«Opgeruimd staat netjes,, gaat in Veenendaal van start Mag een woonvergunning altijd geweigerd worden? Splitsing van de C.M.B. afdeling Amerongen-Leersum ARAM II CHISYfêOILOT Voorrangs-complex Roode Kruis Rhenen nam afscheid van voorzitter C.M.B. afd. Veenendaal vierde jublileum ALWEER ZO'N MOOIE BRIL VAN OPTICIEN Ook Oodï 2iekenfonds6zd&i!f Luxor Theater brengt „BEN HUR" Een goede les Fictser door auto geschept Man was niet dood! De Heer der slangen V.A.B. KIRPESTEIN VOORRANG Fantastische opvoering van „Goudhaartje en de Troubadour" Vissen hielden hun buik vast van het lachen RHENEN Ouderavond Zondagschool GORTSTR.39 m»z.r De Chr. Metaalbedrijfsbond afdeling Veenendaal heeft zaterdagavond in ge bouw Eltheto het 60-jarig bestaan her dacht van de landelijke bond. Voor een niet al te best bezette zaal sprak voorzitter Gaasbeek een kort openingswoord, waarna bondsbestuur- der Bijsterbosch het woord kreeg. Bij dit jubileum stond spreker uitvoerig stil bij het belang van een christelijke organisatie, ook in deze moderne tijd. Hierna was het podium voor de to neelclub N.A.O. uit Veenendaal, die het komische stuk „Je moet er niet mee spelen" op een bijzonder vlotte wijze voor het voetlicht bracht. Onder regie van C. Slok, die ook de hoofdrol ver tolkte, waren het de hoofdrolspeler zelf als Max Delleman, en mevr. v. d. Heu vel als Angelique zijn huishoudster die een sterke rolbezetting veroorzaakten. Ook mevr. Sieben (Lilian) en J. v. d. Weerdhof (Jasper) waren uitstekend op dreef. Het spel stokte vaak, doch dit was niet te wijten aan de spelers, maar door de veelvuldige lachsalvo's van het publiek, hetgeen dus bewees hoe men zich met het stuk amuseerde. Wat ver der opviel was een kleine rol van J. Roelofs (Rinus de stroper) die een extra vermelding waard is. Tussen het tweede en derde bedrijf werd de heer T. Dekker gehuldigd als 25-jarig lid van de C.M.B. Zaterdag middag was er voor de kinderen een feestmiddag die werd verzorgd door de Cefa (film) en goochelaar Bossini. HOND LIEP TEGEN AUTO Zaterdagavond om elf uur is de hond van de fam. ter H. op de Jan Steenlaan tegen een passerende auto, bestuurd door E. uit Veenendaal, gelopen. Het dier moest met een gebroken poot wor den weggedragen, terwijl de auto licht werd beschadigd. De schade wordt on derling geregeld. KERKEWIJK17 VEENENDAAL TEL.3313 Vanaf vrijdag a.s. wordt in het Luxor Theater de gigantische film Ben-Hur vertoond. Het is een verhaal uit de tyd van Christus, dat in kleuren is opgeno men en waaraan duizenden filmsterren en figuranten hun medewerking heb ben verleend. Deze machtige produktie van Metro- Goldwyn-Mayer is grotendeels tot stand gekomen in de Cinecitta Studios bij Rome. Op een stuk grond gelijk aan twintig huizenbloks, was het oude Je ruzalem herrezen, compleet met woon huizen en winkelstraten, met elkaar groot genoeg voor enkele duizenden mensen. Opvallend is de grote poort van Jop- pe van bijna 25 meter hoogte. Veertien maanden gingen voorbij alvorens de film was opgenomen. Zo namen de werkelijke opnamen van de race met de Romeinse strijdwagens - één der meest spectaculaire scènes ooit gefilmd - drie volle maanden in beslag. Meer dan vijftigduizend personen waren no dig om in de film op te treden. Het eigenlijke verhaal gaat over de prins van Judea (Judag Ben-Hur) die in Jeruzalem woont ten tijde van de Romeinse overheersing en die de boze macht van het heidense Rome uitdaag de. Zijn grote tegenspeelster is Esther, de schone jonge vrouw wier liefde ster ker was dan de banden der slavernij. Ben-Hur die het waagt zich tegen de Romeinse overheid te verzetten, komt in de oorlogsgaleien van Rome terecht, doch zijn haat houdt hem in leven. Na vele ontberingen en belevenissen komt hij weer in Jeruzalem terug en vindt uiteindelijk zijn geluk bij Esther, zijn vroegere slavin. Zaterdagmiddag reed op de Kerke- wyk een lesauto met achter het stuur mej. A. (24) uit Veenendaal. Gekomen bij de stoplichten, veran derde juist het groene licht in geel en de candidaat-automobiliste trapte on middellijk op de rem. Een achter haar rijdend V.W.