Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Woensdag gaan we ter stembus J De Wereld van WEEK-tot-WEEK Rijksweg 12 DODENWEG! Wist u Let op juiste stemdistrict E.H.B.0. vraagt gehele bevolking om hulp VERKIEZINGEN WAAR IS DE VALLEI-RIKS? N.C.V.B. Renswoude vierde 10-jarig bestaan „Goudmuiltje" werd geslaagd kinderfeest OVERBERG ELST Agenda 36e jaargang VRIJDAG 23 MAART 1962 Nr. 24 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Eerste Hulp niet alleen NUTTIG, doch ook NOODZAKELIJK! KERNPUNT Inzamelingsaktic „Nationaal Huldeblijk" Nederland naar de stembus ACHTERGROND 27,50 WAARD 1 QE 009595 Wegenwachter snapte weggelopen jongens Ontstaan der Staten Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWrER H00FDSTR 91 VEENENDAAL Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lUnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprüzen op aanvraag Minimum per advertentie 4.50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Volgende week woensdag moet er gestemd worden. Inderdaad MOET, want iedere stemplichtige heeft volgens de wet een zogenaamde OPKOMSTPLICHT. Voldoet hij of zij hieraan niet, dan kan er een geldboete opgelegd worden van ten hoogste vijf gulden. Of hij of zij ook inderdaad stemt, is natuurlijk een geheel andere zaak. We leven tenslotte in een democratisch land en het staat een ieder in deze vrij te doen en laten wat hij wil. Zoals bekend gaat het a.s. woensdag om de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten. In iedere plaats zullen de stembureaus om precies acht uur worden opengesteld en wanneer de deuren 's avonds om zeven uur dichtgaan, wordt aangenomen dat iedere opgeroepene verschenen is. Na zevenen wordt er koortsachtig geteld, getotaliseerd en samengevoegd, waarna het eindresultaat in ijltempo naar het hoofdstembureau in Amersfoort gebracht zal worden. Men neemt aan dat de definitieve einduitslag van de provincie Utrecht in de na nacht van de 28e maart bekend zal zijn. VEENENDAAL In Veenendaal zijn in totaal zestien stembureaus, verspreid over de gehele gemeente. Ze variëren van 600 tot 1000 kiezers, terwijl op ieder bureau een voorzitter plus drie leden vertegen woordigd zijn. Dit is een wettelijke verplichting. Door middel van de bekende kaarten zijn 13.350 kiezers opgeroepen, waarvan er bijna 200 bij volmacht zullen stem men. Burgemeester mr. dr. J. Hazen berg vervult die dag de functie van voorzitter bij stembureau I - het oude gemeentehuis in de Hoofdstraat. RHENEN Het aantal stemlokalen voor de ge meente Rhenen (waartoe ook Achter berg en Eist behoren) is voor de ko mende verkiezing uitgebreid. Voorheen waren er zes, n.l. in de brandweercen trale aan de Kerkstraat; in het voor malige gymnastieklokaal aan de Ban- tuinweg; in de ulo-school aan de Wil- helminastraat; in de landbouwhuis- houdschool aan de Nieuwe Veenendaal- seweg; in het buurtschapshuis te Ach terberg en in het buurtschapshuis te Eist. Komende woensdag komen daar nog Rijksweg 12, ruwweg gere kend vanaf Veenendaal tot aan Woudenberg, heeft voor al de laatste paar weken een beruchte klank gekregen bij de automobilisten. Er gaat vrijwel geen week voorbij of er gebeurt een ongeval. De meest recente zijn: 1. Vorige week woensdag sloeg bij Woudenberg een auto over de kop. De bestuurder kwam er wonderwel goed af. 2. Diezelfde dag vond bij het pompstation een frontale bot sing plaats, waarbij vier men sen het leven verloren. 