvoordeel liep aan vankelijk hard van stapel maar kwam niet verder dan enkele corners. De Kulan- achterhoede met keeper Veldhuizen aan het hoofd wist echter het doel schoon te houden. Na een kwartier kwam Kulan ook naar voren. Eerst schoot Hensen na een goede aanval naast en voorts reageerde v. d. Haar iets te langzaam om te scoren. De openingstreffer kwam na 32 minuten toen Hensen doorkopte naar Faber die keeper Groenveld met een mooi schot passeerde, 1-0. Advendo vond steeds keeper Veld huizen op hun weg. Een vliegend schot maakte hij voor rust onschadelijk. Enkele minuten na rust stond Kulan al op 3-0. Eerst kogelde Hensen via de paal in en even later wist een der Advendo- spelers geen raad met de bal en zo ver kopbal van de rechtsbinnen, 3-1. De zwoegende linksbinnen J. v. d. Boven kamp (wat een uithoudingsvermogen heeft die knaap) kwam weer eens gevaarlijk voor het doel van Zuidvogels en scoorde het vierde doelpunt, 4-1. Vijf minuten voor tijd viel de vijfde treffer toen rechtsbuiten Diteweg de bal goed doorgaf naar H. van Essen die andermaal de roos trof. 5-1 voor G.V.V.V. dat hierdoor weer in de lift om hoog werd getrokken want de stand werd nu: Huizen 13 Spakenburg 11 IJsselmeervogels 11 G.V.V.V13 S.D.C. (P) 14 V.V.O.G13 C.J.V.V14 Zuidvogels 12 IJmuiden 14 N.D.S.M11 Rhenus behaalde opnieuw overwinning Dorestad met 4-1 geklopt Panter met goed tegenspel voor de dag dween het leer in zijn eigen doel, 3-0. a kwam. De drie treffers van voor de rust 25 minuten bracht v. d. Haar de bal op, waren echter de genadeklap en die kwam gaf door naar van Leeuwen die met een S.V.P. niet meer te boven, zodat men de 1 goed gericht schot het Ederveense doe punten in Harderwijk moest laten. I doorboorde, 4-0. VRC maakte zaterdag korte metten met het bezoekende Sparta uit Enschede, dat geen schyn of schaduw meer is van de gevreesde ploeg van enkele jaren terug. Met 6-1 wonnen de VRC spelers verdiend. Bertus Cornelissen als aan valsleider ontpopte zich weer als een ferme doorzetter en scoorde zelfs drie goals. Ook de jonge rechtsbuiten van Kooten kan op een goede wedstrijd terug zien. De doelman Valkenburg, die zyn debuut maakte kreeg weinig werk, maar hetgeen hy moest verrichten ging hem goed af. I CSV '28 Reeds in de zevende minuut scoorde VRC. Rechtsbuiten Van Kooten zette voor het Sparta-doel en Cornelissen kopte onberispelijk in (1-0). Sparta presteerde weinig of niets en speelde te peuterig. Na een half uur liep Schoe man zich vrij, schoot zelf niet, maar lanceerde Cornelissen die voor de 2e maal het net liet bollen (2-0). In de 38e minuut kreeg linksbinnen Schoe man weer de bal in vrije positie, liep enkele passen en lokte keeper Ten Domkelaar uit zijn doel. Het schot van Schoeman bereikte toen een verlaten doel en dat betekende 3-0. Even voor de rust wist Cornelissen weer met een goede kopstoot een vierde treffer te produceren. Ruststand 4-0. Na rust wilde Sparta doorstoten, maar het lukte niet daar VRC zich de fensief goed weerde. Een prachtige ko gel van rechtsbuiten Van Kooten werd door keeper Ten Domkelaar over de lat getikt. Na een half uur snelde Bep Jansen door de Twentse gelederen en schoot toen gevoelig raak (5-0). Uit een hoekschop kon rechtsbinnen Vos van Sparta de Enschedese eer red den en bracht de stand op 5-1, maar Bep Jansen rondde juist voor tijd een goede aanval van VRC doeltreffend af en maakte het halve dozijn vol (6-1). VRC klom ook wat naar boven op dé lijst die er als volgt uitziet: O.N. 14 13 Het zelfvertrouwen der VCV-ers, dat na vier achtereenvolgende nederlagen een ge duchte schok had gekregen, zal na