Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Vandaag: Run op stembureaus Voor de KANTONRECHTER Vroede vaderen van Rhenen gaan het kalmer aan doen MULDER DE UITSLAGEN VANAVOND PER EXTRA BULLETIN mum omm Uilslagen verkiezingen Nieuws uil de omgeving Vechtpartij in het Rembrandtpark ELST Werkzaamheden tunnel vertraagd 50-JARIG HUWELIJKSFEEST RENSWOUDE SCHERPENZEEL Agenda Wat nu weer Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzcel Geen slechte ruil Verzoek aan verenigingen: NODIG ONS NIET TEVEEL UIT!" MARKTBERICHTEN assurantiekantoor alle verzekeringen HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN 4 36c jaargang WOENSDAG 28 MAART Nr. 25 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lünen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprgzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent De verkiezingen voor de Provinciale Staten zijn ook in onze omgeving in volle gang. Vanmorgen om precies acht uur openden alle stembureaus hun deuren en konden de burgers en burgeressen één van de bekende hokjes met een rood potlood bewerken. In enkele plaatsen stonden de mensen vóór achten al in de rij, doch in de loop van de morgen verliep alles vrij rustig. Meestal waren het de huisvrouwen die tegen koffietijd aan hun stemplicht voldeden, terwijl ook vele bejaarden de doorgaans rustige ochtend uren uitkozen. Belangrijk drukker werd het omstreeks de middagpauze toen voornamelijk mannen hun oproepingskaart kwamen inleveren. De grootste drukte wordt na vijven verwacht als alle fabrieken en bedrijven uitgaan. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden ligt het in on ze bedoeling om vannacht in de plaatsen Achterberg, Rhe nen, Eist, Amerongen, Over berg, Scherpenzcel, Rens woude, Ederveen, De Klomp en Veenendaal een verkie- zings-bulletin uit te geven met de plaatselijke uitslagen. Hierdoor zal de bevolking zo spoedig mogelijk kennis kun nen nemen van de plaatse lijke eindresultaten voor de verkiezing Provinciale Sta ten. Redaktie. Uit de gemeente RHENEN, waartoe ook Eist en Achterberg behoren, werd vanmorgen gemeld, dat het direkt al na de opening vrij druk was. Zo kreeg één stembi/ireau in Rhenen-stad al ga uwe rheerl fiöijn' honderd kiezers te ver\v*rkfen.'j 50 totaal zijr. er negen stemfcureaui,;'jQrd§eld over de drie plaatsen.- De .grootste opkomst verwacht men3us$en zes eir^even uur vanavond. i 7-' w n p - 7 In.-VEENENDAAL ging het vanmor gen AalmpjeS aan. Het hoofdstembu- reaifun het "oude gemeentehuis, onder voorzitterschap van mr. dr. J. Hazen berg, kreeg vele zakenmensen te ver werken. Opvallend was dat veelvuldig man*» Jwcoi^w^samen naar de stembus kwanen-. - -- 1] w t L k. U ui ;*•- j De| }ent03£ lijstaanvoerder uit onze omgevingde héér A. Bakker, oud- burgemeester vgu Veenendaal, voor de: Antt Revolutionaire Partij, brticht rvanmorgen in gezelschap vaSu'zijn JëfHtgenote, zijn stem uit. UT- V-V. ■fr De inwoners van RENSWOUDE kun- Bos- en bermbranden Tijdens het weekend zijn in en om Veenendaal brandjes uitgebroken, waarvan de grootste zich zondagmid dag voordeed in het bos langs de Berg weg. De brandweer moest er zelfs aan te pas komen, die met behulp van de schuimblusser het vuur vrij snel ge doofd had. Omstreeks tezelfdertijd bluste de politie met een snelblusser een brandje langs Rijksweg 12, even later gevolgd door een bermbrand aan de Kooiweg. Zaterdagmiddag kraaide de rode haan in het droge gras achter de Mantelfabriek Speciaal aan de Tuin straat. Door de straffe wind ging een grote oppervlakte