RIJLES? S0? VEBOTEX Van Manen wint achtkamp Het Bergbad en de Zondag JONGENS MARINO! Bestemming Auschwitz PAWNEE De roman van een Vrouwenarts Zomerhuis(jes) gezocht THE MESSIAH" SCHERPENZEEL Atje Slotboom op Honda?? OVERBERG HIENSCH PTT luxor 1 actieve en accurate kantoorkrachten PERSOON een jongste bediende NET MEISJE Hotel De Korenbeurs In nylon onderjurken C. DE HAAS Adverteren doet verkopen! het lied van de zonsopgang over de duisternis van het wereldleven VERVULLING Gedeelten V oordrachtsavond TAFELTENNIS „Veenendaal" vergaderde geanimeerd Schitterende resultaten voor vogelvrienden Jongen door auto geschept Jaarfeest jeugdverenigingen GASTGEZINNEN POSTINTERNAAT THEATER J Veenendaal Liefst met flink stuk grond N.V. Gebr. Zomer Keunings Uitgeversmaatschappij te Wageningen De Amsterdamsche Bank N.V. ROYAL, MIDDELPUNT VAN GEZELLIGHEID SYSTEEM WANDMEUBELEN KERKEWIJK 37 - VEENENDAAL - TELEFOON 2730 ROYAL SYSTEEM WANDMEUBELEN 99 Zoals bekend geeft de Christelijke Oratorium Vereniging Veenendaal op woensdag 28 februari een jubileumconcert van ..The Messiah" van G. F. Handel. De meest bekende medewerkenden zjjn Annette de la Bije (so praan), Jan Waafjer (tenor), David Hollestelle (bas) en Lenie v. d. Lee (clavecimbel). Voor de muzikale begeleiding zorgt het Utrechts Stedelijk Orkest, terwijl het geheel onder leiding staat van Gjjsbcrt van Zanten. Handel's „Messiah" is het lied van de zonsopgang over de duisternis van het wereldleven. In dit werk bezong hij de uiteindelijke vervulling van de ver wachtingen die - op grond van godde lijke voorzeggingen - eeuwen in het midden van Israël geleefd hadden.' Georg Frederic Handel (geboren 23 febr. 1685 te Halle en gestorven 14 april 1759 in Londen) heeft in dit oratorium het hoogtepunt van zijn oratorische oeuvre bereikt. „The Messiah" staat bovenaan in de rij van die werken der toonkunst, die niet alleen in kringen van musici en kunstvrienden bekend heid hebben, maar die gemeengoed zijn geworden van de ganse beschaafde wereld. De tekst - een meesterwerk op zich zelf - werd door Charlens Jennens uit de Heilige Schriften van het Oude en het Nieuwe Testament verzameld en geeft in woorden van de Bijbel de hei lige geschiedenis van Christus' wereld missie weer. Van de geest van de Mes sias is dit werk doordrongen; als per soon blijft Hij op de achtergrond en het is daardoor dat dit oratorium zulk een uitzonderlijke plaats boven Han del's overige werken inneemt. In opzet en uitwerking is dit toonstuk zo logisch en klaar dat het van begin tot einde verstaanbaar is voor ieder, die ook maar een oppervlakkig beeld meedraagt van de Messias en Zijn heilswerk. Het begin geeft uiting aan de toe stand waarin de mensheid verkeerde vóór de komst van de Messias. Het is de duisternis van het in-schaduwen- levende volk dat niets heeft dan zijn voorzeggingen van een blijde en heil volle toekomst. Via muziek, koor en solisten wordt de bezoeker vervolgens geconfronteerd met het lijden en sterven van de Mes sias en de verbreiding en overwinning van het Evangelie onder de heidenen. Het koor en de aria voor alt (in dit ge val gezongen door Carla Brunot) rich ten de blik van de toeschouwer op de Man van Smarten in al Zijn diepte van ellende. Na de volkomen overwinning Gods op al Zijn vijanden legt Handel de vol keren der aarde een geweldige jubel zang op de lippen, n.l. het grootste Halleluja-koor. Dit is van zulk een machtige schoonheid, dat de Engelse koning en zijn gevolg, dat de eerste uit voering van The Messiah in Lon den bijwoonde, bij het aanhoren van dit koor zich van zijn zetel verhief en sindsdien is het gewoon te geworden het Halleluja-koor staande aan te horen. Het derde deel stelt de verdiensten van Christus' lijden voor allen die Hem aannemen in het licht en geeft een toe komstbeeld van het laatste oordeel en van de