Bij huurschuld geen water meer Raad worstelde moeizaam door lijvige agenda e Ernstig verkeersongeval in de Meent Uit het politierapport UIT DE RAAD VAN RHENEN CHEYBOLdY ,Niet zonder meer ,nee' tegen film zeggen!' Goed verzorgde zang van „De Veenzangers" Ook Ooót ZiekenfcmdsGsden,!! Jeugdmars-experiment werd groot succes IcAbifftt V.A.B. CITY-MOTORS-EDE ZO'N MOOIE BRIL VAN voor betere uurwerken Boomplantdag EDE RVEEN OVERBERG DE LEZER Eén dode, twee zwaargewonden In het uitgestrekte meentgebied tussen Veenendaal en Wageningen zijn dinsdagmiddag twee personenauto's in volle vaart met elkaar in botsing gekomen. De 59-jarige automobilist D. Spaan uit Resteren verloor hierbij het leven, terwijl het echtpaar Jansen uit Veenendaal zwaar gewond naar het Julianaziekenhuis moest worden overgebracht. Het tragische aan dit verkeersongeval is dat het slachtoffer uit Reste ren niet direct aan zijn verwondingen is bezweken, doch zeer waar schijnlijk door verdrinking om het leven is gekomen. De ongetwijfeld hevige botsing ge beurde op het kruispunt Zuidelijke Meentsteeg - Maatsteeg. Hoewel er geen ooggetuigen zijn geweest, valt uit de zware materiële schade af te leiden, dat er met flinke snelheid is gereden. Door de klap zijn de auto's als het ware in een naast de weg liggende 0 Verdacht van diefstal van een band recorder is aangehouden de 14-jarige Edenaar A. B. Bij zijn verhoor beken de hij tevens een poging tot inbraak bij een Veenendaalse bromfietshande laar. De knaap is overgegeven aan de recherche te Ede. 0 Vrijdagmiddag wilde de dragline-be stuurder v. D. uit Zetten vanaf de Kerkewijk de Industrielaan oprijden. Op hetzelfde moment haalde een per sonenauto, bestuurd door v. d. G. uit Rhenen hem in, waardoor een botsing ontstond. De personenauto kreeg van de dragline een gevoelige klap. De schade werd onderling geregeld. 0 Een uur later deed zich een aanrij- rijding op de Kerkewijk ter hoogte van de Eikenlaan. De automobilist A. uit Veenendaal wilde de Eikenlaan inrij den. Achter hem reed een bestelauto met als chauffeur de Veenendaler v. S., die door de gladheid niet voldoen de kon remmen. Er was alleen mate riële schade. 0 Zonder enige aanleiding gooide de Edenaar v. d. B. zaterdagavond laat met een steen een ruit in van een café aan de Pr. Bernhardlaan, waar hij zich voordien rijkelijk tegoed gedaan had aan geestrijk vocht. Door het glasge rinkel werd hij tegelijkertijd ontnuch terd, zodat zijn zinloze steengooierij toch nog ergens voor diende. Hij ver klaarde zich direct bereid de schade te betalen. 0 Even daarna pakte de politie de Vee nendaler T. v. D. in zijn kraag toen hij onder invloed met zijn auto in de Tuinstraat reed. Zijn rijbewijs werd ingenomen, waarna hij ter ontnuch tering werd ingesloten. 0 Vermoedelijk ook onder invloed was de Veenendaalse automobilist T. H. die zondagmiddag op de v. Limburg Sti- rumstraat tegen een boom reed. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl de twee inzittende zoontjes licht gewond werden. 0 Maandagavond wilde de Veenendaler P. op de Pr. Bernhardlaan een inrit inrijden. De motorrijder v. W. zag dit te laat, waardoor een botsing ont stond. De auto, die tegen een licht mast terecht kwam, werd flink be schadigd. sloot gesmeten. De auto van het echt paar Jansen werd aan de zijkant to taal ingedrukt en kwam voor de helft in de sloot terecht. De andere auto, bestuurd door de heer Spaan uit Kesteren, kwam met de wielen omhoog in de sloot, waar hooguit 15 centimeter water staat. Het slachtoffer is toen met zijn ge zicht in het water terecht gekomen en doordat hij bekneld zat én vanwege het feit dat er geen onmiddellijke hulp verlening was (er was niemand in de buurt) is hij verdronken. Bijna een half uur na de melding arriveerden pas de ziekenauto's, zodat voordien de surveillancewagen van de Veenendaalse politie als ambulance moest dienen. Dr. Wijchers uit Rhenen verleende eerste hulp. De heer Jansen (44) uit Veenendaal is leraar aan het Chr. Lyceum. NOODLOKAAL BIJ REHOBOTHSCHOOL Voor het hervormde lager onderwijs in Veenendaal is ruimte tekort. De Reho- bothschool aan de Koninginnelaan is tot de nok bezet en nieuwe leerlingen