verloren, terwijl eveneens opgeslagen bouwmaterialen door de brand aangetast werden. Het vuur bleek te zijn aangestoken door de 13-jarige Veenendaalse scholier P.B. BUS IN DE KNEL Bij het passeren van een bus is donder dagavond bij de bushalte D.S. een grote trekker met oplegger in aanraking geko men met de achterzijde van de bus. Er ontstond alleen materiele schade. WOUDENBERG: De zeer bekende Woudenbergse wethouder G. A. Ver steeg (60) heeft geheel onverwacht bekendgemaakt dat hij na de komen de verkiezingen niet meer in het col lege van b. en w. zal terugkeren. Hij heeft namelijk, in verband met zijn leeftijd, te kennen gegeven naar rust te verlangen. „Laat de jeugd het nu maar eens doen", was zijn commen taar. KOOTWIJK: Speciaal voor de toeristen zal bij Kootwijk een grote „hoogzit" gebouwd worden, die plaats zal bie den aan ongeveer dertig bezoekers. Deze „hoogzit" is een platvorm op palen en overdekt met glas. Waar schijnlijk het gehele jaar door zullen hier, groepjes bezoekers onder toe zicht van een jachtopziener kunnen genieten van de wildstand in de na tuur, zoals herten, wilde zwijnen en reeën. Dit systeem geniet ook in Duitsland grote bekendheid. LUNTEREN: Het gemeentebestuur van Ede heeft besloten in Lunteren een speelterrein voor de jeugd in te rich ten. Het wordt een uitneembare zand bak met een totaal aan kosten van 1500,—. Vrijdagavond vervoegde de Vec- nendaler J. B., wonende aan het Rembrandtpark, zich bij de poli tie met de mededeling dat zijn 14- jarige zoon bij een vechtpartij ge stoken zou zijn door één van zijn kameraden, een zekere v. E. Een aantal jongens waren op het gras veld voor de flat aan het voetballen en omdat B. (14) de bal had weggepakt, was er een vechtpartij ontstaan, v. E. zou toen met een padvindersmes gestoken hebben. Uit een door de politie ingesteld on derzoek is echter gebleken, dat v. E. niet met opzet gestoken heeft. Wél acht men de mogelijkheid aanwezig dat het slacht offer tijdens het weggooien van het mes is aangeraakt. De politie heeft de zaak verder in onderzoek. E.H.B.O. houdt contactavond De EHBO afd. Eist houdt voor leden en donateurs op vrijdag 30 maart a.s. een contactavond in de zaal van café Sport- lust. Er is een gevarieerd programma samen gesteld, dat voornamelijk bestaat uit voor drachten, muziek en zang. Na afloop is er gezellig dansen voor belangstellenden bij muziek van het Elsterse dansorkest „De Kappersband". nen de gehele dag slechts terecht bij één stembureau, n.l. het gemeentehuis Men meldde een normale toeloop, al hoewel er vóór achten al enige mensen stonden te wachten. Als spitsuren ver wacht men de periode van vijf tot zeven uur vanavond. In SCHERPENZEEL was het niet abnormaal druk, as werd gezegd, 's Morgens was er even een toeloop, doch dit zakte tegen negen uur weer af. In deze gemeente rekende men erop dat de meeste inwoners tussen de mid dag hun stem zouden uitbrengen. AMERONGEN, dat voor het eerst in drie districten is verdeeld (stemdistrict 3 is Overberg), vertoonde geen extra drukte. Wel kwam het enkele malen voor dat kiezers op een verkeerd stem bureau terecht kwamen, doordat zij hun oproepingskaart niet goed hadden bestudeerd. Vannacht zullen op de belangrijkste punten van de plaatsen in ons ver- schyningsgebied extra-bulletins wor den aangeplakt met de uitslagen van de vandaag gehouden verkiezingen. SCHOORSTEENBRAND Vanmorgen om tien uur werd de brand weer gealarmeerd voor een schoorsteen brand bij de fam. v. d. H. aan de Dr. Kuyperstraat. De brandweer was