Nieuwsblad voor Veertendaal Omstreken Het LEZEN van reisgidsen 9 LENSTRA EN BLEYENBERG KOMEN NAAR VEENENDAAL Agenda m'nj Strenge straffen van Kantonrechter RENSWOUDE AMERONGEN r WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Regering wil nieuw beleid voor landbouwgronden Jubileum-concert maakte diepe indruk op de luisteraars ACHTERBERG RHENEN 36e Jaargang VRIJDAG 2 MAART 1962 Nr. 18 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Vecncndaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzcel VOORZICHTIGHEID GEBODEN BEDROGEN Routine BLAUW WIT ENSCHEDESE BOYS AAN DE BERGWEG! Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER ZATERDAGVOETBAL AFGELAST Reisduur Reissommen Voorlichting Ontspanningsavond Bejaarden TWIST MET MESTGREEP BESLECHT Nu ook in Amerongen een afd. van A.R.J.O.S. Twintig gulden waard! 1 NW 093068 Geen prijsbeheersing meer - Pachter extra beschermd NIEUWE ONTWIKKELING BRAND I Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Vcenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b(j de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraklprijzcn op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Met de komst van het voorjaar ver schijnen er weer heel wat aanlokke lijke reisgidsen van diverse organisa ties en reisbureaus. En ook in de week end-edities van de meeste dagbladen kan men hele pagina's advertenties aantreffen, waarin de reislustige als het ware meegelokt wordt naar „zon nige stranden" en „romantische sferen." Voor zover die organisaties en bureaus bonafide, dus betrouwbaar zijn, geven hun gidsen en advertenties nauwkeurig aan, wat de door hen georganiseerde reizen precies bieden en wat de juiste kosten er van zijn. Bij zulke reizen komt men niet voor verrassingen te staan, doch in alle an dere gevallen - cn die zijn er heel wat! - is uiterste voorzichtigheid geboden. In het veertiendaagse tijdschrift voor de touristische industrie in Nederland en België is onlangs heftige kritiek ge leverd op de beunhazerij onder de reis bureaus. Men waarschuwt de mensen voor de „beruchte kleine lettertjes" en drukt ze op het hart toch vooral goed uit te kijken bij het boeken van buiten landse reizen! In genoemd tijdschrift wordt het voor beeld aangehaald van een Rotterdams reisbureau dat iemand voor een bedrag van 289 gulden naar Mallorca laat vlie gen. Wij citeren het blad letterlijk: „Naderhand is ons gebleken dat de reis toch minder voordelig was dan op het eerste gezicht leek. want we hadden de beruchte kleine lettertjes nog niet gele zenEn daarin staat, dat men een inschrijfgeld voor algemene onkosten is verschuldigd ten bedrage van twintig gul den per persoon. Dit inschrijfgeld is niet inbegrepen bij de in het programma ge noemde reissommen. Nu kan men natuurlijk zeggen, dat men de algemene voorwaarden maar i moet doorlezen, maar wij vinden het toch onjuist, dat dit bedrag slechts op één plaats wordt vermeld, temeer daar het door alle reizigers moet worden voldaan en dus in feite een onderdeel van de totale reissom vormt. Gaat men zonder meer af op de prijzen, die bij de reisbeschrijvingen zijn vermeld, dan komt men dus bedrogen uit, indien men denkt te doen te hebben met een voordelige reis. Bovendien lijkt ons het bedrag vrij willekeurig gekozen omdat het onafhankelijk is van de reisduur. Aan de andere kant 2ijn er reizen, waarbij geen belastingen zijn verschuldigd, terwijl ook de reserverings- en administratie kosten voor een echtpaar niet altijd twee maal zo hoog zijn als voor een alleenrei- zende". Aldus het tijdschrift D.I.T. Ook van andere zijden is er al veelvul dig commentaar geleverd op de mislei dende voorlichting van onbetrouwbare reisbureaus. De