de uitstekende wedstrijd tegen het sterke Set Up wel weer op peil zyn. Als van ouds was het weer de slagkracht van de Veenendalers, die vooral in de beide eerste sets de Utrechters voor onoplosbare problemen plaatste. Niet oud-hoofdklasse-speler Piet Coté doch de VCV-captain Roel Sipkema was dit maal de ster van het veld met zijn feilloze aanval en uitstekende serveren. Het ge hele team speelde trouwens een klasse beter, dan de laatste wedstrijden het geval was geweest. In de eerste set was het direct raak: prachtige set ups van vooral Piet van de Bosch en Ad Slik gaven de sterke VCV- aanval volop de kansen tot scoren. On danks twee Utrechtse time-outs konden de VCV-ers een 1-10 voorsprong opbou wen. Uiteindelijk wisten de S.U.-ers nog tot 9-13 te komen, doch twee duidelijke technische fouten in de S.U.-defensie ont gingen de overigens maar matig leidende heer Verheul niet: 9-15. In de 2e set kwam VCV wederom met fraai aanvalsspel snel op 0-8, vooral ook omdat de S.U.-ers veel te veel risico's na men met het serveren. Plotseling bleken echter de Utrechters te zijn ingespeeld en punt na punt scorend kwamen zij tot 10 - 10. En daarna zelfs op 12-11. Drie services van Sipkema en een smash van Ad Slik brachten echter ook deze set aan de VCV- zijde. In de derde set ging de strijd na een aanvankelijke 0-6 VCV-voorsprong gelijk Apeldoorn 12 Excelsior '31 12 Voorwaarts V14 Sparta E13 Elburgse S.C13 DOS '37 13 VRC 12 Nunspeet 12 20 18 18 15 13 12 10 9 Tot zes minuten voor t(jd hield het elf tal van Merino's op een uitermate zwaar veld stand tegen Montfoort. In de eerste helft had Merino's zelfs enkele kansen op een doelpunt gehad. Maar de stand bleef maar steeds dubbelblank en men ver zoende zich al met een 0-0 uitslag. Toen kwam dan zes minuten voor het einde die fatale corner, die voor het doel van Merino's werd gebracht. Een opeen hoping van spelers voor het doel en daar door wist rechtshalf Bogaard een gaatje te vinden en te scoren, 1-0 voor Mont foort. Merino's was dermate aangeslagen dat men moest toestaan dat twee minuten later v. d. Pol er nog 2-0 van maakte. Doelman Blankespoor was deze middag op tot 9-10. Praéfltig spel van beide teams - vooral aanvallend - spanning en sensa tie aan het einde brachten de toeschou wers in verrukking. Bij 14-14 nam Dick Bovenschen met harde smashes de S.U.- service over om daarna nog eens VCV op matchpoint te brengen. Het laatste woord was echter aan Set Up, dat na twee scheidsrechterlijke blunders VCV met 18-16 klopte. De laatste set was nu duidelijk voor Set Up, dat de kans om tenminste één punt uit deze thuiswedstrijd te halen, niet dertussen ook minder en met 15-5 kon Set Up een 2-2 stand bereiken. DONDERDAGAVOND VC Veenendaal - S.O.S. (dames). VC Veenendaal - Nijenrode (heren). Rhenus heeft zondag opnieuw een overwinning geboekt. Ditmaal werd Do restad in wyk by Duurstede verslagen. De eindstand werd 1-4 in het voordeel der groen-witten. Jan ten Braak opende de score toen er ongeveer twintig minuten in de eerste helft waren gespeeld. Tien minuten later reeds maakte de Dorestad-middenvoor ge lijk 1-1, doch nog vóór de thee hernam i Toch was een speler van Heveadorp deze avond de grote man. Van Loon zag n.l. kans om al zijn partijen in winst om te zetten, wat een prachtige prestatie was, maar één speler kan de overwinning niet behalen en daar de teamgenoten van V. Loon geen winst konden boeken werd de zoveelste nederlaag voor Heveadorp een feit. Toch is Strien tegen v. Manen heel dicht bij de overwinning geweest. Nadat v. Manen de eerste game had verloren won hij de tweede op het nippertje