Dit jaar weinig kans zweminrichting op een RIJLES? ÜU§OPTIEK. I BE BEZOEKT UIOAVENBERQ'S MOTOREBSHOIV I I l I I l I I MARINO! Subsidies gaven veel stof tot praten Hemd nader dan de rok iïtfiK^DULfecö) Gif van de Rode drukpersen Dank zij schoonzoon weer spreken Proeffabriek voor zoetwater-produktie geopend Ontu/aken Setter Set Anti-Revolutionaire Partij „A.R.-Politiek vandaag" Stemt onze oud-burgemeester BAKKER MEISJE winkel juffrouw 1 1 Gepensioneerd persoon FAKTURISTES ASSISTENT Autobedrijf De Haas N.V. Autorijschoolhouders Uit de raad van Amerongen „LENTE"-SYMPHONIE - maart 1962 Fa. Jac. van Schuppen Textielhandel Turlcesteen Nellestijn's Textielhandel Fa. G. J. van de Brink NR. 1 VAN LIJST 3 op 15 - 16 en 17 maart a.s. in gebouw Elthetov Fluitersstraat, Veenendaal Show geopend op 15 en 16 maart van -10 uur en 17 maart van 10-10 uur Wij tonen u het nieuwste op het gebied van SCOOTERS MOTOREN BROMFIETSEN RIJWIELEN en SCOOTMOBILS Het Wapen van Hardenbroek DIJKSTRA belastingzaken en administraties VAN WAGENSVELD 1 1 1 voor bediening benzinepomp, ACCOUNTANTSKANTOOR N. v. d. Poel le EN 2e MONTEUR HULPMONTEUR PLAATWERKER DOORSMEERDER WAGENWASSER ERKENDE AUTORIJSCHOOL In de openbare vergadering van de Amerongse gemeenteraad is de begroting voor 1962 aangeboden. Verder kreeg de muziekvereniging „Ons Genoegen" een subsidie van 1.250,toegewezen, terwijl de gevraa.gde subsidie voor het U.S.O. in de ogen van diverse raadsleden geen genade kon vinden en dientengevolge werd afgewezen. Een aanvulling op de politieverordening werd met algemene stemmen aanvaard. Het SGP-lid A. v. d. Dikkenberg stemde tegen toen de subsidie voor „Ons Genoegen" ter sprake kwam. „Ons Genoegen verleent ook mede werking aan toneel en daarom kan ik niet met het subsidievoorstel akkoord gaan", aldus het raadslid. Hetzelfde deed zich voor toen het verzoek van G.S. behandeld werd om een subsidie van 470,voor het Utr. Stedelijk Orkest. Ook de heren Brink man, Hasselaar en De Bonte voelden weinig voor deze ondersteuning en za gen dit bedrag veel liever besteed aan de plaatselijke muziekvereniging. Burgemeester Martens betreurde het, dat het USO in de gemeente en provincie zo weinig gewaardeerd werd, „In andere provincies is de binding veel sterker." De heer Dagnelie was het met de voor zitter eens en zou het liefst zien dat beide subsidies verleend zouden wor den. De heer Van Barneveld zei even eens voor te stemmen, omdat het cul tureel belang gediend moet worden. Er werd tenslotte gestemd met als resultaat wél subsidie voor „Ons Ge noegen" en geen subsidie voor het USO. MEDEDELINGEN Bij K.B. is het door G.S. opgestelde uitbreidingsplan goedgekeurd. Zodra de waterstand dit toelaat zal begonnen worden met de aanleg van waterleiding langs de Lekdijk, inclusief de verzwa ring van de leiding in de Drostestraat. Voorts is goedgekeurd de verkoop van ca. 550 m2 grond aan J. Davelaar uit Overberg. BEGROTING Uit de begroting blijkt dat de dienst Gemeentebegroting sluit met een onge dekt tekort en zeer waarschijnlijk brengt de nieuwe wet op de financiële verhouding rijk/gemeente voor Ame rongen geen vooruitgang. Daarom zal ook in de toekomst de financiële posi tie van de gemeente afhankelijk blijven van de verhoogde uitkeringen. Met een zuinig beheer echter wordt verwacht dat de uitgaven de inkomsten niet overtreffen. In de post onvoorziene uitgaven is