Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Stichting Natuurbad «Bergbad» laat dc gemeentelijke garantie schieten Voor de KANTONRECHTER MULDER BAD NU OP ZONDAG GEOPEND! j BERGBAD OP ZONDAG OPEN FRANKRIJK EN ALGERIJE GAAT LICHTWEEK IN AMERONGEN TOCH NOG DOOR? mum amim Agenda Duitse auto botste in volle vaart tegen lichtmast 36e Jaargang WOENSDAG 21 FEBRUARI 1962 Nr. 15 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhencn Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Morgen avond raadsver gadering Nieuws uit de omgeving OPROEP 40-jarige N.C.R(eis)V. liet goede jubileumfilm zien Nu ook personeelsvereniging bij PTT Orgelbespeling in Christelijk Gereformeerde Kerk EDER V EEJN Wat nu weer ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lUnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent De Stichting Natuurbad „Bergbad" laat de ga rantie van de gemeente Veenendaal op de geld leningen, die zij nodig heeft om het „Bergbad" te exploiteren, schieten. De Stichting heeft dit medegedeeld in een schrij ven aan de gemeenteraad en b. en w. doen naar ragjlllil I Een zomerse opname van het Bergbad, dat het a.s. seizoen ook op zondagen geopend zal worden. Drie leden van de raad (waarvan één voormalig lid) richtten zich op 4 juli 1961 tot b. en w. met het verzoek om zich in een pre-advies te willen uit spreken over een eventueel gewijzigd standpunt omtrent het in de garantie- besluiten opgenomen verbod tot het zwemmen op zondag. B. en w. schrijven hierover: „Aanvankelijk is de beslissing op dit verzoek niet onmiddellijk ge nomen, aangezien de voorzitter van ons college zich grondig op de hoog te wenste te stellen van de gang van zaken met betrekking tot de onderhavige materie. Vervolgens is de beslissing enige tijd aangehou- SOEST: Mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch VVVD-gemeenteraadslid van Veenendaal heeft in Soest voor de Vrouwengroep van de VVD een lezing gehouden over „Hoe wordt uw gemeente bestuurd?" De spreek ster, die ook een verkiesbare plaats heeft op de kandidatenlijst van de VVD voor de verkiezingen van de Prov. Staten, raadde de dames o.a. aan eens een gemeenteraadsvergade ring bij te wonen en dit zeer zeker te doen als bij een begrotingsvergade ring de fractievoorzitters hun alge mene beschouwingen houden. LUNTEREN: Een Amsterdamse toerist heeft - blijkens een ingezonden stuk in een streekblad - minder prettige ervaringen opgedaan met de bijna onbegaanbare wegen in de omgeving van de Goudsberg. „Wij dachten van af de Goudsberg een prachtig uitzicht te krijgen over de Gelderse Vallei, tenminste zo stond het in de folders, maar ik kwam met mijn auto zover in de modder terecht dat er een trac tor aan te pas moest komen", aldus de briefschrijver. „Terug op twee hoog in Amsterdam voelden wij ons tenslotte veiliger dan in de blubber van Lunteren." BILTHOVEN: In Heidepark te Bilt- hoven heeft een samenkomst plaats gevonden van de Anti-Atoombom- Actie. Sprekers waren dr. Wout- huijsen en de politicus FeddeSchurer. In feite tegen de verwachting in be stond er grote belangstelling voor deze bijeenkomst. VEENENDAAL Donderdag: Personeelsavond Ritmeester in Ver.gebouw, 8 uur. Raadsvergadering, 8 uur. Verg. Plattelandsvrouwenbond, 7.30 uur Eltheto. V.U. Am. Kleurenfilm in Tref punt, 8 uur. Vrijdag: 10 x 10 aktie in Eltheto. Pers.avond Ritmeester in Ver.