kun nen praktisch niet meer worden aangeno men. De gemeenteraad heeft reeds medewer king verleend tot de bouw van een nieuwe hervormde school in Veenendaal- noord, maar deze plannen zullen voor lopig nog wel niet kunnen worden uit gevoerd, zodat naar een andere oplossing is gezocht. Deze heeft het schoolbestuur gevonden in het plaatsen van een houten noodlo- kaal, waarvoor een krediet aan de ge meenteraad wordt gevraagd van 15.500,- De raad zal morgenavond over het be treffende voorstel van b. en w. beslissen. JEUGDAPPEL IN CHR. GER. KERK In de Chr. Geref. Kerk aan de Beatrix- straat zal a.s. zaterdagavond een jeugd- appel worden gehouden, dat om half acht begint. Medewerking verlenen Ds. C. Langbroek, chr. geref. predikant te Veenendaal, die spreekt over „Moet je maar weten wat er van komt", de organist G. Nachtegaal, de trompettist D. van Stempvoort en de tenor B. Balfoort. BROMFIETSER SCHEPTE AUTOMOBILIST Toen de 46-jarige heer N. te Ede gis terenmiddag op de Kerkewijk uit zijn auto stapte en geen acht sloeg op het verkeer op het rijwielpad werd hij geschept door de bromfietser van N. uit Rhenen. Hij moest met een hersenschudding naar zijn woning in Ede worden vervoerd. De gemeenteraad had dinsdagavond aan de uit negentien punten bestaande agenda een heel zware dobber. Over twee zaken zullen burgemeester en wethouders zich nader beraden en één punt moest tot de volgende vergadering overstaan omdat de stemmen staakten. Overigens waren de stemmingen niet van de lucht. Het begon met een uitgebreid debat over de toekomstige huur van het sportterrein „Candia". Er lag een voorstel om deze te verhogen tot 750,nadat het terrein van een afrastering was voorzien van plm. 20.000,De heer Deen (PvdA) vond het be zwaarlijk de huur te verhogen alléén op de afrastering. H(j drong aan op nog meer voorzieningen. De heer Van Dongen (VVD) wenst© zich niet te binden en wilde stemming. De heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) informeerde of ook besprekingen waren gevoerd met de zaterdagvoetbulvereni- ging die van „Candia" gebruik maakt. Wethouder Klaassen (CH) antwoordde dat de door Van Dijk bedoelde vereniging geen publiek trekt, geen gelden ontvangt uit de voetbaltoto en een hogere huur dus niet kan opbrengen. De heer Van Dijk bestreed dit en verklaarde pertinent te weten dat deze vereniging wél gelden ontvangt uit de pool. De voorzitter gaf te kennen hiermee niet op de hoogte te zijn. Hij vroeg zich af hoe men in principe Het linkerdeel van de foto toont beide axito's, zoals ze na de botsing in de sloot terecht kwa men. Rechts is duidelijk de omgeslagen au to te zien, waarin de heer Spaan uit Resteren om het leven kwam. KIRPESTEIN VEENENDAAL Burgemeester Hazenberg opende Cefa-première „Er zijn tal van mensen die grote bezwaren hebben tegen jïlmprodukten, zodat ze zich in elk opzicht afkeren tegen alles wat film is. Zij zeggen zonder meer: NEE tegen elke film. In feite is dat begrijpelijk, maar men kan ook op een an dere wijze zijn houding bepalen, want met die afwijzing alleen zijn wij er zeker niet!" Deze woorden sprak burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg vrijdagavond tijdens de Cefa-première van de film „De herberg van het zesde geluk" in ge bouw Eltheto, die door een groot aantal genodigden werd bijgewoond. Ondanks de bijzonder slechte weers omstandigheden was het gebouw nage noeg geheel bezet toen de burgemees ter de officiële opening van de pre mière verrichtte. Na de constatering van het feit, dat men niet zonder meer nee tegen een film kan zeggen, stelde de burgemeester de vraag aan de orde hoe men dan wél zijn houding dient te bepalen. Volgens spreker komt men dan voor grote moeilijkheden te staan, doch de Cefa (Christelijke film-actie) heeft de juiste vorm gevonden. „Ik prijs me ge lukkig dat deze leer-gerichte actie op een zo hoog plan is aangeland." Aan het slot van zijn toespraak bracht de burgemeester hulde aan hen die zich voor en achter deze Cefa-aktie hebben willen plaatsen. ROTSVASTE PLAATS Bij de afwezigheid van de voorzitter van de landelijke Cefa, sprak de heer P. Boon namens het hoofdbestuur een kort woord. Op de