huisvrouw Een Orlon-deken nu van geheel fabrikaat Nederlands i tapijt IK BEN ONTAARD IN J tot Ds* C. J* P. Lam uit Lunteren werd zendings-predikant bevestigt als door Lea Wijnberg "Tempo DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 6 APRIL 1962 Nr. 28 VOOR DE VROUW Huishoudbeurs brengt weer vele noviteiten n Rhenen Klinieken voor schuldige automobilisten WAAR BLIJFT DE LENTE! be/^eA, lcPiAij$t Ir. J.van Ettinger prijs" H. v. HUNNIK Textielhuis JOHAN DITEWIG Fa. J. van de Bosch „Wat heb je?" riep een vriendin ont steld, ik was bezig met een bakje een fles azijn en een soort vaatdoek. Het moet nog meer mijn uitrusting dan de ver zameling attributen geweest zijn die haar bevreemdde. Ik droeg namelijk felblauwe rubber handschoenen, een all-round huis- houdschort en om mijn hoofd een doekje. In deze staat had ze me nog nooit aan schouwd. Ik keek op alsof het me ontzettend veel moeite kostte haar vraag te beantwoor den. Nog even liet ik haar in spaning, vulde de bak met water, deed er wat azijn bij en doopte het doekje erin. Toen zei ik: „Dat is voor de nieuwe verf, er zitten al een paar vlekken op." Meteen begon ik de deurtjes van de aanrechtkastjes te bewerken, de keuken deur en de muur achter het gasstel. De lichtgrijze bezoedelingen smolten weg; helder glansden de crème panelen en muurvlakken me weer tegen. Ik merkte zelf niet dat ik ontspannen begon te glim lachen; het was de dierbare vriendin die me hierop attent maakte. „Je kijkt of je de eerste prijs bij een kookwedstrijd hebt gewonnen!" zei ze verwijteend. „Wat be zielt je eigenlijk?" „Ik weet het niet", antwoordde ik, plotseling onzeker over de situatie waar in ik mij bevond. „Ik doe dit elke week, op vrijdag. Het kost wel veel tijd". Mijn vriendin slaagde er niet in, haar onrust over mijn manier van doen te on derdrukken. „Dacht je dat het dit alléén was?" zo vervolgde ik. „Het is elke dag wat an ders. Gisteren zag ik dat de servieskast toch wel erg rommelig is. En de bestek laden zitten ook nog nét zo als toen Ik ze inrichtte." „Nou, maar dat is amper vier weken „Ja maar dat is toch wel lang, voor een la. En dan de panne planken. Wacht, als Jij nu even koffie zet, dan zal ik ze eens goed afnemen. Het kan gewoon niet meer...." Ik zette de trapleer uit en klom tot op het bovenste plateau. Een kwartiertje la ter dronken we gezellig koffie, ik nog steeds in werktenue. bovenop de trap; mijn bezoek op de keukenstoel. „O zeg, pak éven dat kopje aan", smeekte ik opeens, „dank je, en geef me nu die plumeau, ja, dóórDat ik dat nu pas zie, het plafond is zó stoffig als je er vlak bij bent, een hele raghiér!" „Wat geeft dat nu, je vorige plafond was helemaal grijs en daar heb ik je nog nooit iets aan zien doen. Laat toch zit tenen kom nou toch eens seconde naar beneden.... Je post ligt er trou wens ook nog, moet je die niet lezen?" Ik betrapte er mezelf op, dat ik naar de stapel post, ergens in de verte op mijn bureau, keek alsof ik er niets mee te maken had. O, ik signaleerde wel vaag wat er lag: kranten grote gele enveloppen, kleine wittemaar het deed me niets. Wat ik wél bewust zag, met voldoening en zelfs met een zeker welbehagen, was de glan zende keuken, de schone vloer, de blank- geschuurde gootsteen, het rijtje glimmen de pannen en de bonte handdoek als een feestvlag naar de spierwitte geiser. „Ik herkèn je gewoon niet meer", klonk weer de stem van de keukenstoel, „je bent heel anders!" Ik zuchtte diep, zocht een verontschul