MARINO C P PECIAAL JONGENS Rusland heeft het niet gemakkelijk Situatie arbeidsmarkt eind febr. 1962 AMERONGEN Fa. ALBERTI-RAVENHORST BANKSTELLEN DE VALLEI UW BLAD! Anne v. Manen J TWEEDE BLAD „DE VALLEI' VRIJDAG 16 MAART 1962 Nr. 22 RUSLAND EN CHINA Verzoekschrift van moeders over Nieuw-Guinea Neem Uw rijles bij PTT GASTGEZINNEN POSTINTERNAAT SINGER NAAIMACHINES W. J. Veldhuizen BADSEIZOEN 1962 VOORJAARSBEURS HUISHOUDBEURS GOEDKOPE ZELFWRINGER UNIEK OVERZICHT KOELTECHNIEK GOEDKOPE, PRAKTISCHE ZELFWRINGER BADSEIZOEN 1962 DE FRISSE GEUR Het is bekend, dat het met de land bouw in Rusland niet naar wens gaat en Chroestsjew alle moeite doet, om hierin verbetering te brengen. Dit raakt natuurlijk iets zeer belangrijks, namelijk de vraag of op agrarisch ge bied het sovjetsysteem tot succes kan leiden. De landbouwcrisis in de Sovjet- Unie zegt hierop: neen. De produktie liep steeds achteruit; de boeren blijken niet voldoende te bewegen te zijn om zich in het colchose-systeem te geven en Rusland geraakt er door in een las tige crisis. Om hieraan het hoofd te bieden doorkruiste Chroestsjew de laatste paar maanden het hele Rus sische gebied. Tenslotte riep hij in begin maart het Centraal Comité (van 330 leden) bijeen, om „spijkers met koppen" te slaan. Tal van landbouwleiders en experts waren opgeroepen om deze vergadering bij te wonen. Maar nu trad een nieuw element in de discussie. In januari j.l. vernam Moskou, dat het Chinese Rode Nationale Volks congres in begin maart bijeen zou komen om de geschillen met Rusland (ook over Albanië) te bespreken. Onmiddellijk ver anderde Chroestsjew zijn plannen, beval, dat het Russische Centrale Comité even na het Rode Chinese Congres bijeen zou komen en daar heet van de naald het te Peking besprokene onder de loupe zou nemen. De komst van de landbouwlei ders en deskundigen werd afbesteld. De Chinezen antwoordden hierop met een klein plagerijtje, dat inmiddels voor Chroestsjew niet prettig is. De Chinezen namelijk stelden op het laatste moment hun Congres voor korte tijd uit! Zij zul len blijkbaar pas gaan vergaderen, als het Russische Centrale Comité voorbij is. Hiermee manoeuvreren zij Chroestsjew in het onaangename parket, dat hij nu weer de landbouwmensen terug moet roe pen, of- de Chinese kwestie behandelen. Hei schijnt, dar Chroestsjew het laatste heeft gekozen, hoewel in het Centraal Co- LIBIë'S HOOFDPRIJS IN DE OLIELOTERIJ Sinds oktober van het vorig jaar vloeit een dikke stroom olie uit de Libische woestijn naar de kust om daar haar reis naar de verre markten te beginnen. Een entwintig buitenlandse maatschappijen - Nederlandse, Engelse, Franse, Amerikaan se, Duitse en Italiaanse hebben in een gebied dat bezaaid is met zes miljoen landmijnen, boobytraps en onontplofte projectielen uit de Tweede Wereldoorlog ruim 300 boringen verricht, waarvan er ongeveer 150 exploitabel zijn gebleken. Eind 1962, zo lezen wij in „Het Beste" zal de produktie van ruwe olie de 200.000 bar rels per dag overschrijden, en in 1967 zal zij naar schatting een miljoen barrels per dag bedragen. Een waagstuk van vier mil jard gulden blijkt de moeite waard te zijn geweest. De olieconjunctuur kan voor Libië zo wel een zegen als een vloek worden. On geveer 8000 Libiërs verdienen nu hoge lonen bij de oliemaatschappijen. Maar bouwland komt braak te liggen nu de ar beidskrachten, op zoek naar werk, naar de steden trekken. Libië heeft 70 percent van zijn olie-revenuen voorbestemd voor een nationaal ontwikkelingsprogramma: we gen, onderwijs, havens, gezondheidszorg, nieuwe industrieën en vakopleidingen. Maar al te veel Libiërs, van hoog tot laag, beschouwen de olie in hun land als een middel