met 22-20. In de derde game stond Strien verschil lende malen op match point en het was alleen aan de meerdere routine van v. Manen te danken dat hij de game nog met 25-23 voor zich opeiste. Van Wildekamp won v. Manen gemakke lijk maar met deze speler had v. Eist weer heel wat moeite. Met het dubbel spel bereikte Climax de 7-3 eindscore. Zaterdag ging Swift uit Wageningen nu eens met een volledig team naar leider Tios en moest met een 6-4 nederlaag naar huis terugkeren. Alle drie de spelers won- nen van Bouman terwijl Fredericks tegen 6 Muller het vierde punt scoorde. Voor Climax staan nu twee wedstrijden in drie dagen op het programma. Zater dag a.s. in Arnhem moet van Treffers, dat ook een van de zwakkere teams is, gewonnen kunnen worden. Maandagavond ontvangen de Veenendalers Kolping uit Nijmegen, het team dat detijds Climax zijn eerste verliespunt bezorgde. Ook nu zal de uitslag wel weer niet ver van een gelijk spel afliggen. In de eerste klas gaat Ritax schijnbaar rechtstreeks op het kampioenschap af. Nu werd Cap II verslagen zonder dat de Arnhemmers ook maar de eer konden redden, terwijl concurrent Swift II een kostbaar punt verspeelde. Ritax heeft nu alleen nog maar op te passen voor Tios II. Panter boekte in de tweede klas een Rhenus de leiding door een prachtige 9-1 overwinning op Swift III. Alleen H. boogbal van Pelser, die doel trof 1-2. Stuivenberg verloor een partij. In deze Na rust ongeveer hetzelfde spelbeeld, zelfde klas bleef Gazelle goed volgen veel paniekerig voetbal. Rhenus hield door een 10-0 zege op V.S.W. echter dapper stand, ondanks het feit, dat i Bij de junioren tenslotte heeft Climax linksbuiten G. v. Baaren op goal was ge- nog maar 3 punten nodig om kampioen te zet wegens ziekte van de vaste keeper. worden. Deze week werd de Treffers Eerst in de eindfase van de strijd kwam jeugd met 8-2 het slachtoffer, er voor de Candiabewoners wat opluch ting, toen Geurt Veenenddal voor num mer drie zorgde 1-3 en hij even later de stand zelfs wist op te voeren tot 1-4. De spanning viel nu weg, Dorestad gaf zich gewonnen en het spelpeil steeg nu aan zienlijk. Oranje-Wit won met 2-0 Zondag speelde Oranje Wit haar uit wedstrijd tegen Achterveld, welke zij met 2-0 tot een overwinning wist te brengen. Het was een matige wedstrijd met Oranje Wit het meest in de aanval en de beste scoringskansen, die o.a. in de 20e minuut door linksbuiten H. Slok met een goed doelpunt tot uitdrukking werden gebracht. Kort hierna kreeg Achterveld een penalty toegewezen, maar deze werd meesterlijk door de Oranje Wit-doelman C. Rotterdam ge stopt. De burgemeester van Veenendaal maakt °°k Pf d* bekend: dat alle mannelijke personen, ge- beide doelen m gevaar Pas m de 25e beren in het jaar 1944 en op 1 februari minUUt Van de tweede helft kwam Gemeente Veenendaal INSCHRIJVING VOOR DE DIENSTPLICHT LICHTING 1964 1962 woonachtig in de gemeente Veenen- goed doorgegeven bal van midvoor Onink in het net tot rust (0-2). Wel Morgenavond wacht de Veenendaalse daal, die geen bericht van inschrijving ,^7 volleyballiefhebbers een interessante j voor de dienstplicht (bruine kaart) lich- JJÏff ^nrJnm!»n mail HCiinnTl avond. Het herenteam ontmoet in de zaal ting 1964 hebben ontvangen, verplicht zijn Tnf «ïln Wlmn wit van het Chr. Lyceum het team van „Ny- zich onverwijld te melden ter gemeente- secretarie. Hoofdstraat 92. afdeling null- '^.^..52, enrodes." Gezien het goede spel van de VCV-ers tegen Set Up moet dit een over winning voor VCV gaan worden. Boven dien hebben de N.O.I.B.