moeten ook gedragen worden RIJLES? MARINO! C.N.V.-besturenbond verzorgde familieavond Voor onze OUDERE lezers heilig keidócforcleló Belangrijke modernisering bij drogisterij Kok VOOR DE BOER ELST AMERONGEN PontpO bevrijd! Personeelslid van Overeem N.V. te Seherpenzeel gehuldigd ACHTERBERG RHENEN Het Climax-toernooi op 14 april MARKTBERICHTEN AANSCHAF ZAAK VAN EIGEN KEUS De verkeersonveiligheid neemt met de dag toe, maar gelukkig volstaat men niet alleen met het constateren van deze droeve gang van zaken, doch worden er ook naar wegen en moge lijkheden gezocht om aan die onvei ligheid zoveel mogelijk een einde te maken. Algemeen wordt nu wel inge zien, dat een auto niet alleen gevaar lijk is voor de andere weggebruikers doch evenzeer voor de inzittenden van een wagen. De veiligheidsgordel werd gemaakt toen de constructeurs zich bezonnen op de noodzaak de bescherming van de automobilist op te voeren. Natuurlijk hebben vooral ook de artsen zich met dit probleem bemoeid, daar zij voort durend te maken hebben met de effec ten van de ongevallen en aldus ver zaakte zware verwondingen. Zij brach ten er rapporten over uit en er werden zelfs 7 veiligheidsmaatregelen voorge steld om te voorkomen, dat de chauf feur en de inzittenden uit de wagen tegen de ruiten of zijkanten geslingerd worden bij een ongeval. Men stelde o.a. voor om de zitbanken zodanig te mon teren dat ze - zelfs bij plotseling rem men - een voortstuwende kracht kun nen weerstaan, die 40 maal groter is dan de aantrekkingskracht. Als een van de voornaamste voor zorgsmaatregelen werd het aanbrengen van veiligheidsgordels beschouwd, wel ke een zeker rekkingsvermogen hebben en aan de zittingen vastgemaakt kun nen worden in plaats van aan het chassis. Al geruime tijd heeft men veiligheidsgordels in de handel, die niet alleen de heupen omspannen maar eveneens voorzien zijn van een gordel, welke dwars over de borst loopt. Door dit systeem kan worden vermeden, dat het lichaam voorwaarts gestuwd wordt in geval van botsing of zeer krachtig remmen. Deze gordels, welke in Zweden ont worpen werden, bieden inderdaad grote voordelen; het grote aantal tests, waar aan ze onderworpen werden, bewees hun praktisch nut. Overigens kan men thans vaststellen, dat alle autocon structeurs er meer dan ooit van over tuigd zijn, dat zij rekening moeten houden met de veiligheidseisen. Zij zoeken dan ook naar een ideale oplos sing, die in sterke mate noodlottige ge volgen zou kunnen vermijden in geval van een hevige botsing. Bijzondere bord en het stuur en men kwam ook tot de conclusie, dat het lichaam beter beschermd is, wanneer het als het ware deel uitmaakt van de wagen. Sommige wagens zijn daarom reeds in serie met veiligheidsgordels uitgerust. OOK NADELEN Men hoede zich voor de gevolgtrekking, dat zo'n gordel thans als een soort ver zekering tegen ernstige verwondingen beschouwd mag worden en dat alle le vensgevaar nu vermeden is. Het gaat hier ook nog om een voorzorgsmaat regel, waarbij komt dat aan die gor dels bepaalde nadelen niet ontzegd kunnen worden. Knopjes en bedie ningshandles van vele wagens zijn niet gemakkelijk genoeg binnen het bereik van een chauffeur, die letterlijk op zijn plaats gebonden is. Men moet b.v. niet vergeten, dat het sturen van een auto nog altijd een gro te bewegingsvrijheid vergt en het knopje van de lichten en de ruiten wissers staan maar al te dikwijls bui ten alle bereik. Van belang is voorts, dat men zo weinig mogelijk tijd verliest om even tuele gewonden uit een verongelukte auto te halen, vooral wanneer er brandgevaar dreigt. In dergelijke ge vallen kunnen veiligheidsgordels heel wat nuttige tijd doen verliezen. Het probleem blijft dus of de veilig heidsgordels inderdaad wel de ideale oplossing vormen. Statistieken hebben bewezen, dat de meeste en ook gevaarlijkste verwon dingen hoofdwonden