WERKSPOOR SPAAR... EN VERGAAR EEN S10F1UIGER 9 BUTTERSCOTCH GOUDREPEN 69 195 SIMON DE WIT DE VALLEI „Wat doen we met MOEDER Voor chemisch reinigen JONGEN METSELAARS DE VALLEI UW BLAD! Mijlpaal bij het aaltjesonderzoek Voor de Jeugd van uw garderobe VAN HOFWEGEN Gevraagd: Fa. P. v. Doorn en Zonen Constr.-bankwerkers Machine-bankwerkers Monfagewerkers Pijpfitters/ C.V.-monteurs Instr. pijpfitters Electrisch lassers ...en bespaar eventjes f 70.-! Andere smaken 8 stuks vsn 120 voor SI... d, wn Primo gehokt ook heerlijk bij het middagmaal Gerookt vet spek 500 gram van 109 voor 98 Soepballetjes 2 grole blikken 98 Snljworst tartaar 150gram 6g Margarine 3 pakjes 90 Goudmerk margarine 3pakjes 99 Cnrnmello Appelmoes Bramen op sap Custard per pak Zelfglans was Erwtjes met wortelen Haring in tomatensaus Zwoor belegen koos Pruimen/sinaasappelen lam In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen. Telefoon 2015 - Hoofdstraat 93 VOOR DE BOER: herschijnt sis bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal HIER ZIJN ONZE JARIGEN 21 maart Nettie Mollema 21 Gerda Bos 22 Jan Ariessen 22 Gert v. d. Scheur 22 Jannie Bolderman 24 Willie Diepeveen 25 Tineke Slok 25 Bea Binsbergen 26 Henk Aberson 27 Wijnie van Dijk 27 Evie de Koning 27 Theo van Stokkum Van harte gefeliciteerd jarige neven en pichten. Beste jongens en meisjes, 't Is weer mis, hoor. Zal ik jullie nu eens wat vertellen? We hebben hele maal NIETS geen zilverpapier gekre gen deze week. Weinig hè? Volgende week kan ik toch wel weer op jullie rekenen? Nou tot de volgende week dan maar. Tante Jos. Figuur a. Een vrolijke kat Het lichaam van de kat is gemaakt van een kartonnen cylinder, die onge veer 8 cm. lang meet zijn. Verf deze cylinder of overtrek haar met gekleurd goed of papier. De poten en de staart zijn gemaakt van 3 pijpreinigers, die op hun plaats aan de binnenkant van de cylinder worden vastgelijmd. Het hoofd wordt geknipt uit karton en de lange nek wordt op het lichaam vastgemaakt door een gleufje in de cylinder. Als je een kruisvormige gleuf maakt, kun je Engelsen uit zijn land te verjagen? Toen koning Bruce zich zo ontmoe digd gevoelde, zag hij een spin bezig met het maken van een web. Eerst maakte deze een draad vast aan een balk, waarna hij probeerde aan die draad al zwaaiende een ander balk te bereiken, waaraan hij het andere eind van de draad wilde vastmaken. Maar de draad brak en de spin viel op de grond. Robert Bruce keek hoe de spin de lange afstand aflegde over de grond, tegen de muur op en langs de balk aan de zoldering, waar hij een nieuwe draad begon te spinnen. Zes malen ach ter elkaar gebeurde hetzelfde, want zes malen mislukte het de spin doordat de draad brak, maar bij de zevende poging slaagde de spin erin het eind van de draad aan de tweede balk vast te ma ken. „Bravo", riep de koning toen de kleine spin zijn doel bereikt had. „Je hebt mij geleerd, dat, als je niet direct slaagt, je het opnieuw en steeds weer opnieuw moet proberen! Net als jij heb ik zes malen gefaald, maar misschien zal ook ik de zevende keer slagen!" Figuur c. Kun je het tweelingbroertje van de eekhoorn tekenen! Dat is niet zo moeilijk als je het hok- 1 2 "7 3 4 4 ■v 4 A Dr. Slot de Bruïneplein 29 - Veenendaal Telefoon 3404 DONDERDAG MEEGEGEVEN, ZATERDAGS TERUG Nu ook reinigen van suède jasjes! een eerlijk en geroutineerde leeftijd liefst 16 17 jaar, voor de markt- handel. Groot loon. ROZENSTRAAT 7 - VEENENDAAL Gevraagd: Panhuis 18 - VEENENDAAL Telefoon 2588 C E 6 01 je voor hokje doet. Je kunt ook een veel grotere eekhoorn tekenen als je zestien hokjes maakt, die elk zo groot zijn als vier van de kleine hokjes, die je in de tekening ziet afgebeeld. BEDRIJF TE UTRECH1 vraagt voor haar montagewerken: (met N.VX.