Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Dierenbescherming heeft de sympathie van de Veenendaalse Raad D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Mensenbescherming tegen overvloed van dieren niet uit het oog verliezen EEN NIEUWE ROLSCHAATSBAAN Schooljeugd plantte veertig bomen Agenda Wethouder De Bonte niet meer in de raad van Amerongen KRITIEK OP WONINGBELEID WAAR IS DE VALLEI-RIKS? 36e jaargang VRIJDAG 6 APRIL 1962 Nr. 28 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Nu ook R.K.-Gidsenbeweging WIST U 32,50 WAARD! 1 RZ 027192 SCHOONMAAK Behang 1962 Waterverf plastic Fa. J. F. TAK Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redaktie cn administratie: Parallelweg 10 - Veencndaai Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W- F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprljzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Moet de Veenendaalse gemeenschap opdraaien voor de dieren, die liier rondzwerven, of misschien beter gezegd: die bepaalde elementen uit die gemeenschap laten rond zwerven en hoever moet de zorg over deze dieren zich uitstrekken? Dat was in het kort gezegd de vraag waarmee de Veenen daalse gemeenteraad zich, onder voorzitterschap van bur gemeester mr. dr. J. Hazenberg, gisterenavond bezig hield. Van de noodzaak van dierenbescherming was iedereen overtuigd en de instelling, die zich met dit werk bezighoudt, kon zich overtuigd houden van de sympathie van de hele gemeenteraad. Maar wat valt nu precies onder dierenbe scherming? ging men zich afvragen. De aanleiding tot dit diepgaande debat was een voorstel van b. en w. naar aanleiding van een verzoek van de afd. Vee nendaal van Dierenbescherming om een jaarlijkse subsidie. Dierenbescherming had een jaarlijkse bijdrage van 1000, gevraagd van de gemeente Veenendaal in de exploitatiekos ten van het nationaal dierenpark voor zwerfdieren in Ame rongen, omdat a. dit dierenasyl noodlijdend is cn b. hier jaar lijks vijftig tot zeventig zwervers, die in Veenendaal zijn op gepikt, worden ondergebracht. De kostprijs per dag per dier bedraagt in dit asyl één gul den per dag cn het normale aantal verblljfdagcn bedraagt doorgaans twintig. Gerekend naar minstens vijftig zwerf dieren uit Veenendaal per jaar komt dit op duizend gulden. Dit bedrag vroeg Dierenbescherming Veenendaal dan ook per jaar, omdat de afdeling dit uit eigen middelen onmoge lijk kon opbrengen. De heer J. Scholten (CH) toonde zich als eerste spreker een bewogen pleitbe zorger van het asyl en het zwervende dier. Hij noemde het voorstel van b. en w., dat slechts tot een tientje per dier per jaar (dus in feite de helft van het bedrag, vijfhonderd gulden) ging, teleurstellend. Met de steun van de Veenendaalse ge meenteraad staat of valt het asyl in Ame rongen, zei de heer Scholten, en een tientje per dier is bepaald onvoldoende. Laatdunkend liet spreker zich uit over de zogenaamde „dierenvrienden" die hun viervoeters op bepaalde momenten als ze enigszins tot last worden maar laten zwerven. Hij ging nog verder, door te zeggen, dat ouders op dit punt hun kin deren verkeerd opvoeden. Rustig hakt men, aldus spreker, in het bijzijn van kin deren een kip de kop af of laat men een konijn doodbloeden. Ook erg vond de heer Scholten de goed kopere oplossing, die bepaalde mensen aan de hand doen: ruim alle zwerfdieren op of nog sterker: voor mijn part maken ze de helft van de honden en katten af. V£GET ARIËR? Is de heer Scholten vegetarier? wilde mevr. H. Buddingh de Vries Lentsch (VVD) weten. Men eet rustig