Kon. onderscheiding voor twee gemeente-schoonmaaksters Machtigste tunnel van Europa bijna klaar Suikeroompje van de Faam geeft verkeersies Voor oudere lexers... MET WELKE PHILIPS TV KIJKT NAAR DE 75 JAAR1 c0£3 DES H£.' GiRO 75500 H?LVERSb.»l RHENEN &zGSO j Jaarvergadering E»H»B»CK afcL Amerongen S CHERP1ËNZEEL Anne v. Manen W. van Schuppen en Zn. HOUDT 7 MAART VRIJ IN DIENST VAN DE E.E.G. DVSA-NIEUWS Fa. Finlcenflügel Het stemt ons allen tot byzondere vreujcde, dat het Ilare Majesteit de Koningin heeft behaagd u te onderscheiden met de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hopenlyk zü het u gegeven dit bRjk van waardering van de allerhoogste gezagsdrager nog lange jaren met ere en in gezondheid te mogen dragen. Na deze woorden en onder applaus van zeer velen, behorende tot het be stuur of het personeel van de gemeente Veenendaal, speldde burgemeester mr. dr. J. Hazenberg dinsdagmiddag mej. Jacoba Bouman en mej. Cornelia Gaasbeek de hoge onderscheiding op. Dit gebeurde in de grote zaal van de brandweerkazerne tijdens een afscheids bijeenkomst van de beide dames, die ja renlang, resp. 40 en 34 jaar de gemeente Veenendaal dienden als schoonmaaksters van de gemeentelijke gebouwen en nu met pensioen gingen. Naast de families van de beide dames waren hierbij o.m. aanwezig het voltallige Carnaval voor parochianen Onder het motto „Weg met de zorgen, agge maar leut hey" wordt dinsdag 6 maart a.s. voor de gehele R. K. parochie een carnavalsavond georganiseerd. Op de ze avond, die voor iedere parochiaan bo ven de 12 jaar toegankelijk is, zal de on- derwijzerstoncclgroep „St. Lebuïnus" uit Amersfoort de klucht „Een huis vol her rie" brengen. Tijdens* de pauze van dit stuk zal men een Amerikaanse verloting houden, terwijl voorts het optreden van diverse jeugd clubs met muziek en zang op het program ma staat. Zij die slecht ter been zijn, kun nen gratis worden opgehaald en weer thuis gebracht. Ook parochianen die ver af wonen zoals in Overberg, Scherpen- zeel, Ederveen en Renswoude, kunnen van deze service gebruik maken. Men dient dit dan echter vooraf kenbaar te maken. Bij een te kleine deelname (minder dan •300 personen) zal de carnavalsavond niet in het Verenigingsgebouw aan de Eiken laan gehouden worden, doch in het Tref punt. JAARVERGADERING VEILIG VERKEER In één der zalen van hotel „De Ko renbeurs" houdt de afdeling Veenen daal van het Verbond voor Veilig Ver keer woensdag 7 maart a.s. haar jaar lijkse ledenvergadering. De agenda ver meldt o.m. de bestuursverkiezing waar bij de heren W. C. H. Dekker (voor zitter) en H. J. Boers (penningmeester) aftredend zijn, doch weer herkiesbaar. Voorts zal ook de Veilig Verkeersrit 1962 aan de orde komen. Het bestuur heeft op alle leden een beroep gedaan deze vergadering bij te wonen. MET TARIEFBELONING OP DE GOEDE WEG? De afdeling Veenendaal van de Chr. Bedrijfsbond voor Metaalnijverheid en Elektr. Techn. Industrie, belegt op maandag 5 maart a.s. in hotel de Ko renbeurs een vergadering. Naast de ge bruikelijke bestuursverkiezing, zal de heer J. H. Bijsterbosch, districtsbe stuurder, spreken over „Zijn wij met de tariefbeloning op de goede weg?" GESLAAGD Aan de medische faculteit van de Ho geschool in Utrecht slaagde voor het doc toraal examen onze plaatsgenoot de heer J. Schilperoort. SCHAAKNIEUWS