opgenomen 9000,voor de bouw en inrichting van het dorpshuis. Als nieu we kapitaalsuitgaven worden genoemd: riolering Eist, bedrag voor bouw van zuiveringsinstallatie, de bouw van een muziekschelp in plantsoen Lievendael, verbouwing o.l. school en restauratie subsidies aan particulieren. Punt 8 der agenda verwekte enige discussie, doordat de heer A. v. d. Dik kenberg (SGP) zich tegen dit voorstel verklaarde. Alle eerbied had spreker voor het Koninklijk paar, maar om van dit 25-jarig huwelijksfeest, waarvan de herdenking zal plaats vinden op 30 april, een volksfeest te maken, achtte spreker de tijd niet geschikt. En daar hij de traktatie en herinnering welke de schoolkinderen op voorstel van b. en w. zouden ontvangen en hiervoor 11,50 beschikbaar wilden stellen, als één geheel zag, kon hij zijn stem hier niet aan geven. Vele raadsleden, w.o. de heren Blan- kestein, Brinkman, Van Barneveld en De Bonte, probeerden v. d. Dikkenberg Ontdek de lentestoffen (van 7.95 tot 8.95 p.m.) waarmee u exclusief-elegantzultzijninde ti»si riarop AUTOMATISCHE TELEXCENTRALE TE ARNIIEM Op 2 april 1962 zal te Arnhem de auto matische telexcentrale in dienst worden gesteld. De telex-abonnees in het Tele foondistrict Arnhem, die thans nog op de centrale te 's-Gravenhage aangesloten zijn, zullen dan naar de centrale te Arnhem worden overgebracht. Deze overschakeling gaat gepaard met een nummerwijziging voor de betreffende telex-abonnees. te overtuigen dat men juist dankbaar moest zijn en men de herinnering en de traktatie los moet zien van het volksfeest. Van de Dikkenberg echter bleef bij zijn besluit en was in deze niet te overtuigen, hetgeen de heer Brinkman zeer betreurde. Tenslotte werd het voorstel aanvaard, met de heer v. d. Dikkenberg tegen. De heer F. B. Jansen werd met algemene stem men benoemd als kassier der gemeente, in de vacature van de heer T. K. Kok. AANV. POLITIEVERORDENING De heer Van Maurik (PvdA) vond dat deze aanvulling te ver ging en dat de boeren in de kom nu wel konden ver trekken. Ook de heer Blankestein was tegen. De heer Taselaar verweet b. en w. in een heftig betoog, dat zij niet streng genoeg waren opgetreden. De heer Van Barneveld wees er op, dat met de grootste soepelheid zal worden opgetreden en dat men de^>oer eerder terwille is met deze verordening, dan hen dwars te zitten. De heer Blanke stein zou gaarne de verordening uitge breid zien, n.l. wanneer bedrijven leeg komen, of leeg staan, dan daar meteen een verbod opleggen. De heer Hasselaar wilde de boer zo veel mogelijk vrijheid geven, maar b. en w. toch een wapen in de hand geven. Tenslotte werd ook dit voorstel aan vaard met 7 stemmen vóór en 2 tegen. RONDVRAAG Van Maurik dringt bij b. en w. met klem aan om alsnog een bouwtoewij- zing te krijgen. Blankestein stelt voor dat ieder aannemer die in Amerongen wil bouwen, een gedeelte der woningen voor de gemeente zal bouwen. Hasse laar wijst op de slechte toestanden der grintwegen in Overberg. Blankestein vraagt de aandacht van b. en w. voor de ingang v. d. Dooi weg. Tijdens de rioleringswerkzaamheden is deze in gang op een zeer gevaarlijke manier verbetert. Het betreft hier het punt Utrechtsestraat, Rijnstraat, Dooiweg. Er hebben al ongelukken plaats gehad. De verlichting is daar ook niet best. De heer Dagnelie vraagt naar doel van het rooien der bomen bij de gevaarlijke bocht bij de