3. Eergisteren om kwart voor zes raakte een Amsterdamse auto mobilist de macht over zijn stuur kwijt. Met een snelheid van 100 km vloog hij door de middenberm, raakte op de an dere rijbaan een Duitse tegen ligger en kwam bijna twintig meter verder in een sloot te recht. De bestuurderdie een veiligheidsgordel droegman keerde vrijwel niets. De auto werd totaal vernield. 4. Diezelfde nacht reed V. uit Heelsum met hoge snelheid in de richting Arnhem. Ook hij verloor plotseling de macht over het stuur, schoot door de middenberm, sloeg over de kop en kwam op de andere rijbaan tot stilstand. De auto mobilist is door passerende kollega's naar huis gebracht. Van diverse zijden is er in middels al op aangedrongen om het wegdek ter plaatse eens aan een grondig onder zoek te onderwerpen. De ge dachte leeft namelijk dat er iets niet in orde moet zijn, gezien het verhoudingsgewijs grote aantal ongelukken op dit weggedeelte. bij de R.K. St. Cuneraschool; de Chr. ulo aan de Larikslaan en in Eist de Chr. school aan de Irenestraat. Het dorp Eist zal dus voor het eerst over twee stem lokalen beschikken. Door deze uitbrei ding met bureaus heeft de verkiezings- dienst van de gemeente Rhenen uiter aard een nieuwe verdeling van kiezers moeten maken. Het kan dus voorkomen dat men voorheen gewend was steeds in één en hetzelfde stemlokaal terecht te kunnen. Nu kan het dus gebeuren, dat er op de oproeping een ander lo kaal staat aangegeven. Het is dan ook zaak dat iedereen eerst even goed op zijn oproep kijkt waar gestemd moet worden, anders loopt men de kans aan een verkeerd lokaal te komen en dat brengt alleen maar teleurstelling en extra moeite. AMERONGEN Ook in Amerongen zijn wijzigingen. Voor het eerst is het dorp dit jaar niet meer in TWEE maar in DRIE districten verdeeld. Het vanouds bestaande stem district 3 (Overberg blijft ongewijzigd. Bij het ontvangen van de oproeping dient men eerst goed na te gaan in welk stemdistrict men is ingedeeld. Gaat men oudergewoonte naar hetzelf de stemlokaal als vroeger, dan loopt men de kans aan het verkeerde adres te zijn. Het stembureau van district: 1 is in de Ireneschool; 2 is in de Chr. School, Gasthuisstr. 3 is in de Chr. School te Overberg; 4 is in het Groene Kruisgebouw. RENSWOUDE Renswoude heeft 1013 kiezers opge roepen en kan het dus met één stem bureau af (het gemeentehuis). Vóór de grenswijziging was er ook altijd één aan de Nieuweweg, doch deze is nu vervallen. Het stembureau staat onder voorzit terschap van loco-burgemeester J. T. Wolleswinkel en de twee leden zijn W. v. d. Brandhof en D. J. Vlastuin. DS. VROEGINDEWEY KOMT PREKEN Op uitnodiging van de Jeugdverenigin gen van de wijkgemeente Oost der Ned. Herv. kerk, komt ds. W. Vroegindewey van Barneveld op donderdagavond 29 maart a.s. in de Vredeskerk een preek houden. Het onderwerp voor deze avond luidt: Christen zijn in deze wereld. Weet u wdt te doen als een slachtoffer uw hulp nodig heeft?" en „Weet u hoe u iemand het leven kunt redden bij bepaalde ongevallen?" - Deze twee belang rijke vragen stelt de afdeling Veenendaal van de E.H.B.O. iedere ingezetene bij de aanvang van een grootscheepse kollekte in de week van 26 tlm 31 maart a.s. De E.H.B.O. geeft óók het antwoord op deze twee vragen: „Als u het niet weet en niet kunt of wilt leren, stel dan anderen in staat deze hulp te verlenen!" Omdat de ledenwerfaktie van het Rode Kruis nog vers in het geheugen ligt en meermalen blijkt dat deze beide organisaties met elkaar verward wor den, is wellicht een nadere uiteenzet ting niet overbodig. Het Ned. Rode Kruis is speciaal in gesteld op hulpverlening in oorlogstijd, bij rampen en andere massale gebeur tenissen, terwijl zij in vredestijd diver se andere taken heeft; w.o. de bloed