Maandag 26 febr. j.l. werd de 22e ronde gespeeld voor de onderlinge com petitie van de Veenendaalse schaak vereniging. De uitslagen waren: R. Sukkel C. J. Vink- 1—0 E. v. Ravenswaay J. Boelens 01 G. Heikamp A. Blankespoor afg. H. Heikamp F. Luchsinger afg. C. ter Hogt H. J. v. Aller Vt-'/t G. Achterberg G. R. Kets01 M. d. Kleuver W. C. H. v. Dam Vt-Vt Zaterdag 3 maart a.s. moeten het le en 2e tiental naar Nijmegen. Het le speelt daar tegen UVS I. Men zal deze moeilijke tegenstander moeten ver slaan, anders staat de degradatie voor de deur. Het 2e tiental treedt aan tegen NOV III en heeft aan een gelijk spel vol doende om het kampioenschap te be halen. Dit jaar zal de in maart te houden traditionele nationale inzameling van het Leger des Heils een bijzonder ka rakter dragen. In 1962 is het immers 75 jaar geleden dat deze internationale organisatie ook in Nederland met zijn werkzaamheden begon, in verband waarmede de speciaal voor dit jubileum opgerichte stichting „Doe wat terug" het jubilerende Leger des Heils in mei a.s. een jubileumgeschenk in geld wil aanbieden, opdat daarmede vele extra voorzieningen kunnen worden bekos tigd, die onontbeerlijk zijn voor de ver dere uitbouw van de Leger des Heils- arbeid in Nederland. Met de stichting „Doe wat terug" is het Leger des Heils nu overeenge komen, dat alle extra-bijdragen die in 1962 tijdens de Nationale Inzameling van het Leger des Heils huis-aan-huis worden ontvangen - d.w.z. alles wat het totaalbedrag van de nationale in zameling van het vorig jaar te boven gaat - zal gerekend worden te bestaan uit extra-jubileumbijdragen die voors hands dan ook de stichting „Doe wat terug" mede zal beheren. Op grond van wat het Leger des Heils in de afgelopen 75 jaar voor het Neder landse volk heeft betekend, wordt ge hoopt dat velen bij de a.s. huis-aan- huiscollecte door Leger des Heils-sol- daten ook dit jubileum in hun gift tot uiting zullen brengen. college van burgemeester en wethouders met de gemeentesecretaris, hoofden en oud-hoofden van dienst en personeel van alle diensttakken van de gemeente. Bur gemeester Hazenberg, die allen en in het bijzonder oud-burgemeester Bakker welkom heette zei dat bij hem de neiging was opgekomen de dienstjaren van bei den op te tellen. Dan kwam men tot een gemiddelde van 37 jaar. Waarom? aldus de burgemeester. Omdat hierdoor het bes te de goede zorg van beide dames in een drachtelijke samenwerking tot uiting kwam. Waar mej. Bouman was, was mej. Gaasbeek en omgekeerd. Bij beiden was een geest tot samenwerking en kennelijk zal dit hen ook de nodige arbeidsvreugde hebben geschonken. Burgemeester Hazenberg had de woor den voor dit afscheid gevonden in het Spreukenboek: Wie de vijgeboom ver zorgt mag genieten van zijn vrucht en wie zijn heer verzorgt mag erop rekenen geëerd te worden. Dit vond de burgemeester op beiden van toepassing. Jarenlang hebben zij gezorgd dat het erf der gemeente er toonbaar uit zag. Daarvan kunnen allen in dienst van de gemeente getuigen omdat zij hen da gelijks hebben kunnen gadeslaan. De eer van de werkgever was hierin gelegen, dat zo velen dit afscheid bijwoonden. Namens de gemeente Veenendaal bood burgemeester Hazenberg een gratificatie en een draagmedaille aan en namens ge- mentebestuur en personeel aan mej. Bou man een leunstoel en