dieren op en praat dan over het in leven houden van zwerfdieren in een heel andere zin. Mevr. Buddingh dacht dat het laatste in de particuliere sfeer ligt. Zij stond zeer symphatiek tegenover veel werkzaamhe den van Dierenbescherming en als bewijs daarva zei zij, dat zij al jaren lid was van de anti-trekhondenbond, maar bij het in leven houden van zwerfdieren zou men zich toch in de eerste plaats moeten af vragen of hier van een gemeenschapsbe lang sprake is. In Veenendaal-zuid wordt geklaagd over een overvloed van dieren en uit de woorden van spreekster kon worden afgeleid, dat hier in bepaalde ge vallen eerder sprake kon zijn van men senbescherming tegen de dieren. De noodhokken achter het gemeente huis zag mevr. Buddingh wel als een ge- menschapsbelang en zij zag er niet te genop de kosten hiervan volledig voor rekening van de gemeente te nemen. Voor beide argumenteringen voelde mr. J. F. van Leeuwen (AR). De zwerfdieren zijn de gemeenschap tot een last en Vee nendaal verkeert in de gelukkige omstan digheid dat men in de buurt, in Ameron gen, een asyl heeft. Dieren daar onder brengen en de kosten niet betalen noem de mr. van Leeuwen, misschien een beetje hard gezegd: parasiteren. OVERDREVEN De heer G. J. van Deelen voelde wel wat voor dierenbescherming, maar naar zijn mening werd het vaak erg overdre ven. De honden en katten van de heer Van Deelen kostten hem geen zeven gul den in de week en hij vond daarom een subsidie van tien gulden per jaar per opgenomen dier voldoende. De CH-leden M. Bastmeijer en P. G. van Ojik vonden dit ook, gezien het al gemeen subsidiebeleid van de gemeente. Er kwam naast het voorstel van b. en w. nog een voorstel uit de bus. Een voor stel, geconsolideerd uit verschillende sug gesties, dat neerkwam op 20,per dier per jaar tot een maximum van 1000,— Het werd geopperd door de heer Van Leeuwen en van versechillende kanten ondersteund behalve door mevr. Buddingh Deze zegde toe te zullen tegenstemmen en vroeg iedereen, die haar harteloos zou vinden, eens bij zichzelf na te gaan of hij al lid van Dierenbescherming was. Zij zelf zou zich alsnog opgeven. Er stonden dus twee voorstellen naast elkaar: dat van b. en w. (een tientje per dier) en dat van de heer Van Leeuwen (twintig gulden). Het laatste strekte het verst en werd door burgemeester Hazen berg in stemming gebracht. Het voorstel van Leeuwen bleef evenwel „hangen" tot een volgende vergadering omdat met ne gen tegen negen de stemmen staakten. Voor dit voorstel stemden de PvdA-, de AR-fractie, tezamen precies de rechter zijde van de tafel, met de heer Scholten. Tegen: mevr. Buddingh, de CH-fractie (zonder de heer Scholten), de heren Van Deelen, Pas (KVP) en de drie wethouders. De heer G. Vos (SGP), die ziek was, zal de volgende keer (als men tenminste de zelfde standpunten blijft innemen) de doorslag moeten geven. GEEN OPLOSSING Het bestuur van de Chr. Nat. school II had verzocht om geldelijke medewerking voor het „opknappen" van bijna twee honderd banken van deze school en b. en w. hadden de raad in afwijzende zin ge adviseerd, omdat naar hun mening deze verbetering moest worden betreden uit de jaarlijks toegekende expploitatie-ver- goeding. Het betrof hier naar de mening van b. en w. geen vervancing vpn meubi lair. Met dit principe kon de raad instem men, maar men - en met name de heer R. Koppenberg (PvdA)-vond het niet al leen sneu dat dit schoolbestuur dat naar een zo goedkoop mogelijke oplossing had gezocht nu zo te pas kwam, maar aan de andere kant kon volgens spreker deze afwijzing