diging: „het is allemaal gekomen door het huis. Ik geloof, dat ik ontaard ben in huisvrouw!" En dat is waar. Ik was nooit een huis vrouw. Waarom zou ik het zijn geweest? Ik heb mijn leven lang ingewoond en het interesseerde me niet wat er met mijn kamer gebeurde. Zeker, het vertrek moest voldoen aan bepaalde eisen, je moest er in kunen- wonen, daarbij slapen, eten, werken, mensen ontvangen, feestvieren, verdriet hebben, dromen typen, telefo neren, kibbelen en liefhebben. Al die dingen doen inwonenden óók, maar ze doen het anders dan in een eigen huis. Ik hèb sinds kort een eigen huis, een vrije etage aan een gracht in de liefste aller steden. Achter mijn eigen deur ben ik alleen ikzelf. Vanaf het ogenblik dat ik dat door had, ben ik gaan wonen. Gaan willen wonen. Een wil, een wens die ik nimmer had gekoesterd in de zin van me inrichten. Het enige dat me bij het verlangen naar een eigen huis bezat, geen bloem en niet een zeker décor. Maar ik vernieuwde zelden mijn in terieur, ik moest onbewust gemeend heb ben dat ik aldoor op reis was en het is nu eenmaal niet gebruikelijk om aan ho telkamers iets te verbeteren. Op een dag was er het Huis. Iedereen dacht dat het me koud zou laten. Dat het met dat huis zou gaan als met alle ka mers die ik in de loop der jaren heb be woond. Dat stapels paperassen, dossiers, een altijd in de aanslag zijnde schrijfma chine en een telefoon het interieur zou den beheersen. Dat er weer gegeten zou worden aan het schrijfbureau en dat er nóóit iets nieuws bijkwam. Maar zie, er gebeurde iets heel anders. Ik ontvouwde geestdriftig plannen voor de inrichting. Ik sprak uren over de kleur van de gordijnen, de kwaliteit van de vloerbedekking, de indeling van de ruimte en het soort lampen, dat ik wil de hebben. Ik vroeg prijzen en maakte een begroting. Verbazing tekende zich af op de gezichten der omstanders. Ik bleek zeer bepaalde meningen te bezitten over materialen en kleuren ik legde een ab solute afkeer aan de dag voor sommige stofferingen en ornamenten en een hart stochtelijke vóórkeur voor andere. Diep uit mijn onderbewustzijn dook een interieurbeeld op dat daar blijkbaar al tientallen jaren had rondgespookt. Het wonderlijke was dat het beeld vanaf het ogenblik dat ikhet Huis had, begon te leven. Het Huis ging leven. Het was er, terwijl ik nog ergens op een kamer bivakkerde. Het trok me onweerstaanbaar en elk vrij ogenblik liep ik er rond, eerst in een onvoorstelbare ruïne, maar niettemin steeds met een sterk verbonden gevoel met elk steentje, elk hoopje specie, elke flard behang. De nacht na de verhuizing lag ik uren lang wakker. Ik luisterde. Naar de ge luiden van mijn eigen huis. Naar een ge heimzinnig gekraak in een der ouderwetse bovenkastjes, het zevende, dat die dag tromfantelijk door de stoffeerders was onthuld. Wat puin, van eeuwen misschien, rommelde naar beneden. Morgen zou ook dit, tevoren onbekende bovenkastje wor den opgeknapt. Het wou even zeggen dat het er was. Het regende die nacht. De regen tin kelde op de goot, de pijpen en afdakjes van de binnenplaats als een kind op een speelgoedpiano. Het was een nieuw geluid, het was m'n eigen regen. Ik luisterde verder. En ik hoorde een intense stilte, diep en vertrouwd, veilig en omsluitend als een intiem gordijn. Het Huis stond om me heen alsof er zelfs geen buren waren. Ik was er mee verbonden. En ik wou er iets voor doen. Ik zou het oppoetsen en schoonhouden, aankleden en vertroetelen. En ik deed