vraag waarom deze Cefa-film in Veenendaal ten doop ge houden werd in plaats van in een gro te stad, kon spreker geen antwoord geven. Misschien, zo verklaarde hij, is het wel gelegen in het feit dat Veenendaal zo'n rotsvaste plaats is." Afgezien daarvan vinden wij het een eer U deze principiële film te mogen aanbieden. Wij willen met de film een Evange lische boodschap doorgeven, want daarom is het ons uiteindelijk begon nen", aldus de heer Boon. Tot slot sprak hij een woord van dank aan de zeer aktieve Cefa-afdeling o.l.v. de heer Griffioen. De inmiddels gearriveerde Cefa- voorzitter Gerard Hoek hield in de pauze nog een korte toespraak, waarbij hij de film een voorbeeld van zelfop offering noemde. DE FILM De grote Zweedse actrice Ingrid Bergman is in de film het eenvoudige maar moedige Engelse meisje Gladys Aylward. Uit roeping wil zij zende linge worden in China, maar omdat zij niet „bevoegd" is, kon geen offi ciële uitzending plaats hebben. Met zeer veel moeite slaagt zij er toch in het onmetelijke China te be reiken, waar zij onderdak vindt bij een oude Engelse dame - ook zende linge - die door middel van haar her berg „De herberg van het zesde ge luk" moeizaam contact vindt met de karavaan-drijvers en op deze wijze het Evangelie tracht te verkondigen. Wanneer de oude dame sterft staat Gladys voor de keuze óf terug te ke ren uit deze primitieve Chinese wereld óf te blijven met alle risico's van dien. Gladys blijft en langzamerhand wordt zij bij de arme bevolking geliefd. De oorlog breekt uit en zoals altijd zijn de kinderen hiervan de dupe. Met be hulp van haar geloof weet zij de bijna onmenselijke taak te volbrengen om meer dan honderd kinderen dwars door de bergen naar veiliger oorden te brengen. Als dat gebeurd is gaat zij weer terug, want haar werk is nog lang niet afgelopen. TE DONRER Het meest boeiende aan deze film is het feit, dat hieraan een ware ge schiedenis ten grondslag ligt. Het ver haal komt een beetje traag op gang, reden waarom de tweede helft van de 2uur durende film veel meer de aandacht gevangen houdt. Met de opzet van de film - het voor beeld van zelfopoffering - is de Cefa volledig geslaagd. Alleen de kwaliteit liet nog wel eens te wensen over. Vaak was het beeld te donker en kon de toeschouwer met moeite de gebeurte nissen onderscheiden. Eens te meer bleek weer (vooral in de pauze!) dat Veenendaal een derge lijk evenement, qua accomodatie, niet aan kan. Met alle respect voor de or ganisatoren en de leiding van gebouw Eltheto. maar voor een première be hoort het vooruitstrevende Veenendaal over een passender ruimte te be schikken. De Cefa zal ongetwijfeld veel succes met deze film boeken. Het is inderdaad een film met een boodschap, die ontroert en die de toeschouwer aan het denken zet. Zaterdagavond concerteerde in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan het mannenkoor „De Veenzangers" onder leiding van zijn dirigent Gijsbert van Zanten. Aan het concert werkte mee de tenor Gerard Honig en de pianiste Thera de Marez Oyens. Het concert maakte als geheel een verzorgde indruk, de entourage was stijlvol en het musiceren stond op behoorlijk peil. Het progrmama werd geopend met twee werkjes van oude meesters, te weten Adoramus Te van Clemens non Papa en O bone Jesu van Marco An- tonis Ingegneri. De uitvoering hiervan getuigde van gedegen studie, vooral in de zachte passages werd een goede klankhomogeniteit bereikt. Wel is het onvermijdelijk dat door het ontbreken van de heldere vrouwenstemmen de klank enigszins week wordt. In Nachthelle van Schubert zong Ge rard Honig de solo-partij en zijn ver tolking was alleszins het beluisteren waard. Het hoogtepunt van zijn op- treden kwam echter na de pauze in opera-aria's van Donizetti en Puccini. Ook wat betreft de koorzang lag het hoogtepunt in het tweede gedeelte met name in het enigszins moderne werk Das gestohlene Mantelchen van Goto- vac. Het is prijzenswaardig dat Van Zan ten zich niet tot de favoriete, goed in het gehoor liggende werken voor man nenkoor beperkt, maar het aandurft met zijn Veenzangers nieuwe wegen in te slaan en, wat een nog groter waag stuk is. het Veense publiek eens