de gemeente wel eens duurder komen te staan. De heer Koppenberg zei, dat het school bestuur aanvankelijk de bovenbladen van de banken had willen laten vervangen door b.v. formicabladen. Een dure oplos sing maar wellicht had dit wel als ver vanging gegolden. Vanwege de kosten zag men hier vanaf en zou men de bla den laten afschaven, maar.... hiervoor kon de gemeente geen geld beschikbaar stellen. Daar kwam volgens spreker nog bij, dat door deze oplossing de banken eer der aan vervanging toe zijn en de ge meente dus wèl weer moet betalen. Om al deze redenen vroeg de heer Kop penberg of het niet verstandiger - en mo gelijk voordeliger voor de gemeente - was om het voorstel terug te nemen en met het schoolbestuur te zoeken naar een voor beide partijen meer bevredigende oplossing. Wethouder C. N. van Kuijk drong er op aan dit voorstel toch aan te nemen en beloofde, dat b. en w. zouden bezien of er na een ingesteld onderzoek, nog iets te doen was. LEGE BLUSAPPARATEN Het aanschaffen van brandblusappara- ten voor de Patriomniumschool en de Gr. van Prinstererschool vormden een ander „onderwijs-gesprek". De Patrimonium- school had er vier, maar leeg en verroest, kortom onbruikbaar. Hier kon men echter wel spreken van vervanging, de gemeente kon er dus geld voor beschikbaar stellen en, hoewel hij de zaak formeel in orde vond, bevreemd de dit mr. Van Leeuwen toch. Volgens spreker stak dit onderwerp sterk af bij het punt „banken" van de Chr. Nat. school II. In het laatste geval had men wel de nodige zorg betracht (de banken) en in het eerste geval (de brand- blusapparaten) niet. Mr. van Leeuwen sprak van een zekere zorgeloosheid van het schoolbestuur om in een schoolgebouw dergelijke onbruik bare apparaten te hebben. Hij vond een jaarlijkse controle noodzakelijk en met hem de heren Scholten en Koppenberg. Volgens de voorzitter had het school bestuur de verantwoordelijkheid voor de aanwezige kinderen en daarmee ook voor de brandblusapparaten. Het leek de voor zitter om die reden erg verstandig om on middellijk de knoop door te hakken en te zorgen dat onmiddellijk die veiligheids maatregelen kunnen worden getroffen die noodzakelijk zijn. STIMULANS Bij de behandeling van het voorstel om o.a. het tarief voor het van gemeentewe ge maken van aansluitingen op het ge meenteriool te brengen van 30,— op 90,per aansluiting ontspon zich een debatje over het tijdstip, waarop deze nieuwe tarifiëring moest ingaan. B. en w. adviseerden het nieuwe tarief te laten gelden een aanvang wordt ge maakt op of na 1 mei a.s. De heer Jac. Slok (AR) vond daar iets onbillijks in. Hij vond de datum van de aanvraag beslissend. Vóór 1 mei a.s. aan gevraagd, dan nog het oude tarief. Het voorstel werd dan ook indie zin gewijzigd door de raad aangenomen. Vraagt men dus vóór 1 mei a.s. aan sluiting op het gemeenteriool aan dan draait men nog mee voor het oude tarief van 30,. Een zekere stimulans om de wo ning te verbeteren door aansluiting op de riolering, vond de voorzitter. De raad verleende verder nog een kre diet van 15.5000,— voor de bouw van een noodlokaal bij de Rehobothschool aan de Koninginnelaan en gaf 350,— subsidie aan de directeur van het arbeidsbureau te Veenendaal als bijdrage in de kosten van een beroepententoonstelling (met de heer Van Leeuwen tegen, die voorstelde 500,- te verlenen) om welk bedrag de directeur had gevraagd). BLOEDGEVERS ONDERSCHEIDEN In het gebouw van de afdeling Vee nendaal van het Ned. Roode Kruis heeft dokter H. C. Bisschop maandag avond onderscheidingen uitgereikt aan