snel ter plaatse en had het vuur in een minimum van tijd onder de knie. Er ontstond geringe waterschade. Mont-Blanc: 25 gld. per auto (van onze Parijse correspondent) De boringswerkzaamheden in de Mont-Blanc zijn thans aanzienlijk vertraagd. De vertraging zit vooral aan de Italiaanse zijde. Zij hebben veel last van de talloze wa terinfiltraties. Tot nu toe boorden de Italianen 3800 meter tunnel tegen de Fransen 4700 meter. De tunnel zal in totaal 11.800 meter lang worden. Aan Franse zijde heeft men minder last van de waterinfiltraties en de rots is er blijkbaar iets gewilliger. Oud-burgemeester van Veenendaal, de heer A. Bakker, is de enige lijstaanvoerder uit onze omgeving en wel voor de A.R. Vanmorgen om kwart over acht bracht hy, samen met zijn echtgenote, zgn stem uit. Een zekere mej. H., verblijvende in het Bio-vakantieocrd te Bergen, heeft tijdens haarverlof in Veenen daal bij één van de vele winkels waar zij is geweest, een gouden tientje in plaats vun een stuiver terug ontvangen. Zij kwam pas in Bergen tot die ontdekking en heeft direct de Veenendaalse politie hier van in kennis gesteld. En nu maar zoeken wie zo kwistig gouden tien tjes uitgeeft EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN De heer W. v. Engelenburg (24), wonen de aan de Pr. Bernhardlaan 185 te Vee nendaal komt de eer toe dit jaar het eer ste kievitsei gevonden te hebben. Hy vond het ei in een weiland aan de Vygendam en bood het, traditiegetrouw, gistermiddag om half vyf aan de burgemeester aan. Mr. Dr. J. Hazenberg was hiervoor zeer erkenteiyk en heeft zich geruime tyd met de vinder onderhouden. In de gemeente Rhenen heeft gistermid dag Gerrit Struycken (17) het eerste kie vitsei gevonden op de uiterwaarden te Eist. Diezelfde middag werd het aan de burgemeester aangeboden. OPENING IN 1964? Men weet nog niet, wanneer de tunnel zal worden geopend. De boringen in het laatste (middelste) stuk kunnen tegenval len. De ingenieurs, zowel aan Italiaanse als aan Franse zijde houden rekening met nieuwe vertragingen. Men durft nog niet zeggen, wanneer de tunnel gereed zal zijn. Optimistische verwachtingen baseren zich op medio 1964. De tunnel is erop gebouwd om per uur ongeveer 500 auto's te kunnen verwer ken, hetgeen wil zeggen, dat het verkeer er over tien jaar onmogelijk zal zijn, in dien de verkeersstijging van de laatste ja ren blijft voortduren. De kosten zullen in totaal 100 miljoen gulden bedragen, waar van twee-derde deel wordt gedekt door leningen op lange termijn. De tunnel blijkt maar zeven meter breed te worden, maar al voor de werkzaamhe den zijn geëindigd vraagt men zich af of het niet verstandiger is nu maar onmid dellijk met de verbreding tot twaalf me ter te beginnen. Hierbij spelen echter vooral de financiële moeilijkheden een grote rol. Om het korte krediet van onge veer 35 miljoen gulden te kunnen terug betalen zal men een tolrecht moeten hef fen van 25 gulden per auto. Ongeveer de helft van dit tolrecht wordt verbruikt door de financiering van de onderhouds werkzaamheden. Zowel in Frankrijk als Italië hoort men meer en meer kritiek op dit hoge tunnelgeld. De breedte van zeven meter wordt in genomen door twee verkeersbanen. Zodra een wagen in panne valt is er dus auto matisch een opstopping. Vandaar, dat men op beide banen om de drie honderd me ter een garage heeft geprojekteerd, spe ciaal in de rotsen uitgehouwen. Men is nog altijd voornemens deze garages (en service-stations) aan particuliere garage houders of oliemaatschappijen te verhu ren, teneinde