dirékteur' van een Amster damse stichting die zich speciaal belast met organisatie van reizen voor mensen Op Koninginnedag - 30 april - zal op het terrein van de v.v. Vee nendaal een voetbalwedstrijd wor den gespeeld tussen Blauw Wit Amsterdam) en Enscliedese Boys (Enschede). Hoewel een definitie ve opstelling nog niet bekend is, staat wel vast dat in de Blauw Wit gelederen Wim Bleyenberg zal voorkomen en dat Enschedese Boys speciaal voor deze gelegen heid Abe Lenstra zullen opstellen. Dit zeer aantrekkelijke voetbal evenement is op initiatief van de vereniging „Oranjedag Veenen daal" tot stand gekomen. De vereniging „Oranjedag Veenendaal" is al geruime tijd in onderhandeling ge weest met beide clubs. Dezer dagen werd een en ander contractueel geregeld en zal de wedstrijd dus doorgang vinden. Het geheel is een onderdeel van het Oranje programma voor die dag, waarop, zoals bekend, zowel de verjaardag van de Ko ningin herdacht zal worden als de viering van het zilveren huwelijksfeest van het Vorstelijk paar. Men is thans bezig met de samenstel ling van het verdere programma, dat o.m. zal bestaan uit kinderspelen, fietspuzzel- rit. Ook de traditionele kinderzang en het vuurwerk zullen niet ontbreken. VEENENDAAL Zaterdag: Winteruitvoering Caeci- lia in Ver. Geb. 7.30 uur. .Maandag: Verg. Chr. Bedrijfsbond Metaalnijv. in Korenbeurs 7.45 u. Dinsdag: Carnavolsavond R.K. Pa rochie in Ver. Gebouw 7.30 uur. Woensdag: CHU-vergadering in Ko renbeurs 8 uur. RENSWOUDE Zaterdag: Uitv. „Ons Genoegen" in Rehoboth, 7 uur. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbehcer Taxaties Beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal, Kanaalwcg 2 - Tel. 2918 voor betere uurwerken H00FDSIR 91 VEENENDAAL LUXOR VERTOONT „FANNY" Het Luxor Theater vertoont van vrij dag tot en met maandag de Warner Bros film „Fanny" naar de beroemde trilogie van Marcel Pagnol. Deze film, doortrokken van Zuid franse humor en levensvreugd, speelt zich af aan de kade van Marseille. Fanny, een 18-jarig meisje, en dochter van de visvrouw Honorine, heeft slechts oog voor Marius, zoon van de caféhouder Cesar. Marius houdt ook van Fanny, maar diep in zijn hart koestert hij een nog grotere liefde: die voor de zee. Hij wil varen en zijn kans komt als een prachtig zeilschip wordt klaargemaakt om een wereldreis te maken. In het geheim monstert hij aan en op de avond vóór zijn vertrek ver telt hij Fanny zijn plannen. Wanneer de moeder van Fanny ech ter de volgende dag tot ontdekking komt dat Marius haar dochter zeer laat heeft thuisgebracht, eist zij dat ze gaan trouwen. Maar Fanny - Marius' liefde voor de zee kennend - vertelt hem de grote leugen van haar leven, n.l. dat zij een confortabel leven met een rijke weduwnaar verkiest boven hem. Jaren later echter - na allerlei ge beurtenissen - ontmoeten ze elkaar weer en aangezien Fanny in die tijd weduwe is geworden, staat hen niets meer in de weg om te kunnen trouwen. De rol van Fanny wordt vertolkt door Leslie Caron, Maurice Chevalier is in de film de rijke weduwnaar, terwijl Horst Buchholz een indrukwekkende Marius brengt. De KNVB deelde hedenmorgen mee dat alle amateurwedstrijden voor zater dag 3 maart in het gehele land z(jn af gelast. met de smallere beurs, verklaarde on langs. dat het lang niet altijd gemakkelijk is uit de gidsen en advertenties op te ma ken, waar de reiziger-in-spe nu precies aan toe is. „Je moet routine hebben bij het lezen van zo'n gids om er achter te komen, wat in de kosten van de reis is begrepen en wat niet. Laat men vooral óók de kleine letter tjes nauwkeurig lezen om onaangena me verrassingen bespaard te blijven. Leest men over allerlei mooie plaatsjes die men zal