zijn en dat de persoon, die naast de chauffeur zit, daaraan het meest wordt blootgesteld. Bij plotseling remmen en zeker wan neer er een botsing plaats vindt, vliegt hij met zijn hoofd tegen de voorruit, vooral daar hij er niet op bedacht is en niets hem tegenhoudt. In zo'n geval kan dus een veilig heidsgordel, welke dwars over de borst loopt en vermijdt dat het bovenste deel van het lichaam naar voren wordt ge stuwd, veel narigheid voorkomen. ZELF KEUS MAKEN Een andere factor is voorts, aldus een expert van Goodyear, dat de automo bilist zélf dient te besluiten of een vei ligheidsgordel in zijn persoonlijk geval nuttig is en dit al naar gelang het ge- aandacht wordt besteed aan het dash- bruik, dat hij van zijn wagen maakt. Met de modernisering en uitbreiding van de bekende drogisterij Rein Kok, heeft de winkelstand in de omgeving van de Hoogstraat-Gelderland een prachtige aan winst gekregen. Het resultaat van deze verbouwing is werkelijk verrassend, want van de oude min of meer bekrompen win kelruimte is niets meer terug te vinden. De winkeloppervlakte is meer dan verdubbeld en mede door de grote eta lageruiten is een vrije inkijk ontstaan, waardoor het interieur, ook van buiten af, volledig tot zijn recht komt. De gro tere ruimte maakte het ook mogelijk een aparte afdeling in te richten voor behang, verf en parfumerie-artikelen. Dit alles is op overzichtelijke en aan trekkelijke wijze geëtaleerd. De fraaie gondola's zijn speciaal geplaatst met het oog op de meer modernere ver koopmethode, in casu semi-zelfbedie- ning. De eigenaars hebben eveneens reke- Lezing van Veenendaalse Vogelvrienden Op woensdag 28 maart a.s. houdt de vereniging van vogelliefhebbers „De Veenendaalse Vogelvrienden" een le zing in hotel de Korenbeurs. Deze zal worden verzorgd door de bekende keurmeester van kanaries en tropische vogels: de heer Dommernold uit Den Haag. De toegang is gratis en ook niet-leden zijn vanzelfsprekend van harte welkom. VVD-CANDIDATENLIJST De WD candidatenlijst voor de komen de gemeenteraadsverkiezingen is defini tief vastgesteld en ziet er alsvolgt uit: 1 H. Buddingh- de Vries Lentsch; 2 P. H. Flohil 3 A. Boers Jzn. 4 J. P. Havinga 5 G. H. van Baren 6 P. J. v. Wakeren 7. G. van Busschbach HET STROOIEN VAN MESTSTOFFEN Nu door de aanhoudende koude het strooien van verschillende meststoffen voor een groot gedeelte later moet plaats vinden dan gewoonlijk, verzoekt het land bouwkundig bureau voor Sporenelemen- Meststoffen te Arnhem ons het volgende mee te delen: „Het is gebleken, dat er onvoldoende bekendheid heerst over de aanwendings— tijd van Koperslakkenbloem op grasland. Over het algemeen is het 't beste, deze koper-kobaltmeststof zo vroeg mogelijk uit te zaaien, hetgeen niet wegneemt, dat een aanwending in maart en eerste helft april een even goede werking verzekert. Recente koperbemestingsproeven op grasland met verschillende aanwendings tijden voor K.S.B. „SEMO", genomen door de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst voor de provincie Utrecht, hebben aangetoond, dat bij aanwending in december en maart vrijwel dezelfde verhogingen van het ko pergehalte in het gras werden verkregen. Het spreekt vanzelf, dat bij aanwending in het late voorjaar het vee niet direkt na het uitstrooien op de betreffende perce len dient te worden ingeschaard. Evenals na het uitstrooien van andere meststoffen is rekening te houden met een wachttijd van 23 weken. Bij grote regenval kan een periode van 10 tot 14 dagen reeds voldoende zijn." ning gehouden met de toekomst door in de oostmuur van het pand een grote etalage aan te brengen, wélke van bin nenuit niet zichtbaar is. Ondanks de modernisering is het karakter van deze zaak toch niet verloren gegaan. Op de dag van de heropening kregen de firmanten enorm veel felicitaties in ontvangst te nemen, terwijl ook een