Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal laat per jaar 50-70 dieren zwerven Voor de KANTONRECHTER mum oimiFK TWINTIG JAREN „GROENE DUIVELS" MULDER K.V.P.-lijst ook bekend A. BAKKER - lid van Provinciale Staten Drukke tijd voor D.S.-harmonie Man schoot per ongeluk buurjongetje dood Geslaagde teenagershow te Renswoude Agenda 36e jaargang WOENSDAG 4 APRIL 1962 Nr. 27 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Morgenavond Raadsvergadering Nieuws uit de omgeving Jubileum bij Nederlandse Commando's DRAMA OP FRANSEWEG IN ELST Geen opzet Reconstructie Verhoor AMERONGEN V.V.V.-Jaarvergadering ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HypOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Wat nu weer Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bi) de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontrak tprij zen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,—, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent De afdeling Veenendaal van de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren, heeft tot de raad een verzoek gericht om toekenning van een gemeentelijke subsidie van ƒ1000,-. Naast vele andere activiteiten is de zorg voor tot zwer ven gebrachte dieren van deze afdeling wel de belang rijkste. Deze zwerfdieren worden meestal eerst tijdelijk ondergebracht in de door de afdeling beschikbaar ge stelde noodhokken achter het gemeentehuis en voor reke ning van de afdeling Veenendaal onderhouden. Nadat een dierenarts in opdracht van de afdeling deze dieren heeft onderzocht, worden in de plaatselijke pers onder de rubriek „gevonden voorwerpen" de eigenaars opgeroepen, echter, meestal tevergeefs. De dieren, die on geneeslijk ziek z\jn of gevaar kunnen opleveren, worden PÜnloos gedood, terwijl de overige door de afdeling wor den gebracht naar het nationaal dierenpark voor zwerf dieren te Amerongen. Dit asyl is nu, zo schrijft het be stuur van de afd. Veenendaal van Die renbescherming, mede door de zeer on voldoende vergoeding van de afdeling Veenendaal, financieel noodlijdend. Het is derhalve te billijken, zo zegt men verder, dat ook voor de Veenen- daalse zwerfdieren een vergoeding wordt verwacht van minstens de kost prijs. ƒ1,per dag per dier, voor het doorgaans normale aantal verblijfda- gen, alvorens een eigen tehuis voor het dier is gevonden. Per jaar worden 50 a 70 Veenen- daalse dieren in het asyl te Ameron gen ondergebracht, waarvoor dus - om TIEL: De Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening in Tiel is van plan haar activiteiten drastisch uit te breiden. Via de pers hebben de Tielse huisvrouwen een oproep geplaatst om de wederzijdse hulp verlening zo groot mogelijk te ma ken. BARNEVELD: Na een achtjarig ver blijf in Barneveld zal pastoor Snoe ren afscheid nemen van zijn pa rochie. Geheel onverwacht is hij na melijk overgeplaatst naar Doesburg. Tot pastoor in Barneveld is benoemd de zeereerwaarde heer H. C. W. v. d. Vegt die rector was van het St. Gre- goriushuis te Utrecht. WAGENINGEN: In Wageningen zul len op 30 april a.s. sear waarschijn lijk geen koninginnefeesten worden gehouden. De kas van de Oranje vereniging is leeg en volgens een verklaring van het bestuur ziet men onder deze omstandigheden geen kans om iets te organiseren. LUNTEREN: Op een onbewaakte spoorwegovergang te Lunteren is een 36-jarige aannemer H. J. Z. door een elektrische trein gegrepen. De bestuurder, die alleen in de auto zat werd er uit geslingerd en was vrij wel op slag dood". Het voertuig werd 300 meter meegesleurd en geheel vernield. Prinses Beatrix arriveerde met een po litiewagen. Prinses Beatrix heeft maan dag in het Haagse Vredespaleis het lan delijk congres van Juridische Studenten bijgewoond. Op weg naar Den Haag kreeg de prinses pech met haar wagen. Ter hoogte van De Meern (rijksweg Utrecht-Den Haag) kreeg zü een „lift" van de rijkspolitie. Foto: H.K.H. Prinses Beatrix na aan komst met de politiewagen bü het Vredespaleis. dit asyl