-diploma). Regeling voor reisgeldvergoedir.g of kost- en reisgeldvergoeding. Gratis bedrijfskleding. Gunstige winstaandeelregeling. Nadere inlichtingen kunnen verkregen wor den op donderdag 22 maart a.s. tussen 7 en 8 uur n.m. bij het Gewestelijk Arbeidsbureau le VEENENDAAL, Kerkewijk 92, alwaar een Werkspoor-vertegenwoordiger aanwezig is. Reis- en verzuimkosten by sollicitatie worden vergoed. Een pracht stofzuiger met alles eraan en erbij voor f 75.-? Ja Mevrouw, dat kan als u spaart bij Simon de Wit met zegels 10 ct. Het heie geheim is: bij elke gulden aan boodschappen een zegel 10 ct. kopen. Zodra u een boekje met 500 zegels voi hebt (dus voor f 50.-) kunt u - als u wilt - hiervoor f 60.- contant terug krijgen. Maar: u kunt uw volle boekjes ook inwisselen voor duurzame gebruiksartikelen en dan wordt uw voordeel nog veel groter. Steeds meer artikelen kunt u op deze manier verkrijgen, want deze stofzuiger is maar één mogelijkheid! Ami Een zondagse traktatie voor een "alledaagse" prijs van 135 voor de kop in elke gewenste stand draaien. Je kunt deze kat gebruiken als mas cotte, maar ook als tafelversiering. Op de zijkant van het lichaam kun je b.v. de naam van de gast tekenen en deze kat is dus op die manier een aardig plaatsnaamkaartje op de tafel. Figuur b. De Koning en de spin Eens, vele jaren geleden, was er oor log tussen Engeland en Schotland. De Schotse koning, Robert Bruce, werd gedwongen te vluchten en hij zocht een schuilplaats in een hut in de bergen. Daar ging hij liggen in een hoek van de kleine kamer en hij was zo moede loos, dat hij ernstig overwoog zich aan de Engelsen over te geven. Zes malen waren zijn mannen gedwongen geweest terug te trekken en het leger was nu over het gehele land verspreid. Hoe zou het hem mogelijk zijn voldoende manschappen bijeen te krijgen om de Figuur d. Dingen, die men heeft uitgevonden Wat denk je over verwarmde sokken? Deze worden verkocht in de Verenigde Staten en volgens de fabrikanten zou et« men in die sokken de voeten kunnen warm houden, zelfs als zijn schoenen vol water staan. De warmte wordt ver oorzaakt door een 6-volt batterij, die is aangebracht in een riem, welke de eigenaar van de sokken draagt. De draad gaat vanuit de riem via de broekspijp naar een contact in de sok ken. Je kunt ook een tandenborstel kopen met tandpasta in het handvat. Dat ap paraat werkt ongeveer zoals een vul pen. De pasta komt tussen de haartjes van de borstel als je een knop aan het eind van het handvat omdraait. Bij deze tandenborstel behoort een etuitje, zodat het mogelijk is haar in een tasje of in de zak met zich mee te dragen. KNAL De plotseling beroemd geworden twistdnnser en crooner Johnny Halli- day, heeft nu hij een tijdlang Parijs heeft verlaten (hij bezoekt zijn aan hangers in Amerika) opdracht gegeven tijdens zijn afwezigheid een nieuwe uitlaat op zijn nieuwe Jaguar 30.000) te monteren. Motief: de oude uitlaat maakte naar de smaak van zijn fans geen lawaai genoeg. LIED Niemand beter dan John Glenn, de Amerikaanse ruimteheid, was geschikt om de „muziek der sferen" te gaan verkennen. Want hij is een vakman: in 1957 won hij voor de t.v. 30.000 dol lar omdat hij het klaarspeelde 25 chan sons te identificeren. Deze week speciaal aanbevolen: (even gebraden in dikke plekken) 500 gram van 125 voor Een heerlijk koekje iets anders