KLEURRIJKE HERFSTTOCHT DOOR DE OOSTELIJKE V*S* Open kaart! Orgelconcert Johan van Dommele Dick Nellestijn kampioen le klasse libre van de KNBB distr. Veenendaal en omstr. VC Veenendaal-heren faalden volledig tegen Valboval: 0-3! ARAM Officiële bekendmaking Yeenemlaler vermist DE LEZER OVERBERG De Heer der slangen AMERONGEN VOLKSUNIVERSITEIT Met gemengde gevoelens, aldus de heer D. Philips die de bijeenkomst donderdag j.l. leidde, beginnen wjj deze avond. Gevoelens van weemoed allereerst om het onver wachte heengaan van Anton Coolen, die deze avond zou komen spreken. Hoe gaarne hadden wij hem horen lezen uit zijn boeken, waarin hij met zo warme hartelijkheid en diep gevoel de mensen van Brabant, de kinderen van „zijn" volk voor ons doet leven. Anderzijds gevoelens van dank jegens de heer T. C. Spruit, die bereid bleek deze avond het tweede deel van zijn film American Excursion te vertonen en toe te lichten. Vertelde hy op 9 november van zijn tocht door de westelijke, thans voerde hij zijn gehoor door de oostelijke staten, waar het najaar zijn schoonste kleuren bood. Uit het zuiden van Texas aan de Golf van Mexico ging de reis naar de mond van de Mississippi, waar New Orleans ligt in het hartje van Louisiana. Deze ri vier is een machtige stroom met een 25 maal zo groot watervolume als de Rijn. Louisiana is het land van de suikerriet velden, de imposante maar ranke brug gen over de rivier, een land bijna geheel bewoond door negers, wier eenvoudige schilderachtige kerkjes het landschap ver levendigen. In de vele kreken bloeit de purpere waterhyacinth en wuiven de pluimen van de Canadese gulden roede. Eigenaardig zijn de kerkhoven met graven boven de grond. Stroomopwaarts ging de tocht voort langs Baton Rouge en Natchez naar de streek waar de beroemde vogelkenner en schilder John James Audubon (1785-1851) leefde en werkte op zijn buiten, thans Audubon Park. In 1827 verscheen zijn beroemde werk Birds of America met prachtige kleurplaten van thans vaak uit gestorven vogels. Wij zijn hier in de katoenzone, de Cot ton Belt beland, waar sinds Wereldoorlog II de mechanisatie haar intrede heeft ge daan, die de sociale en economische struc tuur grondig wijzigt. Mais is het tweede product. Kentucky is het tabaksland bij uitstek, een vredig land met een rood kleurige bodem. De spr. voerde de aanwezigen nu het ge bergte in, de woudrijke Alleghany Moun tains. Hij vermeed op zijn reis zoveel mo gelijk de steden, hetgeen zijn voordracht iets eenzijdigs verleende. Wij werden niet geconfronteerd met de bevolking, haar gebruiken en feesten, haar godsdienstige opvattingen. Van een verrassende schoon heid bleek Great Smoky waar autowegen ontbreken en de rust dus niet verstoord wordt. De oostelijke staten vormen het grote bosgebied van de V.S., een veelvormig en veelsoortig loofwoud. Zijwaarts voerde de route door de Atlantische kustvlakte met haar haffen, en dan naar Washington, een goede eeuw geleden nog een aantal straten zonder huizen en een aantal hui zen zonder straten, nu een fraaie stad met vele prachtige gebouwen: het blanke en grootse Capitool, het 150 m hoge Washing ton-monument, spiegelend in de Potomac, de kathedraal, de Lincolntempel. Via Gettysburg bereikten wij Pennsyl vania en vervolgens de staten New-York, Connecticut, Massachusetts en Vermont, dat nog een echte wildernis is. Opmerke lijk zijn in deze staten de overdekte brug gen, gevrijwaard zodoende voor sneeuw e.d. New-Hampshire, Vermont en Maine, waar de tocht eindigde, zijn rijk aan wou den en grote weiden. De sierlijke zilver berken vormen een verrassende decoratie. Spr. herinnerde tenslotte aan de on langs overleden Grandma Moses, 101 jaar oud, de boerenvrouw uit Eagle Bridge in de staat New York die een beroemd schil deres werd van grote onbewuste primi tiviteit en kleurwarme kinderlijke schil- terijen maakte, haar onderwerpen ont lenend aan het boerenleven. In zijn dankwoord herinnerde de heer Philips aan een boek van Marnix Gijsen „Ontdek Amerika", omdat ook de heer Spruit zijn gehoor Amerika liet ontdek ken, het andere Amerika van onvergelij kelijk natuurschoon. De film muntte uit door fijn natuurgevoel en uitstekende be lichting. Zaterdagavond gaf de organist Johan van Dommele een concert in de Chr. Ger. Kerk. Begonnen werd met de trio bewerking in Oud