en ik doe het. Soms morst er iemand as of kruimels op m'n nieuwe vloer. Ik sta dan op en haal stoffer en blik. Als ik er mee te rugkeer heerts er in de kamer een vreemd klimaat. Men kijkt mij verstolen aan. Ik weet dan weer dat er Iets met me is. Ik ben ontaard in huisvrouw. Wie voornemens is in dit voorjaar de stoffering van één of meer kamers te vernieuwen, zal op de 17e Interna tionale Huishoudbeurs, van 5 t/m 15 april in het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam, heel wat frisse ideeën kunnen opdoen. De gehele verdiepte zaal is aan de interieur-verzorging gewijd, waarbij de nadruk sterk valt op wandbekle- ding, gordijnen en vloerbedekking. Hierin dienen zich ook tal van snuf jes aan, zoals: een geheel nieuwe p.v.c. -wandbekle- ding, balarex genaamd, gegarandeerd lichtecht, afwasbaar en kleurecht. Op merkelijk zijn ook de nieuwe, zeer voordelige, Nederlandse „Tintentuin"- gordijnen. Heel praktisch is het rowi- prefab-parket, als het ware een tapijt van parket, geluiddempend, voorgefa- briceerd en buigzaam. In de elektrische huishoudelijke ap paratuur dienen zich ook diverse nieuwigheden aan. Wij noemen: een kleine Deense bar-koelkast voor in de woning; enige goedkope vaatwasma- chines, waaronder een handig klein apparaat uit Zweden; een elektrische tandenborsteleen telescoop-spoel - centrifuge; een 400 watt snelmengglas; de Nederlandse Mignon-handstofzui ger; de butofix knoopbevestigingen niet te vergeten de Non Run ladder- vrije nylonkous. Dit laatste produkt zal echter eerst medio mei in de han del komen. In schier alle problemen het gezins leven betreffende, kan de bezoekster deskundige adviezen krijgen in het grote centrum waarin een keur van vrouwen-organisaties en voorlichtings instanties vertegenwoordigd is. De dienst Bescherming Bevolking zal in een spectaculaire eigen inzending het publiek laten zien welke voor zieningen men dient te treffen in ge val van een moderne oorlog. Onder de leerlingen van het nijver heidsonderwijs voor meisjes organi seerde de Huishoudbeurs een ontwerp wedstrijd voor teenagerkleding. Enke le tientallen modellen, geselecteerd uit honderden inzendingen uit geheel Ne derland. zullen worden geshowd voor een jury bestaande uit leeftijdgenoten, die deel uit maken van de verschillen de jeugdomroepen. Op de beurs zal een groot aantal van de ontwerpen te zien zijn. Bij een attractieve modeshow (vijf maal per dag) en in een Lenteflora van niet minder dan 30.000 bloeiende bolbloemen zullen de bezoeksters zich heerlijk kunnen ontspannen. De Huishoudbeurs is dagelijks ge opend van 10 tot 5 en van 7 tot 11 uur; terwijl de beurs de laatste dag des avonds gesloten zal zijn. De gemiddelde lengte van de Ne derlander is sedert 1865 met bijna 12 centimeter toegenomen. Bij aankomst in Amsterdam heeft de Keuringsdienst een partij zuid vruchten van 220.000 kg afgekeurd. Het is weer voorjaar, waarin de na tuur zich in het nieuw steekt en waar in ook wij allen worden aangestoken door deze vernieuwings-bacil. De schoonmaak is hiervan o.m. een uiting. En al wordt met die schoonmaak woede door de mannen dan wel altijd de draak gestoken, met het resultaat zijn zij meestal best tevreden. Wat is heel schoon huis, waarin veelal ook wel het een en ander is vernieuwd. Mocht het zijn, dat uw gedachten nu uitgaan naar eens een andere deken - of wellicht wel meer van het dekenfront. - :er is nieuws Onze trouwe wollen deken kennen wij allemaal en daarover willen