Rhenens Nieuwsblad Gemeente V'daal gaat bijenmarkt injectie geven Voor de KANTONRECHTER Eindelijk steun om waardevolle traditie te behouden Vijf en twintig jaar „Maison Jenny" MULDER TOCHT DOOR DE RUIMTE mëijs omtm 36e Jaargang WOENSDAG 28 FEBRUARI 1962 Nr. 17 NIET UITSTERVEN Meer mogelijkheden Meer gewassen Nieuws uit de omgeving assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN DE LEZER SCHRIJFT Geachte heer Bovenschen AMERIKA BOEKTE SUCCES ■e**-.-- OVERBERG Biggen vervoerd met melkauto Wat nu weer Voor advertenties en abonnementen: Boekhandel C. Waiboer, Herenstraat en Reklamebureau J. Baars, Fred. v. d. Paltshof 3, Rhenen en R. RUkse, D^jk 8, Achterberg Redaktie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent „Als er één ding is waaronder gezamenlijk de schou ders gezet dient te worden om een zo waardevolle tradi tie als de bijenmarkt te behouden en nieuw leven in te blazen, dat is het dit! Als Veenendaal zijn bijenmarkt wil behouden, dan zullen er spijkers met koppen geslagen moeten worden!" Dit schreven wij begin juli van het vo rig jaar en het is verheugend dat bij de laatst gehouden raadsvergadering tot uiting is gekomen dat de gemeen te plannen heeft om de bijenmarkt inderdaad nieuw le ven in te blazen. En voor de bijenmarkt als zodanig én voor de folklore van deze industrieplaats. Op welke wijze deze steun gerealiseerd zal worden, is nog niet bekend maar niettemin is hier een woord van lof op zijn plaats voor die mensen, die steeds weer op de bres hebben ge staan voor een veel gezonder markt van deze nijvere diertjes. De tot inhet buitenland beroemde bijenmarkt zal nooit helemaal uitster ven - daar is men het wel over eens, doch zowel de omvang als de presen tatie liet veel te wensen over. De commissie bijenmarkt, waarin tal van ras-imkers zitting hebben, behoefde de markt niet uit economisch oogpunt te organiseren. Er is altijd geld bij- gegaan, want de staat van inkomsten van iedere markt maakte steeds weer een zielige indruk. De imkers organiseren de markt enkel en alleen om de historische waarde ervan. Want er zijn altijd weer bezoekers, zelfs uit het bui tenland, die de derde dinsdag in juli naar Veenendaal komen. De marktcommissie krijgt eind maart of begin april steevast bezoek van journalisten van onze vaderlandse pers en andere Europese landen. Moeder- en kleutercursussen Dank zij de totstandkoming van het nieuwe wijkgebouw aan de Nieuwe Veenendaalseweg kunnen vanaf dins dag 6 maart een moeder- en een kleu tercursus worden gegeven. Deze cursus sen bestaan uit zeven a acht lessen en staan onder leiding van de districts verpleegster van de kinderhygiène. De kosten konden zo laag mogelijk worden gehouden, namelijk op 1,50. De moe dercursus begint al om cirie uur en de kleutercursus 's avonds om half acht. Ook ongehuwde dames zijn er van harte welkom. Belangstellenden kun nen zich aanmelden bij de wijkver pleegsters en bij de concierge van het wijkgebouw. Nu de gemeente in principe besloten heeft de bijenmarkt te ondersteunen, is het mogelijk veel meer propaganda te maken. Wellicht kan men meer en grotere prijzen beschikbaar stellen, geen hef fing van marktgelden, veel meer aan vraagformulieren versturen, de ver zendingsmogelijkheden groter maken, kortom aantrekkelijke voorwaarden scheppen voor de imkers, zodat zij ho pelijk in veel grotere getale naar Vee nendaal komen en de markt weer iets van zijn oude glorie terugkrijgt. Eind vorige week zijn de imkers in ver gadering bijeen geweest en natuurlijk werd er gesproken over de toezegging van het gemeentebestuur om de markt te gaan