Hollandse stijl over Ps. 6 van J. Zwart, een van Zwarts werken die wel het meest in het totaal van deze avond paste. Vier coupletten van deze psalm werden vervolgens samen gezongen. Het praeludium et fuga in c moll van J. S. Bach volgde. Ongetwijfeld het zwaarste muziekstuk dat men deze avond kreeg te horen. Hoewel de uit voering van dit werk geen twijfel liet bestaan over de kwaliteiten van de or ganist, werd Bach wel heel anders ten gehore gebracht dan men tot nu toe ge wend was. Maar, indien men er van uit gaat dat een werk gespeeld moet wor- zoals de componist dat zelf heeft ge daan, dan is deze uitvoering ongetwij feld juister. Men mag zich natuurlijk blijven afvragen wat een componist zou hebben gedaan als hij in deze tijd leef de.. Waarschijnlijk zou hij dan ook ge bruik hebben gemaakt van de middelen die hem nu ten dienste staan. Van J. Clarke volgde de bekende Trompet Voluntary. Een van de meest bekende werkjes van deze avond. Ook goed in het gehoor liggend was de be werking over de melodie van Ps. 36 van Pachelbel. Na de levendige fuga in C. dur van Buxtehude werd het al meer gehoorde concerto nr. V van G. F. Handel ge speeld. De klankkleur van dit werk Afgelopen zaterdag en zondag zijn de districts kampioenschappen le klasse libre van Veenendaal en Omstreken verspeeld in Wijk bij Duurstede bij hotel De Engel. De deelnemers aan dit kampioenschap waren de heren: M. E. Hensen (B.V. Zeldenrust, Eist); G. Donselaar (B.V. Zeldenrust, Eist); Wegh (B.V. B.V.R., Rhenen); C. Burge- ler (B.V. Excelsior, Leersum); W. Diepeveen (B.V. Duurstede, Wijk bij Duurstede); D. Nellestijn Jr. (B.V. Morgenster, Eist). De wedstrijd leiding was in handen van de heer Lochtenberg. Zaterdagmiddag om 12.30 uur werd ge start met de wedstrijd M. E. Hensen tegen G. Donselaar, welke werd gewonnen door Hensen. De heer Donselaar kon er geen vat op krijgen, overigens een slechte par tij. De tweede partij ging tussen de heren Wegh en Nellestijn. In het begin ging het er op lijken dat Wegh deze partij zou gaan winnen, naar in de laatste beurten wist Nellestijn zijn partij in winst om te zetten. De derde partij ging tussen Diepeveen en Burgeler. De heer Burgeier heeft en kele maanden erg te kampen gehad met ziekte en bleek nog niet geheel in con ditie. Diepenveen won dan ook zijn partij met gemak. In de tweede ronde verloor Donselaar wederom en wel van Diepenveen en Bur geier verloor eveneens weer en nu van Nellestijn, terwijl de heer Wegh tegen de heer Hensen twee winstpunten boekte. Op dit punt waren de heren Donselaar en Burgeier praktisch al uitgesloten en ble ven nog 4 kanshebbers over. In de derde ronde wist Nellestijn we derom 2 punten in de wacht te slepen tegen Donselaar, en was voor deze speler het kampioenschap al heel kortbij, met 3 gespeelde wedstrijden en 6 punten. Hensen won in deze ronde van Diepenveen en kwamen beide met 3 gespeelde wedstrij den en 4 punten te staan. De heer Wegh verloor zijn partij tegen Burgeier, dus was voor Wegh de kans ook verkeken. Zondagmiddag werd om 12 uur aange vangen voor de laatste twee ronden. Hen sen speelde eerst tegen Burgeier, welke Hensen won. Met deze overwinning bleef de kans voor Hensen er nog in, totdat Nellestijn in een zeer spannende en in een van beide zijden goed gespeelde partij won van Diepenveen. Hierbij kwam Diepenveen op twee ver- liespartijen, dus kansloos en bleef Hensen twee punten onder Nellestijn met een zo danig moyenne verschil, dat wanneer Hensen zijn laatste partij zou winnen van Nellestijn, laatsgenoemde toch kampioen zou zijn, daar dan het moyenne zou be slissen. De laatste partij werd echter voor de 5e maal en laatste maal gewonnen door Nel lestijn, waarmee hij zich ongeslagen aan de kop plaatste en hiermee kampioen le klasse libre was, van de K.N.B.B., afd. Veenendaal en Omstreken. In de laatste partij van Wegh tegen Diepenveen wist Wegh zich nog op de tweede plaats te bezetten door deze partij te kinnen. De bondsbestuurder, Geweste lijk Voorzitter de heer Korting uit Arn hem, reikte na afloop de kampioensme daille uit en vond ook nog gelegenheid spreken. De wedstrijdleider, secr. pen ningmeester van het district, de heer Lochtenberg. dankte hierna de heer Kor ting voor zijn welgekozen woorden en sprak dan ook nog de deelnemers toe, met voor een ieder een mooie prijs