ook op deze wijze wat te kunnen verdienen. Tot nu toe tonen de garagehouders maar weinig belangstelling. Wat betreft het nakomen van de representatieve verplichtin gen, hebben burgemeester en wethouders van de gemeente Rhener hot drastische besluit genomen om het eens wat kal mer aan te gaan doen. Alle be sturen van de plaatseiyke ver enigingen hebben dan ook een schryven ontvangen, hetgeen wy hier onverkort laten volgen: „Steeds hebben wij getracht zoveel mogelijk gevolg te ge ven aan van u ontvangen uit nodigingen ter bijwoning van uitvoeringen of andere bij eenkomsten in verenigings verband. Mochten wij in het ver leden verhinderd zijn geweest ons te doen vertegenwoor digen, dan hield dat beslist niet in, dat wij geen belang- ff stelling hadden. Integendeel, wij hebben steeds de grootste waardering voor uw werk en uw activiteiten en wij zouden het ten zeerste betreuren wanneer het met het vereni gingswerk in onze gemeente bergafwaarts zou gaan. Ge lukkig is dat niet het geval en worden door u steeds weer nieuwe initiatieven ontplooid, waardoor het verenigings leven zijn grote waarde voor onze samenleving behoudt. Wij behoeven u niet te wij zen op de zeer dynamische tijd waarin wij momenteel le ven. Voor ons als dagelijks bestuurders van een gemeente brengt dit mee, dat meer dan ooit voor alle mogelijke ge meentezaken onze aandacht wordt opgeëist en beslag wordt gelegd op onze tijd, waardoor wij genoodzaakt worden een scherpe selectie te gaan toepassen wanneer het betreft het nakomen van onze representatieve verplich tingen. Daarmee is dan tevens ver klaard waarom wij vaker dan ons lief is niet in de gelegen heid waren uw routine-evene menten, als bijv. jaaruitvoe ringen, te bezoeken. U zult ons deswege ten zeerste verplichten, wanneer u - zoals velen van u al deden - uw aan ons gerichte uitnodi gingen zou willen terugbren gen tot die gebeurtenissen en hoogtepunten in uw vereni ging, die een bijzonder karak ter dragen, zoals uitzonder lijke evenementen, jubilea en andere niet alledaags voor komende gebeurtenissen. Wij hoven dat u begrip zult hebben voor onze moeilijk heden en dat u de overtuiging hebt dat wij zonder maar de minste belangstelling vogr de verenigingszaak te verliezen, noodgedwongen hiertoe moes ten besluiten." Overigens schijnen niet alle verenigingsbesturen de me ning van b. en w. te kunnen delen. Zo werd o.m. tijdens de jubileumopvoering van O.B.K. opgemerkt dat, willen burge meester en wethouders op de hoogte blijven van het ver enigingswerk, zij belangstel ling zullen moeten blijven tonen. Woensdag 4 april hopen de heer en mevrouw H. van Hunnik-Boer, wonen de Herenstraat 21 te Rhenen, hun vijf tig jarig huwelijksfeest te vieren. Het echtpaar geniet nog een goede gezond heid. De bruidegom telt eenenzeventig jaren, de bruid negenenzestig. Mevr. Van Hunnik schonk het leven aan der tien kinderen. Twee jaar geleden stierf de oudste zoon. Alle andere kinderen, acht meisjes en vier jongens, zijn nog in leven. Het gouden bruidspaar heeft niet minder dan eenenveertig klein kinderen. De familie Van Hunnik woont al vanaf 1931 in Rhenen, eerst aan de Cuneraweg en sedert anderhalf jaar aan de Herenstraat in Rhenens cen trum. Na twintig jaar gereisd te heb ben voor de fa. Gebrs. van Leeuwen VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 60.000 stuks. Prij zen van 10,50 tot 11,50 per 100 stuks. Handel redelijk. te Veenendaal, vestigde de heer Van Hunnik twee zaken in textiel, één in Rhenen en één in Heelsum, samen met een dochter en een zoon. Hij is tot op de huidige dag nog mede-firmant. Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerkewijk 28 - telef. 2307 OP WERKDAGEN VAN 2-3 UUR Hoofdstraat 51 - telet 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL Accomodatie verbeterd Het bestuur van de voetbalvereniging heeft zich de afgelopen winter veel moeite getroost tot verbetering van het veld en accomodatie. Zo is de stand gekomen een goede wa tervoorziening. De spelers hebben nu een goede wasgelegenheid. Ook voor de scheidsrechters is een aparte gelegenheid. Tevens is men bezig de verlichting ei genhandig te verbeteren. Binnenkort zal hieraan de laatste hand gelegd worden, zo dat men ook des avonds in de gelegen heid is te trainen. Ook aan het veld is veel zorg besteed en is dan ook goed te noemea Mocht er echter iemand zijn die nog zwarte grond heeft voor het veld houden de bestuursleden zich beleefd aan bevolen. OUDERAVOND In de School met de Bijbel aan de Oude Holleweg wordt a.s. donderdag avond 29 maart weer een ouderavond gehouden. Spreker is de heer M. J. Okker van de schooltandartsendienst. Tevens is er gelegenheid het werk der leerlingen te zien en met de leer krachten te bespreken. Rustig jaar voor brandweer Onder leiding van voorzitter B. van den Brink hield de vrijwillige brand weer van Scherpenzeel, donderdag avond in hotel De Hertog van Gelre haar jaarvergadering. Alle leden wa ren op de vergadering aanwezig. De voorzitter memoreerde wat er zoal in het afgelopen jaar was gebeurd. Hier uit bleek dat niet eenmaal daadwerke lijk was uitgerukt. De gehouden oefeningen bleken van veel nut te zijn geweest. Bij de uitoefe-l ning van hun taak blijkt meermalen dat het publiek het veelal beter weet hoe een brand geblust behoort te wor den dan de brandweer. Nieuw mate riaal is er het afgelopen jaar niet aan geschaft, doch de aanschaf van nieuwe banden op de auto en 200 meter slang blijkt noodzakelijk te zijn. De aanschaf van meer meters slang is weer eens gebleken bij de laatste brand in het begin van het nieuwe jaar Een lid bedankte en vijf jonge leden zullen worden voorgesteld. Door de se cretaris, de heer W. Wagensveld werd het jaarverslag gelezen en de penning meester, de heer J. Vonk, liet een op timistisch geluid horen. Bij de be stuursverkiezing werd het aftredende lid, de heer J. Vonk, herkozen. Het jaarlijkse uitstapje in de maand juni zou dit jaar worden gemaakt naar een bekende bierbrouwerij in de Achter hoek om in de stijl van blussen te blijven. Bij de rondvraag leverde de een kri tiek op het feit dat de sirene niet over al hoorbaar was, de andere had een lekke laars en weer een ander wilde wel eens weten waar de gemeentelijke subsidie aan besteed werd. H., een 23-jarige metselaar uit Vee nendaal, had op de middag van de 19e december dronken over de Kerkewijk in zijn woonplaats gelopen en dat bracht hem vrijdag voor het kanton gerecht te Wageningen. Het was al de tweede maal, dat H. voor een dergelijk feit terecht stond en daarom verscheen op de rol de aantekening: Eerste her haling. gekomen, terwijl F. voor hem van lniks over de rijksweg naderde. F. reed uiterst rechts en gedeelte lijk over de berm, zo begon A. Op zeker ogenblik begon hij te remmen, waarop de auto doorgleed en langs mijn bum per schaafde. Ik stond toen echter al stil en wel voor de rijksweg, want er lag nog een plas water tussen mijn is zeer gevaarlijk, bena- voorbumper en de rijbaan. Getuigen hebben volgens het pro ces-verbaal gezegd, dat u na de aan rijding 20 cm. op de