-leerlingen dit jaar vooral in uitwedstrijden nog niet veel laten zien. Anders is het gesteld met de dames wedstrijd. De VCV-sters verloren destijds in Utrecht op het nippertje van S.O.S., doch zonder Mincke Dijkstra zal het don derdagavond niet meevallen nu een beter resultaat te behalen. De kans is er ech ter wel, daar de S.O.S.-dames nooit op voorbij liet gaan. Het spel-peil werd on- hun best spelen in de lage VCV-zaal. In een wedstrijd, die beide teams maar liefst zo snel mogelijk moeten vergeten, verloor VC Veenendaal kansloos van het zwakke Concordia, dat hiermede voor het eerst tot winst kwam in deze competitie. De VCV-sters spelen in uitwedstrij den aanmerkelijk zwakker dan thuis: de oorzaak moet vooral gezocht worden in het feit, dat zij niet kunnen oefenen in een ruime sporthal. verrassingen kunnen zorgen is echter zeker. Uitslagen van vorige week: Dames: Concordia (R'dam) VC Veenendaal: 3—1 (15-7, 15-9, 13-15, 15-7); VC Veenendaal II - UPS I: 2—2 (11-15, 15-9, 13-15, 15-12); Heren: VC Veenendaal II - USS II: 3—1 (13-15, 15-6, 15-3, 15-8); VC Veenendaal III - SKF I: 31 De wedstrijd werd uitstekend geleid door de Haagse referee Voisin. De Veenendaalse meisjes troffen het niet, dat oud-internationale Ina Hoff weer van de partij was: met haar uitsteken de smash en haar goede services nam zij tenminste 30% van de Concordia- punten voor haar rekening. Reeds in de eerste set lieten de VCV- sters zien dat zij - ondanks veel en thousiasme - deze avond niet op dreef (15-11, 15-2, 8-15, 15-8). waren. Vooral veel technische fouten aan VCV-zijde maakten het de Rotter- damsen gemakkelijk met 15-7 op 1-0 te komen. In de tweede set een zelfde beeld, doch in de derde konden de VCV-sters hun tegenstanders bijhouden. Zelfs een wisselfout van Slik op een kritiek mo ment (12-13) wat VCV een punt kostte, taire zaken. Veenendaal, 9 februari 1962 De burgemeester voornoemd, Mr. dr. J. Hazenberg dit doelpunt werd wegens buitenspel afgekeurd. Aan de andere kant knalde rechtsbuiten F. v. Weerthof nog wel twee maal tegen de paal, maar hier bleef het bij. weer prima op dreef en ontnam de Mont- foorters de kansen. Ook spil Scholts stond kon deze setzege niet in de weg staan: zijn mannetjes. Twee doelrijpe kansen j 13-15 en 2-1. voor Merino's gingen verloren omdat j Ondanks veel wissels en time-outs Gijsbertsen tegen de deklat schoot en v. in de vierde set van VC Veenendaal, d. Berg naast het doel. j vermochten zij niet het Rotterdamse Montfoort struikelde steeds op de hech- team het vuur na aan de schenen te te verdediging van Merino's, maar kon op de boven omschreven wijze toch nog aan de overwinning komen. Een onfortuinlijke nederlaag voor Merino's, maar gezien het vertoonde spel kan men behoorlijk tevre den zijn en de toekomst hoopvol tegemoet zien, al belandde men nu weer samen met Hierden op de onderste plaats. Er restten echter nog meer wedstrijden en zo spelend leggen: kansloos verloren de VCV-sters ook deze set en daarmede de wedstrijd. De situatie aan de staart van de ranglijst is nu zo, dat Concordia, TOG en VC Veenendaal ieder 2 punten ver zamelden, terwijl waarschijnlijk twee teams degraderen. De flansen voor VCV om ook volgend jaar in de hoofd klasse te mogen uitkomen, zijn daar- als zaterdag behoeft Merino's niet pessi- j door niet bijzonder groot. Dat de VCV- mistisch te zijn. sters in thuiswedstrijden vooral voor (10) Aram uit een kreet van schrik, als een pijl plotseling de wijde mouw van zijn overkleed door boort. Een felle pijn steekt door zijn arm, waar de pijlpunt langs is geschampt, maar onmiddellijk hervindt hij zijn tegenwoordigheid van geest. „Languit op je paard liggen en naar het