Galak. Burgemeester antwoordt dat het hier een beter uitzicht betreft. De heer v. d. Dikkenberg vraagt een rijwielpad bij de Heuvelsesteeg in Overberg, in ver band met de veiligheid van het verkeer daar het levensgevaarlijk is voor kin deren. Burgemeester merkt op dat men het in Overberg niet zo nauw neemt met het voeren van verlichting op rij wielen, maar dat daar in de toekomst streng op gelet zal worden. s*,sS, De vrije wereld wordt bestookt met tien tallen miljoenen communistische boeken, tijdschriften en brochures. Dit bombarde ment wordt geleid als een militair offen sief met dezelfde dodelijke bedoeling, al dus Don Wharton in „Het Beste". In 1955 werd de communistische pers door de Prawda „het sterkste ideologische wapen" van de partij genoemd. Sindsdien heeft het rode blok zijn drukpersenarse naal voortdurend uitgebreid. Dit is een onderdeel van het zevenjarenplan, dat vóór 1965 ruim 1,2 miljard gulden wil be steden aan uitbreiding van het Russische drukkers- en uitgeversbedrijf. In Oost-Berlijn bijvoorbeeld werd in 1958 door de communisten de Seven Seas Publishing House opgericht. „Tachtig per cent van de boekenproduktie", aldus de communistische persberichten, „is bestemd voor de export, voornamelijk naar Engels sprekende landen: India en het Nabije Oosten worden de belangrijkste afnemers". Communistische boeken worden gewoon lijk ver beneden de gebruikelijke ver koopsprijs verkocht. Een goed gedrukt, uit Peking afkomstig boek van 272 pagina's met Lenins geschriften kostte 11 cent! Zelfs deze kleine bedragen vloeien niet terug naar de landen van het blok. Als het volk van India één miljoen roepies uitgeeft voor Russische boeken met een feitelijke waarde van vijf miljoen, dan worden de betalingen overgedragen aan de Russische ambassade in India en ge bruikt om er de communistische uitge verij in dat land mee te subsidiëren. In som mige landen worden de inkomsten uit die boeken ook wel gebruikt om er de activi teiten van de communistische partij, de monstraties en rellen mee te financieren. Rusland heeft ook een belangrijke uit breiding gegeven aan zijn programma voor woordenboeken in vreemde talen. De hui dige plannen omvatten woordenboeken in 40 talen. Meestal gaat de uitgave van een woordenboek vooraf aan het opzetten van een programma voor publikaties in de be treffende taal. Zo verscheen er bijvoor beeld in 1959 een Swahili-woordenboek, en tegenwoordig publiceert Rusland in het Swahili de taal van de Afrikaanse wildernis, die in een groot gedeelte van dat werelddeel wordt verstaan. Onlangs verzorgde Rusland een woordenboek van het Tagalog (de nationale taal van de Filippijnen) en van het Hausa (een Mid- denafrikaanse taal.) Parallel met het offensief op de belang rijkste fronten gaat de grote aandacht die geschonken wordt aan kleinere, spe ciale groepen. Eén van dergelijke mikpun ten is het Westduitse leger. Er worden tijdschriften in het Duits uitgegeven die het breken van het moreel der troepen als enig doel hebben er wordt een grof gebruik gemaakt van seksualiteit en ob sceniteiten om de aandacht van de sol daat te vangen en hem te verlokken tot het lezen van onverbloemde propaganda- aanvallen op zijn officieren, zijn regering en de NATO. De 72-jarige in Ederveen zeer bekende heer Jan van Heerdt, moest drie jaar geleden een gevaarlijke keeloperatie doorstaan, waarvan hij gelukkig volkomen