dan anders 225 gram 3/4-literpot per blikje heerlijk over vloeibaar, 1/2-literbus slechts literblik van 55 voor 3 blikjes van 105 voor volvet 500 gram van 170 voor per pot nu slechts Geldig van 22 t/m 28 maart De afdeling Aaltjesonderzoek van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek heeft het 25.000ste monster voor onderzoek op aaltjes, sinds de oprichting in 1957, ontvangen. Het monster was afkomstig van de heer C. van Beysterveld te Dongen en bleek na onderzoek zo zwaar besmet met bieten cystenaaltjes dat bij de teelt van bieten een flinke schade zou op treden. Daarom werd de heer Van Beyster veld aangeraden om gedurende 5 6 jaar geen bieten, koolzaad of koolge wassen op dit perceel te verbouwen. Het bietencystenaaltje kan zich name lijk ook in stand houden op koolzaad en koolgewassen. Wanneer deze gewassen in 5 6 jaar niet verbouwd worden zullen de bieten- cystenaaltjes geen waardplant vinden en geleidelijk gaan afsterven. In 1967 zullen er waarschijnlijk zo weinig cys ten van het bietencystenaaltje meer in leven zijn, dat er bieten geteeld kun nen worden zonder dat bietenmoeheid optreedt. Het betreffende monster werd behal ve op bietencystenaaltjes ook onder zocht op vrijlevende wortelaaltjes (Pra- tylenchus, Paratylenchus, Tylenchoren- chus en Rotylenchus) doch de aantal len hiervan waren gelukkig zo klein dat geen schade behoeft te worden ge vreesd. Natuurlijk werd het onderzoek in dit monster gratis verricht. SNELLE GROEI Het aaltjesonderzoek heeft in de laatste vijf jaar een regelmatige en snelle groei doorgemaakt. Dit blijkt ook uit de inzending. In 1958 werden 2906 monsters ontvangen; in 1961 reeds 7252. En de verwachting is dat de groei in de komende jaren zeker nog zal toe nemen, omdat dit onderzoek in de praktijk heeft bewezen de kosten meer dan waard te zijn. Voor ongeveer 15,per perceel ontvangt de teler een advies, waarmee misoogsten tengevolge van aaltjesaan tasting (de zogenaamde bodemmoeheid) kunnen worden voorkomen. Behalve voor de landbouw heeft dit aaltjesonderzoek vooral opgang ge maakt in de tuinbouw en de fruitteelt. Dit is niet zo verwonderlijk omdat het in de tuinbouw en ook de fruitteelt gaat om zeer kapitaals-intensieve teel ten. Bij het geheel of gedeeltelijk mis lukken van de oogst kan dit een zeer grote schade betekenen. Het wetenschappelijk onderzoek wordt verricht door de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen. Naarmate dit onderzoek verder gaat, zal het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek waar het massale onderzoek voor de praktijk wordt verricht, nog meer diensten voor de praktische boer en tuinder kunnen vervullen. a-O-O-O-O-O-O-O-O- EEN TOCHT PER TON OVER DE NIAGARA D-O-O-O-O-O-C-O-O- 1. Op een dag in 1886 hadden enkele mensen in Phila delphia een bijeenkomst. Een kuiper, die Charles Graham heette, werd door enigen van zijn vrienden geplaagd. Zij zeiden, dat zijn tonnen niet sterk genoeg waren. Na een poosje ging dat Graham vervelen en ging hij met hen de weddenschap aan, dat zijn tonnen zelfs sterk genoeg wa ren om er een tocht over de Niagara-watervallen mee te maken. Graham maakte een lange ton en zei, dat hij daarin de waterval af zou gaan. Binnen in de ton was een heel systeem van touwen, dat hem op zijn plaats moest houden als de ton onderweg heen en weer ge slingerd en rondgedraaid zou worden. Op de dag, die voor deze poging was gekozen, kwamen de mensen in stromen van verscheidene plaatsen in de Verenigde Staten naar de Niagara watervallen. 