kreupel hout!" schreeuwt hij tot Presto, maar deze is reeds om de bocht van de weg verdwenen. Razendsnel wendt Aram zijn paard en stormt naar de be schermende wegkant. In een flits ziet hij de ge stalte van zijn belager hoog boven hem op het plateauDe man spant opnieuw zijn boog en zwevend schiet de pijl omlaag, dwars door Arams mantel! Dan heeft de ridder het kreupelhout be reikt. Snel laat hij zich uit het zadel zakken en leidt zijn paard dieper het beschermende bos in. Hij trekt zijn zwaard en luistert gespannen Maar het zachte ruisen van de avondwind in de kruinen der dennen is het enige geluid, dat de stilte verbreekt (Wordt vervolgd) De oudere spelers en speelsters van D.S.V. hebben er kenneiyk veel plezier in gehad de in het algemeen jongere S.K.F. ploeg benauwde ogenblikken te bezorgen. Herhaaldelijk werden door bekeken spel in de verdediging vele aanvallen der Vee*- nendalers laconiek onderbroken en lange tijd bleef de stand op 1-1 gehandhaafd. Aanvoerder Kaspers (breukoperatie) moest met lede ogen aan de kant aanzien hoe zijn ploeggenoten een lesje kregen in tac tisch opstellen en onderbreken van aan vallen. Het zat de Veenendalers in zoverre niet mee, dat de bal wat glad en zwaar was en het veld moeilijk bespeelbaar waardoor een der sterkste troeven, n.l. tempo, uit handen werd geslagen, maar er werd voor de rust ook weinig moeite gedaan het in ieder geval te proberen. Na de rust toen het tempo iets ver hoogd werd slaagde invaller Muller er na vele vergeefse pogingen tenslotte in de stand een gunstiger beeld te geven (1-3). Toen deze stand eenmaal bereikt was, leek het wel of de gehele ploeg opveerde en binnen zeer korte tijd liepen de Vee nendalers uit tot 1-5 door goede doelpun ten van Diepgrond en mej. Lansing. De S.K.F.-ers doen er goed aan zich te realiseren dat een kampioenschap en een eventuele promotie op het spel staan; het vertoonde spel van afgelopen zaterdag wijst er op dat de oude vorm wat veld korfbal betreft, nog steeds niet werd be reikt! DE BESTE LEUGEN De Amerikaanse club van leuge naars heeft de prijs voor de beste leu gen van 1961 uitgekeerd voor de vol gende: Wij hebben dit jaar blikjes in de fruitbomen gehangen om de vogels weg te jagen. Dit had zo'n geweldig succes, dat niet alleen de vogels wer den verjaagd, maar dat ze ook de vruchten terugbrachten, die ze het vo rige jaar hadden gestolen. OP DOKTERS ADVIES De laatste tijd wordt er in de krant en over de radio weer melding ge- maakt van verschillende gevallen van pokken, waaronder enkele met dodelijke afloop. Hoewel hier in Nederland nog geen gevallen van pok ken bestaan, lijkt het me toch voor u wel interessant iets meer van deze ziekte, welke nu weer in het nieuws is, af te weten. In voorgaande artikelen over de vaccinatie heb ik al eens iets over de pokken gezegd in verband met het feit, dat de vaccinatie tegen pokken de eerste inenting was, welke plaats had. U herinnert zich misschien nog, dat ik toen verteld heb, dat het woord vaccinatie afkomstig is van het latijn vacca, dat koe betekent, doordat men de entstof tegen de pok ken oorspronkelijk verkreeg van de koe. Al sinds 1796 wordt er gevac cineerd tegen de pokken. Dit geldt althans voor het Westen: in het Oosten wist men al veel langer, dat men na enting van de inhoud van een pokpuist een lichte ziekte kreeg, welke voor het verdere leven be schermend was tegen de zeer ernstige vorm van pokken. De pokken zijn een zeer besmettelijke ziekte; er is geen direct contact nodig van handen of van uitwerpselen afkomstig van een pokpatiënt. Om de ziekte te krijgen kan het al voldoende zijn in