wij het dan ook dit maal niet hebben. Er is sinds kort een nieuwe deken aan de markt, die door een groot Nederlands bedrijf wordt gemaakt uit een „orlon"- acrylvezel, die nu ook in Nederland wordt vervaardigd en wel in Dor drecht waar een Nederlandse vesti- Bevolkingscijfer op 1 januari 1961 6.449 Geboorten Rhenen behorende tot de bevolking Geboorten elders behorende tot de bevolking Ingekomen personen Totaal Overledenen Rhenen beh, tot de bevolking Restant Elders overledenen beh. tot de bevolking Restant In het buitenland overl. beh. tot de bevolking Vertrokken personen Restant Bevolkingscijfer op 1 januari 1962 6.647 Geboorte-overschot: Geboorten Overledenen Restant Vestigings-overschotVestigingen Vertrokken Toename van de be^iolking in 1961 6.449 6.369 12.818 141 111 252 16 13 29 366 354 720 6.972 6.847 13.819 44 27 71 6.928 6.820 13.748 15 15 25 6.913 6.810 13.723 6.913 6.810 13.723 266 281 547 6.647 6.529 13.176 157 124 281 59 37 96 98 87 185 366 354 720 266 281 547 Restant 100 198 73 160 173 358 ging is gekomen van Du Pont de Ne mours. Dit is de Hatéma-orlon deken. Ue orlon-vezel bevat miljoenen luchtcelletjes, die als isolator werken (zoiets als een thermosfles). Zij sluiten de kou buiten en houden de warmte vast, 's zomers iets minder dan 's win ters. En dat is nu juist wat wij zoe- er dan ook opwekkender dan een ge- ken. Een deken uit dit materiaal is bijzonder licht van gewicht en heeft toch een groot warmtegevend ver mogen. Kenmerkend is ook de zachtheid van het materiaal en de natuurlijke soe pelheid, waarmee elke lichaamshou ding wordt gevolgd. Heel belangrijk is, dat deze deken volkomen mot-, in secten- en schimmelvrij is en dus zon der gevaar kan worden opgeborgen. Een deken is elk etmaal in gebruik en moet dus goed kunnen worden ge reinigd. Wel deze kan zowel met de hand als met de machine worden ge wassen, zonder dat hij krimpt of ver- vilt (van die nare pluisjes krijgt) en met behoud van de zachtheid. De ve zel droogt snel. zodat de deken die 's ochtends wordt gewassen 's avonds weer kan worden gebruikt. Een dui delijke wasbehandeling is bij elke ver pakking van een Hatéma-orlon deken ingesloten. Wanneer men zich goed aan de wasvoorschriften houdt heeft men heel lang plezier van deze dekens en blijven zij er als nieuw uitzien. Maten en kleuren Er is beslist keus voor iedereen, want zij worden gemaakt in 6 afmetingen en in niet minder dan 10 tinten. In een gezin kan dus een ieder zijn eigen deken krijgen en behouden. Bij aan koop is hij verpakt in een plastic étui 3met een ritssluiting, dat zijn nut weer heeft bij het opbergen voor de even tuele „zomerslaap" of bij het meene men op reis. Een Nederlands kwali- teitsprodukt, waarmede u eens kennis moet maken. OCEAANSTROMEN EN SPORTVISSERIJ In 1957 werd het water aan de west kust van Noord-Amerika na een koude periode van 9 jaar plotseling warmer - gemiddeld over het jaar gerekend nog geen volle graad Celcius. Toch veroor zaakte deze geringe verhoging grote ver anderingen voor de sportvissers: vis soorten die jarenlang uitermate schaars waren geweest konden in grote aantal len worden gevangen. De verwarming van het zeewater werd veroorzaakt doordat zeestromingen, onder invloed van veran deringen in de luchtdrukverdelingen bo ven de Stille oceaan, andere richtingen hadden gekozen. Dit jaar verwacht men, naar PM - maandblad voor mannen in het aprilnum mer bericht, dat de temperatuur weer zal dalen en er geleidelijk een