weg stond, wist de kantonrechter. Ook F., de bestuurder van de andere nog in orde, betoogde verdachte, maar achterlicht Ik vind 't een schande, betoogde toen de agent me aanhield, was er in- drukte de rechter. Vonnis 25,of rechter Tiddens. U zou toch zeker in derdaad een lampje doorgebrand. An- 5 dagen, staat moeten zijn die drankzucht te ders heb ik altijd reservelampjes bij beheersen. me, zodat ik het ter plaatse kan repa- Drie dagen onvoorwaardelijke reren, maar dat was toen ook juist niet hechtenis, eiste de officier. het geval. Ik ben daarop teruggereden Voor het Wagenings kantongerecht auto bevestigde dit. Het vonnis luidde conform. naar de garage, waar bleek, dat het stond vrijdag A., dierenarts te Baarn, A. reed nog wel, zij het zeer lang- ■H- lampje alleen losgetrild was. terecht omdat hij bij De Klomp op de zaam, zo vertelde hij. Ik heb nog ge- Aan W., metselaar te Arnhem, werd 20,of 4 dagen, eiste de officier, kruising van de Stationsweg en de probcerd hem te ontwijken, maar dat vrijdag voor het Wagenings kantonge- mr. Somerwil. oude rijksweg, een voorrangsweg, met lukte niet meer. Ik reed wel uiterst recht ten laste gelegd, dat hij met een Ik ben me er niet van bewust, dat zijn personenauto de doorgang niet zou rechts, maar beslist niet door de berm. auto gereden had, waarvan het linker- ik straf verdiend heb, protesteerde ver- hebben vrijgelaten voor een andere De zaak werd aangehouden tot 13 achterlicht niet brandde. dachte. personenauto, die werd bestuurd door april om de andere getuigen te horen. Toen ik van huis ging was alles Het ontbreken van een linker- F. uit Ede. A. was van de Stationsweg (zie verder 2e blad) SCHOOLVERGADERING De vereniging tot stichting en instand houding van een school met de Bijbel, houdt donderdag 29 maart aanstaande, in de Chr. school aan de Glashorsterdgk een ledenvergadering. De agenda vermeldt o.a. bestuursverkiezing en bespreking voor stel benoeming hoofd der school. JAARVERGADERING N.V.V. BESTUURDERSBOND Onder leiding van voorzitter M. L. v. d. Haar hield de NVV-bestuurders- bond, afdeling Scherpenzeel, maandag avond in café Marktzicht haar jaarver gadering. Na een welkomstwoord door de voorzitter, in het bijzonder tot de heer Renes, districtsbestuürder van het NW, deelde hij mede dat de bond, voor wat betreft de loonpolitiek, een bewo gen jaar achter de rug had. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer B. v. d. Wetering, bleek dat het ledental in de afdeling van 339 tot 355 was gestegen. Uit het door de penning meester, de heer E. Floor, uitgebrachte financiële verslag bleken er geen moei lijkheden te zijn. De correspondent van Arbeidsrecht, de heer G. Aarsen, had enkele malen de leden van advies ge diend en was het over het algemeen een rustig jaar geweest. Namens de kascontrolecommissie bracht de heer G. Aarsen verslag uit. Tot nieuw lid werd aan de kascommis- sie toegevoegd de heer J. Hazeleger. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren M. L. v. d. Haar, M. Groeneveld en T. Hop, werden herkozen. Na het huishoudelijke gedeelte wer den door de heer N. A. Lenstra, reis leider van het Reisbureau „De Vrije Wereld", reiservaringen verteld met vertoon van dia's. Ze vrezen de ongezonde lucht ende meestal nieuwe automobielen, die obsti naat weigeren om in panne te vallen. De belangstelling voor de grond aan beide ingangen is aanzienlijk gestegen. Er zullen hotels, restaurants, café's, garages en souvenierswinkels komen. Men rekent er op, dat de meesten, die de tunnel in gaan