passeren op weg naar het reisdoel, dan moet men zich er goed van vergewissen of die plaatsjes inderdaad overdag gepasseerd worden." Hoewel sinds kort ieder reisbureau in de Vestigingswet is opgenomen en er op alle reizen controle uitgeoefend wordt door de Rijksverkeersinspectine, zijn de mogelijkheden om het publiek te „mislei den" legio. Meü kondigt bijvoorbeeld een tiendaagse reis aan, die op de eerste dag 's avonds begint en op de tiende dag 's ochtends eindigt. In feit is dat dus slechts een acht- of negendaagse reis. Vaak moet men ook opletten of de reis niet 's morgens vroeg in een plaats aan de grens begint, want dan komen er dik wijls dus nog reiskosten in Nederland plus logies bij. Hetzelfde geldt uiteraard bij aankomst 's avonds op de laatste dag. Eveneens wordt dikwijls gegoocheld met de reissommen. Men kondigt zéér lage reissommen aan, waar dan echter later nog „het een en ander" bij pleegt te komen endat kan soms stevig oplopen. Soms proberen de organisatoren van zulk een „bijzonder goedkope" reis de lage verdiensten aan de reissom goed te maken door de „extra's" die men niet behoeft uit te geven, maar die de vakantieganger in feite tóch uitgeeft! Het is daarom raadzaam na te gaan hoeveel zakgeld het reisbureau advi seert mee te nemen. Wil men dus in de vakantiemaanden uitvliegen, dan is het een eerste ver eiste zich terdege te laten_ voorlichten vóór men besluit op reis te gaan. Dan komen er geen onprettige verrassingen en is de kans het grootst op een ge slaagde reis in een prettige sfeer. Zoals gezegd - dit waarschuwend ge luid heeft geen betrekking op de bona fide reisbureaus die er gelukkig ook nog zijn. In die gidsen treft men geen „kleine lettertjes" aan en er staat dui delijk en nauwkeurig vermeld, wat de vakantieganger voor zijn geld krijgt en wat hij eventueel zelf dient te betalen. Men is dan verzekerd van een uit stekende service en de toerist kan er op vertrouwen dat hij waar voor zijn geld krijgt. Op vrijdag 9 maart a.s. hoopt de stichting O.C.B. weer een ontspannings avond voor de Veenendaalse bejaarden te organiseren. Dan zal de bekende Veenendaalse toneelvereniging N.A.O. weer optreden, ditmaal met het stuk: „Wij komen niet uit met ons pensioen". Zoals gewoonlijk wordt deze avond gehouden in gebouw „Elthcto". Verder zullen er weer bussen rijden op de be kende tijden vanaf eveneens bekende plaatsen. Het belooft weer een bijzonder goede avond te worden. Het bestuur rekent ook ditmaal op een goede belangstel ling van de bejaarden. VERANTWOORDE GEZINSVORMING Dokter C. P. Engel, huisarts te Veenen daal zal spreken tijdens een gecombineer de vergadering van de Geref. vrouwen en mannenvereniging op donderdag 8 maart in 't Trefpunt. Het onderwerp, waarover dokter Engel zal spreken is „verantwoorde gezinsvorming". DIEFSTAL VAN LOONZAKJE In Utrecht is de 17-jarige Utrechtenaar v. d. H. aangehouden verdacht van dief stal van een loonzakje van een collega in een van de plaatselijke industrieën. Hij is op transport gesteld naar Veenendaal. Tijdens de vorige week ge houden zitting van het Wa- genings Kantongerecht heeft de Officier van Justitie, mr. A. Somerwil, vrij zware straffen geëist tegen diverse verkeers-overtreders alsmede tegen een inwoner van Lun- teren die het vervoerverbod voor varkens had overtre den. Rechter v. d. Brand von niste in de meeste zaken con form! Van M., marktkoopman te Vee nendaal, zou op de hoek van de Grotestraat en de Markt te Ede een stopverbod overtreden te hebben door met zijn vrachtauto stil te gaan staan. Ik moest linksaf maar de Markt, vertelde Van M., en ik had mijn richtingaanwijzer uitst,aan. Toen ik bij de hoek kwam, zag ik, dat mijn weg versperd werd