transfusiedienst, het organiseren van boottochten voor langdurige invalide zieken, het plaatsen van hulpposten langs de wegen buiten de kom der ge meenten enz. De Kon. Ned. Ver. Eerste Hulp Bij Ongelukken is meer ingesteld op hulp bij ongevallen langs de weg, in het be drijf, bij sportwedstrijden, wandeltoch ten enz., terwijl zij tevens zorgt voor de opleiding van de hiervoor nodige EHBO-ers, het organiseren van een voudige verbandcursussen voor huis vrouwen en het plaatsen van verband- koffers binnen de kom der gemeenten. Nu zou het tegenover de afdeling Veenendaal van het Ned. Rode Kruis beslist onbillijk zijn om niet te ver melden dat haar leden bij deze meer particuliere hulpverlening steeds in goede verstandhouding hun medewer king verlenen. Omgekeerd werken echter ook de EHBO-ers in oorlogstijd en bij rampen samen met de organisatie van het Ned. Rode Kruis. Bij de spoorwegramp te Harmclen waren b.v. enkele minuten na de ramp VORSTELIJK PAAS-EI VOOR ZOON KIEVIT Op het nachtkastje van mevrouw Kievit-Scheffer (25) in de ver loskundige kliniek van het noodzieken huis Zeeburgerdyk in Amsterdam prükt sinds kort een vorstelijk chocolade Paas-ei Toen mevrouw Kievit daar eind vorige week haar eerste zoon. Ma rio Richard Marcel ter wereld had ge bracht, ontlokte dat een verpleegster een opmerking over „het eerste kievits ei." De vader van Mario, een 28-jarige politie-agcnt, ging in op het grapje, vond dat dit „eerste kievits-ei" dan ook volgens traditie aan de Koningin moest worden gepresenteerd, en stuurde een geboortekaartje, waarop een kievits-ei was getekend, naar het Paleis Soest- denk. Dat het grapje ook hier bijzonder werd gewaardeerd, bleek korte tijd la ter uit het feit, dat namens II.M. de Koningin een groot chocolade Paas-ei bij het gezin Kievit werd bezorgd De foto toont mevrouw Kievit met haar zoontje en het Paas-ei in de kliniek. reeds EHBO-ers met verband en ander materiaal aanwezig en mede hierdoor konden zij 23 slachtoffers op de snelste wijze naar een ziekenhuis afvoeren. Hieruit moge blijken dat ook een particuliere vereniging voor Eerste Hulp Bij Ongelukken niet alleen nuttig, maar ook noodzakelijk is. Het aantal verkeersongelukken is ook in onze gemeente nog steeds schrik barend en eist een groot aantal slacht offers. In huis of bedrijf, bij sport en spel, overal vinden steeds meer ongevallen plaats. In 1961 besteedde de Veenendaalse EHBO-vereniging aan verbandmate riaal en voor onderhoud, aanvulling en uitbreiding van de geplaatste verband- koffers een bedrag van ruim 600, Door geheel Veenendaal verspreid staan thans 23 van deze verbandkoffers ter beschikking (kenbaar aan het gele bord: EHBO-verbandtrommel). Boven dien werden aan 40 leden kleinere ver- bandtrommels uitgereikt om onge vraagd en gratis hulp te kunnen ver lenen, waar dat nodig mocht zijn. HULP VOOR HULPVERLENING Dit alles kost veel geld en vandaar dat de EHBO de volgende week bij iedere deur zal aankloppen. Méér geld zal het mogelijk maken nog méér verbandpos- ten in te richten. Goed onderwijs, regelmatige oefening goed materiaal en een goede organisatie hebben EHBO-ers nodig om eerste hulp GOEDE HULP te doen zijn. De EHBO rekent er terecht op dat niemand de kollektanten teleur zal stellen. Giften kunnen ook gestort wor den op giro 416637 t.n.v. EHBO afdeling Veenendaal. Na de vorming van een plaatselijk co mité „Nationaal Huldeblijk", zal binnen kort een aanvang gemaakt worden met een inzamelingsaktie. Er zal geen open bare straatkollekte worden gehouden, doch de gelden zullen door middel van bijzon dere akties moeten worden