Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Hervormden Eenwording van Gereformeerden! en Hollandia-Trico personeel genoot van hoogstaand amusement Voor de KANTONRECHTER DE ACHTTIEN» PROPAGEREN Vrije plaatsen in Efrathakerk te Overberg MULDER Ganse kerkenfamilie om één tafel WAAR BLEEF HET MEISJESKOOR? Amerikaanse plannen voor bemande ruimtevluehten Müm amtm 36e jaargang WOENSDAG 14 MAART 1962 Nr. 21 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Schcrpenzeel Volgende stap Nieuws uit de omgeving Latente stroom Wat gaat gebeuren? Vragen Frontale botsing op Nieuwe weg ELST Dominee Abelsma uit Ingen spreekt over Marken Weer twee gevallen van mond- en klauwzeer DE KLOMP Wat nu weer assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lUnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" In plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent „Wij zijn er rotsvast van overtuigd dat de gescheidenheid van de Hervormde en de Gereformeerde kerk niet langer geduld kan worden. Het is een dringende nood zaak dat gestreefd wordt naar éénwording! Wij wilden een beweging van onderop zijn en dat willen wij blijven. En dat deze wens naar éénwording ook onder de mensen leeft, hebben wij mogen concluderen uit de duizenden adhesiebetuigingen van gereformeerden en hervormden én dat wij thans bezig zijn met de uitgave van de tweede druk van het gespreksboekje „van kerken tot kerk!" Deze historische woorden werden maandagmiddag uitgesproken door ds. F. J. Pop, tijdens een zeer druk bezochte persconferentie in het Gebouw voor Kuns ten en Wetenschappen te Utrecht. Het doel van de „Achttien" was deze middag het een en ander te vertellen over de tot nu toe gevolgde lijn betreffende de verwezelijking der mogelijke éénwording van de Hervormde en Gereformeerde kerken in ons land. Zoals inmiddels wel algemeen be kend zal zijn, is „De Achttien" een wil lekeurige groep van Herv. en Ger. predikanten, die in april van het vorig jaar besloten een beweging in het leven te roepen om uiteindelijk tot éénwor ding van beide kerken te komen. Dr. Pop vertelde daar iets over. ,,'t Was velen een doorn in het oog dat het Evangelisatiewerk in Nederland geen eenheid is. Met Kerstmis bijvoor beeld kon het gebeuren dat een her vormde, en gereformeerde, een heil soldaat en noem maar op, hun evan gelisatieblad door één en dezelfde brie venbus gooiden." Er moest volgens dr. Pop iets aan gedaan worden, alhoewelwij wis ten dat het geen eenvoudige zaak zou worden om twee kerken bij elkaar te brengen die langs elkaar heen geleefd hebben en elkaar vaak niet erg vrien delijk hebben aangekeken." „De Achttien" wisten aanvankelijk nergens een handvat te vinden om het probleem aan te pakken, doch bij een volgende bespreking, deed een Geref. predikant de pertinente uitspraak: De verdeeldheid is niet langer verant- STROE: Geruime tijd is de voetbal vereniging in Stroe actief bezig om een geschikt voetbalveld te vinden. Alle hoop was inmiddels gevestigd op een mooi terrein van Staatsbos beheer, doch de Stichting Land- schapszorg keurde het hele plan af. Dusdoende moeten ze in Stroe weer helemaal opnieuw beginnen. LEERSUM: In verband met het berei ken van zijn tachtigste verjaardag zal de voorzitter van de Stichting „Revalidatiecentrum De Hoogstraat", de heer mr. G. A. W. ter Pelkwijk, deze functie neerleggen. Op 4 april a.s. zal een afscheidsreceptie gehou den worden. EDERVEEN: Een Ederveense mevrouw heeft vorige week een tijd lang op gesloten gezeten in een kippenhok. Zij was de dieren wezen voeren toen door de harde oostenwind de deur dichtsloeg. Hoe ze ook rukte en wrong, de deur bleef dicht en ten einde raad begon de vrouw luidkeels om hulp te roepen. Eindelijk kwam de bakker met zijn auto het erf op rijden, die echter luidkeels lachend weer verdween en haar toeriep: Kakel jij nog maar een poosje! Later op de dag werd zij door buren be vrijd en