-busje was op deze ma- nouevre niet bedacht en slaagde er niet meer in tijdig tot stilstand te komen. Er was alleen materiële schade. Tijdens een vrijdagavond gehouden pers conferentie heeft het plaatselijke comité van de landelijke aktie „Opgeruimd staat netjes" haar plannen bekend gemaakt om te trachten ook Veenendaal een schoner aanzien te geven. Zoals bekend is enkele weken geleden een oriënterende vergadering gehouden met tal van plaatselijke autoriteiten. Hier uit is toen een werk-comité gevormd be staande uit wethouder Ant. de Ruiter (voorzitter) en verdere leden A. H. van Pijpen (jeugdwerkleider), A. P. v. Balen (schoolhoofd), J. H. H. Jansen (raadslid), G. Bezemer (Hoofdopzichter G. W.), E. J. v. Esse (journalist) en H. Zaal (commies). In grote lijnen is het de bedoeling van het comité om van tijd tot tijd de bevol- Op het kruispunt Hoofdstraat-Hoogstraat is maandagavond de fietser S. uit Vee nendaal door een auto geschept. Ernstig gewond is het slachtoffer naar het zie kenhuis overgebracht. S. kwam vanaf de Hoogstraat de krui sing oprijden, zonder voorrang te geven aan een uit de Hoofdstraat komende per sonenauto, bestuurd door v. B., even eens uit Veenendaal. (Ten tijde van het ongeval brandde het gele knipperlicht) S. werd door de auto geschept en bleef ernstig gewond op het wegdek liggen. Dokter Harting verleende eerste hulp. king op het nut van „Opgeruimd staat netjes" te wijzen, met daarbij aangekop peld o.a. ook voorlichting op het gebied van rattenbestrijding. Propaganda-materiaal zal gezonden worden naar winkeliers, industrlön, open bare gebouwen en garages om ook op deze wijze de aandacht voor de aktie leven dig te houden. Voorts zullen alle scholen verzocht wor den de kinderen te attenderen op het doel van genoemde aktie, waarbij o.m. ge bruik gemaakt zal kunnen worden van films. Het jeugdwerk zal ingeschakeld worden voor de verkoop van zgn. auto- zakken aan de automobilisten. Tenslotte is het plan door middel van de pers - met inbegrip van personeels- en verenigingsbladen - voorlichting te geven. Men sprak de wens uit dat de ge hele bevolking de aktie daadwerkelijk zal steunen, temeer daar door deze aktie de gehele plaats een beter aanzien zal krijgen en ook op het gebied van volks gezondheid (ratten e.d.!) meer vorderin gen gemaakt zullen worden. BROMFIETSER ONDER AUTO Zondagavond, even over zevenen, is de Veenendaalse bromfietser M. bij het oversteken van de Kerkewijk ter hoog te van de Dennelaan, door een auto aangereden. De bromfietser verander de van richting zonder rekening te houden met het achteropkomende ver stuurd door v. W. uit Ingen. Er ont keer, in dit geval een Volkswagen, be stond alleen materiële schade. Door tot nog toe onbekende oorzaak kwam vorige week woensdagavond omstreeks elf uur de bromfietser v.rW. uit Veenen daal op het fietspad van de Ker kewijk ten val. Omstanders waar schuwden een plaatselijke arts, die promt de politie belde en ver klaarde dat er iemand was dood gereden. De politie rukte onmiddellijk uit, maar kwam bij de plaats des onheils al spoedig tot de ontdek king dat het slachtoffer nog wel degelijk leefde. Een inmiddels ge waarschuwde (andere) arts. con stateerde een hoofdwonde en een hersenschudding, waarna de man naar het ziekenhuis werd over gebracht. Donderdagavond j.l. kwam in hotel ,King William' te Leersum de afdeling der C. M.B. van Amerongen-Leersum in een le denvergadering bijéén, om te beslissen of Amerongen zowel als Leersum voortaan een eigen afdeling zouden gaan vormen. Op de beslissing van het hoofdbestuur na is dit tenslotte een feit geworden en is voor Leersum een voorlopig bestuur ge vormd. Onder leiding van de districtsbestuur der de heer ten Hove, werd besloten, in Leersum een eigen afdeling te vormen van de C.M.B. Totaal hebben deze