over handigend namens de B.V. De Engel. Tenslotte dankte de heer C. c. Burgeier de heer Peek namens de deelnemers, voor de genoten gastvrijheid en bood hierbij aan de heer Peek een kist sigaren aan. was echter wel sterk afwijkend van vorige uitvoeringen. In het mooie al legro uit de Fantasie in C dur van C. Franck hadden we beslist wat meer strijkers verwacht. Franck maakte er zelf ook ruim gebruik van. Als hedendaags werk stond het alle gro uit conc. nr. I van E. Pepping op het programma. De stijl van dit werk was echter niet al te hedendaags. Een helder en krachtig muziekstuk. Tot slot improviseerde de heer van Dommele over de melodie (en de tekst) van Gez. 217 7, Komt, laat ons voortgaan, kind' ren. Een prachtig stuk muziek, waarin de organist ons ten volle liet delen in zijn kwaliteiten als improvisator. Het koraal werd staande meegezongen. De volgende orgelbespeling vindt plaats op 17 maart a.s. door Piet van Egmond. N. v. d. B. MOTOREN EN SCOOTERSHOW JAN JANSEN De traditie getrouw houdt motorenhan- del Jan Jansen, Nieuweweg 192 alhier weer zijn jaarlijkse motoren- en scooter show in „Eltheto", Fluitersstraat. De show, die als een voorbode van het voor jaar beschouwd kan worden, wordt ge houden morgen (donderdag) a.s. vrijdag en zaterdag. Donderdag en vrijdag is de show open van twee tot tien uur en za terdag de gehele dag. Naast vele andere modellen zal men op deze show o.a. ken nis kunnen maken met de nieuwe 150 c.c. Heinkel scooter. Gemeente Veenendaal Het hoofd van het gemeentebestuur van Veenendaal maakt bekend: dat de ge meenteraad in zijn openbare vergadering van 22 februari 1962 heeft besloten te be palen, dat wordt voorbereid de herziening, c.q. vaststelling van diverse uitbreidings plannen voor deze gemeente. Veenendaal, 23 februari 1962 Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, J. Hazenberg De met zoveel belangstelling tegemoet geziene wedstrijd tegen Valboval II heeft een anti-climax opgeleverd in die zin, dat het VCV-team het deze avond volledig liet liggen. Het is een vreemde zaak, dat de VCV-ers, die stuk voor stuk geroutineerde spelers zijn, mentaal niet opgewassen blijken tegen de spanning, die een belangrijke wedstrijd met zich meebrengt. Door deze nederlaag zijn de kansen om te promoveren naar de overgangsklasse wel van de baan. Een oplossing voor de mentale zwakheid van het team, zal het volgende seizoen wel moeten worden gezocht in een totale verjonging van het team. Reeds in de eerste set bleek, dat vooral technisch de VCV-ers heel wat van hun jeugdige tegenstanders konden leren. Met een beslist niet zo harde draaiende service scoorden de Woerdenaren tal loze punten bijeen, zonder dat een wei nig beweeglijke VC V-defensie er ook maar iets aan deed: 8-15. Alleen in de tweede set hebben de VCV-ers tot het einde toe partij gegeven. Na een time out bij 4-8 scoorde Piet van de Bosch VCV naar 8-8 met zijn scherpe services. Daarna moest Roel Sipkema nogeens met zijn service een 8-11 achterstand wegwerken, voordat uitstekende sma shes van Wim Willemsen en Goslinga VCV voor het eerst (en het laatst) een voorsprong bezorgden: 14-13. Tech nische fouten in de VCV-defensie brachten tenslotte ook deze set aan de Woerdenaren. De laatste set was het aankijken niet waard. Een futloos VC Veenendaal, dat volkomen weggespeeld werd door een beslist niet briljant Valboval. Ondanks time-outs en wissels bleken de Vee- nendalers niet in staat tot behoorlijk tegenspel: 1-15 De winstpunten moesten deze week gescoord worden door de reserve-teams, die dit ook prompt deden. Uitslagen van vorige week: iedere speler nog stuk voor stuk toe te I Dames: VC Veenendaal I Celebs 2-3 (15-8, 8-15, 11-15, 15-9, 7-15); LEVU II VC Veenendaal II: 0-3; (7-15, 111-15, 8-15). Heren: VC Veenendaal I Valboval II 0-3 (8-15. 