hetgeen zij de bakker toe wenste, kan hier beter buiten be schouwing gelaten worden woord. Wij moeten een korte en krach tige verklaring uitgeven, een congres beleggen en de leden van onze kerken gelegenheid geven adhesie te betuigen. Zo gezegd, zo gedaan en „het won derlijke gebeurde, ons doel bleek overal te leven", verklaarde dr. Pop. „We kre gen meer dan vijfduizend adhesie betuigingen en het door ons uitge geven gespreksboekje vloog weg. We moesten zelfs overgaan tot een her druk." Uit hetgeen meegedeeld werd, bleek overdüidelijk dat „De Achttien" in feite nog geen concrete plannen heb ben. Zij gaan er van uit, dat de „wil tot eenheid" van „onderen" af moet komen, m.a.w. dat het gemeentelid van beide kerken mede de bereid heid opbrenge en stimulere - tot deze éénwording te geraken. „Het is niet zo dat iedere Hervormde en Gereformeerde er op het ogenblik al van doordrongen is, dat een één wording mogelijk - en te verwachten - is. Daarom propageren wij dat ge- sprekskringen tussen de leden der beide kerken onderling dienen te wor den gehouden, waarin een aantal vraagstukken over de verhouding der beide kerken besproken kunnen wor den", luidde de verklaring. Dr. J. M. v. Minnen gaf als zijn mening te kennen „De Achttien" een latente stroom hebben aangeboord, „waardoor een oliespuitsel is ontstaan die onze stoutste verwachtingen heeft overtroffen". „De Achttien" blijken overstroomd te worden met brieven en telefoontjes om spreekbeurten te komen vervullen. „Het gaat er echter niet om, om hier iets met geweld door te drukken. Het resultaat is dat men tal van hervormden en gerefor meerden ontmoet die beseffen dat ze te vaak de broeders en zusters van die an dere kerk in de hoek hebben gedrukt. Nogmaals: het resultaat van onze bewe ging is verheugend. Iets van de verstar ring en matheid in de verhouding tussen gereformeerden en hervormden is door broken. Met onze oproep en het appèl zijn de gemoederen in beweging gebracht", al dus Dr. v. Minnen. Wat er gebeuren gaat, op die vraag trachtte Dr. J. M. Vlijm een antwoord te geven. „Wat er precies gaat gebeuren wij weten het niet. Wij wagen ons niet aan profetiën, maar wél hebben wij de over tuiging dat Christus iets met zijn kerk aan het doen is. Wü geloven dat er, mede In verband met de huidige wereldsituatie, een beweging aan de gang is die uitgaat van Christus zelf. Wat wij persé niet willen, is, dat er door onze actie een soort exodus plaats vindt van hervormden en gereformeerden of andersom. En ook niet dat er een aparte groep komt, een soort derde kerk in Nederland." Het congres dat op 26 mei a.s. in Utrecht zal worden gehouden („nadat de grond door gesprekskringen is geploegd") zien te kennen dat „De Achttien" een latente ,De Achttien' als een gebeurtenis waarop men verdere gestatle wil geven aan de beweging. Het was vanzelfsprekend dat op de pers conferentie door de journalisten tal van vragen op De Achttien werden afgevuurd. Eén hiervan luidde, waarom het nu persé de Hervormde en de Ger. Kerk be trof en bijvoorbeeld niet de Chr. Ger. Kerken. Het antwoord was veelzeggend: „U moet dit zien als een stap-voor- stap beweging. De kerkenfamilie moet om één tafel te brengen zijn. Het gaat tenslotte in Nederland om de eenheid van alle volgelingen van Christus, welke naam ze ook dragen. Toevallig waren dit nu hervormden en gereformeerden, maar het hadden ook anderen kun nen zijn. Het zou prachtig zijn als de hele zaak verbreed zou wor den!" Zaterdagmiddag tegen half twee zyn op de Nieuweweg ter hoogte van de R.K. be graafplaats twee auto's frontaal met el kaar in botsing gekomen. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Automobilist C. uit Rotterdam reed in de richting Veenendaal. Uit tegenoverge stelde richting naderde een snelheid van tegen de 70 km. ëen personenauto, bestuurd door R. uit Amsterdam. Laatst genoemde remde bij de S-bocht sterk af, waardoor de auto in een slip geraakte en frontaal op de tegenligger botste. De in zittenden werden licht gewond en hebben hun reis per trein voortgezet. HOND VASTGEBONDEN! In de nacht van zaterdag op zondag heeft de politie bij het OCB-gebouw een hond aangetroffen die met een stuk touw van de vlaggenmast was vastgebonden aan een regenpijp. Bij het dier, dat totaal verregend was, stond wel een voederbak. De politie heeft de hond in een kennel ondergebracht. Gedacht wordt aan een kwajongensstreek. Een geheel met personeelsleden van de Hollandia-Trico uit Veenendaal en Soest gevuld Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan, heeft vrijdagavond met genoegen geluisterd en gekeken naar „Anoviteiten" - een programma dat in het kader van de jaarlijkse personeelsavond in sneltreinvaart over het podium rolde. Gezien de klinkende namen van de artisten, viel ook weinig anders te verwach ten, maar ondanks deze uitermate geslaagde avond bleef er één groot vraag teken en wel in de vorm van het roemruchte Meisjeskoor, dat deze avond om ons onbekende redenen geheel verstek liet gaan. Afgezien daarvan - „Anoviteiten" ken merkte zich door hoogstaand amuse- Zangeres Joke v. d. Burg tijdens haar optreden voor het Hollandia-Trico personeel. Inzet: Johnny Kraaykamp. ment en, wat veel belangrijker was, er zat vaart in. De wisselingen bij de di verse programma-onderdelen waren van korte duur en wat er overbleef, dat praatte André Meurs wel „weg". Conferencier Meurs kwam met een geheel nieuw repertoire van beschaaf de moppen, die af en toe niet helemaal door het publiek begrepen werden. Na een daverende muzikale groet van het radio-dansorkest „The Skymasters" (de heren hadden er wel zin in!) werd bekendgemaakt dat de bandleider Bep Rowold en zanger Jan v. d. Most met griep te kampen hadden en zodoende niet aanwezig konden zijn. Ex-Skymasterzanger Karei v. d. Velde, als invaller, toonde zich echter op- bak aangeboden. nieuw een talentvol zanger, reden waarom de verzoeknummers niet van de lucht waren. Ook Joke v. d. Burg werd, vooral door het jongere publiek, op handen gedragen. CLOWN TOBY Dé sterren van de avond waren de populaire radio-zangeres Conny v. d. Bos, die het ongetwijfeld nog ver in de showbusiness zal brengen en de muzi kale clown Toby Rix. Zijn dol-dwaas optreden bracht de zaal in vervoering en hij kwam niet eerder van het toneel weg, of er moest een toegift komen op zijn primitieve toeters- en bellen installatie. Ted Alton met assistente presenteerde een vlot stukje goochelen, terwijl Gino en Gina Manelli veel bewondering oogstten met jongleren. Johnny Kraaikamp, die als een van de laatsten optrad, was nog lang niet de gevierde tv-komiek van vroeger. Hij sukkelt nog steeds met zijn been en moest zodoende een gedeelte van zijn optreden zittend afwerken. In de pauze kregen de aanwezigen koffie met ge- DE BESPREKINGEN IN EVIAN. Een beeld van de Frans-Algerijnse bespre kingen in Evian les Bains. In gezel schap van een Franse (rechts) en een Algerijnse (midden) veiligheidsofficier staat vice-premier Belkacem Krim van de Algerijnse regering in ballingschap (links) bij de helikopter, die hem van Geneve naar Evian heeft gebracht. Washington, Volgens het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (NASA) bestaat het voornemen nog dit voorjaar een tweede bemande ruimtevlucht met astronaut Donald Kent Slayton rond de aarde te maken. Het zal vermoedelijk evenals de baanbrekende ruimtereis van John H. Glenn Jr. een vlucht van drie aard- ronden worden. Er bestaan plannen om in 1962 een dergelijke vlucht rond de aarde elke twee of drie maanden te doen plaats hebben. De cabine van het project Mercury zal enigs zins worden gewijzigd teneinde het mogelijk te maken in 1963 landurige vluchten rond de aarde te maken: er dient dan een grotere hoeveelheid zuurstof en voedsel te worden meegenomen. De astronaut zal proberen 17 ronden