respectabel aantal bloemstukken de nieuwe winkel een feestelijk tintje gaven. Ds. C. A. Snoep 45 jaar predikant Zondag 25 maart a.s. zal het vijfen veertig jaar zijn geleden, dat ds. C. A. Snoep uit Haren bij Groningen werd bevestigd als predikant in de Neder landse Hervormde Kerk. Ds. Snoep werd op 29 mei 1889 in de Hervormde pastorie van Linschoten in Utrecht geboren. Hij bezocht eerst het gemeentelijk gymnasium te Doetin- chem en studeerde daarna nog theolo gie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat de heer Snoep in 1915 door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk en hij eerst enige tijd te Nieuwe Pekela werkzaam was geweest als hulpprediker, werd hij op 25 maart 1917 door zijn vader, wijlen ds. P. Snoep, toen nog predikant te Eist bij Amerongen (1912-1920) beves tigd als predikant van de Herv. gem. van Urk. Daarna diende de jubilaris verder nog de Herv. gemeenten van Giethoorn 1919 tot 1926; Vierhuizen en Zoutkamp in de classis Winsum 1926 tot 1929; Kantens in de classis Winsum 1929 tot 1935; Ulrum 1935 tot 1947 en op 16 maart 1947 werd hij door zijn broer, wijlen ds. Joh. P. Snoep uit Veenwou- den bevestigd als predikant van de Herv. gem. van Nieuwolda in de classis Winschoten. Deze zijn zesde en laatste gemeente diende ds. Snoep tot 1 mei 1955. toen hem op bijna zesenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds. Snoep zich metterwoon te Willemsoord, waar hij tot 1 februari 1960 nog bijna vijf jaar bijstand in het pastoraat heeft verleend. Daarna vestigde hij zich met terwoon te Haren bij Groningen. Ds. Snoep was o.a. lid van het clas sicaal bestuur van Winsum en praeses van dat van Winschoten. Na de invoe ring van de nieuwe kerkorde van de Ned. Herv. Kerk op 1 mei 1951 was hij nog enkele jaren praeses van de classi- cale vergadering van Winschoten. Te Nieuwolda was hij verder ook nog praetor van de ring Midwolda. Een voorbeeld is in dit opzicht een automobilist die des nachts bijzonder snel op de autoweg rijdt, terwijl zijn medepassagier, die naast hem zit, slaapt. In deze omstandigheden is het duidelijk, dat het raadzaam is, dat de passagier een veiligheidsgordel heeft, vooral daar hij in geval van botsing of hevig remmen niet de minste afwij kingsbeweging meer zal kunnen ma ken. Dit gaat ook op wanneer het ver keer bijzonder intens is en de kansen op aanrijdingen zeer groot zijn. Want, hoewel hoge snelheden gevaarlijk zijn, kan een krachtige druk op het rem pedaal bij een snelheid van 40 km per uur dikwijls nog gevaarlijker zijn voor de inzittenden dan hevig maar gelijk matig remmen bij 120 km per uur. Men ziet dus dat men voor dit pro bleem zelf moet uitzoeken of een vei ligheidsgordel aangewezen is en of men er belang bij heeft de beide voorplaat sen ervan te voorzien of slechts één. Bovendien zijn veiligheidsgordels doelloos als men ze niet gebruikt. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat men ze maar slordig naast de zitbank laat hangen TAFELTENNIS Het toernooi om de kampioenschap pen der Geld. Vallei wordt weer ge organiseerd door de t.t.v. Climax en wel op zaterdag 14 april a.s. Indien het aantal inschrijvingen zulks noodzake lijk maakt, zullen er op de donderdag en vrijdagavond daaraan voorafgaande voorwedstrijden gespeeld worden. Men kan vrij inschrijven in twee klassen enkel (mits niet lager dan de op de bondskaart aangegeven klasse) en in het heren, dames en gemengd dubbel. Inschrijvingen té richten aan de heer P. W. van Manen, Larikslaan 41 te Veenendaal vóór 31 maart a.s. In de competitie hebben de Climax junioren hun eerste wedstrijd om het kampioenschap van Gelderland met 6-4 gewonnen. Climax werd regelementair met 10-0 winnaar tegen M.V.R. wegens niet op komen van laatstgenoemd team. Tegen „Ons Vermaak" te Nijmegen leed Climax een 6-4 nederlaag. Van Dam bleef ongeslagen, al