FLORYN RIJ LES? Top Voor onze OUDERE lezers MARINO! denken jongeren over 'i^eenenda ai J Gloednieuwe „Jacqueline" op Rijnreis Rhenen-Arnhem EDERVEEN J Kleine prinsjes en prinsesjes SCHERPENZEEL RENSWOUDE Lenteregen... wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken half-zware half-zware half-zware v.. NATUURLIJK IETS VAN TEL-3520 PRTRIHONIUMLRflN 55 VEENENDRRL ahobs TWEEDE BLAD ,.DE VALLEI" VRIJDAG 6 APRIL 1962 Nr. 28 lijkt nergens op niet genoeg gedaan j*een fatsoenlijke zaal belang boven principe waarom niets voor de jeugd ROYAL I ROYAL I ROYAL Eén der meest geslaagde rubrieken ran Triangelklankenhet maandelijks personeelsorgaan van de KVS Wis naar onze mening TWEN FORUM. Een vraag-en-antwoord rubriek die samengesteld wordt door jongeren uit het bedrijf en die in het verleden at meerdere malen hebben bewezen ook de moeilijke vragen niet uit de weg te willen gaan. Bovendien getuigen de antwoorden van een realistische kijk op het leven, waardoor vrijwel al tijd steekhoudende argumenten op papier komen. In het vorige nummer kreeg het forum een echt plaatselijk probleem voorgelegd, bestaande uit de volgende vragen: 1 Wordt er in Veenendaal genoeg voor de jeugd gedaan? 2 Is het nodig dat er een overdekt zwembad komt? 3 Is het nodig dat er een sporthal komt? 4 Is het nodig dat er een neutrale zaal komt voor uitvoeringen e.d.? Vooropgesteld dat het hier slechts een gering aantal „twenners" van Veenen daal betreft - er zullen onder de jeugd van Veenendaal zeer zeker ook andere gedachten leven - leek het ons toch in teressant een en ander van de meningen door te geven, voor de één wellicht „ter leringh" en voor de ander misschien „ter vermaeck". GESLENTER Het eerste antwoord laat direct al aan duidelijkheid niets te wensen over. „Natuurlijk wordt hier voor de jeugd veel te weinig gedaan. Neem nu alleen maar dat geslenter van die jongelui in de Hoofdstraat op zaterdag- en zondagavond als voorbeeld. Dat is toch iets wat hele maal niet nodig is". Een overdekt zwembad vindt deze twenner geen overbodige luxe terwijl hij (of zij?) ook slecht te spreken is over de zalen accomodatie. „Eén of meer neu trale zalen zijn hard nodig, denken we alleen maar eens aan de dansavond die bijna in het water gevallen is, doordat we de zaal op het laatste ogenblik niet moch ten gebruiken". GOED PRATEN Het tweede antwoord is aan de onder tekening te zien, vermoedelijk een man nelijke twenner. Hij zegt: „Op de vraag of er voldoende voor de jeugd gedaan wordt, moet ik helaas ontkennend ant woorden. Volgens my moet de gemeenteraad van Veenendaal over dit onderwerp eens goed gaan praten. Kleuterscholen flats en meer van dat soort zaken, worden hier aan de lopende band ge bouwd. Maar waar blijft onze sport hal? Er zijn plannen, maar wanneer worden die eens een keertje verwe zenlijkt? Dat lijkt toch nergens op!" Hij is verder van mening dat de ge meenteraad ook verantwoordelijk is voor die jongens en meisjes die op zaterdag en zondagavond van de Hoofdstraat hun „recreatiecentrum" maken. „Het is wel zo dat vanuit de plaatselijke kerken en fabrieken soms wel wat gedaan wordt, in de vorm van: jeugdverenigingen, dam- of schaakavonden enz. Maar als er zo iets bestaat dan moet het uiteindelijk door de jeugd zelf nog in stand gehouden worden, omdat het juist van die kant waar het vandaan moet komen, niet ge noeg gestimuleerd wordt." Zijn conclusie is dat dit allemaal on derwerpen zijn die de volle aandacht waard zijn van de plaatselijke instanties endan moeten de mensen zich niet laten leiden door volgens ons, verkeerde gevoelsargumenten of vanuit een of an der kerkelijk standpunt. Want dat kan ook vaak voorkomen". v.