ondersteunen. Er gingen ook stemmen op om bij de betreffende instanties te verzoeken, vooral bij de komende nieuwbouw, méér honinggevende gewassen te plan ten. Volgens de imkers zijn deze er veel te weinig en men hoopt dan ook dat in deze richting eveneens succes ge boekt zal worden. Zo zag de markt er in vroeger jaren uit. Zou hiervan iets weer terugkeren? Chr. Overheidspersoneel gaat feesten De afdeling Rhenen van de Nederland se Christelijke Bond van Overheidsperso neel organiseert begin maart in gebouw „Irene" een feestelijke jaarvergadering. Een belangrijk aandeel in het welslagen van deze feestelijke bijeenkomst zal ge leverd worden door de heer Rector uit Bussum, die bereid is gevonden een be schaafd ontspanningsprogramma te bren gen. Tevens zullen de zusjes van Dalen zorgen voor muzikale medewerking, ter wijl er voorts nog een paar prettige zaken op het program staan. BARNEVELD: Met ingang van 1 maart is tot burgemeester van Barneveld benoemd de heer K. v. Diepeningen uit Leiderdorp. De nieuwe burge meester is ca. 15 jaar burgemeester van Leiderdorp. Hij is 50 jaar, be hoort tot de Hervormde kerk en is aangesloten bij de C.H.U. TIEL: Indien de Tielse gemeenteraad dinsdag akkoord gaat met een voor stel van burgemeester en wethouders, dan zullen de plaatselijke muziek korpsen over 1962 mogen rekenen op een subsidie van 1500,per ver eniging. Dit betekent meer dan een verdubbeling van de huidige subsidie. WAGENINGEN: Ter zitting voor de behandeling van burgerlijke zaken van het Wageningse kantongerecht van woensdag, is mr. D. P. Dirk zwager, advocaat en procureur te Arnhem, geïnstalleerd als kanton- rechter-plaatsvervanger bij dat kan tongerecht. Twee Wageningse studenten, T. en M., stonden vrijdag voor het kantongerecht in hun woonplaats voor het verdachten- hekje omdat zij op 12 december met hun fiets door het rode verkeerslicht aan de Stadsbrink gereden zouden zijn. De jongelui ontkenden dit echter ten stelligste. Het licht was, toen zij al zo dicht genaderd waren, dat ze niet meer konden stoppen, op geel gesprongen en ze waren, de streep dus juist nog op tijd gepasseerd, zo betoogden zij. Als getuige verscheen agent Den Ouden uit Wageningen, die het hele geval zich van de politieauto uit af had zien spelen. Het licht op het fietspad werd rood en een seconde later werd het voor mij groen. Een auto, die voor mij had staan wachten was al weggereden en pas toen ik optrok gingen de fietsers met grote snelheid over de stopstreep, zo vertelde hij. Ze moeten de verkeerslichten dus een paar seconden na het rood worden ge passeerd zijn, begreep rechter v. d. Brand. M. reed voor mij, zei T., en toen ik over de streep reed, zag ik het licht juist geel worden. Ik kon onmogelijk meer Vandaag bestaat Maison „Jenny" vijf en twintig jaar. Wie en wat Maison „Jenny" is behoeft eigenlijk geen tekst en uitleg. Het enige damesmodehuis in Rhe nen geniet deswege bekendheid genoeg. Een kwart eeuw geleden opende mej. J. (Jenneke) de Jong in de ouderlijke wo ning aan de Bantuinweg een winkel in hoeden, handschoenen, dameskousen en damessjaals. Eigenlijk kon niet van win kel worden gesproken, alhoewel die toe stand in de woonkamer aan de straatzijde zo dicht mogelijk was benaderd. Er was zelfs nog ruimte voor een etalage op be scheiden schaal. Voor mej. De Jong bete kende dit de kroon op haar opleiding in Veenendaal en Arnhem tot modiste, na in Rhenen de mulo te hebben gevolgd. Twee jaar bleef de zaak aan de Bantuin weg gevestigd, in 1939 werd het huidige pand aan het Fred. v. d. Paltshof betrok ken, waarmee het modehuis zich