staande te kunnen houden - een vergoeding vereist wordt voor ten minste 50 X 20 1000 verblijfsdagen, derhalve 1000,per jaar. De afdeling, die ongeveer 200 leden van 3,4,per jaar telt, waar van dan nog de helft moet worden af gedragen aan de landelijke vereniging, kan dit niet opbrengen. Het verbreken met het contract met Amerongen kan ook niet, omdat elders onderbrengen veel meer kost en de exploitatie van een plaatselijk asyltje op z'n minst 5000,tot 7000,per jaar gaat kosten. B. en w. voelen de noodzaak om bij te springen, doch niet 1000,per jaar, doch 10,per afgeleverd ge zond zwerfdier. Zij achten het niet ge wenst alle kosten voor rekening van de gemeente te nemen, maar aan de andere kant een bijdrage van de ge meenschap zeer zeker op z'n plaats. OPGERUIMDE MARKT IS OOK NETTER Het zal niemand in Veenendaal ont gaan, dat als op dinsdagen en zater dagen de markt is afgelopen het marktterrein veranderd is in een soort vuilnisbelt. B. en w. zijn nu met medewerking van de raad voornemens hierin ver betering te brengen door de markt kooplieden de beschikking te geven over speciale vuilnisemmers met een inhoud van 80 liter. Speciaal de groen te- en vishandelaren kunnen hierin hun afval deponeren. Enerzijds bespaart men hiermee ve le extra werkuren vaü de gemeente werklieden en aan de andere kant past dit in het kader van de actie „Opge ruimd staat netjes." De kooplieden zul len voor zo'n emmer een dubbeltje per marktdag moeten betalen. Kosten van emmers 800, Het ligt verder in het voornemen om de groente- en vishandelaren te verplichten van een dergelijke emmer gebruik te maken. DEZE ZOMER BEROEPENTENTOONSTELLING Ook in Veenendaal zal een beroepen- tentoonstelling worden gehouden en wel van 27 augustus tot en met 14 september a.s. In een verzoek van de directeur van het gewestelijk arbeids bureau te Veenendaal om een subsidie in de kosten hiervan ad 500,wordt medegedeeld dat deze tentoonstelling een inzicht zal geven in de strekking en achtergronden van verschillende beroepen. Diverse van deze beroepen, die niet dagelijks „aan de weg timmeren", zijn uitgebeeld op panelen, waarbij een ex plicatie zal worden gegeven. De orga nisatoren hopen ook van de scholen voldoende medewerking te krijgen. B. en w. achten deze tentoonstelling voor de gemeente Veenendaal met zijn vele industrieën van belang. Het ge vraagde subsidiebedrag vinden zij ech ter een beetje aan de hoge kant en stellen daarom de raad voor 350, te geven. AMBTSGARAGE BURGEMEESTER TE KLEIN De auto van Veenendaals burge meester is te breed voor de garage naast de ambtswoning aan de Kerke- wijk, de „ambtsgarage" dus. Ook om andere redenen vragen b. en w. zich af of het houten gevalletje, dat als garage dienst doet met het oog op brandgevaar en uit esthetische mo tieven wel verantwoord is. Zij stellen op grond daarvan de raad voor een stenen garage van 2500,te bouwen. SCHOOLJEUGD GAAT BOMEN PLANTEN Leerlingen van de Kon. Juliana- school. de Dokter Heksterschool en de Salvatorschool hebben hedenmiddag bomen geplant aan de Kerkewijk en aan de Stationssingel. Een dergelijke (zie verder pag. 2) HET DRAMA IN ELST. De p(jl op de fo to geeft de plaats aan waar het dodelijke schot per ongeluk is gelost. Het kruisje is de plaats waar het buurjongetje is ge troffen. De inzet toont drie soorten pa tronen op ware grootte, welke b(j een vuurbuks worden gebruikt. „Geef mij duizend van dit soort mannen en ik jaag de Duitsers terug naar Berlijn", moet in de tweede wereldoorlog een Britse generaal hebben gezegd, toen hij een groepje commando's in een trainingskamp aan het werk zag. De „Groene Baretten" ontstelden iedere toeschouwer door staaltjes van door zettingsvermogen en moed. Zij vormden de keurtroepen van het Engelse leger. De Amerikanen hadden hun Rangers en Marauders, de Jappen hun Kamikazevliegers, de Engelsen hun commando's. Het waren kerels, die voor niets of niemand bang waren. Bij die eerste Engelse commando-eenheden werden ook de eerste Nederlandse