Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Nog steeds geen belangstelling uit Zuid Oost-Utrecht omm Voor de KANTONRECHTER MULDER Nieuws uit de omgeving RENSWOUDE Ina Komijn - 19 jaar - provinciale Miss Bril 1962 Veenendalers betrokken bij verkeersongeval op Apeldoornseweg MOND- EN KLAUWZEER AMERONGEN Wat nu weer Herv. en Geref. in Amerongen gaan gemeenschappelijke diensten houden DE KLOMP 36e jaargang WOENSDAG 7 MAART 1962 Nr. 19 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg - De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel B.B. Veenendaal nam afscheid van de heer Wilmink Het Ulo-Paa»festival in Driebergen OPZET Weinig gedaan Jammer Plaatselijke stierenkeuring Contactavond v.v. Renswoude Verkiezing Eerste keer Veestapel nog steeds bedreigd door VERLEDEN Jan de Troye sprak voor de Nutsleden ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Botsing tussen twee auto's op rijksweg Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lUnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bjj de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Op de vrijdagavond in de instructie zaal van de brandweerkazerne gehou den bindingsavond van de Bescherming Bevolking, is afscheid genomen van het plaatselijk hoofd van de B.B., de heer J. H. Wilmink. Dit in verband met het feit, dat de heer Wilmink sinds 1 maart van het vorig jaar benoemd tot districtshoofd van de B.B. De heer Wilmink werd op 1 augustus 1952 tot PHBB benoemd en heeft sinds dien de gehele plaatselijke BB-organi- satie opgebouwd. Op 1 maart 1961 volg de zijn benoeming tot districtshoofd van de BB en werd hij opgevolgd in zijn functie PHBB door inspecteur W. C. H. Dekker. Op de bindingsavond werd de schei dende functionaris toegesproken door burgemeester Hazenberg, die de be noeming tot districtshoofd niet alleen een aanzienlijke bevordering noemde, doch hierin tevens de nodige waar dering zag in BB-kringen voor het werk van de heer Wilmink. „Wij zijn u zeer dankbaar voor het vele werk dat u hier verzet heeft en ook als dis trictshoofd blijft er gelukkig nog con tact met Veenendaal", aldus de burge meester. De heer Wilmink memoreerde ver volgens het begin van het BB-werk in Veenendaal. „Er was veel tegenzin en tegenkanting, maar desondanks is het gelukt een behoorlijk apparaat op te bouwen. De mensen die mij geholpen hebben om dit te bereiken, ben ik bij zonder dankbaar." Uit handen van burgemeester Hazen berg mocht het nieuwe districtshoofd als blijk van waardering een boeken- bcn in ontvangst nemen. ZEIST: In Zeist is vorige week de eerste bosbrand van dit jaar onstaan. Kinde ren hadden met vuur gespeeld en voor dat de brandweer de brand had geblust, was er een oppervlakte van 100 m2 ver teerd. LUNTEREN: Tijdens een uiteenzetting over de uitbreidingsplannen van Lun- teren is verklaard, dat door provinciale waterstaat wordt gewerkt aan een plan voor aanleg van een autoweg ten wes ten van Lunteren die een prachtige ver binding zal brengen met Amsterdam en met rijksweg 12. LANGBROEK: Twintig mannen uit Lang broek hebben kooklessen gevolgd onder leiding van mej. Kelholt. De eindles droeg een feestelijk tintje, maar omdat de mannen niet graag door hun weder helften op de vingers gekeken wilden worden, waren ze reeds de avond tevo ren naar het leslokaal getogen om de heerlijkheden voor het eindlesdiner klaar te maken. Overigens smaakten de gerechten uitstekend. EDE: De gemeenteraad van Ede heeft be sloten het 1'50 ha. grote landgoed De Bevermeer in de gemeente Angerlo aan te kopen, dat straks nieuw land zal bieden aan naar schatting twaalf van hun grond in Ede verjaagde boeren. Hoewel alle Ulo-scholen in de provincie Utrecht - dit ztfn er welgeteld 81 - van de Stichtse Culturele Raad en het Wikor een schrijven hebben ontvangen met het verzoek de leerlingen van de hoogste klas voor te lichten over en