- geb. 8 uur. rhenen Donderdag: Verg. Motorclub in Wapen van Rhenen, 7.30 uur. RENSWOUDE Donderdag: Zangavond Bijbelkioskver. in Herv. Kerk, 7.30 uur. ameróVjgen Vrijdag: Uitvoering DVSA in Clubhuis, 8 uur. den met het oog op - ons inmiddels bekendgeworden - plannen van het bestuur van meergenoemde stich ting, om te komen tot een andere wijze van financiering van hun uitgaven." Dit laatste berichtte de stichting aan de raad bij schrijven van 19 januari 1962. Zij deelde hierin mee, dat zij er in ge slaagd was tot een andere wijze van financiering te komen, waardoor zij in staat is de door de gemeente gegaran deerde leningen af te lossen en de ge meentelijke garanties dus vervallen. Nog meer subsidieaanvragen De gemeenteraad krijgt in zijn verga- aanleiding daarvan de gemeenteraad het voorstel de besluiten, waarbij de leningen zijn gegaran deerd, in te trekken. Zoals wellicht bekend zal zijn, verbond de Vee- nendaalse gemeenteraad aan het besluit tot garan dering van de geldleningen de voorwaarde, dat het „Bergbad" op zondagen zou worden gesloten. dering nog meer aanvragen om sub sidie te behandelen. De Nederlandse Astma Stichting, een landelijke overkoepelende organisatie, waarin vrijwel alle verenigingen en in stellingen op het gebied van de astma- bestrijding samenwerken, heeft hierom ook verzocht. Deze stichting suggereert een bedrag van 2 cent per inwoner per jaar, waar mee b. en w. akkoord kunnen gaan. De raad zal de uiteindelijke beslissing heb ben. De gemeente Kesteren verzoekt een subsidie voor een leerling uit Veenen daal, die de lagere landbouwschool te Kesteren bezoekt. B. en w. stellen voor 20,per jaar voor iedere leerling uit Veenendaal te vergoeden, met ingang van 1961. Raad neemt begroting onder de loep In de vergadering van 25 januari werd de gemeentebegroting door b. en w. aan de raad aangeboden. Destijds hebben wij aan diverse pun ten van de begroting reeds uitvoerig aandacht gewijd. Overeenkomstig het regelement van orde voor de raadsvergaderingen is de begroting thans in de tweede afdelin gen, waarin de raad zich heeft gesplitst, onderzocht en het antwoord van b. en w. op deze beide rapporten is ook ge reed. Morgenavond zal de begroting in de raadsvergadering worden behandeld. Zoals gebruikelijk volgen eerst de algemene beschouwingen van de voor zitters van de zes raadsfracties, waarna de raad tot behandeling van het eigen lijke stuk - de begroting - overgaat. Hogere subsidie voor jeugdwerk „De Instuif" Het jeugdwerk „De Instuif" geniet uit de gemeentekas een jaarlijks subsidie Op de Kcrkcwyk ter hoogte van de Stationssiugel is zaterdagavond om elf uur een Duitse personenauto in volle vaart tegen een langs de weg staande lichtmast gebotst. Zowel de bestuurder, de 21-jarige S. uit Dinslaken en de mede- inzittende M. uit Oberhausen, moesten met verwondingen naar het ziekenhuis worden overgebracht. Na behandeling z\jn zy zondagmiddag naar Duitsland vertrok ken. De auto reed met een snelheid van on geveer 80 km in de richting van het cen trum. Ter hoogte van de Industrielaan staken enkele mensen de Kerkewijk over. De bestuurder van de auto zag dit op het laatste moment en week direkt naar links uit om achter de voetgangers heen te rijden. Eén van de voetgangers liep echter De Korpschef van Politie te Vee nendaal verzoekt ons het volgende mede te delen: Woensdag 14 februari om 20.30 uur is op de Frans Halslaan de Veenendaler W. H. met zyn fiets komen te vallen. Nadat hy enkele ogenblikken buiten bewustzyn is geweest, kwam hy weer by kennis en stonden er een aantal mensen om hem heen. Nadat hy zich lopend huiswaarts had begeven, heeft een onbekende persoon het slachtoffer later naar huis vervoerd. De heer II. kan zich van een eventuele toedracht niets herinneren. Degenen, die van dit voorval getuige zyn geweest, wor den verzocht zich zo spoedig mogc- lyk met voornoemde Inspecteur in verbinding te stellen. Tel. 3036. AANGEREDEN In de Hoofdstraat werd maandagmiddag mej. v. A. uit De Klomp aangereden door een haar achteropkomende bromfietser L. uit Veenendaal. De schade werd onder- ding geregeld. plotseling weer terug, zodat de automobi list weer scherp naar rechts moest sturen. Hierbij verloor hij de macht over het stuur en vloog met een harde klap tegen een lichtmast. De auto werd aan de voor zijde zwaar beschadigd. Met diverse ver wondingen werden beide inzittenden naar het ziekenhuis gebracht, waaruit zij de volgende dag konden worden ontslagen. 