verkregen. Zo is het comité voornemens contact op te nemen met werkgevers en werknemers (organisaties) om eventueel te komen tot inhouding van een bepaald bedrag of percentage van het loon voor het natio naal geschenk. Voorts zullen ook de scho len ingeschakeld worden met hetzelfde doel. Het ligt eveneens in de bedoeling vrouwenorganisaties, middenstand, vrije beroepen en banken voor dit doel te inte resseren. Als sluitingstermijn van de aktie is de datum aangenomen van 10 april a.s. WERKBEZOEK VAN MEVR. HAZENBERG: De echtgenote van Veenendaals eerste burger Mr. Dr. J. Hazenberg, heeft woensdagmorgen een werkbezoek gebracht aan de Chr. Huishoudschool aan de Stationssingel. Na ontvangst door de adjunct-direc trice, mej. Parlevlict, werd een rondgang door de school gemaakt. Op de foto is mevr. Hazenberg in een geanimeerd gesprek gewikkeld met een der leerlingen. Mid den: mej. Parlevliet. Aan de woensdag 28 maart a.s. te houden verkiezingen voor de Privonciale Staten, zit meer vast, dan men op het eerste gezicht zou vermoeden. Naast de arbeid in eigen provincie hebben ze namelijk nog een heel merkwaardige taak: ze fungeren als kiescollege voor de samenstelling van de Eerste Kamer. Voor deze verkiezingen worden de Nederlandse provincies namelijk in vier groepen verdeeld, welke ieder een vastgesteld aantal Eerste Kamerleden te benoemen hebben. Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg vormen tesamen een combinatie. Gelderland, Overijssel, Groningen en Drente vormen ook een groep, terwijl Noord-Holland en Friesland samen een groep vormen. De vierde groep bestaat alleen uit de provincie Zuid-Holland. De combinaties zijn zo uitgevallen, omdat men met het oog op de evenredigheid, vier groepen van nagenoeg even grote bevolking wilde formeren. De verkiezing zelf vindt volgens een bijzonder ingewikkeld systeem plaats. De provinciale verkiezingen worden door de politieke partijen van zeer groot belang geacht. Zakelijk zijn zij natuurlijk alleen van belang voor de gewestelijke politiek, echter de provinciale verkie zingen fungeren ook als tussentijdse krachtmeting der verschillende politieke groeperingen. Het is een vaststaand feit, dat een partij, die bij de gewestelijke ver kiezing successen boekt, met een tamelijk gerust hart de eerstvolgende parlements verkiezing tegemoet kan zien. De uitslag Het vinden van de Yalleiriks schijnt steeds moeilijker te worden, want ook deze week meldde niemand zich als de gelukkige vinder. De riks was uitgegeven bü Unie Warenhuis, Slot. de Brufne- piein - Veenendaal. De uitgifte gaat echter normaal door en de nieuwe rijksdaalder met het nummer is 27,50 waard. Bü inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmid dag 12 uur wordt de premie a con tant uitbetaald. In tegenwoordigheid van het gemeentebestuur en talrijke genodigden heeft de N.C.V.B. afd. Renswoude haar tienjarig bestaan herdacht. De presidente, mevr. Ho- gang, sprak een kort openingswoord, waarin zij o.m. de groei van het ledental van 20 tct 70 memoreerde. Het volgende punt van de agenda vormden de jaarverslagen, door de penningmeesteresse zelfs op rijm gemaakt. BURGEMEESTER GAAT BEDRIJVEN BEZOEKEN Om zich volledig te oriënteren, gaat bur gemeester Dr. J. Hanenberg binnenkort werkbezoeken breng* aan een aantal Veenendaalse bedrijven. Het eerste bedrijf dat bezocht zal worden is de KVSW Hierna nam men afscheid van de secr.