door een grote vrachtauto. Ik kon toen moeilijk nog rechtsafslaan en ik kon toch ook niet blijven wachten tot die versperring eindelijk opgeheven zou zijn. Ik ben daarom uitgestapt en heb aan de vrachtautobestuurder gevraagd even door te rijden. Dat heeft alles bij elkaar nog geen mi nuut in beslag genomen, maar toen ik bij mijn auto terug kwam. stond de agent daar al te wachten. Ik kon er echter niets aan doen, ik moest wel stoppen. Het was een verkeersnoodzaak. Rechter v. d. Brand besloot daarop tot aanhouding. Op 13 april, als de zaak weer behandeld wordt, zal de verbalisant als getuh: verschijnen. S„ onderhoudsmo iteur te Vee nendaal, was op do Kerkewijk in zijn woonplaats met een bus met fabrieksarbeiders achter tegen een bestelauto gebotst. Toen we bij het stoplicht kwa men sprong dat juist op geel, ver telde S. Ik dacht, dat de bestelauto chauffeur het kruispunt vrij zou maker, en door zou v ;,ien, map>- hij. trapte plotseling op de rem. Daar had ik niet op gerekend. De botsing bewijst, dat u niet voldoende afstand bewaard hebt, meende de officier. Eis en vonnis 40,of 8 dagen. V., loonwerker te Luntercn, moest voor het kantongerecht verschijnen omdat hij op 5 januari varkens ver voerd had in een wagen, die niet voldeed aan de ontsmcttingscisen, die gestelde waren in verband met het heersende mond- cn klauwzeer. Ik wist niet, dat de wagen toen al iedere dag ontsmet moest worden betoogde V. Dat is zo langzamerhand toch wel algemeen bekend, meende de officier. Het was nog in het eerste begin, wierp verdachte tegen. Dat valt nogal mee, vond rech ter v. d. Brand. Dit voorschrift was op 11 december al afgekondigd. Het was in ieder geval de eerste keer in al die tijd, dat ik bij de slachterij kwam, antwoordde V. Verdachte had die regel behoren te kennen, 300,of 60 dagen, eiste de officier. Dat is veel, zei verdachte beden kelijk. Er is op het ogenblik in de varkenshandel toch al weinig te verdienen. Mr. v. d. Brand liet het echter by de geeiste straf. „Nou heb ik je, waar ik je hebben wil," had G. v. de L. op 20 jan. tegen de 35-jarige grondwerker C. v. D. uit Renswoude gezegd, nadat deze hem met een mestgreep een verwonding aan het hoofd had toegebracht. „Vanavond zit je er nog achter," had hü hier nog aan toegevoegd, hiermede doelend op de ge vangenisstraf die v. I). volgens hem, voor deze kwalijke daad boven het hoofd hing. Ter zitting van de Utrechtse politierech ter bleek vrijdagmorgen, dat de verhou ding tussen de verdacht v. D. en de mis handelde v. d. L. al sinds lange tijd broeierig was geweest. Daar tegenover stond dat v. D. in de buurt bekend staat als een zeer opvliegend man, hetgeen ook wel blijkt uit het drietal veroordelingen, die de grondwerker al voor soortgelijke delicten in het verleden kreeg. Op 20 jan. was de grondwerker v. D. zijn kippenhok aan het uitmesten, waarbij hij de mest juist daar deponeerde waar zijn buurman er last van zou hebben. De ze laatste zou op hem af zijn komen lopen terwijl hij dreigend met een stok zwaaide, welke volgens v. D. veel groter zou zijn dan die, welke ter zitting als bewijsmate riaal aanwezig was. U zoudt nog tegen uw buurman geschol den hebben ook, zoals: „Verlopen boer" of zoiets als: „Met mijn mes kan ik behoor lijk diep steken", merkte de Politierechter op tegen verdachte. Deze meende dat het zijn goed recht was zich te verdedigen. „In dit geval had u toch beter weg kun nen lopen," vond de Politierechter. Vijf weken gevangenisstraf, waarvan drie weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en verbeurdverklaring van de mestgreep, luidde de eis van de Officier van Justitie. Het vonnis werd ten gunste van de verdachte veranderd in: een week