40 jaar geleden gold een trip naar Spa als een wereldreis en op dc huidige dag vliegt men in het kader van de reizen verzorgd door de Ned. Chr. Reisvcreni- ging per K.L.M. naar Majorca. Deze woorden van de N.C.R.V.-propagandist, de heer Kennedy, typeerden het verschil in tyd en vooral in reisgeneugtcn in een tydsbestek van 40 jaar. 40 jaar - een kroonjaar voor de Ned. Chr. Reisvereniging, omdat deze 40 jaar geleden werd opgericht en ter gelegen heid hiervan o.m. een jubileumfilm werd samengesteld. Een uitstekend stuk came rawerk, regie en vertoning, alles van één man, n.l. de heer Kennedy. Een film, die de weg naar het hart heeft gevonden van de velen, die de zaal van 't Trefpunt op een enkele plaats na vulden. In de film waren zestien vakantiepro jecten verwerkt in de landen Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk, Italië, Spanje en Frankrijk. Een gave en onderhoudende rolprent in kleuren vol afwisseling en nergens eentonig. Als men dan toch een nadeelpuntje zou moeten noemen dan wa ren het de propagandistische nootjes als prijzen die door het gesproken woord wa ren verweven. Naar onze smaak paste dit niet een jubileumfilm van een dergelijk gehalte. Aardig waren ook de filmische indruk ken van een bootreis naar Noorwegen en Schotland uit de beginjaren van de N.C. R.V. Het welkomstwoord werd gesproken door de heer C. van Genderen, bestuurs lid van de afd. Zuid-West-Veluwe van de N.C.R.V. van 4000,hetgeen neerkomt op 12% van de voor rijkssubsidie in aanmer king komende exploitatielasten. De begroting van de stichting „De Instuif" geeft als v( or subsidie in aan merking komende lasten een bedrag van 35.325,aan. Een gemeentelijk subsidie van 4000,— zou dus minder dan 12% daarvan zijn. Verder is b. en w. gebleken, dat vele gemeenten hoger subsidiëren, terwijl het werk van „De Instuif" volgens b. en w. relatief „goedkoop" is, gerekend naar cijfers van de raad voor het jeugdwerk van de generale synode van de Ned. Hervormde Kerk. Bovendien wordt het voor de stich ting in verband me. de steeds verder gaande uitbreiding van werkzaam heden, jaarlijks een grotere opgaaf de overige inkomsten te verwerven uit an dere bronnen, als donaties, giften en bijzondere financiële acties. Volgens b. en w. is het daarom zeker verantwoord het subsidie vast te stel len op 20% van de voor rijkssubsidie in aanmerking komende exploitatie lasten. Uitgaande van de begroting 1961-'62 zou dit een bedrag van ongev. 5600, betekenen. Gerekenc naar de begroting 1962-'63 een bedrag van ruim 7000, B. en w. stellen de raad voor overeen komstig hun voorstel te besluiten. Ter navolging van vele andere bedryven ey zaken, zyn onlangs ook de P.T.T.'ers van Veenendaal - ell kantoorambtenaren en vyfendertig bestellers - er toe overge gaan een personeelsvereniging op te rich ten. Er is inmiddels een voorlopig be stuur gevormd, bcst.iande uit voorzitter H. Diepeveen, secretaris II. v. d. Brand- hof en penningmeester G. J. Budding. Momenteel is men druk bezig alle P.T.T.