14-16, 1-15). DSS I VC Veenendaal II: 0-3; (13-15, 3-15, 2-15). VVV I VC Veenendaal III: 0-3; (3-15, 5-15, 9-15). „TROUWBUS" VOOR BLINDENGELEIDEHONDEN Burgemeester en wethouders van Vee nendaal hebben besloten met ingang van donderdag 1 maart a.s. de zogenoemde trouwbus „voor de armen" af te schaffen. Zij menen, dat collecteren in de trouw zaal „voor de armen" niet meer in de hedendaagse tijd past. Thans heeft het college aan het Konin klijk Nederlands Geleidehondenfonds te Amsterdam toestemming verleend om in de trouwzaal van Veenendaal bij huwe lijksvoltrekkingen een collectebus te plaatsen. De opbrengst hiervan is be stemd voor de aanschaf van blindenge leidehonden. Het K.N.G.F. zal op 1 maart a.s. een „spaarpotje" voor dit doel in de Veenen- daalse trouwzaal plaatsen. Volgens een per radio uitgezonden politiebericht is sinds vorige week dinsdag de 22-jarige ongehuwde De H. uit Veenendaal spoorloos verdwenen. De H., die werkzaam was in Arnhem, was met ziekteverlof thuis. In over spannen toestand heeft hij 's middags de ouderlijke woning verlaten en is per bus naar De Klomp vertrokken. Hier heeft hij de trein genomen, doch het is tot nog toe onbekend in welke richting. Nog een Miss-Bril kandidate Bij de provinciale voorronde voor de verkiezing van Miss Bril 1962, op vrij dag 2 maart a.s. in het Jaarbeursrestau rant te Utrecht, zal Veenendaal niet door drie, maar door vier kandidaten vertegenwoordigd zijn. Het zijn de reeds eerder genoemde dames Irene Roelofsen en de zusjes A. en W. Romijn, terwijl nu ook mevr. Heikamp-Breek- veld een gooi naar de titel gaat doen. Aan de avond te Utrecht zal mede werking worden verleend door Hetty Blok, Ria Kuyken en Mies Bouman. Veenendaal BINGO AVOND 10 x 10 Donderdag 1 maart wordt er in het Trefpunt weer een Bingo-avond georgani seerd door het actiecimité „10 x 10". Voor deze avond zijn verschillende aantrekke lijke prijzen beschikbaar gesteld, o.a. een draagbaar radiotoestel en enkele taarten. Tevens zullen medewerking verlenen: The Rubies o.l.v. George Mahulette; De Boe- renkapel van Caecilia; B. van Hees en zijn electronisch orgel. De entreeprijs voor deze avond bedraagt slechts 1 gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar 's avonds aan de zaal. Gezien het sucses van de vorige Bingo-avond wordt een grote belangstel ling verwacht. Doordat hij plotseling de rijbaan overstak is vrijdagmiddag op de Ker- kewijk de bromfietser v. d. B. aange reden door een personenauto bestuurd door J. uit Barneveld. B. is met een diepe wond aan zijn voet naar zijn wo ning overgebracht. Aangezien het hier een militair betrof, werd de Kon. Mar. Amersfoort ingeschakeld. Geachte redaktie, Op gevaar af vervelend te worden, voel ik mij toch gedrongen nog eens, en dan voor het laatst, terug te komen op de kwestie van het recreatie-terrein langs de Slaperdijk. In gedachten hoor ik de lezer al zeggen: mosterd na de maaltijd, waarom nakaarten, gedane zaken nemen geen keer. Maar zo eenvoudig liggen de zaken niet. Het is nog geen tijd over te gaan tot de orde van de dag. Want wat met het batte- rijdeel thans geschiedt is een symptoom van onze tijd, die de goden nut en getal aanbidt, een teken aan de wand, een sig naal tot ontwaken. ONS „NIJVER" NEDERLAND De strijd om schoonheid is verloren: het commerciële of materiële heeft ge wonnen. zoals vaak het geval is. Het is beangstigend in het juist verschenen jaar verslag van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten te lezen, hoe zelfs de laatste stukken natuur- en landschap- schoon bedreigd worden en verloren zul len gaan. Er zijn thans nog een viertal „echte" heidevelden in ons land, die serieus ge vaar lopen toch nog ontgonnen te wor den. Veel moois ook gaat verloren door de ruilverkaveling en de aanleg van nieu we wegen eist eveneens tol, bijvoorbeeld het dal van de Heelsummerbeek bij Wolf- heze, de meenten en het Bosch van Bre- dius bij Naarden, het Waschmeer bij Hil versum, de duinen bij Wassenaar enz. enz. Voorts ontsieren zomerhuisjes, woon schuiten en permanent geworden voer tuigen als afgedankte autobussen en cara vans steeds meer de natuur, terwijl snel- boten meer dan ooit de rust van onze plassen verstoren. Nieuwe vijanden zijn opgestaan: de on kruidbestrijdingsmiddelen v. h. schoon maken van waterlopen, die een onver moede bedreiging van de flora vormen. Door het gebruik van chemische midde len hebben onze weilanden veel van hun vroegere bloemenrijkdom verloren. Ook inwaaien van kunstmest schijnt de plan- ^1gj| rnÊMÊÊmm .tengroei te schaden. Vergiftigd graan ver oorzaakte de dood van duizenden vogels. Gaat dit zo door, dan hebben wij over enige tientallen jaren een prachtig we gennet, mooie natuurbaden^ drukke re creatieoorden enz enz maar geen on gerept stukje natuur meer De komen de generaties zullen het ons