commando's ingedeeld, nu twintig jaren geleden. Het werd het begin van het trotse Korps Nederlandse Commando Troepen, dat op het ogenblik het basiskamp in Roosendaal heeft. In juni van het jaar 1940, toen de Duit sers nog bezig waren met hun razend snelle overrompeling van West-Europa, werden in Engeland al de eerste afde lingen gevormd voor het uitvoeren van raids op de Franse kust. Deze speciale eenheden kregen later de naam „Com mando's". De naam werd ontleend aan Tijdens de j.l. zondag gehouden kandidaatstelling van de K.V.P. afdeling Veenendaal is de defini tieve kandidatenlijst voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen samengesteld. Deze luidt alsvolgt: 1 A. J. M. Haggen- burg, 2 Th. Slijderink en 3 A. H. J. de Zwart. De nieuwe lijstaanvoerder heeft in katholieke kring zeer veel bekendheid gekregen door het vele werk dat hij voor de jeugd heeft verricht en nog verricht. Tevens heeft de heer Haggenburg zit ting in de sportcommissie voor Veenen daal en de R.K. Jeugdraad voor Veenen daal. De KVP komt de komende verkie zingen in Veenendaal uit onder lijst nr 7. Bij de laatstgehouden verkiezingen is ook de heer A. Bakker, lijstaan voerder van de A.R., gekozen als lid van de Provinciale Staten voor een periode van vier jaar. De eerste vergadering van de Staten vindt plaats op de eerste woensdag van de maand juni. Zoals bekend was de heer A. Bakker reeds enkele jaren lid van de Provinciale Staten. Zijn benoe ming in dit college volgde in 1959 toen het Statenlid, de heer de Vries uit Amersfoort overleed. De hierdoor ontstane vakature werd ingenomen door de heer Bakker, die ook al op de kandidatenlijst van 1958 De Kon. Scheepjeswolharmonie gaat een drukke tijd tegemoet. Voor het komend seizoen zijn n.l. een groot aantal aanvragen bin nengekomen, waaruit tevens de landelijke populariteit van de har monie valt af te leiden. Om te beginnen gaat het korps op zaterdag 28 april a.s. deelnemen aan het traditionele bloemencorso in de bollenstreek. Twee dagen later, op 30 april, blijft de Harmonie - natuurlijk compleet met bok - in Veenendaal om de oranjefeesten luister bij te zetten. Aan de meest vererende uitnodiging wordt op woensdag 2 mei gehoor ge geven bij de wedstrijd om de Europa cup in het Olympisch Stadion te Am sterdam. Op 5 mei is de Harmonie te gast in de Noord-Brabantse plaats Eethen. Op 19 mei en 9 juni zullen de D.S.-ers zich presenteren resp. bij een grote taptoe in het Goffert-stadion te Nij megen en bij een taptoe in Purmer- end. In laatstgenoemde plaats zal de Harmonie gezamenlijk optreden met de Luchtmachtkapel. Op 11 augustus ten slotte verlenen de Veenendaalse muzi kanten hun medewerking aan het Bloemencorso te Leersum. Men is thans nog in onderhandeling over een eventuele deelname aan een grote wandelmars op 12 mei a.s. in Leerdam. Het is voor het eerst sedert de oprichting van de Harmonie, dat er zoveel aanvragen om medewerking zijn binnengekomen. voorkwam. Tóen da .beer Bakker eind 1960 als lid van Gedeputeerde Staten werd gekozen, volgde zijn ontslag als burgemeester van Veenendaal. ws aRgrap GESLAAGD Aan de Nijverheidsavondschool te Wageningen zijn geslaagd voor de 3- jarige cursus A. (vaktekenen, bijbeho rende vaktheorie en a.v.o.) Elektro techniek: W. Brouwers (Rhenen); Meu belmaken: W. v. d. Pest (Veenendaal); Schilderen: W. v. Ingen (Rhenen) en G. H. v. d. Pol (Veenendaal). Voor de 2-jarige vervolgcursus B zijn geslaagd voor Sanitairtechniek: A. D. Achter berg en A. v. d. Weerd, beiden uit Veenendaal. Een verdwaalde kogel uit een 6 mm. vuurbuks heeft vrijdagmiddag op de Franseweg in Eist een tragisch einde gemaakt aan het nog zo jonge leven van het bijna 6-jarige zoontje van de familie Klomp. De kogel trof het jongetje achter het oor, zodat het slachtoffer vrijwel op slag dood was. Het ongeluk, dat volgens officiële instanties te wijten is aan grove onachtzaamheid, gecombineerd met een zeer on gelukkige samenloop van omstandigheden, heeft in het anders