genas. Alleen zou het vermogen tot spreken afwezig blijven. De heer Van Heerdt, die in zijn gehele leven een dynamisch man was, getuige zijn werk voor ver schillende verenigingen en zijn bestuursfuncties, beschouwde dit verlies van zijn spraakvermogen als een geweldige handicap. Als men hem een vraag stelde werd het antwoord schriftelijk gegeven. Een in België ontdekt apparaat zou dit euvel volkomen kunnen opheffen en de heer Van Heerdt schafte dit vorig jaar aan. Toch bleven aan deze vinding ge breken kleven. Het apparaat wordt met een rubberring op de keelopening ge plaatst, die door de operatie was ont staan. Door een membraan komen dan de trillingen tot stand, die via een miniem slangetje naar de mond worden ge voerd en zo worden ze met de tong tot woorden gevormd. Er waren een drietal nadelen aan het overigens verdienstelijke apparaat aan te wijzen. Het toestelletje moest steeds weer van haar plaats worden opgetild om het inademen te vergemakkelijken. Voorts werd de membraan door het vocht en speeksel soms aangetast en sloeg dan vast. Ook was het geluid steeds van dezelfde hoogte zonder in tonatie. HET IS GELUKT Een schoonzoon van de heer Van Heerdt, die constructeur van textiel- machines bij de A.K.U. te Arnhem is, begon na te denken. Talloze malen keurde hij een door hem uitgedacht ontwerp van verbetering weer zelf af, omdat hij toch niet tevreden was. De 30-jarige Hennie van Hunen ging in zijn vrije tijd experimenteren om de technisch onvolmaaktheden op te heffen met het doel om uiteindelijk zijn schoonvader geheel zijn spraakver mogen weer terug te geven. Bij de A.K.U. kreeg van Hunen de ge legenheid om met een bepaalde stof Aku- lon te experimenteren en zo verbeterde hij het Belgische instrument dusdanig dat de heer van Heerdt er volledig mee kon spreken. De klank van de stem is wellicht wat kunstmatig alsof de stem van verre komt, maar de intonaties en klankbui gingen zijn volkomen normaal. Door het zeer knappe werk van de heer van Hu nen kan zijn schoonvader weer in gezel schap vertellen wat hem bezighoudt. Het is een belangrijke verandering in het le ven van de heer van Heerdt. Uiteraard trok de uitvinding van de heer van Hunen ook de aandacht van deskundigen en me dici. In Utrechtse Universiteitskringen was men zeer verbaasd. De Utrechtse hoogleraar Dr. Gerlings en de spraakarts San Diego, Californië, 10 maart za terdag j.l. is door de Amerikaanse minis ter van binnenlandse zaken, Stewart L. Udall, een proeffabriek geopend, waarin zout water omgezet wordt in zoet water. In een rede, die de minister bij deze gelegenheid uitsprak, verklaarde hij dat de Verenigde Staten kosten noch moeiten sparen om te komen tot een goedkope om zetting van zout in zoet water, een eco nomisch proces dat moet worden be schouwd als een der belangrijkste weten schappelijke doorbraken in de geschiede nis der mensheid. Wij bevinden ons vandaag, zo zeide hij, aan de kust van de grootste wereldzee om een fabriek in bedrijf te stellen, die hope lijk een probleem tot oplossing zal bren gen, dat voor onze wereld van veel groter belang kan worden geacht dan de onder zoekingen in het heelal. De fabriek in San Diego is een van vijf proefinstallaties gebouwd of nog in aanbouw waarmee men op verschillen de wijze een goedkope omzetting van zout in zoet water wil benaderen. De paar duizend kubieke meter water, die deze installatie