eind zal ko men aan de uitzonderlijke vangsten. Re cente metingen wezen namelijk uit dat een koude watermassa, die in 1961 op grote afstand van de Amerikaanse kust was blijven liggen, zijn invloed waar schijnlijk dit jaar tot dicht bij de kust zal doen gevoelen. Dr. Leslie Norman, de medi sche hoofdambtenaar van het London Transport Executive, heeft in een rapport over de voorkoming en de beheersing van verkeersongevallen voorge steld speciale klinieken in te richten voor automobilisten die herhaaldelijk brokken maken en voor automobilisten die zich schuldig maken aan overtredin gen. Andere suggesties die de heer Norman in zijn rapport heeft neergelegd zijn keuringen van het gezichtsvermogen, strengere eisen voor het verkrijgen van het rijbewijs, iedere zes maanden verplichte keuring van alle mo torvoertuigen, veiligheidspetten voor automobilisten, jaarlijkse medische keuring van alle auto mobilisten boven de zeventig. Dr. Norman heeft een speciale studie van de verkeersveiligheid gemaakt. Namens de Wereldge zondheidsorganisatie heeft hij al le beschikbare gegevens over de huidige „epidemie van verkeers ongelukken" verzameld en zijn bevindingen neergelegd in het twaalfde van de Public Health documenten van de Wereldge zondheidsorganisatie, dat deze week zal verschijnen. In zijn rapport zegt Dr. Nor- man dat indien het aantal ver keersongelukken zo hoog blijft, het wellicht nodig zal zijn om de fabrikanten de snelheid van hun motorvoertuigen te laten beperken om de accleratie en snelheid van de auto's binnen bepaalde perken te houden. In dien de snelheden op deze wijze zouden worden teruggebracht tot een maximum van 49 mijl per uur, zou men 40 procent van de gevaarlijke en dodelijke let- selen van inzittenden van voer tuigen kunnen voorkomen. Mechanische gebreken, zoals aan remmen, banden, verlichting en stuurinrichting, komen veel vuldig voor en spelen waar schijnlijk een grote rol bij het veroorzaken van ongelukken. Door alle voertuigen iedere zes maanden aan een keuring te on derwerpen - ongeacht hun leef tijd - zou men een nuttige vei ligheidsmaatregel voor de ver mindering van het aantal ver keersongelukken kunnen ver krijgen. Bovendien zouden de eige naars, wetende dat hen een der gelijke keuring te wachten staat, hun voertuigen in goede condi tie houden. Deze foto die zo duidelijk de naderende zomer suggereert en vorig jaar maart werd genomen, vormt wel een schrille tegenstelling met de „lente" die we thans meemaken. Nadat we lange tijd letterlijk in de kou had den gezeten, overvalt nu de ene depressie na de andere cms land. Wind en regen zijn aan de orde van de dag, reden waarom er momenteel ook zoveel zieken zijn. Hopenlijk laat de zomer niet lang meer op zich wach ten en kunnen we, net als de lammetjes, gaan genieten van de grote stille heide Geachte redaktie, De laatste tijd staan er in sommige tijdschriften (o.a. Panorama) en kran ten oproepen van zieken (klein en groot) om suikerzakjes, postzegels e.d. Laatst was het een jongetje van negen jaar: hij lag al twee en een half jaar in het gips; hij vroeg suikerzakjes en deed ik hem het grootste deel van mijn voorraad toekomen. Daarna was het een mijnheer uit Amsterdam, die al lang ziek lag en voor tijdverdrijf graag postzegels wil de hebben; hij heeft zijn postzegels ge kregen. Nu staat er weer een oproep irt Panorama voor postzegels van ie mand die al twintig jaar ziek ligt, waarvan vijf jaar invalide. Stelt U zich dat eens