enige welgevormde dissonanten voor te zet ten. Uiteraard slaagde het ene werk beter dan het andere, zo was Invoca tion van Debussy aanzienlijk beter dan Serenade d'Hiver van Saint-Saëns. Het koor zingt in het algemeen zui vel', het heeft echter bij modulaties steeds enige moeite met het zich weer thuis gaan voelen in de nieuwe toon soort. Men zou bij de koorleden graag nog wat meer muzikale ontwikkeling wensen. Het publiek toonde zich zeer dank baar voor het gebodene, welke dank baarheid door de Veenzangers beloond werd met een tweetal toegiften, waar onder één uit de beroemde opera van Gershwin Porgy and Bess. Ook de pia niste kreeg veel applaus, het is echter niet helemaal zeker of deze charmante dame dit uitsluitend aan haar muzi kale prestaties te danken had. Zoals te doen gebruikelijk werd er deze avond ook weer duchtig het woord gevoerd. Eerst sprak oud-burge meester Bakker. Naar de mening van de heer Bakker was hij destijds om zijn burgemeester-zijn beschermheer van de vereniging geworden en daar om achtte hij nu de tijd gekomen zijn beschermheerschap neer te leggen. Voorts sprak nog een afgevaardigde van de bond van mannenzangvereni- gingen, die drie leden van de Veen zangers decoreerde ter gelegenheid van hun vijf en twin. ig jarig lidmaatschap. Resumerend, een avond die een ple zierig verloop had en een uitvoering die respect afdwingt voor alles wat er bereikt was. J. v. d. P. K. van Hal bij training voor Ned. Zaterdagelftal FIETSERS IN BOTSING Achter een bus langs wilde de 16-jarige Veenendaalse mej. v. d. B. gisterenmid dag het terrein van de Panter Sigaren fabriek oprijden. Zij zag evenwel de wiel rijder H. te Veenendaal niet en kwam met deze in botsing. Beiden vielen; de wielrijder verwondde zijn gezicht, mej. v. d. B. haar rechter been. ALWEER OPTICIEN KERKEWIJK 17 VEENENDAAL TEL.3313 DAME AANGEREDEN OP OVERSTEEKPLAATS Op de oversteekplaats onder aan de markt is gisteravond de 56-jarige me vrouw B. uit Veenendaal door een au to gegrepen. Met een beenbreuk en verschillende andere verwondingen is zij naar het ziekenhuis overgebracht. Een bij de bushalte staande bus ging optrekken en stopte toen om de over stekende dame voorrang tè geven. De naderende automobilist v. W. uit Vee nendaal, verkeerde in de veronderstel ling dat de bus stopte om hem voor rang te geven. Ook al omdat hem door de bus het uitzicht belemmerd werd, merkte hij de overstekende dame te laat op en reed haar aan. Het is overigens niet de eerste maal dat hier een dergelijk ongeluk ge beurd. Van verschillende zijden is er op aangedrongen de bushalte enkele tientallen meters te verplaatsen, zodat aan deze gevaarlijke situatie, vlak bij de oversteekplaats, een einde komt. Prijsverlaging Horloges Al onze horloges, die door de opheffing van de weel debelasting, in prijs zullen worden verlaagd, zijn nu reeds aangepast aan de la gere omzetbelasting, die over enige tijd kan worden verwacht. tegen de toto kan zijn en toch geld er van te accepteren. In verband met de opmerking van de heer Van Dijk werd het voorstel teruggenomen voor een nader onderzoek. BUNGALOW De tweede zaak die niet verder kwam was een beroepschrift van J. Septer te gen het weigeren van een bouwvergun ning door burgemeester en wethouders. De aanvrager wilde een bungalow bouwen met een championkwekerij aan de Klaas- senweg. Daar de geest van de bouwver ordening bepaalt dat alleen aan verharde wegen mag worden gebouwd en de Klaas- senweg niet als zodanig kan worden aan gemerkt weigerden B en W de bouwver gunning. De beroepscommissie, bestaande uit de heren Deen (PvdA), Van Dongen (VVD) en Griffioen (AR), adviseerde in een over gelegd rapport de vergunning alsnog te verlenen. Toen de discussies werden ge opend, bleken de heren Deen en Van Dongen echter plotseling tot andere ge dachten te zijn gekomen. Beiden verklaar den te zijn omgezwaaid en het voorstel van B en W om opnieuw af te wijzen te zullen steunen. De heer Van Dongen op grond van nadere inlichtingen die hij had ingewonnen en de heer Deen vanwege het feit, dat uit agrarisch oogpunt gezien hier geen economische redenen aanwezig wa ren om alsnog bouwvergunning te ver