mej. Gaasbeek een horloge. Broers van de dames, n.l. de heren A. Bouman en J. Gaasbeek dankten voor de hartelijke woorden van de burgemeester, de cadeaus en de overweldigende belang stelling. Omdat zijn naam een paar maal geval len was wilde oud-burgemeester Bakker ook nog een enkel woord spreken, hoewel dat oorspronkelijk niet zijn plan was. Hij had niettemin behoefte iets te zeggen, omdat hij „Coba en Cor nelia" (de heer Bakker noemde hen bij de voornaam, precies als vroe ger, naar hij zei) zo lang had mee gemaakt. Geen goed woord is er over hen gespro ken, dat niet te pas kwam, aldus de heer Bakker. Zij hadden een bijzondere zorg, nooit klachten en zij deden nimmer mok kende hun werk. Spreker was ervan over tuigd, dat men geen betere werksters bij de gemeente zou kunnen krijgen. Nadat men had genoten van een kopje koffie met gebak en een rokertje drukten allen mej. Bouman en mej. Gaasbeek de hand. Ter felicitatie en ten afscheid. Vaak wordt laatdunkend afgegeven Op Rhenens culturele leven Maar gaarne wil ik dat weerleggen Trots wat anderen ervan zeggen 't Gebeurt niet te vaak, maar als men start Met 'n werkelijk goed concert Weet men dat heus wel te waarderen Kan men qua opkomst constateren Voor de 7c maart is aangebroken Wordt de „passion" reeds druk besproken Men stelt er zich dan ook veel van voor Naar ik van ingewijden hoor De Johannes Passion', 'n machtig werk Uitgevoerd in de Cunerakerk Door Euphonia, plus radio Bach-orkest Dat is weer Rhenen op z'n best Zeer velen verheugen zich op die dag Reden, waarom u niet vergeten mag Die avond reeds nu te reserveren Moet ik daarop nog attenderen? Gelooft u mij maar op m'n woord Wie de passion eens heeft gehoord Wil die ook later niet graag missen Of 'k moet me al heel erg vergissen. J. M. Een van de belangrijkste technische werken, die in de wereld momenteel on der handen zyn, nadert de voltooiing, na melijk de enorme tunnel, die dwars onder de hoogste Alpentop de Montblanc (4810 m) door, Frankrijk en Italië de hoognodige autoverbinding zal geven. De tunnel, die bij Chamonix op ruim 1300 m hoogte begint en bij Entrèves in Italië uitmondt op ruim 1500 m hoogte, wordt 11,5 km lang en onderscheidt zich van de oude tunnels, die op het railver keer zijn berekend, doordat thans de gro te aandacht aan het autoverkeer wordt gegeven. De nieuwe weg zal aansluiten op de Italiaanse autostrada, de Franse autoroutes en de Duitse Autobahnen en wordt een van de voornaamste schakels in het groeiende E.E.G.-verband. Men taxeert dat jaarlijks minstens 350.000 au to's de nieuwe tunnel zullen passeren. In 1964 hoopt men de weg in gebruik te ne men. Vanaf 1957 is men van weerszijden aan het boren. Op grond van zorgvuldige be rekeningen boren van Franse zijde een 450 man met een 75-tons Jumbo boorma chine en van Italiaanse zijde ruim 500 man met een dito gevaarte naar elkan der toe. De vordering is gemiddeld 17 m per dag en de Frans-Italiaanse ontmoeting in het midden van de tunnel hoopt men dit jaar te bereiken, de Fransen denken in oktober, de Italianen spreken van Kerstmis. Dan zal het feest zijn. Moeilijk fs het werk ongetwijfeld. Soms stoot men f*A!V| Vrijdag 23 febr. was de Kon. Ned. Ver. EHBO afdeling Amerongen, in haar jaarvergadering bijéén in de zaal van hotel „Buitenlusl". Twee getrouwe leden, die reeds