eeuwige zaligheid in de hemelse gewesten. De compositie van The Messiah is in de ongelooflijke korte tijd van 24 dagen tot stand gekomen. Hoewel men vaak ten onrechte in de veronderstelling leeft, dat dergelijke Annette de la Bije, sopraan uitvoeringen als toeschouwer zeer moeilijk te volgen zijn, zullen ook niet- liefhebbers van klassieke muziek en zang ongetwijfeld onder de indhuk ko men van zulk een meesterwerk. Want deze muziek geeft bevrediging aan de diepste verlangens die in een mensen hart opwellen. Hopelijk zullen dan ook velen de eerste gang maken naar dit unieke jubileumconcert. KANDIDATENLIJST De kandidatenlijst voor de Partij van de Arbeid, afdeling Scherpenzeel, is maan dagavond definitief vastgesteld. Het me rendeel der leden verkaarden zich in een referendum accoord met de door het be stuur vastgestelde volgorde: 1 J. H. Ren- ken; 2 P. de Jonge; 3 J. v. d. Weert; 4 mevr. Boer-Cazemier; 5 A. van Bruggen; 6 G. Aarsen; 7 T. van Rootselaar; 8 D. Plaisier; 9 N. Wallet en 10 A. C. ter Burg. Op uitnodiging van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de Vereniging voor Vreemdelingen-Verkeer hield dins dagavond in hotel Boszicht de bekende voordrachtskunstenares mej, Aagje Top uit Amsterdam een voordracht getiteld: „Kostbaar gif?" van Mary Webb. Na een inleidend woord door de presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen, mevr. Zwaan-den Hartog, die haar vreugde uitte over de goede opkomst, werd het woord gegeven aan mej. Top. Het verhaal speelde zich af in een En gels dorpje genaamd Sann, zo'n honderd jaar geleden en waar veel wonderlijke volksgebruiken heersten. De hoofdfiguur in haar verhaal was een jong boeren meisje met een hazenlip. Door haar mis maaktheid werd zij in haar dorp voor heks aangezien. Niet de mensen hadden haar lief, doch zij wel de mensen. De zo genaamde dorpstovenaar leerde haar le zen en schrijven. In het dorpje was het erg stil, de grond was schraal en drassig en het geheel had iets weemoedigs over zich. Toen zij 12 jaar was moest zij van haar vader, die erg driftig was, naar de kerk en na afloop van de kerkdienst werd zij door haar va der overhoord en bij iedere gemaakte fout kreeg zij even zovele slagen met de zweep. Op haar 17e verjaardag kwam haar va der te overlijden en zoals het daar de ge woonte was 's nachts begraven. Na de dood van haar vader werd het met haar moeder en broer zwoegen op de boerderij. Dat deze voordracht de vele belangstel lenden boeide was duidelijk merkbaar. Na de pauze hield mej. Top nog een voor dracht, eveneens op de haar eigen voor treffelijke manier. Afgelopen weekeind werden in Nij megen de verschillende achtkampen gehouden voor de afd. Gelderland van de NTTB. Hiervoor waren twee Vce- nendaalse spelers opgesteld, n.l. Van Dam in de gecombineerde Ere-Hoofd- Overgangklasse en Van Manen in de tweede klas. I Van Dam stelde nogal teleur door als laatste te eindigen met slechts één winstpartij. Hij won alleen van Lange- huizen van RTTC uit Ravenstijn. Dit was in de laatste wedstrijd en als Lan- gehuizen deze partij in winst had kun nen omzetten, dan was hij tevens win- De kans is groot dat de Veenen- daalse motorrenner At Slotboom zal deelnemen aan de Wielings heuvel-cross op Tweede Paasdag Tijdens de rondvraag van de halfjaar lijkse ledenvergadering van de voetbal vereniging „Veenendaal" heeft één der leden geïnformeerd naar publicaties, die in ons blad z(jn gedaan over de komst van Wim Bleijenbcrg naar Veenendaal. Voorzitter H. van Dolder kon op dat moment nog niets naders mededelen over de terugkeer van Bleijenberg. Tijdens de ze zeer geanimeerde en druk bezochte vergadering in hotel Vonk werden tot bestuursleden gekozen de heren C. G. Hensen en G. Veldhuizen. In de elftal commissie kwamen de heren R. Breek- veldt, H. Gerritsen, J. Schoeman en S. H. van