I BEZOEKT UIAAVENBERQ'S lYIOTOREHSHOUl I lil' I VOLKSUNIVERSITEIT I I i I i i I I DE VALLEI Haal uw kienkaart, 2e serie gestart! "«ga '00EJEJ „Wat doen we met MOEDER E.V.L.I. Lassers Bankwerkers 75 jaar... en aktiever dan ooit! Voor de Jeugd DIT ZIT ER NOG IN: KIENSPEL FANTASTISCHE PRIJZEN VEENEN DAAL „Mexico, gezien door een bioloog" Eerste Veenendaalse Liften Industrie UW BLAD „DE VALLEI" op 15 - 16 - 17 maart a.s. in gebouw Elthetov Fluitersstraat, Veenendaal Show geopend op 15 en 16 maart van 2-10 uur en 17 maart van 10-10 uur Wij tonen u het nieuwste op het gebied van SCOOTERS MOTOREN BROMFIETSEN RIJWIELEN en SCOOTMOBILS c Wist je dit over voetbal 2e serie No. I daasaaSS Vanavond in het ver. geb. ,,'t Trefpunt" de lezing met toelichting van een film, door dr. J. M. Lodewijks. Dit is tevens de laatste lezing van het seizoen 1961-1962. Toegangsprijs: leden 1,(op ver toon van contributiekaart); niet-leden 1,50. Voorverkoop van kaarten bij boekhandel Davelaar - Hoofdstraat 41. In verband met Bidstond voor het gewas is het aanvangsuur bepaald op 8.30 uur. Zuivelstraat 7 - Telefoon 08365-2958 te Veenendaal vraagt tecbnisch personeel o.a.: en tevens aankomende Lassers en Bankwerkers. Eventuele mondelinge aanmeldingen iedere dag op het kantoor. Elektro-Techniscb installatie- en wikkelbedr\)f T. Hasselaar voor al uw aanleg van STERKSTROOM KRACHTSTROOM en LICHTINSTALLATIES Wikkel werk van Wisselstroom- Gelykstroom- Draaistroommotoren P. H. van Rijnstraat 6 Tel. 08385-3216 herschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal DIT ZIJN ONZE JARIGE NEVEN EN NICHTEN 14 maart Jopie Lefers 14 ft Jennie Aberson 15 tl Ares v. Viegen 16 ft Jan Lancé 16 Jaap Karsten 17 ff Jaap Budding 17 tl André Onderstal 18 ft Truus de Ruiter 18 ft Ad v. Barneveld 19 ft Jan v. Engelenburg 20 ft Herman Ariesen 20 ft Gerard Lodder 20 ft Jan v. Wijk 20 Truus v. d. Meent Van harte gefeliciteerd, hoor! ZILVERPAPIER Er is deze week weer heel wat zil verpapier binnengekomen. Van de Ju liana v. Stolberg School kregen we maar liefst 2 grote zakken vol. Dat schiet lekker op hoor. Verder kregen we nog capsules en zilverpapier van: Willy Herikhuizen. Jan Muller en Ja cob Henzen, Willy de Gooyer en Dick van Ginkel. Allemaal heel hartelijk be dankt hoor en dan maar tot de volgen de keer. Tante Jos EEN MOBILE MET SLUIERSTAART- GOUDVISSEN Figuur a. Jc kunt een mooi mobile maken met be hulp van de doppen van acht okkernoten en vier rietjes, alsmede wat dun papier, draad en lijm. Maak de okkernoten met een mes op zo'n manier open dat de dop- zorg ervoor, dat de eindjes draad alle even lang zijn, zodat de rietjes horizon taal komen te hangen. Leg dan een halve dop van een okker noot op het papier en trek er een lijn om heen, waarna de aan de buitenkant van de lijn vinnen en een staart tekent. Je hebt acht van die papieren visjes nodig. pen niet beschadigd worden. Leg dan de rietjes op elkaar zoals je dat ziet in figuur dat 1. Maak een knoopje aan elk van vier eindjes draad en breng die draadjes met behulp van een dunne naald door de riet jes, op dè vier plaatsen waar zij elkander kruisen, zodat zij dus een vierkant vor men. Maak de vier eindjes vervolgens met een flinke knoop aan elkaar vast, maar Strijk celluloselijm langs de randen van een halve dop en leg die dop dan voor zichtig op het papieren visje. Het einde van ene lange draad leg je in de okker noot, zodanig dat deze draad bij de top van het papieren visje eruit komt. Dan die je lijm op de andere helft van de ok kernoot en drukt de twee helften tegen elkaar, zodat de randen goed sluiten op het papieren visje, dat tussen de twee helften van de notedop ligt. Als de lijm helemaal droog is, teken Je de ogen en de mond op de vis. Het andere einde van de lange draad, waarvan het ene eind dus in de vis zit, haal je door het rietje heen