was hij deze avond zeker niet in topvorm, maar zo wel Van Manen als Van Eist konden niet tot winst komen. Het dubbelspel leverde voor Climax het vierde punt op. Woensdagavond moet Climax naar Swift te Wageningen voor het spelen van zijn laatste competitiewedstrijd. Dit zal nog een moeilijke opgave voor de Veenendalers worden, al zal er veel van afhangen welke spelers Swift be schikbaar heeft SOPHIA LOREN ONDERSCHEIDEN DOOR AMERIKAANS LEGIOEN VAN OUD-STRIJDERS. Kolonel Howard C. Dulin, de commandant van de in Parys wonende Amerikaanse oud-stryders, heeft in de Franse hoofdstad aan Sophia Loren de gouden medaille van het Amerikaanse Legioèn uitgereikt. Foto: Met de medaille op de borst past Sophia de bij haar onderscheiding horende kwar tiermuts op het hoofd. ZIE ONZE KOLLEKTIE VLIEGTUIG- EN SCHEEPS- MODELBOUW ZILVEREN HUWELIJKSGESCHENK KONINKLIJK PAAR Onder hartelijke dank aan de gevers en erkentelijkheid voor de medewerking van de plaatselijke verenigingen voor zoveel het dorp betreft en van de heer Wijnand voor wat Overberg betreft, kan worden medegedeeld, dat de opbrengst voor het bovengenoemde doel is: Amerongen uitgez. Overberg 907,84 Overberg 136,25 gehele gemeente 1044,09 Dit bedrag is aan het nationale comité afgedragen. De C.N.V.-leden van de besturenbond afdeling Amerongen-Leer sum waren dinsdagavond in het Clubhuis bijeen voor een zgn. familieavond. De voor zitter van de N.C.L.B., de heer G. J. van Barneveld, opende de avond, terwijl namens het hoofdbestuur sprak de heer C. de Pous. De toneelgroep „Tonego" uit Doorn kwam voor het voetlicht met het komisch spel „Pappa is Professor" Ook de beide plaatselijke predikanten gaven blijk van hun belangstelling. In zijn openingswoord heette de heer G. J. van Barneveld allen hartelijk welkom en zette duidelijk uiteen het voordeel om lid te zijn van een Chr. vakbond- De heer C. de Pous had o.a. de indruk dat de vakbeweging, zoals trouwens de gehele wereld, zich in een crisis be vindt. Als bewijs hiervoor voerde spre ker aan, de afvloeiing naar de Catago- rale Bonden en het beleid van de loon politiek. Spreker zag hierin (ook in eigen kring) de geest van het materia lisme. Iedereen wil zoveel mogelijk verdienen en aardse goederen verza melen als maar mogelijk is. De heer De Pous verwees echter tenslotte naar het geen de ex-voorzitter van het CNV al tijd opmerkte: „Zoek eerst het Woord Gods, en al het andere zal u worden toegeworpen." Ook dat het CNV enkel haar doel tracht te bereiken uitsluitend met geoorloofde middelen, botst zij nog wel eens, vandaar ook de afvloeiing naar de catagorale bonden. Tenslotte deed de heer De Pous een beroep op alle aanwezigen, te streven naar één heid in eigen land en eigen kring. Het toneelstuk dat hierna werd op gevoerd, heeft het publiek verder een goede avond bezorgd. Het spel speelde zich af in een groot hotel aan het strand. Na veel verwikkelingen bleek tenslotte dat Merie en haar vader in het geheel niet waren, voor wie zij zich uitgegeven hadden, n.l. Merie, de dochter van de beroemde professor en cabaretster, zomin als haar vader pro fessor Lind bleek te zijn. Zoals ge woonlijk in zulke kluchten, kwam ook hier alles weer op zijn pootjes terecht en kwam er toch nog een happy end. Jammer was het, dat de souffleur neus, keel,borst vaD vastzittend sljjm DE HUISARTS EN DE OUDERE MENS In het laatst van het vorig jaar heeft het Nederlandse Huisartsengenootschap in Utrecht een congres gehouden, waar op een forum antwoord heeft gegeven op allerlei vragen, de bejaarde mens betreffende. Dit forum stond onder lei ding van prof. R. Hornstra, hoogleraar in de sociale geneeskunde te Utrecht. De voornaamste uitspraken, welke naar voren kwamen, willen we hier vermel den. SLECHT GEVOED De mensen kunnen niet oud worden en fit blijven als tweederde van de be jaarden zich ondoelmatig voedt. Dit