tot voorspoed, nu en voor ie dereen. „Het gevaar is groot," zei een Li- biër, „dat er een stortvloed van grote werken zal loskomen die voor een groot deel ons land niet zullen vooruithelpen, wel de zakken van de politici spekken". Het volk blijvend werk te verschaffen dat zal in de naaste toekomst de constel latie in Libië bepalen. mité niettemin ook de landbouw wel aan de orde zal komen. Over de Chinese kwestie rapporteert de secretaris Boris Ponomarew, die Noord- Vietnam en Peking bezocht. Hij had op dracht met China een accoord te treffen, hoe te handelen ten aanzien van de ver sterkte hulp, die de USA thans aan Zuid- Vietnam biedt. Hier groeit allengs name lijk een tweede „Koreaanse" oorlog en Rusland wil hierbij een vinger in de pap hebben. Maar de Chinezen schijnen hier de leiding voor zichzelf op te eisen. Toch stelle men zich deze moeiten niet al te groot voor. Als het er op aan zou komen, zullen China en Rusland wel één lijn trekken. Ze hebben elkander nodig. Maar dat Rusland moeiten doormaakt is zeker. Chroestsjew betoogde wel, dat o.a. de Russische industrie l'/ï maal zo groot zou zijn in 1970 als de Amerikaanse, maar Kennedy rekende het congres voor, dat Rusland blij mocht zijn, als het in 1970 twee derde van de Amerikaanse indus trieproductie zou halen. Voor bluf gaat het westen niet op zij. De krachtige po litiek van Kennedy is de beste politiek in elk opzicht. Maandagmorgen heeft II.M. de Konin gin een delegatie van 5 dames in audiëntie ontvangen, die haar een ver zoekschrift hebben overhandigd in ver band met de kwestie Nieuw-Guinea. Het verzoekschrift werd in eerste in stantie ondertekend door een honderd tal moeders van dienstplichtige mili tairen, die zich hetzij op Nieuw-Guinea bevinden, hetzij voor uitzending in aanmerking zouden kunnen komen. H.M. de Koningin ontving de vijf dames ten einde omtrent de bedoeling van het verzoekschrift nader te wor den geïnformeerd. Het ligt in het voornemen van de initiatiefneemsters, door middel van pers, radio en andere publiciteitsmedia, van zoveel mogelijk Nederlandse moe ders van dienstplichtigen, adhesie met het verzoekschrift te verkrijgen. Te zijner tijd zal het resultaat hiervan eveneens aan H.M. de Koningin worden aangeboden. De delegatie werd geleid door de eerste ondertekenares van het verzoek schrift, mevrouw M. Veltman-Diamant, Trompenburgstraat 22 Amsterdam-zuid aan welk adres ook adhesies dienen te worden gezonden. De stand van de arbeidsmarkt in het gewest Veenendaal vertoonde nage noeg geen verandering met die van het eind van de vorige maand (109). In de vraag naar mannelijk personeel was een lichte stijging waarneem baar, n.l. van 453 tot 459. In onderstaand overzicht wordt de situatie met die van het vorig jaar ver geleken. situatie per eind februari aanbod vraag 1961 1962 1961 1962 aardewerk (steenind.) bouwnijverheid5 chemische nijverheid hout, kurk, stro leder, rubber enz metaalnijverheid3 textielnijverheid voedings- en genotm. ind hotelpersoneel10 niet varend transp. pers kantoorpersoneel1 losse werknemers8 overigen3 (moeilijk plaatsbaren)78 1 10 5 2 14 15 62 14 39 18 87 99 74 5 8 26 12 20 35 13 14 9 72 96 61 6 3 21 10 85 108 133 459 360 De leeftijdsopbouw van de arbeidsreserve van mannen geeft per eind fe bruari het volgende beeld 19 t.e.m. 24 jaar 25 t.e.m. 39 jaar 40 t.e.m. 49 jaar 50 jaar en ouder 1962 1961 1960 1959 1 7 0 5 5 7 12 34 30 39 90 30 31 37 72 58 65 112 108 133 153 313 ZATERDAG OPENINGS WANDELTOCHT Zaterdagmiddag om 14.30 uur zal on der auspiciën van de NWB door „De Vrije Wandelaars" uit Amerongen de openingstocht van het wandelseizoen worden georganiseerd. De start zal plaats vinden vanaf