-T-gVfc; DE WIL ONTBREEKT Een soort cri-de-coeur slaakt antwoord- gever nummer drie. „Nee, nee en nog eens nee!!!", zo begint zij (hij?) „Er wordt in Veenendaal niet genoeg gedaan voor de jeugd! Of ze dat nu niet willen of dat de geldmiddelen ontbreken, dat weet ik niet. Maar waar een wil is, is een weg. Daaruit maak ik dan ook op dat de wil ontbreekt". Een overdekt zwembad vindt deze twenner nog niet eens zo direct van be lang, doch een sporthal wél, want: als hier een sportevenement is, wordt dat verdeeld over 2 of drie, en als het kon, nog meer zaaltjes. Goed, we krijgen sportvelden aan het Panhuis. Maar waar moet je naar toe als het slecht weer is? Of denkt de gemeenteraad dat de z.g. stoere Hollandse knapen overal tegen kunnen? Die hebben het ook wel koud hoor!" Voorts wordt gepleit voor een neutrale zaal voor feesten, uitvoeringen e.d. „Alles is te klein.'Daarbij moet je er nog voor 12 uur uit zijn. Het beetje vertier wat we verder hebben zwijgen we maar over. La ten we echter hopen dat de Veenendaalse gemeenteraad over deze dingen nog eens JONGE EN OUDE GENEVER Nieuwe capaciteit 500 passagiers De jaarlijkse boottochten Rhenen-Arnhem v.v. op de Rijn zullen het komende seizoen een aanmerkelijke verbetering ondergaan. Er komt namelijk een geheel nieuw luxe schip in de vaart met een capaciteit van 500 passagiers dat met de oude „Jacqueline" alleen maar de naam gemeen heeft. Met deze ingebruikname zal het niet zo gauw meer voorkomen dat vele touristen die deze boottocht in het verleden mee wilden maken, teleurgesteld moesten worden wegens plaats gebrek. De oude Jacqueline die maar 125 passagiers kon vervoeren, is door de rederij Koppen-Heijmen, aan een Duit se firma verkocht. Het schip heeft heel wat jaartjes dienst gedaan en menige vakantieganger heeft er de bekende Rijntocht Arnhem-Rhenen mee ge maakt. Vooral in de zomermaanden was de belangstelling dermate groot, dat het meer dan eens voorkwam dat er geen voldoende plaats was voor de passa giers. Noodgedwongen moest men dan wachten op de volgende vertrektijd. Bovendien heeft de praktijk geleerd dat de boottochten op de Rijn met het Automobilist - onder invloed - veroorzaakte aanrijding Zondagavond ontstond op de Hoofdweg te Ederveen, juist bij de kruising naar de Nieuweweg een botsing tussen twee per sonenauto's, bestuurd door de heer v. d. B. uit Ederveen en de heer B. eveneens uit Ederveen. De heer v. d. B. kwam met zijn auto uit de richting De Klomp en wilde links- afslaan naar zijn woning op de Hoofd weg. Hij gaf dit duidelijk te kennen aan het achteropkomende verkeer. De heer B., die achter hem reed, ontdekte de manoeu vre van zijn voorganger te laat en wilde nog passeren. Hierdoor ontstond een bot sing, waarbij de wagen van de heer B. - die onder invloed van alcohol verkeerde - een eind doorschoot en een ijzeren hek voor de woning van de heer v. d. B. ramde voor hij tot stilstand kwam. Beide wagens liepen behoorlijke materiële scha de op, die van de heer B. was wel het zwaarst beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor, hoewel de gevolgen veel erger hadden kunnen zijn omdat zich op dit vrij drukke punt op dat tijdstip geen mensen bevonden liep het nu nog vrij goed af. seizoen meer populair worden. Dit blijkt ook uit het grote aantal luxe passagiersschepen die van Arnhem het Duitse stuk van de Rijn bevaren. IN DE VAART Medio mei