in de ruimte af te leggen, hetgeen van lan cering tot het oppikken uit zee ongeveer 25 uur in beslag zal nemen. Hij zal zijn cabine gedurende de vlucht besturen en zijn positie kunnen veranderen door het afgeven van krachtige stoten gecompri meerde lucht. Hij zal tijdens zijn vlucht nu en dan een dutje kunnen doen en zijn reacties weergeven op lichamelijke oefe ningen en bewegingen in zijn beperkte ruimte. De met de een-mans vluchten op gedane ervaringen zullen worden gebruikt bij de constructie van het ruimtevaartuig voor twee man van het project Gemini, genoemd naar het sterrenbeeld Tweelin gen. Men beoogt hiermee twee astronau ten gedurende een week in een baan rond de aarde te laten cirkelen. Dit vergt na tuurlijk het meenemen van grote hoeveel heden zuurstof, voedsel en water. De bei de mannen zullen zich moeten houden aan een streng rooster van arbeid, rust en be perkte lichaamsbeweging teneinde geest en lichaam in goede conditie te houden. Een dergelijke vlucht zou mogelijk reeds in 1963 kunnen worden gemaakt. In wetenschappelijke kringen hoopt men veel aan de weet te komen over de reac ties van de mens op de gewichtloosheid, die zich gedurende deze lange tocht voor doet, in het bijzonder ter voorbereiding van de volgende stap in het Amerikaanse ruimteprogramma, dat door President Kennedy is aangekondigd: het project Apollo, waarmee wordt beoogd omstreeks 1970 drie man naar de maan te zenden. Modellen op ware grootte van het ruim tevaartuig Apollo zijn reeds gebouwd en worden door NASA beproefd in windtun nels en op andere wijze. In fase A van het project Apollo zullen omstreeks 1964 of 1965 tochten van een week rond de aarde worden gemaakt. Deze moeten in de eer- In een gecombineerde vergade ring van kerkvoogden en notabe len is besloten om ook voor de Ned. Herv. Kerk dc Efrathakerk in Overberg het verhuren van zit plaatsen buiten werking te stel len. Ingaande 1 april 1962 zullen dus alle plaatsen vrij zijn met uit zondering van: a. plaatsen voor ouderlingen, diake nen, notabelen, collectanten en het pre dikantsgezin; b. plaatsen van gebrek- kigen en doven; c. de mogelijkheid is opengelaten om hen, die 65 jaar of ou der zijn, hun plaatsen zonder betaling te laten behouden, echter alleen voor Vorig jaar z(jn de laatste twee Mar kervissers landrotten geworden en hun botter fungeert nu ergens als plezier jacht. Toen de brokken keileem het laatste gat in de nieuwe d(jk tussen Noord-Holland en Marken dichtten, staken de Markers de vlaggen uit. Eén was er echter die hieraan niet mee deed: de dominee. Iiy nam op dit feest, na acht jaren op Marken te hebben ge staan, een beroep naar Ingen aan. Denk nu niet dat dominee Abelsma niet meer voor Marken en de Markers voelt. Hij is méér Marker dan de Mar kers. Zelfs zijn Marker dienstmeisje (in klederdracht) nam hij naar Ingen mee. Op vrijdagavond 16 maart zal domi nee Abelsma, voor de Cult. Nat. Hist, vereniging Zuid-Oost-Utrecht, in hotel Stuyvenberg te Eist, een avond verzor gen over Marken, zijn eiland, waar hij zoveel lief en leed met de bewoners heeft meegemaakt. De lezing handelt over de humor en de volklore van de Markers en zal worden toegelicht met een film en kleurendia's. In één van de volksbuurten van de Braziliaanse hoofdstad is een nieuwe di Stefano ontdekt. De knaap heet werkelijk zo en heeft uitzonderlijke voetbalcapaciteiten. persoonlijk gebruik. Zij die het op prijs stellen hiervoor in aanmerking te ko men, kunnen dit opgeven voor 20 mrt. bij: ds. C. van Viegen; N. W. Huijgen- bosch of J. Breeschoten. Alle boven bedoelde plaatsen zullen worden kenbaar gemaakt met een wit plaatje. Zodra het rode lichtje gaat branden zijn ook de plaatsen genoemd onder b. en c. vrij. Het college heeft tot het bovenstaan de besloten, omdat het van mening is, dat de plaatsen in Gods huis vrij beho ren te zijn en bovendien omdat velen die regelmatig de kerk bezoeken thans