was één van de conclusies. Het ver ouderingsproces kan niet worden stop gezet door een goede voeding, maar al lerlei gebreken kunnen er door worden bestreden en in ieder geval kan het verouderingsproces er door worden ver traagd. Er worden gewoonlijk twee fouten begaan. De eerste is: dat er teveel wordt vastgehouden aan oude eetge woonten. het gebruik van veel vet bij voorbeeld. Maar de behoefte aan calo rieën daalt bij het ouder worden en dan is veel vet niet nodig. Het is bo vendien uitgesproken slecht voor de bloedvaten. Eiwitten, vitaminen, wat meelspijzen, die moeten in voldoende mate worden gebruikt. Het voedsel moet licht ver teerbaar zijn, smakelijk bereid en niet aangewezen mensen om de zorg voor de bejaarde, als hij ziek is, op zich te nemen. PERIODIEKE KEURING Men stelde de vraag of het nuttig is een sociaal-geneeskundige organisatie in het leven te roepen, die op zich neemt oudere mensen uit te nodigen zich regelmatig te onderwerpen aan een geneeskundig onderzoek door spe ciaal hiervoor opgeleide en aangestelde artsen. Of behoort, zo vroeg men, deze taak tot het terrein van de huisarts, die als het ware de patiënt veelal lange jaren op zijn levenspad heeft begeleid, zijn levensgeschiedenis kent, zijn milieu zijn psychische gesteldheid, zijn ver zorgingsmogelijkheden? Tot een defini tieve uitspraak kwam men niet, maar de vraag van de voorzitter of het niet wenselijk zou zijn alle aanstaande art sen een nascholing in de geriatrie (de wetenschap der ziekten van de ouder dom) te geven, was wel veelzeggend. Indien de huisartsen meer dan tot nu toe aandacht aan de ouderen onder hun patiënten zouden kunnen schenken, zou de wens om hen zo lang mogelijk in eigen omgeving te laten wellicht ook meer verwezenlijkt kunnen worden. Samenwerking van de huisarts met al lerlei sociale diensten is nodig. GEVAREN IN HUIS Ook werd gewezen op allerlei gevaren in huis, die de oudere mens bedreigen. Er werd gesproken over „die vreselijke losse matjes op gewreven zeil", over de wenselijkheid van een nachtlichtje op in te grote hoeveelheden worden opge- de gang naar de w.c. diend. Slechte voeding staat de gene- I Zo ziet u hoe de belangen van de zing van allerlei aandoeningen in de oudere mens telkens weer een onder weg en doet de gevoeligheid voor in fecties toenemen. De tweede fout is, dat de mens zijn belangstelling voor de bereiding van een goede maaltijd verliest. Misschien kan dit verbeteren als hij meer wordt doordrongen van de waarde daarvan. gevolgen daarvan zijn een lusteloosheid en een vermoeidheid, die op hun beurt weer dringend aanraden tot kalm hou den en niets doen. VOORJAAR Als u dit leest, gaan we het voorjaar tegemoet en dat idee alleen al geeft weer moed om de sleur te doorbreken. Het is ook zo moeilijk. Het is zo moei lijk om er een gewoonte van te maken, van die dagelijkse portie doelmatige beweging. Is die gewoonte er eenmaal, is het een vanzelfsprekend feit gewor den, dat men zijn dag begint met spie ren en gewrichten een goede beurt te geven als een vanzelfsprekend onder deel van het toilet, dan is het niet erg meer. Maar is die hulp van de gewoon te er nog niet, dan is het moeilijk om iedere dag te vechten tussen doen en niet doen. Mag ik u helpen? Dan aan het werk. OEFENING 1: Ga rechtop staan en kijk naar boven. Klap nu voor en ach ter het lichaam in de handen. Maak dit moeilijker door voor, hoog en achter te klappen. Deze bewegingen in de schoudergewrichten maken dat u geen moeite meer hebt met het aantrekken van jas of mantel. OEFENING 2: Zittend: helemaal in elkaar gaan zitten en dan langzaam oprichten en tot slot de armen hoog heffen. De handen nakijken en opnieuw voorover en in elkaar zitten. Albertine Vellenga. Het personeel van de Metaalwarenfa- genover de werkgever komt in de tegen- briek Overeem N.V., gevestigd aan hetwoordige