beide af delingen 25 leden, waarvan er nu 13 leden in Amerongen blijven, en 12 in Leersum. De leden in Leersum, voorzover ze aan wezig waren, meenden dat hun belangen door middel van een eigen afdeling nu beter behartigd zouden worden, ondanks Het aanvaarden van een betrekking kan tengevolge hebben, dat men moet ver huizen naar de nieuwe werkgemeente. Het woonvraagstuk kan hier dus een be langrijke rol spelen. Het is mogelijk, dat de werknemer een huis kan huren of kopen. Wellicht is de werkgever bereid hem een dienstwoning in gebruik te geven. Maar dit alles is niet voldoende. Het huurcontract, het koopcontract of de arbeidsovereenkomst geven de werknemer slechts de privaatrechtelijke bevoegd heid tot het betrekken van de woning. Het volledige woonrecht is mede afhan kelijk van de publiekrechtelijke bevoegdheid, met name van een vergunning van Burgemeester en Wethouders. Ambtenaren, alsmede personeel van de N.V. Nederlandse Spoorwegen, ge nieten een bevoorrechte positie op het gebied van de huisvesting. Volgens de Richtlijnen van de Minister van Maat schappelijk Werk mag geen woonver gunning worden geweigerd aan een ambtenaar in zijn standplaats-gemeen te, indien de gezinssamenstelling vol doet aan de huisvestingsnormen, welke in die gemeente voor de betreffende woongelegenheid gelden, en de woon plaats van de ambtenaar zo ver ver wijderd ligt van de plaats, waar hij zijn arbeid moet verrichten, dan van hem redelijkerwijze niet kan worden verlangd dagelijks de reis naar en van deze plaats te maken. Deze regel geldt echter alleen, nadat de ambtenaar te voren ten genoege van Burgemeester en Wethouders aannnemelijk heeft we ten te maken, dat van hem toepassing van woningruil met een ingezetene, die naar elders wenst te vertrekken, niet kan worden gevergd. Andere werknemers staan vrijwel machteloos, als hun een woonvergun ning wordt geweigerd. Het woonruim- tebeleid ligt geheel in handen van Bur gemeester en Wethouders. Daarover mag de rechter niet oordelen. Voor tus senkomst van de rechter is slechts plaats, indien de weigering in strijd is met een wettelijk voorschrift of wel ge grond is op overwegingen, die niets te maken hebben met een doelmatige ver deling van woonruimte. Ter illustratie laten wij enkele voorbeelden volgen. GEEN WERING VAN ARMLASTIGEN Een zekere A woonde met zijn echt genote in de gemeente X en vroeg aan B. en W. van die gemeente vergunning om aan zijn zwager en schoonzuster, die te Groningen woonden, woongele genheid te mogen geven in zijn eigen woning. B. en W. weigerden de vergunning, omdat de twee personen, voor wie in woning werd gevraagd, geen essentiële belangen hadden in de gemeente X en daar nooit gewoond hadden. Bovendien was er geen enkele waarborg, dat de inwoning van de zwager en schoonzus ter van blijvende aard zou zijn. B. en W. wezen er voorts op, dat de zwager geestesziek was. Mocht opname van de zwager in een inrichting voor geestes zieken noodzakelijk blijken, dan viel uit de inlichtingen van de familie A af te leiden, dat de familie niet bij machte zou zijn de daaraan verbonden kosten te dragen, zo schreven B. en W. aan A. A wendde zich tot de President van de rechtbank te Groningen. Hij betoog de, dat Burgemeester en Wethouders zich schuldig hadden gemaakt aan mis bruik van gezag. De weigering der ver gunning was een daad van willekeur. De President stelde A in het gelijk. Hij overwoog, dat de hierboven om schreven omstandigheden geen invloed hadden mogen hebben op het vormen van het besluit van B. en W. Deze om standigheden zijn geen gronden voor de weigering der vergunning. De Pre sident wees er voorts op, dat in dit ge val van een doelmatige verdeling van woongelegenheid eigenlijk niet gespro ken kon worden, omdat door A geen woongelegenheid gegeven werd in een vrij gekomen of nieuw gebouwde wo ning, welke ook door een ander gezin betrokken zou kunnen worden. Het gold hier immers slechts een inwoning, wel ke