voor, of liever gezegd: probeert U zich dat eens voor te stel len; 20 jaar ziek. Wat is het dan heer lijk dat zulke patiënten nog een hobby hebben, al is het dan soms alleen maar verzamelen van suikerzakjes. Nu er echter steeds nieuwe „klan ten" komen, raak ik door mijn voor raadje heen en kom ik U vragen of U in Uw krant de lezers niet eens wilt aansporen om ook postzegels (natuur lijk niet alleen van 12 en 4 cent, de alledaagse) en suikerzakjes te sparen. Ik stel me graag als tussenpersoon be schikbaar en hoop van harte dat we SCHILDPAD IN DE WATTEN Een inwoner van de gemeente Doorn had een zieke sierschildpad, waarmee hij geen raad meer wist. Hij stelde zich in verbinding met de directie van Ouwehands Dierenpark en kreeg daar te horen, dat hij het zieke dier wel mocht brengen, alhoewel hij het park niet moest beschouwen als een soort asyl. Maar bij de heer Ouwehand kruipt het bloed nu eenmaal waar het niet gaan kan en dierenliefhebber als hij is. kon hij het toch niet over zijn hart verkrijgen het diertje te weige ren. Het zieke beest is nu tijdelijk op zijn park ondergebracht, waar het door deskundige oppassers liefderijk wordt verpleegd in de hoop, dat het weer ge heel zal herstellen. Dan verhuist het uiteraard weer naar Doorn. samen veel grote en kleine patiënten een beetje afleiding kunnen bezorgen en ik dank eventuele gevers bij voor baat heel hartelijk. U dankend voor de plaatsruimte. Met de meeste hoogachting, E. M. H. van Schaik- van Heerde Huize „Eureka" - Eist (Utr.) Tel. K 8377-269 f* rn irxi tmi I eee met de oorkonde van de verkrijgbaar bij:. Het Veense Handelsbuis Herenstraat 21 Rhenen Kousenhuis Zandstraat 84 Veenendaal Franseweg 3 - Eist 20 EN 30 DENIER - MET NAAD V.A. 1,75 - NAADLOOS V.A. 1,48 gr< vaste vloerbedekking. Dat geeft een behaaglijk effect, en is gemakkelijk in onderhoud. Vele soorten in voorraad. Hoofdstraat 6 Veenendaal EEN JAAR AMERIKAANS VREDESCORPS Vorige maand was het een jaar gele den dat het Peace Corps bij beschikking van President Kennedy in het leven werd geroepen; Sargent Shriver werd tot di recteur benoemd. Het Vredescorps heeft tot dusver 700 vrijwilligers uit de duizenden gegadigden die zich daartoe aanmeldden geselecteerd, opgeleid en naar het buitenland gezon den, waar zij thans in 12 landen wonen en werken; ongeveer een derde van hen zijn vrouwen. De gemiddelde leeftijd der vrouwen is 25 jaar en van de mannen 24. Zij helpen de inheemse bevolking op velerlei wijze: in de landbouw bij het lager en middel baar onderwijs, bij de gezondheidsdien sten en in de verpleging van zieken. Voorts zijn ze ingeschakeld bij het tech nisch onderwijs en de opleiding van ar beidskrachten. Nog 20 andere landen hebben om uit zending van jonge mannen en vrouwen verzocht; aangenomen wordt dat in au gustus 5000 vrijwilligers in het buiten land werkzaam zullen zijn. Kandidaten krijgen gedurende enige weken een intensieve opleiding aan een Amerikaanse Universiteit, daarna gaan ze gedurende vier weken naar het speciale Opleidingscentrum in Puerto Rico. Ds. C. J. P. Lam, voorheen predi kant van de Hervormde Gemeente van Lunteren, werd gisterenavond om half acht in de Dorpsstraat te Lunteren be vestigd als zendingspredikant van de Nederlandse Hervormde Kerk om in dienst van de Gereformeerde Zendings Bond van de Nederlandse Hervormde Kerk uit te gaan naar de Bwana Loub- ser zending te Eldoret in Kenya (Afri ka). De bevestigingspreek werd gehouden door ds. K. van de Pol