te laten deelnemen aan het Paasfestival in Driebergen, zjjn er pas zevenentachtig aan meldingen binnen. Het vreemde doet zich voor dat de belangstelling voor dit culturele evenement hoofdzakelijk te vinden is in de grotere steden, zoals Amers foort en Zeist. Uit de Zuid-Oost hoek van de provincie - met name VEENEN DAAL en RHENEN - is nog geen enkel teken van leven gegeven. Vandaar dat de twee organiserende instanties (de Culturele Raad en het Wikor) nogmaals een poging zullen doen méér ulo-scholieren voor het Paasfestival warm te laten lopen. Vandaag hebben alle schoolhoofden wederom een circulaire ontvangen, vergezeld van een aanmeldingsformulier, in de hoop dat men het streef-getal van ca. 200 deelnemers alsnog zal bereiken. Het idee van dit Paasfestival op 26, 27 en 28 april a.s. is, zoals bekend, afkom stig van het Wikor, een landelijk in formatiecentrum voor Kunst ten dien ste van het onderwijs aan de rijpere jeugd. Zowel overheid als andere culturele instellingen hebben inmiddels finan ciële steun toegezegd, zedat de kosten voor deze drie dagen in het bugalow- park van „Het Grote Bos" in Drieber gen (volledig pension en logies) voor iedere deelnemer teruggebracht kon den worden tot 17,50. De bedoeling van dit hele gebeuren FINALE AMATEURAVOND D.S. De finale van de onlangs gehouden amateuravonden van de Kon. Scheep- jeswolfabrieken, zal op vrijdag 23 maart a.s. in de kantine van het bedrijf ge houden worden. De organisatoren heb ben voor deze avond beslag weten te leggen op de bekende radio- en t.v.- artist Dick Engelbracht, terwijl na af loop gelegenheid is tot dansen o.l.v. „The Moonlight Roses". De amateurs die tot de finale zijn doorgedrongen zijn: Jan Scherrenburg, The Flaming Stars, De zusjes Meurs, The Rubies, The Budmeys, de Marinuc- cis en Lies Sapury. PRIMEUR OP SHOW VAN JAN JANSEN De Veenendaalse motorenhandel Jan Jansen en zn. hield vorige week donder dag, vrijdag en zaterdag zijn traditionele motoren- en scootershow in „Eltheto". Paradepaardjes van deze show, die druk werd bezocht waren de Heinkel-150 cc scooter en de Lambretta, 1962 speciaal. Jansen had wat de Lambretta 1962 be treft de primeur van de importeur gekre gen. Als eerste in Nederland kwam Jansen met de nieuwe Lambretta's op de show. De show maakte dit jaar wel een zeer verzorgde en fleurige indruk. is, zoals de Culturele Raad Utrecht schrijft, niet alleen de jeugd in de ge legenheid te stellen tot het kennis ne men van goede kunst, maar tevens om de jongelui in open gesprekken vóór en na de uitvoeringen nader te brengen tot de uitvoerende kunstenaars. In hun brief aan de diverse ulo-school hoofden stelt de Culturele Raad te recht: Daar er voor de ulo-jeugd in deze provincie in dit opzicht over het algemeen nog weinig kon worden ge daan, is getracht in eerste instantie iets te bereiken voor de leerlingen van de hoogste klas van deze scholen. Het Wikor doet een duit in het zakje door nogmaals te stellen dat het Paas festival een unieke gebeurtenis is voor de hoogste-klas-leerlingen. Immers het programma omvat eerste klas manifes taties op het gebied van toneel, ballet, muziek en voordracht, terwijl er volop gelegenheid zal zijn voor ongedwongen gesprekken met kunstenaars en kun stenaressen. Zoals gezegd, de meeste schoolhoofden zijn inmiddels al schriftelijk benaderd met betrekking tot dit culturele evene ment. Hen is gevraagd de leerlingen te sti muleren en het kosten-bedrag behoeft toch voor niemand een beletsel te zijn. Bij de Culturele Raad leeft de veron derstelling, dat een groot aantal ulo schoolhoofden een beetje huiverig zijn voor dit experiment. Er zijn al verontschuldigingen binnen- INBRAAK BIJ DE LUIFEL In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in de automatiek „De Luifel" aan de Kerkewijk. Door verbreking van een ruit aan de achterzijde heeft men zich toegang verschaft. Er