of eerst eens extra lucht willen happen of onmiddellijk daarna even stoppen. Ook dit houdt er de garagehouders van tegen zich in de tunnel te installeren. Mazelen en Hondeziekte ontstaan door hetzelfde virus Kinderen kunnen hun hond genezen Het is verheugend te vernemen, dat Amerikaanse en Duitse medische weten schappelijke werkers er in nauwe samen werking in geslaagd zijn met grote waar schijnlijkheid aan te tonen, dat mazelen en hondeziekte door een en hetzelfde virus veroorzaakt worden. Volgens de genees kundigen zijn de mazelen tegenwoordig beslist niet meer een ziekte, die, om het zo maar eens te zeggen, tot de ontwik keling behoort, zoals bijvoorbeeld de vlegeljaren en het wisselen der tanden. In Noord-Europa zijn de mazelen de meest onschuldige kinderziekte, maar toch treden er in enkele gevallen complicaties op, zoals aanleg voor tuberculose en slijmvlies- en hersenvliesontsteking, ter wijl zuigelingen, die door deze ziekte ge troffen worden, soms een zeer ernstige longontsteking krijgen. Het vaccin tegen mazelen, dat veelal besmetting voorkomt of er voor zorgt, dat de ziekte een licht verloop heeft is reeds gevonden. Er worden injecties toe gediend met het afgezwakte mazelenvi- rus. Bij het zoeken naar dit vaccin heb ben de medici echter iets zeer merkwaar digs ontdekt: Het virus, dat de, door alle kennelbezitters en fokkers zo gevreesde, hondeziekte veroorzaakt, gedraagt zich bij laboratoriumproeven op dezelfde manier als het mazelenvirus. Proefdieren, die men kunstmatig geïnfecteerd had met honde ziekte en daarna behandelde met het bloedserum van andere, die de „kunstmu- tigo" mazelenhaddon doorstaan, werden, in het geheel niet of slechts in geringe mate ziek. Door de inenting tegen maze len waren er dus afweerstoffen in het bloed van de hond gevormd, die tevens het hondeziektevirus doodden. Of mensen en honden elkaar wederzijds met mazelen en hondeziekte besmetten is niet bewezen. Kinderen, die de mazelen hebben komen in 't algemeen niet in aan raking met hun hond en zieke honden worden buiten de kinderkamer gehouden. Voor de dierenarts zijn de laboratorium proeven van groot nut geweest. Verder is uit de onderzoekingen gebleken, dat het bloedserum van tegen mazelen ingeënte kinderen voor de aan hondeziekte lijden de hond een geneesmiddel is. En welk kind is niet genegen een paar druppels af te staan, om zo de gevaarlijk zieke speel kameraad te redden? (Nadr. verb.) VEENENDAAL Woensdag: Bedrijfswedstrijden EHBO in Ritmeesterkantine, 7.30 uur. Modeshow Hein van Schuppen in Eltheto, 3 en 8 uur. Lezing Vogelvrienden in De Korenbeurs, 7.30 uur. Donderdag: Lezing Chr. Besturenbond in OCB-gebouw, 8 uur. RHENEN Donderdag: Paasveetentoonstelling op Ko ningshof. RENSWOUDE Donderdag: Ouderavond School met de Bijbel, 7.30 uur. OVERBERG Donderdag: Ouderavond School met de Bijbel, 7.30 uur. Hongarije heeft in Nederland bijna vierhonderd goederenwagens be steld, die door de N.V. Werkspoor geleverd zullen worden. De Japanse judoka Koji Sone, die zijn wereldtitel aan Anton Geesink verloor, zal zich uit de wedstrijd sport terugtrekken. In verband met de anti-rook-cam- pagne gaat het gemeentebestuur van Purmerend een controle houden op rookverbod voor onderwijzers. Bij het passeren van een tunnel heeft een Engelse treinbestuurder een enorme ijskegel op zijn hoofd gekregen, waardoor hij bewusteloos neerviel. Volgens een Amerikaans tijdschrift zijn er vorig jaar met het boksen acht doden gevallen. KfRffwMK try »ri.JOOC»

De Vallei | 1962 | | pagina 1