defini tief in de rij van Rhenense zaken had ge vestigd. Mej. de Jong was inmiddels door huwe lijk mevrouw de Jong geworden (heel toe vallig had haar man dezelfde naam), doch zij zette de eenmaal begonnen zaak voort. Dat haar zakenpand niet over rozen is ge gaan, moge uit het volgende blijken. Na de mobilisatie in augustus 1939 kwam op 10 mei 1940 de evacuatie. De oomplete winkelinventaris bleek na terugkeer ver dwenen. Het pand was blijven staan. Eén van de weinigen in de totaal tot as ver gane binnenstad. Al heel spoedig werd de zaak heropend, doch opnieuw zou de gesel van de oorlog toeslaan met een tweede evacuatie in oktober 1944. Niet al leen de winkel was toen helemaal leeg geroofd (de Duitsers liepen met kleurrijke sjaals om hun hals), ook de woning was uitgeplunderd. In tweeledig opzicht moest mevrouw De Jong opnieuw beginnen. En dat gebeurde, waarbij tevens de toen nog in Rhenen aanwezige tweede damesmode zaak „Maison de Leeuw" werd overge nomen. Tien jaar na de oorlog werd de huidige zaak aanzienlijk uitgebreid na een ingrij pende verbouwing, terwijl aan de collec tie damesmode parapluies werden toege voegd. In de achterliggende vijf en twin tig jaar verlieten bovendien talrijke smet teloos witte bruidstoiletten de zaak. Er ligt wel een groot verschil tussen de beginperiode in februari 1937 en nu. Toen kostte een dameshoedje 0,95. Een zéér chique exemplaar kon men bemachtigen voor zes gulden. Vandaag de dag, nu alles veel duurder is geworden, kan men zelfs hoeden kopen bij maison „Jenny" die tot zestig gulden en duurder gaan. Mevrouw de Jong weet zich nog te her inneren, dat zij voor de oorlog nog zoge naamde „kapothoedjes" zelf maakte voor 6 KERKE WIJK 167 -TEl.SOOO-VEENENOAAL oude vrouwtjes. Trouwens ze maakt wan neer dat nodig is nu zelf ook nog hoeden, terwijl achter de zaak de vervormafdeling is gevestigd. Een druk onderdeel van de jubilerende zaak is ook de afdeling kou senreparatie. Er wordt zelfs gewerkt met vier depots. De echtgenoot van mevrouw De Jong heeft zich niet in de hoedjesbranche» be geven, al staat hij zijn mannetje wel als dat nodig is. Hij is van maandag tot za terdag druk bezet met het geven van lessen als sportleraar. Beiden zullen echter op de dag van het zilveren jubileum niet aan belangstelling te klagen hebben gehad. MACRO HIELD JAARVERGADERING Onder voorzitterschap van de heer E. J. van Dam kwam de Macro in jaar vergadering bijeen in Hotel Het Wapen van Rhenen. De gebruikelijke jaarver slagen werden door de penningmeester en de secretaris voorgelezen, waarna in de kas-controlecommissie de volgende leden werden gekozen: W. Groenen, J. v. d. Heuvel en D. Séon. De vijf candidaatleden die zich had den aangemeld werden na ballotage als lid ingeschreven. Volgens rooster waren de bestuurs leden M. v. Appeldoorn en J. v. Laar aftredend, waarvan de laatste herkies baar. De heer Van Laar werd bij ac clamatie herkozen. In de ontstane va cature werd na gehouden schriftelijke stemming, benoemd de heer L. J. van Setten. Over de te organiseren motorcross kon nog weinig worden meegedeeld. De Engelse rijder Collins is weer gecon tracteerd. Aan het slot van de vergadering werd de jonge motorrenner Van Laar uit Rhenen gehuldigd wegens zijn promotie tot de seniorenklasse. Hierna werd het huishoudelijke ge deelte van de avond besloten, waarna een gezellig samenzijn volgde. Voorzitter „Grebberuiters" veelzijdig ruiter Kort geleden werd de heer J. W. Zijl stra, groepscommandant van de rijkspoli tie te Rhenen, gekozen tot voorzitter van de landelijke rijvereniging „De Grebbe ruiters." De heer