-ambtenaren voor deze vereniging te interesseren. De oud-gedienden worden hierbij niet vergeten, want ook de gepen sioneerden kunnen zich als lid opgeven. Op het programma itaan ten eerste de organisatie van eey jaarlijkse St.-Nico- laas-avond en eeif lijkje familie-ont spanningsavond. De personeelsvereniging is opgericht mede met het oog op het toekomstige nieuwe P.T.T.-gebouw, zodat de ambtena ren dan kunnen bogen op een personeels vereniging met ervaring. Binnenkort wordt een vergadering belegd waar een definitief bestuur gekozen zal worden en eventuele verdere plannen zullen worden uitgewerkt. Zaterdag 24 februari a.s. geeft de or ganist Johan van Dommele een orgel bespeling in de Chr. Ger. Kerk, Hoofd straat. De heer Van Dommele is organist van de Eusebiuskerk te Arn hem. Hij ontving zijn opleiding aan het Kon. Conservatorium voor muziek van de heer Adr. Engels, organist der Grote Kerk te Den Haag en Theo v. d. Pas, piano. Inprovisatieles ontving de heer Van Dommele van de wereldbekende im provisatieleraar Cor Kee. Momenteel is de heer Van Dommele leraar aan het Stedelijk muzieklyceum te Arnhem voor het hoofdvak orgel, en enkele theoretische bijvakken. School muziek geeft hij aan de Chr. Kweek school op de Veluwe te Ede. In 1956 en 1960 heeft Joh. van Dom mele meegedaan aan het internationale orgel-improvisatie-concours op het Ba- vo-orgel te Haarlem. In 1956 eindigde hij op de 2e plaats, terwijl in 1960 geen uitspraak over de volgorde werd ge daan. Er werd toen alleen een winnaar aangewezen. Het programma voor aanstaande za terdag vermeldt werken van Zwart, Frank, Buxtehude e.a. Het concert be gint om 8 uur. Naar aanleiding van het voorstel van burgemeester en wethouders aan dc gemeenteraad om intrekking van de garantie op de geldleningen verstrekt aan de Stichting Natuur bad „Bergbad" - op verzoek van deze stichting - hebben wy infor maties ingewonnen over een even tuele openstelling van het bad op zondagen. Van dc zyde van het stichtings bestuur deelt men ons mede, dat het zeker is, dat het Bergbad het a.s. seizoen op zondagmiddagen vanaf 12 uur zal zyn geopend. Mo- geiyk zal het bad de gehele zon dag open zyn. Hierover zal men zich nog nader beraden. C.H.U. GAAT KANDIDATENLIJST SAMENSTELLEN Het bestuur van de Chr. Historische Kiesvereniging alhier heeft de leden een groslijst met 27 namen gestuurd, waaruit - na eventuele aanvulling door de leden - op woensdag 7 maart a.s. de kandidaten lijst voor de a.s. raadsverkiezing moet worden samengesteld. Dit zal gebeuren tijdens een ledenvergadering in hotel De Korenbeurs. EEN AKKOORD IN ZICHT Voor het eerst in zeven en een half jaar ziet het er thans naar uit, dat de bloedige, wrede en veel mensen- en geldverslindende oorlog, die Frankrijk sinds november 1954 tegen de FLN voert, ten einde komt. De geheime be sprekingen van december zijn in januari voortgezet en men heeft er veel bij kunnen regelen. Echter nog niet alles, waardoor een wapenstilstand op zich liet wachten. Het politiek akkoord is intussen in hoofdtrekken bereikt en als men er inderdaad in slaagt met onderhandelen de laatste obstakels uit de weg te ruimen, wordt Algerië een „Algerijns Algerië", dus onafhankelijk van Frankrijk. Frankrijk zal echter wel betrokken blijven bij de exploitatie van de bo demschatten in de Sahara en zal de militaire basis in het land, Mers-el- Kebir, mogen behouden. De Franse minderheid in Algerië krijgt een ge waarborgde status en er zal eerst een overgangsregering worden gevormd be staande uit Algerijnen en Franse ver tegenwoordigers. Lange strijd Eigenlijk duurt het bloedige Algerijnse drama al langer dan zeven en een half jaar, maar op 1 november 1954 werd een actie van het Franse koloniale ge zag door de