gevangenisstraf en drie weken voorwaar delijk met twee jaar proeftijd. Zaterdagavond is een oprichtings vergadering gehouden in het vereni gingslokaal der Ger. kerk. Besloten werd ook in Amerongen een afdeling van deze jeugdorganisatie op te richten. Verschillende sprekers waren hierbij vertegenwoordigd. Op deze oprichtings vergadering werden reeds 17 leden in geschreven. Wethouder G. van Barneveld, onder wiens leiding deze vergadering stond, memoreerde in zijn openingswoord hoe men er toe gekomen was, om een AR- jongerengroep in Amerongen op te richten. Verder waren op deze verga dering vertegenwoordigd, de heer Ho- gendoorn namens het Provinciaal Ver bond, de heer Van Ommen en de heer Hooimeyer namens de AR-kiesvereni- ging. De heer Van Ommen zette het praktische werk van de Arjos uitéén, terwijl de heer Hooimeyer verklaarde dat de jonge vereniging op alle steun van de kiesvereniging kon rekenen, ook wat de financiële zijde betrof. In het huishoudelijke gedeelte werd het bestuur gekozen, waarin zitting hebben: J. van Oeveren, H. Snijder, M. E. van Barneveld, H. Holwerde en B. van Ree. De nieuwe vereniging, die zowel voor Amerongen alsook voor Leersum geldt, startte met 17 leden. Besloten werd nog aan de kiesvereniging te Leersum om medewerking te verzoeken. Tot slot dankte de heer H. Snijder wethouder Van Barneveld, voor het vele werk wat hij gedaan heeft om tot de oprichting van deze afdeling te ko men, en hoopte dat de nog jonge ver eniging ook altijd een beroep op hem mocht doen. Wethouder G. van Barne veld zegde nogmaals alle steun toe en hoopte dat hieruit ook mensen zullen voortkomen, die straks de plaatsen der ouderen in het politieke leven zullen overnemen. De vorige week b(j: Garage H. Reede te Amerongen uitgegeven Valleiriks is wederom niet gevonden. De waarde is zo doende gestegen lot 20,De nieuw uit te geven riks draagt het rode nummer: Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uit betaald. DEN HAAG (N.N.P.) De regering is van plan ten aanzien van het landbouw beleid het roer een tikkeltje om te gooien. Zij heeft daarvoor de gelegenheid aangegrepen, dat per 1 januari van het volgend jaar de befaamde Wet op de Vervreemding van Landbouwgronden afloopt. Deze wet regelt de prijsbeheersing van de landbouwgronden en het voorkeursrecht van de pachter bij verkoop van de grond. De ministers Beerman (Justitie) en Marijnen (Landbouw) hebben nu een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, waaruit blijkt, dat de regering er niet aan denkt om de Wet op de Vervreemding van de Landbouwgronden nog langer te handhaven. Er wordt een wijziging van de Pachtwet voorgesteld, waar door de bescherming van de pachter zou worden versterkt. De prijsbeheersing wordt echter geheel losgelaten. Dat de regering de prijsbeheersing van landbouwgronden wil loslaten duidt er op, dat er zich in Den Haag een kentering afspeelt. De deskundigen van Marijnen zijn van oordeel, dat zich in Nederland de verhoudingen in de landbouw hebben gewijzigd. De Wet op de Vervreemding van Landbouwgron den, die eind van dit jaar afloopt, had als voornaamste doel het bevorderen van een rationeel grondgebruik. Daar naast moest zij de koopprijzen van landbouwgronden in evenwicht houden met de pachtprijzen. Te sterke veran deringen in de grondprijzen zouden im mers nadelige gevolgen hebben voor de kostprijzen van de landbouwprodukten en voor de inkomens van de bezitters van landbouwgronden. De eigenlijke oorzaak voor de totstandkoming van de wet was destijds de sterke genera- tiedruk op de landbouw. Het aanbod van landbouwgrond was bij lange na niet voldoende om de jon geren een kans op een bestaan te geven. De vraag bleef