Zijlstra nam intussen deel aan een opleiding uitgaande van de Koninklijke Federatie van Landelijke Rij- verenigingen en slaagde voor het diploma grote veelzijdige proeven 1928 en 1933 en voor 't overgangsexamen instructeur 2- jarige cursus, waarmee hij zich veelzijdig ruiter mag noemen. seerd door de technische commissie van het district Utrecht van de KNAU. Het parcours had voor de senioren een lengte van 10 km. Er was in opgenomen de Zwitserse Vallei, waar het hoogteverschil altijd nog wel een flinke 20 meter bedraagt. Eén loper moest bevangen door de kou per auto van het circuit worden ver voerd. Hij heeft gelukkig geen nadelige gevolgen ervan overgehouden. De orga nisatie was in goede handen bij de Rhenense Atletiek Vereniging. De uitslagen waren als volgt: Senioren 1. C. Clement Fit, Zeist 33.34.6 min.; 2. J. Majoor Tempo, Bus sum 33.45.2 min; 3. T. Snelders Tempo Bussum 33.52.6 min. Junioren: 1. Van Garderen GAC Hil versum 19.48.4 min; 2. C. Nobels GAC Hilversum 19.55.4 min; 3. W. Wester- veld VIF Hilversum 21.03.26 min. De junioren kregen 6 km af te leggen. Na de vier gehouden wedstrijden luidt thans het eindklassement: Senioren: 1. C. Clement Fit Zeist 4 punten; 2. F. Heijmans Phoenix, Utr. 8 punten en 3. T. Snelders, Tempo, Bussum 10 punten. Junioren: 1. W. Westerveld VIF Hil versum 8 punten; 2 L. de Voogd VIF, Hilversum 10 punten en 3. J. Wertler Phoenix Utrecht 12 punten. Ploegenklassement: 1. Tempo Bus sum 234'/2 punt; 2. Hellas, Utrecht 236 punten en 3. FIT Zeist 332V« punt. De heer B. Wallet, voorzitter van de technische commissie, reikte in hotel „De Grebbeber;?"., dq prijzen uit. Hij deelde mede, dat de eigenaar van het hotel voor de crosscompetitie 1962-1963 een wisselbeker beschikbaar had ge steld. Verder bracht hij dank aan allen die bij de organisatie van de vier veld lopen hun medewerking hadden ver leend. Veldloopcompetitie distr. Utrecht K.N.A.U. op de Grebbeberg gewonnen door Clement van „FIT'-Zeist Het moet voor de ruim zestig deel nemers aan de veldloop over de Greb beberg afgelopen zaterdagmiddag wel een bijzondere zware opgave geweest zijn deze cross gold als de laatste in een serie van vier, als competitie georgani- Spijtig vond ik het eigenlijk wel Maar naar ik veronderstel Wilt u mij hopelijk excuseren Waar ik niet wist van uw jubileren Maar denkt u maar, beter laatdannooit De activiteit, door u ontplooid Las ik met genoegen in 't N.U.D. Vandaar deze ode op uw jubilee Kon er echt die ene snipperdag Vanwege uw jubileum af? Doch zoals ik het bekijk Had u de 21ste groot gelijk Die ene dag eens vrij te nemen Als jubilaris hier in Rhenen Wij feliciteren u alsnog met die dag Het N.U.D. maakte reeds gewag Van uw mooie staat als ambtenaar In 'n verloop van vijfentwintig jaar Als jongmaatje daar begonnen Hebt u 't vertrouwen van velen gewonnen In 't tijdvak, jong broekje, hoofd commies Zeer velen diende u van advies Uw nevenfuncties zijn er vele 'k Wil mijzelve niet verhelen Dat het mij boven 't hoofd zou groeien Me met al die functies te bemoeien Zoals ik las, lag u smidswerk niet ('t Is maar, hoe je de zaak beziet) Misschien 'n desillusie voor je pa En mogelijk ook wel voor je ma Tussen al die herinneringen Las 'k van uw werk in Wageningen Je had het daar al gauw bekeken Eén dag reeds was genoeg gebleken Om te weten, 'k stop er mee Achter tralies werken: „Nee" Uw vader denkend, heel gewoon Dan .wordt hij smid, als ik, m'n zoon Had echter buiten de waard gerekend Wat de jubilaris ten voeten uit tekent Daarna werken als volontair (Wat is dat allang geleden weer) stoppen zonder het risico te