komt de nieuwe Jacque line die op het ogenblik bij de scheeps werf De Hoop in Lobith wordt ge bouwd, in de vaart. Het schip is ruim 38 meter lang en 7 meter breed. Het is een tweedekschip met drie zonne dekken en twee deksalons. De Jacqueline krijgt geen overnach- tingsaccomodatie en wordt alleen ge bruikt voor de dienst tussen Arnhem en Rhenen, een tocht van circa an derhalf uur. Het eind(begin)punt in Rhenen is bij hotel De Stichtse Oever, vlak bij de voormalige veerovergang. Met uitzondering van de zondag en maandag (dan vaart de boot niet) zijn er per dag twee vertrektijden vanuit de Grebbestad. De tochten beginnen op 31 mei a.s. Verdere inlichtingen hier omtrent kunnen worden verkregen bij de plaatselijke V.V.V.'s en bij het boe kingskantoor in Rhenen. WJR 3 i ZIE ONZE KOLLEKTIE VLIEGTUIG- EN SCHEEPS- MODELBOUW na wil denken. Dan hoeven wij vervolg ons vertier niet meer Veenendaal te zoeken in het buiten ZEER URGENT Het derde en tevens laatste antwoord op de vier vragen is het meest scherpe. Er wordt o.m. in gesteld: „Er zijn in Veenendaal geen recreatiemogelijkheden en dan vindt de gemeenteraad het nog vreemd dat er zoveel jongelui bij de straat zwerven. Je moet de jonge mensen uit andere plaatsen, die nader met Veenendaal kennis maken, maar eens horen over Veenendaal. Volgens mij voert de gemeenteraad hier te veel haar principe door en vergeet, dat dit zaken in het algemeen belang voor de bevolking van Veenendaal zijn. Over de sport zegt deze twenner o.a.: „Een sporthal is noodzakelijk. Er is een groot tekort, vooral voor de zaalsporten. Er zijn verenigingen die nauwelijks twee uur op een avond een zaal kunnen krij gen." Een zeer urgente zaak wordt verder ook genoemd de komst van een neutrale zaal, want: wanneer men weet, dat er een zaal gehuurd is voor een feest in besloten kring en ten gehore komt, dat er waarschijnlijk een dansje gemaakt wordt en daardoor de zaal niet krijgt, dan is dit zelfs zeer urgent. „Ik hoop," zo luidt het slot van het antwoord," dat de gemeenteraad voor al deze problemen het algemeen belang bo ven het principe stelt. Dan ben ik er van overtuigd, dat er in de toekomst minder jeugd bij de straat zwerft". Wellicht z(jn er lezers die de ziens wijze van deze jongeren niet helemaal of helemaal niet kunnen delen. Hen nodigen w(j uit schriftelijk commen taar te leveren. Brieven alsvolgt adresseren: TWENFORUM, Redactie De Vallei, Parallelweg 10, Veenendaal Anonieme brieven worden niet gepu bliceerd. Redaktie. WAARDOOR KOMT DAT TOCH, DAT VEROUDEREN? Een belangstellende lezer heeft zich verdiept in het probleem van het ver ouderen. Kijk mevrouw, schrijft hij, vroe ger werd ons geleerd dat de cellen, waar uit het menselijk lichaam is opgebouwd, een voortdurende vernieuwing ondergaan. Deze vernieuwing schijnt echter niet erg degelijk te zijn, want reeds zo tussen de veertig en de vijftig jaar beginnen bij vrijwel alle mensen verouderingsver schijnselen op te treden, merkwaardig genoeg beginnende bij het hoofd. Het ge bit vertoont tekenen van verval, het ge zichtsvermogen vermindert, het gehoor gaat achteruit, evenals het geheugen en het vermogen tot snel reageren. Bij een verstandige manier van leven kunnen we de overige delen van het lichaam nog lang in goede conditie hou den, maar toch gaan we zo tegen de zes tig merken, dat het uithoudingsvermogen vermindert en dat we lichamelijk zowel als geestelijk meer rust nodig hebben dan voorheen. U begrijpt natuurlijk, dat die celvernieuwing voor mij het grote pro bleem is. Kunt u