A en zijn echtgenote zich wilden ge troosten ten behoeve van hun naaste hulpbehoevende familie. GEEN WERING VAN GROOT GEZIN In het volgende geval had een land bouwer te Y een vaste arbeider in dienst genomen. B. en W. van Y wei gerden echter aan deze arbeider een woonvergunning af te geven voor de dienstwoning, waarin ook de vorige ar beider gewoond had. Deze weigering steunde o.a. op de volgende gronden: de arbeider heeft een geschil met de politie gehad in verband met aardap pelmoeheid; de arbeider heeft zeven kinderen; één dezer kinderen is niet geheel normaal en zou weieens ten las te van de gemeente kunnen komen; de vrouw van de arbeider heeft zich in de bezettingstijd onzedelijk gedragen. De landbouwer en zijn arbeider brachten de zaak voor de President van de rechtbank te Groningen. B. en W. erkenden de hierboven genoemde gronden voor hun weigering. En zij voegden er nog aan toe, dat de land bouwer bekend staat als een lastige werkgever, bij wie de werknemers het gewoonlijk slechts korte tijd uithouden, zodat te vrezen is, dat binnen afzien bare tijd de dienstbetrekking beëindigd wordt en de gemeente dan opgescheept zit met een groot gezin, waarvoor bij de heersende woningnood geen woning beschikbaar zal zijn. De landbouwer wees deze beschul digingen van de hand door het noemen van verschillende arbeiders, die reeds vele jaren bij hem in dienst zouden zijn of geweest zijn, waaronder gedu rende tien of twaalf jaren. De President liet dit punt als niet terzake dienende rusten. De President wees er voorts op, dat al deze gronden geen direct verband hielden met een doelmatige verdeling van woonruimte en daarom buiten beschouwing gelaten hadden moeten worden. De weigering der vergunning was dus onrechtmatig. De President beval B. en W. de afgifte van een vergunning niet langer te wei geren op deze buiten de wet gelegen gronden. VRIJHEID VAN PERSONEELSKEUZE Een landbouwer te Burgh had in ei gendom een bij zijn bedrijf behorende arbeiderswoning. Hij sloot met een ar beider te Kerkwerve een arbeidscon tract, mede omvattende de huur van bedoelde woning. De arbeider vroeg een vestigingsvergunning aan B. en W. van Burgh. Naar aanleiding van deze aanvraag schreven B. en W. aan de landbouwer, dat bij het verlenen van een vestigingsvergunning de doelmati ge verdeling van woonruimte in het gedrang zou komen. De gemeenteraad van Burgh had evenwel bij plaatselijke verordening bepaald, dat B. en W. een vestigings vergunning in het^algemeen niet zullen weigeren, indlei1"aé aanvraag betreft de vestiging van buiten de gemeente van een landarbeider, die de door zijn werkgever voor hem bestemde woning in gebruik wil nemen. De arbeider beriep zich op deze be paling voor de President van de recht bank te Middelburg. B. en W. tracht ten hun beleid te verdedigen door te zeggen, dat de landbouwer zich uitge laten had speciaal een paardenknecht nodig te hebben. Blijkens door hen in gewonnen berichten zou de arbeider hiervoor niet geschikt zijn. Bovendien zouden er voldoende arbeiskrachten te Burgh aanwezig zijn. Maar de President besliste, dat B. en W. niet hebben te beoordelen - laat staan te veroordelen - de keuze van de landbouwer van zijn personeel. Het ter plaatse te werk stellen van inwo ners van Burgh kan wel een gemeente lijk belang zijn, doch dit motief ligt ge heel buiten de factoren, die krachtens de Woonruimtewet en de plaatselijke verordening de beslissing omtrent ves tigingsvergunningen behoren te bepa len. Dat nietemin dit motief voor B. en W. beslissend is geweest, levert mis bruik van recht op, aldus de President. Het gemeentebestuur werd veroordeeld binnen acht dagen een schriftelijke woonvergunning af te geven op ver beurte van een dwangsom van 25, per dag, dat het gemeentebestuur hier mede na die acht dagen in gebreke zou blijven. Mr. C. A. B. B. KAASMEISJES NAAR BELGIE MET EEN HELICOPTER Van de heliport, het helicoptervlieg- veld van Rotterdam, zijn