verwijten. Als wij echter het behoud van natuur schoon verdedigen, dienen wij een groot een veelzijdig maatschappelijk belang, waarvoor volgende geslachten ons zullen danken. Degenen die met enthousiasme in rijm en onrijm het plan W. toejuichen, zijn on wetend van al deze treurige bovenge noemde zaken. Wellicht gaan hun nu de ogen open en beginnen zij het streven van de vrienden van natuur en geschiedenis anders te beschouwen dan als Don- Qui- chotterie. Misschien dringt het dan ook tot hen door, dat het genieten van natuur schoon kosteloos en vrij is, terwijl het be zoek aan recreatieterreinen, waar de on gerepte natuur niet meer te vinden is, maar wel drukte en rumoer, geld kost. De natuurterreinen, aldus genoemd ver slag, worden maar al te gauw als een soort niemandsland beschouwd, als. stuk ken van de Nederlandse bodem, waarmee nog niets gebeurd is, wat in ons nijvere vaderland haast als een onoorbare toe stand wordt beschouwd. DE SLAG OM DE BATTERIJ Toen in dit blad van 5 januari j.l. het eerste bericht over het plan W. verscheen, maakte ik mij niet in het minst onge rust, bedenkend dat de Batterij sinds 1951 in handen was van Domeinen. Het leek mij onvoorstelbaar dat deze door de knieën zouden gaan. Maar enige da,gen later werd ik mij bewust dat de toestand ernstig was en dat de zaak, in alle stilte al lang tevoren voorbereid, reeds zo goed als geheel in kannen en kruiken was. Onverwijld berichtte ik het plan aan de Stichting Menno van Coehoorn. Deze Stichting stelt zich ten doel de instand houding te bevorderen van oude, buiten militair gebruik gestelde vestingswerken in Nederland, als gedenktekenen van ge schiedenis en kunst en als natuurmonu menten en zodoende bij te dragen tot het bewaren van zinrijke overblijselen en ar- beidwaardige tradities uit ons nationaal verleden en tevens in het Nederlandse volk de zin voor kunst- en natuurschoon te ontwikkelen en te bevorderen. Haar adviseur, kolonel b.d. W. H. Schukking, schreef mij per omgaande, dat het plan buiten voorkennis der Stich ting voorbereid was. En dat terwijl in 1952 bij besprekingen tussen de Inspectie der Domeinen, de Stichting Menno van Coehoorn, de Genie, het Staatsbosbeheer en het Utrechts Landschap overeengeko men werd tot het zoveel mogelijk behou den van de opgeheven werken der Greb- belinie als monumenten van cultuur en natuur. Hierna schreef ik terstond een open brief aan een aantal dagbladen met het doel genoemde instanties te alarmeren. Vooral na de publicatie in het Algemeen Handelsblad ontving ik vele adhesiebe tuigingen aan mijn streven uit Utrecht, Zeist, Diepenveen, Amsterdam, Amstel veen, Joure, Almen, Ede enz. Als voor beeld citeer ik de reactie van Dr. Ir. G. B. van Kampen te Almen, die schreef: „Naar aanleiding van uw mededeling in het Alg. Handelsblad wil ik gaarne mijn Kameo - S.K.F. 3-4 Ook Kameo is er niet in geslaagd onze plaatsgenoten een punt afhandig te maken, hoewel zij door het indienen van een protest de definitieve uitslag nog even ophouden. Niettemin houden wij het op winst voor de SKF-ers. Daarmee tekent zich dan ook meteen de strijd om de bovenste plaats bijzon der duidelijk af. SKF 2 verliespunten, RDZ 3 en dan Kameo en Austerlitz met 7, met nog vijf wedstrijden te spelen. De kans is groot dat de beslissing pas zal vallen als RDZ in Veenendaal op bezoek komt. In Maartensdijk waren j.l. zaterdag de doelpunten aanvanke lijk duur want nadat de gastheren 1-0 voor kwamen, was het invaller Muller die keurig gelijk maakte. Pas na rust was het weer Kameo dat een voor sprong nam, echter spoedig gevolgd door een mooie doorbal van mevr. Van Jaarsveld. Doordat De Jong een straf- worp benutte verkregen de Veenen- dalers hun eerste voorsprong. De toe kenning van deze strafworp kon de goedkeuring der tegenpartij niet weg dragen, met als gevolg een protest. Door een verdedigingsfout zag Ka meo kans om weer op gelijke voet te komen 3-3. De spanning steeg in, maar ook buiten het veld waar vele RDZ- spelers hun toekomstige tegenstanders nog eens waren komen gadeslaan. Van Dijk bezorgde SKF echter kort voor tijd op fraaie wijze het beslissende doelpunt. Jammer dat deze strijd ont sierd werd door het uit het veld zen den van één der gastheren, omdat deze zich niet met de leiding kon vereni gen. Er wachten de SKF-mensen nog een paar