dezelfde ruimte te zijn als een pokpatiënt, zeker als de pokpuisten bij de patiënt al zijn uit gebroken. De besmetting kan dus plaats hebben via de inademingslucht; de ene onderzoeker meent, dat het voornamelijk via de neus gebeurt, de ander zegt via de mond, maar dat maakt voor u niets uit, voor u is het genoeg te weten, dat deze ziekte zuiver door inademen van mens tot mens kan gaan en dat dit feit de ziekte stempelt tot de meest besmette lijke die er is; bij de meeste infectieziekten is er wel een intensiever contact nodig dan het alleen in één vertrek ademen om de ziekte op te lopen. Pokken behoort verder tot de groep van de virus-ziekten; ziekten dus, die veroorzaakt worden door heel kleine, ziekmakende organismen, klei ner nog dan de bacteriën. Virus betekent in dit verband in het latijn VERGIF. Het pokkenvirus kan door kweek en dierpassage veranderd worden in het vaccine-virus, dat een verminderd ziekmakend vermogen heeft, echter wel de weerstand tegen het pokkenvirus verhoogt. Hier is dus de mogelijkheid geboden om door middel van vaccinatie althans althans theoretisch de pokken uit een bevolkingsgroep uit te bannen. Echter met het huidige intensieve wereldverkeer, waarbij mensen van het ene werelddeel naar het andere kunnen reizen binnen de incubatie tijd van de ziekte, dus zonder dat zich zichtbare verschijnselen voordoen, wordt de zaak wel gecompliceerd. Ondanks alle maatregelen, welke er aan de grenzen worden genomen, blijken de pokken steeds weer geïmporteerd te worden. Dit is geen be wijs, dat de desbetreffende instanties niet deugdelijk zouden werken, helemaal niet, het laat alleen zien hoe kwetsbaar onze maatschappij toch is, al lijkt het of we door onze moderne hygiëne dat niet zijn. Vaccinatie van de jonge zuigeling blijft een dringende noodzaak; hoe beter de vaccinatietoestand in een bevolking hoe groter de barrière is, welke een volk opwerpt tegen de ziekte. Op het ogenblik mankeert er ook in Nederland nog wel het een en ander aan de vaccinatietoestand. Daar de vaccinatie op latere leeftijd dan een jaar, de primovaccinatie, dit is de allereerste, wel te verstaan, grotere risico's voor de patiënt met zich meebrengt, heeft men proeven op dit terrein gedaan. In het leger, waar men dus ook primovaccinatie doet, dus een eerste vaccinatie op bijvoorbeeld 19-jarige leeftijd, doet men dit tegenwoordig onder bescherming van gammaglobulin. Gammaglobulin is een bestanddeel van het bloed, dat eiwitten bevat, welke de stoffelijke dragers zijn van wat wij noemen de weerstand. Er wordt dus nog op allerlei gebied aan het probleem gewerkt. Wat het klinisch aspect betreft, dus wat de patiënt aan verschijnselen vertoont, schuilen er ook verscheiden adders onder het gras. De leek zou misschien denken pokken zijn pokken en dat herken je als deskun dige, maar ook ziekteverschijnselen wisselen; de lichte epidemieën, welke de laatste jaren in Europa zijn opgetreden, zijn praktisch alle uitgegaan van een patiënt, die te boek stand onder de diagnose waterpokken. Later bleek dan de ware aard van de epidemie. Er zijn ook juist zeer ernstige vormen van pokken, welke helemaal geen huidverschijnselen vertonen en daarbij een inwendige bloeding de patiënt naar een ziekenhuis voert. Zo eenvoudig als de leek zich het vaak voorstelt is het zeker niet. Laat het u tot troost zijn, dat de zekere diagnose altijd te stellen is in het laboratorium en onder de hand kan men zich zelf en zijn gezin niet beter beschermen dan door te zorgen, dat de jonge zuigeling op tijd ge vaccineerd wordt. (Nadruk verboden). ARTS.

De Vallei | 1962 | | pagina 3