vanaf de oprichting van deze afdeling lid zijn geweest, kre gen een boekenbon aangeboden. Aan wezig was ook de districtbestuurder, de heer Harskamp. De zaal was goed bezet toen de voor zitter deze jaarvergadering opende en de aanwezigen, waaronder vele nieuwe cursisten, een hartelijk welkom toeriep. Het jaarverslag van de secretaris, de heer R. Toley, was kort maar krachtig, waaruit o.a. bleek, dat het afgelopen jaar zeer succesvol was geweest. In dit jaar had de afdeling op wedstrijden goede successen geboekt. Verder is zij menigmaal opgetreden bij wegongeval len en sportfestiviteiten. Ook de penningmeester was in zijn verslag niet pessimistisch en kon een batig saldo melden. De heer Brevé en mej. B. Overeem kregen elk nog een boekenbon aangeboden, als waardering voor hun 25-jarig trouw lid zijn van de afdeling. Bij de bestuursverkiezing waren af tredend de heren D. Boelhouder, Blan- kesteyn en D. Veenendaal. De laatste meende zich om persoonlijke redenen niet meer herkiesbaar te kunnen stel len. De heren Boelhouder en Blanke- steyn werden herkozen, terwijl voor de heer D. Veenendaal de heer v. d. Pol, woonachtig te Oud-Leusden, werd ge kozen. Het bestuur bestaat thans uit de he ren D. Boelhouder, R. Toley, P. de Geer Blankesteyn en v. d. Pol. Bij de rond vraag waren het de heren Brevé en De Geer die nog enkele vragen stelden, welke door de voorzitter duidelijk wer den uiteengezet. Ongeveer half tien sloot de voorzitter de vergadering, waarna men nog lange tijd in feestelijke stemming bijeen bleef. Voor de gezellige muziek en zang zorg den de „Kamiki Hawaiians" uit Ame rongen, terwijl de heer Harskamp de aanwezigen wist te boeien met enige komische en ernstige voordrachten. Ook demonstreerde de heer Harskamp het nieuwste apparaat voor de „mond op mond" methode. Na afloop gingen allen voldaan naar huis. Zondag-voetbal: Door afgelasting door de KNVB gingen zondag j.l. de wedstrijden niet door. A.s. zondag komt alleen DVSA 2 in het veld. Om half drie wordt in Eist gespeeld tegen Oranje Wit 2, dat de RODF. KRUIS BIJEENKOMST Het Ned. Rode Kruis, afdeling Scher- penzeel, belegde dezer dagen op het ge meentehuis voor het onderwijzend per soneel van de kleuter- en lagere scholen een bijeenkomst, waarin door een func tionaris van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis, mej. Van Dijk, een causerie werd gehouden over het doel en de werkwijze van het Jeugd Rode Kruis. Na deze boeiende causerie dankte de voorzitter van de afdeling, dr. W. C. van Vulpen, spreekster en nodigde de aanwezigen uit het werk van het Jeugd Rode Kruis in de afdeling Scherpenzeel daadwerkelijk te steunen door de jeugd op school het begrip van „de medemens te helpen" bij te brengen. A.R.-KANDIDATENLIJST Tijdens de jaarvergadering, die maan dagavond door de AR-kiesvereniging in het verenigingsgebouw aan de Mo lenweg alhier werd gehouden, onder leiding van voorzitter G. van Kampen, werd de kandidatenlijst voor de aan staande gemeenteraadsverkiezingen de finitief vastgesteld. Na schriftelijke stemming kwam deze er als volgt uit te zien: 1. G. van Kampen, 2. G. J. Jonker, 3. J. J. Valkenburg, 4. J. K. Rees, 5. R. van Ginkel, 6. A. Kosters, 7. G. J. Bak ker, 8. E. van Ramshorst, 9. P. A. van der Pol en 10. D. H. Bakker. Door de aanwezigen werd de idee ge opperd om samen