zware wedstrijden, maar niet temin hebben wij het volste vertrou-* wen in hen. Meisje op bromfiets werd onwel Zaterdagmorgen werd de 20 jarige dochter van bakker U. alhier tijdens het broodbezorgen met de bromfiets op de Slaperdijk onwel. Een voorbijkomende automobiliste, mevr. V. uit Veenendaal bracht haar met de auto thuis. Bij nader onder zoek bleek dat zij door de koude be vangen was. (14) Waarschuwend legt El-Kazar zijn wijsvinger op de mond. „Ssst, daar ligt Suleikah te slapen," sist hij woedend, „wil je soms dat zij alles hoort, idioot!" Hij wenkt de ander, mee naar buiten te gaan. „Je bent gewond, Samson," zegt hij verrast. De sluipschutter tast langs het geronnen bloed aan zijn wang. „De schildknaap," gromt hij, „hij trof mij met een steen! Die krijgt zijn trekken nog wel thuis!! Maar luister, El-Kazar! Aram heeft er een vermoeden van, dat Su leikah geen echt Oosters meisje is Als jullie mor gen naar het kasteel gaan, zal hij haar wellicht gaan ondervragen. En als zij dan gaat praten, ziet het er voor ons tweeën slecht uit. Of Aram neemt ons te pakken, óf de Hertog! Maar hangen doen we in beide gevallen!!" „Zij zal niet durven praten," antwoord de fakir kalm. „Ik heb haar in mijn macht. De angst voor mijn slangen verlamt haar tong, Samsen. Aram biedt mij een ruime vergoeding voor de door hem ge dode slang, als ik naar Barranca kom." De ander luis tert niet meer, maar bestijgt woedend zijn paard. „Dwaas!" snauwt hij, „als je het waagt morgen op pad te gaan, zal je de burcht niet levend bereiken! Samsons pijlen missen geen twee keer achtereen!!" E met deze dreigende woorden verdwijnt hij spoor slag in de nacht (wordt vervolgd) Woensdag (heden) ijsbaan in Amerongen open Het bestuur van de Amerongse ijsver- eniging „De scheve schaats" deelt ons me de dat zij voornemens is bij aanhoudende vorst de ijsbaan vandaag opnieuw te ope nen voor het schaatsrijdende publiek. Te vens zullen, wanneer de vorst aan zal houden, zaterdagmiddag 3 maart wedstrij den worden georganiseerd voor hardrijden en schoonrijden. Er zijn nog steeds gevonden voorwerpen van de laatste ijsperiode in het bezit van het bestuur. Zowel voor de gevonden voorwerpen, als voor opgave deelneming aan de wedstrijden kan men terecht bij de voorzitter der vereniging, de heer P. Burgstede, Holleweg 15, Amerongen. DRIE MAAL BRANDALARM Zaterdagmiddag moest de brandweer twee maal uitrukken, beide malen voor het vlam vatten van droog gras. De eerste keer was dat op een braak liggend ge deelte van het industrieterrein, de tweede maal in de omgeving van de Holleweg. Alleen de tweede keer moest handelend worden opgetreden. Met vuur spelende kinderen waren oorzaak van deze brand jes. Maandagochtend nogmaals alarm, nu voor het vlamvatten van een lasapparaat in een garage te Overberg. De brandweer die vrij spoedig aanwezig was, kon zich met de nablussing van het naar buiten gewerkte apparaat bezighouden. TWEE ONGEVALLEN Dinsdagavond stak op de Bergweg in Overberg een vijfjarig jongetje plotseling de weg over op het moment dat er een volkswagenbusje naderde. Ontwijken was niet meer mogelijk, de jongen werd door de auto gegrepen en tegen de grond ge gooid. Hij liep daarbij een flinke hersen schudding op. Op het smalle gedeelte van de Indus trieweg noord kwamen zaterdagochtend twee auto's met elkaar in aanraking. De chauffeur van de ene wagen ging rijden op het moment dat een achterop komende wagen wilde gaan passeren. Dit gaf moei lijkheden omdat de weg daar bijzonder smal is. Alleen materiële schade. PENSIONGIDS 1962 De gestencilde hotel- en pensiongids voor 1962 met plattegrond van Ame rongen is weer verschenen. Tegen beta ling van 0,25 is deze verkrijgbaar bij de correspondent van V.V.V. Utrechtse straatweg 10. Gevaarlijke bocht bij Galak in Amerongen geasfalteerd De dodenbocht bij de Galak in Ame rongen ls door Waterstaat onderhan den genomen, en dusdanig opgeknapt AGENDA VEENENDAAL Woensdag: COV-uitvoering „The Messiah" in Ver. gebouw 8 u. Donderdag: Bingo-avond 10x10 aktie in Trefpunt 8 uur. RHENEN Donderdag: USO-concert in ge bouw Irene 8 uur. RENSWOUDE Donderdag: Spreekbeurt ds. Lug- tigheid van Maarn in gebouw Rehoboth. dat men nu een ruim overzicht heeft en het slipgevaar is geweken. In de afgelopen week heeft Water staat eindelijk de koe bij de horens