bloedgevers. Zij, die 5 maal bloed had den gegeven ontvingen een Landstei- ner-penning en degenen, die reeds 25 maal hadden gegeven een Landsteiner- plaquette. Het was voor de 24ste keer dat in Veenendaal et n dergelijke uit reiking plaatsvond. De bijeenkomst werd besloten met de vertoning van een film over Zweden. DE TUNNEL DOOR DE GROTE ST. BERNARD. De laatste rotswand tussen de Italiaanse- en Zwitserse kant van de Sint Bernardtunnel zal donderdag avond doorbroken worden. Het enor me project werd uitgewerkt door Ita liaanse- en Zwitserse ingenieurs; het werkelijke boren begon in 1959. Nu, 40 maanden later zijn duizenden kubie ke meters rotsgrond reeds verwijderd uit het binnenste van de berg; men hoopt de tunnel het volgend jaar in gebruik te kunnen stellen. Op de foto een interieur van de tunnel in wording. Op het terrein tussen de Mr. Heems kerkstraat en Dr. Colijnstraat is men al enige tijd bezig met de aanleg van een rolschaatsbaan>r de jeugd. De baan wordt ongeveer 700 m* groot en kan, door middel van een opstaande rand, 's winters gemakkelijk onder water gezet worden zodat de kinderen in Zuid de rolschaatsen ook kunnen verwisselen voor gewone schaatsen. Het project, dat in opdracht van de gemeente door de firma Bruil wordt uitgevoerd, is nog vrij kostbaar. Er moet een speciale deklaag van as phalt aangebracht worden, zodat de kosten rond 20.000,bedragen. Als de baan gereed is, wordt hij zeer waar schijnlijk officieel geopend. De werkzaamheden aan de nieuwe rolschaatsbaan in Veenendaal-zuid zijn nog in volle gang. Men hoopt de baan eind deze maand gereed te hebben In het kader van de landelijke Boomfeestdag hebben woensdag middag leerlingen van een drietal plaatselijke scholen veertig bo men geplant langs een gedeelte van de Kerkewijk en Stationssingel. Met medewerking van gemeentewerklieden plantte de schooljeugd in totaal negentien haagbeuken en eenentwintig meidoorns. De boomplanterij trok veel bekijks en werd o.m. bijgewoond door de heer Aerts, voorlichtingsambtenaar van Staatsbosbeheer, wethouder Ant. de Ruiter, de heren W. C. M. Dekker en A. Stomphorst van de Jeugdnatuur- wacht, alsmede onderwijzend perso neel. De kinderen moesten zelf de gaten dichtgooien en de grond aanstampen, een karwei dat tegen drie uur zijn be slag gekregen had. In optocht ging het hierna naar de brandweerkazerne aan de Industrielaan, waar de kinderen ge- tracteerd werden op limonade en an dere versnaperingen. Wethouder Ant. de Ruiter vertelde Vooral de meisjes hanteerden vol ijver de spade de jongens en meisjes het doel van de ze boomplantdag. „In onze straten en pleinen komen we nog heel wat groen en bomen tekort, en daarom hebben wij jullie deze bomen laten planten. Aan de jeugd is nu de taak om deze bomen tegen vernielzucht te bescher men", aldus de wethouder. De voorzitter van de Jeugdnatuur- wacht, de heer W. C. H. Dekker, reikte voor iedere school een mooi vaantje uit, terwijl hij de kinderen meedeelde dat ze mochten meedoen met een kleurwedstrijd. De middag werd besloten met het vertonen van enkele films. De drie deelnemende scholen aan de boom feestdag waren de R.K. Salvatorschool, de Dr. Heksterschool en de Kon. Ju- lianaschool afd. l.o. Naast de „Veengroep" van het Neder lands Padvinders-Gilde is nu ook een R.K.