er iets over vertellen, VOOR DE VROUW zó zien onze kinderen er tegenwoordig uit! Hoe was het vroeger? Zware en don kere, „degelijke" kinderkleding, die vóór alles praktisch moest zijn en heel sterk. Dat was het „duistere" beeld dat een schoolklas gewoonlijk bood. Slechts enkele bevoorrechte ouders die over genoeg geld en veel personeel be schikten konden zich aantrekkelijk lichte en daardoor zeer bewerkelijke kleding voor hun kroost permitteren. Witte kraagjes en bloesjes, fijne plis- sé's, zachte pastelkleuren, tere weef sels, helaas die heerlijkheden behoor den tot het rijk van een kleine cate gorie hevig benijde kinderen. De som- C.P.B.-VERG ADERING Ten huize van de fam. v. Wessel is de C.P.B. donderdagavond in vergade ring bijeen geweest. Besproken werd het onderwerp „Feestvieren". Ook on derging het bestuur een wijziging. Het slot van de avond vormde een gezel lige quiz. JUBILEUM-TEGEL De jubileumtegel, uitgegeven ter herdenking aan het zilveren huwe lijksfeest van het Koninklijk Paar, is deze week verkrijgbaar bij het ge meentehuis en de zelfbedieningswinkel „Ons Belang." VERKEERSEXAMEN Negentig leerlingen uit de zesde klas van de drie openbare lagere scholen hebben vrijdag praktisch verkeersexa- men gedaan. Twee leerlingen moesten worden afgewezen. De diploma's zul len op een nader te bepalen tijdstip uitgereikt worden. NIEUW SCHOOLHOOFD Tijdens een druk bezochte bijeenkomst heeft het bestuur van de Vereniging tot Stichting in Instandhouding van eei\ School met de Bijbel beraadslaagd over de benoeming van een nieuw school hoofd aan de Glashorsterdijk. Na de ge bruikelijke jaarverslagen en bestuursver kiezing, ging het bestuur akkoord met de benoeming van de heer Van der Graag, thans verbonden aan een tuinbouwschool in De Lier. BEDRIJFS-JUBILEA Twee personeelsleden van de textielfa briek „De Driekleur", de heren J. Met horst en G.' Rootselaar, herdachten vrij dag het feit dat zij 25 jaar geleden in dienst kwamen van genoemde firma. Tij dens de huldiging van de jubilarissen kre gen zij een enveloppe met inhoud terwijl de echtgenotes een bloemetje thuisgezon- den kregen. GESLAAGD Onze plaatsgenote mej. Bertie van Setten slaagde te Drachten voor de akte N. XIX (lerares Landbouw-huis- h oud-onderwijs). GEEN VOORRANG VERLEEND Toen de heer B. uit Scherpenzeel, vrij dagavond met zijn auto van de Gooswilli- gerweg de Barneveldse-voorrangsweg op wilde rijden keek hij wel of het verkeer van rechts voor hem vrij was, doch keek niet voldoende naar links, waardoor de auto, bestuurd door de heer Z. uit Lunte- ren, werd aangereden. Beide auto's wer den zwaar beschadigd. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. MELK VOOR ELK Deze week wordt begonnen met de verstrekking van een liter melk per week (4 dagen een kwart liter) aan de leerlin gen van de kleuterschool en lagere scho len tegen betaling van 0,35 per liter. Met medewerking van de ouders der leerlin gen en de hoofden der scholen hebben reeds velen van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Uitgezonderd de leerlingen van de Christelijke Nationale ULO-school aan de Pr. Marijkelaan, die volgens de leer krachten geen ogenblik kunnen missen van hun studietijd om een kwart liter melk leeg te drinken. ber, fantasie- en kleurloos geklede rest had het nakijken. Aan deze voor de kleinen wel zeer onplezierige toestand is gelukkig ra dicaal een eind gekomen. Wat een ver schil! Modern, modieus, verfijnd van weefsels en vrolijk gekleurd is niet meer het privilege van een kleine