ge pakt en is begonnen de bocht bij de Galak grondig van slipgevaar te ont doen. Het is nu wel een erg kaal ge zicht, nu de mooie bomen in het be gin van de Utrechtsestraatweg zijn ge roeid, maar het uitzicht in deze zo gevaarlijke bocht is uitstekend gewor den. KORFBALNIEUWS De jeugd van Hemur-enge heeft voor prettig nieuws gezorgd. Zaterdagmiddag hebben alle jongens en meisjes in Barne veld gespeeld op mikrokorfbalwedstrijden. Het feit dat één van de twee ploegjes een wedstrijd wist te winnen en uit een an dere wedstrijd een gelijk spel werd ge haald, laat zien dat de aspiranten op de goede korfbalweg zijn. Lang niet slecht, en dat na drie competitiewedstrijden! Van de senioren speelde alleen het tweede twaalftal. Een wedstrijd in Soes- terberg tegen K.V.O. 2 werd met 10-0 ver loren. Overigens een erg prettige wed strijd op een bijzonder mooi korfbalveld. Voor a.s. zaterdag is vastgesteld de wed strijd S.K.F. 2 tegen Hemur-enge 1. Deze wedstrijd wordt om vier uur in Veenen daal gespeeld. De aspiranten worden in Utrecht verwacht voor een wedstrijd te gen Samos D. Jaarlijkse uitvoering DVSA goed geslaagd Vrijdagavond 23 febr. j.l. werd in een goed gevulde zaal de jaarlijkse uitvoe ring van DVSA gehouden in de zaal van het Clubhuis, voor haar leden en donateurs. De aanwezigen hebben kun nen genieten van een goed en vrolijk stuk muziek hetwelk werd verzorgd door het jeugdgezelschap „The Happy Players" uit Doorn. Het was een zeer goede avond die „The Happy Players" in Amerongen verzorgden in de overvolle zaal van het Clubhuis. De gehele DVSA-jeugd was voor deze avond opgekomen en heeft ten volle kunnen genieten. Uit volle borst werden de bekende liederen vaak meegezongen. Desondanks was het in de zaal rustig wanneer dat verlangd werd. The Happy Players zorgden deze avond ook voor de nodige afwisseling, zo waren zij in het evenement Cowboy stijl. dan weer in een andere. In de pauze hield men een verloting. Het hartelijk applaus dat The Happy Players ten deel viel was wel het beste bewijs, dat hun programma in de smaak is gevallen en voor de organisa toren een teken om weer nieuwe plan nen te maken voor volgend jaar. SCHIETRESULTATEN VAN SCHIETVERENIGING WILLEM TELL A. v. d. Berg 99, H. de Groot 97, B. Esveld 96, W. van Veenendaal 96, G. v. d. Heyde 96, T. van Boord 96, E. Moesbergen 95, G. Wijnbergen 94, C. Ploeg 94, H. de Uijl 94, H. van Vee nendaal 94, D. de Haas 93, A. de Haas 92, J. de Greef 92, J. Pakvis 88. W. En gelaar 86, W. Berkhof 85, J. van Leeu wen 84. adhesie betuigen aan uw plan om te trach ten dit heilloze voornemen van natuur- vernieling te voorkomen. Persoonlijk heeft mij dit bericht zeer getroffen, omdat ik deze prachtige omgeving van Wageningen uit per fiets dikwijls bezocht om er schilderstudies te maken." Eén schrijver was zo verontwaardigd dat hij sprak van „schandelijke landschapschennis." Ik dacht met deze open brief ook tijd te winnen en het plan cp te houden: een krijgsman wint genoeg, al wint hij niet dan tijd Helaas, alles is vergeefs ge bleken. Toch meen ik bespeurd te heb ben dat de betrokken instanties meer bezinning lieten blijken. Vanwaar anders de latere besprekingen en de wijzigingen in de oorspronkelijke opzet aangebracht? Kolonel Schukking berichtte mij, dat de heer W. niet bereid bleek zijn plan aan de Stichting ter inzage af te staan. Deson danks kunnen wij zeggen, dat de soep nooit zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend. Het is mij onmogelijk thans méér te schrijven. BRIEF VAN HET MINISTERIE VAN FINANCIEN Van genoemd ministerie, directie der Domeinen, ontving ik 13 dezer een schrij ven, luidend: „Naar aanleiding van uw bij mijn Ministerie ingekomen brief deel ik u mede dat na onderzoek is gebleken, dat geen algemene belangen worden ge schaad bij de stichting van een oordeel kundig ingericht en op de juiste wijze af gescheiden recreatieterrein aan de Buurt- steeg ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Arnhem. In verband hiermede heb ik in begin sel besloten tot bestemming van het ter rein voor dit doel." De bewonderaars van het plan hoor ik al juichen: Zie je nu wel, de autoriteiten kennen ook geen bezwaren! Zij letten echter niet op de woorden in beginsel, in velerlei betekenissen uit te leggen. Maar is het standpunt van de overheid altijd