Soest, die allen reeds tijdelijk als zo danig functioneerden. In zijn slotwoord kon de voorzitter o.a. mededelen, dat de verlichting van het trainingsveld binnenkort gereed is en dat ook met de accomodatie van het veld een stap in de goede richting is gedaan. Hij hamerde erop dat alle spelers trouw de training zouden bezoeken en dan niet al leen de spelers van het eerste elftal, maar vooral die van de lagere elftallen, die de training zeker zo nodig hebben. Veel lof had de heer Van Dolder voor de trai ners. Tenslotte wekte hij alle leden op om zeer veel belangstelling voor de vereni ging op te brengen. Twee leden van de „Veenendaalse Vogelvrienden" hebben op de 27e na tionale bondskampioenschappen van de Ned. Bond van Vogelliefhebbers, die van 16 tot 18 februari in de Ahoy- hallen te Rotterdam zijn gehouden, en kele schitterende resultaten behaald. De heer J. v. d. Wecrdhof zag kans om maar liefst 6 prijzen in de wacht te slepen: 1 eerste, 2 tweede, 1 derde én 2 ere-prijzen. De Gebr. v. d. Haar deden er nog een schepje bovenop en namen 2 eerste en 6 ere-prijzen mee naar huis. Zowel voor de vereniging als voor genoemde heren is dit een prachtig sluitstuk van dit tentoonstellingssei zoen. naar geweest van de achtkamp. Van Dam deed echter z'n sportieve plicht en zette Langehuizen de voet dwars zodat nu v. d. Wallenberg van Well-Shot met de eer ging strijken. In de tweede klas deed Van Manen het aanmerkelijk beter en wist onge slagen winnaar te worden. Voor de competitie speelde Climax maandag tegen Kolping uit Nijmegen. Met 7-3 hebben de Veenendalers re vanche genomen voor het gelijke spel dat Kolping in de eerste wedstrijd wist te behalen. Van Dam wist ongeslagen te blijven al was hij tegen Minken wel heel dicht bij een nederlaag. Hij stond n.l. met 19-11 en 20-14 in de derde game achter, maar wist toch nog met 22-20 te zegevieren. Van Manen en Van Eist be haalden beide de zelfde prestaties. Bei de spelers waren kansloos tegen Rieke maar wonnen van Eijchenbergen en Minken, al had Van Eist tegen laatst genoemde niet over pech te klagen. Tweemaal stond de Nijmegenaar op match-point en telkens maakte Van Eist met een geluksbal gelijk. Toen de Veenendaler echter een punt voor kwam serveerde Minken de laatste bal in het net. Het dubbelspel ging naar Nijmegen. De eerstvolgende wedstrijd van Cli max is tegen RTTV te Rhenen. Dit is in eigen huis een lastige tegenstander en Climax zal hier op z'n tellen moeten passen. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur liep het 5-jarig zoontje van de fam. L. uit een bosje nabij zijn ouderlijke wo ning plotseling de Bergweg op. Een Volkswagenbusje bestuurd door de heer K. uit Scherpenzeel kon, on danks zeer krachtig remmen, een aan rijding niet voorkomen. Het jongetje werd geschept en bleef meters verder bewusteloos op het wegdek liggen. De heer M., verpleger uit Kamp Overberg, verleende eerste hulp. Dr. Verbeek uit Veenendaal constateerde later een zware hersenschudding. De auto liep materiële schade op. De meisjesvereniging „Dient Elkander" en de jongelingsvereniging „Onderzoekt de Schriften" houden op woensdag 28 febr. a.s. in de zaal Nieuw-Wildenburg aan de Bovenhaarweg het jaarfeest. Naast zang en declamatie mag als hoofdschotel vermeld worden de sa menspraak „Waar leed is, is zegen na bij". Aan deze avond is ook nog een verloting verbonden. met een Japanse Honda 250 cc. racemotor. Volgens een insider zijn hierover momenteel onder handelingen gaande. De organisatoren van dit internationale motorsport-evenement (de M.A.C. Veenen daal) hebben intussen al diverse buiten landse cracks gecontracteerd. De belang stelling van de zijde van de renners is zo groot - zelfs vanuit Amerika kwamen aanmeldingen binnen - dat men de in schrijvingen heeft moeten stopzetten. De topfiguren onder de buitenlandse renners