geen plaats kunnen krijgen. Dit besluit heeft ten gevolge dat de vaste inkomsten 500,minder zullen zijn. Deze inkomsten-derving kan heel gemakkelijk worden weggewerkt door een verhoging van de vrijwillige bij drage. De Kerkvoogdij heeft dit be sluit genomen in het vaste vertrouwen dat zij op aller medewerking kan re kenen en dat de Gemeente dit ver trouwen niet zal beschamen. Dezer dagen zün weer twee gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. Het eerste geval was bij de veehouder Antonides waar 70 varkens werden af gevoerd, het tweede was bü de vee houder Blauwendraat waar 18 varkens verwijderd werden. GELD. MIJ. VAN LANDBOUW VERGADERT De afdeling De Klomp van de Geld. Mij. van Landbouw houdt op donderdag 15 maart een algemene ledenvergadering in Hotel Hupkes te De Klomp. Behalve de jaarverslagen van secr. en penningmeester is er ook bestuursverkie zing. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren J. Nap, C. J. v. d. Berg en H. J. Uenk. Tijdens de pauze zal er een ver loting worden gehouden, terwijl na de pauze een referaat wordt verzorgt door de Weled, heer Bruyn ass. secr. van de Geld. Mij. van Landbouw over het onderwerp „Bedrijfsverzorging". Hierna zal het gehouden onderwerp worden besproken. Mej. d, R., röntgenassistente te Veenen daal, was op 27 januari 's avonds om streeks acht uur aangehouden op de KI. Katerstraat te Veenendaal omdat de lin kerkoplamp van haar auto niet brandde. Ik was ongeveer een halve kilome ter onderweg, toen ik stoppen moest om iemand,, die ik even weggebracht had uit te laten. Ik stapte zelf ook uit en zag toen pas, dat de lamp niet brandde, zo zette mej.-De R. vrijdag voor het Wagenings- kantongerecht uiteen. Nauwelijks was ik gestopt of er kwam al een agent aanwan delen, die mij op de bon zette. Het was juist het linkerlicht, dat ont brak, zag rechter v. d. Brand. Dat is wel bijzonder gevaarlijk. Mijn lampje was doorgebrand, zo vervolgde verdachte, maar ik had een re servelampje bij me en heb dat er onmid dellijk ingezet. Daarvan blijkt niets in het proces verbaal, antwoordde mr. v. d. Brand. Wel zou u tegen de politie gezegd hebben, dat het wel vaker gebeurde. Inderdaad is dat een keer voorgeko men, nog niet zo lang geleden, bevestigde mej. De R. Dan had u daar toch was meer aan dacht aan dienen te besteden, vond de of ficier. Ik heb er in een garage een nieuwe lamp in laten zetten, repliceerde verdach te. Ik meende toen, dat de zaak in orde was. Ditmaal kon ik het dadelijk zelf ver helpen en daarom vond ik het schikkings voorstel van 15,wel erg hoog. Daar het verbaal niets over deze repa ratie ter plaatse vermelde, stelde rechter v. d. Brand er prijs op de agent als ge tuige te horen. De zaak werd daarop aan gehouden tot 13 april. Vrijdag stond de 21-jarige student B. uit Wageningen voor het kantongerecht in zijn woonplaats terecht omdat hij zonder achterlicht gefietst had. De helft van de mensen, die hier voor moeten komen omdat ze zonder licht rij- denij, blijkt student te zijn, merkte rech ter v. d. Brand op. Het schijnt onder de studenten mode te zijn om zonder om met onvoldoende verlichting te fietsen. De eis luidde 6,— of 1 dag. Rechter v. d. Brand liet het bij het schikkingsbe drag: 5,— op 1 dag. Aan B., bouwkundig tekenaar te Leiden, werd vrijdag voor het Wagenings kanton gerecht ten laste gelegd, dat hij in Eist bij het inhalen van een vrachtauto op een kruising met zijn scooter op de linker weghelft gekomen was. Ik was op dat punt niet bekend en wist niet, dat daar een zijweggetje was, vertelde verdachte. Het werd bovendien aan het oog onttrokken door een groot huis. Veel doet dat er overigens niet toe, want ik weet zeker, dat ik op mijn eigen weghelft gebleven ben. De auto verminderde vaart en ging ge- (zie verder pag. 2) ste plaats beschouwd worden als vluchten voor de opleiding van de bemanning en het grondpersoneel van de waarnemings