huize „Lievendaal" op de Hof. Er zal worden gelopen op de 10 en 15 km. Voorinschrijving kan plaats vinden bij de heren H. J. van Mourik, Zuyle- steinseweg 29 of bij A. van Ommeren, Kon. Julianalaan 36. RUSLAND HEEFT MEER KUNSTMEST NODIG Op het Congres van de Communistische Partij in Rusland is naar voren gebracht, dat één van de urgentste zaken voor de komende jaren de fabricage van kunst meststoffen is, met name stikstofmeststof fen, sterk te verhogen. Verder dient ook de fabricage van che mische bestrijdingsmiddelen voor land en tuinbouw voor de bestrijding van on kruiden en virusziekten te worden ver groot. Zonder overdrijving kan worden ge steld dat de productie van humusmest- stoffen voor een goede voeding van de planten even belangrijk is als een goede mechanisatie in de landbouw voor het vergroten van de landbouwproduktie, al dus de zegsman. Gediplomeerde Instrukteurs met diplc ma Vamor. Iedere maandag theorie voor iedereen. Hoek Spoorlaan-Sparrcnlaan. Toegang 1,Aanvang 8 uur. Dijkstraat 15 Tel. 08376-812 Voor heren- en jongenskonfektie HERENMODES - WERKKLEDING Hoofdstraat 13 - Veenendaal Modern en comfortabel zijn onze Welk model is het meest voor U geschikt of past het beste bij Uw interieur Juist daarom is het van belang U vakkundig te laten voorlichten. VOOR BETERE BANKSTELLEN Ev. ook lev. op gem. bet. voorw. KI. Katerstraat 5 tel. 2287 Veenendaal van 16 jaar af met LO of MULO, die in aanmerking willen komen voor een goede betrekking bij het Districtspostkantoor te Rotterdam, kunnen bij aanneming worden opgenomen in van dezelfde gezindte als waartoe zij zelf behoren. Deze gastgezinnen (geen beroepspensions) worden aan bevolen door de jeugdorganisaties, die zich voorts ten doel stellen ook in andere opzichten haar goede diensten ten bate van de jongens te verlenen. Jongens van 16 en 17 jaar kunnen ook op gunstige voor waarden worden gehuisvest in het onder leiding van de dienst staande De jongens vinden hier een prettig en vertrouwd tehuis, hulp bij de studie en diverse recreatiemogelijkheden. Het weekend brengen zij bij hun ouders door. Aan belangstellenden wordt op aanvraag gaarne een folder met bijzonderheden toegezonden. Inlichtingen en aanmeldingen bij de afd. Personeelszaken van het Postdistrict Rotterdam, Delftseplein 31, Rotterdam-4. Prins Bernhardlaan 17 t.o. Julianakerk Telefoon 2074 VEENENDAAL VOOR SENIOR EN JUNIOR In elk onderdeel beter Agentschap voor Veenen daal en omstreken: Munnikenweg 97 Telefoon 08385-3573 VEENENDAAL VOOR DE VROUW materiaal op zichzelf werkt figuur-corri gerend. Dan zijn daar nog de badpakken uit ka- toenen-lastex, nylon velours (een geruwde nylondraad) en geweven katoen. Deze laat ste pakjes zijn bedoeld als zonnepakjes. Een grote keus dus in Nederlandse bad pakken, vervaardigd uit velerlei materia len. Bekijk bij het kopen van een badpak goed welk materiaal en welk maaksel het geschiktst zijn voor het figuur. Er zijn zo vele modieuze materialen, modellen en kleurstellingen, dat er beslist ook één voor u bij is. De helft tot driekwart van de totale produktie van Nederlandse badpakken wordt geëxporteerd. Naar vele Europese landen, naar de Verenigde Staten en in geringer mate naar het midden- en verre oosten. Wij verheugen ons op de zomer, waar in deze Nederlandse produkten bij de vrijetijdsbesteding zo'n grote rol gaan spelen. En wilt u nog weten, wat de mo dieuze vrouw aan het strand of het meer zal dragen? Wel, dat zijn: laag uitgesne den ruggen, aangeknipte schouderbanden, diepe décolleté's, opgesneden pijpjes en warme tinten. Dit is de badpakkenmode 1962! corrigerend en modieus (Linda-Lu) Over onze wereldberoemde zwemsters wordt overal