stijgen met het gevolg, dat volgens de wet van vraag en aan bod ook de prijzen de neiging kregen omhoog te gaan. De regering heeft daar toen een stokje, voor gestoken om de situatie niet nog pijnlijker te laten wor den. De verhoudingen hebben zich ech ter veranderd. In de toelichting bij het wetsontwerp zeggen de ministers, dat de generatiedruk in de landbouw sterk is afgenomen door de grote afvloeiing van agrarische jongeren naar niet- agrarische beroepen. Verwacht wordt, dat dit proces zich in de toekomst mis schien zelfs in nog sterkere mate zal voortzetten. Omdat hierdoor de voor naamste grondreden van de prijsbe heersing vervalt wil de regering de prijsbeheersing zelf ook laten vallen. BEZWAREN Tegen deze regeringsplannen is al bij voorbaat verzet aangetekend door het Landbouwschap en de Sociaal Econo mische Raad. Het ziet er dan ook naar uit, dat in de Tweede Kamer lange de batten zullen volgen. De bewindslieden hebben de SER en het Landbouwschap zelf om advies gevraagd. De beide organen stellen, dat de re- Dc Christelijke Oratorium Vereniging te Veenendaal heeft woensdagavond haar twintig jarig bestaan in het openbaar herdacht met dc uitvoering van Handels Mes siah. De belangstelling voor deze uitvoering was bijzonder groot, het Verenigings gebouw was vrijwel tot de laatste plaats bezet. Van hetgeen door de C.O.V. in het verleden werd gepresteerd op het gebied van de oratoriumzang. wekte dit geen ver wondering. Ook de uitvoering van woensdag zal een diepe indruk op de luisteraars gemaakt hebben. De C.O.V. heeft, terzijde gestaan door eminente solisten en het U.S.O., onder leiding van dirigent Gijsbert van Zanten, een mooie uitvoering van Handel's meesterwerk gegeven. Nadat de burgemeester van Veenendaal een woord en felicitatie tot de voorzit ter van de C.O.V. en tot de dirigent ge richt had, zette het orkest een Sinfonia in: een prachtig grave, gevolgd door een mees terlijke fuga. Het bleek dat men voor deze uitvoering, wat betreft het orkest, niet de originele partituur volgde, maar de door Mozart van houtblazers voorziene par tituur. Niet altijd betekent dit een ver fraaiing, in het bijzonder geldt dit het meespelen van de sopraanpartij door een hobo en nodig was dit zeker niet. Sopranen en alten zongen hun par tijen uitnemend. Voortdurend mooi van klank, met een grote soepelheid in de snelle coloratuurachtige passages en by de sopranen ook by de zeer ho ge tonen een prachtige gaafheid. Hoewel dit alles niet van de tenor en de baspartijen gezegd kan worden, kwamen Afgelopen nacht is brand uitgebroken in de schuur van boerdery T. v. d. Scheur, Cuneraweg 134 in Achterberg. De Achterbergse Vrijwillige Brandweer zette het blussingswerk in, doch moest hierbij de hulp inroepen van de Rhenense brandweer. De schuur brandde geheel uit waarbij karren, landbouwgereedschap en balen stro door het vuur werden ver teerd. Een zeug met tien jongen kwam in de vlammen om. Twee hooibergen in de nabijheid van de schuur gingen eveneens verloren. Eén zwaar varken kon nog wor den gered. De koeien konden nog bijtijds worden losgesneden en naar buiten ge jaagd. Het geheel was laag verzekerd. Naar de oorzaak van de brand stelt men een onderzoek in. HULDEBLIJK VOOR KONINKLIJK ECHTPAAR De secretaris van de vereniging „Oran jedag", de heer Th. v. d. Willik, deelt ons mede dat de Rhenenaren en de in woners van Eist en Achterberg geza menlijk ruim 1000,hebben gestort voor het huldeblijk dat zal worden aan geboden aan het Koninklijk Echtpaar ter gelegenheid van het zilveren huwe lijksfeest. De actie, waaraan werd medegewerkt door de Oranjecommis sies van Eist en Achterberg, is thans definitief ten einde. deze toch ook goed tot hun