te werken met de andere Prot. Chr. partijen, waartoe na een zeer uitvoerige discussie werd be sloten. SCHIETEN Door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel werden deze week, geduren de een onderlinge competitie, de volgen de resultaten geschoten: M. Berendse en C. Valkenburg jr. 47; A. Valkenburg tzn. 46; H. Berendse, M. Pater en E. v. d. Werk 44; A. van Dusschoten en P. Engelenburg 43; J. Koudijs 42 en J. ten Broek 40 pun ten. leiding heeft in deze afdeling. Zaterdag-voetbal: Door afkeuring van de terreinen ging ook zaterdag het voetbalprogramma niet door. A.s. zaterdag speelt DVSA om 4 uur op De Burgwal tegen SDVB uit Barneveld. Hoewel dit een sterke tegenstander is kan DVSA voor een verrassing zorgen. DVSA 2 is vrij. Jeugdvoetbal: Zaterdag a.s. slechts één wedstrijd, na melijk de adspiranten DVSA a tegen Kulan a uit Veenendaal om 2 .45 uur op de Burgwal. De andere jeugdelftal- len zijn vrij. NOG IETS OVER VOEDING EN VET In ons vorig artikel spraken we er over, dat het gebruik van veel vet bij het ouder worden niet goed is. Het hart moet zwaarder pompen als men aan vetzucht lijdt. Daaronder heeft het op de duur te lijden. Bij een geneeskundig onderzoek als ook bij een Röntgen onderzoek, werkt een dikke vetlaag vaak belemmerend, zodat chirurgen liever iemand zonder een dikke vetlaag opereren dan iemand mét. Er is echter nog iets anders. De laat ste jaren is het verband tussen het ge bruik van veel vet en van aderverkal king sterk in de medische belangstel ling gekomen. Proeven op dieren wezen in die richting en ook bemerkte men, dat in landen met een hoog vetgebruik (en daar behoort ons land ook bij) een groot aantal mensen lijdt aan ader verkalking en een vernauwing van de bloedvaten van het hart (angina pec toris). Angina pectoris en aderverkal king komen minder voor bij mensen, die vegetarisch eten, en bij mensen, die slechts weinig vet in hun voeding ge bruiken. In arme landen, zoals b.v. Ja pan, komen afwijkingen aan hart- en bloedvaten veel minder voor dan in de rijkere landen, waar vet een belangrijk bestanddeel van de voeding uitmaakt. De oorzaak van de aderverkalking schijnt voornamelijk te liggen in de hoeveelheid cholesterol in het bloed. Cholesterol is een vetachtige stof, die voorkomt in room, boter, eidooier, over het algemeen in dierlijke vetten. Hoe meer cholesterol in het bloed, hoe gro ter de kans, dat de aderverkalking toe neemt. Vandaar ook, dat we een vorige keer zeiden, dat doktoren het gebruik van b.v. koffieroom helemaal niet toe juichen. Een troost is, dat niet alle vetten schadelijk zijn. Er zijn zelfs vetten, die het cholesterolgehalte in het bloed verlagen en dat zijn in hoofdzaak de plantaardige vetten. Olijfolie, zonne bloempitolie, maïsolie verlagen eer het cholesterolgehalte, dan dat zij het ver hogen. Bij het ouder worden kan men daarom beter deze plantaardige oliën gebruiken. Zelfs een ei kan er in wor den gebakken. Helaas kan men deze oliën niet in alle kruidenierswinkels kopen, maar in elke zaak, waarin men de z.g. Reform-artikelen verkoopt, kan men u er aan helpen. Ook door het gebruik van het juiste vet kunnen we er dus aan meewerken, zo lang mogelijk fit te blijven en an deren niet tot last te worden. IN UTRECHT ZORGT MEN VOOR HULP BIJ HET BADEN „Stapt u er maar in, ik houd u stevig