wordt wat snoep goed en sigaretten vermist. De politie stelt een onderzoek in. VERKEERSZUIL OMVER GEREDEN Voor de zoveelste maal is vrijdagavond de verkeerszuil op het kruispunt Hoofd straat-Hoogstraat omver gereden. Ditmaal was het de 29 jarige automobilist v. L. die, naar hij verklaarde, verblind werd door de zon en zodoende de zuil niet had zien staan. Later heeft hij zich telefonisch ge meld. TER ONTNUCHTERING NAAR HET BUREAU De 24-jarige v. d. W. uit Wageningen had maandagmiddag de nuchtere staat reeds verlaten en de politie trof hem in kennelijke staat op de openbare weg aan. Hij mocht zijn roes uitslapen in een cel van het Veenendaals politie-bureau. gekomen als: w(j zitten vlak voor het examen en: dat is veel te hoog gegrepen. Wat dat laatste betreft: niets is minder waar. Inderdaad, de kunstenaars die op het Paasfestival optreden, hebben allen klinkende namen. Zonder meer, doch hetgeen zij gaan brengen is wel terdege aangepast aan de geldende nor men van het publiek. Het zou daarom dan ook zeer te be treuren zijn dat het initiatief van de Stichtse Culturele Raad met het Wikor, omwille van niet-ste,okhoudende argu menten, cp een fiasco zou uitlopen. Het is een bewezen feit dat de heden daagse jeugd steeds meer belangstel ling gaat krijgen voor de kunst met een grote K. Voor de ulo-scholieren ligt hier dé kans van hun leven! Vrqdag 30 maart a.s. wordt de jaariykse stierenkeuring gehouden, bjj het kasteel Renswoude. Wij maken er hier de belangstellenden nog op attent dat de stieren geboren na 1 januari 1960 tenminste 14 dagen voor de keuring moeten zijn ingeënt tegen mond en klauwzeer. De éénjarige stieren moe ten tevens zijn onderzocht op bloedgroe pen. Bij deze keuring worden stieren uit gezocht voor de komende Provinciale stie renkeuring te Utrecht. Deze zal plaats vinden op vrijdag 4 mei aanstaande. De voetbalvereniging Renswoude orga niseert op vrijdag 16 maart aanstaande voor de leden een jaarlijkse contactavond. Deze zal worden gehouden in Café „De Hof". Tevens verwacht het bestuur dat een ieder zijn echtgenote of verloofde me debrengt. Aan deze avond wordt mede werking verleend door het gezelschap „The Yellow Stars" uit Veenendaal. Er zal dus ruimschoots gelegenheid zijn een dansje te maken. Ook worden er enkele consumptie's aageboden door de V.V. De avond is echter alleen bestemd voor leden van 16 jaar en ouder. Ook de jon gere leden zijn niet vergeten, want voor de leden beneden de 16 jaar staat er een speciale jeugdmiddag op het programma. Men hoopt deze in de maand april te houden. De juiste datum is nog niet be kend. Ina Romijn, een charmante 19-jarige verkoopster uit Veenendaal, is vrijdagavond in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht gekozen tot Miss Bril 1962 van de provincie Utrecht. Zij zal nu op maandag 16 april a.s. in de Europoort te Rotterdam haar titel moeten verdedigen in de landelijke halve finale. Mocht dit tot een gunstig resultaat leiden, dan doet zij ook mee aan de finale, waar de Nederlandse Miss Bril 1962 gekozen zal worden. Zij eindigde in Utrecht als eerste uit een totaal van dertien kandidaten. VOORSELECTIE De jaarlijkse Miss Bril-verkiezingen wor den georganiseerd door de landelijke stichting „Oog en Bril". Wat de provin cie Utrecht betreft, schreven enkele hon derden candidaten in voor de provinciale voorronde. Via foto's heeft men toen een voorse lectie toegepast waaruit dertien serieuze gegadigden warden .;r.:?h»ald. Hieronder bevonden zich maar liefst vijf dames uit Veenendaal, t.w. vier inschrijvingen van Melis Optiek en één van Prummel Optiek. De verkiezing tot provinciale Miss Bril vond vrijdagavond in het Jaarbeursrestau rant te Utrecht plaats. Hiervoor bestond uiteraard een grote belangstelling en vooral onder de aanwezige familieleden heerste grote spanning over de vraag wie de Miss zou worden. Voor de jury, bestaande