(esse) mevr. Van 't Wout en mevr. Esser vice-presidenre, vcor deze func ties waren reeds gekozen mevr. Ver- meulen-Esser en mevr. J. Dijkman- Roorda. De aftredende secretaresse mevr. Van 't Wout werd bijzondere dank gezegd voor de buitengewone diensten en medeleven die zij betoond heeft in de 10 jaar van haar functie. Zij werd dan ook beloond- met een boekwerk en bloemstuk. Voor mevr. Esser waren er ook bloemen voor haar 3-jarige diensten als vice-presidente. Vervolgens sprak mevr. Van Raay- v. d. Woerd een woord van dank tot de presidente mevr. Hosang en merkte op dat de vereniging opgegroeid was van kleuter tot volwassene en over handigde de presidente een boekwerk. Als afgevaardigden van het gewest In het „Eigen Gebouw" brachten le den van het jeugd- en kinderkoor „De Roodborstjes" woensdagavond de kin deroperette „Goudmuiltje" voor het voetlicht. Mevrouw H. H. Otting-van Mastigt, voorzitster, opende deze avond, die méér belangstelling genoot dan we in Rhenen in de regel gewend zün voor uitvoeringen in dit genre. Dit mag een verheugend verschünsel worden ge noemd. De grote zaal van „Eigen Ge bouw" was flink bezet. Mevrouw Otting hield een uitvoerige inleiding, waarbij zij niet verzuimde - bij gebrek aan tekstboekjes - een uit leg te geven van de inhoud van het stuk. „Goudmuiltje" bleek een konings kind te zijn, dat was verdwaald in een dicht bos. Zij werd gevonden door ka bouters en elfjes, doch een vreemde vogel was er de oorzaak van dat ten slotte niet alleen „Goudmuiltje' de weg kwijt was. maar het hele gezelschap. Men belandde op een heksenfeest, waar het koningskind een welgevallige prooi dreigde te worden van de heksen. Maar op het allerlaatste moment kwamen ook nog de engelen opdagen, die de heksen verjoegen en „Goudmuiltje", de kabou ters en de elfjes redding brachten. Ook in dit sprookje overwon het goede dus weer van het kwade. De vele kinderen op het toneel, die allen in costuums waren gestoken die door mevrouw Otting zelf waren ver vaardigd, speelden deze operette met veel overgave. Ze waren er - wat men noemt - helemaal in. Cor Huijdink be geleidde de zang op de piano op voor treffelijke wijze. Het decor was buiten gewoon goed verzorgd en paste goed bij het geheel. Kortom het werd een waar kinderfeest voor de jonge „Rood borstjes." De ouders en overige belang stellenden hebben zeer zeker met volle teugen genoten van het kinderspel. Eén van de leden, Annie van Veenen daal, die al tien jaar lid is van de ver eniging, werd gehuldigd. Na de pauze trad het teen-ager koor district Utrecht waren twee dames aanwezig, mej. Striens reikte de presi dente de medaille met lint uit voor het 10-jarig bestaan. Verder waren nog aanwezig mevr. Kleefsman uit Veenendaal en mevr. v. d. Fliert uit Scherpenzeel. De burgemeester sprak de vereniging toe en dankte voor de uitnodiging en feliciteerde eveneens de jubilerende vereniging. Alhoëwel het wel moeilijk was zijn eigen vrouw toe te spreken, deed de burgemeester dit op zeer ori ginele wijze. De vereniging stelt zich op de grond slag dat Christus' Koningschap alom moet worden erkend en de oplossing der maatschappelijke vraagstukken bij het licht van de Heilige Schrift als Gods Woord moet worden gezocht. In de pauze werd koffie geschonken met gebak. Na de pauze werd opge voerd het historisch toneelstuk „Maria Stuart" door leden van de vereniging. Alle kleding hiervoor was zelfgemaakt. Op het laatste moment moesten nog enkelen een dubbelrol vervullen door ziekte van enkele speelsters. Toch werd het stuk goed gespeeld en er hing dan ook een echt historische sfeer, mede door de vele historische attributen die het podium bekleedden. Aan het einde van het stuk speelde en zong men het Wilhelmus. In een kort slotwoord van de presi dente dankte deze de