tijd niet zo veel meer voor, aldus de burgemeester. Vooral bij de jongeren is het zo, waar het meest valt te verdienen daar gaan zij naar toe. Namens de beide Kamers van Koop handel (Amersfoort en Arnhem) sprak de secretaris van de K.v.K. voor Gel derland, de heer De Vries uit Arnhem. Ook deze schetste de trouw en plichts betrachting van de jubilaris en bood hem namens beide Kamers de verguld zilveren draagmedaille aan. De commissaris van de NV, de heer Overeem, memoreerde de zeer primi tieve manier waarop zij destijds ge start waren en bood de jubilaris een gouden polshorloge aan namens de NV. De heer v. d. Werk bood namens de directie aan mevr. du Pree een bloe metje en aan de jubilaris de traditio nele enveloppe aan. Namens het per soneel, de heer J. D. v. d. Haar, een hanglamp en tafeltje. De heer du Pree, die volgens zijn zeggen, tegen deze huldiging had opge zien „als een konijn dat een berg hooi moet opeten", sprak ook namens zijn vrouw een kort dankwoord. Bij deze huldiging waren eveneens tegenwoordig de president-commissaris dra Pomes uit Leiden, de secretaris de heer B. v. d. Brink en de heer Van Ooyen, werkzaam bij de N.V. Onder het genot van een verversing en goede sigaar, bleef men nog wat na praten, waarbij opnieuw duidelijk bleek, hoezeer een dergelijke officiële erkenning voor een toegewijde lang durige arbeid de betrokkene tot vol doening en verheugenis stemt. Oosteinde, was er op woensdagmiddag in hotel de Hertog van Gelre getuige van dat burgemeester mr. C. P. Iloytema van Ko nijnenburg, namens de minister van Eco nomische Zaken, aan de heer B. du Pree, mededeling deed, dat het H.M. de Konin gin had behaagd, hem de ere-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, toe te kennen. De verdiensten van de heer du Pree, die veertig jaar lang bU bovengenoemde metaalwarenfabriek plichtsgetrouw zjjn werk vervulde, waren aanleiding geweest hem deze onderschei ding te verlenen. Voor dat de burgemeester de heer du Pree de versierselen, behorende bij de hem verleende onderscheiding op de borst speldde, zei hij niet te weten wie hij nou het eerst moest complimen teren, de NV of de jubilaris, want in beide gevallen blijkt de goede ver standhouding tussen werkgever en werknemer. Een dergelijke trouw te veel te hard sprak, hetwelk beslist storend werkte. Nietemin werd over het algemeen goed gespeeld, hetgeen de aanwezigen dan ook lieten blijken door middel van een hartelijk applaus voor de spelers. SCHIETRESULTATEN „WILLEM TELL" W. v. Veenendaal 99; B. Esveld 99; P. v. d. Sigtenhorst 97; G. v. d. Horst 96; J. d. Greef 95; J. de Haas 94; A. de Haas 93; C. M. Ploeg 93; A. Burgstede 92; H. den Uyl 92; E. Moesbergen 92; H. de Groot 92; T. v. Voord 92; J. v. Leeuwen 88; D. de Haas 88; G. Wijnbergen 88; J. Pakvis 85; A. C. Brinkman 85; W. Berkhof 83; A. Engelaar 82. OOK „ROOIE SIEN" IN AMERONGEN Zojuist vernamen wij, dat ook in het Clubhuis vrijdagavond 30 maart a.s. het Amsterdams Volkstoneel hoopt op te tre den met het realistische toneelstuk „Rooie Sien". Deze avond is alleen toegankelijk voor personen van boven de achttien jaar. TECHNISCHE SCHOOL - WAGENINGEN De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op een advertentie, voorkomen de in dit blad, met betrekking tot de in schrijving van leerlingen voor de Tech nische School te Wageningen, alsmede op de daarin aangekondigde causerie, te hou den door de directeur dezer school op za terdag 31 maar a.s over het onderwerp .Toekomstmogelijkheden via het Technisch onderwijs". Oprichting afd. V.V.D. te Amerongen Op een bijeenkomst van een aantal ingezetenen op 19 maart j.l. in „Het Rode Hert" te Amerongen werd, na een inleiding door mevr. Buddingh-de Vries Lentsch uit Veenendaal, overge gaan tot de oprichting van een plaat selijke afdeling. De oude afdeling Leersum-Ameron- gen heeft de in Amerongen