maandag 26 maart j.l. om tien uur zes kaasmeisjes naar België vertrokken. In Brussel, waar de ambassadrices van het Neder landse produkt tegen elf uur werden ontvangen, bezochten zij onder meer de Internationale Jaarbeurs, die eind april wordt gehouden. De zes meisjes, die onlangs een op leidingscursus door ons land maakten, zullen gedurende twee perioden van tien weken in België de geïnteresseer den alles vertellen over Nederlandse kaas. (20) Steeds verder gaat de zwijgende tocht door de duistere stegen der stad. Dof klinken hun voet stappen door de avondstilte. Dan, bij een laag oud poortje, houdt Samson stil. „Metellus Metellus," roept hij met gedempte stem naar binnen. Korte tijd blijft het stil, dan naderen sloffende schreden en een dikke, morsige man treedt uit het duister van de poortopening. „Wel?" vraagt hij nors. „Ik heb hier een gast voor je' die graag een poosje zou logeren in een van de prachtige kamers," grijnst Samson. „Misschien wel een erg lang poosje Deze edelman betaalt het logies in klinkende munt!" „Kom," antwoord Metellus, die blijkbaar een man van weinig woorden is, en gaat hen voor in zijn duistere krotwoning. In doffe berusting, beseffend dat ze machteloos en verloren is, laat Sylvia zich meevoeren naar een donkere vochtige kelder. Sam son bindt zwijgend haar armen los. „Ziezo," gromt hij dan, „hier zul je onze plannen niet langer kun nen doorkruisen. Slaap zacht, schone Joffer, en droom maar van je Jonker Mario!" Dreunend slaat de deur dicht de grendels knarsen en het wanhopig snikkende meisje blijft alleen achter in haar donkere gevangenis. Op Barranca ontspint zich tezelfdertijd een merkwaardig gesprek tussen Aram en Mario. „Uw aanstaande zwager had wel erg veel haast om ter jaarmarkt te gaan," merkt de burcht heer op. „Hij had immers ook morgen zijn inkopen kunnen doen." „Hij heeft wel meer vreemde inval len," is het verrassende antwoord van Mario, „bij zonder vreemde invallen zelfs (wordt vervolgd) PROEFVAART OP ATOOMKRACCHT. Het eerste passagiersschip ter wereld, dat door kernenergie wordt voortge dreven, het Amerikaanse kernschip „Savannah," maakt een proeftocht op de Atlantische Oceaan, waarbü het ge bruik maakt van zyn atoomkracht. Op deze foto zien we het schip bij het ver laten van het inspecticdok in Yorktown. VEENENDAAL CITY-MOTORS-EDE Zoals bij vele zaken in ons goede we reldje is het in het verkeer een kwestie van geven en nemen. Dat geldt zeker als het om dat veelbesproken, veelge roemde en veelvermaledijdc fenomeen van onze moderne voortbewegingstech niek gaat: de voorrang. In wezen is die voorrang een oud probleem. De lezer moge het geloven of niet: onze voorouders wisten er óók weg mee. Met de voorrangsproblemen, wel te verstaan. Nu geen gekheid, maar wist u dat de vadermoord van Oedipus op een voorrangsprobleem is terug te voeren? „Ho, ho", horen wij nu de klas siek geschoolde verkeersdeskundigen al roepen, „geen sprake van, het was geen voorrang maar vrije doorgang Akkoord. Een feit is in ieder geval dat Oedipus op weg naar Thebe de wagen uit het karrespoor moest lichten om een tegenligger te laten vóórgaan (lees: dóórgaan). Hij voelde daar niks voor en - het ging er toen nog een ietsjepietsje rauwelijker toe dan nu - hij ruimde tegenligger Laius op in de meest drastische en macabere zin des woords. Met een pistoolschot dat al- ging zonder dat de goede Oedipus wist dat hij daarmee zijn vader doodde Van dat grapje torsen wij nu nog de geestelijke erfenis mee in de vorm van Oedipus-, voorrangs- en andere com plexen. Daarom is het goed zich van tijd tot tijd ook eens op het wezenlijke van de voorrang te bezinnen, gelijk het Verbond voor Veilig Verkeer in de eer ste drie maanden van 1962 van de weg gebruikers vraagt. Voorrang is in feite iets wat je krijgt, je hébt het niet. Daar zijn hele volks stammen mee in de war. Ze drukken als ze op een voorrangskruising of op een voorrangsweg rijden maar door, zelfs als