lopen, dat eventuele fietsers achter mij in gevaar gebracht zouden kunnen worden. Toen ik bij de paal kwam kon ik nog juist het licht op rood zien springen. Dat kan niet, wierp de getuige tegen, want het gele licht brandt bijna drie se conden. Dat heb ik met de stopwatch in de hand gecontroleerd. De eis luidde hierop 15,of 3 dagen tegen elk van de verdachten. Dat is nog vijf gulden meer dan het schikkingsbedrag, schrokken de studen ten. Ja, dat risico loop je hier, antwoord de rechter v. d. Brand, maar daarna streek hij toch met de hand over het hart en maakte er weer 10,— of 2 da gen van. Op 27 oktober sloeg R., administrateur te Hilversum, met zijn personenauto van de oude rijksweg te Ede linksaf, terwijl een tegenligger reeds zeer dicht genaderd was. De bestuurder daarvan trachtte R.'s auto te ontwijken door mee te sturen. Hij slaagde hierin, doch botste toen vrij wel in volle vaart tegen een rechts van de weg staande boom. Een naast de be stuurder zittende dame werd daarbij do delijk gewond. De twee andere inzitten den werden gewond, doch zijn inmiddels genezen. Vrijdag moest R. zich voor het Wage- nings kantongerecht verantwoorden voor zijn manoeuvre, die zulke ernstige gevol gen had. Ik weet niet hoe het gekomen is, zo zei verdachte, die zelf diep onder de in druk was van het gebeurde, maar ik heb de auto absoluut niet aan zien komen. Toch was het helder weer en scheen de zon. Werd u misschien verblind, vroeg rechter v. d. Brand. Ik had de zon achter me, antwoordde R. De bestuurder van de tegenligger ver telde later, dat hij wel wat verblind was en mij daardoor pas op het laatste ogen blik had gezien. 't Is een zeer nare overtreding, waar van het gevaar ditmaal wel bijzonder ge accentueerd is, aldus de officier. Toch wil ik ditmaal nog geen onvoorwaardelijke vrijheidsstraf of een ontzegging van de rijbevoegdheid vragen omdat ik geloof, dat verdachte deze overtreding niet zo makkelijk weer zal begaan. Eis 400,of 80 dagen en een voor waardelijke hechtenis van een maand met een proeftijd van twee jaar. Het is onbegrijpelijk, maar de erva ring leert, dat men soms iets niet ziet wat er in werkelijkheid wel is. Toch lijkt verdachte me geen roekeloos rijder, meen de rechter v. d. Brand. Vonnis 500, of 100 dagen. In 2lti jaar geen cent verdiend U had het wel mooi uitgekiend Enfin, je hoefde niet toe te betalen Wat ook gebeurde vele malen Wel kreeg je daarna met vele zaken in gemeentedienst te maken Zoals bij de ontvanger op kantoor Politie-administrateur ook, naar 'khoor Nu als chef algemene zaken Krijgt u ook met velerlei te maken Wat na de oorlog werd gesplitst Van 't onderwijs, las 'k in een flits Uw omgeving weet het al zo lang U worstelt met expansiedrang Daarom ook heeft u zich begeven In sport, alsook verenigingsleven U hebt graag mensen om u heen 't Is ook de reden, naar 'k meen Van uw begeven in de journalistiek 'k Vind al die besognes maar uniek Wat moet ik er meer nog van vertellen Bij de verenigingen „Wilskracht" en „Forellen" En de ijsclub „Rhenen" zit u in 't bestuur U bent welhaast bezet van uur tot uur 't Is alles 'n kolfje naar je hand Nog zijn we er niet, want in de krant Las ik, wat u nog meer presteert Bijv. 't maandblad, wat u redigeert 'k Denk aan de carillonfonds-actie Na zes jaar, dus in geen fractie Kwam het carillon, wat wij nu horen Tenslotte toch in Rhenens toren De brugfeesten, nog niet vergeten_ Zijn goed geslaagd, zoals wij weten Vermeld ik ook graag in dit verband Wat al had u niet bij de hand? 