geschreven en bekers en me dailles getuigen van hun successen. In dustriële prestaties treden niet zo gemak kelijk aan het licht en die worden in Ne derland ook in grote mate verricht. Door onze zwemsters dachten wij aan het Ne derlandse badpak, dat een grote ontwik keling heeft doorgemaakt en dat, omdat het een kwaliteitsartikel is, overal wordt gewaardeerd. VROEGER EN NU Van afbeeldingen kennen wij de eerste gewaden, waarin vooruitstrevende vrou wen zich te water begaven. Pijpen tot op de knie, met daaraan een brede strook, hoge hals en met mouwen. Die waren ge maakt uit flanel, vlaggedoek of katoen. Het wollen badpak betekende werkelijk een enorme stap vooruit. Op de „wollen"- periode volgde die van de lastex pakken, gemaakt van geweven stof waarin rubber is verwerkt. Door opkomst van nieuwe materialen loopt de produktie van lastex- pakken wat terug, maar dat behoeft geen reden te zijn om uw badpak van het vo rige jaar nu maar aan de wilgen te han gen. Zij hebben ook een goede pasvorm en sluiten door hun elasticiteit goed af. Veel pakken worden thans gemaakt uit Helanca, een gekroesde nylondraad, die door het kroezen elasticiteit heeft ver kregen en welke elasticiteit nog wordt verhoogd door het proces van het breien. Op dit Helanca kunnen kleuren en des sins worden gedrukt en de dessinkeus hierin is dan ook groot. Een soepel bad pak, dat ook een goede pasvorm heeft. Veel Linda-Lu pakken zijn uit dit ma teriaal vervaardigd, terwijl een ander deel van deze badpakken reeds is gemaakt van een nieuw materiaal en wel Spandex. Weer zo'n nieuwe, mysterieuze naam. Wel, het geheim van Spandex zit in de kern van het garen: Vyrene. Vyrene is haar dun, sterk, bestand o.a. tegen olie en transpiratie en met een blijvende veer kracht. De draad (synthetische rubber) is veel dunner dan ooit een natuurlijke rub berdraad werd gesponnen en daardoor is het mogelijk uit Vyrene een heel licht weefsel te maken met grote elasticiteit. Spandex wordt ook hoe langer hoe meer gebruikt bij de vervaardiging van founda tions. Bij badpakken uit Spandex geen baleinen, geen binnenwerk en geen zicht bare steunstukjes aan de binnenzijde. Het Hoewel de a.s. Voorjaarsbeurs te Utrecht zeer sterk in het teken zal staan van spec taculaire manifestaties op het gebied van Bouwen en Transport zullen er toch ook klei nere inzendingen zijn, die de aandacht ver dienen door interessante noviteiten op het gebied van het dagelijks leven. Zo zal de Algemene Verkoop Unie N.V. te Amsterdam te Utrecht een geheel Nederland se zelfwringer, de „Multiflex", introduceren. De zelfwringers, waarmede de Nederlandse huisvrouwen de laatste jaren meer en meer vertrouwd raakten, waren alle van buiten lands fabrikaat. De „Multiflex" is zeer vernuftig geconstru eerd. Zo zit de spons op een as geschoven; door aan een haak te trekken knijpt men de spons samen en wordt het overtolligwater verwijderd. Het gehele apparaat, dus inclu sief de geplastificeerde steel, zal nog geen zes gulden kosten. Het apparaat leent zich uitstekend voor het schoonmaken van vloeren, ramen en plafonds; met de spons krijgt men alles zeemdroog; daarna kan men op handige wijze een zeem op het apparaat bevestigen. De spons is ui teraard verwisselbaar. Een andere practische toepassingsmogelijkheid is bij het inwrijven van de vloer met zelfglanzende was. In dit geval dient natuurlijk echter wel een andere spons gebruikt te worden. Door de constructie van de .Multiflex' heeft de spons een langere levensduur dan de ge bruikelijke sponsen; hij is niet opgelijmd en kan dus niet rotten; hij is uitwasbaar en ge makkelijk te verwisselen. Heel prettig is ten slotte dat de sponshou- der drie standen kan hebben, waardoor men het apparaat onder vrijwel alle omstandighe den kan gebruiken. De Nederlandse huisvrouw is in zo'n snel tempo aan het moderniseren, dat een „koel kast in de keuken" in wel zeer korte tijd tot een begrip geworden is. Het is dan ook be grijpelijk dat op de Huishoudbeurs, die van 5 t.e.m. 15 april a.s. in het nieuwe R.A.I.