ze zien dat de man die de voorrangskruising of de voorrangsweg gaat oprijden wel eens niet kon geven wat de ander niet heeft maar krijgen moet Nou, en èls die ander dan niet krijgt wat. hij hebben moet en maar doet alsof ie heeft wat ie krijgen moet, nou dan krijg je het. Daar weet Oedipus van mee te praten Daarom, beter even voorzichtig aan, en afwachten óf je 't krijgt. En als je het gekregen hebt: houen zo. Vóórdat die ander denkt: hij neemt niet terwijl hij krijgt wat ie denkt dat ie heeft zonder dat ie 't krijgt. Want dón heeft niemand 't meer. Dan krijg je er wat van. Een voorrangs-complex. het grote bezwaar, dat beide afdelingen nu met een zeer klein aantal leden bleef zitten. De heer ten Hove wilde echter het motief .betreffende de klachten als zou de contributieinning in Leersum slecht verzorgd zijn, niet als scheidingsmotief aanvaarden. Dit punt zou wel op een an dere manier op te lossen zijn geweest, al dus de heer ten Hove. Voor punt 2 echter n.l. het bezoeken van de ongeorganiseerde metaalbewerkers inn Leersum voelde de voorzitter de heer ten Hove meer ook zou men dan een be ter contact kunnen behouden met de le den die wat veraf zaten. Dit noemde voorzitter dan ook een sterk argument. Ook was de heer ten Hove het eens, dat het oude afdelingsbestuur van Amerongen zeer lauw was opgetreden. Tenslotte kwam men overeen, dat de nieuwe afde ling, wanneer van het hoofdbestuur geen bezwaren zouden komen, met ingang van 1 mei van start zou gaan. Het voorlopig bestuur werd als volgt samengesteld, de heren J. v. Dijk, N. Loef, en C. van Lent, terwijl aan het bestuur werd toegevoegd als propagandist de heer J. v. Esse. Van beide zijden werd tenslotte nog de wens uitgesproken, dat beide afdelingen in de toekomst veel zouden samenwerken, voor al bij diverse aktiviteiten. Zaterdagavond vond in het Clubhuis te Amerongen de opvoering plaats, van de wegens ziekte der hoofdspeelster, uitgestelde kinderoperette „Goudhaar tje en de Troubadour". Het geheel stond onder leiding van de dirigent N. Netclenbosch uit Tiel. In de pauze vond nog een verloting plaats. Het uit drie bedrijven bestaande spel, werd over het geheel genomen vlot ge bracht. In het eerste bedrijf haperde het even, doordat een der spelers zijn stem verloor, waarschijnlijk door ze nuwen, en daardoor enkele spelers uit hun rol raakten. Maar spoedig herstel den de kinderen zich, en kwam men via een inleidend kinderspel terecht bij het lentefeest, waar een zingende Trou badour een bezoek bracht en het mooi ste en liefste meisje kwam zoeken, met goud haar, die dan met hem mee zou trekken. Vinden deed hij haar echter niet op dit lentefeest, maar hij beloof de over een jaar terug te komen. In het tweede bedrijf zien wij 7 meisjes van dit lentefeest bij het tover- vrouwtje om raad vragen, hoe zij aan dit gouden haar kunnen komen. Het tovervrouwtje geeft hen de raad, te gaan zwerven, en veel goede daden te doen op deze tocht. Zij krijgen elk een lampje, een stok en een klos garen mee, als hulpmiddelen. Al spoedig bleek dat goudhaartje alles voor de padde stoelen, elfjes, enz. over had. Goudhaartje raakt echter uitgeput van het zwerven, zonder haar hulp middelen- en valt in slaap. Maar dan schiet het tovervrouwtje haar te hulp. Tenslotte in het derde bedrijf, als het lentefeest een jaar later weer plaats heeft vindt de troubadour zijn Goud haartje en sluit een prachtig tableau, met als opschrift „Hulde aan Goud haartje en de Troubadour" het geheel af. Zonder anderen tekort te doen, viel toch de zuivere stemmen van Goud haartje en de Troubadour op, zuiver en helder, en vooral ook de uitspraak was perfect. Tenslotte bracht de heer Overeem, dankwoorden aan de kinderen, maar ook was zijn dank gericht aan de vier dames, die vele zaterdagen hadden op geofferd, en bergen werk hadden ver zet, om de aankleding, en costuums tot een goed verzorgd geheel te verkrijgen. Het bleef dan ook niet bij woorden, maar elk kreeg