2. Nadat Graham in de ton was gegaan en het deksel erop was vastgemaakt, werd de ton boven de waterval door MAARTJE ZELDENRIJK. (3) De post bracht even later een brief van tante Grc. Er rolde een zilverbon van een rijksdaalder uit. En in het kor te epistel stond, dat ze het te warm vond om de lange reis naar de Beem- ster te maken. Veel gelukwensen en een prettige dag. En voor de rijksdaal der moest ze maar wat voor zichzelf kopen. „Wat aardig van tante Gré", vond Aaltje, toen ze de brief gelezen had, maar Dirk keek misprijzend naar de rijksdaalder. „Een tientje zou anders niks teveel voor haar geweest zijn", meende hij, maar zijn moeder ant woordde: „Maar Dirk, wat moet dat kind met zoveel geld doen?" En daar had hij niets tegen in te brengen. Terwijl ze gedrieën aan de koffie zaten, zagen ze Tonnie aankomen. Ze wuifde naar het drietal en reed het erf op. Even later was ze ook in de kamer. „Hallo! Dag moeEerst de jarige Meid, Aal, van harte, hé?" Een paar stevige zoenen. „En dit is van Wim en mij. Ze zullen wel passen, want ik ben stikum je maat te weten gekomen." Nieuwsgierig maakte Aaltje het pak je open. „Jeetje, nylons Dank je wel zeg. Kijk eens, moe De vrouw knikte. „Je worre maar verwend, vandaag." Intussen gaf Tonnie haar zwager een tik op de schouder. „Hay, die grutter." Maar meteen keerde ze zich weer tot Aaltje. „Éénentwintig ben je nu hè? Nou ben je eigen baas geworden. Dat zei m'n vader ook, toen ik éénentwintig werd. En hij voegde er aan toe: En nu ga je zeker naar dansles, niet? Ik had altijd graag dansen willen leren, al toen ik zestien was, maar vader wilde het niet. Die is nog zo ouderwets-oer degelijk."' Aaltje schonk koffie in. terwijl haar schoonzusje ging zitten. „En ken je het nu?" Tonnie lachte. „Ben je mal! Wim kent het ook niet en het scheelt me nu zoveel niet meer. Maar als je zestien bent, dan wil je van alles. M'n teen- agertijd ligt achter de rug, hoor. Ik ben nu een heel bezadigde huisvrouw." Dirk dronk zijn koffie leeg en drukte de sigaret uit. „Zo, nu zullen we maar weer eens de wijk ingaan. Tot van avond zullen we maar zeggen." „Dag Dirk, en bedankt hé?" Hij wuifde met zijn hand en stond op. „Geen dank. Er zal nog wel wat bij komen vandaag. Nou, gedag hoor." Aaltje en Tonnie brachten de lege kopjes naar de keuken. „Kan ik ergens mee helpen?" „Ben je malAfwassen doe ik na het eten wel. En ik hoef alleen maar een beetje stof af te nemen. Ik heb gisteren alles gezogen. Vandaag geloof ik het wel. hoor. Vanavond zal zo on geveer iedereen wel komen en dan kan ik morgen toch weer opnieuw begin nen. En aan het eten hoef ik ook niet veel te doen. De aardappels heb ik al geschild. We hebben «sla, dus dat is zo klaar. En een gehaktballetje dat lust in de rivier gegooid. De toeschouwers hielden hun adem in toen de ton voor een ogenblik op de rand van de wa terval bleef staan en vervolgens in het schuim verdween. Maar kort daarna verscheen hij weer aan de voet van de waterval en dreef rustig verder, tot hij werd gestopt door Grahams helpers. De ton was nog heel en de passagier ongedeerd. Twee weken later deed Graham een andere poging op dezelfde plaats en deze keer was de ton zo ge maakt, dat hij zijn hoofd eruit kon laten en „van de tocht genieten!" Hij werd wereldberoemd en deed zeer goede zaken, doordat hij had aangetoond, dat hij le klas ton nen maakte. Sinds die tijd hebben verscheidene andere mensen de tocht langs de watervallen in een ton gemaakt en tenslotte waren er zovelen, die hun kunststuk wilden vertonen, dat iedereen zijn belangstelling verloor. In de loop