-Gidsenbeweging opgericht. Deze maand zijn de leidsters en de eer ste zes gidsen geinstalleerd. Binnenkort vindt de installatie plaats van de andere adspirant-gidsen en kunnen er tevens nieuwe leden worden aangenomen. In middels is het eerste kontakt al gelegd met de N.P.G. en men hoopt dan ook in de toekomst op een prettige samenwer king.. C.O.V. WINT DUIZEND GULDEN De Christelijke Oratorium Vereniging Veenendaal heeft in de NCRV-radiowed- strijd „Da's voor de kas" de hoofdprijs gewonen. De Veenendaalse vereniging is uit deze serie met het hoogste aantal pun ten uit de bus gekomenen krijgt de ver enigingskas een welkome aanvulling van 1000,—. VEENENDAAL Vrijdag: Show gazonmaaiers aan Industrielaan. Luxor Theater: vrijdag t/m zondag: „Nachtleven in een wereldstad" 18 jaar. maandag t/m woensdag: „De pelsjager van de slangen rivier" 14 jr. donderdag: „Bot sende jeugd", 18 jaar. RHENEN Zaterdag. Uitvoering ,Eben Haezer' in gebouw Irene 7.30 uur. Bio Rhenen: zat. en zondag: „De stalen klauw", 14 jr. zondag avond: „De perzische maagden roof", 18 jaar. AMERONGEN Zaterdag: EHBO-districtswedstrijd in Clubhuis 3 uur. Maandag: Raadsvergadering 6.45 u. RENSWOUDE Vrijdag: Raadsvergadering 7.30 uur. Op een ledenvergadering van de Chr. Hist. Kiesvereniging, is be kend geworden dat weth. K. de Bonte zich wegens gevorderde leeftijd, niet meer beschikbaar stelt voor het bezetten van een raadszetel. De vergadering, waarin de candidaten- lijst voor de a.s. raadsverkiezingen zou Aan het slot van de gisteravond gehouden raadsvergadering is door het raadslid E. C. Diepeveen (AR) ernstige kritiek geuit op het col lege inzake hun woningbeleid. Volgens genoemd raadslid is het voorgekomen dat er vanuit het colle ge dwang op iemand uitgeoefend is om zijn huis voor een lagere prijs te ver kopen. als hem werd aangeboden. Zou de verkoper zulks niet doen, dan zou hem een woonruimtevergunning ge weigerd worden. E. C. Diepeveen: dwang Ook M Bastmeyer (CH) haakte hier bij in en gaf eveneens als zijn mening te kennen dat dergelijke zaken geheel buiten competentie van b. en w. liggen. Beide raadsleden keurden deze han delwijze dan ook sterk af. Joh. v. Hardeveld: gezond De wethouder van Volkshuisvesting, Joh. van Hardeveld vroeg hierop het woord en verklaarde dat er inderdaad éénmaal een geval geweest is, waarbij b. en w. zich verzet hebben, doch dit zou niet geschied zijn op de manier zoals beide raadsleden uiteengezet had den. Volgens de wethouder is er wel dwang uitgeoefend dat de verkoper voor een redelijke prijs zou verkopen, daar hij anders geen vergunning zou krijgen. „Dit is heel normaal en naar mijn mening een gezond geval," aldus wethouder Van Hardeveld. KONINKLIJK? Gaan de Engelsen minder koninklijk en meer Schots-zuinig den ken? Men zou het kunnen op maken uit de verklaring die namens het Lagerhuis is af gelegd naar aanleiding van een motie van een der leden die vond dat krantenkoning Lord Beaverbrook op de vin gers moest worden getikt om dat hij in zijn bladen aanval len op het koningshuis had toegelaten. Deze verklaring luidt: „Het Lagerhuis ziet geen en kele aanleiding om Lord Bea verbrook te censureren in verband met publicaties over het koninklijk huis waarvan hij de publicatie in zijn bla den heeft toegelaten. De in houd van deze publicaties is geheel in overeenstemming met datgene wat de meerder heid van het Engelse volk in deze materie denkt, en die er op neerkomt dat men, afge zien van de veroordeling om leden van het koninklijk huis persoonlijk aan te vallen, het erover eens is dat wat min der royaal omspringen met geldmiddelen door de konink lijke familie door haar on derdanen zeer op prijs zal worden gesteld." VARKEN Terwijl de Fran se regering in Algerië één Sa- lan te veel heeft, heeft de re gering van Denemarken in Jutland 1.200.000 varkens