een mooie ruiker aan geboden. Ook Cobi v. Maurik werd niet vergeten, want zij was het die de vleugeltjes der elfjes had vervaardigt. Verder kreeg de heer de heer Blitters- wijk een rokertje aangeboden, waarbij de dirigent ook niet werd vergeten. De dirigent de heer Netelenbosch bracht op zijn beurt dank aan het be stuur voor hun zeer spontane mede werking die hij had mogen ondervin den. Ruim tien uur kon dan ook ieder voldaan huiswaarts keren en terug zien op een prachtige avond, gebracht door de jeugd. Het is waar gebeurd. Niet minder dan 44 sportvissers namen zater dagmiddag deel aan een door de Rhenense Hengelaars Vereniging georganiseerd visconcours in de Rijn. En het resultaat was, dat niet één visser een visje ver schalkte. De heer H. Pleijler, secr. van „De Voorn" deelde ons mede, dat het in geen 29 jaar was voor gekomen dat er tijdens een wed strijd niet één vis werd gevangen. Er zat voor het bestuur niets anders op, dan dat de prijzen moesten worden verloot. De jong ste deelnemer, H. Hellen, 10 jaar, lootte de twaalfde prijs, bestaan de uit een mooie alluminium emmer. De vissen hebben nu twee maanden de tijd (gesloten seizoen) om de Rhenense hengelaars uit te lachen. In gebouw „Irene" werd zaterdag avond een contactavond gehouden voor de leerlingen van de zondagsschool met hun ouders. De zaal was tjokvol toen voorzitter J. de Haan de avond opende. Alle klassen kwamen op deze avond aan bod. De leerlingen brachten schets jes, toneelstukjes, zang en muziek, dit laatste onder andere door een blokfluit klasje van vijf meisjes. In de pauze werden de kinderen ge trakteerd. Tussen de bedrijven door was er samenzang van kinderen en ouders. Het was een geanimeerde avond, die werd besloten met dankgebed uitge sproken door de heer Van Ginkel. SIMAVI IN RHENEN Van 2 t/m 7 april 1962 zal ook hier ter plaatse weer de jaarlijkse Simavi- collecte worden gehouden. Deze u wel bekende vereniging gaat op intensieve wijze voort met hetgeen zij in 1925 is begonnen, n.l. de medische nood in tropenlanden helpen lenigen en zij wil trachten om voor de Nederlandse dok ters en zusters, die zich, waar ook ter wereld voor de lijdende mensheid in zetten, de bron te blijven. Een tropen-zuster schreef nog on langs aan Simavi: „Wanneer men in Holland kon zien hoe groot de nood hier is en hoe we hier met de ons ten dienste staande, vaak primitieve, middelen iedere dag maar doen wat onze hand vindt om te doen (en dat is helpen en nog eens helpen) dan zou men niet aarzelen om via Simavi de zo nodige steun te geven" Het plaatselijk Simavi-comité doet een warm beroep op de burgerij en hoopt dat men blijk geeft te waarderen dat men hier, wat de medische verzor ging betreft, in zo'n uiterst bevoorrecht land woont. HELPT SIMAVI „HELPEN"! DE WITTE WOLF Onder leiding van haar directeur de heer L. P. van Voorthuisen, brengt de zangvereniging „Eben Haëzer" zater dag 7 april in gebouw „Irene" de kin deroperette „De witte wolf", een Li- tausch sprookje in drie bedrijven. Tekst en muziek zijn van J. A. P. v. d. Wal, de speciale zangteksten zijn van mevr. C. H. v. d. Wouw-van Dongen. DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPJES Prachtige Favoriet Fantasie Schorten van 5,90 nu 3,95. MRNUFRCTUREN BEDDfHllHHCnilTEJI De afdeling Rhenen van het Nederlandse Roode Kruis, maandagavond in verga dering bijeen in hotel „Het Wapen van Rhenen", heeft afscheid genomen van de heer N. Souwerbren, die om gezondheidsredenen het voorzitterschap van de afde ling moest neerleggen, na niet minder dan dertig jaar het Roode Kruiswerk in de Grebbestad te hebben geleid. De heer G. v. d. Steeg, erelid, trad op deze algemene ledenvergadering op als voorzitter op verzoek van het bestuur en sprak ten afscheid zeer waarderende woorden van dank aan het adres van de heer Souwerbren, die nu aan de andere kant van de tafel had plaats genomen. Daaruit bleek nog weer eens duidelijk wat de scheidende voorzitter