van de tijd hebben tenminste tien mensen hun leven gewaagd door in tonnen over de waterval te gaan. moe het liefst." Tonnie leunde tegen de kastdeur en stak een sigaret op. Ze keek haar schoonzusje aan en op een gegeven ogenblik vroeg ze: „Heb jij helemaal geen verkering?" Aaltje keek verbaasd op. „Ik? Ver kering?? Ga weg. Met wie?" De ander haalde haar schouders op. „Weet ik datEn zou dat soms zo gek zijn? Je hebt een leuke toet en je fi guurtje mag er ook wel zijn. Je moest je eens wat anders kleden, wat leuker, vlotter bedoel ik." Het meisje kleurde en keek naar haar bloes en rok. „Mankeert er wat aan me?" vroeg ze met opgetrokken wenkbrauwen. Tonnie schoot in een lach en kwam op het meisje toe. „Hè, Aal, brand niet zo gauw aan. Ik bedoel er natuurlijk niets mee. Maar een jongen ziet graag BOERDERIJBRANDEN JANUARI 1962 De Hoofdinspecteur voor het Brand weerwezen van het ministerie van Bin nenlandse Zaken deelt mede, dat in de maand januari 1962 drieëntwintig boerde- rijbranden zijn voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Drie van deze branden kwamen voor in Friesland, één in Groningen, één in Drenthe, twee in Overijssel, drie in Gel derland. één in Utrecht, twee in Noord- Holland, twee in Zuid-Holland, drie in Noord-Brabant en vijf in Limburg. De directe schade door deze branden aan gericht wordt geraamd op 1.014.550, Drie van deze branden werden veroor zaakt door kortsluiting, één door vonken uit een kolenkunstmoeder, één door het drogen van textiel by een brandende kachel, één door hitteuitstraling van een electrische lamp, twee door titteuitstra- ling van verwarmingskachels, één door een lekke schoorsteen, één door een fou tieve schoorsteenconstructie, één door aardsluiting, één door een defecte olie kachel, één door een slechte» pijp van het fornuis, terwijl in tien gevallen de oor zaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen 61 stuks rund vee, 7900 stuks klein- en pluimvee, 85 varkens en 1 paard om. De Verenigde Staten van Europa - de hoop van het Westen Stap voor stap smeden de volken van West-Europa een wapen waartegen de communisten geen verweer hebben: de onstuitbare macht der economische eenheid, aldus meent Roscoe Drum mond - politiek commentator van de New York Herald Tribune. Dit is geen nieuw militair verbond gericht op het winnen van een oorlog, doch het is een nieuw economisch en politiek bondgenootschap in staat de vrede te winnen. Samen met de V.S. zal het nieuwe bondgenootschap zo ondubbelzinnig de kracht demonstreren van zijn econo mie die gebaseerd is op concurrentie strijd, een vrije markt, de behoefte te verbruiken, dat het communisme in de ogen van steeds meer mensen tot een overblijfsel uit het verleden zal ver schrompelen. Chroesjtsjew beseft dat hetgeen de leden van een tien landen tellende Eu ropese gemeenschappelijke markt kun nen doen ten behoeve van elkaar een veel krachtiger afweer vormt tegen de Russische plannen dan alles wat zij of anderen eventueel tegen de Sowjet- Unie kunnen uitrichten. De Verenigde Staten zullen, aldus Roscoe Drummond, beslist niet in ge breke blijven hun aandeel bij te dra gen om de geweldige stuwkracht van de E.E.G. op te voeren. Zij benutten reeds de nieuwe Atlantische economi sche organisatie, de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling waarvan zij samen met Ca nada en de Europese landen lid zijn. Hieruit blijkt dat zij zich ervan bewust zijn dat Europa en Noord-Amerika het niet zonder elkaar kunnen stellen. In het huidige bruisende stadium zal de