op de plaats waar je de vis wilt ophangen. Dat zie je in figuur 4. Je legt in dc draad bovenop het rietje een knoop, nadat je voor je zelf hebt uitgemaakt hoe hoog of hoe laag de vis moet komen te hangen. Het is het leukste als je de vissen op verschillende hoogten door elkaar heen laat „zwemmen" Tenslotte bevestig je een draad aan de vier kortere draadjes, waaraan de rietjes zijn bevestigd en dan is je mobile klaar om te worden opgehangen. DE UITVINDER VAN DE VEILIGHEIDS SPELD Figuur b. Meer dan 100 jaren geleden ontdekte een arme man in New York, dat hij door een stukje ijzerdraad op een bepaalde manier te buigen, iets kon maken, dat wij tegenwoordig de veiligheidsspeld noemen. Deze man heette Hunt en hij ging met zijn uitvinding naar een fabrikant, die Ri chardson heette. Deze laatste zag direct, dat het een uitvinding was, waarmee hij geld kon verdienen. Hij kocht haar van Hunt voor 100 dollar nam er patent op en verdiende een fortuin. De eigenlijke uit vinder stierf onbekend en zonder een cent. De veiligheidsspeld werd eigenlijk ver scheidene malen uitgevonden op verschil lende plaatsen. Zij werd namelijk ook ge vonden bij het uitgraven van bedolven steden uit oude tijden, hetgeen misschien de heer Hunt zou hebben getroost als hij dat had geweten. HOEVEEL VIERKANTJES KUN JE ZIEN? Figuur c. Hoeveel kubussen zie je in deze teke ning? Als het er zes zijn. ning dan eens om en tel asn draai de teken- opnieuw. D-o-o-o-o-o-o-o-o- 0-0-0-0-0-0-0-0-0- 1. In de goede oude tijd was voetbal een ruw en vaak gevaarlijk spel. Er was geen afgebakend terrein en het doel was niet meer dan een kleine kuil, een bosje of een hek in de buurt van de plaats, waar het spel werd ge speeld. De regels van het spel waren erg eenvoudig. De spelers renden naar elkaar toe als het spel begon. Het was verboden wapens te gebruiken, maar voor het overige was alles toegestaan. Men mocht elkander omgooien, duwen of tegen de schenen schoppen en daardoor werden vele spelers voor hun leven lang verlamd en verloor zelfs soms een speler het leven. 2. In die tijd meenden „fatsoenlijke" mensen, dat voetbal bij de wet moest worden verboden. Verscheidene Engelse koningen dienden wetten in tot dat doel, omdat zij er de voorkeur aan gaven, dat de jonge mannen belang stel den in het spel met pijl en boog, want dat was het be langrijkste onderdeel van de oefening voor het leger. Men ging echter door met het spel te spelen en langzamerhand werd het een sport, die waard was te worden aangezien en gespeeld. Kostscholen door geheel Engeland stelden regels op, aan de hand waarvan het spel door de leer lingen kon worden gespeeld. In het begin had dus iedere school haar eigen spelregelement, maar in het midden van de vorige eeuw kwamen zij overeen toe te stemmen in het aanhouden van twee regelementen voor het gehele land, namelijk één voor het spel dat voetbal werd ge noemd en het andere voor „rugby"-voetbal. Dit laatste spel wordt ook zeer veel gespeeld in de Verenigde Staten, maar daar zijn de regels geheel verschillend van die in Engeland en het spel is er in ieder geval veel forser. 10 Grootbeeld T.V.'s 15 Edy wascombinaties 17 Edy afwasmachines 83 Sunbeam mixmasters l 86 Sunbeam kooktoestellen 98 Ronson haardrogers enz. enz. 1 wiium! (MIS! ÖMt'rode 7pdnk)kT'en £"-Want of kienspel. TV-TOESTEL. Voor mevr. P. C. Brans, Koninginneweg 195, Rotterdam, de onver wachte beloning voor een paar uurtjes gezellig kienen en puzzelen. AFWASMACHINE. Wie zou opgetoge- ner zijn? De heer of mevrouw Koning? Want vaatwassen is ln do Jan Stcenstr. 4 te Zandvoort verleden tijd geworden 1 TV-TOESTEL. Na kienen nu kijken! Mevr. K. Kramer, James Rosskade 314, A'dam-W.. kan het met recht zeggen: zij won deze Telefunken grootbeeld-tv! lier of la is ln Irleden zijn? AFWASMACHINE Bij de fam. Gehlen, Vier Grenzenweg 31, Vaals, kwam de topprüs als geroepen: extra gratis hulp in de hulshouding. toen bü do fam. v. Velzen, Bakkerstr. te Hilvorsum, het glanzend-nieuwe tv- toestel uit de doos werd gepakt. TV-TOESTEL Bij de fam. D. Koops, Prinsengr. 