Algerijnen voor het eerst met vuur beantwoord, hetgeen het be gin was van een strijd van een volk dat vecht voor zijn vrijheid tegen een met moderrte strijdmiddelen uitgeruste overmacht. Reeds enige honderden jaren geleden hadden de Fransen kolonies op deAfri- a u HET BEZOEK VAN ANDRE DURAND AAN NIEUW-GUINEA. Dit is de eerste foto, welke ons uit Nieuw-Guinea bereikte van het bezoek van de Zwitser Andre Durand, vertegenwoordiger van het Internationaal comité van het Roode Kruis en gevestigd in Tokio, specialist op het gebied van repatriëring. De fotcr toont tydens een bespreking in Hollandia v.I.n.r. de heren: Schout b\j nacht Reeser, Andre Durand, de heer H. Sollewyn Gelpke, voorzitter van de Nieuw-Guinea raad, Broecker, vertegenwoordiger van de Shell en Dr. P. J. Pla teel, gouverneur van Nieuw-Guinea. In de vergadering van de Amerongse winkeliersvereniging welke maandagavond werd gehouden in het café van de heer Wurster aan de Burg. v. d. Boschstraat werd besloten tot het houden van een win kelweek in de week van 11 tot 18 aug. a.s. Diverse plannen voor deze winkelweek werden naar voren gebracht. Vast staat dat er weer zeer bekende muziekkorpsen zullen optreden, waaronder ook een avond voor Teenagers. Uit het verslag van de secretaris dc heer P. Schouten bleek dat er dit jaar geen zware stormen in de vereniging zijn voorgekomen, echter wel wat tegenwind. Dat de aktiviteit van de vereniging goed is geweest, moge blijken uit de aktie's die zijn georganiseerd, o.a. lichtweek en palmpaasoptocht enz. De penningmeester, de heer v. Zomeren was in zijn verslag niet pessimistisch en kon nog een batig saldo vermelden. Achteraf viel het nadelig saldo over de lichtweek hard mee en hoefde ieder lid slechts een luttel bedrag bij te passen. De oorzaak van het nadelig saldo van de lichtweek, hetwelk slechts een goede 1200,betrof was het regenachtige weer. De voorzitter was van oordeel dat juist voor de toekomst van de vele jonge mid denstanders en voor het hele dorp Ame rongen zelf, veel reclame moet worden gemaakt. De Amerongse middenstanders moeten hiermede niet krenterig zijn. De laatste jaren wordt Amerongen zeer ge zocht, door toeristen en adspirant-bewo- ners, omdat Amerongen een mooi dorp is, en daarom moet men veel meer re clame maken. Vele middenstanders in Amerongen zijn nog te conservatief en daardoor trekken nog vele adspirant ko pers Amerongen uit. Het zou zeer jammer zijn als wij de lichtweek zouden moeten missen. Ook moet men eens meer de etalage's verlich ten, aldus de heer Prattenburg, „want B., chauffeur te Arnhem, was op de Nieuwe Veenendaalseweg te Rhenen met zijn vrachtauto linksafgeslagen, terwijl een personenauto achter hem reeds dicht genaderd was. De bestuurder daarvan had een aanrijding toen niet meer kunnen voorkomen. Waarschijnlijk heeft die auto in de dode hoek van mijn spiegeltje gezeten, veronderstelde B. vrijdag voor het Wa- genings kantongerecht, want ik heb goed uitgekeken en niets gezien. Dan had u nog een tweede keer moe ten kijken voor u naar links zwenkte, antwoordde de rechter v. d. Brand, dan was u dit niet overkomen. Desnoods had u even gewacht. De officier, mr. Somerwil, eiste een boete van 50,of 10 dagen, doch rech ter v. d. Brand verlaagde dit in verband met verdachtes financiële omstandigheden tot 40,-— of 8 dagen. De W., een 19-jarige machinebankwerker uit Veenendaal, was met zijn bromfiets van een parkeerstrook aan de Hoofdstraat te Veenendaal weggereden, terwijl een juist naderende automobilist hierdoor ge hinderd werd. Er was een aanrijding ont staan en De W. had toen zijn fout nog vergroot door er zonder zich bekend te maken