lenen. De heer Griffioen bleef bij zijn standpunt en verwonderde er zich over dat zijn beide commissieleden zich plot seling van hun eerder ingenomen stand punt distancieerden. De heer Wisgerhof (SG) meende hier te doen te hebben met een agrarisch be drijf en dan waren er volgens hem geen beletselen de vergunning te verlenen. De heer Griffioen bleef die mening ook toe gedaan evenals de heer E. P. van Dijk. De zaak werd hierna in stemming ge bracht. Voor het voorstel van B en W om de vergunning ook in beroep te weigeren waren: De Jong, Deen, Dirkse, Hensen, Van Gesink (alle PvdA), W. Klaassen (CH) en van Dongen (VVD). Tegen stemden Kosters, E. P. van Dijk (Vrije Partij), Griffioen (AR), Van Lienden en Kerkstra (CH), Verwoert en Wisgerhof (SGP). Hier mee staakten de stemmen. De heer H. Drost (CH) was namelijk wegens ziekte afwezig. In de volgende vergadering, op 8 mei, zal opnieuw moeten worden gestemd. BEELDJE Het derde voorstel dat geen eenstem migheid verkreeg betrof het plan om voor de stichting openbare kleuterschool „Lijs- terberg" een beeldje aan te kopen, dat op de jongste expositie in het streekmu seum was tentoongesteld onder de aan duiding „touwtje springende kinderen", vervaardigd door mevr. A. Wamelink- Warner te Oosterbeek. Het beeld was in ontwerp gereed, doch moet nog worden gegoten in brons. De kosten bedragen 2600,—. De heer Griffioen (AR) vond het erg mooi, maar het bedrag zeer hoog. Wethouder Klaassen vond het een grieze lige zaak, gezien de vernielzucht in Rhe nen. Wanneer het in de school wordt ge plaatst had hij geen bezwaar. De heer De Jong (PvdA) was een voorstander. Tegen de prijs had hij geen bezwaar. Kunst moet betaald worden. De heren Kerkstra en Van Lienden waren er tegen. Een stemming wees uit, dat de meningen nogal verdeeld waren. De heren De Jong, Deen, Dirkse, Hensen en Van Gesink, (al len PvdA), E. P. van Dijk, Kosters (Vrije Partij) en Van Dongen (VVD) konden wel met het voorstel instemmen. De heren Griffioen (AR), Van Lienden, Kerkstra en Klaassen (SH), Verwoert en Wisgerhof (SGP) waren tegenstanders. Daar het er om ging de raad te polsen zal het col lege zich nader hierover beraden. HUURSCHULD De raad was het er over eens, dat moet worden opgetreden tegen huurders van gemeentewoningen, die huurachterstanden hebben, die niet meer door de beugel kunnen. Daartoe werd besloten een ver ordening in het leven te roepen, waarin zal worden vastgelegd dat bij wanbeta lers de waterleiding zal worden afgeslo ten. De heer E. P. van Dijk was alleen bang dat men dan water zou halen bij de buren. Uit de gevoerd discussies bleek dat dit strafbaar is. De heer Griffioen AUTOMOBILIST AANGEHOUDEN Op verzoek van de politie Ede heeft de politie vannacht de Veenendaler L. aangehouden, die in staat van dron kenschap een aanrijding had veroor zaakt aan De Klpmp. Hij is overge bracht naar Ede. De DOVO rechtsbuiten K. van Hal is tesamen met 16 andere spelers geselec teerd om aan de training voor het Ne derlandse zatcrdagelftal deel te nemen. Deze training wordt gehouden met in gang van dinsdag 10 april op het terrein van BVC te Bilthoven. Aan deze training gaat op zaterdag 7 april a.s. een bijeen komst vooraf in het KNVB sportcentrum te Zeist. Deze trainingen zijn bedoeld ter voor bereiding voor het komende drielanden- toernooi met de wedstrijden tegen België en Frankrijk resp. op 19 mei te Brussel en op 26 mei te Katwijk. Voor het eerst in de geschiedenis van de N.C.W.B. heeft de Veenendaalse wan delsportvereniging „De Beatrix school" een Jeugdmars georganiseerd waaraan uitsluitend deelgenomen kon worden door wandelsportliefhebbers tot 16 jaar. Aangezien het hier een experiment betrof, hadden de organisatoren weinig ruchtbaarheid aan de mars gegeven. Niettegenstaande dat verschenen er zater dagmiddag aan de start bij de Beatrixschool niet minder dan zeshonderd deel nemers. Tussen twee uur en half drie gin gen de diverse groepen van start. De route voerde voornamelijk door Vee- nendaal-noord en de richting van de Kooiweg. De grote rust was bij de Rode Haan. De organisatie van deze eerste Jeugdmars was perfect, alleen had de leiding er beter aan gedaan de deelne