1003, A'dam, ging dank zij het AH-Kienspel een gekoes terde gezinswens in vervulling. AFWASMACHINE. Mevr. Jagers. Ane- monenstr. 46. Spekholzerheide, kan glim lachen: do machine doet voortaan de vaat voor haar. Dank zij het AH-Kienspel. I.EVEN KWALITEITSGARANTIE Wanneer u enig bU AH gokocht artikel niet élke cent waard acht die u ervoor betaalde, dan wordt u door Albert Heijn het volle bedrag vergoed. Albert Heijn door MAARTJE ZELDENRIJK. (i) De zon rees langzaam en het leek alsof de stralenbundels zochten naar een doel, waar ze uiteindelijk hun koes terende gloed op konden richten. Op eens waren ze hoog genoeg om door een open raam naar binnen te dringen. Ze gleden over het kozijn door naar het ledikant in het kleine vertrek, dansten over de hobbelige deken en vestigden zich uiteindelijk op het ge zicht van de slapende in het bed. Aaltje Dinkla knipperde een paar keer met haar oogleden en na een paar minuten werden ze definitief geopend. „Zo, zon", prevelde ze, en er kwam een vage glimlach op haar gezicht, „ben jij daar ook weer? En zet je ons huisje in feestverlichting. Dank je wel, hoor, dat jo me vandaag niet in de steek laat. Nou, je weet het hé? Ik heb het je de afgelopen ochtenden al vaker verteld: nog tien dagen, nog zeven, en gisteren nog één. Nu is het dan zover: vandaag ben ik éénentwintig jaar. Juist op de dag, dat jij het langst schijnt, hé? Vader zei altijd, dat ik een zonnekind was, omdat ik op de éénentwintigste juni geboren ben. En omdat het toen, op mijn geboortedag, ook zulk mooi weer, zo zonnig was. Dank je wel, zon, voor je felicitatie, en dank je wel voor je geschenk vandaag. Blijf je de hele dag bij me?" Ze rekte zich behaaglijk uit en ging op haar rug liggen. Ze keek naar haar kalendertje, dat aan het voetetneind aan de muur hing. Gisteravond, vóór ze in bed gestapt was, had ze het blaadje er al afgescheurd. En nu prijkte het grote cijfer 21 erop en het leek alsof het een triomfantelijk cijfer was. Nu was ze jarige Aal. Gerard, haar zwager, zou dat vandaag wel weer tegen haar zeggen. Dat was zo z'n gewoonte. Ja, de hele familie zou vanmiddag of vanavond wel komen. Het was im mers beloofd? Had Ploon van het voor jaar. op moeders verjaardag niet ge zegd: „Meid, Aaltje, als je 21 wordt, komen we, hoor? Dat is vast." Ja, dat zou dan wel een hele drukte worden vandaag. Alleen al de broers en zussen. Misschien tante Gré, maar dat was niet zeker, want van tante Gré kon je nooit ergens opaan. Die kwam zo te hooi en te gras binnen vallen. net zoals het haar uitkwam. Laten we eens even optellen, dan weten we straks waar we aan toe zijn. Even keek ze op het wekkertje naast zich op het nachtkastje: kwart over zeven. Nog vroeg, gelukkig. Ze rekte zich nog eens uit en kwam met haar handen onder het dek van daan. Ze pakte haar duim en begon: Natuurlijk Dirk en Catrein, en mis schien een paar van de neefjes en nichtjes. Fien zou wel thuis moeten oppassen. En dan natuurlijk Ploon en Piet. „Hier is de firma P en P", zei hij altijd. Eigenlijk heette Ploon anders: Appolonia, maar zelf vond ze het een vreselijke naam en daarom werd het afgekort tot Ploon. Alleen als Piet haar plagen wilde, noemde hij haar voluit bij de voornaam. Dan fronste Ploon haar wenkbrauwen en keek hem veelbetekenend aan en ging Piet maar gauw over wat anders praten. Ploon was een schat, maar thuis niet gemak kelijk. Toch was het een best span, die twee. Piet was stapel op zijn vrouw en dat kon Aaltje zich best indenken, want Ploon had een figuurtje als een manne quin, zoals Piet wel eens zei. Dan bloos de Ploon, want ze vond het wel prettig, als haar