groep. Welnee! Alle kinderen kunnen tegenwoordig gekleed gaan als kleine prinsjes en prinsesjes. De moderne, beeldige, heel makkelijk te onderhou den kinderkleding b.v. uit draion, ver vult alle lang gekoesterde wensen op kledinggebied. Vestjes en truitjes die na vele was beurten nog als nieuw zijn en einde loos lang dienst kunnen doen. Zachte, tere pasteltinten, uitgevoerd in een breitechniek die lijkt op kostbaar handwerk. Maar ook grofgebreide „Noorse" sporttruien in de nieuwste dessins of in Jaquard-uitvoering in zeer aparte tinten of in vrolijke kin- derkleuren. En dan zijn er de sneeuw witte maillots uit de lekker warme, makkelijk te wassen Dralon-„high bulk" garens die zo heerlijk schuim- wollig aanvoelen. Ideaal ook voor ba- by-kleertjqs. Wie zou het vroeger in zijn hoofd gehaald hebben de kleine robbedoezen witte kousjes aan te trekken naar school, hoe snoezig ze ook staan. Of besmettelijk witte bloesjes en plissé- rokjes! Je zou er dag en nacht mee in de weer geweest zijn om dergelijke kleren netjes te houden. Bovendien werden ze al na een paar wasbeurten onogelijk Voorbij is die moeizame tijd. Moeder neemt nu al die kleding stukken glad van de lijn en heeft er verder heel weinig omkijken naar. Ze zijn immers kreukvrij en motvrij, ze verkleuren en vervilten niet en zijn in het gelukkige bezit van blijvend plissé. Zó gewassen, droog in een wip. Het probleem is opgelost: elk kind kan uitstekend verzorgd en smaakvol gekleed gaan. Financiële of sociale hindernissen staan dat niet meer in de weg. En de bewijzen van goede smaak zijn overal aanwezig in de stijl volle creaties van de nieuwe kinder mode. Maar behalve vreugde en voldoening voor de trotse bezittertjes geeft deze moderne mode nog één heel groot voordeel: meer vrije tijd voor Moeder! dat voor een leek niet te moeilijk te be grijpen is? Een antwoord op deze vraag is wel de gelijk moeilijk, want zelfs de grootste ge leerden aarzelen een antwoord te geven op de vraag wat de oorzaak van het ver ouderen is. Steeds meer komt men tot de conclusie, dat ouder worden en leven in de grond van de zaak één zijn. Beide begrippen kan men onmogelijk los van elkaar denken. Het geheim, (let U er wel op, dat hier „geheim" staat) van het het ouder worden kan slechts worden be naderd wanneer men in zijn wezenlijke samenhang met het leven tracht te be grijpen en niet te verklaren. In het boek „Ouder worden als levens vervulling" van H. Woltereck (Geronto- logische studiën en beschouwingen), lezen we, dat het moderne onderzoek betref fende het ouder worden voert tot de ken nis van het leven zelf. Het ouder worden is de verwezenlijking van een reeds in het ei aanwezige vorm, welke door ont wikkeling en groei zijn uiteindelijke ge stalte krijgt. Zoals in de natuur alles aan voortdurende veranderingen onderhevig is, zoals zonnen en planeten een ontwik keling doormaken, die men als „ouder worden" kan kenmerken, zo is ook de levende substantie, als biologische func tie van de tijd, onderhevig aan een zeer bepaalde vormverandering. Ouder worden betekent een voortgaande, niet omkeerba re ontwikkeling. Vormschepping en vorm- vernietiging grijpen tijdens het ganse le ven ineen; voortdurend worden nieuwe cellen gevormd en andere vernietigd. De samenstelling van het lichaam verandert tijdens het leven ononderbroken, ondanks de vrijwel gelijk blijvende vorm. Deze „gerichte" verandering van de lichaamssubstantie is onafscheidelijk ver bonden met het ouder worden in alge mene zin. Het begin van het „ouder worden" zou al op