vast, u kunt niet uitglijden". Deze woorden kan men nogal eens horen in één van de Utrechtse bad inrichtingen, waar bejaarden met hulp kunnen baden. In april van het vorige jaar is daarmee een begin gemaakt. Van tevoren was tot de leden van di verse vrouwenverenigingen een oproep gericht om assistentie bij het baden .te verlenen. Dit gebeurt geheel belange loos. De hulpverlening is bedoeld voor zelfstandig wonende bejaarden, die nog op eigen gelegenheid naar een badhuis kunnen gaan, maar daar enige assis tentie nodig hebben. Sommigen bij het in- en uitstappen, anderen bij het uit en aankleden, terwijl weer anderen bij het wassen helemaal moeten worden geholpen en er ook zijn, die het alleen maar een geruststellende gedachte vin den als er nu en dan eens iemand in de badcel komt kijken. Zij gevoelen zich dan veiliger. Het aantal ouderen, dat van de ge boden gelegenheid gebruik maakt, is nog betrekkelijk gering. Velen hebben een zekere schroom te overwinnen voor zij bereid zijn zich te laten helpen. Als zij eens wisten hoeveel voldoening het sterk, dat daar nog degelijk iets van verlenen van deze hulp geeft aan de dames, die zich er vooj beschikbaar hebben gesteld. Tussen vele bejaarden en degenen die hen bij het baden hel pen, is reeds een goed contact ontstaan. In enkele gevallen worden bejaarden thuis opgezocht, wanneer zij om onbe kende redenen verstek hebben laten gaan. En bij het baden is er altijd het vriendelijke praatje, dat velen zo kan opbeuren. In en bij het bad heeft al menigeen zijn hart uitgestort, zodat deze hulp van meer waarde is dan t.a.v. de betere hygiënische verzorging alleen. Men heeft de tarieven lager gesteld, dan voor andere bezoekers. Voor 5 douchebaden betalen bejaarden 0,75, voor 5 kuipbaden 1,25. E. Rubbens-Franken (Nadruk verboden) LICHAAMSOEFENINGEN Geen kunsten! Het komt zo vaak voor, dat men, vooral in gezelschap, eens even wil laten zien, dat men op het gebied van de lenigheid heus nog wel iets kan presteren. Vroeger deed men twintig diepe kniebuigingen achter elkaar alsof het niets was en nu maakt men zich terecht komt... Kijk maar... Knap! Ja, dan knapt er iets aan de pezen, spieren, banden of gewrichten en het resultaat is zes weken of langer abso lute rust, al naar de aard van het trau ma (beschadiging). Iedere leeftijd heeft zijn eigen gym nastiek en wie tegen deze stelregel in gaat, moet het jarenlang bezuren, zoals zo vaak is voorgekomen. Bovendien worden deze oefeningen dikwijls vlak na tafel gedaan; een aller ongelukkigst moment, omdat na het eten het lichaam alleen maar behoefte heeft aan rust en zeker niet aan dwaasheden met onont koombare gevolgen. Ook het wedstrijdelement heeft hier schuld aan. Men zat gezellig te eten en te praten en te lachen om die eenvou dige oefeningen en dan is het: kun jij dit? Kun jij dat? Laten we eens zien wie het het langst volhoudt. Deze grappenmakerij brengt de hele gymnastiek in discrediet; dat is jam mer en helemaal niet nodig. Houdt men zich aan de eigen oefeningen, dan ge beurt er niets. Albertine Vellenga. (Nadruk verboden) ■■VMMRIII Daartoe financieel in staat gesteld door de N.V. De Faam te Breda zal het Verbond voor Veilig Verkeer zich met het kernthema van de eerste drie maanden van 1962 - de voorrang - zeer in het bijzonder richten tot de leerlin gen van