Europees-Britse gemeenschap het ongunstige verloop van de koude oor log tot staan kunnen brengen. Een At lantische gemeenschap die Europa, de Verenigde Staten en Canada omvat, zal in staat zijn die ontwikkeling om gekeerd te doen verlopen - door het scheppen van een Verenigd en blijvend overwicht, een dynamische kracht die voor andere landen onweerstaanbaar zou zijn. ATOOMOORLOG TEGEN INSEKTEN „Wondvliegen eten onze geiten op. Wat kunnen we daartegen doen?" Deze nood kreet van een Nederlandse bestuursamb tenaar op Curagao bereikte in 1953 het Amerikaanse ministerie van Landbouw. De kwaadaardige Callitroga horminivirax, had weer toegeslagen. In open wonden van dieren legt het wijfje haar eieren; uit de eieren komen larven diep in het vlees van de gastheer doordringen en zich aan zijn vlees te goed doen tot hij sterft. Op deze manier werden soms hele vee beslagen vernietigd. Enkele maanden na de noodkreet uit Curagao kon de vernietigingscampagne tegen de wondvlieg beginnen. Elke week werden per vliegtuig 170.000 gesteriliseer de vliegen aangevoerd uit een kweeksta- tion in Orlando (Florida) en op Curasao losgelaten. Veertien weken later was het pleit beslecht. De Nederlanders noemden het succes „een wonder". Hoe was dit in zijn werk gegaan? De Amerikaanse insek- tenkenners Knipling en Bushland waren er na langdurige onderzoekingen achter gekomen dat het wijfje van de wondvlieg slechts één keer paart; het mannetje be vrucht echter in zijn korte leven onge veer vijf wijfjes. De theorie van de twee onderzoekers was nu dat de wondvliegen zichzelf zouden uitroeien als onvrucht baar gemaakte mannetjes werden uitgezet wier paardrift echter niet was verminderd. Zij ontdekten welke dosis röntgenstaling de vliegen moesten ondergaan om aan die beide voorwaarden te gaan voldoen. Zij slaagden er zelfs in een stam te kweken waarvan de mannetjes wel 17 keer paar- Curagao was het eerste gebied waar de theorie dat de wondvlieg zichzelf zou uit roeien op geldige wijze werd getoetst en dat er wel bij voer. dat een meisje er leuk uitziet. Wim ziet dadelijk, als ik wat nieuws aan heb." Aaltje haalde haar schouders op. ,,'t Zal me een zorg zijn. Jongens sche len me niks. Ik heb moeder en ik ben hier. Thuis, bedoel ik. Wat wil ik nog meer? Ik ben best tevreden zo." Tonnie liep naar de deuropening en keek naar buiten. „Nu ja, dat moet je tenslotte zelf weten. En wat moeder betreftals je nog eens gaat trouwen, kun je toch hier gaan wonen? Het huis is er groot genoeg voor. En kun je moe der blijven verzorgen." Aaltje draaide de kraan open en ging de sla wassen. „Dat zien we dan wel, als het zo ver is. Maar ik heb helemaal geen zin om te trouwen. Ik heb het toch goed hier? Zoals het nu is?" „Oké, als je tevreden bent, laat het dan zo. Mijn broer heeft je een keer in de stad gezien en hoewel hij altijd erg gesloten is, vroeg hij belangstellend naar je. Ik heb zo het idee, dat hij een oogje op je heeft." Aaltje staakte haar werk en kwam overeind. Ze keek verbaasd naar haar schoonzuster. „Je broer? Die ken ik niet." „Ga weg. Je hebt hem ontmoet op onze bruiloft. Die lange jongen." „Bedoel je Jan?" „Ja." „Gut ja, dat is een broer van je, hè? Paar heb ik nooit bij stilgestaan. O, die." Tonnie keek haar min of meer ver ontwaardigd aan. „Nou, hij heeft een beste baan, hoor. En je zult niet kun nen ontkennen, dat hij knap is. Hij heeft nooit om meisjes gegeven. Maar een paar dagen na de bruiloft had hij het nog over je." „Gek. Waarom?" (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1962 | | pagina 4