vandoor te gaan. Een van de om standers had hem echter herkend en zo verscheen de jongeman dan nu toch voor de balie van het Wagenings kantonge recht. Ik ben dom geweest, was het enige wat verdachte nu tot zijn verdediging wist te zeggen. Was uw bromfiets soms niet verze kerd, dat u zo snel op de vlucht sloeg en de automobilist met de schade liet zitten? informeerde de rechter. Jawel edelachtbare, haastte De W. zich te antwoorden. Dus u hoefde nog niet eens de schade zelf te betalen, concludeerde mr. v. d. Brand. Verdachte heeft nog geluk gehad, dat voor de rechtbank geen vervolging tegen hem is ingesteld voor dat wegrijden, merkte de officier op. De eis en het vonnis luidden 100,— of 20 dagen. En daarmee is dan rekening gehouden met uw afkeurenswaardige houding na het gebeurde, voegde rechter v. d. Brand eraan toe. Aan V., vertegenwoordiger te Gelder- malsen, werd vrijdag voor het Wagenings kantongerecht ten laste gelegd, dat hij op de Kerkewijk te Veenendaal met zijn per sonenauto de maximumsnelheid had over treden. De politie had geconstateerd, dat V. 72 km per uur gereden had in plaats van hoogstens 50. 't Bord stond een beetje achter een heg verscholen, verdedigde V. zich en waarschijnlijk heb ik het daardoor niet opgemerkt. Dat is onzin, vond de rechter, ik ben daar heel goed met de situatie op de hoog te en het bord is duidelijk te zien. Als je 't eenmaal weet wel, gaf ver dachte toe. Later ben ik er nog eens (Zie verder pag.2) loopt men 's avonds door het dorp, dan zijn vele winkels en etalage's donker in het winkelcentrum". Voor de a.s. winkelweek staat op het programma de muziekvereniging „Con cordia" uit Culemborg en een teenagers muziekavond. Verder vermeld het pro gramma een etalagewedstrijd met hieraan verbonden een wedstrijd voor het pu bliek. De meeste leden waren niet erg voor een bonnenactie. Wel werden nog voorstellen gedaan voor een ballonnen wedstrijd en een lampionoptocht. Het ge heel is echter nog in studie. De lichtweek Betreffende de lichtweek zal alle moeite worden gedaan, deze alsnog te doen plaats vinden. Dit kan echter alleen bij voldoen de deelname, zowel van de zijde van de winkeliers als van de burgerij. Opgave voor de deelname van de lichtweek moe ten uiterlijk zaterdag 3 maart binnen zijn bij J. Knoppers, Burg. v. d. Boschstraat, Amerongen. EDERVEENSE KINDEREN BIJ HUWELIJK VAN ONDERWIJZERES Vorige week werd te De Bilt het huwe lijk voltrokken tussen mej. J. G. Fischer uit De Bilt, die onderwijzeres is aan de Kon. Julianaschool te Ederveen en de heer J. Wilgenburg, onderwijzer aan de Marnixschool te Utrecht. Kinderen uit de twee laagste klassen van de Ederveense school waren per au tobus naar De Bilt gereisd om daar hun „Juf" een huwelijkscadeau in de kerk aan te bieden. Ook de kinderen van mees ter Wilgenburg deden dat. Het echtpaar zal binnenkort naar Nieuw-Guinea ver trekken om daar zendingsarbeid te ver richten. AFDELING VAN VRIJE BOEREN OPGERICHT In hotel Hupkes te De Klomp werd donderdagavond een vergadering belegd van de Vereniging voor bedrijfsvrijheid in de Landbouw, kortweg B.V.L. De bij eenkomst die onder leiding stond van het landelijke bestuurslid, de heer Soetendal uit Barneveld, was belegd met het oog merk een afdeling De Klomp en omstre ken van de B.V.L. op te richten. Een en ander werd nader geregeld en een voor lopig bestuur gekozen waarin zitting na men de heren J. v. d. Dikkenberg, a. Boers en E. Huigenbosch. Te zijner tijd zal het bestuur met nog twee leden wor den uitgebreid. kaanse kust. Het waren voornamelijk koraalvisserijen, die van Marseille uit waren gesticht. Zij hadden echter heel wat te stellen