de 5e en 6e klassen der lagere scholen. Dit zal geschieden door middel van een wandplaat, uitgevoerd in zes kleu ren op het formaat 80x110 cm, die voor de klas kan worden opgehangen. Deze plaat dient als uitgangspunt voor een vijftal lessen over de voorrangs- regels. De serie lessen wordt besloten met een prijsvraag, de „Kruispuntpuzzel", waarvoor per provincie twee geldprij zen van elk 100,worden uitgeloot, één voor een vijfde en één voor een zesde klas. Het totaal bedrag aan geld prijzen bedraagt 2.200,De prijsuit reiking zal op woensdag 11 april a.s. cm 14.00 uur plaatsvinden op de Huis houdbeurs te Amsterdam. De kosten van deze royaal opgezette actie, die de som van 30.000,zullen benaderen, worden geheel door „het Suikeroompje" gedragen. Voor de verspreiding van het mate riaal op de scholen zal allereerst een beroep worden gedaan op deVerbonds- afdelingen en -consuls. Doch ook de deelname van scholen in plaatsen waar geen afdeling of consul van het Ver bond is gevestigd wordt zeer op prijs gesteld. Deze scholen kunnen het mate riaal rechtstreeks bij het Verbond be stellen. op zwak gesteente, dat onder de enorme druk van boven bezwijkt; telkens stuit men op onderaardse waterstromen; eens barstte plotseling een hele rivier uit de wand te voorschijn, die 1000 liter per se conde in de tunnel wierp. Vooral de Ita lianen hebben veel vah deze geografische pech door te maken gehad. Er zijn ook herhaaldelijk offers gevallen. In totaal moet 1.308.000 kubieke meter gesteente worden weggeboord, genoeg om een trot toir rondom de hele wereld aan te leg gen. De kosten zijn 160 miljoen gulden. Ook de Zwitsers dragen hieraan bij n.l. 10°/., want vanuit Genève zal de nieuwe tunnel in staat zijn het zware autoverkeer naar Genua te leiden. Het voordeel voor het westen zal overal groot zijn. Momen teel moet het autovervoer moeizaam zich een weg zoeken over de Alpenpassen, die 6 tot 7 maanden van het jaar door sneeuw worden geblokkeerd en bereiken dan de bochtige weg langs de Riviera. De nieuwe funnel verbindt Parijs rechtstreeks met Genua (en Rome), bekort de weg aan zienlijk en maakt hem bovendien uitne mend begaanbaar. Voor de E.E.G. is deze verbinding met Italië van buitengewoon belang. Nederland krijgt zowel via Duits- land-Zwitserland een goede verbindig met de haven Genua en met geheel Italië, als ook via Parijs-Chamonix. Men begrijpt, dat als dit jaar de tunnel een feit zal zijn, het gereedmaken van de tunnel voor het gebruik nog volgen moet; de gevaren moe ten worden bezworen, de wanden moeten zwaar met beton worden beveiligd: de wegen moeten worden aangelegd, de luchtverversing verzorgd, enz. Maar voor jaar 1964 hoopt men de plechtige ingebruik neming te vieren. Dat wordt een E.E.G.- feest. Reeds bouwt men bij de uitgangen hard aan de hier ontstane steden. ZULLEN ROBOTS ONZE KINDEREN ONDERWIJZEN? Onder deze titel brengt PM - maand blad voor mannen - in zijn februari nummer een artikel over diverse ex perimentele onderwijsmachines, die men beter „machines voor kennisover dracht" kan noemen, omdat zij slechts in staat zijn voorbewerkte leerstof te geven. Leerlingen, die studeren met behulp van een onderwijsmachine kunnen zelf het tempo van hun studie bepalen en de pas verworven kennis direct in toe passing brengen bij de beantwoording van vragen. Wordt