uit een kapper, een opticiën, een kunstenaar (beeldhou wer) en twee dames, moet het dan ook een bijzonder moeilijke taak geweest zijn uit de dertien aanwezige candidaten de mooiste als Miss Bril te kiezen. Mede doordat er tijdens het showen gelet werd op houding, make-up, kleding en kapsel, waren de dames tot in de puntjes verzorgd en het duurde dan ook geruime tijd eer de jury tot een definitieve uitspraak kwam. De vreugde onder de Veenendaalse aan hang was natuurlijk begrijpelijk toen be kend werd dat Ina Romijn de meeste pun ten had veroverd en haar de zo begeer de sjerp werd omgehangen. Gelukwensen, bloemen en applaus vielen haar rijkelijk ten deel. Ook Mies Bouman, de lady-spea ker van deze avond, bracht als eerst» haar Zaterdagavond heeft zich op de Apel doornseweg tussen Otterlo en Hoenderlo een verkeersongeval voorgedaan waarbij de chauffeur van een achtwielige trekker met oplegger, W. uit Veenendaal, betrok ken is geweest. Door de botsing ontstond een enorme ravage, zodat voor het zwa re verkeer de weg meer dan twee uur ge blokkeerd was. De Veenendaalse chauffeur wilde een voor hem rijdende scooter inhalen. Op hetzelfde moment zag hij uit tegenover gestelde richting een militaire wagen na deren, bestuurd door soldaat v. d. H. uit Zuidlaren. W. remde krachtig doch de zware auto slipte op het door de sneeuw glad ge worden wegdek en ramde de voorzijde van de militaire auto. Een vrachtauto, bestuurd door G. even eens uit Veenendaal, die achter de op legger reed, slaagde er evenmin in tijdig tot stilstand te komen. De persoonlijke verwondingen vielen mee, de drie auto's werden zwaar be schadigd. VERGADERING C.H. De C.H.U. vergadert hedenavond in ho tel „De Korenbeurs". Tijdens deze ver gadering zal o.a. de kandidatenlijst voor de a.s. raadsverkiezingen worden vastge steld. TONEELGROEP STUDIO VOOR KUNSTKRING De Veenendaalse kunstkring heeft voor zaterdag 17 maart a.s. beslag weten te leggen op de toneelgroep „Studio". In het Verenigingsgebouw zal het toneelspel „Verkeerd begin" worden gespeeld. Ook voor niet-leden is deze toneelavond toe gankelijk. gelukwensen over. Voor het nodige amu sement zorgden Hetty Blok en Ria Kuy- ken. Uit een kort gesprek dat wij na de verkiezing met de nieuwe provinciale Miss Bril voerden, bleek dat zij voor de eerste keer had meegedaan. Ina, die sinds kort in een schoenenzaak in Zeist werkt, ver telde: „Mijn zusje kwam er mee thuis en die zei: als je meedoet, dan doe ik ook mee. Nou, toen hebben we elkaar moed inge sproken." We zijn naar Opticiën Melis ge gaan en die vertelde ons wat we allemaal doen moesten. Of ze onvoorbereid was gegaan? „Nou, neeniet helemaal. Een vriendin van me is aan 't leren voor mannequin en die heeft me een paar aanwijzingen gegeven. Als ik showde, mocht ik niet zo met de heupen draaien, zei ze en dat heb ik toen geprobeerd af te leren." Speciaal voor deze gelegenheid heeft haar moeder een zwarte jurk voor haar gemaakt en ik wilde eerst een rode aantrekken, maar toen zei mijn moeder: doe dat nou niet en ze heeft blijkbaar ge lijk gehad." Die hele Miss Bril verkiezing heeft haar eigenlijk een beetje overrompeld. „Ja ik heb echt wel in de belangstelling gestaan, en daar ben ik gewoon nog van overstuur. In april moet ik naar Rotterdam, maar ik kom toch niet verder. Waarom niet? Nou, ik geloof dat die stadse meisjes zich veel handiger aan weten te passen als meisjes uit een dorp. Maar affijn, we zullen wel zien. Ik ga eerst eens carnaval vieren." Overigens, voor de Veenendaalse scho nen, geen slecht teken dat er van de 13 candidaten uit de gehele provincie niet minder dan vijf(!) uit Veenendaal zijn gekozen voor de provinciale verkiezing DRAAGBARE RADAR INSTALLATIE IN AMERIKAANSE LEGER. Het Ame rikaanse leger beschikt sinds kort over een draagbare radar-installatie met een gewicht van vyf kilogram, waarmee het mogelijk is bewegingen van vijan delijke eenheden op twee kilometer af stand te volgen. De foto toont een Amerikaans militair, die een dergelijk apparaat beproeft tijdens een oefening in Fort Monmouth in New Jersey. Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerkewijk 28 - telef. 2307 OP WERKDAGEN VAN 2-3 UUR Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL B., directeur van een coöperatieve bak kersonderneming, te Doorwerth, moest zich vrijdag voor het kantongerecht te Wageningen komen verantwoorden voor een overtreding van de arbeidswet. Hem werd ten laste gelegd, dat hij op zondag 3 december van het vorige jaar arbeiders in zijn bedrijf had laten werken. Inderdaad is er die dag in de bak kerij gebakken, gaf B. toe, maar dat ge beurde niet door mensen, die bij mij in loondienst zijn. Het waren leden van de coöperatie, zelfstandige bakkers, die ieder een eigen wijk hebben en voor eigen re kening werken. Ze hebben alleen geen eigen bakkerij. Ik moest wel toestemming geven om te bakken, want het was vlak voor Sinterklaas. Als ik het niet gedaan had zouden ze zeker in tijdnood gekomen zijn en had ik hen rechtstreeks in hun broodwinning getroffen. Toch moeten deze bakkers beschhouwd worden als arbeiders in de zin van de wet, meende rechter v. d. Brand, want hun namen kwamen voor op de in het bedrijf hangende arbeidslijst. Dat is juist het vreemde, antwoordde verdachte. Enerzijds moeten hun namen op de arbeidslijst staan en anderzijds zijn het zelfstandige ondernemers Volgens de sociale wetgeving zijn zij namelijk geen arbeiders. Mr. Somerwil achtte verdachte echter toch strafbaar en aansprakelijk. Hij eis te 8 x 7.'50. 't Was inderdaad moeilijk, zo vlak voor St. Nicolaas, begreep de rech ter. Ik wil aannemen, dg.t u anders in tijd nood gekomen zou zijn. Vonnis: 8 x 1, of 1 dag. ft- Van H., een 38-jarige fabrieksarbeider uit Ede, was in een café op de Markt te Ede geweest, terwijl hij door B. en W. van Ede op de zwarte lijst van cafebezoekers was geplaatst. Dat bracht hem vrijdag voor het Wagenings kantongerecht. Ik vraag me af waarom ik toch op de zwarte lijst moet staan, klaagde ver-, dachte. Ik maak nooit misbruik van al cohol. Dat is een zaak, die alleen B. en W. aangaat, antwoordde rechter v. d. Brand. Zo lang u nog op die lijst staat, mag u in ieder geval niet in café's komen. De verbalisant heeft mij niet eens in dat café gezien, onthulde Van H. Ik heb het zelf verteld. De officier, mr. So merwil, eiste een boete van 5,waar van 25,voorwaardelijk. Rechter v. d. Brand liet het echter bij 25,onvoorwaardelijk. B., een 18-jarige instrumentmaker uit Ede, was op heterdaad betrapt toen hij met zijn bromfiets de maximum-snelheid in de bebouwde kom overschreed. Hij had 40 km per uur gereden. Ik weet wel, dat het niet mag, zei B. vrijdag voor het kantongerecht te Wage ningen, maar ik had nogal haast die avond Ik moest mijn meisje wegbrengen, die op De onberekenbaarste en besmettelijkste veeziekte, het mond- en klauwzeer heeft de laatste maanden haar slag geslagen bij het Nederlandse vee, hetgeen resulteerde in een 350 besmette bedrijven. Deze ziekte is geen typisch Neder landse ziekte, want zij komt in vrijwel alle landen voor. De grote mond- en klauwzeerepidemie, waardoor Europa in 1951-'52 werd getroffen gaf aan schade van vlees, vee en zuivel een bedrag van omstreeks 600 miljoen dollar te zien. De toestand was buitengewoon ernstig in 1937 en 1938, want toen waren respec tievelijk 94.500 en bijna 113.000 bedrijven besmet. Weinig mincfer ernstig was 1911 met 70.500 besmette bedrijven. De laatste maal, dat mond- en klauw zeer een ernstig epidemisch karakter dreigde aan te nemen was in 1951, toen bijna 21.000 bedrijven besmet waren. Mond- en klauwzeer behoort met de inmiddels geheel verdwenen runder pest en longziekte tot de oudste be smettelijke veeziekten. De runderpest richtte