mende kinderen niet zonder meer in uniform te laten lopen. Vooral de klei neren hadden het vaak te kwaad met de koude wind en regen en wanneer een overjas of regenjas was toege staan, zouden er wellicht minder koude gezichten te zien geweest zijn. Na de uitslag van de jury werden de prijzen uitgereikt, bestaande uit een wisselbeker en een wisselvaantje. Het ligt in de bedoeling van deze mars een traditie te maken. De uitslag luidde: 15 km: 1 Voetje voor Voetje (Ophemert) 303 pnt. (wis selbeker); 2 Rijnkanters (Eist) 291 pnt.; 3 Valleitrekkers (Achterveld) 287 pnt. 10 km (Ver.): 1 Vrolijke Zwervers (Ophemert) 403 pnt.; 2 V.D.Z. (Veenen daal) 402 pnt.; 3 D.V.J. (Rhenen) 400 pnt.; 4 Trouwe Zwervers (Opheusden) 398 pnt. 10 km (Scholen): 1 De Groentjes (Veenendaal) 517 pnt.; 2 Chr. Nat. School II (Veenendaal) 396 pnt.; 3 Paasbergschool (Ede) 385 pnt.; 4 Patri- moniumschool (Veenendaal) 360 pnt. 7 km: 1 Voetje voor Voetje (Ophe mert) 257 pnt. (wisselvaan); 2 DiE.O.S. (Veenendaal) 243 pnt. drong aan op een soepele toepassing van de maatregel. AMBTSWONING Op voorstel van een commissie uit de heren Deen, Van Dongen en Drost werd besloten de door brand beschadigde ambtswoning van de burgemeester weer te herstellen, waarmee 5250,— zal zijn gemoeid en het gebouw beschikbaar te stellen voor cultureel jeugdwerk, zoals de Instuif. De heren Van Dijk en Kosters stemden tegen. De heer Van Dijk was het er mee eens een onderkomen te zoeken voor de jeugd maar dan niet in een dergelijk oud gebouw. Spreker wenste over te gaan tot afbraak. Hiervoor voelde de PvdA-fractie geen zier. De heer De Jong wenste eerst de woningnood te zien opgelost. De heren Kerkstra en Van Lienden waren het daar mee eens. Wethouder Klaassen bracht naar voren, dat de Instuifcommissie er al om gevraagd had. De heer Van Dijk be streed dit. Het bestuur van de Instuif had hem gezegd gehoord te hebben dat men de ambtswoning voor dit doel in ge reedheid wilde brengen. De heer Deen deelde mede, dat het Instuifbestuur ook bij hem was geweest en dat hij de com missieleden op deze mogelijkheid attent had gemaakt. Het instuifbestuur had er dus niet zelf om gevraagd. De heren Van Dijk en Kosters waren ook tegen het voorstel perceel Rijnstraat 31 te verkopen aan de melkhandelaar A. v. Doorn, die er na verbouwing een maga zijn en een garage van zal maken. De heer Van Dijk zag midden in deze be bouwing liever een woning. De voorzitter noemde dit een onmogelijkheid, althans een moeilijk te verwezenlijken plan. De heer Deen twijfelde en deed het tussen voorstel de woning voor 10 jaar aan Van Doorn te verhuren om een slag om de arm te houden. Na de stemming werd het voorstel tot verkoop tóch aanvaard met bovengenoemde raadsleden tegen. Over de schoolverslagen over 1961 was de raad enthousiast. De heer Deen vroeg nogmaals méér medewerking van de dienst van gemeentewerken bij verzoe ken om kleine reparaties. Dit was voor hem aanleiding op te merken, dat de wethouder van gemeentewerken te wei nig aandacht aan deze zaak zou hebben besteed. De voorzitter bestreed dit. De schuld lag bij gebrek aan personeel en ziekte. Uit een opmerking van de heer De Jong bleek, dat de betegelde speel plaats van de school Eist zal worden gerestaureerd. ELST Met algemene stemmen werd besloten met de gemeente Amerongen een over eenkomst aan te gaan tot aansluiting van het Amerongse deel van de riolering in Eist op de riolering van Rhenen. Ame rongen zal daartoe een bijdrage in de aan- legkosten betalen van 15,411,— benevens een jaarlijkse bijdrage in de exploitatie kosten van 266,50. Hierdoor zal ook de nertsenfarm „Renard" op de riole ring kunnen worden aangesloten, hetgeen werd gezien als een groot voordeel voor de gehele streek. Op een vraag van de heer De Jong of in verband hiermede de baatbelasting wordt verlaagd voor Eist, antwoordde de voorzitter dat daartoe een voorstel op komst is. Voor de uitmonding van de Schoolweg op de F,ranseweg heeft de gemeente 655 m2 grond nodig van een inwoner van Eist. Overeenstemming werd niet verkre gen, hoewel verschillende raadsleden op nieuw hadden onderhandeld met betrok kene. Daar er een kans van slagen in zit