kort na de geboorte kunnen worden gesteld. Na het tiende levensjaar begint de lens van het oog al te verouderen. Een twintigjarige bemerkt hier over het algemeen nog niets van, doordat „het vermogen om te zien" zó groot is, dat een kleine vermindering niet wordt opgemerkt. Steeds minder spreekt men over een slijtageproces; de veranderingen, die bij het ouder worden optreden, behoren bij het leven zelf. Nog maals: leven en ouder worden zijn in de grond van de zaak één. Elke ontwikke ling van een orgaan stelt een grens aan de functies ervan. Alleen overheerst op jeugdige leeftijd het proces van de op bouw dat van de afbraak, hetwelk op la tere leeftijd de overhand krijgt. Het ge nezen van een wond duurt bij iemand van 20 jaar reeds l1/» maal zolang als bij een kind van tien jaar, hoewel er van ouder worden in de gewone betekenis dan nog gen sprake is. Het is het leven, dat voort schrijdt. Om nu nog even op de cellen terug te komen: de eigenlijke levensdrager, waar mee en waaraan zich alle verouderings processen afspelen, is het protoplasma van de cellen. (We citeren hier weer even het genoemde boek van Woltereck). De Griek se woorden protos en plasma betekenen „het eerste" en „het gevormde". Proto plasma is de oervorm, het bouwmateriaal van het leven. Uit deze oneindig veran derlijke stof bestaat de levende substan tie van de menselijke, dierlijke en plant aardige cellen. Het schijnt, dat het dit protoplasma is, dat door de veroude ringsprocessen wordt aangetast. Proto plasma is een dik-vloeibare, slijmachtige substantie, die voor ongeveer 80®/# uit water bestaan en voor ongeveer 20®/# uit eiwitstoffen (proteïne), koolhydraten, vet ten, zouten enz. Het belangrijkste bouw materiaal van de levende cel vormen de Austerlitz-Scherpenzeel 3-2 Dat men met een groot overwicht niet alt(jd een wedstrijd kan winnen hebben de blauw-witten zondagmiddag in Auster- litz moeten ervaren. Vrijwel de gehele wedstrijd heeft Scherpenzeel het initia tief gehad, wist zich vele kansen te scheppen doch er slechts 2 te benutten. Bovendien trof men het niet dat de Austerlitz keeper in een ongenaakbare vorm stak en menig zeker schijnend doel punt wist te voorkomen, terwijl daarnaast de eigen achterhoede enige fouten maak te" welke door de voorhoede der gasthe ren doeltreffend werden afgestraft. Het eerste doelpunt ontstond na een kwartier toen aanvoerder Veldhuizen te zacht terugspeelde en de snelle midden voor der gastheren gemakkelijk kon sco ren. 20 minuten later greep keeper Becker mis op een hoge bal en de linksbuiten schoot nummer 2 in. 10 minuten na rust strafte de rechtsbui ten een misser van van Bruggen af en bracht de stand op 3-0. In de 20e minuut wisten de gasten dank zij Overeem eindelijk het net te vinden en de achterstand te verkleinen. 3-1. Dit doelpunt werd spoedig gevolgd door een treffen van Renes, 3-2, en het zag er toen naar uit dat de gelijkmaker spoedig zou volgen. Dit gebeurde echter niet ook al omdat paal en lat enige keren een doel punt voorkwamen, en een treffer van Riechelman om onbegrijpelijke redenen door scheidsrechter Jansen werd afge keurd. Ondanks een spannennd laatste kwar tier kwam in de stand geen wijziging en zo zag Scherpenzeel 2 kostbare pun ten verloren gaan, waardoor de kleine kampioenskans welke men had wel ge heel is verdwenen. Een agent in Rome heeft, na een ontvangen berisping, zijn revolver leeggeschoten op zijn chef. Volgens professor Auger zal Frank rijk binnen twee jaar een kunst maan in een baan om de aarde brengen. Milde malse lenteregen drenkt de dorre, droge aard' wekt tot wasdom allerwege, 't leven dat daar lag bewaard. 