per dag zal produceren, is, zo zeide de minister, van weinig belang, maar wat wij hier zullen leren kan van on schatbare waarde blijken te zijn. Door een in Freeport, Texas, gevestigde proefinstallatie wordt dagelijks 3800 ku bieke meter zeewater verwerkt en in Webster, South Dakota, is een fabriekje met een dagcapaciteit van 950 kubieke me ter brak water. In Roswell, New Mexico, is een installatie in aanbouw die per dag 3800 kubieke meter brak water zal ver werken en in Wrightsville Beach, North Carolina, is een proeffabriek in aanbouw, die dagelijks 950 kubieke meter zeewater zal verwerken. Daar drijven door de lichte lucht de eerste voorjaarswolken aan, die onmiskenbaar ons verkonden: „de nieuwe lente breekt zich baan!" De zon probeert haar zwakke kracht op nog wat late sneeuw, en op het dak, in glinst'rend pak verlustigt zich een spreeuw in d' eerste warme stralen. De mees zaagt weer de hele dag, nauw van de nood bekomen, die over 't vogelleven lag in wit berijpte bomen, en op de dik besneeuwde grond, waar mus noch merel voedsel vond. Maar als de zon te voorschijn komt is alle leed vergeten, al zijn de bomen nu nog kaal, iets doet hun zeker weten dat weer de goede tijd begint, van liefde en van leven, van piepend kroost in 't warme nest van vliegjes, wormpjes en insect, van 't druk, maar heerlijk leven, vol zomer, zang en zonneschijn, als dagen lang en luchtig zijn en enkel vreugde geven! A. H. Dr. Damstee werken op het ogenblik met het verbeterde kunstmatige strottenhoofd ook voor andere patiënten. Naar wij ver namen zijn er in ons land een kleine dui zend van dergelijke patiënten, die hun spraakvermogen na deze operatie verlo ren. Velen bekwaamden zich nadien in het z.g. buikspreken, iets wat de heer van Heerdt niet goed onder de knie kon krij gen. Nog dezer dagen kwamen er mensen uit het hoge noorden uit Stadskanaal naar het apparaat kijken om dit op haar werking te controleren en er dan ook in het Noor den hun voordeel mee te doen voor der gelijke patiënten. De uitvinding van de heer van Hunen gaat nog deze zomer naar een weten schappelijke tentoonstelling in Padua. Overigens is er patent op aangevraagd en als octrooi wordt verleend zal de heer van Hunen geneigd zijn de licentie te ver kopen. Wy. die de heer van Heerdt hoorden spreken door zyn kunstmatige stem banden konden ons indenken dat er in het gevoelsleven van de 72-jarige een grote verandering voltrok nu hy zy het wel ten koste van enige in spanning zyn gedachten tot woor den kan omvormen en zo eigeniyk weer aan het leven, i.e. het contact met zijn medemensen, kon deelnemen. Zyn schoonzoon, die uiteraard over de technische vaardigheid beschikte on dervond eveneens een grote voldoe ning het leven van zyn schoonvader te hebben opgefleurd met de verbe tering van dit instrument en wellicht zullen dan ook nog anderen door het apparaat kunnen worden geholpen. ZIE ONZE KOLLEKTIE VLIEGTUIG- EN SCHEEPS- MODELBOUW VERTROOST DE ZIEKEN MET MATE De dokters zeggen dat, als gevolg van onwetendheid of onnadenkendheid, vele ziekenbezoeken de ernstige pa tiënten meer kwaad dan goed doen. Houd steeds in gedachten dat de zieke zwak is en gauw vermoeid raakt. Een kwartier is genoeg voor elk zie kenbezoek. Zijn er bezoekers vóór u geweest, dan is tien minuten een hele tijd. Vijf minuten is beter. Als u op het juiste ogenblik komt, kan uw bezoek veel