zal het resultaat van deze besprekingen alsnog worden afgewacht. Verder werd nog besloten de Beatrixstraat in Eist door te trekken in verband met de bouw van de nieuwe chr. lagere school aldaar. De ter visie legging voor de raad van het lijvige technische, economische en fi nanciële rapport over de gasvoorziening van de streek en eventuele overneming van het gasbedrijf te Veenendaal was te kort tot het nu voeren van een vrucht baar debat. De heren Deen en Van Dijk stelden daarom voor de discussie naar een latere datum te verschuiven. De heer Deen merkte voorts op, dat hij opnieuw gesterkt was in de me ning, dat op het gebied van de streek- gasvoorziening een taak is weggelegd voor de gemeente Rhenen, ook als an dere belanghebbende gemeenten niet mede mochten doen. Bij de lezing van het rapport werd zijn fractie gesterkt in de overtuiging dat dit genomen be sluit juist is. De voorzitter was het daarmee eens en deelde mede, dat op een later tijd stip uitvoerig op deze zaak wordt te ruggekomen. Aan de heer T. Jager werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als on der-wijzer aan de openbare school N.V.- weg onder dankbetuiging voor de be wezen diensten. Tot onderwijzer in vaste dienst aan de Halschool werd benoemd de heer J. E. Enting te Zuid-Laren. Tot onderwijzeres aan de o.l. school N.V.weg werd benoemd mej. P. A. Driesen te Wijk aan Zee. De woning Schoolweg 12 te Eist werd onbewoonbaar verklaard. Tot gecommitteerden voor het afne men van de eindexamens aan de han delsavondschool werden gekozen mej. I. Nijenhuis, en de heren W. Klaassen en mr. Deen. Van 66 personen werden strookjes grond aangekocht voor de verbetering en verbreding van Franseweg, Drift- weg en Verbindingsweg. Achter het gemeentehuis zal een par keerruimte worden aangelegd voor auto's. Een gedeelte van het school plein van de Halschool zal worden be tegeld. Het ligt in de bedoeling aan de schoolkinderen ter gelegenheid van het 25 jarig huwelijksfeest van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins een ge schenk uit te reiken. Voor de kleuter-, lagere-, vglo en laagste klas der ulo scholen zal dit bestaan uit een jubi leumbeker, terwijl aan de overige kin deren een boekje wordt aangeboden. Hiervoor noteerde de raad 3240,25. Voor de landelijke boomplantdag werd 510,beschikbaar gesteld. Van de brandverzekeringsmij. Tiel-Utrecht werd een uitkering wegens brandscha de voor de ambtswoning van de bur gemeester ontvangen van 10.596,82. De commissies tot wering van schoolverzuim voor Rhenen-Stad en Achterberg werden samengesmolten. B. en w. stelden voor in een vacature te benoemen de heer T. v. d. Scheur. B.E.weg 64. De heer E. P. v. Dijk had bezwaar. De afgevaardigde moest voor Achterberg worden gekozen en heeft woonplaats in Rhenen. De heer Grif fioen was het met de heer van Dijk eens. Na een gehouden stemming bleek de heer V. d. Scheur toch te zijn ge kozen. Hij was voorgedragen door de Achterbergse commissie, zoals bleek uit 'n mededeling v. d. weth. v. Gesink. (vervolg van pag. 1) boomplantmiddag vond voor de eerste keer in Veenendaal plaats. Om half drie verzamelden de leer lingen zich voor de winkelpanden aan de Kerkewijk ter hoogte van de Sta tionssingel en na het plantwerk ging de stoet naar de Brandweerkazerne aan de Industrielaan. Hier werden zij toegesproken door wethouders Ant. de Ruiter van open bare werken. Tenslotte kregen de kin deren een verrassing en werd er een filmpje vertoond. ENKELE GEMEENTE-WERKEN DUURDER Stijging van prijzen en materialen heeft meegebracht, dat de tarieven van enkele gemeentelijke diensten niet meer „bij" zijn, zoals het herstellen van de openbare weg, plantsoenen, het maken van inritten, rioolaansluitingen e.d. Heel sterk spreekt deze „onderbeta ling" bij de rioolaansluitingen. Hier voor betaalt men op het moment 30, per aansluiting, terwijl de kosten voor de gemeente gemiddeld 90,belo pen. B. en w. stellen de raad voor dit be drag dan ook vast te stellen. Voor an dere werken door de gemeente uitge voerd moeten ook nieuwe en hogere tarieven worden vastgesteld. SCHOOL MOET BANKEN- V EK BETER ING UIT EIGEN ZAK BETALEN Als het aan b. en'w. ligt