zo rustige Eist grote beroering verwekt. Degene die het schot heeft gelost - de 33-jarige Elstcnaar W. van D. - is niet in hechtenis genomen. Het stoffelijk overschot wordt vandaag op de algemene begraafplaats te Eist teraardebesteld. Het dodelijke schot viel vrijdagmiddag voor de woning van de heer v. D. aan het einde ran de Franseweg, in de volksmond beter bekend als de Paardekop. In eerste instantie werd gesproken van een zgn. ricocherende kogel die het jon getje had getroffen. De heer v. D. zou met zijn 6 mm vuurbuks, welke hij sinds kort in zijn bezit had en waarvoor hij geen vuurwapenvergunning had, op een ekster geschoten hebben, die op een bo vengrondse telefoonlijn zat. De kogel zou toen op de draad afgeketst zijn en het wegfietsen de jongetje hebben getroffen. In deze zin luidden ook alle persbe richten welke zaterdag in de kran ten verschenen. Hoewel meerderjarige getuigen ontbre ken, staat vast dat hier geen sprake is van opzet. Uit een door de politie gepleegde re constructie valt echter te concluderen dat het ongeluk niet veroorzaakt is door een ricocherende kogel. Veeleer wordt gedacht aan een grote afwijking van de vuurbuks of dat er even tueel per ongeluk gericht is. Van D., fruithandelaar van beroep zélf vader van vijf kinderen, stond die middag bij zijn woning met de buks in zijn hand. Voor de woning stond een groepje kin deren, o.w. enkele dochters van hem en het buurjongetje. Op zeker moment stap te het knaapje op zijn fiets en reed weg. Toen het jongetje een meter of tien verwijderd was, klonk er een schot en viel hij plotseling van zijn fietsje. Dodelijk geschrokken rende v. D. naar het ventje toe en bracht hem naar zijn woning. Onmiddellijk waarschuwde hij dokter Kars en de politie. De arts liet het slachtoffer overbren gen naar het ziekenhuis waar bleek dat het jongetje de kogel in zijn hoofd had Zaterdagavond vond in Rehoboth de eerste Teenagershow plaats uitgaande van de band „The Rainbouw Rockets". Een afgeladen zaal getuigde van de interesse hiervoor. Onder de genodigden bevonden zich onder meer Baron J. Taets v. Ame rongen en enige jonkers. De uitvoering werd dan ook geopend door de Baron met een kort woord. Hier na zetten „The Rainbouw Rockets" in met hun herkenningsmelodie. Aan het slot van hun eerste optreden werden hen door de heer Godeman gitaarlinten uit gereikt. Elk nummer wat zij brachten werd met een daverend applaus beloond. Ook de andere drie bandjes werden rijkelijk met applaus vereerd. Het acrobaten trio „The Corita's" brachten een acröbatendans. Verder verzorgde mevr. Geurts de con ferences. Na een korte pauze brachten „The Showbreakers" de schets „Vergeten" Dit viel goed in de smaak er werd dan ook uitbundig gelachen. Met een tweede optreden van elk der gastartiesten en „The Rainbow Rockets" werd de avond gesloten. De jonker J. K. Taets van Ame rongen sprak nog een stimulerend woord voor alle medewerkers en vereerde de ar- tisten met een boeket bloemen. In het bijzonder richtte hij het woord aan de heren Deighton en de Ruiter die gezamen lijk de algemene belangen van de band behartigen. Voor de liefhebbers was het een goed in de smaak vallende avond geweest. Na de verloting dankte de heer Deighton even eens alle medewerkers en de winkeliers die de prijzen beschikbaar hadden ge steld. Overigens is de avond zeer pretttig verlopen. Incidenten deden zich geheel niet voor. Een jongedame had echter te kampen met een verloren schoen maar deze kwam aan het slot toch weer terecht. Het bandje „The Rainbow Rockets" mag terugzien op een geslaagde uitvoe ring. gekregen en inmiddels was overleden. Zaterdagavond heeft de gerechtelijke pa tholoog-anatoom Dr. Zeldenrust, sectie verricht. De heer v. D. die geheel overstuur was, ls diezelfde avond nog een verhoor afge nomen. Temeer omdat hier geen enkel op zet in het spel is, is h(j niet ln hechtenis genomen. De vuurbuks van oude makelij en die normaliter gebruikt w,ordt door jachtop zieners en bij schietverenigingen, is