goed doen. Wilt u hem werkelijk opbeuren, vertel hem dat hij zo'n goede tennisser (of wat ook) is; hoe u hebt genoten van dat etentje bij hem thuis en hoe fijn het zal zijn als u weer eens een robbertje bridge met hem zult kun nen spelen. Spreek over gemeenschap pelijke kennissen of over de gebeurte nissen op kantoor. Maar laat het aan de patiënt over, het onderwerp te bepalen. Als hij over de politiek wil praten, doe mee, maar maak er geen debat van. Als hij de gruwelijke bijzonderheden van zijn operatie wil onthullen, hoor hem dan aan tot het laatste woord - maar begin er nooit zélf over. Natuurlijk nieuwe Espresso kleuren. Maarextra slank, extra lang, voor jonge, ranke benen. Voor twens" in nor male damesmaten. Sterke nylons, ideaal van pas vorm, met ingebrd de hiel, voor prettige prijzen!. Gortstraat 39 - Veenendaal Hoogstraat 26 - Veenendaal Nieuwe Veenendaalseweg 33 - Rhenen Franseweg 80 - Eist (U.) bij Uw opticien kunt U een zonnebril niet glazen op sterkte HOOFDSTRAAT 51 - TEFEFOON 3184 - VEENENDAAL De party voorzitter, Dr. W. P. Berghuis komt! WU nodigen u uit tot bijwoning van deze openbare vergadering op don derdag 22 mrt. a.s., 's avonds om 8 uur in gebouw ,,'t Trefpunt." Toegang vrU- ONDERWERP: Denkt u aan de stemming voor de Prov. Staten op woensdag 28 maart a.s.? Wie gehaald wenst te worden, gelieve zich op te geven bij één der onderstaande adressen: J. M. Meyer, Mulderslaan 14, tel. 2584 S. Kroesbergen, Rembrandtlaan 3, tel. 3612 H. Bos, Lindenlaan 14, tel. 3119 T. de Haas, Westersingel 29, tel. 3566 Mr. J. F. v. Leeuwen, Hoogstraat 5, tel. 2414 D. J. Bouman, Talmastraat 6, tel. 3001 G. v. Veldhuizen, Verlaat 27, tel. 2333 H. Dekker, Schrijverspark 158 Jac. Slok, Sav. Lohmanstraat 15 71 J vraagt voor dag of dag en nacht. Telefoon 08376-475 Gevraagd per 1 april liefst met vak bekend. Vrijdagsmiddags en zaterdags. Banketbakkerij Hoofdstraat 21 Met ingang van 1 maart is aan ons kantoor een DESKUNDIGE verbon den op het gebied van MAKELAARSKANTOOR Kerkewijk 71 - Veenendaal Telefoon 08385-3838 GEVRAAGD met wisselende diensten. Brieven onder no. 2021 aan het bur. van dit blad. N.V. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN KOGELLAGERS Wageningselaan te Veenendaal zoekt voor spoedige indiensttreding enkele Gezocht worden: meisjes tot ca 23 jaar met enige kan toorervaring en kunnende typen. Geboden worden o.a.: prettige werkomgeving; ruime moge lijkheid voor sport en ontspanning in het kader van de personeelsvereniging. Sollicitatiebrieven met gegevens over opleiding, ervaring, enz. te richten tot de afdeling Perso neelszaken. Eventuele mondelinge aanmelding via de Por tier (ingang Groeneveldselaan) op maandag t/m vrijdag van 9-12 uur, resp. 2-4 uur. Arnhemseweg 40 - EDE VRAAGT: Leeftijd ca 20 jaar. Min. eisen Mulo en praktijkdiploma Boek houden of hiervoor studerend. Sollicitaties schriftelijk aan bovengenoemd adres. In ons moderne garagebedrijf hebben wij plaats voor: GEBODEN WORDT: Zeer goede beloning Vrije werkkleding en bewassing hiervan Vrij vervoer op onze autobusdiensten Vrij opname in pensioenfonds AANMELDING: Dealer V.W. - Telefoon 2845 - Veenendaal De Nederlandse Bond voor Autorijschoolhouders stelt serieuze gegadigden in de gelegenheid zich te vestigen als Kosten incl. examen, erkenning, diploma e.d. 145,—. Secr.: LEYWEG 904 - 'S-GRAVENHAGE

De Vallei | 1962 | | pagina 4