'k Denk aan de opening van Ouwehands bad Wat ook uw belangstelling ten volle had Waarna u aanspoorde, leer zwemmen Niet vreemd voor allen, die u kennen Waarmede ik maar zeggen wil De heer Bovenschen zit nimmer stil Dat is heel Rhenen wel bekend We zijn aan uw acties wel gewend Dit is geen ambtelijk geluid Doch tekent u ten voeten uit Naast ambtenaar tot dienst bereid Benut u goed uw vrije tijd Mogelijk vindt u 't heel gewoon Waar vindt men echter 'n persoon Die zo veerkrachtig en actief is Soms meer wel, dan je vrouw soms lief is Maar in de tijd, dat zij je kent Is zij daar, dacht ik aan gewend U kennend, zette ik met plezier Bovenstaande regels op papier. Hoogachtend, J. Meijer. Het is de Amerikaanse luitenant-kolonel John Glenn (40), één der zeven gron dig getrainde astronauten dan toch uiteindclyk na vele malen uitstel gelukt een succesvolle tocht rond de aarde te maken. Met een snelheid van niet minder dan 28.000 kilometer per uur beschreef hy in ongeveer viereneenhalf uur drie ba nen rond de aarde. Glenn is hiermee de eerste echte Amerikaanse astronaut, want zyn voorgangers Shepard en Grissom maakten vorig jaar in Mercury-ca- bines korte rakettochtjes, doch beschreven geen banen rond de aarde. De Russen Gagarin en Titof deden dat wel. Gagarin draaide in de Vostok I één keer rond de aarde en Titof maakte in de Vostok II zeventien omwentelingen. Het gehele project van deze laatste succesvolle Amerikaanse ruimtereis heeft niet minder dan 1450 miljoen gulden gekost. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen waren getroffen om de astronaut te redden, wanneer tydens de eerste seconden na het lanceren van de raket zou blyken dat niet alles in orde was. OPSPORING Tijdens de eerste minuten van de vlucht heeft de 31 meter lange raket meer brandstof verbruikt dan een straalvliegtuig, dat van Amerika's west kust naar de oostkust vliegt. Zodra de raket een halve centimeter van de lan- ceerplaats af was, trad een wereldom spannend registrerend netwerk in ac tie en de op deze wijze verkregen grote stroom van informaties van de raket en het ruimteschip werden onmiddel lijk naar elektronische breinen gevoerd. Het registrerende netwerk, dat een onderdeel is van project-Mercury, om vat 18 stations waarbij de schepen op de Atlantische oceaan en in de Indische oceaan, die worden bemand door 500 technici. In totaal zijn 15.000 mensen betrokken geweest bij de voorbereidin gen tot de lancering en de berging daarna. Een eskader van 24 Amerikaanse ma rine-schepen, waaronder drie vlieg dekschepen, lagen klaar voor de ber ging van de aan een parachute naar- beneden gekomen capsule. Zij namen posities in tussen Cape Canaveral en de Canarische eilanden, doch bij de voorbereidingen was ook gedacht aan de mogelijkheid, dat John Glenn buiten het bereik van de schepen in een an dere zee terecht zou komen. In dit ge- VEENENDAAL CHRISTELIJKE SPORTACTIE Voor de financiering van de Chr. sportbeweging in Veenendaal zij de chr. sportstichting DEOS en de chr. wan delsportvereniging „De Beatrixschool" in het geweer gekomen. Zij gaan geza menlijk een actie op touw zetten, wel ke actie wordt aanbevolen door o.m. burgemeester Hazenberg, oud-burge meester Bakker, mr. J. F. v. Leeuwen, notaris Maries, wethouder Van Kuijk, de heer Bastmeijer en de artsen Engel, Remme en Pilon. Een dezer dagen heeft de Rijks politie een melkauto van de heer R. uil Overberg aangehouden, die bij controle, een aantal biggen bleek te vervoeren. De dieren werden vervoerd in jute zakken en lagen opgeborgen tussen een aantal melkbussen. De wagen is na de aanhouding grondig ont smet. De biggen waren afkomstig van een boer uit Leersum die de dieren