voor onderzoek opgezonden naar Den Haag. De vader van het slachtoffer die in Duits land werkzaam is als timmerman, was ten tijde van het ongeluk niet thuis. Het gezin Klomp bestond uit 3 zoontjes, resp. 4, 6 en 10 jaar, alsmede een dochtertje van 8 jaar. De verslagenheid ln beide gezinnen, als mede in geheel Eist is groot. De algemene ledenvergadering van VVV Amerongen is voor dit jaar vastgesteld op woensdag 18 april a.s. in Hotel de Kroon. In tegenstelling met andere jaren wordt deze keer veel belangstelling verwacht, daar het bestuur van deze vergadering tevens gebruik zal maken om het 25-ja rige jubileum als bestuurslid van de sec retaris, de heer J. H. Visser te gedenken. Ongetwijfeld zullen de WV leden, meest pensionhouders en winkeliers, de vele pro deo verrichte werkzaamheden van deze 25 jaren willen honoreren met hun be langstelling. Voor de niet VW leden, die dus geen convocatie zullen ontvangen en toch hun belangstelling willen tonen is natuurlijk eveneens gelegenheid, daar de werkelijke vergadering eerst omstreeks 9 uur zal beginnen. In verband met het bijzondere karakter van deze vergade ring worden zowel leden als niet-leden dringend verzocht stipt om 8 uur in Ho tel de Kroon aanwezig te willen zijn. VEENENDAAL Donderdag: Show gazonmaaiers aan Industrielaan 1.30-9 uur. ELST Woensdag: Filmavond „Zuid-Oost- Utrecht" 8 uur in hotel Stuy- venberg. KEPKKWIJK 16? -TEL.5000- VEE "EN O AAL P., sigarensorteerder te Wageningen. was op 9 dec. 's avonds in de Rouwen- hofstraat in zijn woonplaats betrapt op openbare dronkenschap, nadat hij eerst thuis een halve liter cognac gedronken had. Waarom bent u eigenlijk niet thuis gebleven? wilde rechter Tiddens weten toen P. vrijdag voor het Wagenings kan tongerecht voor de balie verscheen. Nie mand had dan van die dronkenschap iets gemerkt en niemand had er last van ge had. Ik kreeg het zo benauwd, vertelde verdachte, daarom ging ik even naar bui ten. Geen wonder als je juist een halve fles cognac gedronken hebt, begreep de rechter. Daar kan ik ook niet tegen. Ove- rigei* is het niet de eerste keer. dat u zoiets overkomt. Ik sta nu onder toezicht van het me disch consultatiebureau voor alcoholisme, vertelde verdachte. En houdt u er vooral rekening mee, dat dit de laatste strohalm is waaraan u zich vast kunt grijpen, waarschuwde de officier. Anders gaat u aan dit alcohol helemaal ten gronde. De eis luidde daarna aen boete van 25,— of 5 dagen en een voorwaardelijke hechtenisstraf van tw®« dagen mat een proeftijd van twee jaar en de bijzondere bepaling, dat verdachte zich zou blijven houden aan de richtlijnen en voorschrif ten van het medisch consultatiebureau, waar hij de ontwenningskuur ondergaat. Rechter Tiddens wijzigde de 25,ln één dag onvoorwaardelijke hechtenisstraf. Verder luidde het vonnis conform de eis. In een zeer dichte mist was S., beton werker te Heelsum, met zijn personenauto een lijkwagen in gaan halen, terwijl een tegenligger reeds dicht genaderd was. S. was daarmee in botsing gekomen, doch gelukkig had niemand letsel opgelopen. 't Was zo nu en dan een beetje neve lig, verklaarde S. vrijdag voor het kanton gerecht te Wageningen en de tegenligger reed met flinke snelheid, 70 tot 80 kilo meter per uur schat. De weg bleek op dat punt spiegelglad te zijn en ik draaide bij de botsing drie maal ln de rondta U kunt dat wel nevelig noemen, maar enkele getuigen spreken over dichte mist, interrumpeerde rechter Tiddens. Hoeveel zicht dacht u dat er die dag waj. Honderd tot handervijftig meter, meende verdachte. (zie verder 2e blad) de Boerencommando's uit de Trans vaalse oorlog. Op 22 maart werd een klein groepje Nederlandse militairen van de Prinses Irene Brigade overge plaatst naar Schotland, waar zij een commandotraining kregen. Zij vormden aangevuld met Engelandvaarders en vrijwilligers, na enige tijd een speciale compagnie in een Engelse Commando brigade. Die eerste maanden in Engeland waren voor de Nederlandse jongens niet ge