krijgt het bestuur van o.a. de Chr. Nationale School II te Veenendaal geen gelde lijke medewerking voor het verbete ren van 194 banken en 9 klasse-bu reaus van deze school. B. en w. menen n.l. op grond van wet en jurisprudentie, dat „verbeteren" valt onder onderhoud en moet worden bekostigd uit de exploitatievergoeding. Er is geen sprake van vervanging. Hieraan doet volgens b. en w. niets af of toe, dat de raad enkele jaren ge leden op voorstel van b. en w. in een dergelijk geval wel medewerking ver leende. Dit was fout en zij menen, dat niet op deze - onjuiste - weg mag worden voortgegaan. De raad heeft morgen het laatste woord. BEGIN VAN BRAND Vrijdagmiddag werd de Ederveense brandweer gealarmeerd voor een brandje in de woning van de fam. van L. aan de Nieuwe weg. De brandweer behoefde geen dienst te doen omdat men het brandje dat bij een gasfles in de keuken was ontstaan, reeds had ge blust. SCHAAKNIEUWS De leden van de Veenendaalse Schaakvereniging gaan gestadig door met de onderlinge competitie. Zo werd maandag 2 april j.l. reeds de 27e ron de gespeeld. Het is verheugend, dat de clubavonden dit seizoen goed be zocht worden, hoewel het natuurlijk nog beter kan. De uitslagen waren: G. A. Blankestijn - J. W. Boelens 1-0 J. N. Elenbaas - J. B. Griffioen 1-0 Tj. Schuurmans - H. Heikamp 0-1 W. v. Dam - M. v. d. Bovenkamp 1/s-1h C. Wijnberger - E. v. Ravenswaay 0-1 F. Luchsingei - M. de Kleuver 1-0 L. Ebskamp - G. Achterbergafg. G. Koudijs - Dr. M. J. D. v. Dam V2-V2 A. Blankespoor - G. Kets 0-1 Chr. Baars - C. Beyer 0-1 E. J. Kalter - C. J. VinkVt-'/i Druk bezochte ouderavond van School met de Bijbel Na het lezen van het bijbelgedeelte Exodus 4 van 1 tot 17 opende ds. van Vie- gen donderdagavond de ouderavond van de school met de bijbel. Na zijn welkomst woord tot de vele aanwezigen gericht, ging spreker dieper op het voorgelezene in, dat handelde over de roeping van Mo- zes om leiding te geven aan het volk Israëls dat in de verdi'ukking leefde. Maar Mozes antwoordde: Och Heere ik ben geen man van het woord, want ik ben zwaar van mond en zwaar van tong, och Heere zend toch iemand anders. Toen ontbrandde de toorn des Heeren „Laten wij als ouders en personeel er voor waken dat niet de toorn des Heeren over ons ontbrandde zoude. Laat ons niet afmaken met de woorden, laat Gods wa ter maar over Gods akker lopen, want wij zijn geroepen om het beste voor onze kin deren (zeer zeker op geestelijk terrein) te zoeken, en grijpt het machtige wapen voor deze moeilijke taak, het gebed, aldus de predikant. Na het openingswoord konden de aan wezigen genieten van declamatie, zang en voordrachten van leerlingen uit de diver se klassen welke vaak op sublieme wijze werden weergegeven. Voor de aanvang en in de pauze was er gelegenheid om het werk van de kinderen te bezichtigen en zich met de leerkrachten te onderhouden. Na de koffie hield de heer H. J. Wij nand een causerie met als onderwerp „Stotteren". Dit stotteren kan vele oor zaken hebben aldus spreker en wel licha melijk als geestelijke afwijkingen of beide. Men kan hier veel tegen doen: een stot teraar moet geaccepteerd worden, maar schenk niet te veel aandacht, kijk het kind niet rechtstreeks aan, lach er niet om, en geef het kind voldoende rust. Regelmaat in huis is ook zeer belangrijk. Na deze interessante lezing bestond er gelegenheid tot vragen stellen hiervan werd maar door één der aanwezigen gebruik gemaakt. Om elf uur sloot het hoofd van de school deze zeer geanimeerde ouderavond met gebed. NIEUW BESTUUR OUD GER. GEM. Op een gehouden ledenvergadering van de Oud Ger. gem. zijn gekozen tot diaken de heren: A, v. d. Dikkenberg en W. van Essen. Geachte redaktie, Gaarne zou ik een plaatsje in uw blad willen hebben voor het volgende: Er zijn hier in Veenendaal nog we gen die levensgevaarlijk zijn, namelijk Dennenlaan-hoek Groenelaan. Daar zit toch een gat in het wegdek, waar ik al twee keer doorheen gereden ben, met alle gevolgen van dien. Zou het niet wenselijk zijn, dat daar eens iets aan gebeurd? Of moet daar eerst iemand zijn nek breken? U dan kend voor de plaatsruimte, J. v. d. K., Veenendaal

De Vallei | 1962 | | pagina 2