aan een collega had verkocht. Hij had een officiële vergunning om de dieren te vervoeren, maar omdat de melkrijder toch langs kwam naar de boerderij van de koper, werd hem gevraagd of hij ze „even mee wilde nemen." De rijkspo litie maakte echter bezwaar tegen het wegbrengen van biggen met een wa gen, waarmee ook melk wordt vervoerd. Een melkwagen doet immers alle boerderijen aan en het eventueel ver spreiden van mond- en klauwzeer wordt dan wel bijzonder groot. De ver koper is door de rijkspolitie op de ver regaande nonchalance gewezen. Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerkewijk 28 - telef. 2307 OP WERKDAGEN VAN 2-3 UUR Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL val had hij moeten vertrouwen op zijn automatisch opblaasbaar rubbervlot, dat zodra de astronaut in zee is geland de cabine meer vastheid in het water geeft. Vernietiging Majoor Winston Hammond heeft op Cape Canaveral de speciale taak alle raketten, die van hun koers afwijken door middel van een druk op de knop te vernietigen. Zo hield hij bij de lan cering van Glenn's ruimtecabine zijn vinger ook op de knop, die de laatste tijd gemiddeld één op elke tien gelan ceerde raketten heeft moeten vernieti gen. Mochten er moeilijkheden zijn ge komen met de Atlas-raket van Glenn, dan had deze raket er onherroepelijk aangegaan, hetgeen voor de ruimte vaarder beslist geen gevaar betekent. Hij wordt in zo'n geval allereerst be schermd door een automatisering, een dubbel beveiligde installatie, waarvan draden door de gehele stuwraket lopen en onmiddellijk alarm slaan als er er gens iets mis is. Dan treedt automatisch de bovenop de ruimtecapsule gemon teerde ontsnappingsveer in werking, welke de cabine met de ruimtevaarder wegsleurt van de grote Atlas-raket. Pas dan kan „veiligheidsofficier" Hammond de raket tot ontploffing brengen. De ruimtevaarder kan ook zelf de ontsnappingsraket in werking stellen en als extra beveiliging kan dit ook nog eens van de grond af gebeuren. Ter wijl de Atlas-raket dan ver beneden de ruimtevaarder ontploft, bereikt de capsule het hoogste punt van zijn op waartse baan en valt dan veilig aan de parachute terug naar de aarde. Gelukkig is het met Glenn zover niet gekomen. Hij heeft een geslaagde tocht rond de aarde gemaakt en zal de ge schiedenis ingaan als de eerste echte Amerikaanse ruimtevaarder. Een Engelse voetbalploeg die een vrouwelijke trainer heeft aangesteld won de eerste de beste wedstrijd met 170 Voor bewaking van militaire ter reinen wil het Amerikaanse leger op korte termijn 560 honden aan schaffen. In Zaandam is een woningbureau chef in arrest gesteld, die duizend gulden had aangenomen als dank voor toewijzing van huizen. In West-Duitsland bestond tot eind vorig jaar nog een tekort van een een miljoen woningen. De Spaanse meisjes die in Almelo tewerk worden gesteld, zullen elke morgen om kwart over zes moeten opstaan en 's avonds om tien uur moeten gaan slapen, 's Zaterdags avonds zullen zij tot elf uur mogen uitgaan. Bij verkeersongelukken in Japan zijn vorig jaar in totaal 14548 men sen om het leven gekomen. Wegens hun verdiensten voor de op bouw en de oefening van de Duitse vloot, hebben drie Amerikaanse of ficieren een hoge onderscheiding ge kregen. In Dedemsvaart is een drieling - twee meisjes en een jongen - ge boren. Het gezin had reeds vijf kin deren. REGERINGSDINER. De Nederlandse regering heeft het echtpaar Kennedy zondagavond een diner in hotel De Witte Brug aangeboden. Op de foto zien we minister Kennedy met rechts mevrouw de Quay en links mevrouw Luns.

De Vallei | 1962 | | pagina 1