met de vele kustpiraten en in 1827 kwam het ook, ten gevolge van een belediging, die de Franse con sul was aangedaan, tot een openlijke strijd. Dit incident veroorzaakte niet minder dan een gewapende interventie en een blokkade van Algiers gedurende drie jaar, die werd gevolgd door mili taire expedities in 1830, waarbij de stad Algiers genomen werd. Er volgde toen nog een felle strijd in het binnenland, maar in 1848 was het zover, dat Algerië geheel Frans werd. Hierdoor trokken tal van kolonisten uit Frankrijk naar het nieuwe gebied. Mede door de na tionalistische propaganda, die van an dere Arabisch sprekende landen werd gevoerd, kregen de Fransen herhaalde lijk kleinere en grotere opstanden te onderdrukken. Vele onlusten Op 8 november 1942 landden de geal lieerden bij Oran en personen die ver binding hadden gehad met het Natio nale Bevrijdings Comité in Londen, na men het bestuur in handen. Dit bestuur onder leiding van de man, die thans in het Algerijnse drama een hoofdrol speelt: Charles de Gaulle. De voor lopige Franse regering kreeg vele on lusten te verduren, waarbij tientallen Algerijnen en Europeanen het leven verloren. Toen geheel Frankrijk in 1944 werd bevrijd, trok de voorlopige Algerijnse regering onder leiding van De Gaulle naar Parijs en hierdoor braken ver schillende onlusten in Algiers uit. In 1947 werd het land door het tot stand komen van het statuut van Algiers in drie departementen verdeeld: Algiers, Oran en Constantine. Het enige zelfbestuur dat aan de Al gerijnen werd gegeven, was de instel ling van de Algerijnse Assemblee, die met beperkte wetgevende macht werd bekleed en het recht kreeg de begroting op te stellen. Mohammedanen en Euro peanen kregen het recht een gelijk aantal afgevaardigden naar de Assem blee, de Raad van de Republiek en de Franse Unie te sturen. Hierdoor ont stonden echter grote moeilijkheden, omdat het aantal inheemse Mohamme danen ruim 7Vt miljoen bedroeg tegen ongeveer 1 miljoen Europeanen. De Franse regering kreeg zware aanvallen van nationalistische bewegingen te verduren en een harde strijd volgde, waarbij duizenden en duizenden het leven hebben gelaten en welke toestan den Frankrijk zelfs een hele nieuwe republiek hebben gekost. Het is te ho pen, dat spoedig een einde kan worden gemaakt aan dit bloedige drama, dat een schandvlek op deze wereld is. Op de Rotterdamse veemarkt zijn vier mannen geruime tijd in de weer geweest om een dol geworden koe te vangen. In de vijf jaar van zijn bestaan heeft de telefonische SOS-dienst in Berlijn 14.000 mensen geholpen. In Midden-Australië komt het steeds meer voor dat dronken inboorlingen hun hut verbranden en hun vrou wen verkopen. Volgens een onderzoek verdient een bedelaar in New Dehli in vier uur net zoveel als een arbeider in een hele week. De Sowjet-Unie geeft jaarlijks 120 miljoen dollar uit voor het storen Van de Amerikaanse radio-uitzen dingen naar Oost-Europa. Twee studenten uit Canada hebben een telefoongesprek gevoerd dat zeven dagen en nachten heeft ge duurd. In Engeland is een marathon-twist georganiseerd die 48 uur moest du ren en waarbij de deelnemers zich verzekerd hadden voor ruim 100.000 gulden. Bar's, restaurants en cabarets in Zuid-Japan zullen geen alcohol meer verstrekken aan automobilis ten. Een inwoner van Wales die hart klachten had, bekende tegenover zijn arts dat hij per dag vijf rollen pepermunt verorberde. ASSURANTIEKANTOOR KEBKEWUK 167 - TC 1.5000-VÉENeNOAAL Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerkewijk 28 - telef. 2307 op WERKDAGEN VAN 2-3 UUR Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL

De Vallei | 1962 | | pagina 1