zijn 3 Duitsers, 2 Italianen, 1 Oostenrijker, 2 Zweden, 2 Belgen en een groot aantal Nederlandse renners o.w. Boom, Selling, de Haas, Cortie en de ge broeders van Heugten, die onlangs van de Zuidelijke Bond overstapten naar de K.N.M.V. Er zyn ook contacten gelegd met het Engelse internationale fabriekstcam o.l.v. de bekende manager Johnny Draper met de nieuwste Congar-mo- toren. Inmiddels zijn alle vereiste vergunnin gen binnen en is een aanvang gemaakt met de praktische voorbereidingen. Aan de verbetering van het circuit is al een bedrag van meer dan duizend gulden be steed - zo zullen er nu ook tribunes ko men - terwijl de propaganda binnenkort ook zal gaan starten. Vast staat in iqder geval dat de N.T.S. ter plaatse televisie opnamen zal maken. Het Natuurbad „Bergbad" werd in 1933 door het publiek opengesteld. Het lag - en ligt nog - op grondgebied van de gemeente Rhenen en was derhalve ook op de zondagen voor het publiek open. Een goed jaar later, in 1934, nam de Rhenense raad het besluit dat het bad op de zondagen gesloten diende te worden, dit in tegenstelling tot andere openbare ge legenheden in de gemeente Rhenen die wél open mochten zijn. Het bad is toen enkele zondagen gesloten geweest, totdat men tot de ontdekking kwam dat de gemeente Rhenen op de achterkant van de kaartjes (er moest wél vermakelijkheidsbelasting betaald worden) ge drukt had: „Bezoekt het Bergbad - alle dagen geopend". De eigenaars van het bad wendden zich toen tot een advocaat, waaruit een proefproces volgde. Men liet nieuwe kaartjes maken, waarmee iedere bezoeker zich als daglid „aanmeldde" en er dus een „besloten club" ont stond. Hierdoor was het zwemmen op zondag ook weer mogelijk. Tot in de oorlogsjaren verwaterde dit echter, zodat het bad iedere dag geopend bleef in het seizoen. Omstreeks 1942 werd het Bergbad verkocht aan een houthandel in Bunnik, die diverse verbeteringen bij het bad aanbracht. Na de oorlog nam de huidige Stichting het bad in exploitatie en werd dientengevolge een garantielening bij de gemeente Veenendaal aange vraagd. Deze werd verleend onder de voorwaarde dat het bad op zondag pertinent gesloten diende te zijn. De Stichting accepteerde deze voor waarden. Nadien heeft de Stichting éénmaal een officieel verzoek aan de gemeente Veenendaal verricht om de zondagsluiting-clausule op te heffen. Dit ver zoek werd toen door de raad afgestemd. Voorts zijn er tijdens de rond vraag bij de gemeenteraadsvergaderingen diverse keren vragen gesteld omtrent deze aangelegenheid. In de warme zomer van 1959 hield de be volking een soort protest-mars op zondag naar het bad. Thans heeft het Stichtingsbestuur kans gezien elders financiële middelen te vinden, zodat men de gemeente verzocht heeft de garantielening als ongedaan te beschouwen. In eerste instantie zal het bad op de zondag middagen opengesteld worden en wellicht in de toekomst de gehele dag. Philips radio met uitmuntende ontvangst. Middengolf en FM. Grammofoonaansluiting. Kleuren: geel, groen en zwart. Markt 17, Telefoon 3486 Zandstraat 111, Telefoon 2678 van 16 jaar af met LO of MULO, die in aanmerking willen komen voor een goede betrekking bij het Districtspostkantoor te Rotterdam, kunnen bij aanneming worden opgenomen in van dezelfde gezindte als waartoe zij zelf behoren. Deze gastgezinnen (geen beroepspensions) worden aan bevolen door de jeugdorganisaties, die zich voorts ten doel stellen ook in andere opzichten haar goede diensten *en bate van de jongens te verlenen. Jongens van 16 en 17 jaar kunnen ook op gunstige voor waarden worden gehuisvest in het onder leiding van de dienst staande De jongens vinden hier een prettig en vertrouwd tehuis, hulp bij de studie en diverse recreatiemogelijkheden. Het weekend brengen zij bij hun ouders door. Aan belangstellenden wordt op aanvraag gaarne een folder met