wonende leden overgeschreven naar de nieuwe afdeling. Een voorlopig bestuur werd als volgt samengesteld: G. A. Dagnelie, voorzitter; mevr. J. v. d. Pol-v. d. Kop, secretaresse; mr. dr. J. G. A. Katten- busch, penningmeester; mej. R. Kist en d heeer F. Stob, leden. De nieuwe afdeling stelt zich voor met een kandidatenlijst deel te nemen aan de komende gemeenteraadsverkie zingen. ONZE BELASTING In verhouding met andere EEG- landen staat Nederland met de belastingheffing aan de top. Van f 10.000,inkomen betaalt men in: Frankrijk 2 Engeland 7,7 °/o Duitsland 7 °/o België 8,2 ®/o Nederland 12 °/o SCHERPENZEEL Aanvoer 915.000 eieren. Prijs 10,50 tot 11,25 per 100 stuks. Handel vlug. EIGEN OMGEVING De mens moet bij het ouder worden zolang mogelijk in zijn eigen omgeving blijven, zo luidde een andere conclusie. De oudere mens is minder soepel. Hij houdt niet van veranderingen. Hij mijdt werp van bespreking uitmaken. Engelse les voor 65-jarigen en ouderen Men is nooit te oud om te leren, rede neert men in Rotterdam. De Volksuni versiteit en de Sociale Raad hebben er samen een cursus „Engels voor begin ners" georganiseerd. De inschrijvers moeten 65 jaar of ouder zijn. Kosten voor 24 lessen 10,—. De studieboeken worden door de Commissie voor de Be jaardenzorg gekocht. De bedoeling van deze lessen is, oudere mensen in staat nieuwigheden en heeft ook niet graag j-e stellen de brieven van hun geëmi- steeds andere mensen om zich heen. De bejaardencentra zijn prachtig, maar menige bejaarde vereenzaamt er toch. Huisarts en wijkverpleegster zijn de greerde kleinkinderen, die de Neder landse taal niet meer beheersen, te kunnen lezen en beantwoorden. E. Rubbens-Franken. Lichaamsoefeningen DOEN? Wat is er toch een groot verschil tus sen doen en niet doen en wat zijn er een massa oorzaken, die maken, dat men aan het niet-doen de voorkeur geeft: vandaag maar niet, morgen zul len we wel eens weer zien, of: nee, ik geloof dat het beter is dat ik me van daag wat rustig houd. Het is nu decem ber, de moeilijkste maand voor maag en ingewanden. Ieder jaar vanaf begin december tot half januari zitten we metersdiep in de zoetigheden en andere lekkernijen. Misschien wordt er in die tijd meer gerookt, meer gegeten en ge dronken dan in andere maanden. De OUDERAVOND Dinsdagavond is er ouderavond van de O.L. school in het buurtschapshuis. Door de heren T. Dirksen uit Maarsbergen en Joh. v. Lakenvelde uit Utrecht, zal een lezing worden gehouden met kleurendia's en kleurenfilms, over Lapland, Noorwegen en Zweden. Deze heren hebben samen een reis door deze landen gemaakt. ■K- Advertentie in Amerikaans blad: „Te koop Sedan 1949 met kapotte rem, lege accu en vijf onbetaalde boetes wegens fout parkeren". Toen een man in Göteborg zijn vrouw met een levende paling had geslagen, werd hij veroordeeld wegens het mis handelen van dieren. In Noordfrankrijk is het iemand ge lukt binnen een half uur twee meter bloedworst naar binnen te werken. De Engelsman Sir Isaac Wolfson weet van alle milliardairs waar schijnlijk het beste hoe zijn geld te besteden: hij schonk vorige week 7,5 miljoen pond aan liefdadige instel lingen, waardoor met vorige schen kingen zijn totaal voor dit doel steeg tot 11,5 miljoen pond. SCHIETEN Op de deze week door de leden van de schietvereniging Seherpenzeel geschoten onderlinge competitie werden volgende resultaten behaald: A. van Dusschoten 45; H. Berendse en A. Wittenberg 44; G. van Eist 43; J. ten Broek 42; A. Klumpenaar en J. van Eist 41; H. Pater en E. v. d. Werk 40 en P. Engelenburg 39 punten. KIJKAVOND V.G.L.O. De Chr. V.G.L.O.-school, Pr. Bernhard- straat 2 te Rhenen, organiseert donderdag a.s. een kijkavond, waar ouders van wie de kinderen straks de zesde klas hebben doorlopen, gelegenheid krijgen kennis te maken met deze tak van onderwijs, voor ze een keuze gaan doen uit de verschillen de typen van vervolgonderwijs. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de advertentie elders in dit blad. GESLAAGD Voor het diploma costumière slaagden de dames J. Wisgerhof (Rhenen), S. T. Peters (Ingen) en A. C. H. van Lent (Och- ten). Zij genoten hun opleiding bij me vrouw T. Philips-de Kruijf, hoofdlerares Eerste Ned. Modevak-Kunstnijverheids scholen „Ensaid" te Rhenen. CHIMPANSEES HERSTELD VAN GRIEP De vijf Chimpansees in Ouwehands Die renpark, die vorige week met z'n allen een mensengriepje te pakken hadden, zijn weer hersteld. Geen van de mensapen heeft er nadelige gevolgen van overgehou den. De dieren staan nog wel onder de dagelijkse controle van de parkarts Dr. Gouda Quint. SCHOOL RUNGE GAF GESLAAGDE AVOND Voor een uitverkocht huis voerden de leerlingen van de derde en vierde klasse der openbare lagere halschool uit de Acacialaan, o.l.v. de heren Enting en Mos selman een gevarieerd programma op van liedjes, pantomime, éénakters en toneel stukjes. In zijn openingswoord heette het hoofd der school de heer Runge speciaal welkom de hoofden der openbare kleuter school „De Bloesem" en de voorzitter van „Volksonderwijs". In een kernachtig speechje verzocht hij de ouders goed nota te nemen van het bestaan van „Volksonderwijs" en na het doel van deze vereniging, die het ver dedigen van de belangen van het open baar onderwijs voorstaat, kort en krach tig uiteengezet te hebben, wekte hij de ouders op hiervan lid te worden. Het daarna uitgevoerde programma ont lokte aan de vele aanwezigen herhaalde malen een langdurig applaus en terecht kon de voorzitter van de oudercommissie de heer v. d. Oosterkamp in zijn sluitings woord van een zeer genotvolle avond ge wag te maken, hetgeen leerlingen en leer krachten dankbaar stemde. Vele inzendingen voor Paasveetentoonstelling Komende week, donderdag 29 maart, wordt op de Koningshof aan de voet van de Cuneratoren weer de jaarlijkse traditioneel geworden Paasveetentoon stelling gehouden, die wordt georgani seerd door de stichting „De Markt- commissie". Deze show van excellent vee is de eerste in een reeks die nog volgt, zoals in Den Bosch, Amsterdam en nog enke le plaatsen in ons land. Rhenen heeft ieder jaar de primeur en bij de inzenders is het al te goed bekend, dat wie in Rhenen in de hoofd prijzen valt, op de nog komende ten toonstellingen eveneens met hoge prij zen uit de vreedzame strijd te voor schijn komt. De inzendingen bestaan dit jaar uit ossen, vaarzen, koeien, stieren, kalve ren, kortom hoofdzakelijk dus uit rund vee. En dat vee is speciaal voor dit soort tentoonstellingen gefokt, zodat ook nu weer gerekend kan worden op het neusje van de zalm. De jury, die is samengesteld uit des kundigen afkomstig uit alle windstre ken van ons land, zal zeker weer voor een heel zware taak staan. Er waren gisteren reeds meer dan 105 inschrij vingen op het secretariaat van „De Marktcommissie" binnengekomen. Van publieke zijde zal ongetwijfeld ook dit jaar weer veel belangstelling bestaan voor deze „dikbillen"-show. KLEUTERSCHOOL „IRENE" Woensdagavond werd in de christelijke kleuterschool „Irene" aan de Prins Bern- hardstraat een contactavond gehouden voor ouders van kleuters die deze school bezoeken. De avond werd geopend door de voorzitster, mevrouw Van Nimwegen, die voorlas uit Mattheus 13: 1-9. De belang stelling was groot en nadat vóór de pau ze het huishoudelijke gedeelte was afge handeld, vertoonde na de thee de heer K. Koenen kleurendia's over het christe lijk instituut voor doofstomme kinderen „Effatha". Iedereen kreeg volop gelegenheid met de leidsters te spreken over de kinderen, terwijl de ouders bovendien het werk van hun kroost konden bekijken. Het werd een zeer geslaagde avond, die werd besloten door het hoofd der school mej. Daniels van Wijkhuizen.

De Vallei | 1962 | | pagina 4