te veel. Beide regeringen breken zich het hoofd erover, hoe dit teveel zonder te veel bloed vergieten kwijt te raken. GESLOTEN In het Franse plaatsje Au Grand-Lemps zijn de café's zondagsmorgens tij dens kerktijd gesloten omdat een wet uit 1817 bepaalt dat de kasteleins aan klanten die zich tijdens de mis in de kroeg bevinden gratis borrel tjes moet schenken. BOT Een boer in Zuid-Ita- lië, die in een boom was ge klommen om een tak af te zagen heeft zijn evenwicht verloren en is met zijn hoofd naar beneden op de grond te recht gekomen. Later werd hij door familieleden naar het ziekenhuis gebracht waar de doktoren vaststelden dat zij aan zijn hoofd een stuk bot misten en zich erover ver- baadsen dat de man zonder dat stuk nog in leven was. De boer, die hun conversatie hoorde, zei opeens met helde re stem: kijk maar eens in m'n vestzakje. Daar werd hét stuk bot inderdaad aangetrof fen. Of het weer op z'n plaats kon worden gemonteerd ver telt de geschiedenis niet. BIKINI „Ik ben de jongste cineast van Frankrijk," zei de jonge, knappe Bernard Bory tegen de meisjes in het Fran se dorp Valence, „en ik ben hierheen gekomen om figu ranten voor m'n nieuwe film te werven." Op zijn verzoek paradeerden daarop alle jon ge meisjes van het plaatsje in bikini, waarbij zij heel kri tisch door de cineast werden bekeken. Totdat ook de poli tie kwam kijken. Die herken de in de jongenman een be kend oplichter, pakte hem in de kraag en zette hem op transport naar Parijs. worden vastgesteld, was zeer goed be zocht. Aan de leden was vooraf de gros lijst gezonden welke door het bestuur was samengesteld uit de door de leden opgegeven namen. Overeenkomstig de sta tuten had het bestuur met de drie aftre dende CH-raadsleden gesproken over het plaatsen van hun namen op de groslijst. Wethouder K. de Bonte stelde zich niet meer beschikbaar, terwijl de heren Chr. Brinkman en A. Hasselaar hun toestem ming gaven. Bij afzonderlijke stemming voor elke plaats werd door de leden de volgende candidatenlijst opgemaakt: 1. K. G. Tiel, 2 Chr. Brinkman, 3 A. Has selaar, 4 C. Lekkerkerker, 5 H. Regeling, 6 A. N. Maris, 7 G. Davelaar, 8 Jasp. Brinkman, 9 B. Weijman, 10 Mevr. H. E. W. Haandrikman-van Laar, 11 A. A. van Doorn, 12 Mej. C. A. Dommerholt. dat het Leger des Heils in Nederland het 75-jarig bestaan herdenkt? dat ter gelegenheid hiervan een schit terend jubileumboekje is uitgegeven? dat de naam hiervan „Stoottroep van Christus" luidt? dat het Leger des Heils in Veenendaal hiervan 1000 exemplaren heeft gekre gen om door te verkopen? dat de prijs slechts vijftig cent per stuk bedraagt? dat de opbrengst ten goede komt aan het Jubileumfonds van het Leger? dat de verkoop vanavond en morgen plaats vindt in een aparte tent op de Markt? Vorige week is de Valleiriks uit gegeven bU Van Mourik Essogas Rijksstraatweg Eist (U.) en niet gevonden. De vinderspre mie is hierdoor weer vermeerderd zodat de nieuw uit te geven riks met het nummer. 32,50 waard is. BU inlevering op ons bureau voor a.s. donderdagmid dag 12 uur wordt de premie con tant uitbetaald. Keus uit meer dan 1000 stalen GEEFT NIET AF. Bussen lakverf, diverse tinten, verfkwasten, borstels, bezems. Vlinderwas in dozen en los ver krijgbaar. Zeemleer-sponzen enz. Hoofdstraat 106 - Veenendaal Telefoon 2576 Kleine behangboekjes zijn gratis in onze zaak verkrijgbaar. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal, Kanaalweg 2 - Tel. 2918 féetzouuiaie DAMES 3UN6HANS PRISMA PONTIAC voor betere uurwerken r.M.uMixm'irni'.bmmt

De Vallei | 1962 | | pagina 1