spelers en reikte hen een bloemstukje uit, waarna de avond besloten werd met gebed. De Utrechtse politie heeft gistermorgen twee jongens aangehouden, die dinsdag avond uit Kamp Overberg waren wegge lopen. Het waren de 13-jarige K. B. uit Huizen en de 13-jarige C. H. D. uit Am sterdam. Beide jongens werden door een A.N.W.B. wegenwachter op de autoweg aangetrof fen en door hem bij een benzinestation aan het verkeersplein Oudenrijn in Utrecht afgezet. De 13-jarige K.B. is een van de daders van de moord die vorig jaar gepleegd werd op het 7-jarige debiele meisje Klazina Bunschoten uit Huizen. Beide jongens zijn op transport naar Kamp Overberg gesteld. van de vereniging op, met solo-zang van Tini Otting en Effie Huntelerslag. Muzikale medewerking werd op deze avond nog verleend door een bandje van „Jonge Strijd" afkomstig uit Op- heusden. Bestuur en leden van „De Roodborst jes" mogen met voldoening op de avond terugzien. Wij vernemen nog, dat het koor deze zomer een vakantietrip gaat maken naar Hanau in Duitsland. In dit ver band wekte mevrouw Otting de moe ders nog op voor deze reis vooral nu al te gaan sparen. Zij bracht dank aan de verschillende organisaties, die met hun financiële bijdragen deze vakantie reis mogelijk hebben gemaakt. N.C.V.B. ELST TELT 100 LEDEN Dinsdagavond hield de heer de Bonte uit Amerongen voor de NCVB afd. Eist een lezing met lichtbeelden over zijn reis naar Israël, welke met de grootste aan dacht werd gevolgd. Op deze avond werd tevens het honderdste lid van de Elsterse afdeling van de NCVB ingeschreven. Het was mevr. G. v. Spanje-Arissen. Zij werd toegesproken door mevr. Van Lienden die haar woorden vergezeld liet gaan van een bloemenhulde. Tot slot werd het 100ste lid nog toegesproken door Zr. Terweij die tevens een lepeltje van de NCVB over handigde. SPRONG Op de Noordzee heeft een bruinvis zo'n sprong boven water gemaakt dat h(j terecht kwam in de cockpit van de Britse marine, waarvan de deur openstond. MANTEL - De Engelse mevrouw Gibbins weet niet goed wat zij met het (vele) geld van haar man, de milliardair Alfred Boyd Gibbins moet doen. Om hem dat te laten voelen is zij op elk van de 29 dagen van haar echtschei dingsproces in een andere, duur dere, exclusievere bontmantel voor de rechter verschenen. HAAR De pianiste Monique de la Bruchollerie bezit een pluk haar van het hoofd van Frans Liszt. Zij kreeg het van de laatst nog in leven zijnde leerlinge van de grote componist en pianovir tuoos een 92-jarige dame te Boe dapest. BAARD 41 proeent van de Franse mannen scheert zich met een elektrisch schcerapparaat, eveneens 41 procent met een Gi- lette. De overige 18 procent ge bruikt nog het mes. LUCHT De beroemde Parijse lucht bevat 600.000 microben per kubieke meter, waaronder be grepen. die welke de mensen op Parijs verliefd maakt en hen verhindert de andere 599.999 te ontvluchten. TE JONG Een van de jongste Franse filmsterretjes, Dany Sa- val. is teleurgesteld uit Holly wood terug gekomen. 7.U mocht er geen van de dingen die zü in Frankrijk gewend was te doen, zoals bier drinken, autorijden, dancings bezoeken, een eigen kamer huren, omdat zü nog niet meerderjarig is. Toen haar bü aankomst te PaHjs werd ge vraagd wat zij nu ging doen, was het antwoord: de twist dansen op Saint Germain-des-Prés. SPRINGER De Papoea Ed ward Labiran wordt waarschijn lijk de eerste sportman die zijn land op de Olympische Spelen zal vertegenwoordigen. Hij sprong bij wedstrijden in Aus tralië 2 m. 08 hoog en insiders verwachten dat hij weldra tot 2 m 31 zal kunnen komen. TRAINER De volgende ad vertentie