makkelijk. Zij kregen een harde trai ning, leerden een tank, een locomotief en een schip besturen, kregen les in het ongewapend gevecht, het vechten in een jungle en 't straatgevecht. Van het ene oefenkamp werden ze naar het an dere overgebracht. Pas in 1944 werden zij voor het eerst in actie gebracht. Dat was in het verre Azië. Adm. Mount- batten, bevelhebber van de geallieerde eenheden, die hier een wanhoopsoffen sief van de Jappen te bestrijden had den, vroeg dringend om „keiharde troe pen voor speciale doeleinden". Het was een taak die de commando's „op het lijf was geschreven". Toch ging er op het laatste moment weer iets mis. Het leek of het lot be slist had, dat de Nederlandse elite strijders niet aan de oorlog mochten deelnemen. De opperste legerleiding besloot plotseling voorrang te geven aan de strijd in Europa. Alle landings- boten en bijzonder oorlogsmateriaal in Azië moesten naar Europa worden overgebracht. De voorgenomen landing van de commando's op Malakka en Su matra ging daardoor niet door. Toch namen nog vijf Nederlandse comman do's deel aan verbitterde oerwoudge vechten in Birma. NEDERLAND Eind 1944 kwamen de Nederlandse commando's op eigen verzoek terug naar Engeland. Ze wilden meehelpen hun eigpn land \e bevrijden. Een groot aantal van hen kreeg zijn zin. De ge allieerden zagen met zorg de winter van '44-'45 tegemoet. Zij waren er niet in geslaagd een beslissing te forceren en moesten hun aanvoerlijnen voor de winter garanderen. Antwerpen werd als belangrijke verbindingshaven ge kozen. Maar om Antwerpen te bevei ligen moest eerst het door de Duitsers versterkte Walcheren worden genomen. Op 1 november werd de aanval op Wal cheren ingezet door de 4e Commando Brigade en de 52ste Lowland Divisie. De Nederlanders, die bij de 4e brigade waren ingedeeld, onderscheidden zich bijzonder bij de man-tegen-man ge vechten om het bezit van de bunkers en de loopgraven, welke de Duitsers in de duinen hadden aangelegd. Andere Nederlandse commando's na men in die tijd deel aan luchtlandingen van Amerikanen en Engelsen bij Arn hem, Nijmegen en Eindhoven. Enkelen werden ook geparachuteerd om de On dergrondse te ondersteunen. De Duit sers kregen een bijzondere vrees voor de Duivels met de Groene Baretten. Geen wonder, want de mannen vochten met ware doodsverachting en hadden bovendien het voordeel van een kei harde en veelzijdige training, die hen hielp bijzondere omstandigheden de baas te blijven. Na de oorlog werden de Engels-Neder landse commando's verzameld. Men besloot op de door de Engelsen aange legde fundamenten voort te bouwen. Dat gebeurde aanvankelijk in de legen darische „Stormschool Bloemendaal", waar de mannen even hard werden ge traind als in Engeland. Na enige jaren werd het trainingskamp echter naar Roosendaal overgebracht. Dat is nu nog steeds de zetel van de „Groene Baret ten". Iedere dienstplichtige kan daar terecht, als vrijwilliger. De opleiding is harder dan de normale dienstplicht training, maar veel afwisselender. Iede re commando krijgt een speciale taak. Er is sinds korte tijd een nieuwe aan toegevoegd: het parachutespringen. Deze opleiding wordt in België ge geven. Nederland heeft nu dus binnen korte tijd ook weer een parachutisten eenheid. De reden dat vrouwen langer le ven dan mannen is volgens een Britse arts, dat zij altijd in de weer zijn, ook als zij ouder worden. ■fr In Japan zoekt het hof naar een „geschikt meisje van goede af komst" voor een huwelijk met de 26-jarige prins Yosji. Volgens een laatste telling wonen er in Canada 18.238.000 mensen. ■B- Een Russisch passagiersvliegtuig is op 2000 meter hoogte in botsing ge komen met een geweldige arend. Een tussenlanding bleek noodzake lijk. B- Fidel Castro heeft een snelboot met onderwatervleugels van het type „Wolga" cadeau gekregen. Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerkewijk 28 - telef. 2307 OP WERKDAGEN VAN 2-3 UUR Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL

De Vallei | 1962 | | pagina 1