tussen 1766 en 1773 in Gronin gen zulke verschrikkelijke verwoestin gen aan, dat de boeren de veehouderij moesten opgeven en overschakelen op akkerbouw. Ook in Friesland, Noord en Zuidholland dwong de woedende ziekte vele boeren de veehouderij vaar wel te zeggen en voor akkerbouw of tuinbouw te verwisselen. In Friesland stierven in de jaren 1856-1858 bijna 19.000 runderen, hetgeen 10 °/o van de gehele veestapel is, aan longziekte. De ziekte is vooral in ons land zeer gevaarlijk, omdat het besmettingsge- Het door Gedeputeerde Staten ont worpen uitbreidingsplan voor de ge meente Amerongen is door de Kroon goedgekeurd. De vele bezwaren die zo wel door de gemeente als door partiku- lieren waren ingediend tegen dit uit breidingsplan, zjjn praktisch allen on gegrond verklaard. Hiermede is voor Amerongen een onaangenaam einde ge komen aan een lang slepende kwestie. Reeds meerdere malen was Amerongen de kans om een eigen plan te ontwerpen gegeven. Telkens kon dit door omstandig heden niet door gaan. Vandaar dat door Gedeputeerde Staten indertijd zelf een uitbreidingsplan is opgesteld. Zowel de gemeente als vele partikulieren hadden hiertegen heftig geprotesteerd. De vele bezwaren tegen dit plan echter zijn voor het merendeel ongegrond ver klaard. De bezwaren die door de gemeen te waren aangevoerde zijn voor zover de ze van publi'ekrechtèlijke aard waren, ai bij voorbaat terzijde gelegd, omdat de ge meente niet het recht had bezwaar te maken. Protesten die van partikuliere zijde wa ren aangevoerd, werd slechts in enkele gevallen gegrond verklaard. Donderdagavond sprak één van de be kendste radioverslaggevers Jan de Troye voor de leden van het 't Nut te Ameron gen over de Olympische spelen. Op humoristische wijze wist de heer Troye zijn pubiek bezig te houden. Met volle aandacht luisterden men naar zijn belevenissen. Voor deze sportmensen die de hoogste Top in de sportwereld weten te bereiken, is dit geen sport meer, het wordt voor deze mensen een vak, aldus spreker. Een keiharde training is hiervoor nodig, en vele opofferingen moeten zij zich hiervoor getroosten. Van de amateuris tische zijde der Olympische spelen bleef weinig meer over. Tenslotte gaat men hierheen om te winnen, al heet dit ook vaak anders. Jammer vond spreker het tenslotte, dat men hier in Holland zo weinig voor de sport over heeft. Men ziet wel graag gro te successen, maar het mag vooral niets kosten. Ook de jeugd heeft aldus de heer Troye recht op een goed sportaccomodatie, maar op de meeste plaatsen is dit nog diep en diep treurig. Vele scholen kunnen nog steeds niet aan sport doen, daar zij geen goede of geheel geen gymnastiekzaal be zitten. Tot slot werden door de vele aan wezigen nog vragen gesteld, die allen door spreker werden uiteengezet. vaar in ons land groter is door een dichte veebezetting en vele veemarkten, met een omvangrijke veehandel en veevervoer. Maar de besmetting laat zich ook overbrengen door sloten, vaar ten en kanalen en daar ontbreekt het in ons waterrijke landje niet aan. BESTRIJDING De ziekte wordt verorzaakt door een der kleinste en moeilijkst waarneem bare virussoorten, waarvan de afmetin gen variëren tussen een achtste en een twaalf miljoenste deel van een mili- meter. Het rundvee krijgt van mond en klauwzeer zeer pijnlijke blaren in de mondholte, op de tong, de uier en de spenen en bij de klauwen. De dieren worden stijf en kreupel en gaan speek- selen. Wanneer er mond- en klauwzeer op een bedrijf uitbreekt, dan wordt de hele veestapel afgeslacht, waarvoor de boer een vergoeding van 75 °/o van de waarde van de dieren krijgt. In zijn functie van directeur van het Staats-Veeartsenijkundig Onderzoe kingsinstituut slaagde dr. H. S. Frenkel er na 16 jaren hard werken in 1946 in op kunstmatige wijze entstof tegen mond- en klauwzeer te maken. Het was een wetenschappelijke prestatie, die over de hele