- gebouw te Amsterdam wordt gehouden, de koeltechniek een voorname rol zal spelen. De importeurs van koelkasten en koelma chines, verenigd in de VIMKO, vonden in de zo overweldigende belangstelling voor hun produkten aanleiding om niet meer apart maar in één, reusachtige inzending op de Huishoudbeurs te verschijnen. Direct na het betreden van de Europahal zal de bezoekster zich omringd zien met schier alles wat zij zich op koelgebied maar kan voorstellen: kleine kasten, grote kasten, vrijstaande-, in bouw- of „hang aan de wand"-modellen, ab sorptie- en compressor-kasten, alsmede appa ratuur werkend op elektriciteit, gas en zelfs petroleum. Maar niet alleen de huisvrouw moderniseert, pok de koelkast zélf maakt een grote evolutie door. Een handige tafel-top en binnendeur met flessenrek is reeds vrijwel algemeen. De gehele indeling wordt al maar praktischer. Veel aandacht is geschonken aan het systeem vah koeling, dat reeds zozeer is geperfectio neerd dat een nagenoeg geruisloze werking is bereikt. De deuren sluiten met taaie nylon of met magnetische sloten. De kunststoftechniek heeft men volkomen onder de knie, waardoor men steeds meer hygiënisch, naadloze, reuk loze en veerkrachtige binnenkasten te zien krijgt. In 1961 kochten ongeveer 130.000 Nederland se gezinnen een koelkast. Een indrukwekkend cijfer dat, naar verwacht wordt, in 1962 nog verre zal worden overtroffen. Velen van hen, die zich dit jaar een koelkast willen aanschaf fen, zullen zich op de Huishoudbeurs een goed beeld kunnen vormen van hetgeen er momenteel te koop is. De prijzen zullen daar bij heel erg meevallen. Nee, we doelen nu niet op parfum. Die accentueert de persoonlijkheid, is slechts het besluit van het toiletmaken, rondt de li chaamverzorging van de vrouw met een vluchtig vleugje luxe af. Maar daaraan is een fundamentele behan deling voorafgegaan. En die begint na de grondige wasbeurt, bij de kledingbasis: de onderkleding. Onder geen voorwaarde mag de welverzorgde vrouw het dessous als een onbelangrijk „onderdeel" van haar toilet be schouwen. De nuttige en noodzakelijke maar niet al tijd plezierige functie van het transpireren komt allereerst in aanraking met het on dergoed. De uiterste hygiëne is hier vereist. In sommige natuurweefsels vinden de bacte riën namelijk een vruchtbare voedingsbodem met alle onaangename gevolgen van dien. Kleine, maar daarom niet minder wrange alledags-tragedietjes kunnen hiervan het ge volg zijn. Meestal om onbegrepen redenen: de ene partij weet er niets van, de andere praat er niet over. Zo worden nodeloos goede kansen bedorven, hoopvol begonnen vriend schappen plotseling afgebroken. Dit zijn dra ma's die met het grootste gemak voorkomen hadden kunnen worden. De moderne wetenschap heeft ons de prach tigste geschenken gegeven: synthetische ve zels als draion en perion. Deze stoffen, die bacteriën afstoten vormen de ideale basis voor hygiënisch verantwoorde onderkleding. Het grote voordeel is dat het zonder be zwaar en met heel weinig moeite elke avond gewassen kan worden. De volgende ochtend kan het droog en glad en heerlijk fris weer aangetrokken worden. Dit vederlichte en lek ker warme ondergoed sluit zich als een twee de huid om het lichaam en bederft dus niet het effect van nauw aansluitende bovenkle ding.

De Vallei | 1962 | | pagina 3