uit Lunteren, terwijl de bevestiging geschiedde door ds, A. Meijers uit Utrecht, voorzitter van de Gereformeerde Zendings Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk. In diezelfde dienst deed ds. Lam ook intree als zendingspredikant. In ver band met de grote belangstelling voor deze dienst werd de Oude Kerk tele fonisch verbonden met de BetheLkerk aan de Postweg. Ds. Lam werd op 25 januari 1926 te Blaricum in Noord Holland geboren. Hij bezocht eerst het christelijk lyceum te Hilversum en studeerde daarna nog theologie aan de rijks universiteit te Utrecht, waar hij in juni 1951 zijn kan didaats- en in januari 1953 zijn voor bereidend kerkelijk examen aflegde. Nadat de heer Lam van 1 maart tot 1 juli 1953 eerst ongeveer vier maan den te IJsselmuiden en te Ermelo werkzaam was geweest als stagekan didaat (leervicaris) en hij in februari 1954 na een te Zwolle gehouden collo quium was toegelaten tot de evangelie bediening ln de Nederlandse Hervorm de Kerk werd hij op 16 mei van dat zelfde jaar (1954) door ds. W. de Bruijn uit Ermelo bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Poort vliet op het eiland Tholen. Op 7 sep tember 1958 verwisselde ds. Lam deze gemeente met die van Lunteren, waar hij bevestigd werd door ds. G. Boer uit Huizen in Noord Holland, toen nog predikant te Lunteren. Tijdens zijn vier jarige ambtsbedie ning te Poortvliet werd ds. Lam enige tijd door de classis Zierikzee afgevaar digd naar de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk, waar van hij ook lid van het breed mode- ramen is geweest. Verder was hij o.a. nog van september 1955 tot april 1958 assessor van het breed moderamen van de classicale vergadering van Zie rikzee; scriba - quaestor van de ring Tholen; bestuurslid van de Stichting „Zeeuws Dagblad" en lid van de com missie vaste medewerkers „Zeeuws Dagblad". Ds. Lam wordt na ds. J. J. Tigche- laar, die ln oktober van het vorige jaar als zodanig is bevestigd, de twee de zendingspredikant van de Neder landse Hervormde Kerk, die in dienst van de Gereformeerde Zendings Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk naar Kenya in Afrika wordt uitgezon den. Naar wij tenslotte nog vernemen is in verband met ziekte van mevr. Lam nog niet vastgesteld, wanneer ds. en mevrouw Lam naar Afrika zullen ver trekken. WEERSVOORSPELLING OP LANGE TERMIJN Volgens het officiële Amerikaanse meteorologisch bureau moeten er nog miljoenen dollars worden besteed aan speurwerk om vast te kunnen stellen of weersvoorspellingen op lange ter mijn mogelijk is. Dr. Irving P. Kriek uit Denver beweert dat hij reeds lang heeft bewezen dat deze mogelijkheid bestaat en dat verder speurwerk over bodig is. Hij pretendeert dat hij nu al voor elke dag van de komende vijfentwin tig jaar het weer op het noordelijk halfrond kan voorspellen met een nauwkeurigheid van 85*/o. In het de cembernummer van het maandblad PM gaf hij zijn voorspellingen voor West-Europa voor december 1961. WONDERPIL Britse onderzoekers hebben een een- eenvoudige tablet ontwikkeld dat de tanden even doeltreffend reinigt als een tandenborstel. Deze pil is de op lossing voor het reinigen van de tan den tussen maaltijden wanneer het niet altijd mogelijk is ze te borstelen. Het tablet werkt doordat het de speeksel- stroom stimuleert. Het is vooral ge schikt voor kinderen die voortdurend grote hoeveelheden suiker in koekjes, puddingen, snoepjes, ijs e.d. consume ren. I

De Vallei | 1962 | | pagina 5