wereld bewondering af dwong. De methode van dr. Frenkel is ogenschijnlijk heel eenvoudig: Een koe is niet meer nodig, alleen nog maar de tong van een pas geslacht dier. Daar van wordt het tongslijmvlies afgehaald en in stukjes van nog geen kubieke centimeter geknipt. Deze substantie gaat vermengd met virus, in broedcel- len, waarin het virus zich dan ver meerdert. Sinds 1946, een jaar waarin bijna 23.000 bedrijven besmet waren, heeft Nederland dankzij de uitvinding van dr. Frenkel, het mond- en klauwzeer onder de knie gehad. Voor mond- en klauwzeer bij varkens is nog steeds geen vaccin gevonden dat voldoende bescherming geeft. Dit is ook de oor zaak, dat de besmetting onder deze die ren achttien maal zo groot is als onder het rundvee. Echter wanneer een goede entstof voor varkens gevonden zal worden, dan blijft het inenten als voor behoeding een zeer moeilijk punt, aan gezien de roulatiesnelheid van varkens groot is. Niettemin kan worden vastge steld, dat er in ons land veel is gedaan en nog wordt gedaan tot het verkrijgen van een gezonde veestapel, in het be lang van de gehele Nederlandse bevol king. -ft- Bij Denver (Amerika is een eierfabriek gebouwd waar 100.000 kippen in afzon derlijke kooien zijn geplaatst en die da gelijks 80.000 eieren produceren, -ft- Verdacht van opzettelijk verliezen van wedstrijden, zijn zestien Indonesische voetballers gearresteerd. -ft- In het gebouw van de Evangelische ge meente van Hamburg is een kerkdienst opgeluisterd door jazz-muziek. ft- Ruimtevaarder Glenn is door een club in Las Vegas nu reeds candidaat gesteld voor het presidentschap. -ft- Frankrijk is van plan dit jaar een kat de ruimte in te schieten. -ft- De eerste gevangene die in de nieuwe gevangenis van Salisbury werd opge sloten was een bouwvakarbeider, die met de bouw meegeholpen had en ma terialen ontvreemd had. -ft- De Sowjet-regering heeft vorig jaar ongeveer vijftienhonderd kerken geslo ten. -ft- De 20-jarige Duitse steno-typiste Heidi Dichter, die gescheiden is van de olie sjeik Abdoellah, heeft 750.000 gulden schadevergoeding gekregen. (zie verder pag. 2) Half februari zijn de Gerefor meerde en Hervormde kerke- raadsleden van Amerongen voor een bespreking bijeen geweest. Besloten werd toen om in de toe komst méér dan tot nu toe het geval was, gemeenschappelijke diensten te gaan houden. VERHELDEREND De gesprekken over en weer die deze beide kerkeraden hadden, werkten ver helderend, al bleven er nog vele punten over die om een nadere uiteenzetting vra gen. In deze gemeenschappelijke kerkdien sten zal geen ander evangelie worden ge bracht, zo werd overeengekomen, dan dat van Jezus Christus en Die gekruisigd zo als deze in gehoorzaamheid aan de Hei- ASSURANTIEKANTOOR KEPKFWIJK 167 -TEL.5000- VEEN ENDAAL lige Schrift in de belijdenisgeschriften der Gereformeerde Kerken wordt beleden. Ook wil men gezamenlijk de evangeli- satiearbeid en het zondagschoolwerk gaan behartigen. Woensdag 11 april a.s. hoopt men nog maals uitgebreid hierover te discussieren. Op ryksweg 24 aan de Klomp had woens dag een botsing plaats tussen een perso nenauto bestuurd door de Heer R. uit Veenendaal en een vrachtauto bestuurd door de heer van B. eveneens uit Veenen daal. Beide wagens werden flink beschadigd. De botsing ontstond door een misverstand tussen de bestuurders over het geven van voorrang. R. kwam uit de richting Vee nendaal en draaide rechtsaf de Rijksweg op om daarna weer linksaf in de rich ting Ederveen te rijden. De vrachtauto van de heer van B. kwam uit de richting Ede. Toen R. de Hoofdweg wilde op draaien zag van B. deze manoeuvre wel, maar het ging langzamer dan hij dacht. Hij wilde de personenauto al passeren, maar R. sloeg niet snel genoeg af, zodat beide wagens elkaar aan de rechtervoor- zijde raakten. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor.

De Vallei | 1962 | | pagina 1