juist? Ik meen mij niet aan overmoed schuldig te maken met op te merken, dat overheidsinstanties wel eens fouten maken of er aanvechtbare opvattingen op na houden. Denk maar aan de Utrechtse Officier van Justitie! Talloze malen in het ver leden is het gebeurd, dat er, zoals men voorgaf, geen zogenaamde algemene be langen werden geschaad, zodat men zon der blikken of blozen in vermydelyke ge vallen stukken ongerept natuurschoon op offerde aan het verkeer, de landbouw, de ruilverkaveling enz. Schaadt men geen algemene belangen als men in zulke ge vallen, zoals bij de Batterij, unieke mo numenten bestemt tot recreatieterrein? Welke norm hanteert het Ministerie bij de vaststelling van algemene belangen? Het zal duidelijk zijn dat mijn vertrou wen in enige instanties heel gering ge worden is. Slechts als een terrein bezit is van Natuurmonumenten of Menno van Coehoorn kunnen wij geheel gerust zijn. Maar ook heb ik geleerd, dat wij, min naars van natuurschoon en geschiedenis een waakhondenmentaliteit moeten be zitten, direct alarmslaande bij ieder ver dacht plan. KOEHANDEL Niet alleen werd het plan W. in alle stilte beraamd, zonder voorkennis van M. v. C., maar ook is achteraf gebleken, dat er een soort koehandel bedreven werd. Men beloofde de heer W. de vrije hand met de Batterij, als hij genegen was terreinen grenzend aan de Hel af te staan. Later vond men zulk gekwansel toch te ver gaan en werd de afspraak ge annuleerd. PIONIERS In mijn antwoord aan de heer W. wees ik er op, dat het gevoel voor natuurschoon bij ons, Nederlanders, maar matig ont wikkeld is. En dat ondanks het prachtige pionierswerk van mannen als Jac. P. Thijsse en E. Heimans. Ouderen onder ons herinneren zich nog de fraaie Verkade- albums. Kunst en handel werkten toen samen om de huiskamer een hele reeks albums vol aquarelreprodukties van ons landschap te bezorgen. Wijlen prof. Gerard Brom erkent vol mondig in zijn „Hollandse schilders en schrijvers in de vorige eeuw": Deze re clame onderstelt een algemene zuivering van de smaak, waartoe de schrijvers met hun fijn natuurgevoel ongemerkt bijge dragen hebben." Hun voetspoor werd gedrukt door an deren, in onze tijd bijvoorbeeld door Dr. Fop I. Brouwer in zijn radiorubriek: „Over al wat leeft en groeit en ons steeds weer boeit." Men denke ook aan de Jeugd- bouw voor Natuurstudie, de Natuurwacht enz. En toch gebeuren dingen als hier met de Batterij TENSLOTTE Een mens wordt eerst gevormd als hij in aanraking gebracht wordt met uitingen der mensheid, met godsdienst, wijsbegeer te, kunst, geschiedenis en door het aan dachtig beschouwen van de schoonheid der schepping NASCHRIFT In dit blad d.d. 9 februari werd gezegd dat de Stichting „Het Utrechts Landschap" haar goedkeuring gegeven zou hebben aan het plan W. Bij informatie bleek mij, dat dit niet juist is. De rentmeester Jhr. de Jonge schreef mij juist, dat de Stich ting niet bekend is met de plannen om het fort een andere bestemming te ge ven. Zij is er dus niet in gekend. D. Philips COLLECTE TWAALF GROESBEEKSE TEHUIZEN De jaarlijkse collecte ten bate van de 12 Groesbeekse tehuizen zal worden ge houden in de week van 5 tot en met 10 maart a.s. Het mooie sociale werk van de Nederlandse Centrale Practische Hulp is helaas nog maar al te weinig bekend. De ze instelling bestaat reeds meer dan 30 jaar. Zij heeft zich al die tijd bezig gehouden met het verzorgen van alleenstaanden zonder onderscheid van geloof of stand. Honderden jongens en meisjes, die een behoorlijke opvoeding van eigen ouders ontberen en honderden volwassenen, die zich tijdelijk of duurzaam niet konden handhaven in deze gecompliceerde maat schappij, vonden in de 12 tehuizen en in de gezinsverpleging ontplooiingsmogelijk heden en wat geluk in hun moeilijk be staan. Maar er zijn grote wachtlijsten. Er is geen plaats vrij, terwijl elk geval ur gent is. Deze landelijke arbeid, die op reforma torisch belijden is gegrondvest, roept om uitbreiding en verdient aller steun. Wan neer straks de bussen rammelen, zorgt u er dan voor, dat ze vol worden? Mocht u daadwerkelijk aan de actie wiilen mee doen, meldt u zich dan als collectant(e) bij onderstaan adres. Uw hulp, voor een paar uren of langer, wordt dankbaar aan vaard door: mevr. Rense, Burg. v. d. Boschstraat 78, Amerongen.

De Vallei | 1962 | | pagina 2