't Moet naar buiten, niet te stuiten is nu spruit en loot, die de aarde trouw beivaarde in haar warme schoot. Lente regen! Aller wegen botten struik en bomen, frisse kleuren, zoele geuren, 't voorjaar is gekomen! A. H. eiwitstoffen, die uit zeer grote buitenge woon gecompliceerde moleculen bestaan. Door veranderingen in deze moleculen schijnen de afbraakprocessen een aan vang te nemen. Een ander gevolg van deze moleculaire veranderingen is het af nemende watergehalte van het lichaam, waardoor bijvoorbeeld de huid dor en droog wordt. Wij hopen onze vragensteller met deze uiteenzetting zo goed mogelijk te hebben geantwoord. Verder kunnen we in dit ver band heus niet gaan. (Nadr. verb.) E. Rubbens-Franken LICHAAMSOEFENINGEN Ontspannen! Het is gemakkelijk gezegd, U moet af en toe eens flink ontspannen. Maar het is niet zo gemakkelijk om dat zo maar te doen. Wie geen spierbeheersing heeft, dus niet weet welke spieren er gebruikt moe ten worden voor een bepaalde beweging en welke niet, kan niet zo maar ontspan nen. Een goed hulpmiddel om te ont spannen is een warm bad of een warm voetbad, als het kan iedere dag. Het is dan alsof alle spanning uit het hoofd naar beneden trekt en in het water ver dwijnt Een tweede hulpmiddel, dat daar direct op volgt, is natuurlijk weer gym nastiek. Oefening 1 Oefening voor spierbeheersing Zittend: zitten met de armen zijwaarts geheven en de voeten gesloten. Breng nu de handen tegen elkaar en zet de voeten uiteen. Daarna weer omgekeerd. Lastig in het begin, maar na enige oefening is er niets meer aan. Maak het dan moeilij ker door acht tellen tegengesteld, dus armen zijwaarts-voeten gesloten afwisse len met acht tellen gelijkzijdig: voeten en armen beurtelings spreiden en sluiten. Daarna weer acht tellen tegengesteld. Het klinkt misschien te eenvoudig, maar ook de handen moeten eens een beurt hebben. Het is niet nodig dat ze zo krach teloos zijn en geen deksel meer van een jampot kunnen afschroeven. Ook hier kunnen we beginnen met de spieren en gewrichten van de handen te ontspan nen, door ze eerst in warm water te hou den en daarna te oefenen. Oefening 2 Ilar.den buigen en strekken, vingers spreiden en sluiten en deze beide oefe ningen combineren met de handen te rollen in de polsgewrichten. Wil men het nog moeilijker maken, dan tegelijker tijd de armen buigen en strekken. (Nadr. verb.) Albertine Vellenga ROOD KMPP./RUCIIT BETEKENT AL PJD: bij (automatische halve overweg bomen) (automatische knipperlicht installaties) wb Met dit affiche - uitgevoerd in een zes tal sprekende kleuren - vestigt het Ver bond voor Veilig Verkeer deze maand de aandacht op het feit, dat rood knip perlicht altijd en onverbiddelijk STOP! betekent. De bijzondere kwaliteit van Douwe Egberts koffie komt vol ledig tot haar recht, als u deze direct voor het zetten zelf maalt. Gebruik daarvoor de nieuwe elec- trische D. E. koffiemolen, die de volgende voordelen heeft: De enige molen met handvat Absolute beveiliging In de maatbeker is het aantal koppen aangegeven Extra-krachtige motor met groot reserve- vermogen zorgt voor zeer regelmatig maalproduct De electrische D.E. bj is verkrijgbaar op 3000 pui ten, verpakt bij D.E. kof pc e thee. Ook de bekende D.E. wand- koffemolen blijft verkrijgbaar (1500 punten). Op elk pak koffie en po tie Moe- cona 10 punten. Op elk pakje thee en doosje theezakjes 4 punten. lekkere kofSie...

De Vallei | 1962 | | pagina 3