recht. Ook de beheersing van de partijen was boven alle kritiek. Een eigenaardigheid bij vele koren was dat het uiteindelijke tempo pas na een maat of tien bereikt werd. TWEE VERHINDERD Van de oorspronkelijke aangekondigde solisten waren er twee door ziekte ver hinderd. de alt Wilhelmina Matthès en de bas David Hollestelle. Laatstgenoemde had 's morgens de generale repetitie nog mee gezongen en moest dus wel op zeer korte termijn worden vervangen. (Zie verder pag. 2) gering inderdaad gelijk heeft als zij zegt, dat de generatiedruk is afgeno men, maar dat daar tegenover staat, dat andere factoren zijn ontstaan, die de vraag naar landbouwgrond en daar door de prijs doen toenemen. Met name is dit de drang naar bedrijfsvergroting van bestaande landbouwbedrijven in dit verband met een toenemende me chanisatie. De ministers hebben dit ook gemerkt. In hun toelichting staat letterlijk: „Voor vele landbouwbedrijven is op pervlaktevergroting een zeer rendabele vorm van investeren, hetgeen betekent, dat zich bij een vrij grondverkeer waarschijnlijk een grotere vraag naar los land voor bedrijfsvergroting zal manifesteren." Dat hierom de prijsbe heersing zou moeten worden gehand haafd, zoals de SER en het Landbouw schap stellen, vinden minister Beerman en minister Marijnen bepaald niet juist. PRIJS VAN GROND OMHOOG De bewindslieden vinden een beper king van de vraag naar grond voor be drijfsvergroting, die het gevolg van verdere prijsbeheersing zou zijn, onge wenst. Doelbewust streeft de regering dus naar grotere landbouwbedrijven, die in het kader van de Euromarkt een machtiger positie zouden kunnen in nemen. Een aanpassing van debedrijfs- grootte-structuur in de Nederlandse landbouw, vindt minister Marijnen (landbouw) echt wel nodig. Dit, om een verbetering in de doelmatigheid van het grondverbruik tot stand te brengen. Dat een prijsverhoging van de grond niet kan uitblijven, vinden de bewinds lieden geen bezwaar. „Een relatief hoge prijs voor los zand stuit, gezien de hoge marginale waarde van grond, welke aan een bestaand bedrijf wordt toege- vodgd, niet op overwegende bezwaren aldus de toelichting. PACHTWET UITGEBREID Het voorstel, dat de beide ministers hebben ingediend bevat volgens de let terlijke tekst niet meer dan een wijzi ging van de Pachtwet. Tussen de regels door geven de bewindslieden daarbij te kennen, dat zij geen prijs stellen op verdere verlenging van de Wet op de Vervreemding van Landbouwgronden. De wijzigingen van de Pachtwet zijn bedoeld om de rechten van de pachter, die nu nog worden geregeld bij de Wet Vervreemding Landbouwgronden, te verzekeren, ook als de huidige wet ver valt. De voornaamste uitbreidingen van de Pachtwet zijn: De pachter moet bij verkoop van het door hem geëxploiteerde land in de ge legenheid zijn tot aankoop over te gaan. De verpachter moet hem een aanbod doen tegen een prijs, die door de Grondkamer, in samenwerking met deskundigen is vastgesteld. Weigert de verpachter de prijs, terwijl de pachter accepteert, dan wordt de eigenaar (verpachter) voor de keuze gesteld: verkopen aan pachter of helemaal niet verkopen. De rest van de wijzigingen hebben voornamelijk tot doel deze belangrijke grondregel voor uitvoering vatbaar te maken. Zo wordt o.a. de wijze van be talen van een schadevergoeding aan de pachter geregeld, als de verpachter toch tot verkoop overgaat. Ook wordt de zogenaamde beschermingstermijn van dc pachter verlengd tot zes jaren. PUIN RUIMEN IN HAMBURG. De getroffen inwoners van Hamburg kun nen, waar het water weg is, hun huizen weer betrekken. In de straten doen militairen en personeel van de reini ging niets anders dan puin ruimen.

De Vallei | 1962 | | pagina 1