stations en de verbindingen. Een zeer be langrijk onderdeel van de vlucht de veilige terugkeer zal worden geperfec tioneerd, aangezien de terugkeer in de dampkring bij de maanvluchten van de volgende fasen met zeer grote snelheid plaats vindt. In de daarop volgende jaren zal met een Apollo „B" ruimtevaartuig de feno menale vlucht worden gemaakt, waarbij elke band met de aarde verbroken wordt en koers wordt gezet naar de maan. Bij de eerste vluchten zal, zonder te landen, een vlucht rond de maan worden ge maakt. De drie astronauten zullen daarbij viseuele en fotografische waarnemingen doen, die tot dusver niet mogelijk zijn, omdat de dampkring een zuiver beeld vanaf onze aarde, ook met de beste kij kers, verhindert. Zij zullen bij het ronden van de maan de achterzijde van dit he mellichaam zien, die altijd van de aarde is afgekeerd. Zij zullen daarbij naar alle waarschijnlijkheid in staat zijn de juiste samenstelling van het maanoppervlak te bepalen. Tegen het eind van het decennieum zul len drie man in een Apollo „C" ruimte vaartuig een landing op de maan maken en voet zetten op een wereld, die nu nog slechts van grote afstand waarneembaar is. Zij zullen slechts enkele uren op de maan blijven teneinde grondmonsters te verzamelen en foto's te maken van de bergen en de „zeeën" zonder water. Er zijn reeds plannen gemaakt voor verscheidene Apollo-reizen teneinde een aantal benamingen te oefenen in de moei lijke manoeuvre van het veilige landen en het starten voor terugkeer naar de aarde. NASA heeft nog geen beslissing geno men ten aanzien van de methode om deze opzienbarende reizen te maken, namelijk een directe vlucht vanaf de aarde of een „rendez-vous" van enkele ruimtevaartui gen, die een baan beschrijven rond de aarde, waarop de verdere tocht een aan vang kan nemen. Voor de directe vlucht zou een enorme aandrijfraket nodig zijn, die nog niet in aanbouw is. Voor het omhoog brengen van twee delen van de maanraket zouden kleinere raketten gebruikt kunnen wor den. In het ene deel zouden de drie be manningsleden plaats nemen, die hun cap sule zo zouden dirigeren, dat deze het andere deel ontmoet, waarna de aan el kaar bevestigde delen hun weg naar de maan zouden vervolgen. Bij uitvoering van de bestaande plannen zou deze „ren dez-vous" techniek met „Gemini" ruim tevaartuigen kunnen worden bestudeerd. De zeven thans opgeleide astronauten zouden tegen het midden van de jaren 60 als commandanten van de Apollo-ruimte- vaartuigen optreden, omdat zij hiervoor door hun kennis en ervaring de aangewe zen mannen zijn. Binnenkort zal evenwel de opleiding van jongere astronauten ter hand worden genomen. Terwijl de bemande ruimtevluehten worden voorbereid en uitgevoerd zullen evenwel een groot aantal andere van instrumenten voorziene ruimtevaartuigen naar maan en planeten gezonden worden om daar, jaren voordat mensen dit kunnen doen, waar nemingen te verrichten. De op deze vluch ten verkregen gegevens zullen van on schatbare waarde zijn voor de ontwerpers en technici van de bemande ruimtevaar tuigen. In Turijn is de 80-jarige postbode Scocuzza in het huwelijk getreden met een 71-jarige bruid. Een 8-jarige Oostduitse jongen is overleden nadat twee mannen hem bijna een fles gene ver hadden laten drinken. Per hoofd van de bevolking wordt in Zwitserland gemiddeld 83,per jaar uitgegeven aan reklame. De regering van Israël heeft zich uitgesproken tegen de invoering van televisie. Op de Leipziger-Messe in Oostduits- land bevinden zich 9000 exposanten uit 58 landen. Bij de opheffing van een plaatse lijke gevangenis heeft een Franse voetbalploeg geprotesteerd omdat de gevangenen de grasmat altijd gratis onderhielden. Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerkewijk 28 - telef. 2307 OP WERKDAGEN VAN 2-3 UUR Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL KE P KE WIJK 167 •TEl.JOOO'VEENENOAAl

De Vallei | 1962 | | pagina 1