bijzonderheden toegezonden. Inlichtingen en aanmeldingen bij de afd. Personeelszaken van het Postdistrict Rotterdam, Delftseplein 31, Rotterdam-4. Van vrijdag; 23 t.e.m. zondag 25 febr. Vrijdag 7.30 uur. Zaterdag 7 en 9 uur. Zondag 3 en 7.30 uur. Jürgen Frohricht - Erik S. Klein - Stefan Pejtschew in Een film om de slachtoffers van een onmenselijk regime waardig te herdenken. Toeg. 14 jaar. Van maandag 26 t/m woensdag 28 febr. Elke avond 7.30 uur. George Montgomery - Lola Albright in Woedende horden wierpen zich op hen, die trachtten in het westen een nieuw leven te be ginnen. Toegang 14 jaar. Donderdag 1 maart 7.30 uur. Rudolf Prack - Annemarie Blank - Nadja Regin in Een doktersfilm met verbijsterende wendingen. Toegang 18 jaar. Plaatsbespreken dagelijks van 1 tot 2 uur aan de kassa, 10 cent, ook telefonisch: 2376. Rijwielstalling naast het theater. VENDELSEWEG, VEENENDAAL, TELEF. 2376. Instelling vraagt te koop één of enkele houten- of stenen Zomerhuizen, liefst met wat bijbeho rend terrein. Ook Middelgroot BUNGALOWPARK komt in aanmerking. Zo mogelijk in provincie UTRECHT, GELDER LAND, OVERIJSSEL of NOORD-BRABANT. Brieven onder nr. 672 Adv. Bur. Th. J. Geurst Co, Jan Hendrikstraat 72 Den Haag. Schoonmaaktijd? GORDIJNENTIJD! We hebben prachtige vitrages en overgor dijnen,, in alle prij zen. Lange Terlenka gor dijnen v.a. 5,95 p. Mtr. Valletjes 89 ct. p. Mtr. Effen Terlenka 2,45 p. Mtr. Gordijnen met kant en geborduurd om op te nemen, zowel in katoen als terlenka. Gekleurde vitrages. We maken alle soor ten gordijnen voor U en hangen ze natuur lijk ook even voor U op. Aanbiedingen: Dames truitjes k.m. 8,75 Twin-sets 14,75 kindersokjes 95 ct. nylonkousen 1,45 Voeringstoffen 140 cm. br. 3,45. Geplateerde beige da meskousen 1,95. Deze week bij aan koop van een B.H., vanaf 1,95, 1 pr. Ie keus geminderde Ny lonkousen 1 gulden goedkoper. Treffer overhemden, met prima pasvorm 9,50. PYAMA'S Jansen en Tilanus en Treffer de betere pyama voor minder geld. ONDERGOED van Jansen en Tilanus gaat langer mee, niet duur en bijna onver slijtbaar. Onze klan ten vragen juist DAT ondergoed! Probeert U het ook eens? Weer ontvangen: mooie bekleding voor uw wieg of piek. Voor uw baby-uitzet slaagt U bij ons voor delig. De ZOMER-STOFFEN zijn er weer aparte dessins en zeer voor delig. Ook alle soor ten knopen, ritsen, band, stikzijde enz. enz. Uw kousen-reparaties worden door ons vlot en correct verzorgd. Denkt U aan onze GRATIS spaarzegels? Tot ziens in onze win kel. TEXTIELHUIS H. JONKER Adr. v. Ostadelaan 31 Tel. 2676. heeft op haar diverse kantoorafdelingen (mechanische boekhouding, adresseerafdeling, typekamer en tijdschriftenadministratie) plaats voor: Sollicitaties te richten aan afd. Personeelszaken. Persoonlijk bezoek tijdens de kantooruren: 8.3012.45 en 13.3017.30 uur. Zaterdags gesloten. „DE VALLEI' UW BLAD VOOR DE BEZORGING VAN WEEKBLADEN ZOEKEN WIJ EEN BETROUWBAAR Brieven met opgave van vrije tijd enz. onder nr. 1687 aan het bureau van dit blad. KANTOOR VEENENDAAL vraagt voor direkt (bij voorkeur mannelijk) Kwinkslagen, vrolijk gebabbel. Gerinkel van glazen. Vrienden in een gezellige sfeer bijeen. In uw stijlvol ingerichte woning, die men bewondert om zijn royale ruimte. Dank zij ROYAL wandmeubelen. Deense interieurkunst die, begonnen met enkele elementen, meer dan 16 miljoen combinatiemogelijkheden biedt. ROYAL wandmeubelen voor individuele woninginrich ting met een warm, levendig, persoonlijk c^het. Verkrijgbaar bij: WIJ VRAGEN Voor dag en nacht, boven 18 jaar. Voor de bediening. Zeer goede verdiensten. Markt 16 Veenendaal Tel. 2412 brengen wij een pracht sortering vanaf 4.95 Halve onderjurken vanaf2,95 In EEKA B.H.'s grote sortering Tegen zeer lage prijzen. Nylonkousen naadloos vanaf1.19 Nieuweweg 96 - Tel. 2866 - Veenendaal

De Vallei | 1962 | | pagina 4