voor de afde ling en voor het roode kruiswerk heeft betekend. Als herinnering werd hem een draagbaar radio-toestel aangeboden. De heer Souwerbren dankte geroerd voor alle lof die men hem toezwaaide en voor het stoffelijk blijk van waardering, terwijl duidelijk naar voren kwam in zijn afscheidsrede, dat het hem zéér aan het hart gaat dat hij noodgedwongen zijn functie moet neerleggen. De afdeling Rhenen verliest in de heer Souwerbren een voorzitter, die met inzet van zijn volle persoon steeds heeft klaar gestaan om de belangen van de afdeling te behartigen. Wanneer men daarbij be denkt, dat hij zéér moeilijke tijden heeft meegemaakt, zoals evacuatie, bezetting, oorlog en na de bevrijding de voedsel voorziening, en men weet, dat hij bloot staande aan velerlei kritiek steeds een rechte koers heeft weten te varen, dan dwingt dit des te meer ieders respect af voor het feit, dat hij door al deze ups en downs heen, de leiding van de afde ling Rhenen steeds krachtig in de hand heeft weten te houden. Het periodiek aftredende bestuurslid de heer H. J. van Dongen, stelde zich niet meer herkiesbaar. Ook in hem verliest de afdeling Rhenen een toegewijd bestuurslid, die alles voor het Roode Kruis over had en zelfs door vele stoffelijke blijken van waardering het mede heeft mogelijk ge maakt, dat het Roode Kruis-centrum aan de Dr. Wallerstraat kon worden gesticht. Ook de heer Van Dongen werd door de waarnemend-voorzitter daarvoor hartelijk dank gebracht. Er werden staande deze vergadering twee nieuwe bestuursleden gekozen, in de personen van de heren E. de Rhoter en H. W. F. Scholte. Eerstgenoemde was niet aanwezig, zodat hem nog zal worden ge vraagd of hij de benoeming zal aannemen. De heer Scholte nam achter de be stuurstafel plaats en maakte meteen van de gelegenheid gebruik de heer Van der Steeg te danken voor de bereidwilligheid om deze vergadering te leiden. De heer Van der Steeg sprak op zijn beurt zijn grote erkentelijkheid uit aan het adres van mevrouw J. M. A. Bosch van Rosenthal-Den Tex, echtgenote van de burgemeester, vanwege het feit dat zij deze ledenvergadering bijwoonde in haar kwaliteit van bestuurslid van de kring Utrecht van het Nederlandse Roode Kruis. Het huishoudelijk gedeelte van de ver gadering werd in een vlot tempo afge werkt. Wij vermelden daarvan, dat de roode kruis collecte zal worden gehouden van 28 mei tot 9 juni. De bazaar bracht 4000,op. Door de jeugdafdeling, on der leiding van het bestuurslid mevrouw Deen, worden momenteel niet minder dan 60 jongens en meisjes opgeleid voor het jeugddiploma EHBO. De bloedtransfusie dienst beweegt zich in stijgende lijn. De heer Runge kon daaromtrent mededelen, dat het aantal donors sedert 1959 was ge stegen van 100 tot 147. Waarschijnlijk zal er op 4 en 5 juni a.s. wederom gelegenheid zijn om bloed af te staan. De colonnecommandant dr. B. Ste- geman haalde in zijn jaarverslag aan dat de colonne thans 13 helpsters en 24 hel pers telt. Inmiddels meldden zich 7 ad- spiranten aan. Voor de controle van de hulpposten werd een fourier aangesteld. Ook de colonnecommandant sprak waar derende woorden aan het adres van de schedende voorzitter N. Souwerbren, die hij dank bracht voor diens steun en waar devolle adviezen in de loop der jaren. De heer A. Wedzinga, penningmeester, kon mededelen dat het ledental met 58 was toegenomen. Het totale aantal leden bedroeg per 1 januari 1962 niet minder dan 912. Uit zijn financieel overzicht bleek, dat de afdeling ook wat dat betreft ge zond is. In het afgelopen jaar kon een nieuwe wagen worden gekocht voor zie- kenvervoer. Tijdens de rondvraag gingen er stem men op een werkend lid uit de colonne aan het bestuur toe te voegen met een ad viserende stem. Het daartoe nodige voor stel zal op de kortst mogelijk termijn worden ingediend bij het bestuur. Met een begeesterend woord van de waarnemend voorzitter werd de verga dering tenslotte besloten.

De Vallei | 1962 | | pagina 2