Piet dat zei. Dertig was ze, maar je zoudt het haar heel niet geven. Vast niet. Dus Ploon en Piet. En dan natuurlijk zus Bep met haar man. Gek eigenlijk Ze noemde haar zwager zelden bij zijn naam. Het was altijd: Bep en haarman. Van de anderen zei je: Ploon en Piet, en Dirk en Catrien, maar met Bep was dat anders. Wel een beetje vreemd eigenlijk. Ze hield van al haar broers en zussen, zwagers en schoonzusters, maar Gerard, de man van BepHij had iets in zijn ogen, waar ze bang voor was. En ze zou vast niet alleen met hem willen zijn. Indertijd al, toen hij pas overhuis kwam en met Bep ver- ue se/w uatiueSeu sed aip 'dag apaeasj Gerard al over de dertig. Daar was toen heel wat over te doen geweest. Dirk had als gewoonlijk z'n bezwaren gehad, maar Bep had een kopje en of moeder nu al zei, dat ze nog veel te jong was en Dirk het geen pas vond, dat moeder toestond, dat hij hier over huis kwam, Bep zette ondanks alles haar zin door en trouwde op negen tienjarige leeftijd met Gerard Knaap, om meteen te verhuizen naar Alkmaar, want daar had Gerard een garage bedrijf. Ja, van de broers en zussen had Bep het ontegenzeggelijk het 't best ge troffen. Financieel bezien dan altijd. Ze had een mooi groot huis naast de ga rage, een dienstmeisje voor de hele dag en een vrouw voor het ruwe werk. Gerard had de auto's voor het uitzoe ken, want hij verkocht ze immers en een half jaar na haar huwelijk kon ook Bep rijden als de beste. Dirk had het niet erg op Gerard be keken. Trouwens, de liefde was in dit opzicht wederzijds. Gerard had het zijn zwager nooit vergeven, dat hij indertijd tegen hun huwelijk gekant was. Alleen omdat Bep toen nog zo jong was. Wat deed dat er feitelijk toe? Als je van elkaar hield en je aanstaande man had een goeie baan, waarop zou je dan nog wachten? Ze hoorde het Bep nog zeg gen: „Ik ben gek op Gerard en hij op mij. Als we trouwen, komt hij naast de garage te wonen en z'n vader gaat er gens anders heen. Waarom zou ik dan niet met hem trouwen? En hoe oud was Dirk zelf, toen hij met Catrien naar het gemeentehuis ging? Nog jonger dan ik Nou dan Ach ja, dat huwelijk van Dirk en Catrien had toen ook heel wat voeten in de aarde gehad. Vader leefde nog. Ze was zelf nog maar een peuter van een jaar of vijf geweest, maar vaag herinnerde ze zich nog wel, dat er thuis ruzie over was. Maar Catrien had een paar centen en ze hadden toen die kruidenierswinkel van De Vries gekocht op het hoekje. Een ouderwets zaakje, waar de tijd had stilgestaan, maar goed beklant. Met de centen van Catrien hadden ze de zaak verbouwd en gemoderniseerd en nu zaten ze er al bijna zestien jaar in. Het liep best, maar jatien kinderen in nog geen zestien jaar. Daar komt wat voor kijken. Toen Dirk eenmaal getrouwd was - op zijn achttiende jaar; hij moest nog in dienst, maar werd afgekeurd - volg den de andere broers en zussen met tussenpozen van twee tot vier jaar. Piet trouwde ook al nog vóór hij negentien was. Hij had Ploon leren kennen in het begin van zijn diensttijd en Pa van der Laan, die in hout deed, had zijn schoon zoon in het bedrijf opgenomen, omdat hij zelf maar één kind had: een doch ter. Maar de zaken waren niet ze best gegaan en Pa van der Laan had er een n.v. van moeten maken. Zelf had hij zich kort daarna uit de zaken terug getrokken en nu waren er andere ba zen. Van een opvolging in het bedrijf was niets terecht gekomen. Piet was nu vertegenwoordiger voor de zaak. Nu ja, hij had goed zijn brood, want ver kopen kon hij. En Ploon vond het alle maal opperbest, als zij maar op tijd haar huishoudgeld kreeg en daar zorg de Piet wel voor. Maar Gerard was een eigenaardige vent. Nee, goed beschouwd mocht ze hem niet erg. Dirk had wel eens ge zegd - natuurlijk als ze onder alkaar waren - dat Gerard een vrouwendief was. (Wordt vervolgd) i I,

De Vallei | 1962 | | pagina 4