een vraag goed be antwoord, dan kan de leerling door een knop in te drukken of een hefboom over te halen overgaan tot de volgende vraag of een volgende paragraaf van de leerstof. Is een antwoord fout, dan geeft de machine het juiste antwoord en legt uit, waarom het antwoord van de leerling fout was. Doordat specialisten medewerken aan de voorbewerking van de leerstof is de psychologische benadering beter, doch het is een bezwaar dat de machi nes niet kunnen reageren op persoon lijke eigenschappen van de leerling. Daardoor blijven onderwijzer en leraar voorlopig toch onmisbaar. SKELET GEVONDEN: 180 MILJOEN JAAR OUD Geologen van de Universiteit van Manchester hebben de overblijfselen van een dier gevonden en gereconstru eerd, dat naar schatting 180 miljoen jaar oud is. Zij vormen een versteend skelet van een ongeveer 4.5 meter lang zeedier van de plesiosauros familie. Het beest ziet er uit als een slang die door het lichaam van een schildpad is ge haald. Het skelet is bijnta volmaakt be waard gebleven; met een rij duidelijk zichtbare tanden. Het werd in een har de rotslaag aan de kust van Yorkshire gevonden en werd hier voorzichtig uit verwijderd. Dr. F. M. Broadhurst, lec tor in de geologie, heeft het reptiel ,een fantastische vondst' genoemd. Derge lijke - schaarse - ontdekkingen in hot verleden zijn altijd verpulverde of be schadigde exemplaren geweest. Tot in de puntjes verzorgd ziet u eruit met een MAATCOSTUME. Omdat het maatcostume ge heel aan uw smaak is aan gepast en alleen voor u is gemaakt. Prins Bernhardlaan 17 t.o. Julianakerk Telefoon 2074 VEENENDAAL WIJ DOEN VOOR UW VOET WAT MOET Voor betere Dames- en Herenschoenen I M 1 1 f 1 I J III J i PW 1 lil H I 725,— Philips super-ontvanger met 43 cm beeldbuis, met ingebouw de 2e kanaalkiezer voor de ontvangst van het 2e Ned. prog. 825,— Philips volautomatische super- ontvanger met 48 cm beeldbuis, extra smalle kast met handgre pen. 2e kanaalkiezer voor UHF. 975,— Philips super-ontvanger met 59 cm beeldbuis en 2e kanaal kiezer voor de ontvangst van het 2e Ned. programma. Philips automatische super ontvanger met 59 cm beeldbuis, groot keuze-paneel voor UHF. HET APPARAAT VOOR DE TOEKOMST I Modieuze schoentjes voor gevoelige voeten Alleen hij Achterkerkstraat 32 Veenendaal, Tel. 2043 VAKKUNDIGE REPARATIES 1 minuut vanaf de Markt 1075,— Philips asymmetrische super ontvanger met 59 cm beeldbuis. Ingebouwde 2e kanaalkiezer voor de ontvangst van het 2e Ned. programma. Alle be dieningsknoppen en spraak- luidspreker aan de voorzijde. Met aanschroefbare pootjes f 25,— méér. 1175, Philips super-ontvanger, 59 cm, asymmetrische console met 2 luidsprekers. UHF-kanaalkiezer. 1245, Philips super-ontvanger, 59 cm, console met jaloezie-deuren. UHF-kanaalkiezer. 1545,— Philips super-ontvanger met 59 cm beeldbuis, asymmetrische console met 3 luidsprekers, met ingebouwde 2e kanaal kiezer voor de ontvangst van het 2e Ned. programma. Voor zien van deuren. Hoofdstraat 100-102 - Telefoon 2729 Maak nü uw keuze uit onze enorme Philips serie. De internationale kampioenschappen kunstrijden vormen de ideale gelegenheid om kennis te maken met televisie. Bel ons nu of kom even langs. Morgen staat het Philips apparaat van uw keuze in uw huiskamer. Maar dan moet u ook vandaag beslissen!

De Vallei | 1962 | | pagina 4