lazen we niet in een Nederlandse krant: „De Indo nesische Tennisbond vraagt een trainer om zijn spelers geduren de zes maanden te trainen. Sa laris 5.000 dollar per maand." is een soort tussentijdse stand, want vele burgers valt het moeilijk een goed in zicht te hebben in provinciale belangen en daarom laten ze zich, bij het bepalen van hun keus in het stemhokje bij provin ciale verkiezingen veelal leiden door de partij welke ook in het nationale vlak, hun voorkeur heeft. Het bestaande kiessysteem geeft dus in direct invloed op de landelijke politiek en door de ingewikkelde verkiezingsformule kan het voorkomen, dat één stem in de Provinciale Staten meer of minder, voor een politieke partij ook beslist over het al dan niet bezetten van een omstreden zetel in de Eerste Kamer. De staatjes welke honderden jaren ge leden in het stroomgebied van West Eu ropa's grote rivieren tot stand kwamen, vormen de grondslag van onze tegenwoor dige provinciale besturen. Onder Philips de Goede, Bourgondische hertog, begon omstreeks 1430 het proces van de één wording en in het begin van de zestien de eeuw kon er tijdens de regering van Karle van Oostenrijk, de latere Karei de Vijfde, zelfs gesproken worden van de „staat der zeventien Nederlanden". Het bestuur over de provincie werd in die dagen gevoerd door de Staten die uit hun midden enkele Gedeputeerden met de meeste werkzaamheden belastten. Dit was wel nodig, omdat de Staten zelf maar gedurende een zeer beperkte tijd van het jaar bijeen waren. Wat dit betreft is er nu niet veel veranderd, want ook nu ken nen wij een taakverdeling tussen Provin ciale Staten en Gedeputeerden om dezelf de redenen. Heel anders lag het in die tijd met de kwestie van de afvaardiging. Ieder lid van de Provinciale Staten kwam voorna melijk op voor de stand die hem had af gevaardigd. De macht van de provincie was groot, omdat men ieder gewest als een min of meer zelfstandige staat be schouwde. In het begin van de zeventien de eeuw kwam hier echter een einde aan omdat Koning Willem I commissarissen benoemde, die met de titel van gouver neur, bedoeld waren om in de provincie voor de koning het roer stevig in handen te houden. Kort hierna werden verschil lende reglementen aan de grondwet toe gevoegd, welke er voor zorgden, dat de provincie werd gedegradeerd van soeve reine staat tot bestuursorgaan van een eenheidsstaat, slechts toegerust met een zeer beperkte mate van zelfbestuur. dat er vorig jaar in Veenendaal 215 paartjes in het huwelijksbootje zijn ge stapt? dat de huwelijksvoltrekking voor de ambtenaar van de burgelijke stand be taald moet worden? dat deze prijzen varieren van dertig tot zestig gulden? dat het hoogste bedrag verschuldigd is als men op woensdagmiddag wil trou wen? dat er echter een tweetal uitzonderin gen zijn? dat er namelijk twee morgens in de week zijn, waarop het huwelijk koste loos is? dat dit de maandagmorgen (vóór 11 u.) en de vrijdagmorgen (vóór 10 uur) zijn? dat hier echter weinig gebruik van ge maakt wordt? VEENENDAAL Vrijdag: Automobielshow aan In dustrielaan 2-10 uur. Zaterdag: Automobielshow aan In dustrielaan 2-10 uur. Zondag: Open Deur zangdienst in Ver. gebouw 7 uur. Dinsdag: Ontspanningsmiddag da mes in OCB-gebouw. Luxor: vrijd. t.e.m. zond. „Tarzan de geweldige" 14 jr. maand. t.e. m. woensd. „Toen de hel los brak" 14 jr. donderd. „Greep naar de macht" 14 jr. AMERONGEN Zaterdag: Kinderoperette in Club huis, 7.30 uur. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal, Kanaalweg 2 - Tel. 2918 fëettcruidkle voor betere uurwerken

De Vallei | 1962 | | pagina 1